Connect with us

Ethereum

3 velká pozitiva pro Ethereum za jediný týden

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

Ethereum

Přestože cena Ethereum posílila oproti březnovému propadu o 100-procent, stále je zhruba 85-procent od svých historických maxim. Ryan Sean Adams však naznačil tři významné momenty pro Ethereum, které se udály v průběhu jednoho jediného týdne a mohou být pro jeho další cenový vývoj velmi podstatné.

Zakladatel společnosti Mythos Capital jejich shrnul na Twitteru:

  • Ethereum se dostává poprvé na regulovaný trh s features kontrakty pod dohledem Americké komise pro komoditní futures (CFTC) a to prostřednictvím společnosti ErisX. Burza je podporována prominentními hráči jako TD Ameritrade.
  • Reddit představil tokenový projekt postavený na Ethereum– jde o novou funkci s názvem “Community Points”, v rámci které budou moci miliony uživatelů této významné sociální sítě dostávat různé odměny a přístupy ke speciálním funkcím. Reddit tím potvrdil, že je crypto-friendly platformou
  • VISA buduje vlastní dolarový systém na Erthereum– americký gigant společnost VISA oznámila, že podala patent, ve kterém nastínila proces, v jehož rámci se tradiční měny – ať už dolary nebo čínský juan, stanou aktivem na blockchainu. Přestože se neví, jakou budoucnost bude mít tato myšlenka, kdyby nadnárodní platební společnost typu VISA postavila nějaký svůj produkt určený k realizaci finančních transakcí na blockchainu Ethereum, mohla by tím dramaticky zvýšit poptávku po této kryptoměně.

Michael Novogratz, který stojí v čele Galaxy Digital, nedávno zdůraznil, že hodnotu Ethereum neurčuje pouze cenová spekulace, ale hlavně počet konkrétních využití tohoto blockchainu. Pokud by začala blockchain Ethereum využívat VISA, uspěje Community Points na Redditu a zájem o regulované futures Ethereum kontrakty poroste podle očekávání expertů, půjde o silné základy podporující potenciální výrazný růst hodnoty ETH.

zdroj: cryptoslate.com

Klikněte pro komentář

Váš komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bitcoin

Instituce pokračují v akumulaci kryptoměn. Nesoustředí se jen na Bitcoin

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Ethereum Bitcoin

Během posledního období jsme vás několikrát informovali o rostoucím trendu institucionálního zájmu o investování do kryptoměn v čele s Grayscale Investments. Zprávy byly hlavně v duchu rostoucího zájmu o Bitcoin, ale pravdou je, že Grayscale vedle nejznámější kryptoměny akumuluje stále výraznějším způsobem i Ethereum.

Cointelegraph označil současnou akumulaci Ethereum (ETH) ze strany Grayscale dokonce slovem “agresivní“, protože celkové investice do dvojky na trhu s kryptoměnami měli v tomto roce představovat již 110 milionů dolarů.

Nákupy Ethereum ze strany Grayscale představují za posledních 5 měsíců až 0,4% celkové tržní kapitalizace Ethereum. Generální ředitel Grayscale pro vztahy s investory Reyhaneh Sharif Askar  k tomu poznamenal, že až 38% klientů jejich společnosti má své kryptoměnové portfolio diverzifikované, což znamená, že přes jejich produkty nevlastní jen Bitcoin, ale i jinou kryptoměnu.

Sharif-Askar poznamenal, že Grayscale v současnosti hraje vedoucí úlohu v zabezpečení majetku institucionálních investorů před očekávanou inflací kvůli pandemii koronaviru. ,,Připravili jsme půdu, aby se Bitcoin považoval skrz naše produkty za uložiště hodnoty. Instituce hledají aktiva, která jsou vzácná a která se dají použít jako hedge (zabezpečení) vůči inflaci ve světě,” konstatoval a doplnil povzbudivě: ,,Nikdy předtím jsme neviděli takovou poptávku po našich produktech, jako teď.”

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Analýza altcoinů (29.5.): Ethereum, Litecoin, Cardano, TRX a XRP

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

ANALYza-altcoiny

Kryptonovinky na základě spolupráce s kryptotrejdermi ze slovenské a české scény přináší pravidelné analýzy vybraných altcoinů. Dnes se na některé podíval Ing. Jan Čuraj z Crypto Kingdom.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

My se dneska v analýze podíváme na možné pokračování růstových kanálů u highcaps altcoinů, které by tento rok měly růst rychleji, než samotný bitcoin. Aspoň to tak po halvingu bývá, že highcaps vůči bitcoinu přidávají lehká procenta, která pak vyústí v exponenciální rallye. Pak se přidávají později i další altcoiny.

Kapitalizace altcoinů

Právě se nacházíme na důležité denní rezistenci, která zatím nebyla překonána. Navíc moc místa k horní trendovce nezbývá. Já očekávám návrat kapitalizace altcoinů na 75 mld. USD. To znamená spíše negativní měsíc červen, co se týče zisků na altcoinech. I pohybové indikátory jsou aktuálně překoupené, chce to korekci a na rallye, kde by se ignorovaly indikátory to opravdu ještě není.

Analýza kapitalizace altcoinů

Analýza kapitalizace altcoinů

Ethereum

Ethereum vůči bitcoinu se mi líbí, hlavně ten akumulační výběžek mezi 0,03 – 0,035 sts. Tam se bude ethereum vracet. Nyní kdyby vystřelilo nahoru, tak by se jednalo o zrychlenou konstrukci. To mi přijde zbytečné a očekávám ještě sražení dolů, než přijde ten pohyb na výběžek. Opět CCI aktuálně překoupené. Na druhou stranu nikde není psáno, že nemůže přijít pohyb rovnou. Být na to ve scénářích připraveni.

Analýza ETH/BTC

Analýza ETH/BTC

Litecoin

Litecoin osobně vidím jako nejhorší možný graf na spekulaci highcapovým altcoinů. Nahoru jde velmi pomalu a navíc má před sebou velmi silnou rezistenci. Tento altcoin je v jasném medvědím trendu, kde si tím pomalým pohybem vzhůru vystřelil na denním časovém rámci CCI pekelně vysoko. Tohle je zralé na další pohyb dolů.

Analýza LTC/BTC

Analýza LTC/BTC

Cardano

Cardano díky spuštění Shelley zvedlo razantně svoje objemy s úprkem vzhůru. Nyní jsme téměř bez korekce a je zajímavou otázkou, jestli korekce vůbec přijde. Hrozí totiž až výstřel na akumulační výběžek 1100 sts. Pokud by to Cardano zvládlo, dovolil bych si říct, že tu máme nový velký uptrend. Já jsem k tomu průrazu nahoru zatím skeptický a spíše jsem přikloněný ke korekci. Na pohybových indikátorech už vzniká divergence. Pokud přijde korekce všeobecně na altech, tak Cardano poletí prudce dolů kvůli prodeji spekulantů, kterých tam nyní bude opravdu hodně.

Analýza ADA/BTC

Analýza ADA/BTC

Tron

Tron se nachází těsně od akumulační zóny, proto věřím, že v následujících hodinách dojede tento pohyb až na 185 – 190 sts. Určitě zajímavý pro nějaký ten obchod s pákou.

Analýza TRX/BTC

Analýza TRX/BTC

XRP

Analýzu XRP vidím podobně jako u litecoinu. Graf je ve velmi nepříjemné medvědí náladě. Na přelomu června došlo k zásadnímu odmítnutí ceny a gravitace je tu velmi silná. Pro nějaký vstupy bych určitě ještě počkal, pokud člověk nenakupuje pravidelně každý měsíc.

Analýza XRP/BTC

Analýza XRP/BTC

Závěr analýzy

Aktuálně již nejsme zastáncem agresivních nákupů altcoinů. Mince bitcoinu jsme na altcoinech rozmnožili a nyní budeme spíše vyčkávat na další pohyb bitcoinu. Očekávám spíše sražení cen altcoinů v blízké době.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Ján Čuraj

Ing. Jan ČurajCryptoKingdom50-50
Tradingu se věnuji 14 let a byl jsem traderem hedgeového fondu v obchodování měnových futures. Aktuálně obchoduji třetím rokem kryptoměny pro Crypto Kingdom a řídím vlastní alternativní fond zaměřený na ruční a robotické obchodování kryptoměn.

Pokračovat ve čtení

Ethereum

Bloomberg: Je jen otázkou času, kdy Tether (USDT) předběhne Ethereum

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Tether Ethereum

Společnost Bloomberg ve své nejnovější červnové zprávě k trhu s kryptoměnami poznamenala, že je jen otázkou času, kdy kapitalizace stablecoinu Tetheru (USDT) předběhne kapitalizaci druhé největší kryptoměny na trhu Ethereum (ETH).

Bloomberg se zároveň domnívá, že růst kapitalizace nejznámějšího stablecoinu amerického dolaru je jedním z nejvýznamnějších faktorů ovlivňujících zhodnocování Bitcoinu.

Trend stoupající kapitalizace Tetheru, který se nedávno stal trojkou na trhu, když předjel kapitalizaci XRP, zároveň označuje za důkaz rostoucí poptávky po držení rezervní měny v podobě amerického dolaru v jeho digitální formě a bez zprostředkovatele.

,,Pokud nedojde k nepravděpodobnému zvratu převládajících trendů, mělo by být jen otázkou času, dokud Tether předčí i Ethereum a obsadí druhé místo v celkové kapitalizaci za Bitcoinem,” konstatoval Bloomberg, který na margo Ethereum dodal, že tato kryptoměna zatím žije ve stínu Bitcoinu a chybí jí její vlastní trakce.

Vypadá to tedy tak, že Bloomberg vnímá Tether jako seriózního a důvěryhodného hráče. My však připomínáme, že má i svou kontroverzní stránku v podobě neuskutečněných auditů, které by potvrdily, že všechny Tether poslané USDT do oběhu jsou opravdu kryté americkými dolary. Jediný nezávislý audit, který byl plánován ještě v roce 2018, totiž společnost Tether zrušila.

Pokračovat ve čtení

Cardano

Charles Hoskinson nechápe, proč Vitalik Buterin ignoruje Cardano

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Vitalik Buterin, Charles Hoskinson

Charles Hoskinson, který stál při vzniku Ethereum (ETH) a aktuálně stojí v čele Cardano (ADA), Přiznal, že ho mrzí ignorance Vitalika Buterina (ETH) vůči jeho projektu, přestože k jiným konkurenčním blockchainům se vyjadřuje poměrně často.

Přitom všechny případy použití, které vyvinulo Cardano, si může osvojit i Ethereum,pProtože celý ekosystém je open-source.

,,Nežiji v jeho mysli, takže nevím, proč nikdy nezmiňuje náš projekt. Je to jeho rozhodnutí, že to nedělá. Je to jen škoda pro jeho ekosystém, protože v Cardano je mnoho nápadů, které by mohly být pro Ethereum velmi užitečné. Vedoucí představitelé Ethereum se rozhodli být před tím slepí a nikdy nepoukazovat na naší technologii, nebo naše dokumenty, ledaže by je chtěli zkritizovat, vše čeho tím dosáhnou je to, že brání, aby těmto myšlenkám poskytli hodnotu. Nemáme na ty věci patenty, je to celé open source a Ethereum je větší než jen Vitalik.”

Hoskinsona také mrzí, že vedle toho se Buterin vyjadřuje k jiným projektům. Naposledy to udělal na Twitteru, kde napsal: ,,EOS je zajímavý projekt. Možná Tezos. Ale existují ještě nějaké jiné zajímavé projekty?”

Lídr Cardano se domnívá, že Vitalik je určitým způsobem velmi podobný Elonu Muskovi. ,,Má velký ekosystém. Je velmi mladý. Učí se, jaké je to být generálním ředitelem a dělá spoustu věcí vlastním způsobem. A nemůžete zpochybňovat, že je úspěšný. Takže kdoví. Možná je to nový způsob podnikání. I Elon Musk má svébytný jedinečný způsob interakce s lidmi a u něj to funguje docela dobře.”

Rozhovor Cointelegraphu s Hoskinsonem byl dělán 18. května, ale publikovaný byl až později. K Buterinovi se však donesla tato vyjádření a proto se 22. května vyjádřil ke Cardano na Twitteru svým svérázným způsobem, když napsal stručně: ,,Tímto se vyjadřuji ke Cardano. “

Vztah mezi Buterinem a Hoskinsonem je již několik let na bodu mrazu. Podle všeho Buterin nedokáže Charlesovi odpustit, že opustil projekt a rozhodl se založit si vlastní. Tento vztah tedy neříká nic o kvalitách jednotlivých projektů, které si mohou být v budoucnu možná největšími konkurenty. Cardano se totiž pomalu ale jistě blíží k tomu, že může být její technologie pro Ethereum vážným soupeřem.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Buterin: Kryptokomunita musí změnit způsob uvažování, tato krize je jiná než v roce 2008

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Vitalik Buterin

Spoluzakladatel druhé nejpopulárnější kryptoměny Ethereum (ETH) Vitalik Buterin tvrdí, že současná rozbíhající krize je výrazně odlišná od globální finanční krize z roku 2008, během níž vznikl Bitcoin. Kryptoměny a komunita kolem nich se tomu musí odpovídajícím způsobem přizpůsobit a změnit své myšlení.

Vitalik Buterin si myslí, že tištění peněz a hrozící inflace jsou jen jedním z bodů, které vyplývají ze současné krize. A možná ani ne největším. ,,Ano, mašinky na tištění peněz se rozběhly. Ale je to jen relativně malá část toho, co se opravdu děje. Dokonce inflace zatím klesá a nejde nahoru,” upozornil.

Stále častěji se konstatuje, že kryptoměny v čele s Bitconiem jsou nekorelačnými aktivy, neboť nenapodobují chování ostatních trhů, to podle něj není dostatečně potvrzeno. Například v březnu když se propadla hodnota S & P500, padal i Bitcoin a to o více než 50%. To byl jasný důkaz toho, že Bitcoin koreloval a ne naopak.

Buterin proto upozornil, že je největší čas, aby se komunita posunula ve vnímání kryptoprostoru o něco dál a doporučil to i šéfovi největší kryptoburzy Binance Changpengu Zhaovi, který tweetoval: ,,Bitcoin je tichý mírumilovný protest.”

,,Řeknu to zcela přímo. Toto myšlení je přesně to, od čeho bychom se měli posunout dále. Reformace peněz – to nestačí !,” reagoval.

Buterin zdůraznil, že kryptoměna opravdu nejsou jen o reformě finančního systému. Ethereum a další blockchainy se snaží posunout i do jiné kategorie aplikací. ,,Decentralizovaná publikace a komunikace odolná vůči cenzuře, decentralizované komunity DAOs, decentralizovaní kurátoři pro obsah a tak dále. Vše jsou velmi důležité věci.”

Na závěr dodal: ,,Roky 2016 až 2020 jsou obdobím ideologického uspořádání. Mnoho starých ideologií a koalicí umírá a mnoho nových se rodí. Kopce a doliny na bojišti se mění. Kryptoprostor to musí podrobně sledovat a přizpůsobovat se nové realitě.”

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Krypto zprávy dne (1.6.): Bitcoin je prý zmrzačená technologie & akumulace Ethereum

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Google Bitcoin

Kryptoměny v čele s Bitcoinem zažívají turbulentní období, ale jejich vývoj jde neustále kupředu. Přinášíme vám přehled nejzajímavějších denních zpráv.

Zájem o vyhledávání Bitcoinu po halvingu opadl. Jsou zde i pozitiva

Google Trends je výborný nástroj, pokud chcete zjistit, jaký je aktuální zájem o vyhledávání daného slova na Google. Pokud například zadáte výraz “Bitcoin” zjistíte, kdy byl zájem o Bitcoin nejvýraznější, kdy nejnižší a jaký je aktuální stav. Po zhruba 20 dnech od halvingu lze konstatovat, že zájem se snížil, ale pohled na dlouhodobé grafy naznačuje, že obecně existují v trendu vyhledávání Bitcoinu i zjevná pozitiva. Více se dočtete v tomto článku.

Antonopoulos vidí v klesající ceně ropy příležitost pro těžaře Bitcoinu

Populární speaker o kryptoměnách Andreas Antonopoulos vnímá celosvětový propad ceny ropy jako pozitivní fundament pro těžaře kryptoměn, zejména pokud jde o nové provozy v americkém Texasu. Antonopoulos ve videu, které publikoval 27. května, konstatoval, že klesající ceny ropy budou mít na těžaře kryptoměn blahodárný vliv, protože budou díky nim mít i nižší náklady na elektriku, ačkoli ne ve stejné míře po celém světě. Těžaři, kteří sídlí v USA, zejména ti v Texasu, se prý mohou dočkat výrazně nižších nákladů. Američtí mineři by se tak mohli stát více konkurenceschopní vůči Číně, která má v těžbě Bitcoinu nadále dominantní vliv.(Cointelegraph.com)

John McAfee označil Bitcoin za zmrzačenou technologii

Kontroverzní podnikatel a autor známého antiviru John McAfee řekl, že lidé, kteří věřili jeho absurdní předpovědi, že Bitcoin dosáhne do konce roku 2020 ceny alespoň jeden milion dolarů, by se měli “probudit ze snu”. Kromě toho tuto svou vlastní predikci označil za absurdní a totální nesmysl. ,,Pokud by Bitcoin někdy dosáhl milion dolarů, jeho tržní strop by byl vyšší než HDP celého severoamerického kontinentu,” upozornil. Kromě toho řekl, že technologie Bitcoinu je “nejvíce zmrzačená” kryptotechnologie na scéně, čímž si ještě více rýpnul do Bitcoinu, který ještě nedávno oslavoval jako nejdůležitější kryptoměnu na scéně. Jeho kritika Bitcoinu začala až letos, v jehož úvodu poprvé popřel svou slavnou predikci, když řekl, že Bitcoin je starodávný a na scénu přicházejí jiné altcoiny. (cointelegraph.com)

Býk ze Silicon Valley vidí potenciál v Ethereum. Opět ho akumuluje

Garry Tan z Microsoftu, který je považován za jednoho z prvních velkých investorů do kryptotrhu ze Silicon Valley (v minulosti investoval do rozběhu Coinbase, ze které se stala časem miliardová společnost), přiznal, že opět začal akumulovat Ethereum. Dosud přitom nebylo známo ani to, že v minulosti do ETH investoval, protože byl považován spíše za investora do úspěšných kryptostartupů v čele s Coinbase a taktéž za hodlera nějakého množství Bitcoinu. Po bratrech Winklevossových, kteří vlastní další známou americkou kryptoburzu Gemini, jde o dalšího významného představitele kryptosektoru, který vidí v Ethereum velký potenciál a přiznává, že ho skupuje. (cryptoslate.com)

Pokud se vám líbí naše články, sledujte nás na Facebooku.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Aktivita na Bitcoinu (BTC) versus Ethereum a XRP

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Bitcoin Ethereum XRP

Nová analýza, kterou přinesla analytická společnost Glassnode uvádí, že Bitcoin má 140-krát více denně aktivních adres než trojka na trhu XRP a trojnásobek denně aktivních adres oproti dvojce na trhu Ethereum.

V případě Litecoinu (LTC), který je považován za jeho “mladšího bratra”, nebo dokonce občas i za jakési jeho testovací prostředí, jich má až 11-násobně více.

Graf: počet denních aktivních adres na Bitcoinu a Ethereum

Na Bicoinu zároveň každý den vznikne 5-násobně více nových adres než na Ethereum. Nutné je však uvést, že až 95% všech existujících BTC adres – přes 626 milionů, má aktuálně nulový zůstatek.

Graf: denní počet nových adres na Bitcoine a Ethereum

To může podle Cointelegraphu zpochybňovat skutečný růst bitcoinové sítě. Ethereum již v roce 2019 předběhlo Bitcoin v počtu adres, na kterých je alespoň nějaký zůstatek. Aktuálně jich má o 10 milionů více. Počet aktivních peněženek s nenulovým zůstatkem na Bitcoinu představuje 3% a na Ethereum 0,8%.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Kdy začne altcoinový bullrun? Analytik naznačil, kam musí padnout dominance BTC

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

altcoiny

Není neobvyklé, že když roste cena Bitcoinu, altcoiny většinou zaznamenávají v páru s BTC výrazné ztráty. Bitcoin si jednoduše bere z celého koláče trhu s kryptoměnami stále větší sousto. Jak upozornil CryptoSlate, některé přední kryptoměny jsou v páru s BTC dokonce na úrovních z roku 2014.

Kryptotrader Pentoshi, který má na Twitteru více než 12 tisíc followerů, upozornil, že Ethereum je v páru vůči Bitcoinu na hodnotách, které nebylo vidět od roku 2016 a litecoin se obchoduje na cenách blízkých období mezi lety 2014 až 2016. XRP míří k levelům z let 2014, 2016 a 2017. ,,Trh s altcoiny vypadá, že by mohl brzy kapitulovat,” upozornil.

Rozhovor o altcoinoch s A. Kracíkom: Ethereum & DeFi, Cardano, gaming tokeny, Tether a digitálne zlato

Další známý trader – uznávaný analytik Josh Rager, tvrdí, že altcoinový bullrun nenastane dříve, než celková dominance Bitcoinu na trhu klesne na 60%.

,,Dominance Bitcoinu zůstává od června 2019 mezi 62% až 72%. Před další rally altcoinů bych rád viděl prudký přesun zpět na 60%. Ale pokud se Bitcoin dostane blízko k ceně 10 500 USD, pravděpodobně to bude znamenat, že do něj půjde ještě více peněz, což ještě více zvýší jeho dominanci.”

zdroj: cryptoslate.com

Pokračovat ve čtení

Cardano

Rozhovor o altcoinech s A. Kracíkem: Ethereum & DeFi, Cardano, gaming tokeny, Tether a digitální zlato

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Adam Kracík - rozhovor altcoiny

Pokud se začínáte zajímat o kryptoměny, nastudování si Bitcoinu by mělo být vaší první volbou. Bitcoin také lze v sektoru kryptoměn považovat za nejbezpečnější volbu, pokud jde o cenovou spekulaci. Máme tu však i množství altcoinů, z nichž mnohé mají potenciál formovat naši budoucnost. Pochopitelně pokud naplní své cíle a získají si širší adopci. Přinášíme vám rozhovor s odborníkem na altcoiny Adamem Kracíkem, který tvrdí, že kryptoměny mají potenciál vytvořit novou globální ekonomiku. Mluvili jsme hlavně o těch nejznámějších.

V posledním období se hodně píše o spuštění Ethereum 2.0. Podle Buterina bychom se stakingu mohli dočkat již v tomto roce. Jsou tyto cíle podle tebe reálné? Není škoda, že stakovat ETH budou moci pouze držitelé většího množství a ne všichni?

Odhadovat, co je v kryptosvětě reálné a nereálné je opravdu extrémně složité. Myslím, že každý majitel kryptoměn by měl vědět, že krypto je bezprecedentní technologie. Všechno se buduje nově a tak prakticky neexistují rámce, ve kterých by se dal vývoj jednotlivých projektů porovnávat. To znamená, že do jisté míry je možné věřit vývojářům, ale zároveň je také důležité si pamatovat předchozí predikce. Na ETH 2.0 se už pár let čeká a je v pořádku, že se vývoj protáhl, nicméně je slova vývojářů potřeba brát s jistou rezervou. Pokud ETH 2.0 a staking nebude tento rok, tak se vlastně nic neděje. Technologie potřebují čas a je lepší to udělat pořádně. Problém je hodně v komunitě, která chce rychlé zisky a extrémně tlačí na rychlost vývoje. Řekl bych, že cíl je to reálný, nicméně je rozhodně rozumné počítat i s variantou, že se vývoj prostě a jednoduše protáhne.

Co se týká samotného stakingu ETH, tak limit je na 32 ETH. Validátor bude muset mít přesně 32 ETH, aby se mohl účastnit konsensu a dostávat odměny za udržování sítě v chodu. Je to klasický trade off v rámci blockchain trilema. V kompletně decentralizované síti (kde by byl validátor každý, kdo má i zlomky ETH) by nastaly např. problémy s rychlostí sítě, protože dosáhnout konsensu by bylo kategoricky složitější. Časem se tam třeba dostaneme, ale kryptoměny jsou stále na úplném začátku. Na druhou stranu se nejedná o nereálné peníze. V západním světě si tak velká část lidí může takové peníze dovolit a zároveň tím i prokázat zájem o síť. 

Charles Hoskinson, který stál i u vzniku Ethereum a nyní je v čele Cardano řekl, že vývojáři Ethereum si naložili na ramena až příliš mnoho. Chtějí do pár měsíců dotáhnout věci, které si podle něj vyžadují ještě roky práce ….

Cardano je konkurenční projekt ETH. Obě sítě se budou mezi sebou a ostatními prát o místo na světě. I proto bych byl velmi opatrný, protože Hoskinson má přímou pobídku k tomu kritizovat ETH. Nechtěl bych jej z ničeho nařknout, ale takový pohled na svět investic se podle mě vyplatí. Je důležité sledovat motivace, které mohou různé persony vést k určitým vyjádřením.

Nicméně i Vitalik Buterin nedávno řekl, že mu je nejvíce líto, že s ETH nestrávili o půl roku více práce, protože pak již museli dělat updaty na mainnetu a celý proces upgradů sítě byl kategoricky složitější. Doufám, že se z toho vývojáři ETH 2.0 poučili. Zdržení není nikdy takový problém jako vydání produktu, který nefunguje, anebo funguje nespolehlivě. 

Hoskinson doplnil i to, že Ethereum je tak rychlé jak rychlý je Vitalik Buterin. Je podle tebe závislost Ethereum na jeho lídrovi taková výrazná a je to na škodu?

Opět to samé. Hoskinson je přímá konkurence a tak je potřeba na jeho slova i nahlížet. A velká část komunity si je dobře vědoma problému osoby ve vedení vývoje decentralizovaných systémů. Takže to je jeden z důvodů, proč to může říkat, ale opět, nechci mu křivdit.
Vývoj postavený na významných osobnostech do světa kryptoměn nepatří a je to pozůstatek starého systému, i proto je Vitalik brán jako slabina ETH.

Ethereum na sebe nicméně nabalilo nejvíce vývojářů v historii a řekl bych, že má jedno z nejlepších postavení v prostoru a i proto jsem k němu optimistický. Řekl bych, že i kdyby nyní Vitalik vypadnul z celého procesu, tak je dostatek lidí a know-how, aby projekt pokračoval. Sharding, staking nejsou již nové koncepty a mnohé chainy je budují, i když jinými způsoby a prakticky vše je open-source, takže je možné se učit i od ostatních. Vitalik je rozhodně pro ETH důležitý, ale myslím, že doby, kdy by byl nepostradatelný už jsou pryč. Myslím, že už  neexistuje žádná osoba ve světě kryptoměn, která by byla nepostradatelná a to je skvělé! Právě to je důležité ve vztahu k decentralizaci. 

Stále větší potenciál se připisuje decentralizovanému financování (DeFi), které si zatím našlo domov právě u této kryptoměny. Generální ředitel společnosti Trustology Alex Batlin tvrdí, že v budoucnu může být DeFi jedním z nejdůvěryhodnějších a nejlikvidnějších fondů. Ale aby uspělo, Ethereum musí být schopno zvládat několikanásobně více transakcí za minutu, než dnes. Je reálné, že nastane takový pokrok v příštích letech nebo Ethereum hrozí, že DeFi si najde domov na blockchainu, kde bude škálovatelnost na vyšší úrovni?

To je podle mě nádherná část světa kryptoměn. Pokud by ETH neuspělo, tak uspěje jiný blockchain. To už se podle mě nedá zastavit. Samozřejmě by to byla rána pro majitele ETH, nicméně o to ani tolik nejde. Hlavním cílem je vybudovat solidní architekturu pro decentralizovaný svět. Svět, kde všichni hrají podle rovných a transparentních podmínek. A nezáleží na tom, komu se to povede, ale že se to povede.

Defi jsou pak tím, co kryptoměny mají být v první řadě a to je finanční systém nové generace. Finanční systém, který nediskriminuje a umožňuje všem na světě účast. DeFi je teprve v počátcích, ale první výsledky jsou fascinující a podle zájmu uživatelů je jasné, že jsou i žádané. Samozřejmě jsou zde také zatím obrovská rizika jako špatně napsaný smart kontrakt (viz. Bancor) nebo prostě neschopnost určitých systémů reagovat na “drsné” události. To se stalo např. Maker DAO, když přišel “koronavirový” propad ceny a jejich smart kontrakt nestíhal kvůli limitaci transakcí likvidovat pozice locknutých mincí a stalo se to, že část stablecoinů DAI zůstala nekrytá.

U DeFi je skvělé, že pokud by ETH neuspělo, tak není žádný velký problém přenést smart kontrakty na jiné smart-kontrakt platformy. Většina je Solidity kompatibilní (Solidity je programovací jazyk Etherea) a tak je možné, že projekty jako MakerDAO budou klidně existovat na více blockchainech. Nicméně jak jsem říkal, tak není důležité, kdo uspěje. Je důležité, aby vítězové byli decentralizované a férové systémy, které nikdo neovládá. 

graf-defi

Také se psalo o tom, že DeFi “kanibalizuje” na Ethereum v tom smyslu, že čerpá stále více z omezených možnosti současného škálování Ethereum a tím pádem škodí ostatním transakcím …

Tenhle problém byl nejvýraznější u CryptoKitties. Tenkrát se uživatelé ETH zlobili, že jedna, hloupá Dapp zasekala celou síť. Jenže kryptoměny jsou svobodné systémy (mají být) a pokud uživatelé chtějí sbírat a šlechtit kočičky, tak ať. A stejně to je s DeFi. DeFi bude obecně podstatně hodnotnější než kočičky samozřejmě, ale nemyslím si ,že se to dá nazvat kanibalizací. Každý člověk na planetě má jiný hodnotový systém a pro každého je nejdůležitější ten jeho. Na ethereu se nedá zakázat aplikace jen proto, že se na ní někdo zlobí.

V ideálním světě budou systémy dostatečně škálovat a nebude to v budoucnu problém. DeFi má ovšem jinou a možná strukturální vadu. Pokud by např. bylo výhodnější svá ETH zavřít do smart kontraktů Defi než je používat na stakování, tak by mohl být problém s bezpečností sítě, ale tento scénář se mi jeví jako méně pravděpodobný, i když je rozhodně potřeba jej sledovat. 

Jak vnímáš Cardano, potenciálního konkurenta Ethereum?

U Cardana je prozatím problém absence mainnetu a smart kontraktů, takže je pro mě těžké jej hodnotit. Často tu máš Jaromíra Tesaře a to je podle mě jedna z největších kapacit prostoru kryptoměn a jeho názory považuji ve vztahu ke Cardanu za extrémně relevantní a věřím mu daleko více než sobě. Takže si opravdu Cardano netroufnu hodnotit. 

Konkurence mezi smart kontrakt platformami je ovšem obrovská. Mnoho vývojářů v prostoru chápe, že je to cesta kupředu a tak tu máme ETH, EOS, Tezos, Tron, NEO, ADA, ATOM, ICON, QTUM a desítky dalších projektů, kteří všichni cílí na to samé. Stát se go-to platformou pro smart kontrakty a potažmo pak decentralizované aplikace. Osobně sleduji hlavně ETH, ATOM, Tezos, ADA, ALGO a několik menších projektů. Poznat, který projekt uspěje je jako věštit z koule.
Navíc je zde také DAG větev technologie, kde spolu soupeří projekty jako IOTA, Hedera Hashgraph, Fantom, Holochain, Perlin a další. Ty také cílí na podobné věci. Upřímně věřím, že nikdo neví, kdo nakonec vyhraje a nebo kolik bude vítězů. V Jižní Koreji má např. dobře našlápnuto právě ICON díky silnému, lokálnímu nacionalismu. Můžou to být také projekty, které ještě vůbec nejsou na trhu jako Dfinity nebo Polkadot. A právě obrovské množství projektů a konkurence mezi nimi ve mně budí naději, že je vše tak, jak má být. Nakonec věřím, že uspěje rychlá, bezpečná a decentralizovaná síť. To znamená, že sítě jako Tron nebo EOS budou brzy snad kompletně ze hry. 

Rád bych se tě zeptal i na potenciál kryptoměn v gaming sektoru. Právě teď v období, kdy jsme zůstali zavření doma, jsem začal intenzivněji vnímat příležitost pro velkou budoucnost kryptoměn, které se soustředí na tokenizované vlastnictví aktiv v hrách. Přestože zcela upřímně musím říct, nechci žít ve společnosti, v níž by moje děti žili více v jakémsi virtuálním světě než v tom reálném, myšlenka toho, že si koupím pozemek ve virtuálním světě a v budoucnu ho prodám s velkým ziskem, zní jako zajímavá investiční příležitost . A těch investičních možností ve virtuálním světě je potenciálně mnoho. Virtuální decentralizované světy na blockchainu se už budují. Jsou zde projekty jako Decentraland či Somnium Space. Jaký vidíš v tomto sektoru kryptoměn potenciál a které projekty jsou nejzajímavější podle tebe?

Obrovský. Vždycky jsem byl gamer a dříve jsem na tomhle i vydělával. Prostě jsem lidem prodával virtuální peníze za peníze reálné. Byla to jen legrace, ale nakonec se ukázalo, že se na tom dá vydělat i docela dost. To je deset let zpátky. V sociologii existuje jedna velmi silná poučka a tou je Thomasův teorém. Ten říká, že pokud lidé definují něco jako reálné, tak je to reálné i ve svých důsledcích. To se dá převést na virtuální světy. Pokud si někdo váží svého virtuálního meče, tak má pro něj reálnou hodnotu a pokud si jej váží i někdo jiný, tak mu za to v důsledku bude ochoten zaplatit reálné peníze.

Krypto má potenciál vytvořit otevřené světy s funkční, decentralizovanou ekonomikou,. Díky pokročilým funkcím tak bude moci existovat i decentralizované řízení projektů (jako např. u MakerDAO).

Pro mnohé je tahle hranice velmi podivná a nelibá, nicméně já to tak nevidím. Reálný svět umí být také pěkně odporný a pro mnohé lidi může být komplexní, virtuální svět podstatně lepší volba než svět, ve kterém jsme všichni nuceni žít. Neřikám, že jedna varianta je lepší než druhá, ale spíš si myslím, že je v pohodě dát lidem na výběr. A je podle mě lepší žít ve světě neomezené, lidské kreativity než ve světě ubohého facebooku, kam se již mnozí uchýlili.
A jedna z potenciálních vývojových linií lidstva je tzv. Dysonova sféra – koule okolo slunce, kdy by se lidská mysl uploadovala do virtuální reality a díky dlouhé životnosti hvězd by lidstvo mohlo existovat v této podobě. A kdo ví, stejně možná již dávno žijeme v simulaci a nemáme šanci to poznat, protože nic jiného neznáme.

Omluva za zbytečně rozsáhlou úvahu. U gamingu sleduji hlavně dva projekty. Zmíněný Decentraland a Enjin coin jako způsob integrace kryptoměn do gamingu. Osobně si myslím, že ale může teprve killer projekt přijít. Gaming je extrémně kompetitivní odvětví a nejlepší vývojáři her ještě o blockchainu možná mnoho neví – takže bych očekával, že to nejlepší teprve přijde. 

Reálnou hrozbou je, že důsledkem  krize bude i velká inflace. Kryptonadšenci doufají, že je zachrání investice do Bitcoinu, ale je třeba počítat i s tím, že ne. Bezpečnějším přístavem se jeví být tisíciletími ostřílené zlato. To si můžeme koupit fyzicky, nebo dokonce do něj investovat už i v kryptosvětě, například koupí PAX Gold (PAXG). Je to podle tebe dobrý nápad v tom smyslu, zda je společnost Paxos důvěryhodná? Myšlenka investovat do zlata a mít “ho na blockchainu” zní zajímavě. Ale na druhou stranu musím důvěřovat třetí straně, že PAXG je opravdu krytý zlatem …

To je problém s důvěrou. Na rozdíl od klasických institucí si PAX musí důvěru budovat. Nicméně velká část bank je extrémně nedůvěryhodná a také tam lidé drží peníze. PAX nicméně přebírá slabiny starého systému a to je bohužel problém. Zde bude stále potřeba důvěra.

Co se týká samotného zlata, tak je ověřeno časem, to ano. Ale zároveň žijeme v bezprecedentní době informací a stále více a více lidí již chápe, že peníze a vlastně i hodnota zlata je založena na důvěře. Důvěře, že nějakou hodnotu má. A důvěra může časem zmizet. Je nepravděpodobné, že by se to stalo nějak rychle, ale ten potenciál tu je. Víceméně je to velmi podobné jako důvěra v peníze. Zlato budovalo svou hodnotu na tom, že má vlastnosti jako odolnost vůči korozi, snadno se dělí, je blyštivé a tak lahodí lidskému oku. Tyto vlastnosti už dnes ale nejsou potřeba. Dnes má zlato hodnotu, protože kolem něj je určitý narativ a důvěra, že hodnotu má a že se používá jako hedge proti nejistotě. Ale fakticky už ani tato důvěra nemá opodstatnění. Zlato není potřeba pro industriální sektor a klenotnictví samo o sobě není dost velké, aby jeho cenu ospravedlnilo. Podle mě se musíme smířit s tím, že existuje velký potenciál nejistoty v tom, jak bude svět vypadat za 10, 20, 50 let. Staré narativy padají a tvoří se nové a jedním z nich je Bitcoin a kryptoměny a ty jsou postaveny na rozumných základech. I proto bych daleko radši vlastnil Bitcoin než zlato. 

Na závěr otázka k Tetheru (USDT). Vnímáš ho jako potenciální hrozbu? Peter Brand nedávno řekl, že USDT hodlují “přes noc” jen blázni.

Tether má stejný problém jako PAX gold, jen je zvětšený o to, že Tether už byl usvědčen ze lži, kdy majitelé společnosti tvrdili, že USDT je kryto 1:1. A pak se ukázalo, že to tak není. Tether je jen dočasný nástroj. Zatím do určité míry funguje a tvoří obrovské riziko svou centralizací a silnou rolí. Budoucnost je podle mě DeFi a v tomto konkrétním porovnání pak DAI. 

Kolaps Tetheru by mohl být ránou, která bude extrémně silná. Velká část komunity a traderů nechápe rozdíly mezi decentralizovanými projekty a centralizovanými. Jsou tu jen kvůli tomu, že chtějí vydělat peníze. A ti tvoří právě to riziko. Jejich finance v kryptosvětě mohou stát z velké části na Tetheru a jeho kolaps by následně oslabil důvěru v systém kryptoměn. Ale Tether byl vždy jen tokenem a nic víc. Jeho významná role v ekosystému kryptoměn bude snad v delším výhledu slábnout. 

Kdo je Adam Kracík?

Kryptoměnám se na plno věnuji jako analytik a nezávislý žurnalista od roku 2017. Kryptoměny mají potenciál proměnit fungování celého, finančního světa a vytvořit novou, globální ekonomiku, kde bude moci každý obchodovat s každým a to s nižší potřebou důvěry a bez prostředníků. Kryptoměny mají také potenciál vytvořit novou verzi internetu, která bude kvalitativně odlišná od verze internetu, kterou známe nyní. Bude férovější, otevřenější a bude umožňovat snadný přesun hodnoty. Když je dostatek času, tak o kryptoměnách také přednáším a snažím se co nejvíce pomáhat nováčkům v prostoru.

Pokračovat ve čtení

Ethereum

Co určuje cenu Ethereum? Důvodů pro potenciální růst je několik

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Ethereum

Při kryptoměnách neexistují žádné výkazy o peněžních tocích či rozvahy které může investor analyzovat, aby získal dobrý pocit ze své investice. Možná i proto obchodníci typu Warrena Buffeta dávají od kryptoměn prsty pryč a investují raději do tradičnějších aktiv.

Manažer zajišťovacích fondů a šéf digitální kryptobanky Galaxy Digital Mike Novogratz hovořil na téma toho, co určuje cenu kryptoměn, v rámci Ethereal Virtual Summitu s Josephem Lubinem a Angie Lauovou. Na margo ceny Ethereum uvedl, že ji určuje ekonomická koncepce hodnoty sítě, kterou tento blockchain nabízí.

Ethereum má kapitalizaci více než 20 miliard dolarů a po Bitcoinu je druhou největší kryptoměnou. Kryptoměn s kapitalizací více než miliardy dolarů však existuje až 16 a alespoň se 100-milionovou kapitalizací jich je až 55.

Zatímco v případě mnoha kryptoměn může být určujícím prvkem jejich ceny především důvěra, že dané projekty v budoucnu naplní své cíle, Ethereum podle Novogratze odráží i skutečnou hodnotu. Blockchain druhé největší kryptoměny je totiž využíván v rámci decentralizovaného financování, podnikových aplikací či stablecoinů. Má množství uživatelů, kteří vytvářejí síťový efekt zvyšující cenu. Za vysokou cenou Ethereum proto podle něj nestojí jen počáteční nabídka mincí (ICO), díky které vzniklo množství jiných kryptoměn.

Novogratz následně přirovnal Ethereum k Facebooku, u kterého také platí, že čím má více uživatelů, tím je to pro něj lepší.

,,Všechny ostatní kryptoměny, z nichž je Ethereum nejdůležitější, musí časem poskytnout případy skutečného použití. Pak bude jejich hodnota určena tím, že jsou úložištěm hodnoty, ale také ještě něčím dalším,” uvedl.

Cenu Ethereum mohou do budoucna určovat i následující fundamenty:

  • ETH uzamčené v rámci DeFi: S růstem decentralizovaného financování se bude stále více ETH uzamykat v rámci smart kontraktů jako forma zajištění
  • Staking na ETH: Při spuštění fáze Ethereum 2.0 budou investoři stakovat / uzamykat své ETH, aby za to časem získali úroky z vkladu. To sníží nabídku ETH v oběhu, což by mělo výrazně přispět ceně
  • Pálení ETH? Existují návrhy, které hovoří o tom, že při každé odeslané transakci ETH by měla spálit velmi malá část ETH, což by znamenalo, že by byla navždy zničena. Tím by se postupně ve velmi malém tempu snižovalo celkové množství ETH v oběhu

zdroj: cryptoslate.com

Pokračovat ve čtení

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-