Connect with us

Ethereum

Buterin varuje: Neriskujte v DeFi své životní úspory!

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

Vitalik Buterin Defi

Decentralizované financování, ve zkratce DeFi, je novým hitem kryptoměnového trhu a mnozí považují právě tento prvek za spouštěče nového kryptoměnového bullrunu. Lídr a zakladatel Ethereum, na kterém sídlí většina významných DeFi projektů, nicméně investory varuje, aby byli v souvislosti s DeFi obzvlášť opatrní.

Rusko-kanadský respektovaný programátor Vitalik Buterin během podcastu s Laurou Shin s názvem “Unchained” upozornil všechny lidi, aby skrz deFi neriskovali své životní úspory. ,,Myslím, že mnoho lidí podceňuje rizika, která s sebou přinášejí smart kontrakty,” zdůraznil.

Buterin konstatoval, že úrokové sazby u DeFi jsou exponenciálně vyšší než u tradičních bankovních účtů, což znamená, že produkty DeFi jsou mnohem rizikovější a mají mnohem větší pravděpodobnost zlomení. Zároveň konstatoval, že není dostatečně přesvědčen, že platformy a protokoly, které mají na starosti audit systémů, dokáží stoprocentně naplnit své poslání.

Vitalik nechce lidi vysloveně odrazovat od používání DeFi, však v minulosti možnosti decentralizovaného financování, které vznikají na Ethereum, vícekrát pochválil, ale jen zopakoval, že by se v žádném případě nemělo využívat jako forma investice životních úspor. Tato technologie je totiž nová a přináší mnoho úskalí a potenciálních rizik. Příkladem jsou například ztráty investorů v hodnotě téměř milionu dolarů při problémech decentralizovaného protokolu bZx v únoru tohoto roku či červnový výpadek smart kontraktů Bancor, kdy došlo k výpadku sítě.

zdroj: cointelegraph.com

Klikněte pro komentář

Váš komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ethereum

90% držitelů etherů a 100% držitelů Chainlink v plusu!

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Ethereum Chainlink

Velmi zajímavá čísla zveřejnily v průběhu včerejšího dne analytické společnosti Glassnode a IntoTheBlock. Podle jejich závěrů, v době publikací jejich dat, byly téměř všichni držitelé krypotměn Chainlink (LINK) a Ethereum (ETH) vůči hodnotě dolaru v plusu, jinak řečeno koupili daný coin za méně, než byla jeho současná tržní cena v USD.

Společnost Glassnode se soustředila na Ethereum a dospěla k závěru, že aktuálně 90% všech etherů v oběhu je v profitu. To znamená, že 90% z přibližně 112 milionů Ehterů byly koupeny za nižší cenu, než je jejich současná dolarová hodnota. Naposledy bylo Ethereum na podobných levelech v únoru 2018, kdy byla jeho cena 925 dolarů. Aktuálně je těsně pod hranicí 400 USD.

Pokud jde o Chainlink, ten díky svému bullrunu dokonce dospěl v úterý do momentu, kdy prakticky neexistoval investor, který by ho dokázal koupit dražší, než byla jeho tehdejší dolarová cena. Uvedla to studie IntoTheBlock.

Zajímavé jsou také její údaje o dalších kryptoměnách. Například Bitcoin se podle IntoTheBlock také nachází již na 90%, ale například litecoin jen na 47%, což znamená, že stále více než polovina hodlerů LTC je v mínusu.

Tyto informace samozřejmě zohledňují pouze data posledních transakcí daných mincí. To znamená, že za nákupní cenu je považovaná ta cena, která byla platná při poslední transakci dané kryptoměny.

Pokud jste koupili Ethereum za tisíc dolarů a prodali ho za 200 dolarů, utrpěli jste velkou ztrátu. Do této statistiky ale započítání nejste. Byli byste jen za předpokladu, že jste tyto ETH stále neprodali a držíte je. V tom případě byste patřili mezi zmiňovaných 10% lidí, kteří jsou ještě ve ztrátě.

Upozorňujeme, že tato čísla byla platná v době jejich včerejšího zveřejnění firmami IntoTheBlock a Glassnode. Ceny Ethereum a Chainlink se však od té doby výrazněji nezměnily, čili by měly být stále velmi podobné.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Weiss Ratings: Nejlepší kryptoměna je Ethereum. Kdo následuje?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

ethereum-bitcoin-cardano

Nejkvalitnější kryptoměnou na trhu již není Bitcoin, ale Ethereum. K takovému závěru dospěla analytická ratingová agentura Weiss Ratings, v jejímž aktuálním pořadí je Ethereum (ETH) první kryptoměna se špičkovým ratingem A.

Druhý v pořadí Bitcoin, který byl dlouhodobě lídrem tohoto pořadí, sice svou známku (B +) nezměnil, ale Ethereum ho pokorně, díky týkajícímu se dlouho očekávaného spuštění nové éry “Ethereum 2.0”, dokázalo předběhnout.

Třetí nejlepší kryptoměna na trhu je podle agentury Weiss Ratings projekt Cardano (ADA) se známkou B. Následují litecoin, Stellar, Dash, Tezos a ZCash s hodnocením B. Devítkou je XRP (C +) a na desátém místě je kontroverzní Bitcoin SV (taktéž C +).

Pokud jde o dílčí hodnocení, v kategorii adopce je stále nejlepší Bitcoin. Následují Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash a Bitcoin SV. Adopce vyjadřuje hlavně použivatelnost dané kryptoměny a je tedy logické, že například Cardano, které spustilo svůj mainnet jen před pár dny, v této kategorii zaostává, zatímco na Ethereum se již dlouhou dobu budují smart kontrakty a Bitcoin je obecně nejpoužívanější kryptoměna.

Naopak z pohledu technologie je na tom nejlépe právě Cardano, za kterým následují Cosmos, Fantom, Tezos a Ethereum.

Zajímavou metrikou je také kategorie investičního rizika, která zohledňuje nakolik je rizikové investovat fiatové peníze do dané kryptoměny. Není překvapivé, že první je Bitcoin. Následují Ethereum, Cardano, Monera a Waves.

Na závěr jsme se podívali i na pořadí tokenů. Mezi nimi dominuje Chainlink. Následují Huobi Token, Basit Attention Token, KyberNetwork a KxChain.

Pokračovat ve čtení

Ethereum

Existuje více Ethereum adres, které jsou v plusu, než celkový počet BTC adres

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Ethereum

Díky nedávnému nárůstu hodnoty kryptoměny Ethereum (ETH) nad 300 dolarů aktuálně existuje více ETH adres, které jsou v zisku vůči americkému dolaru, než celkové množství adres, na kterých se nacházejí nějaké Bitcoiny.

Celkové množství adres ETH, které jsou v plusu, bylo v době publikování těchto údajů portálem Cointelegraph 31 860 000, zatímco celkové množství adres, na kterých se nacházejí nějaké Bitcoiny bylo “jen” 30 860 000.

Z údajů, na které jako první upozornil portál The Defiant, vyplývá, že k tomuto výraznému nárůstu ziskovosti investorů přispěla postupná akumulace Etheru v období, kdy se cena nacházela na úrovních mezi 200 až 300 dolary a především v období, kdy klesla hluboko pod 200 USD na přelomu března a dubna.

Průběžné investice do Ethereum se tedy jeví podobně jako v případě Bitcoinu jako dobrá strategie, jelikož se dá výborně průměrovat nákupní cena. I přesto, že Ethereum je v současnosti stále velmi vzdálené svým rekordním hodnotám kolem 1400 dolarů, většina investorů do této kryptoměny by mělo být v plusu, pokud své ETH neprodali “pod cenou”.

Pozitivním jevem je i skutečnost, že počet adres, na kterých se drží ether déle než rok, narostl za posledních 12 měsíců až o 10 milionů.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Rozhovor s Adamem Kracíkem: O Bitcoinu, Ethereum 2.0 a budoucnosti stablecoinů

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Adam Kracík Rozhovor

Tento víkend vám přinášíme rozhovor s Adamem Kracíkem, se kterým jsme si povídali o několika aktuálních tématech ze světa kryptoměn. Začali jsme Bitcoinem, jeho fundamenty, které mohou ovlivnit cenu až po problémy s jeho škálováním, přes Ethereum a dlouho očekávaný přechod na fázi Ethereum 2.0, a nakonec jsme rozhovor uzavřeli tématem stablecoinů a jejich možné budoucnosti v celém ekosystému.

O Bitcoinu

Které fundamenty jsou pro tebe nejdůležitější pokud se snažíš pochopit sentiment na kryptoměnovém trhu? Uvedu příklad pro snadnější pochopení mé otázky: Je pro tebe silnějším pozitivním signálem odliv Bitcoinu z burz nebo trend vyhledávání slova Bitcoin na Google? Nárůst hashrate nebo zprávy o akumulaci BTC ze strany institucí?

Je to různé. Různé mince se musí hodnotit podle různých fundamentálních ukazatelů. Tz. mince jako Bitcoin bude mít uplně jiné hodnocení než např. Band Protocol. 

Co se týká Bitcoinu, který udává tempo trhu, tak je to vždy o kombinaci těchto faktorů. Každý bude tvořit určitou procentuální část celkového trendu. A každý indikátor bude mít jiné dopady.  Například růst hashrate a růst počtu nenulových adres bude ukazovat dlouhodobý trend vývoje, zatímco nárůst počtu stablecoinů bude signalizovat vzestup v krátkodobém a střednědobém výhledu. 

Momentálně jsou pro mě klíčové indikátory následující. Obrovský nárůst množství stablecoinů, pokračující rozvoj infrastruktury a služeb (nové burzy, lepší služby, peněženky, dexy, zrychlování chainů a orientace na zákazníka), pokračující akumulace (vzestup počtu adres), vzestup hashratu a konečně i vstupy od institucionálních hráčů ze světa klasických financí (Paul Tudor jako nejnovější velký vstup). 

Je podle tebe reálné, že Bitcoin bude nakonec v blízké budoucnosti řešit problémy se škálovatelností zvětšením velikosti bloků? V průběhu týdne se v takovém smyslu vyjádřil Bill Barhydt z ABRY.

Dovolil bych si přirovnání k dopravním prostředkům. Potřebujete přepravit z jednoho města do druhého tisíc lidí každý den. Ale máte jen kolo. Řešením není přidat sedadlo a vytvořit dvojkolo. Řešením nebude ani přejít na osobní auto. Prostě musí vzniknout autobus. 

Zvýšení kapacity bloků uleví síti teď, ale do budoucna je potřeba daleko lepší a funkčnější řešení. Bitcoin nepotřebuje scaling ze 7 na 20 transakcí. Potřebuje scaling na 5000 transakcí, aby jeho adopce byla možná a reálná. 

U lightning network (jeden z hlavních kandidátů na scaling u btc na druhé vrstvě) jsou jisté problémy, protože ta technologie jednak není decentralizovaná a druhak tam existují nebezpečné vektory pro útoky. BTC nakonec může např. využívat Ethereum jako v podstatě sidechain (Wrapped BTC). Takže řešení existují. Ale zvyšení kapacity bloků je jen taková hra zatím. Z dlouhodobého hlediska to nehraje větší roli, protože cíl musí být v tisícovkách transakcí (ať už na první vrstvě nebo na dalších). 

Jak vnímáš týdenní rozhodnutí OCC, které udělilo americkým bankám souhlas k poskytování kryptoslužeb? Dá se předpokládat, že nyní začnou banky ve velkém nabízet Američanům možnost investice do kryptoměn?

Pozitivně. Nicméně se určitě nestane to, že banky hromadně začnou nabízet Bitcoin a další krypto svým zákazníkům. Instituce potřebují čas pro vybudování si důvěry v technologii a velká část z nich stále nebude rozumět potenciálu krypta. 

I přesto je to skvělá zpráva do budoucnosti. To, že USA takovou službu povolí, prakticky znamená, že chtějí tvořit přijatelné a smysluplné regulace (aspoň na nějaké úrovni , když SEC zatím brzdí všechny pokusy o tvorbu ETF například). Takže opět z dlouhodobého hlediska je to dobrá zpráva. 

Z krátkodobého hlediska stejně musí banky vytvořit infrastrukturu pro to, aby takovou službu mohly vůbec nabízet. To znamená, že v brzké době neuvidíme lavinu nových bankovních služeb. 

Můj odhad by bylo, že banky mohou pak rychle naskakovat v silnějším bull marketu, kdy bude o služby velký zájem ze strany retailu. To eventuálně povede k další, šílené bublině a bohužel na tom pravděpodobně velká skupina lidí přijde o peníze jako ti, co nakupovali na 20 000 USD za BTC. Ale to je trh. Trh přeje těm, kteří přišli v pravou chvíli. 

O Ethereum

Jak vnímáš trochu nešťastně zprostředkované informace týkající se data spuštění Ethereum 2.0? Přiznám se, že poslední signály ze strany developerů jsou dost matoucí. Justin Drake tvrdí, že to stihnou nejdříve začátkem roku 2021, ale Vitalik Buterin hned na to reaguje a slibuje, že to spustí tento rok.

To bude prostě jeden z těch méně lákavých aspektů decentralizace. Nebudou existovat uplně jednoznačné zprávy o tom, co a jak bude do budoucna. A myslím, že je to v pořádku. Ve výsledku bude uplně jedno, jestli spuštění ETH 2.0 bude v 2020 nebo 2021. Problém by byl, když by to bylo 2023-24.

Ale byl by to jen problém pro síť ETH. Za ETH totiž na příležitost čeká dostatek konkurence. Cardano, Tezos, Cosmos, Algorand, Polkadot a desítky dalších, relevantních projektů. Nakonec je důležité, aby vznikl dostatečně rychlý, decentralizovaných a chytrý blockchain (respektive smart-kontrakt platforma). 

Z vyjádření Vitalika Buterina jsem pochopil, že spuštění Ethereum 2.0 je vlastně rozděleno do více fází a “fáze 0” neobsahuje žádná obzvlášť kritická místa a také proto vlastně věří, že ji spustí už tento rok. Uměl by si tedy říci něco víc o těch fázích, kolik jich bude a co budou pro Ethereum znamenat?

Tak ona fáze 0 je sama o sobě dost kritické místo. Ve fázi 0 vznikne Beacon chain, ke kterému se v budoucnosti budou odkazovat všechny shardy v systému ETH 2.0. Fáze 1 tak bude vytvoření shardů. To budou v podstatě nové vlastní blockchainy, které budou snadno komunikovat s Beacon chainem, který bude v podstatě takovým garantem stability celého blockchainového ekosystému ETH 2.0. 

Sharding ve fázi 1 je pak klíčový pro škálování a díky shardingu (funkční implementaci má např. Zilliqa) by se teoreticky rychlost ETH 2.0 chainů měla zvýšit na 64 násobek, protože bude 64 shadrů. Pokud by jeden shard zvládal 100 transakcí za vteřinu, tak se teoreticky dostaneme na 6 400. Ale potenciál je daleko vyšší. 

Fáze 2 není definována tak jasně, ale v podstatě by se měla jednat, jak tomu rozumím, o implementaci virtuálních strojů do každého shardu. Tz. že by pak už shardy uměly pracovat se smart kontrakty a měly vyspělejší funkce. Virtuální stroje v srdci ETH 2.0 chainů by měly být vyspělejší a více modulární (EWasm).  To by nakonec mělo umožnit i schopnost adaptovat se na konkrétní úkoly v rámci určitého shardu. 

To by znamenalo, že určitý shard se může specializovat vyloženě jako transakční protokol a další zase bude lépe stavěný pro decentralizované aplikace atp. 

Stále více se upozorňuje, že Ethereum má stále větší problémy se škálovatelností, no a vedle toho musíme stále počítat i s možností, že Ethereum 2.0 se nakonec výrazně oddálí. Jak jinak se dá tento problém mezitím řešit? Já si pamatuji, že před několika měsíci Buterin hovořil i o nějaké možnosti využití blockchainu Bitcoin Cash, a minulý týden jsme zas psali, že Matic Network prý dokáže škálovat 7200 transakcí za sekundu a Ethereum to může okamžitě využít …

Podle mé znalosti se u ETH pracuje na mnoha řešeních. V první vrstvě je to samozřejmě přechod na PoS a sharding, což by mělo vytvořit opravdu rychlý chain. Druhá vrstva jsou pak právě další projekty, které umožňují scaling. 

Mezi ty nejnadějnější projekty patří právě Matic Network, což je scaling řešení postavené prakticky na novém PoS kanálu (plasma – něco jako lightning network). Matic má usecase primárně pro decentra aplikace, které fakticky mohou dělat transakce na síti Matic, která následně komunikuje s chainem ETH. Tz. kdyby cryptokitties využivali MATIC, tak v podstatě nezahltí celou síť ETH, ale přenesou tu nálož na jiný chain. 

Alex Gluchowski z Matter Labs udělal hezký přehled existujících scaling řešení pro Ethereum. A zde je vidět, že se pracuje na všech frontách. To je jen tak mimochodem jedna z věcí, proč úplně nevěřím Bitcoinu. V porovnání s tím, co se děje na ETH, mi přijde, že Bitcoin prostě zaspal. Konzervativnost nemusí být nejlepší vlastností v radikálně se rozvíjející technologické oblastí. 

scr-matter-labs

Ostatní

Jaký je tvůj názor na to, že Bitcoin Cash a Bitcoin SV jsou stále čtyřkou respektive pětkou na trhu? Budu o nich dělat nejblíže video pro YouTube kanál Zaujalo ma, tak mě zajíma i tvůj názor (úsměv).

Fakt, že tyhle dvě mince figurují v top 10, je krásným indikátorem totální iracionality trhu. Pokud se člověk podívá na on-chain statistiky, tak rychle zjistí, že tyhle chainy prakticky nikdo nepoužívá. Myslím, že je to past na retail podobně jako XRP. 

Druhá strana mince je, že chainy jako cash a sv prostě testují určité limity té sítě a BTC má šanci se z toho poučit, ale kromě vlastností testnetu pro BTC jsou podle mě naprosto bez hodnoty, protože je prakticky nikdo nevyužívá, nikdo na nich moc nepracuje a postupem času jenom zmízí, ale hodně lidí na tom přijde zase o svoje finance. Těm, kdo je drží, bych doporučil včasný výstup na rozumné ceně. 

A co budoucnost stablecoinů? Budou zde řešení jako USDT, USDC, GUSD a podobně i za 10-20 let, nebo si budeme posílat digitální měny centrálních bank? A budoucnost decentralizovaných stablecoinů jako DAI? Není právě takový typ stablecoinu budoucností internetových plateb?

Stablecoiny jsou naprosto klíčové pro budoucnost kryptoměnového ekosystému, protože umožňují zapojení entit z reálného světa a primárně podnikatelů. K tomu jsou samozřejmě potřeba ideálně rychlé a bezpečné dexy a scaling. 

Myslím, že stablecoiny jako tether tu zůstanou do té doby, dokud nedojde k monetární krizi většího rozsahu (při nynější dluhové bublině to může být dříve než si myslíme :)). 

V mých očích s nejlepší myšlenkou přišla Libra – a to si myslím, že může být i budoucnost stablecoinů. Vytvoření mince, jejíž hodnota bude podložena mnoha důvěryhodnými druhy majetku, aby si cena držela co nejstabilnější hodnotu a na tu by se následně prakticky vše přepočítávalo. 

Samozřejmě to nesmí bejt Libra, ale musí to být mince vytvořená skrze decentralizované řešení (např. jako Maker DAO – jen ještě vyspělejší). Žádná vláda ani firma by neměla být právě distributorem takové mince, ale musí to být decentralizovaná architektura, která nevyžaduje důvěru, protože jen to bude zabezpečení pro budoucí stabilitu systému takové mince. 

Digitální mince centrálních bank pak budou mít stejné neduhy jako fiat, ale získají výhodu kryptoměn. V dohledné době si myslím ,že to bude žádaná věc a Čína to pochopila. I tak bych řekl, že stejně prim budou hrát stablecoiny dolaru, což je vidět i teď. 

Spekuluje se, že na Cardano by mohl po spuštění fáze Goguen vzniknout stablecoin na způsob jak si to představuje Facebook s Librou, ale fungoval by decentralizovaně jako DAI. Mně by se to upřímně velmi líbilo. Tvé “peníze”, pod tvou kontrolou, žádné držení na účtech v bance. A vázané na koš aktiv od zlata až po fiatové měny. Toto by mohl být podle mě “Game Changer” a blockchain, který to dokáže funkčně a bezpečně přinést by to měl “zařízené”. Myslím, že by u toho mohla nastat relativně rychlá adopce. Vidíš to stejně?

Ono je vlastně uplně jedno, na kterém smart chainu ten stablecoin vznikne. Jediné duležité je, aby byl decentralizovaný a funkční. Takže je jedno, jestli je to Ethereum nebo budoucí verze Cardana. 

Takovýhle stablecoin podle mě bude tvořit páteř budoucího finančního ekosystému. Hlavní je, aby byl krytý (decentralizovaným způsobem) širokou paletou různých druhů majetku. Tz. asi fiat, krypto, komodity, akcie, státní dluhopisy atd. 

Nakonec to bude fungovat tak, že vše by se skrze dexy právě přepočítavalo na tuhle nadstandardně stabilní měnu. S největší pravděpodobností by to byl prostě rámec, ke kterému se budou osatní druhy majetků odkazovat. 

Nicméně je vždy nebezpečné mít pouze jednu alternativu a dá se tak předpokládat, že takových stablecoinů nakonec může vzniknout více. Ale z hlediska užitnosti bych tohle viděl jako relevantní cestu kupředu. 

Adame, děkuji Ti pěkně za rozhovor a doufám, že si to brzy zopakujeme při dalších aktuálních tématech.

Nezapomeňte si přečíst i náš rozhovor o Cardano s Jaromírem Tesařem.

Rozhovor s Jaromírom Tesařom: O Cardano (ADA) pred spustením mainnetu Shelley

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

[SOUHRN týdne]: 10+ nejzajímavějších zpráv ze světa kryptoměn

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin

Kryptoměny přicházejí do amerických bank, Satoshi těžil Bitcoin, aby ochránil ekosystém, kdy byl nejzranitelnější a Ethereum s Cardano čekají velké věci. Je tu týdenní souhrn TOP zpráv ze světa kryptoměn.

Bitcoin

V průběhu týdne jsme vás upozornili, že rozhodnutí amerického Úřadu kontrolora měn (OCC) udělilo bankám souhlas k poskytování služeb týkajících se úschovy kryptoměn na federální, tedy celostátní úrovni. Tento důležitý krok může podle Charlese Edwardse z firmy Caprioli odpálit Bitcoin na nové cenové all-time-high. Více se dozvite zde.

Analytici z Whale Alert udělali vlastní analýzu předchozí studie kryptografie Sergia Lerner a nakonec dospěli ke stejnému názoru jako on – Satoshi Nakamoto, tedy záhadný tvůrce Bitcoinu, vytěžil většinu prvních Bitcoinů (více než milion), aby ho ochránil před možnými útoky, zatímco ještě nebyl dostatečně decentralizovaný. Více se dočtete zde.

Sledujete predikce budoucích cen Bitcoinu od různých více či méně respektovaných odborníků z kryptosektoru? Rozhodně byste je neměli brát příliš vážně. Důkazem toho je článek, který se podíval na známé predikce, které jsou nakonec výrazně vzdálené od reality. Najdete je zde.

Anthony Pompliano z Morgan Creek Capital, který patří již dlouhou dobu k největším propagátorům investic do kryptoměn, zdůraznil, že nejhorším způsobem, jak v současnosti ochránit své bohatství je držet ho ve fiatových měnách na bankovních účtech. Mezi lepší možnosti samozřejmě zařadil i držení bohatství v Bitcoinu. Více se dočtete zde.

Bill Barhydt, který stojí v čele kryptopeněženky Abra, si myslí, že dříve či později přijde u Bitcoinu rozhodnutí zvětšit jeho bloky. Tato iniciativa zde přitom byla již v minulosti a nakonec dospěla k tomu, že se udál hardfork a vznikl altcoin Bitcoin Cash. Více se dozvíte zde.

Šéf burzy Binance Changpeng Zhao přiznal, že ho znepokojuje současná korelace Bitcoinu s akciovým trhem. Myslí si, že pokud se to nezmění, pro Bitcoin to může představovat riziko jeho výraznějšího propadu ceny, pokud se začne propadat i akciový trh. Ten je totiž podle mnohých odborníků aktuálně mimořádně nafouknutý a neodráží realitu.

Častý kritik Bitcoinu Peter Schiff, který je velkým propagátorem investic do zlata, upozornil, že BTC investoři neinvestují do Bitcoinu, aby si tím zajistili své současné bohatství před inflací, ale dělají to s vidinou velkých zisků. V tom je podle něj velký rozdíl mezi investory do zlata a Bitcoinu.

Nezapomeňte si prohlédnout video o třech největších kryptoměnách současnosti – tedy Bitcoinu, Ethereum a XRP. Stručně a přehledně vysvětleno co přinášejí, jaký problém řeší a jaké mají plusy a mínusy:

Altcoiny

Dvojka na trhu kryptoměna Ethereum se stává nejpoužívanějším blockchainem a tedy předbíhá i Bitcoin. Vyplývá to z nových čísel, se kterými přišla analytická platforma Messari. Více se dozvíte v tomto článku.

Dlouho očekávané spuštění Ethereum 2.0 je opět o krůček blíž. Finální testnet by měl být spuštěn již v nejbližších dnech. Tomuto tématu jsme se věnovali zde.

Přestože testovací síť Ethereum 2.0 by se mohla spustit již brzy, stále existují obavy, že nová generace Ethereum se nespustí tento rok, jak to bylo původně slibované. Více o tom, jestli se to podaří, se dozvíte zde.

Spuštění mainnetu Shelley kryptoměny Cardano (ADA) klepe na dveře. Pokud se tedy divíte, proč v současnosti výrazně roste cena této kryptoměny, to je hlavní důvodem. Přispívá pochopitelně i FOMO (strach ze zmeškané příležitosti), protože z Cardano se díky marketingovému úsilí stává stále skloňovanější projekt a investoři mají obavy, aby jim neutekl vlak. Lídr projektu Chalres Hoskinson přes týden opět upozornil, že po spuštění Shelley se stane Cardano nejdecentralizovanější kryptoměnou a když se v závěru roku spustí i fáze Goguen, bude definitivně i nejlepší (svými službami podle něj předčí i možnosti Ethereum). O Cardano jsme se koncem minulého týdne bavili s jeho ambasadorem pro Českou republiku Jaromírem Tesařem.  Pokud jste rozhovor ještě nečetli, klikněte sem.

Rozhovor s Jaromírom Tesařom: O Cardano (ADA) pred spustením mainnetu Shelley

Paolo Ardoino, který je technickým ředitelem společnosti Tether, je přesvědčen, že stablecoin USDT bude úspěšně existovat i po boku digitálních měn centrálních bank (CBDC), které začnou vznikat v následujících letech. Tether může mít oproti nim určité výhody. Podrobnosti se dozvíte zde.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

VIDEO: Největší kryptoměny současnosti: Bitcoin, Ethereum a XRP

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Bitcoin Ethereum XRP

YouTube kanál Zaujalo ma specializující se na zajímavosti ze světa technologii a financí, přináší první ze série videí, ve kterých představuje největší kryptoměny současnosti. Úvodem 3 největší z nich podle tržní kapitalizace (pokud nepočítáme stablecoin Tether), čili Bitcoin, Ethereum a XRP. Dozvíte se o jejich nejsilnějších stránkách ale i slabinách a očekáváních do budoucna.

Pokračovat ve čtení

Ethereum

Spuštění Ethereum 2.0 v roce 2020 je stále ve hře! Je současná cena ETH “směšná”?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

ethereum20

Nedávno jsme psali o tom, jak developer Ethereum Justin Drake znepokojil komunitu kolem této kryptoměny prohlášením, že spuštění nové éry s označením “Ethereum 2.0” očekává nejdříve začátkem roku 2021. Tato informace totiž byla v rozporu s předchozími tvrzeními developerů, kteří uváděli jako možný datum spuštění nové generace ETH někdy kolem července až srpna 2020.

Spuštění Ethereum 2.0 je v komunitě kolem druhé největší kryptoměny dlouho očekávanou událostí. Pro celý ekosystém je mimořádně důležité i z pohledu funkčnosti, protože se díky ní má vyřešit stále očividnější problém se škálovatelností blockchainu, který aktuálně zjevně nestíhá realizovat dostatečně rychle všechny transakce a ty se zároveň stávají dražší.

Zatímco Drake byl dokonce obviněn z toho, že šíří mezi investory Ethereum zbytečně strach, on svá tvrzení o odkladu Etheruem 2.0 vysvětlil podle našeho názoru dostatečně logicky:

,,Před spuštěním (Ethereum 2.0) chci vidět, že veřejný testnet bude běžet s třemi nebo více klienty bez problémů alespoň 2-3 měsíce, že bude běžet “útočná síť” alespoň 2-3 měsíce a že program odměňující hackery snažící se napadnout systém bude běžet alespoň 2-3 měsíce. Toto vše nestihneme udělat dříve než ve třetím čtvrtletí,” upozornil.

Hlavní představitel Ethereum Vitalik Buterin, který byl přítomen během tohoto rozhovoru, kde Drake uvedl své obavy, však měl už tehdy jiný názor. Zdůraznil, že spuštění Ethereum 2.0 je rozděleno do několika fází a “fáze 0″, která má jít první, nemá vážná bezpečnostní rizika. ,,Ethereum 2.0 nepřijde s žádnými kritickými aplikacemi až do spuštění fáze 1, takže praktická rizika zhroucení budou velmi nízká,” zdůraznil.

Optimističtější jsou i na rozdíl od Drakea i další developeři. Patří mezi ně i Afri Schoedon, který pracuje na ETH2 multi-klient test. V rozhovoru pro Paradigm uvedl, že stihnutí letošního termínu je stále dostatečně reálné.

,,Nacházím se v tomto někde mezi Vitalikem a Justinem Drakem. Nemyslím si, že musíme nutně odkládat spuštění Ethereum 2.0 až na rok 2021 pokud se neobjeví nějaké vážné problémy. Jsme na cestě k tomu, abychom ho spustili závěrem tohoto roku.”

Shoedon zároveň doplnil, že již brzy můžeme očekávat oficiální spuštění multi-klient testnetu s názvem Medal.

Očekávání od Ethereum 2.0 výrazně narůstají vedle toho, jak stoupá zájem o DeFi projekty postavené na tomto blockchainu. Ryan Sean Adams na Twitteru konstatoval, že kombinace spuštění stakingu, což bude další očekávaná součást Ethereum 2.0 spolu s gradujícím růstem zájmu o DeFi budou pro Ethereum takovými katalyzátory, že hravě překonají i ICO horečku z roku 2017. Následně doplnil, že současná cena (v čase publikování jeho příspěvku byla 243 dolarů) je proto podle něj směšná.

zdroj: cryptoslate.com

Pokračovat ve čtení

Ethereum

Finální testnet Ethereum 2.0 je připraven ke spuštění

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Ethereum 2.0

Dlouho očekávaný příchod Ethereum 2.0 se posouvá opět o malý krůček blíž. Vypadá to tak, že spuštění finálního testnetu by mohlo být realizováno již v horizontu dvou týdnů.

Vývojář Danny Ryan, který patří mezi hlavní koordinátory spuštění nové éry Ethereum 2.0, sdílel novinky ohledně spuštění testnetu na Discordia, kde prozradil, že předpokládaným datem je 4. srpen. Zároveň doplnil, že další podrobnosti by měly být zveřejněny již v následujících dnech.

Testování takzvané “fáze 0” očekávaného Ethereum 2.0 probíhá na různých testovacích sítích už od dubna, kdy byl vytvořen genesis blok na Beacoin Chainu. Fáze 0 je první etapou dlouho očekávaného přechodu na Proof-od-Stake koncept, který dramaticky zvýší rychlost transakcí. Kompletně se tím změní způsob, jakým se ověřují transakce a zabezpečuje síť. Zatímco Ethereum nyní funguje podobně jako Bitcoin, neboť tento úkol plní těžaři svou těžbou, při přechodu na Proof-of-Stake budou ověřovat a zajišťovat síť zjednodušeně řečeno samotní uživatelé, kteří se zapojí do stakingu. Podmínkou bude, aby vlastnili alespoň 32 ETH.

Jak bylo zmíněno již výše, testování začalo v dubnu spuštěním Beacon chainu, který byl uveden do provozu na počáteční testovací síti s názvem Sappire s použitím vkladů o hodnotě 3.2 ETH. Vzhledem k jeho úspěchu bylo v květnu na testy Topaz uvedených do provozu 32 uzlů ETH a začaly se vydávat odměny za staking. Testovací síť Onyx následně v červnu začala stabilně pracovat s 20 000 validátory a začátkem července byla spuštěna i testovací síť pro více klientů koordinovaná společností Altona, aby byla zajištěna stabilita před spuštěním veřejného testnetu.

Většinu předchozích testů realizovala společnost Prysmatic Labs. Klient s názvem Prysm ETH 2.0 byl minulý týden úspěšně auditovaný firmou Quantstamp, který se orientuje na oblast bezpečnostních auditů blockchainů. Minulý víkend následně publikovala blog, ve kterém uvedla, že vývojáři jsou velmi blízko k spuštění veřejné testovací sítě pro více klientů.

Zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Ethereum předbíhá Bitcoin a stává se nejpoužívanějším blockchainem

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin-ethereum

Zatímco cena Bitconu se za poslední měsíc obchodovala v omezeném rozsahu, několik tokenů na síti Ethereum, obzvláště stablecoiny a ty, které se soustředí na decentralizované financování (DeFi), bylo více než vidět.

Nové údaje z analytické platformy Messari dokonce ukazují, že síť Ethereum i díky tomu už dokázala v denním dolarovém vyjádření hodnoty převáděných transakcí předběhnout jednotku na trhu Bitcoin.

Na grafu pod tímto textem můžete vidět, že síť Ethereum (černá barva), kde se započítává nejen hodnota transakcí ETH, ale i tokenů postavených na této síti, již předběhla Bitcoin (oranžová barva):

Ačkoliv se může zdát, že tento nárůst hodnoty transakcí na Ethereum blockchainu mohl způsobit šílenství kolem DeFi projektů, ve skutečnosti se o nejvíce transakcí postaraly zejména stablecoiny, obzvláště Tether (USDT). V roce 2020 přesáhlo volume stablecoinů už 508 miliard dolarů, zatímco v roce 2019 to bylo za celý rok jen 253 miliard.

Na dalším grafu můžete vidět, že jen samotná hodnota denních transakcí USDT (zelená barva) výrazně dobíhá hodnotu transakcí BTC (černá):

Mnozí to přitom možná ani netuší, ale stablecoin USDT byl vydán poprvé na blockchainu Bitcoinu díky protokolu Omni. V současnosti však jen něco přes 13% všech USDT “sídlí” na Bitcoinu, přičemž na Ethereum se nachází téměř 60%. Ethereum je prostě pro tento případ použití mnohem efektivnější a zajímavější, přičemž tento trend díky novým funkcím, které přináší DeFi sektor, bude podle všeho ještě stoupat.

Portál Cointelegraph upozornil, že v prvním čtvrtletí stoupla kapitalizace všech stablecoinů v oběhu z 2,4 miliard na přibližně 8 miliard. Ve druhém čtvrtletí přibylo dalších 3,8 miliard dolarů. V současnosti je kapitalizace největšího stablecoinu Tetheru již vyšší než 9 miliard a celková kapitalizace všech stablecoinů přesáhla úroveň 12 miliard USD. Poptávka po stablecoinech zvyšuje i rozmach zmíněného DeFi, kde jsou stablecoiny velmi populární mezi úvěrovými protokoly.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Ethereum

Pomůže Matic vyřešit problémy škálování Ethereum?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

ethereum

Vývojáři Matic Network tvrdí, že jsou blízko k řešení, které může pomoci vyřešit i problémy škálování kryptoměny Ethereum. Testnet ukázal, že zvládnou 7200 transakcí za sekundu.

Jak informoval Cointelegraph, blockchainové řešení škálování od Matic by mohlo pomoci Ethereum, které zápasí s problémy se škálováním vedle toho, jak se podle všeho opět odkládá spuštění éry Ethereum 2.0. Výsledky dvouměsíčního testnetu s označením Stake CS-2008 totiž ukázaly, že systém zvládne až 7200 transakcí za sekundu.

Blogový příspěvek od Matic uvádí, že tento výkon by se mohl již brzy exportovat na mainnet Matic, který používá stejnou architekturu. Síť je prý dostatečně decentralizovaná, protože má 122 aktivních validátorů. ,,Současné výkonnostní možnosti sítě v její současné podobě znamenají, že Matic může být nápomocný při pomáhání ekosystému Ethereum překonat omezení výkonu a dosáhnout jeho plného potenciálu,” píše se v příspěvku.

Ethereum aktuálně zvládne jen několik transakcí za sekundu. To by měl řešit přechod na Etehreum 2.0, avšak spuštění fáze 0, které se očekávalo již někdy na podzim, se podle všeho odloží až na úvod roku 2021 a jak uvedl Cointelegraph, může trvat roky, než se naplno rozběhne.

Ethereum mezitím řeší přetížení sítě, které souvisí i s tím, že roste zájem o DeFi projekty postavené na tomto blockchainu a také počet transakcí stablecoinu USDT, který také operuje na Ethereum a jeho kapitalizace neustále roste.

Matic Network pracuje na Plasma projektu, který poskytuje jakousi alternativu pro proof-of-stake blockchainy postavené na adaptované verzi této technologie. Ta používá decentralizovanou síť Staker a umožňuje levnější, rychlejší a početnější transakce na druhé síti, které mohou být využity přímo Ethereum.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-