Connect with us

Bitcoin

ANKETA: Bitcoin v čase globální nejistoty a teorie “safe haven”: Jak to vidí Stroukal, Bednár, Matuška, Cabaj, Tesař, Stancel a Kicom?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

ANKETA-BITCOIN-CZ

Trhy, včetně toho s Bitcoinem, se v důsledku šířící se pandemie koronaviru a také obchodní války o cenu ropy mezi Ruskem a Saudskou Arábií, otřásají v základech. My jsme oslovili sedm známých osobností z československé kryptoscény, aby nám řekli jejich názor na to, co se aktuálně děje s cenou BTC, jaký může být její další vývoj a zda je na místě považovat Bitcoin za “safe haven” v době krize.

Naše otázka pro všechny respondenty:
Mohli jsme v přímém přenosu vidět, jak zareagovala cena Bitcoinu, když se začaly otřásat ostatní trhy. Je tedy možné konstatovat, že Bitcoin koreluje s ostatními trhy a zatím není tím vysněným bezpečným přístavem, jak se to často tvrdí? Cena zlata, které je označováno za safe haven, se na počátku krize v roce 2008 rovněž výrazně propadla, ale následně začala výrazně stoupat a v roce 2011 vytvořila své dosavadní maximum. Může čekat stejný scénář tentokrát zlato a také Bitcoin?

Dominik Stroukal, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen, autor knihy “Bitcoin a jiné kryptoměny budoucnosti”

Dominik Stroukal

Samozřejmě by mě moc těšilo, kdyby Bitcoin byl digitálním zlatem, ale není. Zatím. Stále je to ekonomickou hantýrkou řečeno luxusní statek, tedy něco, co ve špatných časech poptáváme méně. Když lidé přichází o peníze, zbavují se ho. Ale. Ne všichni a ne tolik. Trh s Bitcoinem je obrovsky nelikvidní a orderbooky jsou tak mělké, že i když drtivá většina lidí hodluje, tak doslova zlomeček obchodníků dokáže shodit cenu o 50 %. Nicméně masa hodlerů je skvělý začátek. Skvělý začátek je i omezená zásoba a extrémně křehký substitut v podbě fiat peněz. Je jen otázkou času, i když to může trvat velmi dlouho, než bude mít tento substitut větší problémy. Zatím to tak ale, bohužel, nevypadá, a proto se Bitcoin chová jako standardní aktivum a koreluje s akciovým trhem. Tedy, sečteno a podtrženo, Bitcoin ještě dlouho nebude digitálním zlatem, i když má všechny dobré vlastnosti k tomu, aby se jím jednou mohl stát.

Juraj Bednár, etický hacker, autor knihy “Hackni sa!”, Paralelná Polis

Juraj Bednár

V kríze sa často stáva to, že ľudia dostanú margin cally alebo zistia, že si musia niečo kúpiť, potrebujú na splátku hypotéky a tak ďalej a tak sa v čase, keď im dôjdu peniaze, alebo už nechcú viac lokálnej fiat meny,  zbavujú  toho čo je najlikvidnejšie a to je zlato a Bitcoin. Veľmi ľahko sa to predá a veľa ľudí ich nemá napákované. Takže preto si myslím, že na začiatku krízy pôjdu zlato aj Bitcoin dole a vôbec to nie je nič nečakané.

300x250

Dušan “Dušky” Matuška, Paralelná Polis, speaker o kryptoměnách

matuska

Nepovedal by som že Bitcoin koreluje s ostatnými trhmi. Ale hýbal sa rovnakým smerom v tejto konkrétnej situácii. Cena zlata od 9. marca 2020 klesla za 11 dní o 11%. Ani zlato sa v tejto situácii nespráva ako bezpečný prístav 🙂

Dôvod je podľa mňa ten, že táto situácia nebola spôsobená politikou ani ekonomikou, ale biosférou. Panika ktorá vznikla a bola premietnutá do grafov rôznych inštrumentov podľa mňa hovorí: “neviem ako dlho toto bude trvať. Neviem ako dlho budem mať výpadok príjmu. Potrebujem mať cash na to najnutnejšie ak by išlo do tuhého.”

Ľudia odchádzajú z menej likvidných aktív do tých najlikvidnejších ako je práve hotovosť. Keďže Bitcoin ešte dnes nie je bežne akceptovaný v ekonomike ako platobný prostriedok, je to skôr aktívum na špekuláciu, tak aj ľudia ho odpredávajú podobne ako zlato. Potrebujú peniaze na bežné prežitie. A zatiaľ v tomto hotovosti Bitcoin nekonkuruje.

Očakával sa výrazný bullrun po halvingu. To či nastane ešte tento rok si netrúfam povedať.  Veľké množstvo minerov sa popálilo, ich pôžičky išli do likvidácie. Keď ich ešte zasiahne halving, tak sa skôr bojím o bezpečnosť siete kvôli zníženému hashrate ako o cenu.

Andrej Cabaj, Bunkeroid

Andrej Cabaj

Z pohľadu špekulácie na krypto ma situácia vôbec neprekvapila. Bitcoin ako mikroaktívum (cez optiku svetového obchodu) je príliš malé, aby zostalo mimo vplyvu udalostí. Ničmenej, stále upozorňujem na fakt, že vnímanie Bitcoinu ako výhradne finančného aktíva je myšlienka mimoriadne scestná a svedčí o nepochopení fundamentálnej podstaty tohto nového fenoménu. Takže situáciu považujem za dobrú, trh vyčistí vzťahy a uvedie cenový pohľad na jeho hodnotu do vyváženého normálu. Tento proces je vďaka nemožnosti jeho regulácie ako decentralizovaného systému šokujúco rýchly, čo špekulanti nesú pomerne ťažko. V 21.storočí označovať akékoľvek aktívum ako “safe haven” je ako požadovať návrat do 18.storočia, nič také už neexistuje a ľudia musia dynamicky reagovať. V tomto má Bitcoin mimoriadnu výhodu. Opäť, či už ako medzinárodné, alebo ako mikro lokálne transferové médium informačných a/alebo hodnotových údajov je nezávislé na potenciálne blokovanej tretej strane (banka,notár,databáza,štát, úrad) čo mu umožní veľmi flexibilné reagovanie hlavne v krízových situáciach. Tento pohľad stále čaká na plné využitie v budúcnosti a je možné, že táto nešťastná epidemiologická situáciu bude akcelerovať vývoj aj v tomto smere.

Jaromír Tesař, cardanians.io & ambasador Cardano v České republice

Jaromír Tesař

Bitcoin a Ethereum jsou tady tak dlouho, že se o ně začali zajímat instituce, které do nich byly schopny nalít hromadu kapitálu. A jak se chovají instituce před příchodem krize? Prodávají co mohou neboť dobře vědí, že ceny všeho jsou v bublině a budou padat. Není žádný důvod si myslet, že tihle hráči budou prodávat třeba akcie firem a nechají si krypto. Prodali byste raději krypto, nebo akcie továrny, která reálně něco vyrábí a má nějaké know how či dokonce patenty? Továrna může po krizi opět fungovat. Celé krypto je na začátku ve fázi experimentu. Navíc mít výhodu prvního hybatele trhem je z ekonomického pohledu pro velryby výhodné. Pokud máte sílu poslat cenu třeba o 20%  dolů a uděláte to, vyvoláte takovou paniku, že to spadne klidně o dalších 10%. Prodělává retail, který na tohle nemá žaludek. 

Narativ krypta jako bezpečného přístavu je při současné nízké adopci dost mimo mísu. Většinu mincí vlastní pár velryb, ať už starých nebo nových, většina populace si při vyslovení podobného názoru poklepe na čelo. To je smutná realita a hlavním důvodem za tím vidím vysokou volatilitu. S volatilitou je to jako s fotbalem. Čím více je hráčů na hřišti, tím hůře se míč hýbe z místa na místo. Současná situace je taková, že hrají v podstatě jen bohatí brankáři. My potřebujeme na hřiště dostat celou tribunu. Jinými slovy současnou hru hraje pár velryb s přehřátým fiatem proti sobě. Přihlíží tomu pár bláznů z krypto-komunity jako jsme my, kteří mají plnou hlavu ideálů, nebo se v horším případě vidí na měsíci. Krypto se nestane přirozeným bezpečným přístavem jen kvůli tomu, že si to malá hrstka lidí přeje.

Často slyšíme názor, že kdo chce být v kryptu, musí mít na vysokou volatilitu žaludek. Jenže to je také nesmysl, protože pokud máme tomuhle věřit, tak hodně štěstí s masovou adopcí. Dle mého názoru krypto potřebuje nabídnout nějakou užitečnou funkcionalitu, která nebude přímo spojena s volatilitou. Myslet si, že z Bitcoinu jednou bude prostředek směny je minimálně v dohledné době nemožné a to z důvodů popsaných výše. Ethereum, nebo obecně platformy, které umožňují pracovat s tokeny a stabilními mincemi mohou mít k adopci sítě mnohem blíž. Lidé nemusí mít zájem o volatilní token, ale možná si oblíbí nějakou službu, hru, nebo cokoliv co jednou platformy umožní vytvořit a to včetně finančních produktů. Ethereum je bohužel průser vedle průseru. Směr je dobrý, ale chtělo by to větší spolehlivost. Pojďme se o tom pobavit za 3-5 let, kdy bude krypto snad konečně aspoň škálovat.

Nečekám tedy, že si krypto v krizi povede nějak dobře. Pokud by se měli reálně hroutit finanční trhy v nějakých významných zemích, mohlo by se to změnit. Ale nejspíš by adopci zarazila technická nevyspělost krypta, zejména mizerná škálovatelnost. Paradoxně by v takové krizi v dohledné době nejlépe fungoval komunitou nenáviděný Ripple. Ale nemyslím si, že se někdy dostaneme do takové krize, že svět začne masově kupovat krypto. Pokud ano, budeme mít jiné problémy.

David Stancel, konzultant a speaker v oblasti kryptoměn, Blockchain Slovakia

David Stancel

Myslím si, že je dôležité si uvedomiť voči čomu konkrétne slúži Bitcoin ako hedge, a nečakať od neho zázraky pri globálnej pandemickej kríze, kedy, ako môžeme vidieť, snáď žiadne finančné aktívum nie je imúnne voči vysokej volatilite. V situácii kedy ide do tuhého a mnohé firmy, rodiny ako aj štáty samotné budú musieť bojovať nielen s poklesom príjmov ale pravdepodobne aj s radom neočakávaných problémov je prirodzené, že investori preferujú likviditu oproti držaniu aktív. Likviditu vedia v nadchádzajúcom období využiť pri zaujímavých investičných príležitostiach, ktoré sa zákonite pri krízách objavia, či na zabezpečenie svojich základných potrieb v prípade, že situácia zájde skutočne do extrému.

Z môjho pohľadu bude zaujímavý aftermath tejto situácie, kedy sa štáty ako aj celá ekonomika budú vyrovnávať s následkami vírusu. Keďže centrálne banky plánujú mitigovať celú situáciu, neprekvapivo prostredníctvom tlačenia extrémnej hromady nových peňazí, je len otázkou času, kedy budeme z najhoršieho vonku, a kedy sa začnú investori obzerať po niečom, čo aspoň trochu pripomína “hard money”. Očakávam, že nadchádzajúci halving Bitcoinu v máji tohto roku môže tento sentiment pri Bitcoine výrazne umocniť.

Jakub “Kicom” Vejmola, autor úspěšného YouTube kanálu Bitcoinový kanál

Jakub "Kicom" Vejmola

Myslím, že Bitcoin si od roku 2009 tak nějak „jel to svoje“ a příliš se neohlížel na ostatní třídy aktiv. Bylo to hlavně tím, že to bylo něco úplně nového, jiného a nikdo to vlastně nebral moc vážně. Tím, jak nám postupně dospívá, začal logicky na celosvětové dění reagovat. To co se teď děje ve světě je skutečně bezprecedentní situace – Black Swan event, který jsme nezažili celá desetiletí – a byl by malý zázrak, kdyby Bitcoin reagoval výrazným růstem, který v tuto chvíli nevidíme ani na zlatě. Selhal tedy jako bezpečný přístav? Podle mě ne, protože k tomu zatím neexistují data. Jestli je to onen pověstný safe haven asset totiž budeme moct zhodnotit až za několik měsíců, možná spíš let. Celá tahle situace je pro něj jen dalším testem (a podlě mě mimochodem jednodušším než byl slavný hack burzy Mt. Gox) a samozřejmě i testem pro HODLery. Trh se očistí od spekulantů a lidí, pro které to byl jen „get-rich-quick“ scénář. Pro Bitcoin jako takový se nemění nic – jeho blockchain funguje, transakce jsou i nadále přenášeny otevřeným, veřejným systémem bez hranic, ve kterém neexistuje cenzura a ani nic jako kvantitativní uvolňování nebo jiná tvorba peněz ze vzduchu – něco, co nyní sledujeme a budeme sledovat v nadcházejících měsících u standardních fiat měn. Kdo si toto uvědomí, nemusí se ničeho obávat, protože 1 bitcoin je pořád 1 bitcoin. Já celé této myšlence silně věřím, a proto se pro mě nezměnilo vůbec nic. #HODL.

Už příští týden vám přineseme odpověď stejných respondentů na další zajímavou otázku o kryptoměnách. Nezapomeňte nás sledovat i nadále.

Klikněte pro komentář

Váš komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bitcoin

Token PornHubu a odhalen Satoshi Nakamoto. Včerejší den patřil žertům

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

1april

Přestože tento rok neprobíhá zcela podle představ, a to nemluvíme jen o vývoji cen kryptoměn, na prvního dubna byl internet tradičně plný různých fórků. Výjimkou nebyly ani vymyšlené úsměvné zprávy na webech zabývajících se kryptoměnami.

Snad nejzdařilejší fórek udělal portál CoinMarketCap, o kterém jsme informovali i v tomto článku. Nejnavštěvovanější web s cenami kryptoměn totiž zařadil na první pozici nejcennějších kryptoměn tokenizovaný toaletní papír.

Portál CryptoPotato zas zveřejnil “nostradamovu” zprávu, kde údajně zakladatel Bitcoinu Satoshi Nakamoto předpověděl vypuknutí koronaviru již v bitcoinovém whitepaperu napsaném v roce 2008.

Kryptopeněženka Trust Wallet na Twitteru a portál financemagnates.com zveřejnily dvě různé verze zpráv potvrzující, že záhadným tvůrcem Bitcoinu je kontroverzní australský podnikatel a vědec Craig Wright, který sám o sobě prohlašuje, že je Satoshi Nakamoto (ale nikdo mu nevěří).

ChangeNow zas přinesl informaci, že Satoshi Nakamoto se vrátil na scénu (naposledy jsme o něm slyšeli v roce 2011) a brzy se zúčastni rubriky Ask me Anything, ve které mu budou moci lidé klást své otázky.

300x250

Pobavila i burza Bitfinex, která oznámila, že začne prodávat své energetické drinky pro trading.

No a výborně jsme se zabavili i na fórku portálu BeInCrypto, který si vymyslel, že PornHub vydává vlastní token PORN, který bude fungovat na konceptu “Proof of Jerk” (překlad si určitě dokážete domyslet).

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Vitalik Buterin: Bitcoin nebyl vždy digitálním zlatem

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Vitalik Buterin Bitcoin

Zakladatel kryptoměny Ethereum Vitalik Buterin měl včera na Twitteru menší výměnu názorů s bitcoinovým developerem ze společnosti Blockstream Zackem Voellem. Buterin ho upozornil, že Bitcoin nebyl vždy digitálním zlatem, jak to Voell prezentuje.

,,Připojil jsem se k bitcoinové éře v roce 2011 a tehdy si pamatuji jednoznačnou náladu, že Bitcoin byl v první řadě považován za peer-to-peer hotovost a ne druhé zlato,” upozornil Voella.

Buterinův názor, že Bitcoin byl původně navržen jako online platidlo, je podporován mnoha odborníky a co je nejpodstatnější, odráží se od samotného Bitcoin whitepaperu, který publikoval záhadný Satoshi Nakamoto v roce 2008.

Hned v prvním řádku whitepaperu je napsáno: ,,Čistě elektronická verze peer-to-peer by umožňovala online platby přímo z jedné strany na druhou bez přechodu přes finanční instituci.”

V současné době se však stále více lidí přiklání k tomu, že Bitcoin má blíže k zlatu, než ke tomu, aby se stal platebním prostředkem na dennodenní využití. Vděčí za to své vzácnosti (nikdy ho nebude více než 21 milionů), ale i tomu, že jeho cena je velmi volatilní.

300x250

Potřebné je uvést, že zlato je sice vzácné a cenné, ale jako každodenní transakční měna je nevhodné. Nelze ho totiž snadno přenášet a je nepoužitelné na mikroplatby, pokud nejsou zpracovávány pod dohledem obrovské centralizované sítě, s čím zas souvisí transakční poplatky. Z části jsou tyto vlastnosti zlata podobné i Bitcoinu, který má problémy se škálovatelností, čili propustností transakcí. Pokud by ho dnes začali lidé používat jako běžný platební prostředek, síť by se zahltila, transakce by trvaly dlouho a byly by drahé. I z toho důvodu začaly vznikat Fork Bitcoinu například Bitcoin Cash, jejichž cílem bylo tento problém řešit.

Výhodou Bitcoinu zůstává jeho decentralizovanost, které se zřejmě nemůže v současnosti rovnat žádná jiná kryptoměna. Zda se jednou stane běžným platebním prostředkem je velmi sporné. Musíme konstatovat, že v současnosti je v kurzu více názor, že pokud uspěje, tak spíše než cenná komodita.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Analýza Bitcoinu (2.4.): Sledujeme modrou a červenou trendovku

Trader 2.0

Zveřejněno

on

analyza-trader20

Tradiční čtvrteční analýzu Bitcoinu, dominance Bitcoinu na trhu s kryptoměnami a altcoinového marketcapu vám přinášejí studenti trading univezity Trader 2.0.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením.

Bitcoin

Od začiatku tohto týždňa sme sa pohybovali na hladine približne 6450 dolárov odkiaľ včera v priebehu dňa začala cena klesať kde sme sa dostali na cenu približne 6130 dolárov. Ako môžeme vidieť momentálne z 4H grafu, z tejto hladiny prišiel v noci odraz od modrej trendovky, kde sme znovu vystúpali knotom dokonca na cenu 6750 dolárov. Momentálne je to taká horská dráha.

Pevne verím, že mnohí z vás obľubujú takéto zábavné atrakcie, ale čo sa týka tradingu a technickej analýzy, tieto pohyby sú veľmi obtiažne predikovateľné a vcelku zložité na analýzu. Každopádne, pozrime sa na ďalší možný vývoj.

Momentálne je pre nás stále najdôležitejšia červená tredovka, ktorú sa nám podarilo cez víkend preraziť. Často po prerazení takejto ostrejšej trendovky má graf tendenciu otestovať predchádzajúce swing high. To je to, čo momentálne môžeme sledovať na grafe. Možností na ďalší pohyb máme teraz ale viac.

300x250

Prvá možnosť je odraz z vyznačenej hladiny a znovu pohyb smerom dole minimálne k modrej trendovej línii. Túto by sme potrebovali preraziť aby sme mohli pokračovať smerom dole. Takže tu by sme museli počkať na reakciu. Druhá možnosť je, že prerazíme vyznačenú hladinu a pôjdeme otestovať červenú trendovku. Tu by sme znovu museli čakať na reakciu.

Obe možnosti sú pravdepodobné, ale ak by som sa musel rozhodnúť pre jednu z nich, dal by som tak 40 % šancu pohybu UP a 60 % pohybu DOWN.

Aj z hľadiska 1D grafu som stále bearish a predpokladám, že momentálne pravdepodobne dokončujme vlnu B, ABC korekcie. Po tejto vlne by mala nasledovať posledná vlna C. Tú by som sledoval v oblasti 5600 až 5350 dolárov.

Aktuálne je pre nás ale dôležitá hladina, v ktorej sa práve nachádzame (6700 až 6800 dolárov) a tu musíme čakať na reakciu.

Dominancia

Čo sa týka dominancie Bitcoinu, na 4H grafe vidíme, že dominancia nám postupne klesá dole. Stále sa pohybujeme v kanáli (červené trendovky), ktorý som spomínal už minulý týždeň.

Na tomto grafe sledujem jednu zmenu v porovnaní s pár týždňami dozadu. Niekoľko týždňov dozadu sme na grafe dominancie mohli vypozorovať, že pokiaľ išla cena Bitcoinu Up, dominancia klesala a naopak, pokiaľ Bitcoin klesal, dominancia išla hore.

Posledné dni sa ale situácia zmenila. Ako náhle Bitcoin klesá, klesá aj dominancia. To nám nateraz dáva znamenie, že zatiaľ nie je príliš veľká chuť investorov na nákup pri každom menšom poklese ceny BTC.

Čo sa teda týka samotnej dominancie, momentálne si vieme do grafu zakresliť ešte klesajúcu trendovú čiaru (čierna prerušovaná). Pokiaľ budeme pod touto trendovou čiarou, dominancia by mala naďalej klesať v rámci ,,vyššieho kanála,, vyznačeného červenými čiarami minimálne k spodnej červenej trendovej čiare.

Ako náhle prerazíme čiernu prerušovanú čiaru, môžeme začať uvažovať o raste dominancie. Nato si ale musíme počkať.

Altcoin market cap

Tu je situácia takmer totožná s grafom BTC. Prerazenie červenej trendovky a momentálne testovanie predchádzajúceho swing high.

Buď danú zónu prerazíme a pôjdeme otestovať červenú trendline alebo sa vysypeme smerom dolu.

Nato ale budeme podobne ako pri BTC v prvom rade potrebovať preraziť modrú tendovku.

Tu momentálne nemá význam analyzovať niečo viac, musíme si jednoducho počkať na reakciu z vyznačenej zóny. Podobne ako na BTC, aj tu sa prikláňam trochu viac na stranu bears, aj keď na prvý pohľad to tak nevypadá. Ktorá situácia nastane, neviem s určitosťou povedať, preto bude teraz najrozumnejšie ostať neaký čas mimo trh, sledovať čo sa bude diať a čakať na tú správnu príležitosť.

Aj v tomto vám vie výrazne napomôcť projekt  trader20.sk.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy je študentom trading unvezrity Trader 2.0 pod dohľadom Jakuba Kraľovanského.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Ekonom tvrdí, že Bitcoinu brání v úspěchu problém se škálovatelností

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin

Jeffrey Tucker z Amerického institutu pro ekonomický výzkum si myslí, že problém se škálováním brání Bitcoinu, aby opravdu uspěl.

Ekonom, který je dlouhodobě považován za člověka, který přiznává nesporné plusy Bitcoinu, tvrdí, že aktuální cena Bitcoinu je mnohem nižší, než by mohla být, kdyby nejznámější kryptoměna zvládla svůj problém se škálovatelností.

,,Cena 6000 dolarů za Bitcoin mě upřímně nezajímá. Odfouklo mě pryč, když tato věc stála 30 dolarů. Ale dovedete si představit cenu Bitcoinu, kdyby dnes správně skáloval?,” položil si řečnickou otázku na Twitteru.

Tucker se nedávno bavil o Bitcoinu během panelové diskuse na RT, při které byl přítomen i známý kritik BTC a propagátor investic do zlata Peter Schiff. Tucker v diskusi uvedl, že “směšný problém” se škálováním v konečném důsledku zabránil Bitcoinu, aby byl přijat hlavním proudem:

,,Adopce Bitcoinu není dostatečně daleko a neprošla na spotřebitelské použití tak jak by měla, kdyby se dokázal přizpůsobit. Nyní vidíme, co se děje, když Bitcoin není dostatečně škálovatelný.”

300x250

Tucker zdůraznil, že Bitcoin byl vymyšlen z důvodu, aby prosperoval v dobách finanční krize, ale doplnil, že to nedokázal právě kvůli problémům se škálováním. ,,Bitcoin byl předurčen, aby se stal v podobných časech bezpečným přístavem. Tak proč teď nevidíme Bitcoiny, které jsou bezpečným rájem, na které byly navrženy již několik let zpět?,” zeptal se.

Problém se škálovatelností Bitcoinu byl patrný zejména koncem roku 2017 v období největšího krypto šílenství, kdy trvaly transakce příliš dlouho a poplatky dosahovaly rekordní hodnoty (v určitém čase až přes 20 dolarů za transakci). Mnozí mají dojem, že Bitcoin od té doby neudělal výraznější krok vpřed.

Známý trader Willy Woo na adresu slov Tuckera konstatoval, že cena komodity nemá nic společného se škálovatelností. Jako příklad uvedl zlato  ,,Zlato je na kapitalizaci 9 bilionů dolarů. Kolik transakcí udělá za sekundu? Mám na mysli přepravu podkladů. To je hlavní řetězec BTC. Swapy, které děláme na ETF a derivátech, s druhou vrstvou zlata.”

Kriticky na adresu Tuckera se vyjádřil i Tuur Demeester, který uvedl, že člověk, který se zajímá o Bitcoin tak dlouho jako on, by měl vědět, že Bitcoin škáluje dostatečně. Vijay Boyapati si také myslí, že škálovatelnost nemá přímý vztah s cenou, protože Bitocin Cash, který škáluje lépe než Bitcoin, by v tom případě musel mít mnohem vyšší hodnotu.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Bitcoin již není největší kryptoměna. Předběhl ho toaletní papír

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

toalet

Ano, tušíte správně, jde o prvoaprílový žert. Tentokrát vámi povedený v režii nejznámější stránky s cenami a profily kryptoměn Coinmarketcap.com.

Aby autoři portálu nezmátli fanoušky kryptoměn úplně, token toaletního papíru s názvem “Toilet Paper Token” zařadili do seznamu pod číslem 0, přičemž jednotka stále patří Bitcoinu (BTC). Předpokládáme, že tokenizovaný toaletní papír si užije den slávy a od zítra ho v seznamu opět neuvidíme.

Coinmarketcap třeba pochválit v těchto nelehkých časech, kdy se neotřásl jen trh s kryptoměnami, ale i celá světová ekonomika, za odvahu zavtipkovat si na den bláznů. Věříme, že tento malý fórek nikoho nevytočil natolik, že by mu stoupl krevní tlak.

Token toaletního papíru údajně stojí 1,64 dolaru a za posledních 24 hodin vystřelil o 1239,97%. V oběhu už není ani jeden, protože podle CoinMarketCapu je “aktuálně vyprodáno“. Tyto informace jsou samozřejmě jen fikce.

Nejvtipnější je graf tohoto tokenu, který vypadá jako lidský zadek. Podívejte se sami.

300x250

CoinMarketCap si dal na celém vtipu opravdu záležet. Fiktivní token má dokonce i “Wipe Paper” (odvozené od whitepaper, které mají běžné kryptoměny). Wite paper v překladu znamená “utírací papír”. Vtipně zní i koncept, na kterém funguje. Na rozdíl od Bitcoinu a jeho Proof-of-Work (důkaz o práci) běží tokenizovaný toaletní papír na konceptu proof-of-wipe, tedy “důkaz o otření zadku“.

Doufáme, že jste se trochu pobavili. Přejeme veselý první duben.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

BitMEX Research: Kdo pracuje na Bitcoinu a kdo to financuje?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin

BitMEX Research jako výzkumné oddělení burzy BitMEX zveřejnilo výsledky studie, která se týkala toho, kdo aktuálně nejvýraznějším způsobem financuje budování open source softwaru pro Bitcoin (BTC).

Podle zprávy, která byla publikována 28. března, jsou lídry v této oblasti blockhainové společnosti Blockstream a Lightning Labs. Největším finančním podporovatelem vývoje Bitcoin Core je zas Chaincode Labs.

,,Dospěli jsme k závěru, že situace je zdravější než v minulosti, pokud jde o dostupnost financí, transparentnost a také stupeň rozdělení mezi finančními podporovateli,” uvádí se ve studii.

BitMEX Research využil veřejně dostupné informace a údaje získané od zúčastněných jednotlivců, aby vytvořily co nejkomplexnější obraz financování vývoji Bitcoinu a jeho open source.

Blockstream a Lightning Labs zaměstnávají 8 developerů a Square Crypto, za kterým stojí šéf Twitteru Jack Dorsey, sedm. Iniciativa Digital Currency Initiative (DCI) má 6 developerů podobně jako Chaincode a Purse.

300x250

BitMEX Research se zaměřil i na činnosti Bitcoin Core ve snaze identifikovat hlavní přispěvatele a určit zdroj jejich financování. Tyto údaje ukazují, že 11 z 33 nejaktivnějších Bitcoin Core vývojářů je nezávislých. Sedm je placených Chaincode a tři firmou Blockstream.

GRAF: TOP 33 Bitcoin Core developerů a zdroj jejich financování:

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Počet lidí s alespoň jedním Bitcoinem roste. Je to pozitivní signál?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin

Nová data, které zveřejnila společnost Glassnode, uvádějí, že alespoň jeden Bitcoin (BTC) se nachází již na téměř 800 000 různých peněženkách.

Glassnode publikoval tyto závěry 28. března a odvádí je od vlastního sledování blockchainu BTC. Podle nejnovějších údajů existuje 797 420 peněženek s více než jedním Bitcoinem, přičemž počet takových peněženek se za posledních 24 hodin zvýšil o 101.

GRAF: Růst počtu adres se zůstatkem alespoň 1 BTC:

Pravdou samozřejmě je, že lidé s majetkem přesahujícím 1 BTC mohou mít více peněženek, což znamená, že je nelogické předpokládat, že jeden Bitcoin vlastní přesně alespoň 800 000 lidí. Na druhou stranu je třeba počítat i s tím, že mnozí lidé mohou mít Bitcoiny v menších množstvích rozděleny po několika peněženkách, ale při součtu jejich hodnot může jít o více než 1 BTC.

300x250

Tak či onak, Glassnode se domnívá, že rostoucí počet peněženek alespoň s 1 Bitcoin naznačuje, že počet “BTC velryb” se díky nedávnému propadu trhu navyšuje.

Rovněž je třeba upozornit, že rostoucí počet Bitcoinů na peněženkách může ovlivňovat i to, že mnozí investoři aktuálně stahují své zůstatky z burz a volí strategii “hodler” (dlouhodobé držení). Na grafu níže můžete vidět nedávný trend snižování bilance Bitcoinů na burzách.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Kraken: Většina VIP klientely očekává ATH Bitcoinu už letos

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

mesiac

Z průzkumu, který provedla mezi svým klienty americká burza Kraken, vyplývá, že většina z nich očekává vytvoření nového cenového maxima Bitcoinu už před rokem 2021.

Průzkum byl proveden mezi 400 VIP obchodníky této burzy. 41% z nich se označilo za investory, 40% jako tradeři a 15% jako instituci. Zbývající 4 procenta respondentů lze zařadit do kategorie zpracovatelů plateb, minery a kryptosměnárny.

84% z těchto respondentů spravuje kapitál v hodnotě méně než 10 milionů dolarů. 11% v rozmezí 10 až 50 milionů dolarů. Zbývajících 6 procent spravuje kapitál v hodnotě převyšující 50 milionů USD.

Průzkum zjistil, že dotázaní obchodníci v průměru odhadují cenu bitcoinu do konce roku 2020 na úrovni 22 866 dolarů. Pokud jde o Ethereum, to své all-time-high prý v tomto roce podle jejich předpovědí nedosáhne, ale vyšplhá se na cenu 810 dolarů, což znamená také výrazné posílení oproti současným necelým 130 USD.

Pokud jde o sentiment respondentů, 44% tvrdí, že kryptoměny jsou v býčím trhu, zatímco 22% hovoří o medvědem nastavení. 34% neumělo odpovědět.

300x250

Respondenti byli rozpolcení i v tom, co by mělo přispět k růstu cen kryptoměn. 19% věří, že to bude adopce. 15% vnímá jako hlavní předpoklad růstu cen blížící se halving Bitcoinu. 11% očekává, že k růstu pomůže politický konflikt, 11% se domnívá, že “strach ze zmeškané příležitosti” a 9% uvedlo jako hlavní důvod hospodářskou krizi.

Respondenti měli uvést i 5 oblíbených altcoinů – na prvním místě se umístilo Ethereum. Následovaly Monero, XRP, Litecoin a Tezos. Zajímavé je, že až 44% uvedlo, že vůbec nepoužívají stablecoiny typu Tether (USDT).

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Analýza Bitcoinu (30.3.): Pozor na růstovou korekci Bitcoinu

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

analyza-bitcoin-curaj

Kryptonovinky na základě spolupráce s kryptotrejdermi ze slovenské a české scény přináší pravidelné aktualizace k Bitcoinu. Dnes se na krále kryptoměn podíval Ing. Jan Čuraj z Crypto Kingdom.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Těsně před pátečním vylitím Bitcoinu jsme utíkali do fiatu a nyní sledujeme, jak se Bitcoin chová po změně trendu. Bitcoin došel až na supportní úroveň k 5 900 USD, kde to vzali do svých rukou býci a přišel proti-pohyb zpět k bodu kontroly kolem 6 200 USD.

Hodinový BTC/USD

Hodinový BTC/USD

Bitcoin míří do rezistence, která je vytvořená právě tím pátečním průrazem. Očekávám odraz od této rezistence zpět k bodu kontroly, popřípadě na support 6 200 – 6 000 USD, kde se bude rozhodovat, zda se jedna o bear trap, nebo budeme pokračovat v lokálním downtrendu. Rozhodně bych nyní nevstupoval a čekal na korekci dolů k PoC.

300x250

Dominance bitcoinu

Dominance bitcoinu zatím jede dle plánu, neboť se vrátila na horní bod kontroly 67 % a nyní testuje support, od kterého by se měla opět odrazit zpět. Vidíme, jaké zvěrstva dominance bitcoinu nadělala, ovšem vše se děje v platném trianglu. Celkově to vypadá, že dominance připravuje na výstřel nad 70 %, ale to si budeme muset ještě počkat.

Hodinová dominance bitcoinu

Hodinová dominance bitcoinu

Celková kapitalizace

U celkové kapitalizace očekávám pár dní stagnaci ve vyznačeném trianglu, což bude právě i znamenat stažení ceny bitcoinu zpět do bodu kontroly a to  buď nyní z 8 300 USD, nebo ze shortové zóny, kterou jsem posílal členům Crypto Kingdom.

Celková kapitalizace kryptoměn

Celková kapitalizace kryptoměn

Kapitalizace altcoinů

Zde asi graf není potřeba, protože se nacházíme na bodu kontroly, který pro mě znamená no-trading zone altcoinů. Kapitalizace altcoinů měla dvakrát silné zamítnutí na 62 mld. USD a celkově to vypadá na vytvořenou bear-flag, která nabírá sílu.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Ján Čuraj

Ing. Jan ČurajCryptoKingdom50-50
Tradingu se věnuji 14 let a byl jsem traderem hedgeového fondu v obchodování měnových futures. Aktuálně obchoduji třetím rokem kryptoměny pro Crypto Kingdom a řídím vlastní alternativní fond zaměřený na ruční a robotické obchodování kryptoměn.

 

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

ANKETA: Který altcoin zde bude o 10 let? Takto to vidí Stroukal, Bednár, Matuška, Cabaj, Tesař, stance a Kicom

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

anketa-cz

Minulý týden jsme vám přinesli anketu, ve které jsme se ptali našich respondentů jak může současné období nejistoty spojené s koronavirem a chystající se globální ekonomickou krizí ovlivnit Bitcoin. Tentokrát jsme jim položili otázku, která zaujme především fanoušky altcoinů.

Naše otázka pro všechny respondenty:
Existuje kryptoměna, jejíž existenci si umíte vedle Bitcoinu představit i za 10 let?

Dominik Stroukal, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen, autor knihy “Bitcoin a jiné kryptoměny budoucnosti”

Dominik Stroukal

Co to znamená “existovat”? 99 % kryptoměn dnes “existuje”, ale ve vegatativním stavu, nebo dokonce ve stavu vyloženě parazitickém, protože jsou to úmyslné podvody, u kterých autoři jen čekají na správný čas exitu. Takových bude “existovat” možná i většina. Pokud bychom se ale měli držet toho, že budou sloužit svému účelu (tedy alespoň trochu budou krypto a trochu měny), pak vidím prostor vedle Bitcoinu pro něco anonymizačního, pravděpodobně Monero a pro něco hravého, jako je Ethereum. Nic víc dlouhodobě smysl nedává, bohužel. Samozřejmě se bavíme o kryptoměnách, tu a tam se chytne nějaký token typu USDT nebo BNB, podle toho, jaké prvky infrastruktury budou zrovna v kurzu.

Juraj Bednár, etický hacker, autor knihy “Hackni sa!”, Paralelní Polis

Juraj Bednár

Predstaviť si viem všeličo, ale o 10 rokov ťažko povedať. Existovať budú, ale čo to znamená existovať? Blockchainy asi nevypnú. Veľa kryptomien bude mať bežiaci blockchain a nejaký staking alebo mining. Ale ja by som si nebol istý ani pri Bitcoine. To nikto nevie povedať a ja tiež nie. Ale predstaviť si to viem asi u tých, ktoré mám rad. Čiže Bitcoin, Monero a trochu Ethereum, ale tam som trochu skeptický po tom, čo momentálne vystrájajú s verziou Ethereum 2.0 s chaosom s forkami.

300x250

Dušan “Dušky” Matuška, Paralelní Polis, speaker o kryptoměnách

matuska

Osobne sa mi páči Grin a jeho netradičný prístup k riešeniu konsenzu. Myslím že má pred sebou ešte zaujímavú budúcnosť a jeho vývojári nepovedali svoje posledné slovo. Páčilo by sa mi, ak by tam bol aj MakerDAO ale nedávny krach ceny ETH ukázal ako je celé DeFi ešte stále krehké. Aj keby MKR neprežil, myšlienka “decentralizovanej centrálnej banky” je mi veľmi sympatická a má podľa mňa v kryptoekosystéme svoje miesto.

Andrej Cabaj, Bunkeroid

Andrej Cabaj

To je značne “vizionárska” otázka 🙂. História nám ale poskytuje určité vodítka, takže môžeme “špekulovať” o nejakom postupnom vývoji. Ukazuje sa totiž, že rôzne pokročilé technológie v oblasti bezpečnosti, anonymity alebo rýchlosti transakcií sa nedokážu voči Bitcoinu presadiť v globálnom meradle. Je to dané technologickou absorbčnou vlastnosťou Bitcoinu, ktorý dokáže implementovať všetko spomenuté a tým znemožní rozvoj akejkoľvek čiastočnej progresivity. Bitcoinové základy sú mimoriadne robustné a v širšom pohľade stále neprekonané. Pritom keď si porovnáte technologické “whitepapers”, javí sa Bitcoin ako mimoriadne jednoduchý a prehľadný. Logickou úvahou som preto za tie roky nadobudol presvedčenie, že vývoj nebude pokračovať dlhodobou paralelizáciou vo forme stávajúcich či nových krypto systémov, ale tieto nové technológie povedú k darwinovskému modelu rozvoju samotného Bitcoinu. Koniec koncov… prekvapujúco mohutný rozvoj LN second Layer-u potvrdzuje túto úvahu, pričom konceptov rozvoja na druhej Bitcoinovej vrstve je samozrejme viac.
Osobne teda očakávam postupné darwinovské odumieranie zvyškov nepresaditeľných technológií. Čo ma napríklad mrzí pri ETH, kde dochádza k absolútnemu rozkladu samotnej koncepcie a nestabilnému vývoju. Za mňa, ale opakujem, že sa jedná výhradne o môj osobný názor, je a bude jednoznačným víťazom aj o 10 rokov Bitcoin.

Jaromír Tesař, cardanians.io & ambasador Cardano v České republice

Jaromír Tesař

Ani se neodvažuji ukázat na konkrétní projekt. Jednoduše by se dalo odpovědět že ten, který se bude používat skrze svoji užitečnost. Projekt musí fungovat z ekonomického pohledu, musí být na adopci dobře připraven po technologické stránce a asi největší proměnná jsou lidé samotní. Současné adopce krypta je velmi nízká. Pokud by měla růst a ohrožovat státní měny, může rychle a tvrdě zakročit ruka zákona. Vlastně ani nevíme, jestli by dále panoval současný relativně tolerantní přístup. Tenhle aspekt se nedá lehce přehlédnout tím, že “blockchain” to může ignorovat. Možná z technického pohledu do jisté míry ano, ale rozhodně ne z pohledu vyšší adopce. Pokud se zakážou centralizované burzy a vstup investorů, adopci to rozhodně nepomůže. 

10 let je hodně dlouhá doba. I Bitcoin může mít za tu dobu problém s dostatkem prostředků na svoji bezpečnost, pokud nezačne cena výrazněji atakovat kapitalizaci zlata, nebo se nedočkáme nějaké významné změny. Nicméně věřím, že Bitcoin jako jediný PoW projekt přežije. Co se týče technologické vyspělosti, na scénu přijde druhá a třetí generace blockchainu s PoS v podání Etherea 2.0, Cardana, Algorandu a dalších. Tyhle sítě budou mnohem více decentralizované a flexibilnější co se týče škálování i programovatelnosti. Pokud tady budou i za 10 let, bude jisté že jsou také dostatečně bezpečné a budou mít nejspíš mnohem větší síťový efekt než Bitcoin. Důvod je jednoduchý. Za 10 let nebudeme bitcoiny všichni masově platit, na to bude ještě hodně volatilní. Lidé ho však mohou držet jako něco vzácného. Na transakce se budou využívat jiné sítě včetně druhých vrstev. I PoS mohou lehce mít fixní počet mincí, takže z technického pohledu budou stejně vzácné jako PoW mince. Cena sítě je do určité míry odrazem užitečnosti a adopce. PoS platformy budou více užitečné než PoW transakční systém. I nad Bitcoinem se dá ledacos vybudovat, ale co se týče flexibility či zkoušení nových nápadů, budou na tom nové projekty vždy o krok napřed. Adopci doposud brzdili dvě věci. Nízká technologická vyspělost, mizerné škálování a spekulativní povaha krypta. Technologie se dá vždy vylepšit, i když to může trvat dlouhé roky. Jakmile blockchain světu ukáže svoji užitečnost, do jisté míry se zbavíme i spekulativního nádechu. Smart kontrakty tomu hodně pomůžou. I Facebooku bylo jasné, že programovatelnost peněz je velká výhoda. Proto to chtěli mít u Libry. Ethereum kupí jeden průser za druhým, ale tuhle fázi brzy překonáme. Jsou to jen porodní bolesti. Navíc na scénu brzy vstoupí Cardano, které bezpečnost a spolehlivost smart kontraktů a sítě jako takové posune o řád výš.

Mnohé často věhlasné firmy hledají cesty, jak využít veřejné sítě. Dokonce se přichází na to, že než použít privátní blockchain, je ten veřejný často opravdu smysluplnější. Pokud třeba 5 bank v různých zemích použije privátní blockchain, co nebo kdo je propojí? Vidíme snahy o vytvoření národních měn na blockchainu. Pro zajímavost uvedu, že Marshallovy ostrovy spustí národní měnu na Algorandu. Množství mincí bude limitované a zavedla se algoritmy řízená fixní inflace 4 %. Tým Cardana už nyní spolupracuje s Etiopií a dalším africkými státy, Gruzií, Jižní Koreou a Mongolskem. Řeší s nimi, jakou infrastrukturu potřebují vybudovat. V těchto zemích nemají ani katastr a mizerné systémy na identitu obyvatelstva. Tyhle země nepotřebují Bitcoin. Prvně se potřebují dostat na naši západní úroveň a poté má smysl propojit se s okolním světem. Za 10 let budou veřejné sítě všude kolem nás a budou propojené na nějakou lokální infrastrukturu. 

Když se koukám na CoinMarketCap, vidím pár nadějných projektů, ale nevsadil bych si, že tu za 10 let budou. Spíše se objeví něco nového. Není možné udělat X kopií Bitcoinu a doufat, že se to prosadí. Je třeba přijít s inovací, která celý sektor posune dál a bude zajímavá z pohledu uživatelů. Touto inovací je PoS a smart kontrakty. Proto se tak daří Ethereu, ale třeba i Ripplu, který hned na začátku vyměnil decentralizaci za vysokou škálovatelnost a zacílil na konkrétní problém. Platforem může existovat víc vedle sebe, tak jako existuje třeba Java, C# či Javascript. Každá platforma se hodí na jiný typ problémů a najde si své zastánce i odpůrce. Konkurenční prostředí nás vždy posouvalo dál. Platformy a Bitcoin vlastně nejsou soupeři. Platformy usilují o to, aby na nich vzniklo něco pro uživatele zajímavého a užitečného. Platby budou probíhat převážně ve stabilních mincích. Současné aplikace se opírají o centralizované databáze. Na crypto-platformách můžete vše vlastnit a vyměňovat si decentralizovaně. Hodnota platforem a potažmo nativních mincí poroste jen pokud se to podaří. Potenciál je tu obrovský. Zejména s vyšším napojením na fyzický svět. Bitcoin se snaží o něco úplně jiného a do jisté míry více ambiciózního. 

David Stancel, konzultant a speaker v oblasti kryptoměn, Blockchain Slovakia

David Stancel

Myslím, že práve súčasná situácia vo svete je peknou manifestáciou toho, že s “určitosťou” čohokoľvek by sme nemali rátať. Svet je extrémne komplexný a štruktúry v ňom sú často krát omnoho krehkejšie ako si myslíme. Zároveň naše chápanie sveta a jeho fenoménov je extrémne obmedzené. Takže čokoľvek si predstavím, má to veľmi malú výpovednú hodnotu. Ale aby som odpovedal na otázku, tak je to asi Ethereum.

Jakub “Kicom” Vejmola, autor úspěšného YouTube kanálu Bitcoinový kanál

Jakub "Kicom" Vejmola

Pořád je to tak, že bych si vsadil hlavně na Bitcoin (proto tvoří cca 75% mého portfolia), ale v posledních měsících po očku sleduju Ethereum, kde vývojářům nemůžete upřít velkou snahu a houževnatost. DeFi aplikace jsou zajímavé, ale pořád se dle mého jedná spíše o experimenty, které nemusí vždy dopadnout úplně šťastně – viz nedávná situace kolem MakerDAO. Čili ano, dokážu si představit, že kromě Bitcoinu tu bude za 10 let i Ethereum v případě, že DeFi sféra poroste a eliminuje podobné průšvihy. Navíc bych si přál, aby kromě DeFi našlo Ethereum uplatnění i jinde, protože původní ambice byly dle mého názoru daleko větší. Nicméně nakonec vedle sebe snad uvidíme fungovat hned několik blockchainových sítí… jen je strašně těžké odhadnout, které to budou. Z těch čistě platebních bych si vsadil možná ještě na Litecoin a Monero. Co se týče platforem, tak moji fanoušci ví, že tajně fandím i Cardanu 😊.

Už příští týden vám přineseme odpověď stejných respondentů na další zajímavou otázku o kryptoměnách. Nezapomeňte nás sledovat i nadále.

Pokračovat ve čtení

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-