Connect with us

Bitcoin

Biden na úvod potěšil fanoušky kryptoměn

Zveřejněno

Joe Biden Bitcoin

S ohledem na kryptoměny je samozřejmě ještě předčasné hodnotit, zda bude nový americký prezident Joe Biden vůči tomuto sektoru přívětivým lídrem USA, ale první kroky jeho administrativy naznačují, že by tomu tak být mohlo.

Mezi první kroky čerstvého 46. prezidenta USA 78-letého Joea Bidena totiž patří kompletní zastavení procesů, které se snažil na konci svého funkčního období i za pomoci FinCENu prosadit odcházející ministr financí Steven Mnuchin.

Biden, respektive nové vedení Bílého domu, totiž ve svém memorandu oznámilo, že s okamžitou platností zastavují všechny rozjeté regulační procesy, mezi které patří i kontroverzní návrh, který by vyžadoval od kryptoměnových burz získávání informací o držitelích soukromých peněženek (KYC), na které se transakce převádějí.

Tato informace potěšila známého blockchain právníka Jakea Chervinského. ,,Tvrdě jsme pracovali a zasloužili jsme si právo na výdech a restart. Janet Yellenová není Steven Mnuchin, jsem optimista,“ poznamenal na Twitteru.

Kontroverzní návrh Stevena Mnuchina, který mohl výrazně poškodit kryptosektor, tedy v platnost nevejde. Vnímán byl extrémně negativně, čehož důkazem bylo přes 7500 připomínek, které byly adresovány FinCENU během 15-denní zkrácené doby k vyjádření. Mezi hlasité kritiky patřily mnohé přední burzy a například i šéf Twitteru a firmy Square Jack Dorsey.

Jake Chervinsky se vyjádřil i k pondělnímu vyjádření nové šéfky ministerstva financí Janet Yellenové, která poznamenala, že kryptoměny se využívají hlavě k „financování nelegálních činností“. Upozornil, že ve skutečnosti nemusí být až tak špatná a je třeba dát jí šanci.

,,V první řadě kdokoliv je lepší než Mnuchin, který se už dávno rozhodl, že nenávidí vše, co se týká kryptoměn. Za druhé i když Dr. Yellenová nemusí být jejich fanouškem, očekávám, že bude ochotna poslouchat argumenty a bude rozhodovat o nových předpisech podle pravidel. A to je dobré.“

Brookse v OCC nahradí bývalý zaměstnanec Ripple

Jen pár dní zpátky jsme informovali, že v pozici šéfa Úřadu kontrolora měny (OCC) skončil Brian Brooks, který v čele tohoto regulátora udělal pro kryptosektor mnoho pozitivních změn vedoucích například k tomu, že federální banky získaly možnost pracovat s kryptoměnami a stablecoiny. Informace o tom, že končí v čele OCC, proto mnohé fanoušky kryptoměn zklamala.

Deník The Wall Street Journal však informoval, že v čele OCC podle všeho opět bude člověk, který má na kryptoměny pozitivní názor. Stát by tam měl Michael Barr, který v minulosti pracoval ve společnosti Ripple, která stojí za kryptoměnou XRP.

„Kryptomama“ věří novému šéfovi SEC

V čele regulátora SEC, tedy americké komise pro cenné papíry a burzu, uvidíme Garyho Genslera, který v minulosti vedl CFTC a během vlády Donalda Trumpa přednášel o kryptoměnách a blockchain technologii na prestižní univerzitě MIT. Jeho očekávání jmenování do čela tohoto významného regulátora vnímá pozitivně i takzvaná „Kryptomama“, čili Hester Pierceová, která je členkou komise SEC a pro její pozitivní názory na kryptoměny si získala zmiňovanou přezdívku.

Peirce během včerejší virtuální konference CFC 2021 řekla, že Bitcoin a kryptoměny vyžadují jasné regulace, které poskytnou jednoznačnost v tom, jak se má k tomuto sektoru přistupovat avšak s ohledem na to, aby nebránily technologické inovaci. Věří, že Gary Gensler je tím správným člověkem, který k tomu přispěje.

Firmy, které se však snaží spouštět a následně prodávat tokeny, u nichž je zřejmé, že nefungují od prvního dne 100% decentralizovaně, předem upozornila, že jim nadále bude hrozit žaloba z důvodu prodeje neregistrovaných cenných papírů. Tím nepřímo naznačila důvody, proč je aktuálně v problémech firma Ripple a kryptoměna XRP.

Peirce během konference přiznala, že regulátoři se musí snažit bojovat proti praní peněz a financování terorismu. A proto naznačila, že z části chápe pokus FinCENu, který se snažil vyžadovat KYC o soukromých adresách, na které se převádějí transakce z burz. Upozornila však, že takto to ve světě decentralizovaných financí nefunguje. ,,Nemusíte mít ani fyzickou adresu nebo jméno – může to být jen algoritmus. Pokud je použit smart kontrakt, jak chcete identifikovat osobu nebo jeho fyzickou adresu ?,“ zeptala se řečnicky, čímž naznačila nesmyslnost dnes už naštěstí zrušeného návrhu.

zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com, decrypt.co

Populárne