Connect with us

Analýzy

Analýza: Výhled pro rok 2021, pohled na Bitcoin, Ethereum a dolar

Zveřejněno

Dnešní analýzu Bitcoinu, Etherea a dolaru (USD) přináší Petr Plecháč – analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Sentiment na trzích

V tomto týdnu jde ve Spojených státech již opravdu do tuhého! Dne 20. 1. 2021 proběhne inaugurace Joe Bidena, který se stane nejmocnějším mužem naší planety. Po jeho boku (kromě Kamaly Harris) stane Janet Yellenová, bývalá šéfka Fedu a budoucí ministryně financí USA, která má k tištění levných peněz stejně blízko jako Powell (nynější šéf Fedu) nebo samotný Joe Biden. Ten v minulém týdnu představil pro pandemií postižené Spojené státy svůj záchranný stimulační balíček ve výši 1.9 bilionů dolarů. Zvyšovat by se měla podpora v nezaměstnanosti i minimální mzda. Dost zbyde také na přímé šeky pro všechny Američany (1 400 USD na osobu) a na podporu menších podniků. Začátek úřadování Joe Bidena se ponese v jasném duchu, ale kolik bude ještě potřeba takových stimulů, aby investoři nevychladli? Bude chtít prosazovat zelenou energii a environmentální myšlení na úkor růstu ekonomiky a zvyšování daní?

Rok 2021 začíná s řadou nevyřešených otázek, mezi které patří právě Biden, ale také pandemie koronaviru, vakcinace, deficit, inflace, nezaměstnanost a mnoho dalších. Zvýšenou volatilitu lze očekávat nejen na akciích, ale také na komoditách, dolaru a kryptoměnách. Dolar bude ovlivněn nejen ze strany výnosů vládních dluhopisů a tištěných peněz, ale i případného strachu ze zvládnutí pandemie a návratu do normálu.

Kryptoměny se dostávají do povědomí retailu stále víc, ale za zmínku stojí také slavné osobnosti. Ze světa byznysu investor Chamath Palihapitiya vidí potenciál v růstu Bitcoinu (a Tesly), ze světa showbyznysu Majk Spirit údajně začíná těžit Bitcoin a nakupovat Ethereum. Zvyšující se zájem a plné mediální plátky ovšem nenechává v klidu Evropskou centrální banku a především Christine Lagarde, která by tento „funny business“ ráda regulovala.

Začíná se nám pořádně rozjíždět Earnings za Q4 2020, a v tomto týdnu jsme především zvědaví na Netflix, Intel nebo Goldman Sachs. Buffettův indikátor atakuje hodnoty z roku 2008, opční equity put/call ratio je na minimu a opční objem na maximu. Nikdo nemá potřebu se zajišťovat a všichni věří v neustálý růst akciového trhu… a pak že je bublina na Bitcoinu 🙂

Vše dopodrobna rozebírám v týdenním videokomentáři a ve výhledu pro rok 2021.

 

Videokomentář pro aktuální týden

Analýza kryptoměn ve videu v čase od 1:20 do 10:20.

Výhled pro rok 2021

Analýza Bitcoinu

Bitcoin se dostal do nezvykle volatilního chopu a vytváří ukázkovou tržní formaci triangle. Psychologická hodnota 40 000 USD zafungovala dvakrát jako neprostupná resistence, naproti tomu hodnota 30 000 USD jako silná podpora. Obchodníci by nyní měli především vyčkat, jak se samotný trh rozhodne, a neměli by zapomínat na případné false breaky, kdy se Bitcoin může z formace triangle velmi snadno dostat do konsolidace a postranního pohybu v kanálu ohraničeném 30 a 40 000 USD.

Na otázku, proč vidíme Bitcoin a ostatně i všechny další kryptoměny či tokeny konsolidovat, není jednoznačná odpověď, ale některé se přímo nabízejí. Konsolidaci můžeme spatřit také na aktivech jako americký akciový index SP500 nebo na zlatu. Investoři nyní vyčkávají na další impuls, díky kterému buďto zvýší nebo sníží svou averzi k riziku a rozhodnou se, kam z nynější nerozhodné oblasti vyrazí.

Základní support a resistence oblasti jsou vyznačeny v grafu za pomocí Price Action a Volume Profile.

Analýza Etherea

Nejznámější altcoin Ethereum, který si své místo najde nejen u zmíněného Majka Spirita, ale také u Grayscale a dalších fondech či velkých soukromých investorů, se zdá být nastaven na překonání lokálního cenového maxima a pokračování v růstu. Trh se nachází stejně jako Bitcoin v tržní fázi konsolidace, ale zhuštění předvádí v horní části trianglu, který se zužuje k cenovému vrcholu a dává potenciál na break vzhůru.

I v případě průrazu horní oblasti odporu nelze očekávat výraznější růst, pokud nebude podpořen také růstem ceny Bitcoinu a tedy celkovým optimismem ve světě kryptoměn. Selhání breaku resistence by v tomto případě mohlo mít za následek i výraznější pokles ceny.

Analýza dolaru (USD)

Index amerického dolaru trochu překvapivě příliš nereagoval na prohlášení Joe Bidena ohledně nového stimulačního balíčku a naopak začíná reagovat na silný support z dlouhodobějšího časového rámce. Trh na TF H4 vytváří reverzní formaci Head and Shoulders, díky které bychom mohli být svědky posilování. Sílící dolar by v době velkého tištění peněz indikoval problém a strach investorů, kteří se i přes fiskální stimuly ženou zpět do bezpečného přístavu a rezervní měny amerického dolaru.

Naopak obrat dolů a další oslabování amerického dolaru by mohlo mít pozitivní vliv nejen na růst akcií, ale i komodit a kryptoměn.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Petr Plecháč je analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz. Na trzích se pohybuje 10 let a zaměřuje se na forex, komodity, akcie a kryptoměny. Pro analýzu trhů využívá především Price Action, Market Profile a COT, s celkovým náhledem na tržní sentiment.

 

Populárne