Connect with us

Cardano

Cardano má po 5 dnech již více než 700 staking poolů

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

cardano

Od spuštění mainnetu fáze Shelley trvalo kryptoměně Cardano (ADA) jen 5 dní, zatímco na jejím blockchainu vzniklo více než 700 aktivních staking poolů, což podtrhuje obrovský zájem o staking na této platformě.

V době publikace článku portálem CryptoSlate existovalo na Cardano již 731 různých poolů a uzamčených v nich bylo již více než 6 miliard mincí ADA.

Spuštění fáze Shelley se realizovalo minulý týden. Po přechodu z předchozí éry Bryon se Cardano stalo decentralizovaným projektem, který její stoupenci rádi označují za nejdecentralizovanější kryptoměnu současnosti no a skutečnost, že existuje už více než 700 poolů, tomuto tvrzení dodává velkou vážnost.

Cílem Cardano je vybudovat obrovskou komunitu lidí, kteří se zapojí do stakingu, čímž zajistí nepřekonatelnou míru decentralizace celého ekosystému. Jak se zdá, tento cíl se daří naplnit rychleji, než se před spuštěním mainnetu očekávalo, ačkoli nemalý a nečekaně velký úspěch měl už i staking na testech v prvním pololetí 2020.

Zároveň je třeba poznamenat, že zájem o staking bude narůstat v následujících týdnech až měsících i díky aktualizacím, které je třeba provést při dolaďování a také avizované podpoře hardwarových peněženek Ledger a Trezor. Instituce by se následně mohly do stakingu zapojit, když začne tuto službu nabízet Coinbase Custody.

zdroj: cryptoslate.com

Klikněte pro komentář

Váš komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cardano

Cardano bude konkurovat Chainlink. Volí odlišný přístup

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Cardano Chainlink

Vypadá to tak, že Cardano by se mohlo do určité míry stát přímou konkurencí kryptoměny Chainlink (LINK). I Cardano totiž chce řešit problematiku Oracle, ale odlišným způsobem, než to dělá letošní největší štika kryptomarketu, která se dostala už na páté místo v tržní kapitalizaci.

Cardano sice spustilo mainnet Shelley, ale fáze Goguen je jen proto dveřmi. Až jejím spuštěním, které se očekává koncem roku, se na Cardano budou dát budovat smart kontrakty, čímž se víceméně dorovná ve své infrastruktuře Ethereum.

Existence smart kontraktů bude pro Cardano zároveň příležitostí věnovat se i problematice Oracle na které se specializuje zmíněný Chainlink. Dosud se hodně spekulovalo, že mezi Cardano a Chainlink by mohla existovat jakási spolupráce (most), skrz kterou by se vzájemně doplňovaly. Aktuálně to však vypadá tak, že Cardano chce tuto problematiku řešit i ve vlastní režii.

Naznačují to informace o aktivitách společnosti EMURGO, která je jednou ze tří hlavních firem pracujících na Cardano ekosystému. Emurgo už pracuje na prvních dvou Oracle, které zajistí cenové feedy pro obchodní páry ADA/USD a ERG/USD.

Nový model se jmenuje Oracle pools a funguje na principu, který dodavatele dat odměňuje nebo trestá. Předpokládá se, že vkladatelé údajů budou muset vložit do systému prostředky jako kolaterál a ten se bude následně měnit s ohledem na kvalitu poskytnutých dat. Pokud budou nekvalitní, kolaterál dodavatele se tedy sníží. U Chainlink to funguje odlišně – v jeho ekosystému totiž hraje hlavní roli token LINK, který plní úlohu jakéhosi paliva (gasu).

Cardano se svým vlastním řešením zdá se nikam nespěchá, neboť horkým tématem bude až v době spuštění smart kontraktů a tedy fáze Goguen. Ze strany hlavního představitele Cardano Charlese Hoskinsona nejednou zaznamenalo, že Cardano sehraje obrovskou roli i v sektoru DeFi, na kterém je značně závislý i úspěch Chainlink.

Minimálně přísliby jsou to velké, ale až čas ukáže, zda smart kontrakty na Cardano a příležitosti, které nabídnou, budou opravdu tím nejlepším na scéně.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

ANKETA: Dokáže být PoS bezpečný a decentralizovaný? Odpověděli Stroukal, Tesař, Kicom, Stancel, Bednár a Kracík

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

ANKETA-SK

I tento víkend vám přinášíme odpovědi našich respondentů na jedno téma, u kterého se nedá v kryptoměnové komunitě najít všeobecná shoda. Bitcoinoví maximalisté totiž důvěřují jen tradičně ověřenému Proof of Work konsensu, který je základním pilířem Bitcoinu, ale co stále preferovanější Proof of Stake, na který chce přejít například i Ethereum?

Naše otázka pro všechny respondenty
Jak vnímáte Proof of Stake konsensus (Ne DPoS)? Dokáže být bezpečný a decentralizovaný? Prosím zohledníěte při odpovědi předpoklad, že jde o kryptoměnu s vysokou tržní kapitalizací – ideálně zkuste při odpovědi počítat s předpokladem, že na PoS úspěšně projde Ethereum a fakt, že na PoS již běží Cardano.

Dominik Stroukal, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen, autor knihy Bitcoin a jiné kryptoměny budoucnosti

Dominik Stroukal

Nebavme se o tom, že by PoS oproti PoW mohlo být superiorní. Stále jde o hledání správně nastavených “trade-offů”. Je to “něco za něco” a tvůrci PoS kryptoměn a samozřejmě i devolepeři Etherea to dobře ví. PoS má celou řadu problémů, se kterými sice může fungovat například levněji, méně energeticky náročně apod., ale za cenu toho, že místo utrácení motivuje vlastníky ke stackování, nafukuje (i když předvídatelně) měnovou zásobu, zvyšuje šanci úspěšným forkům apod. Jak velký je to problém nevíme, protože bohužel (?) skutečně PoS kryptoměny jsou malé a ještě milionkrát méně používané než Bitcoin (u kterého to také není žádná hitparáda). U Etherea je to obrovská neznámá. I proto vedle PoS poběží současně i PoW a nelze vyloučit, že se ho Ethereum nikdy nedokáže zbavit. V sázce už je hodně (pun intended).

Jaromír Tesař, cardanians.io & ambasador Cardano v České republice

Jaromír Tesař

Úroveň decentralizace blockchainu bude vždy záviste jen na tom, jak snadné je připojit se do sítě a začít produkovat bloky. PoW a některé PoS sítě na to používají pooly, které provozují pool operátoři. Operátoři jsou ti, kteří si vybírají transakce do bloku, rozhodují se o tom, na jaký blok navázat v případě forku a tak dále. Pokud má daný pool velkou konsensuální moc, může si klidně dovolit ignorovat legitimní bloky vyrobené menšími pooly, neboť má relativně vysokou míru jistoty, že z nich časem udělá sirotky. Pozor, nepleťte si kvalitu decentralizace s počtem provozovaných full-nodů, které bloky neprodukují. To je velký rozdíl. Full-node umí pouze ověřit správnost již vyrobených bloků a transakcí v něm. Běžný provozovatel nemá šanci poznat třeba to, že velký pool operátor některé transakce nebo rovnou celé bloky cenzuruje. Skutečnou moc mají pouze ti, kteří disponují zdrojem používaným pro konsensus. Případně ti, kterým je tento zdroj delegován. Je celkem jedno, jestli je to elektrická energie, nebo nativní mince. Důležité je, jakým způsobem se dá decentralizovat tento zdroj a rozložit tím rozhodovací moc na co největší počet lidí. 

Kvalita decentralizace i bezpečnost je u PoS postavená na distribuci mincí mezi uživateli a současně na reálné použitelnosti sítě. Pokud v daném projektu figuruje koncept poolů, tak záleží také na tom, kolik mincí vlastní pool operátoři. Každý držitel PoS mincí se stává podílníkem sítě. Představit si to můžete jako akcii firmy. Pokud máte mincí potřebný počet, můžete si sami založit pool. Pokud ne, můžete si vybrat pool, kterému mince delegujete. Delegací zvýšíte sílu poolu, který tak bude mít vyšší šanci produkovat více bloků. Narozdíl od PoW, u PoS každý jednotlivý držitel mincí rozhoduje o tom, kdo bude bloky produkovat. Není k tomu potřeba žádný drahý hardware. Podílníci se mohou snadno aktivně účastnit na decentralizaci a bezpečnosti sítě a za to dostávají odměnu. Představte si to jako dividendu. Pasivní příjem bude lidi motivovat mince držet. Veřejné blockchain sítě mají dnes obecně minimální ekonomický a společenský význam. Pokud bude význam sítě růst, poroste počet uživatelů a také poptávka po mincích. Díky vyšší poptávce se mince více distribuují, což síť více decentralizuje. S cenou mincí současně roste také bezpečnost. Dá se říct, že s rostoucím významem rostou také oba klíčové parametry sítě.

Výhoda PoS je, že zdroj který slouží k rozdělení moci patří přímo síti a je konečný. Alespoň v případě Cardano sítě bude existovat pouze 45 miliard mincí. To znamená, že síť může se zdrojem přímo pracovat a nastavit incentivy takovým způsobem, aby to bylo pro síť výhodné. Síť se tak může sama postarat o to, že ekonomicky nejvýhodnější rozdělení moci bude takové, že bude existovat třeba 1000 stejně velkých poolů. Jakmile bude nějaký pool větší než podporovaná hranice, nezíská pool za svoji velikost vyšší odměny, jak by se dalo čekat. Protokol si tak může do určité míry sám pohlídat svoji míru decentralizace, ale i další věci. Samozřejmě se nedá ovlivnit, kdo bude mince vlastnit. Nicméně dá se ovlivnit třeba to, jaké množství mincí bude potřeba k tomu, aby mohl jedinec produkovat blok a tato hranice se dá posouvat směrem dolů skrze další inovace. Míra decentralizace PoS sítí bude řádově až 100x vyšší než je tomu u PoW sítí a bude se to dále vylepšovat. Týmy PoW sítí většinou rezignovali na zvyšování decentralizace. Důvod je hlavně ten, že je to poměrně složité a nedělá se cílený výzkum v této oblasti.

Síť bude bezpečná do té doby, dokud bude schopna si vydělat na svůj provoz a odměňovat ty, kteří ji udržují v chodu. To je postavené na mincích a jejich tržní ceně. Pokud má síť zastropovaný maximální počet mincí, rozpočet na odměny se postupně vyčerpává. PoW síť je na provoz velmi drahá a Bitcoin může mít po několika dalších půlení celkem problém, pokud cena adekvátně neporoste. Jakmile se růst ceny mincí zastaví, bude bezpečnost v čase pouze klesat a to o polovinu každé 4 roky. To je pravý opak toho, co by se mělo dít, pokud poroste význam sítě. Ubývající rozpočet mohou kompenzovat transakční poplatky, ale síť s drahými poplatky bude doslova nepoužitelná. Už teď se od ní někteří lidé odklánějí. Náklady na provoz PoS sítě jsou výrazně nižší. Pro srovnání náklady na provozování Bitcoinu jsou jen z pohledu nároků na energii vysoké asi jako spotřeba v Holandsku. U PoS je to něco jako pár větších domácností. Přesto by byl třeba jednodenní útok na Cardano síť už nyní mnohem nákladnější než na Bitcoin. V případě útoku na Bitcoin byste potřebovali energii v ceně asi 10 milionů dolarů nepočítaje hardware. Útok na Cardano by stál přibližně polovinu aktuálně stakovaných mincí. V době psaní je to více jak 900 milionů dolarů a to je delegováno zatím jen 40 % mincí v oběhu a síť je na začátku. V praxi by byl útok mnohem dražší, neboť útočník by musel mince koupit na otevřeném trhu a poptávka by dále tlačila cenu nahoru. Útočník by nakonec ohrožoval pouze své bohatství, takže by si útok nejspíš rozmyslel. Samozřejmě i u PoS sítí bude postupně docházet rozpočet na bezpečnost a bude potřeba spoléhat se na transakční poplatky. To však není problém. PoS sítě zvládnou zpracovat řádově 100x víc transakcí za daný čas na první vrstvě. Transakce budou levné, ale hlavně také rychlé. Transakce dorazí během vteřin a navždy zapsané v blockchainu budou během třeba minuty. PoS síť se musí používat, aby dlouhodobě přežila. Nicméně to se od síťového protokolu implicitně očekává. Navíc jak jsem už řekl, náklady na provoz jsou velmi nízké, takže pokud si síť vydělá na zaplacení nákladů třeba pro 1000 operátorů, hravě přežije. 

Obecně se dá říct, že lidé důvěřují kryptografii při posílání transakcí. Není žádný důvod k tomu, aby nešla kryptografie více využít v rámci konsensu. Navíc pokud to umožní dosažení vyšší škálovatelnosti, decentralizace a současně vysoké bezpečnosti. Pokud síť ukáže na producenta bloku a ten podepíše blok spolu s poskytnutým důkazem, že pověření dostal, k prolomení podpisu potřebujete podobné množství energie pro brute force útok, které se zkonzumuje při PoW. A navíc vám to nestačí na to, abyste síť obelhali, neboť pořád nebudete mít v ruce ten důkaz. U PoS nelze bez vynaložení obrovského množství energie přepisovat historii stejně tak jako u PoW. Ono to stejně nejde udělat už proto, že blockchain je distribuovaný a žádný node nepřepíše třeba týdenní historii rok zpátky. Nody neustále přidávají nové bloky a nemají důvod měnit minulost. Problém to obecně bývá pro bootstrap, kdy nově spuštěný node může dostat více verzí blockchainu a musí si vybrat tu správnou. Nicméně i zde je relativně snadné se rychle zorientovat pokud má operátor validní genesis blok a deterministický algoritmus, který node následuje. Pokud blockchain síť běží, musí útočník napadnout velký počet nodů současně, aby měl nějakou šanci něco napáchat a opět čím vyšší je decentralizace, tím je to pro útočníka složitější. Každý jednotlivý node funguje na základě jednotných pravidel, takže nakonec se vždy síť shodne na jedné verzi pravdy.

PoS je budoucnost decentralizace a velká výzva pro PoW. Decentralizované sítě se budou budovat další desítky let. Jejich vývoj je teprve na začátku. Jednou se budeme smát tomu, jak byla první generace blockchain sítí neefektivní a nákladná, podobně jako se dnes smějeme sálovým počítačům.

Jakub “Kicom” Vejmola, autor úspěšného YouTube kanálu Bitcoinový kanál

Kicom

Fandím jakékoliv inovaci a pokud se PoS ukáže jako funkční koncept budu jen a jen rád. Bohužel necítím se dostatečně technicky fundovaný na to, abych teď řekl, zda PoS bude či nebude dlouhodobě fungovat. Od různých odborníků jsem navíc slyšel naprosto protichůdné názory. Polovina jich říká, že PoS je revoluční koncept, druhá, že nebude nikdy fungovat a PoS blockchainy dříve či později selžou. Dle mého názoru si na odpověď budeme muset počkat, protože až čas a praxe ukážou… Kdysi se mi velmi líbil koncept dPoS u EOSu, ale ukázalo se, že kvůli tomu, že velká část EOS tokenů zůstávala na burzách, ty tím pádem získaly velkou moc nad sítí a ta se tak stala silně centralizovanou. To bylo zřejmě něco, s čím tvůrci při návrhu nepočítali a odhalila to právě až praxe. Jsem velmi zvědavý na spuštění sítě Ethereum 2.0 a i když Ethereum někdy kritizuju, nepřeji si skutečně nic jiného, než aby koncept fungoval (konec koncům, držím nějaké bagy ETH 😉). Asi nemusím připomínat, co je zatím ověřeno časem a praxí… ano, hádáte správně – Bitcoin a jeho (často kritizovaný) Proof of Work.

David Stancel, konzultant a speaker v oblasti kryptoměn, Blockchain Slovakia

David Stancel

Proof of Stake je určite zaujímavá alternatíva k PoW algoritmom a v posledných rokoch sa naň sústreďuje mnoho výskumu a zo súčasného pohľadu to vyzerá tak, že PoS mechanizmy môžu dosahovať dostatočnú úroveň decentralizácie ako pri PoW.

Avšak bolo by predčasné ak by sme niečo podobné povedali o PoS v otázke bezpečnosti. Je a aj do budúcnosti bude veľmi zaujímavé sledovať transformáciu Etherea. Hoci je viacero sietí, ktoré implementujú nejakú odrodu PoS, tieto siete ani zďaleka nemajú dostatočnú trakciu a aktivitu aby sme mohli vyhodnotiť bezpečnosť siete.
Budeme potrebovať ešte mnoho rokov, aby sme mohli potvrdiť, že PoS dosahuje rovnaké bezpečnostné garancie ako PoW. Viem si však predstaviť, že v budúcnosti bude väčšina kryptomien využívať PoS, aj keď si myslím že je nevyhnutné, aby na planéte Zem existoval aspoň jeden PoW blockchain, a to ten bitcoinový.

Juraj Bednár, etický hacker, autor knihy “Hackni sa!”, Paralelní Polis

Juraj Bednár

Myslím si, že PoS stále nie je dostatočne bezpečné a najmä nie je potrebné. Vzhľadom na to, že na planéte už beží kvalitný Proof of Work (v podobe Bitcoinu), môžu jeho bezpečnosť využívať aj ostatné chainy, bez potreby hľadať svoj mechanizmus konsenzu. Za výhodu PoS sa považuje najmä nižší environmentálny dopad na planétu, ale v skutočnosti PoW na Bitcoine bude fungovať stále, aj keď ETH prejde na PoS. Namiesto vymýšľania kolesa (ktoré bude mať veľmi pravdepodobne nižšiu bezpečnosť) je preto jednoduchšie použiť existujúci mechanizmus a napojiť sa na PoW Bitcoinu. Znížiť environmentálnu záťaž je možné tak, že všetci začnú využívať najsilnejšie PoW. To ako funguje ťaženie v Bitcoine nám umožňuje zobrať pod krídla najväčšieho PoW prakticky nekonečné množstvo iných projektov bez potreby navyšovania kapacity. Práve naopak, bezpečnosť sa výrazne zvýši, ak všetci budú investovať do jedného PoW. Technické náznaky ako je možné to robiť sú v projekte OpenTimeStamps a v projekte Veriblock (pozor, to nie je endorsment ich tokenu, ktorý padá k nule). PoW Bitcoinu tu je a bude, je to najväčšia kryptomena a preto najjednoduchší prístup je napojiť naň všetky ostatné blockchainy.

Adam Kracík, nezávislý žurnalista o kryptoměnách

Adam Kracík

Proof of Stake má v mých očích dvě hlavní výhody. 1) Tvoří doopravdy demokratický systém, kde o rozvoji sítě mohou rozhodovat všichni držitelé mincí. Je to velký rozdíl od např. BTC, kde o tom, kam se síť bude rozvíjet, rozhodují pouze a jenom těžaři a nikdo jiný. Díky tomu se tak může eliminovat potenciál vzniku větší centralizované moci (samozřejmě při rozumné distribuci mincí). 2) Je to systém, který není jednoduché (externě) napadnout. Pokud chce někdo PoS systém napadnout, tak musí nakoupit mince daného chainu. Pokud je nakoupí a použije je k útoku na síť, tak si útočník v podstatě své mince znehodnotí. PoS má nyní jednu velkou slabinu a tou jsou centralizované burzy. Ty drží velké množství mincí a tudíž mohou často rozhodovat o tom, jak se chain bude vyvíjet. Nedávno tak proběhl koordinovaný útok na síť Steem (Dpos) ze strany Justina Suna z Tronu. V tom napomáhaly burzy jako Binance, Huobi a další. Jedná se nicméně jen o dočasnou záležitost. S postupujícím časem totiž roste míra distribuce mincí a vliv jednotlivých skupin či osob tak s časem slábne. Proof Of stake tak může být vysoce decentralizovaný (podstatně více než PoW, kde centralizace s časem prozatím spíše sílí) a bezpečný. Při vysoké tržní kapitalizaci a vysoké míře distribuce mincí bych rozhodně podstatně více věřil v bezpečnost PoS systému.

I příští týden se vám pokusíme přinést odpovědi našich respondentů na další zajímavou otázku o kryptoměnách. Nezapomeňte nás sledovat i nadále.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Adam Back přirovnal Ethereum, Cardano i Ripple k Ponziho schématu

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Adam Back

Generální ředitel společnosti Blockstream Adam Back, který byl v minulosti již několikrát označen za horkého kandidáta na Satoshiho Nakamoto, tedy záhadného tvůrce Bitcoinu (což pochopitelně popřel), naznačil, že několik předních kryptoměn jsou jen úspěšné Ponziho schémata. Na tento seznam zařadil i Ethereum.

Adam Back na Twitteru uvedl, že Ethereum a jiné vysoce kapitalizované altcoiny mají několik podobných prvků s Ponziho schématem: ,,Bitconnect, Charles Ponzi, Ethereum, Onecoin, Cardano, Ripple, Bernie Madoff, Stellar, Dan Larmer. Všechno mi to přijde velmi podobné.”

Zatímco Ethereum, Cardano, Ripple a Stellar jsou známé altcoiny, Bitconnect a OneCoin jsou nejznámější potvrzené kryptoměnové podvody, při kterých přišli investoři o astronomické peníze. Charles Ponzi a Bernie Madoff jsou dva nejznámější tvůrci typických Ponziho schémat a pokud jde o Dana Larmer, pravděpodobně tím odkazoval na jeho projekty Bitshares a Steem.

Back odstartoval toto téma vstupem do “tweetu” televizní novinářky Layahy Hailpernovej, která se zeptala své komunity, zda si myslí, že Ethereum je podvod, nebo má přidanou hodnotu pro ekosystém díky decentralizovaným aplikacím (Dapps). Back reagoval: ,,Nuž 70% předtěžených zásob mluví za všechno. Co si myslíte, co je větší podvod, Ripple nebo Ethereum. “

Není to poprvé, co respektovaný vědec a programátor kritizuje Ethereum. Přirovnal ho také ke startupu Theranos, který tvrdil, že vytvořil revoluční medicínsky nástroj. Ukázalo se, že šlo o podvod.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Cardano

Cardano má vynikající kód, tvrdí autoři bezpečnostního auditu

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

cardano

Společnost Quantstamp, která v průběhu posledních dvou měsíců dělala bezpečnostní audit blockchainu Cardano (ADA), je přesvědčena, že po úspěšném spuštění mainnetu Shelley se Cardano stane druhým nejvýznamnějším hráčem v sektoru blockchain smart-kontrakt platforem, přičemž hravě předčí i svého ostrého konkurenta Tezos.

Generální ředitel Quantstam Richard Ma řekl v rozhovoru pro Cointelegraph, že Cardano má v současnosti po boku Prysm ETH 2.0 vůbec nejlepší kód v celém blockchainovém průmyslu: ,,Je zřejmé, že vynaložili velké úsilí, aby důkladně otestovali a správně navrhli kód. Nedávno jsme také auditovali Prysm Ethereum 2.0 a můžeme konstatovat, že co se týče kvality, podobně jako Prysm jde o jeden z nejlepších kódů, jaké jsme kdy viděli.”

Jaye Harrill, který pracuje v Quantstamp jako komunikační manažer, si zase myslí, že do konce roku se Cardano stane po Ethereum druhou nejpopulárnější smart kontrakt platformou (musí však spustit fázi Goguen pozn.red.) a také z pohledu stakingu předčí svého konkurenta Tezos.

Kvality projektu Cardano ocenila i americká ratingová agentura Weiss Ratings, která zvýšila její hodnocení na známku B. Aktuálně jsou na tom u ní lépe jen Bitcoin (B +) a Ethereum (A), čili Cardano je podle této agentury považováno v současnosti za třetí nejlepší blockchain. Z pohledu technologie přitom dominuje, ale jeho známku zhoršuje zejména míra adopce, která je ve srovnání s Bitcoinem a Ethereum zatím velmi nízká. Mnoho by však mohlo vedle stakingu změnit zejména avizované spuštění smart kontraktů.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Weiss Ratings: Nejlepší kryptoměna je Ethereum. Kdo následuje?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

ethereum-bitcoin-cardano

Nejkvalitnější kryptoměnou na trhu již není Bitcoin, ale Ethereum. K takovému závěru dospěla analytická ratingová agentura Weiss Ratings, v jejímž aktuálním pořadí je Ethereum (ETH) první kryptoměna se špičkovým ratingem A.

Druhý v pořadí Bitcoin, který byl dlouhodobě lídrem tohoto pořadí, sice svou známku (B +) nezměnil, ale Ethereum ho pokorně, díky týkajícímu se dlouho očekávaného spuštění nové éry “Ethereum 2.0”, dokázalo předběhnout.

Třetí nejlepší kryptoměna na trhu je podle agentury Weiss Ratings projekt Cardano (ADA) se známkou B. Následují litecoin, Stellar, Dash, Tezos a ZCash s hodnocením B. Devítkou je XRP (C +) a na desátém místě je kontroverzní Bitcoin SV (taktéž C +).

Pokud jde o dílčí hodnocení, v kategorii adopce je stále nejlepší Bitcoin. Následují Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash a Bitcoin SV. Adopce vyjadřuje hlavně použivatelnost dané kryptoměny a je tedy logické, že například Cardano, které spustilo svůj mainnet jen před pár dny, v této kategorii zaostává, zatímco na Ethereum se již dlouhou dobu budují smart kontrakty a Bitcoin je obecně nejpoužívanější kryptoměna.

Naopak z pohledu technologie je na tom nejlépe právě Cardano, za kterým následují Cosmos, Fantom, Tezos a Ethereum.

Zajímavou metrikou je také kategorie investičního rizika, která zohledňuje nakolik je rizikové investovat fiatové peníze do dané kryptoměny. Není překvapivé, že první je Bitcoin. Následují Ethereum, Cardano, Monera a Waves.

Na závěr jsme se podívali i na pořadí tokenů. Mezi nimi dominuje Chainlink. Následují Huobi Token, Basit Attention Token, KyberNetwork a KxChain.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Krypto zprávy dne (31.7.): Bitcoin propagovaný 200 milionům Američanů

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin

Kryptoměny v čele s Bitcoinem zažívají turbulentní období, ale jejich vývoj jde neustále kupředu. Přinášíme vám přehled nejzajímavějších denních zpráv.

Ekonomika USA se otřásá v základech. Souhlasí i kritik Bitcoinu

Pravděpodobně vaší pozornosti neušla zpráva, že ve druhém čtvrtletí 2020 zaznamenala americká ekonomika nejhlubší propad od roku 1947, kdy se začaly tyto údaje detailněji sledovat. Americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek potvrdilo, že HDP země se v přepočtu na celý rok snížilo o bezprecedentních a šokujících 32,9%. Více o tomto tématu a o kritických názorech na kroky FEDu, který se snaží tuto situaci řešit tištěním dalších miliard až bilionů, jsme psali zde.

ROZHOVOR: Vyřeší Twitter svou bezpečnost spoluprací s Cardano?

Nedávný hack sociální sítě Twitter, při kterém byly zneužity uživatelské účty mnoha známých lidí a firem v čele s Elonem Muskem, Billem Gatesem, Jeffem Bezosem, politikem Joem Bidenem či burzami Coinbase a Binance, naplno odhalil slabiny současných centralizovaných sociálních síti. Možné řešení pro ně nastínil Charles Hoskinson z Cardano, který uvedl, že bezpečnostní problémy Twitteru by se daly řešit i jejich technologií a relativně levně. Ohledně této možnosti jsem mluvil s ambasadorem Cardano pro Českou republiku Jaromírem Tesařem, kterému jsme položili několik otázek. Více se dozvíte zde.

Joe Rogan propagoval ve svém podcastu Bitcoin

Jeden z nejznámějších amerických Podcasterů, který v minulosti udělal epický rozhovor například i s Elonem Muskem, Joem Roganem, využil několik prvních minut svého posledního vysílání na propagaci investice do Bitcoinu. Šlo o placenou reklamu od firmy Cash App, o čemž upozornil předem i své posluchače. Rogan však v rámci reklamní vložky vícekrát naznačil, že se mu BTC opravdu líbí. ,,Je to transformační digitální měna, která funguje na peer-to-peer decentralizované síti a je poháněna jejími uživateli bez centrální autority,” řekl svým fanouškům, kterých je věru dostatek – přes 200 milionů. ,, Moc se mi to líbí. Chtěl bych aby to takto fungovalo a možná v budoucnu i bude. Naskočte na vlak,” doplnil. Rogan později uvedl, že jeho podcast nutně nepotřeboval peníze od Cash App,

Bitocin začíná výrazněji korelovat se zlatem

V našich článcích opakovaně zdůrazňujeme, že pro Bitcoin by bylo pravděpodobně dobré zachovat si korelaci se zlatem a naopak ideálně nekoreluje výrazně s akciovým trhem v čele s indexem S & P 500, u kterého se očekává velké prasknutí bubliny vzhledem k tomu, že jeho stav vůbec neodráží aktuální špatnou situaci americké ekonomiky. Dobrou zprávou proto je, že korelace Bitocinu se zlatem se zvyšuje a za poslední měsíc se dostala na hodnotu 0,66 (nejvyšší korelace má hodnotu +1, nejnižší minus 1).

ROZHOVOR: Jak na staking kryptoměny Cardano?

Dlouho očekávané spuštění mainnetu kryptoměny Cardano (ADA), tedy fáze Shelley, se stalo na přelomu středy a čtvrtka realitou. Cardano se stává jedním z nejdecentralizovanejších, ne-li vůbec nejdecentralizovanějším blockchainem na scéně a vedle toho s sebou přináší možnost stakingu, čili přivýdělat si samotným držením ADA mincí jejich přenesením na tzv. staking pooly. O tom jak se dá do stakingu zapojit jsme udělali rozhovor s ambasadorem Cardano pro Českou republiku Lukášem Bártou, který zároveň stojí v čele jednoho z těchto poolů. Pokud vás téma zaujalo, otevřete si tento článek.

Pokud se vám líbí naše články, sledujte nás na Facebooku.

Pokračovat ve čtení

Cardano

ROZHOVOR: Vyřeší Twitter svou bezpečnost spoluprací s Cardano?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

cardano-twitter

Nedávný hack sociální sítě Twitter, při kterém byly zneužity uživatelské účty mnoha známých lidí a firem v čele s Elonem Muskem, Billem Gatesem, Jeffem Bezosem, politikem Joem Bidenem či burzami Coinbase a Binance, naplno odhalil slabiny současných centralizovaných sociálních síti.

Ve stejnou dobu dovádí na Facebooku virus, který skrz duplikáty profilů nic netušící uživatele propaguje podvodnou investici, při které mohou přijít oklamáni lidé o nemalé životní úspory. Tento virus podobně jako hack na Twitteru zneužívá kryptoměna jako prostředek pro propagaci lehkého zbohatnutí, čemuž bohužel mnoho osob stále dokáže nalétal.

V reakci na hack Twitteru se pokusil navrhnout možné řešení zabezpečení účtů Charles Hoskinson stojící na čele kryptoměny Cardano. Šéf společnosti IOHK řekl, že proces, v jehož rámci by se mohla implementovat do Twitteru jejich technologie by nebyl komplikovaný a ani nákladný, protože by od Twitteru bylo požadováno jen proplacení nákladů. Uživatelům této sociální sítě by však díky tomu byla nabídnuta výrazně vyšší míra zabezpečení účtu, protože zveřejnit jakýkoliv “tweet” v případě aktivace takového bezpečnostního prvku by nebylo možné bez použití privátního klíče.

Ohledně této možnosti jsem mluvil s ambasadorem Cardano pro Českou republiku Jaromíremem Tesařem, kterému jsem položil několik otázek.

Ahoj Jaromíre. Můžeš vysvětlit našim čtenářům, jakou technologii by vlastně chtěl Charles použít?

Digitální podpisy není nic nového a umíme to již několik desetiletí. Charles Twitteru navrhnul použít jejich řešení Atala Prism, které je určené na práci s digitální identitou. Pointa je taková, že pokud je člověk schopen bezpečně si uložit passphrase pro peněženku, bude schopen toho samého také v rámci své identity.

IOHK má řešení, které představilo na virtuálním Cardano Shelley Summitu a které bude jedním ze stavebních kamenů Cardano blockchainu. Už nyní si můžete do mobilního telefonu nahrát aplikaci a řešení si vyzkoušet. Charles Jackovi navrhnul, že mu za cenu nákladů řešení dodá v relativně krátké době a Twitter jako takový ani nepotřebuje značné změny jak v UI, tak v byznys modelu. Řešení je plně kompatibilní s běžnými standardy, které se v prostředí internetu používají.

Pokud se ptáte, proč je na to potřebný blockchain, tak ten může celému řešení dodat časová razítka, nezměnitelnost historie a schopnost lehce zprávy auditovat. Autor tweetů tak nemůže popřít, že něco nepodepsal, nebo tvrdit, že se něco stalo v jiný okamžik nebo v jiném pořadí.

Jack Dorsey (zakladatel a CEO Twitteru) v minulosti naznačil, že by chtěl, aby jeho platforma směřovala decentralizovaným směrem. Ukazuje se, že centralizované sociální sítě jsou stále náchylnější na útoky …

Hack Twitteru poukázal na slabost centralizovaných řešení. Jakmile se hackeři dostanou do systému, mají nad ním plnou kontrolu a mohou si dělat co chtějí. Kdyby se použilo řešení, které Charles navrhnul, hackeři by měli jednoduše smůlu, neboť i kdyby se jim podobný hack podařil znovu, privátní klíče uživatelů by k dispozici neměli. Nemohli by tak tweetům dodat potřebné podpisy.

Dorsey je známý jako velký fanoušek Bitcoinu. K altcoinům se ale zatím nevyjadřuje. Není mi známo, že by někdy zmínil Cardano. Je tedy reálné, že by takovou nabídku od Hoskinsona přijal?

Nemyslím si, že Jack nabídky využije. Nicméně bylo by pěkné vidět, že se nad tím alespoň zamyslí a nějaké podobné řešení dodá. Zatím klidně bez blockchainu. Díky těmto hackům si lidé budou postupně uvědomovat, že centralizace je obecně zastaralý koncept a existuje alternativa, která jim vrací zpět moc a kontrolu nad svými daty a majetkem. A nemusíme se stále bavit o blockchainu. Spousty věcí se dá docílit i bez něj a Twitter ho nutně nepotřebuje k tomu, aby fungoval lépe.

My ale vlastně dnes nevíme, jaký vliv budou mít decentralizované služby a jestli nezměnitelnost historie nebude za 10 let nový standard vyžadovaný třeba také v rámci sociálních sítí. Nové decentralizované banky a DeFi se nejspíš bez blockchainu neobejdou a to je pro blockchain platformy dobře. Decentralizovaná identita bude další malý krok v celé decentralizované revoluci. Cardano už řešení má a pokud ho nevyužije Twitter, najdou se další platformy a DeFi projekty, které ho rádi integrují do svých služeb.

Jaromíre, děkuji za tvé odpovědi k tomuto aktuálnímu tématu.

Přečtěte si i náš rozhovor o stakingu na Cardano po dlhoočakávaném spuštění mainnetu:

ROZHOVOR: Ako na staking kryptomeny Cardano (ADA)? Oddnes môže každý!

Pokračovat ve čtení

Cardano

ROZHOVOR: Jak na staking kryptoměny Cardano (ADA)? Ode dneška může každý!

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

CARDANO-STAKING-CZ

Dlouho očekávané spuštění mainnetu kryptoměny Cardano (ADA), tedy fáze Shelley, se stalo na přelomu středy a čtvrtka realitou. Cardano se stává jedním z nedecentralizovanějších, ne-li vůbec nedecentralizovanějším blockchainem na scéně a vedle toho s sebou přináší možnost stakingu, čili přivýdělkem si samotným držením ADA mincí jejich přenesením na tzv. staking pooly. Tato funkce je možná již od dnes a my jsme se proto zeptali jak se dá zapojit ambasadora Cardano pro Českou republiku Lukáše Bárty, který stojí i v čele jednoho z předních Cardano poolů Cardanians.io (CRDNS a CRDN1).

Ahoj Lukáši. V první řadě gratuluji celé Cardano komunitě k úspěšnému spuštění mainnetu Shelley. Znamená to, že od dnes se mohou zapojit do stakingu mincí ADA i ti, kteří promeškali staking na testnetu?

Ahoj Martine, díky moc, ale myslím, že to poděkování si zaslouží především lidé z IOHK, kteří poslední měsíce makali fakt hodně tvrdě, ale i Cardano Foundation, Charles Hoskinson, Emurgo a další. Odvedli pořádkný kus práce. Ano, delegovat můžeš už dnes a je to přesně pro lidi, kteří testnet nestihli a od té doby se ptají, kdy bude možné naskočit. V noci se spustila fáze Shelley a to znamená, že už je venku decentralizovaný mainnet. Mimochodem, dle údajů z ADApools.org je již k dnešní 14.00 našeho času registrováno 344 poolů, tak snad se nebude chtít někdo přít o to, že Cardano není dostatečně decentralizované.

Prosím tě, umíš stručně našim čtenářům vysvětlit, přes jaké peněženky se umí nováček už dnes zapojit do stakingu?

V tuto chvíli pouze nejnovější verze peněženky Daedalus, která je ke stažení zde.

Kdy očekáváš, že ADA se bude dát stakovat i přes peněženku Yoroi? Jak to vypadá s podporou hardwarových peněženek Trezor a Ledger?

Za pár dní se očekává Yoroi, případně další peněženky. Pro nejčerstvější zprávy dopručuji sledovat nejlépe Twitter daných subjektů. Podpora obou zmíněných HW peněženek také bude, ale přesný termín bych nerad sliboval. Každopádně až to přijde, dáme vědět. Rád bych upozornil, že tohle už není žádný závod, kdo dříve deleguje své mince, není to jako v rámci testnetu, kdy některým prostě ujel vlak. Delším čekáním se maximálně člověk připravuje a drobnou část možných odměn, ale za cenu vyšší bezpečnosti v případě HW peněženek je to pochopitelné a není kam spěchat.

V pořádku. Pokud chci tedy stakovat už dnes, půjdu tedy přes peněženku Daedalus. Následně si musím vybrat pool, kterému budu delegovat své mince. Bude z toho vyplývat nějaké riziko, pokud by například daný pool udělal někde chybu nebo měl nekalé úmysly?

Přesně tak, v Daedalu si vybereš pool dle svých preferencí nebo na základě zatím náhodného pořadí, jak Daedalus jednotlivé pooly a jejich tickery zobrazuje, deleguješ mu své mince a čekáš, až se to projeví, což trvá dvě epochy. Jinými slovy, pokud dnes někdo deleguje v epoše 0, mince se u poolu načtou v epoše 2 a odměny přijdou ještě pozdeji. Pro lepší přehled to znázorním tady a můžete mrknout i na oficiální diagram:

 • Epocha 0 se neodměňuje
 • Kdo delegoval v epoše 0 (do 3.8.), tento stake se promítne poolu až v epoše 2 a odměny se spočítají až v epoše 3
 • 8. lze obnovit odměny z ITN testnetu a zároveň proběhne první snapshot delegovaných mincí
 • 8.-13.8., tedy ve 2. epoše pooly začnou tvořit bloky a použije se na to stake, který pool od delegátorů obdržel v nulté epoše
 • 8.-18.8., tedy ve 3. epoše se poprvé počítá nárok na odměny
 • 8., tedy ve 4. epoše dojde poprvé k vyplacení odměn delegujícím a od té doby pak každých 5 dní (po konci každé další epochy).

Co se týče rizika, tak je minimální, mince neopustí tvou peněženku, pool s nimi aktivně nijak nedisponuje a nemohou se tak ztratit. Může se ovšem stát, že vybraný pool operátor přecení své síly, nastaví něco špatně a nebude tvořit bloky. Čili je zde riziko, že výnos s takovým poolem bude 0, případně může nalákat na velmi nízké fee a potom jej v tajnosti změnit (dostanete sice jakousi notifikaci, ale otázka je, zda je to dostačující).

Rád bych našim čtenářům na základě mých dobrých zkušeností s vaší česko-slovenskou Cardano komunitou doporučil, aby v případě, že se rozhodnou pro staking ADA, zvážili váš pool Cardanians.io (označení CRDNS a CRDN1). Tento výběr je však pochopitelně na každém jednotlivci. Zkus našim čtenářům tedy nastínit hlavní důvody, proč jste dobrou volbou.

Děkuji za zmínku, ale jak říkáš, je to na individuálním uvážení každého. Kdybych měl uvést hlavní důvody, proč s námi, byly by to asi tyto za projekt Cardanians.io:

 • Značka Cardanians je v rámci Cardana celosvětově známá, repektovaná a důvěryhodná
 • Jsme transparentní a začátkem roku jsme pro tyto účely založili tuzemskou firmu,
 • 3 ambassadoři Cardano Foundation pod jednou střechou,
 • Stabilní pool operátor během ITN (testnet) i FF (friends and family, kdy se ladilo na mainnet),
 • Rozdistribuováno delegatorům na doménách v rámci ITN 1,92 mil. ADA,
 • Byli jsme na workshopu s IOHK a Cardano Foundation v Londýně, kde se řešily přípavy na staking v rámci mainnetu, mnozí lidé tak pro nás nejsou jen nicnéříkající jména, ale známe je osobně a můžeme se na ně kdykoliv obrátit,
 • Napsali jsme přes 70 poměrně obsáhlých a odborných článků o Cardanu,
 • Vybudovali jsme největší FB česko-slovenskou skupinu o Cardanu, která bude brzy atakovat hranici 2000 členů a téměř denně členy zásobujeme novinkami o projektu a že jich za poslední dobu bylo až až,
 • A to nejlepší na závěr, aktivně přispíváme k růstu celého ekosystému a kromě cardanians.io jsme vytvořili nástroje jako srovnávač poolů ADApools.org, explorer ADAex.org nebo webový magazín CardanoJournal.com a za zmínku stojí i náš Twitter, kde jsme postupně nasbírali přes 5tis sledujícíh a několikrát nás zařadili do TOP3 influencerů v rámci Cardano komunity

Nejdůležitější je ale to, že máme i díky testnetu dostatečné technické znalosti a zázemí pro provozování poolu. Cardano je navíc velmi výraznou a dlouhodobou investicí v našich portfoliích (již od podzimu 2017) a lidé tak nemusí mít obavy, že bychom třeba za pár týdnů pool zavřeli a skončili. Opustím téma o nás, protože by to bylo na samostatný rozhovor a kdo bude chtít, najde nás na Facebooku.

Z toho, co jste uvedli ve vaší facebookové skupině jste vytvořili na rozdíl od testnetu až dva pooly CRDNS a CRDN1, z nichž si lze vybrat. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Rozdíl je v podstatě pouze ve výši poplatku pro pool, jinak výše pledge (čtěte jako vlastní kůže ve hře pool operátora nebo jak moc daný operátor projektu věří a má zainvestováno) je nastavena pro oba pooly na 500 tis. ADA a není to faktor, který by ve finále hrál nějakou významnou roli. Pokud se to do budoucna změní a jejím navýšením pomůžeme maximalizovat výnos delegujícím, tak jsme na to připraveni a uděláme to. Fix fee je také totožné a nastaveno na možné minimum 340 ADA za epochu.

V rámci testnetu jsme měli 5 % a nyní jsme se obrátili i na své delegátory, ať víme, jak to vnímají. Mnozí byli v pohodě s 5 %, ale často zaznívalo 2-3 %, takže jsme vyslyšeli obě skupiny a lidé to mohou brát i tak, že zkrátka vyberou k delegaci pool s fee dle svých preferencí, někdo nás chce podpořít více a jiný se bude zase nejvíce zajímat o maximalizaci svého výnosu. Nyní můžeme uspokojit obě skupiny.

A pro názornost, pokud jsou celkové odměny třeba 10 000 ADA, budeme uvažovat roční zhodnocení někde kolem 5 % a pool má fee 5 %, tak je to 5 % z 5 %, čili ve finále delegující dostane 4,75 % a v případě 2 % poolu to bude 4,9 %. Ve finále ještě o nějaké drobné méně kvůli minimálnímu fix fee za epochu, ale to se rozpouští mezi všechny delegující a ve finále pro jednotlivce bude zanedbatelné. Rozdíl je tedy 0,15 % a každý se k této hodnotě staví individuálně, pro někoho zanedbatelní, pro jiného je to moc a samozřejmě záleží, kdo kolik drží mincí. Mimochodem mince rozděluje sama síť, automaticky a bez zásahu pool operátora.

Pokud mám tedy vybraný pool, kterému chci delegovat své mince, jak to udělám v peněžence Daedalus? Máš k dispozici alespoň nějaký krátký návod, respektive screenshot obrazovky?

Ano, vytvořili jsme návod, který najdete zde.

Dá se leckdy delegovat své mince na jiný pool v případě nespokojenosti?

Jistě, ale je potřeba počítat s tím, že změna se projeví až a za dvě epochy a ty jsou v rámci mainnetu pětidenní (testnet měl jednodenní periodu). Stejně tak lze mince oddelegovat a poslat na burzu, kdyby člověk potřeboval nebo chtěl prodat. Staking neznamená, že jsou mince někde trvale uzamčeny či zaseknuty.

Děkuji ti pěkně za rychlé odpovědi v tento, pro Cardano komunitu, dozajista hektický den. Projekt má toho ještě mnoho před sebou, takže doufám, že brzy si to opět zopakujeme.

Taky děkuju a přeji hodně úspěchů i ve Tvé práci a oblasti působení, krypto není úplně jednoduchý obor (úsmev).

Nezapomeňte si přečíst i náš nedávny rozhovor o Cardano s Jaromírem Tesařem:

Rozhovor s Jaromírom Tesařom: O Cardano (ADA) pred spustením mainnetu Shelley

Pokračovat ve čtení

Cardano

Velký den pro Cardano! Přechod na éru Shelley by měl být bezproblémový

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Cardano Shelley Hardfork

Fanoušci kryptoměny Cardano (ADA) se dočkali! Konečně dochází k slibovanému hardforku a přechodu tohoto perspektivního projektu z fáze Byron na éru Shelley, která s sebou přináší staking a slibovanou decentralizaci celého protokolu.

K hardforku Shelley by mělo dojít přesně 29. července o 21:44:51 UTC. Tým vývojářů stojící za touto důležitou událostí informoval, že celý proces proběhne bez přerušení normálního provozu.

Charles Hoskinson, který stojí v čele Cardano zopakoval, že spuštěním fáze Shelley se Cardano stane nejdecentralizovanejším blockchainem na světě a hravě v tomto směru předčí i Bitcoin. Po spuštění fáze Goguen, která by se měla realizovat ještě letos, se zároveň podle Hoskinsona stane i nejlepším.

,,V příštím roce očekávám, že budou na Cardano běžet stovky aktiv, tisíce DApps, tuny zajímavých projektů a vznikne množství unikátních využití. Rok 2021 bude při sledování progresu Cardano velmi zábavný,” uvedl Hoskinson na Twitteru.

,,V první řadě je třeba říct, že se celého procesu bát nemusíte. Stačí mince držet ve Vaší peněžence či na burze. Vše proběhne na pozadí a vy nemusíte aktivně dělat nic. Nebudou vznikat žadné nové mince a ani se nějak převádět staré za nové, jak se to občas děje u jiných projektů. ADA mince byli od začátku nativní mince Cardano sítě a tak tomu bude i po hard-forku, “ informoval o této důležité události ve Facebook skupině Cardano [ADA] CZ / SK určené pro česko-slovenskou komunitu této kryptoměny ambasador projektu Jaromír Tesař.

O spuštění fáze Shelley a o budoucnosti Cardano jsme se před pár dny povídali právě s Jaromírem Tesařem. Náš rozhovor najdete zde:

Rozhovor s Jaromírom Tesařom: O Cardano (ADA) pred spustením mainnetu Shelley

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Rozhovor s Adamem Kracíkem: O Bitcoinu, Ethereum 2.0 a budoucnosti stablecoinů

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Adam Kracík Rozhovor

Tento víkend vám přinášíme rozhovor s Adamem Kracíkem, se kterým jsme si povídali o několika aktuálních tématech ze světa kryptoměn. Začali jsme Bitcoinem, jeho fundamenty, které mohou ovlivnit cenu až po problémy s jeho škálováním, přes Ethereum a dlouho očekávaný přechod na fázi Ethereum 2.0, a nakonec jsme rozhovor uzavřeli tématem stablecoinů a jejich možné budoucnosti v celém ekosystému.

O Bitcoinu

Které fundamenty jsou pro tebe nejdůležitější pokud se snažíš pochopit sentiment na kryptoměnovém trhu? Uvedu příklad pro snadnější pochopení mé otázky: Je pro tebe silnějším pozitivním signálem odliv Bitcoinu z burz nebo trend vyhledávání slova Bitcoin na Google? Nárůst hashrate nebo zprávy o akumulaci BTC ze strany institucí?

Je to různé. Různé mince se musí hodnotit podle různých fundamentálních ukazatelů. Tz. mince jako Bitcoin bude mít uplně jiné hodnocení než např. Band Protocol. 

Co se týká Bitcoinu, který udává tempo trhu, tak je to vždy o kombinaci těchto faktorů. Každý bude tvořit určitou procentuální část celkového trendu. A každý indikátor bude mít jiné dopady.  Například růst hashrate a růst počtu nenulových adres bude ukazovat dlouhodobý trend vývoje, zatímco nárůst počtu stablecoinů bude signalizovat vzestup v krátkodobém a střednědobém výhledu. 

Momentálně jsou pro mě klíčové indikátory následující. Obrovský nárůst množství stablecoinů, pokračující rozvoj infrastruktury a služeb (nové burzy, lepší služby, peněženky, dexy, zrychlování chainů a orientace na zákazníka), pokračující akumulace (vzestup počtu adres), vzestup hashratu a konečně i vstupy od institucionálních hráčů ze světa klasických financí (Paul Tudor jako nejnovější velký vstup). 

Je podle tebe reálné, že Bitcoin bude nakonec v blízké budoucnosti řešit problémy se škálovatelností zvětšením velikosti bloků? V průběhu týdne se v takovém smyslu vyjádřil Bill Barhydt z ABRY.

Dovolil bych si přirovnání k dopravním prostředkům. Potřebujete přepravit z jednoho města do druhého tisíc lidí každý den. Ale máte jen kolo. Řešením není přidat sedadlo a vytvořit dvojkolo. Řešením nebude ani přejít na osobní auto. Prostě musí vzniknout autobus. 

Zvýšení kapacity bloků uleví síti teď, ale do budoucna je potřeba daleko lepší a funkčnější řešení. Bitcoin nepotřebuje scaling ze 7 na 20 transakcí. Potřebuje scaling na 5000 transakcí, aby jeho adopce byla možná a reálná. 

U lightning network (jeden z hlavních kandidátů na scaling u btc na druhé vrstvě) jsou jisté problémy, protože ta technologie jednak není decentralizovaná a druhak tam existují nebezpečné vektory pro útoky. BTC nakonec může např. využívat Ethereum jako v podstatě sidechain (Wrapped BTC). Takže řešení existují. Ale zvyšení kapacity bloků je jen taková hra zatím. Z dlouhodobého hlediska to nehraje větší roli, protože cíl musí být v tisícovkách transakcí (ať už na první vrstvě nebo na dalších). 

Jak vnímáš týdenní rozhodnutí OCC, které udělilo americkým bankám souhlas k poskytování kryptoslužeb? Dá se předpokládat, že nyní začnou banky ve velkém nabízet Američanům možnost investice do kryptoměn?

Pozitivně. Nicméně se určitě nestane to, že banky hromadně začnou nabízet Bitcoin a další krypto svým zákazníkům. Instituce potřebují čas pro vybudování si důvěry v technologii a velká část z nich stále nebude rozumět potenciálu krypta. 

I přesto je to skvělá zpráva do budoucnosti. To, že USA takovou službu povolí, prakticky znamená, že chtějí tvořit přijatelné a smysluplné regulace (aspoň na nějaké úrovni , když SEC zatím brzdí všechny pokusy o tvorbu ETF například). Takže opět z dlouhodobého hlediska je to dobrá zpráva. 

Z krátkodobého hlediska stejně musí banky vytvořit infrastrukturu pro to, aby takovou službu mohly vůbec nabízet. To znamená, že v brzké době neuvidíme lavinu nových bankovních služeb. 

Můj odhad by bylo, že banky mohou pak rychle naskakovat v silnějším bull marketu, kdy bude o služby velký zájem ze strany retailu. To eventuálně povede k další, šílené bublině a bohužel na tom pravděpodobně velká skupina lidí přijde o peníze jako ti, co nakupovali na 20 000 USD za BTC. Ale to je trh. Trh přeje těm, kteří přišli v pravou chvíli. 

O Ethereum

Jak vnímáš trochu nešťastně zprostředkované informace týkající se data spuštění Ethereum 2.0? Přiznám se, že poslední signály ze strany developerů jsou dost matoucí. Justin Drake tvrdí, že to stihnou nejdříve začátkem roku 2021, ale Vitalik Buterin hned na to reaguje a slibuje, že to spustí tento rok.

To bude prostě jeden z těch méně lákavých aspektů decentralizace. Nebudou existovat uplně jednoznačné zprávy o tom, co a jak bude do budoucna. A myslím, že je to v pořádku. Ve výsledku bude uplně jedno, jestli spuštění ETH 2.0 bude v 2020 nebo 2021. Problém by byl, když by to bylo 2023-24.

Ale byl by to jen problém pro síť ETH. Za ETH totiž na příležitost čeká dostatek konkurence. Cardano, Tezos, Cosmos, Algorand, Polkadot a desítky dalších, relevantních projektů. Nakonec je důležité, aby vznikl dostatečně rychlý, decentralizovaných a chytrý blockchain (respektive smart-kontrakt platforma). 

Z vyjádření Vitalika Buterina jsem pochopil, že spuštění Ethereum 2.0 je vlastně rozděleno do více fází a “fáze 0” neobsahuje žádná obzvlášť kritická místa a také proto vlastně věří, že ji spustí už tento rok. Uměl by si tedy říci něco víc o těch fázích, kolik jich bude a co budou pro Ethereum znamenat?

Tak ona fáze 0 je sama o sobě dost kritické místo. Ve fázi 0 vznikne Beacon chain, ke kterému se v budoucnosti budou odkazovat všechny shardy v systému ETH 2.0. Fáze 1 tak bude vytvoření shardů. To budou v podstatě nové vlastní blockchainy, které budou snadno komunikovat s Beacon chainem, který bude v podstatě takovým garantem stability celého blockchainového ekosystému ETH 2.0. 

Sharding ve fázi 1 je pak klíčový pro škálování a díky shardingu (funkční implementaci má např. Zilliqa) by se teoreticky rychlost ETH 2.0 chainů měla zvýšit na 64 násobek, protože bude 64 shadrů. Pokud by jeden shard zvládal 100 transakcí za vteřinu, tak se teoreticky dostaneme na 6 400. Ale potenciál je daleko vyšší. 

Fáze 2 není definována tak jasně, ale v podstatě by se měla jednat, jak tomu rozumím, o implementaci virtuálních strojů do každého shardu. Tz. že by pak už shardy uměly pracovat se smart kontrakty a měly vyspělejší funkce. Virtuální stroje v srdci ETH 2.0 chainů by měly být vyspělejší a více modulární (EWasm).  To by nakonec mělo umožnit i schopnost adaptovat se na konkrétní úkoly v rámci určitého shardu. 

To by znamenalo, že určitý shard se může specializovat vyloženě jako transakční protokol a další zase bude lépe stavěný pro decentralizované aplikace atp. 

Stále více se upozorňuje, že Ethereum má stále větší problémy se škálovatelností, no a vedle toho musíme stále počítat i s možností, že Ethereum 2.0 se nakonec výrazně oddálí. Jak jinak se dá tento problém mezitím řešit? Já si pamatuji, že před několika měsíci Buterin hovořil i o nějaké možnosti využití blockchainu Bitcoin Cash, a minulý týden jsme zas psali, že Matic Network prý dokáže škálovat 7200 transakcí za sekundu a Ethereum to může okamžitě využít …

Podle mé znalosti se u ETH pracuje na mnoha řešeních. V první vrstvě je to samozřejmě přechod na PoS a sharding, což by mělo vytvořit opravdu rychlý chain. Druhá vrstva jsou pak právě další projekty, které umožňují scaling. 

Mezi ty nejnadějnější projekty patří právě Matic Network, což je scaling řešení postavené prakticky na novém PoS kanálu (plasma – něco jako lightning network). Matic má usecase primárně pro decentra aplikace, které fakticky mohou dělat transakce na síti Matic, která následně komunikuje s chainem ETH. Tz. kdyby cryptokitties využivali MATIC, tak v podstatě nezahltí celou síť ETH, ale přenesou tu nálož na jiný chain. 

Alex Gluchowski z Matter Labs udělal hezký přehled existujících scaling řešení pro Ethereum. A zde je vidět, že se pracuje na všech frontách. To je jen tak mimochodem jedna z věcí, proč úplně nevěřím Bitcoinu. V porovnání s tím, co se děje na ETH, mi přijde, že Bitcoin prostě zaspal. Konzervativnost nemusí být nejlepší vlastností v radikálně se rozvíjející technologické oblastí. 

scr-matter-labs

Ostatní

Jaký je tvůj názor na to, že Bitcoin Cash a Bitcoin SV jsou stále čtyřkou respektive pětkou na trhu? Budu o nich dělat nejblíže video pro YouTube kanál Zaujalo ma, tak mě zajíma i tvůj názor (úsměv).

Fakt, že tyhle dvě mince figurují v top 10, je krásným indikátorem totální iracionality trhu. Pokud se člověk podívá na on-chain statistiky, tak rychle zjistí, že tyhle chainy prakticky nikdo nepoužívá. Myslím, že je to past na retail podobně jako XRP. 

Druhá strana mince je, že chainy jako cash a sv prostě testují určité limity té sítě a BTC má šanci se z toho poučit, ale kromě vlastností testnetu pro BTC jsou podle mě naprosto bez hodnoty, protože je prakticky nikdo nevyužívá, nikdo na nich moc nepracuje a postupem času jenom zmízí, ale hodně lidí na tom přijde zase o svoje finance. Těm, kdo je drží, bych doporučil včasný výstup na rozumné ceně. 

A co budoucnost stablecoinů? Budou zde řešení jako USDT, USDC, GUSD a podobně i za 10-20 let, nebo si budeme posílat digitální měny centrálních bank? A budoucnost decentralizovaných stablecoinů jako DAI? Není právě takový typ stablecoinu budoucností internetových plateb?

Stablecoiny jsou naprosto klíčové pro budoucnost kryptoměnového ekosystému, protože umožňují zapojení entit z reálného světa a primárně podnikatelů. K tomu jsou samozřejmě potřeba ideálně rychlé a bezpečné dexy a scaling. 

Myslím, že stablecoiny jako tether tu zůstanou do té doby, dokud nedojde k monetární krizi většího rozsahu (při nynější dluhové bublině to může být dříve než si myslíme :)). 

V mých očích s nejlepší myšlenkou přišla Libra – a to si myslím, že může být i budoucnost stablecoinů. Vytvoření mince, jejíž hodnota bude podložena mnoha důvěryhodnými druhy majetku, aby si cena držela co nejstabilnější hodnotu a na tu by se následně prakticky vše přepočítávalo. 

Samozřejmě to nesmí bejt Libra, ale musí to být mince vytvořená skrze decentralizované řešení (např. jako Maker DAO – jen ještě vyspělejší). Žádná vláda ani firma by neměla být právě distributorem takové mince, ale musí to být decentralizovaná architektura, která nevyžaduje důvěru, protože jen to bude zabezpečení pro budoucí stabilitu systému takové mince. 

Digitální mince centrálních bank pak budou mít stejné neduhy jako fiat, ale získají výhodu kryptoměn. V dohledné době si myslím ,že to bude žádaná věc a Čína to pochopila. I tak bych řekl, že stejně prim budou hrát stablecoiny dolaru, což je vidět i teď. 

Spekuluje se, že na Cardano by mohl po spuštění fáze Goguen vzniknout stablecoin na způsob jak si to představuje Facebook s Librou, ale fungoval by decentralizovaně jako DAI. Mně by se to upřímně velmi líbilo. Tvé “peníze”, pod tvou kontrolou, žádné držení na účtech v bance. A vázané na koš aktiv od zlata až po fiatové měny. Toto by mohl být podle mě “Game Changer” a blockchain, který to dokáže funkčně a bezpečně přinést by to měl “zařízené”. Myslím, že by u toho mohla nastat relativně rychlá adopce. Vidíš to stejně?

Ono je vlastně uplně jedno, na kterém smart chainu ten stablecoin vznikne. Jediné duležité je, aby byl decentralizovaný a funkční. Takže je jedno, jestli je to Ethereum nebo budoucí verze Cardana. 

Takovýhle stablecoin podle mě bude tvořit páteř budoucího finančního ekosystému. Hlavní je, aby byl krytý (decentralizovaným způsobem) širokou paletou různých druhů majetku. Tz. asi fiat, krypto, komodity, akcie, státní dluhopisy atd. 

Nakonec to bude fungovat tak, že vše by se skrze dexy právě přepočítavalo na tuhle nadstandardně stabilní měnu. S největší pravděpodobností by to byl prostě rámec, ke kterému se budou osatní druhy majetků odkazovat. 

Nicméně je vždy nebezpečné mít pouze jednu alternativu a dá se tak předpokládat, že takových stablecoinů nakonec může vzniknout více. Ale z hlediska užitnosti bych tohle viděl jako relevantní cestu kupředu. 

Adame, děkuji Ti pěkně za rozhovor a doufám, že si to brzy zopakujeme při dalších aktuálních tématech.

Nezapomeňte si přečíst i náš rozhovor o Cardano s Jaromírem Tesařem.

Rozhovor s Jaromírom Tesařom: O Cardano (ADA) pred spustením mainnetu Shelley

Pokračovat ve čtení

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-