Connect with us

Cardano

Cardano se stalo nejdecentralizovanější kryptoměnou, píše CryptoSlate

Zveřejněno

on

cardano

Bitcoin existuje již 12 let, ale problém tzv. „Blockchain trilemmatu“, tedy dosáhnout stavu vysoké bezpečnosti, decentralizace a škálovatelnosti, se zatím ani u této nejznámější kryptoměny vyřešit nepodařilo. Dá se však tvrdit, že definitivně prvenství v tomto směru zatím nedosáhla ani žádná jeho konkurence.

Obecně platí, že v jednom ze zmíněných bodů (decentralizace, škálovatelnost, bezpečnost) se vždy selhává. Například Bitcoin je decentralizovaný a bezpečný, ale špatně škáluje. To znamená, že transakce jsou pomalé a častokrát nákladné. Řešením má být Lightning Network (LN), ale k výraznější adopci této technologie i vzhledem k tomu, že LN ještě zdaleka není tak daleko, jak si to ve finále její vývojáři představují, ještě nedošlo.

Jiné kryptoměny zas vysoko škáují, ale je jim vyčítána vysoká centralizace. Do této kategorie můžeme zařadit z těch nejznámějších například EOS či Tron. Fungují za pomoci tzv. Delegated proof of Stake (DPoS) validátorů. Těch je však málo a jsou voleni těmi nejsilnějšími hráči v tomto ekosystému (resp. nejsilnější hráči mají mnohem větší moc ovlivnit, kdo bude validátor). Prostě je to příliš centralizované a proto pro mnohé nedůvěryhodné.

Mnozí se proto domnívají, že nejlepší cestou k vyřešení blockchain trilemmatu je řešení skrz Proof of Stake (PoS) konsenzus, při kterém uživatelé, kteří stakují své mince, vydělávají úroky vedle toho jak přispívají svým „stakem“ k bezpečnosti sítě. Z tohoto důvodu například předchází z Proof of Work konsenzu (jak funguje Bitcoin, čili těžby) na PoS i Ethereum v rámci nové generace Ethereum 2.0, která je ještě ve vývoji.

Pokud Proof of Stake časem potvrdí, že je z pohledu řešení blockchain trilemma nejlepší volbou (a tedy i bezpečným řešením, což ještě nelze tvrdit definitivně, protože PoS kryptoměny mají krátkou historii), z pohledu samotné decentralizace bude ještě důležitým určujícím prvkem to, kolik minci dané kryptoměny se „stakuje“ – zjednodušeně kolik mincí této kryptoměny se „uzamyká“, aby se tím podpořila bezpečnost sítě.

Info: kryptoměny fungující na PoS mají různá pravidla. Například u Polkadot (DOT) musíte mince DOT uzamknout na několik dní a tedy pokud je uzamknete (stakujete) nemůžete s nimi hýbat. Tím zabezpečujete stabilitu. Cardano to má zas vymyšlené tak, že mince ADA si můžete vybrat kdykoliv. Pokud je však použijete, nedostanete odměnu (stake) za poslední epochu.

V současnosti právě v tomto směru dosáhlo Cardano (ADA) významného milníku. Z procentuálního pohledu uzamčených mincí totiž předběhlo kryptoměnu Polkadot, která dlouho vládla tomuto žebříčku. Aktuálně je totiž uzamčených 69 procent všech existujících ADA, tedy něco přes 21,75 bilionů. Zajímavé je také tempo, v rámci kterého se aktuálně ADA stakuje. Například 5. ledna, tedy za jeden jediný den, stoupl počet uzamčených minci ADA o více než 100 miliard.

Pieter Nierop doplnil, že průměrně se za posledních 7 dní uzamkli okolo 25,7 miliardy ADA mincí. Zároveň byl za poslední týden dosažený průměr 1500 nových delegátorů sítě každý jeden den a téměř 1900 nových peněženek / den.

Na základě těchto tvrzení portál Cryptoslate.com označil kryptoměnu Cardano za v současnosti vůbec nejdecentralizovanější na trhu.

Nutné je však doplnit, že míru decentralizace Cardano ještě bude ovlivňovat postupná úprava „Parametru K“, která má zajistit, aby na konci si byly všechny ADA pooly velikostmi víceméně rovné, čímž se zajistí ještě vyšší míra decentralizace. Od spuštění fáze Shelley v květnu roku 2020 se tento parametr postupně upravuje na vyšší hodnoty, avšak s opatrností, aby proces probíhal plynule.

Na závěr je nutné doplnit, že z pohledu vývoje ceny kryptoměny Cardano je rostoucí počet uživatelů, kteří se zapojují do stakingu, pozitivním jevem. Signalizuje to totiž jejich důvěru v daný ekosystém a vůli držet tuto kryptoměnu dlouhodobě (zjednodušeně řečeno čím více lidí stakuje, tím se snižuje strana nabídky).

zdroj: cryptoslate.com

Klikněte pro komentář

Váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Cardano

Cardano (ADA) čeká extrémně důležité období

Zveřejněno

on

Cardano raketa

Zatímco Bitcoin je už zjevným středobodem institucí a cosi podobného zřejmě čeká v dohledné době i Ethereum, o svou šanci zazářit budou bojovat v následujících měsících a letech i další kryptoměny. Mezi ty nejzajímavější patří Cardano (ADA), které by se mohlo dočkat v prvním pololetí 2021 významných aktualizací.

Aktuálně se v souvislosti s Cardano soustředí největší pozornost na smart kontrakty, tedy dokončení fáze Goguen. Přestože netřeba zpochybňovat důležitost fází Basho a Voltaire, které zajistí škálovatelnost a decentralizované řízení této kryptoměny, fáze Goguen dostane Cardano do fáze, kdy se na něm budou dát budovat inteligentní smlouvy a tudíž bude schopné konečně konkurovat Ethereum.

O pokroku Cardano a plánech pro první polovinu roku 2021 mluvil na YouTube Charles Hoskinson, hlavní tvář tohoto projektu a zároveň generální ředitel firmy IOHK, která vedle Emurgo a Cardano Foundation sehrává na vývoji této kryptoměny hlavní roli.

Hoskinson ve svém videu prozradil, že v posledních týdnech se soustředili zejména na vydání Cardano devnetu a spuštění Fund3. Více se soustředil na Projekt Catalyst, tedy zmíněný Fund 3, přičemž poznamenal, že novinky o devnet budou součástí další týdenní aktualizace.

Projekt Catalyst je zaměřen na finanční podporu nadějných projektů, které budou běžet na Cardano. Druhé kolo (Fund2) dopadlo podle Hoskinsna výborně a finance byly přerozděleny mezi 12 velmi ambiciózních projektů. Fund3 má mít ještě větší rozsah – ať už z hlediska míry účasti komunity nebo financí, které budou přerozděleny vývojářům.

Plutus otestují i ​​nezávislé firmy

IOHK aktuálně pracuje na brzkém vydání testnetu Plutus. Má jít o poslední testovací síť, která zahrnuje i testnety KEVM a IELE, které jsou zaměřeny na vytvoření mostů s Ethereum (například KEVM umožní, aby bylo možné do Cardano implementovat i aplikace psaní v jazyce pro Ethereum).

Zajímavou informací je, že tohoto testnetu by se měly zúčastnit i nezávislé firmy, jejichž úkolem má být psaní smart kontraktů pomocí Plutus s úkolem, aby následně poskytly vývojářům Cardano feedback a na základě jejich poznámek mohl být systém doladěn a optimalizován. Hoskinson zároveň prozradil, že těmto firmám neposkytnou předem žádné instrukce a manuály, čili chtějí sledovat, jak se budou v testech chovat samy a tudíž zda je prostředí dostatečně intuitivní. Šéf IOHK si myslí, že půjde o velmi efektivní nástroj pro odhalení jakýchkoli problémů s Plutus.

Co se týče projektu Prism, což je řešení Cardano pro identifikaci identity uživatele, Hoskinson prozradil, že v poslední době věnovali hodně pozornosti pracím, které byly zaměřeny na dodržování předpisů. Prism by měl díky tomu umožnit majitelům firem využít řešení, díky kterým budou umět snadno vyhovět požadavkům finančních úřadů a různých regulátorů – ať už jde o bezpečnost dat nebo účetní údaje.

Pro Cardano bylo v roce 2020 významným okamžikem spuštění fáze Shelley neboli možnosti stakingu mince ADA. Vypadá to však tak, že fáze Goguen je pro Cardano ještě podstatnější a technicky ještě mnohem náročnější. Naznačuje to i vyjádření Hoskinsona, který řekl, že stále mají před sebou mnoho věcí, které musí otestovat.

Hoskinson konkrétně vysvětlil, že Goguen bude vyžadovat fyzickou změnu každé transakce v síti a proto bude nesmírně důležité předem vše ověřit. Nejde přitom jen o bezpečnost a stabilitu sítě, ale také o ujištění partnery Cardano, že vše bude fungovat 100% správně.

3 hard fork události Goguenu

Fáze Goguen má být implementována skrze tři hardforky událostí. První s názvem Allegra se již uskutečnila 16. prosince 2020. Umožnila uzamykání tokenů. Druhá je podle Hoskinsona naplánována už na únor 2021. Nuž a datum třetího posledního hardforku ještě není znám, ačkoli Hoskinson doufá, že se tak stane ve druhém čtvrtletí 2021 (třeba však upozornit, že Cardano v minulosti mnoho předem avizovaných termínů nedokázala dodržet pozn. red.)

Portál Cryptoslate upozornil, že Plutus DevNet bude jednou z posledních možností, při které budou mít vývojáři příležitost vše pořádně otestovat před finálním spuštěním fáze Goguen. Proto se bude na tento DevNet soustředit obrovská pozornost.

Hoskinson se během AMA vyjádřil i k tématu regulací. Naznačil, že příští šéf SEC Gary Gensler je dobrou volbou a myslí si, že se s ním bude dát mluvit o důležitých věcech a bude tedy otevřen k inovacím. Naznačil však, že hlavním problém ze strany SEC jsou zastaralé zákony, díky kterým disponuje tento regulátor až příliš velkým „kladivem“. Jinak řečeno psané jsou tak, že cílí na samotné projekty a neumožňují potrestání jednotlivců, kteří jsou za problém zodpovědní.

Jako příklad použil kauzu kryptoměny XRP a firmy Ripple. Myslí si, že mnohem lepším řešením by bylo potrestání šéfů firmy Ripple Chrise Larsena a Brada Garlinghouse, než trestání celého projektu. Takový přístup by totiž trestal skutečné viníky a nikoli investory, kteří nemohou za to, že šéfové Ripple udělali chybu a porušili zákon (ať už úmyslně nebo ne). Hoskinson dodal, že Gensler má šanci některé věci v SEC změnit a přispět tak ke správné regulaci kryptosektoru.

zdroj: cryptoslate.com

Pokračovat ve čtení

Cardano

Šéf Cardano: Do ​​tří let bude v Africe využívat DeFi 100 milionů lidí

Zveřejněno

on

Charles Hoskinson - Cardano

Šéf společnosti IOHK a zakladatel kryptoměny Cardano (ADA) Charles Hoskinson opět potvrdil, že velkou perspektivu pro blockchain technologii vidí zejména v rozvojových zemích. IOHK, ale i celé Cardano proto výrazně zaostřuje zejména na africký kontinent.

Hoskinson v rozhovoru pro portál Cointelegraph poznamenal, že do tří let může produkty decentralizovaného financování (DeFi), které se v současnosti budují zejména na blockchainu Ethereum, používat 100 milionů Afričanů. V onom období pochopitelně věří, že svou roli sehraje v tomto aspektu kromě Ethereum i Cardano.

,,Kdo vlastně bude dělat peer-to-peer půjčky? Kdo zajistí peer-to-peer pojištění? Kdo bude dělat peer-to-peer platby? Mám pro vás novinku. Nebude to žádný chlapík žijící v New Yorku.“

Hoskinson naznačil, že Cardano má již nyní rozjeté v Africe několik partnerství a proto zde sehraje v oblasti DeFi zásadní roli. Afriku vnímá jako mimořádně důležitou zákaznickou základnu, která je zajímavá i tím, že nečelí žádnému těžkopádnému regulačnímu prostředí, jako je tomu ve vyspělejších zemích západu.

Rozvojové země jsou podle jeho názoru mnohem flexibilnější co se týče regulací, což umožní v následujících letech rychlejší adopci kryptoměnových inovací. ,,Neexistuje tam žádný JP Morgan Chase. Neexistuje tam žádný masivní starý finanční systém, který by dominoval a všechno kontroloval,“ upozornil.

Defi podle Hoskinsona v konečném důsledku vytvoří likviditu pro nejchudších lidí na světě a umožní jim budovat bohatství, vedle toho, jak si ho budou schopni i chránit. ,,Za tímto účelem jsme postavili Cardano.“

My doplňujeme, že Cardano má v oblasti defi projektů smělé ambice. Stále však čeká na spuštění fáze Goguen, která přinese na tento blockchain dlouho očekávanou možnost vytváření smart kontraktů. Očekává se, že se tak stane již v následujících měsících. Zatímco však jde jen o příslib, defi projekty na tomto blockchainu fungovat nemohou a tak stále hraje dominantní roli v tomto sektoru především Ethereum.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Cardano

Postaví se na Cardano blockchainu decentralizovaná sociální síť?

Zveřejněno

on

cardano

Zrušení účtu kontroverzního amerického prezidenta Donau Trumpa na Twitteru vyvolalo vášnivou diskusi o tom, zda šlo o správný krok, nebo o nepřiměřenou cenzuru. Šéf této sociální sítě Jack Dorsey, který je známým fanouškem Bitcoinu, na margo toho poznamenal, že z pohledu Twitteru jako firmy to bylo nutné a nezbytné, ale byl by rád, kdyby v budoucnu sociální sítě fungovaly decentralizovaněji a tyto procesy nemuseli jejich zakladatelé řešit .

Jack Dorsey dokonce prozradil, že samotný Twitter by mohl v budoucnu fungovat na decentralizovaných principech. Zmínil projekt Blue Sky, který financuje právě za tímto účelem. Vznikl už v roce 2019 a jeho cílem je vytvoření jakéhosi decentralizovaného standardu, který by sociálním sítím usnadnil rozhodování o palčivých tématech v rámci vůle komunity. Údajně na něm pracuje několik inženýrů, architektů a webových designérů a Twitter se má stát jeho prvním klientem.

Na informace o projektu Blue Sky reagoval Charles Hoskinson, šéf společnosti IOHK, která se spolupodílí na vývoji kryptoměny Cardano (ADA). Hoskinson Jacku Dorseymu vzkázal, že na něčem podobném už pracují i ​​oni a doporučil mu, aby projekt Sky Bridge udělal open-source, ať se ho mohou zúčastnit i ostatní. ,,Děláme na něčem takovém Jacku. Neměl by si to budovat ve svém domě. Udělej to jako open source projekt, aby se ho mohli zúčastnit všichni a přispět k němu.“

Komunita okolo kryptoměny Cardano zareagovala na „tweet“ Hoskinsona s nadějí, že právě na blockchainu Cardano může vzniknout nová moderní decentralizovaná sociální síť. Je však třeba upozornit, že dosavadní pokusy o vybudování úspěšné decentralizované sítě s miliony aktivních uživatelů neuspěly. Snad nejlepším příkladem je osud projektu sociální sítě Voice, který představovali v rámci velké kampaně vývojáři největší „ICO“ kryptoměny EOS, tedy společnost Block.One.

zdroj: cryptoslate.com

Pokračovat ve čtení

Cardano

Jak začít s Cardano (ADA) stakingem pro začátečníky

Zveřejněno

on

cardano

Svět kryptoměn je krásný, ale orientovat se v něm může být obtížné. Shromáždili jsme několik praktických informací o kryptoměně obecně, ale zaměřujeme se hlavně na Cardano. Dozvíte se, jak nakupovat mince ADA a jak začít se stakingem. V článku najdete spoustu užitečných odkazů.

// Tento článek publikujeme na základě spolupráce s facebook skupinou Cardano [ADA] CZ / SK za účelem, aby se co nejvíce nováčků dozvědělo základní informace o tom, jak začít s touto kryptoměnou a jak se zapojit do její stakingu.

Text je zaměřen zejména na nováčky. Pro zkušené hodlery v něm není nic nového.

CO NAJDETE V ČLÁNKU

Pokud jste v prostoru kryptoměny úplně nový, pravděpodobně máte spoustu otázek. Rádi bychom vám pomohli se základním přehledem kroků, které musíte udělat, abyste mohli koupit mince ADA a začít se stakingem. Nejedná se o průvodce typu krok-za-krokem. Neřekneme vám, kterou burzu použít nebo jakou peněženku Cardano nainstalovat. Dáme vám možnosti a řekneme vám, jak můžete chránit své bohatství. Nováčci mohou napáchat spoustu chyb. Můžeme vám říci, co byste nikdy neměli dělat, pokud nechcete být podvedeni nebo udělat hloupou chybu. Článek není kompletní. Budete se muset hodně naučit, abyste byli dobře informovaní a chráněni.

V KRYPTU JSTE VŽDY SAMI ZODPOVĚDNÝ ZA SVÉ VLASTNÍ BOHATSTVÍ

Pokud bych vám měl dát jedinou radu, řekl bych vám následující. Za své mince ADA zodpovídáte vy a pouze vy. Když uděláte chybu, není nikdo, koho byste mohli zavolat aby vám problém vyřešil. Je možné, že hloupá chyba může vést ke ztrátě peněz.

Musíte se hodně naučit, abyste si byli jisti, co děláte. Než se stanete odborníkem, je třeba každý krok zvážit dvakrát. Pokud si nejste jisti, je lepší nedělat nic. Je chytré ověřit všechny informace z více zdrojů a ujistit se, že jste si přečetli oficiální stránky projektu Cardano. Chcete-li stáhnout peněženku Cardano, měli byste použít odkazy z oficiálních stránek, kde najdete odkazy na peněženku Daedalus a peněženku Yoroi. Jedním ze způsobů, jak podvodníci mohou ukrást vaše mince, je nechat vás nainstalovat jejich podvodnou peněženku. Vždy se podívejte na URL adresu, a ověřte, zda se jedná o následující řetězec „https://cardano.org/“. Pokud ano, jste na správné adrese. Na stránkách najděte odkaz na jednu z peněženek a stáhněte si jej.

JAK SI VYBRAT PENĚŽENKU CARDANO

Cardano peněženka je software, který vám umožní držet mince ADA. Nikdy byste neměli nechat mince ADA na burze a jakmile si je koupíte, měli byste je poslat do své vlastní peněženky. Proč? Důvod je prostý. Burza může být hacknuta a vaše mince mohou být ukradeny. Burza nemusí mít dostatečnou rezervu na pokrytí ztráty.

Daedalus je desktopová peněženka s plným uzlem pro mince ADA. Ukládá celý blockchain do vašeho počítače a ověřuje všechny bloky společně s transakcemi. Vždy, když spustíte peněženku, začne stahovat nové bloky z internetu, aby se synchronizovaly. Tento proces chvíli trvá, pokud peněženku používáte pravidelně. Pokud peněženku spustíte po delší době, potřebuje více času na synchronizaci. Daedalus peněženka je udržována IOHK. To je ten samý tým, který buduje protokol Cardano.

Daedalus

Yoroi je “lehká” peněženka (light-weight), která funguje jako rozšíření pro Chrome nebo Firefox. Připojuje se k plnému uzlu, který je provozován společností Emurgo. Výhodou je, že peněženka je k dispozici hned po kliknutí na ikonu. Není potřeba takovou peněženku synchronizovat lokálně a také instalace je rychlejší.

yoroi

V obou případech peněženky šifrují a lokálně ukládají soukromé klíče. Klíče nejsou sdíleny s třetími stranami. Více informací najdete na stránkách IOHK ZenDesk. Můžete také odeslat popis vašeho problému týkající se peněženky Daedalus. Někdo s ZenDesku vám pomůže problém řešit.

K držení vaší ADA se důrazně doporučuje použít hardwarovou peněženku. Je to nejbezpečnější způsob, jak to udělat. Můžete si koupit Trezor nebo Ledger. Poté je možné propojit Daedalus a Yoroi s hardwarovou peněženkou.

JAK POUŽÍVAT PENĚŽENKU CARDANO

Cardano peněženka je něco jako bankovní účet. Rozdíl je v tom, že k instalaci peněženky nepotřebujete povolení. Prostě ji nainstalujete a jste připraveni použít mince ADA. Nechceme mluvit o celé kryptografii za peněženkami Cardano, protože je to složité téma. Momentálně potřebujete jen vědět, že peněženka vás požádá o přepsání spousty slov zvaných seed nebo passphrase (přístupová fráze). To je nejdůležitější věc, kterou musíte chránit. Napište slova na kousek papíru a papír pečlivě uložte. Pokud chcete mít kopii, můžete to udělat dvakrát. Nikdy nepište slova někam do textového souboru. Slova nelze uložit v digitální podobě.

Proč je přístupová fráze tak důležitá? Umožňuje vám obnovit peněženku v případě, že je zničena. Váš počítač se možná jednoho dne nespustí nebo do něj vylijete vodu. Můžete náhodně přijít o svou hardwarovou peněženku, nebo může přestat fungovat. Ve všech těchto případech stačí nainstalovat stolní peněženku nebo koupit novou hardwarovou peněženku a obnovit starou peněženku pomocí přístupové fráze.

Když vám někdo napíše a požádá vás o poskytnutí přístupové fráze, pak se jedná o podvod. Podvodník může předstírat, že je prodejcem hardwarové peněženky nebo členem týmu Cardano. Pamatujte, že nikdo na světě nemá důvod žádat o vaši přístupovou frázi. Pokud k tomu dojde, jedná se o podvod. Podvodník pouze obnoví vaši peněženku a ukradne vaše mince. Pouze vy byste měli být schopni obnovit peněženku. Neposílejte přístupové heslo nikomu e-mailem. Nepište to někam na internet.

Doufáme, že chápete, jak důležitá je přístupová fráze. Předpokládejme, že jste vytvořili novou peněženku. Pokud se jedná o novou peněženku, bude zůstatek 0. Vy nebo někdo jiný musí poslat mince na vaši adresu. Jaká je adresa? Řekli jsme, že peněženka je jako bankovní účet. Jste zvyklí mít číslo bankovního účtu, které můžete komukoli poskytnout za účelem přijímání peněz na váš účet. Číslo bankovního účtu je směska 10–12 číslic a kód banky, který je napsán za znakem /. Bankovní účet může vypadat například takto: 0500121502/0800. Peněženka Cardano umožňuje generovat více adres, které lze použít podobně jako číslo bankovního účtu. Může být trochu matoucí, že můžete generovat více adres pro příjem mincí. Důvodem je soukromí. Můžete si vygenerovat jinou adresu pro Alici, jinou adresu pro Boba atd. Cardano adresa může vypadat takto:

addr1q97h8d0qdpulpj0hf2c29zerrmd998rehfvezx0fv fhdkhr3w0mc4v7swfvr3uafrncps4c99haswd96dks64xeczq3qnum6kx

Je to adresa, kterou jsem právě vygeneroval ve své peněžence Daedalus. Pokud pošlete ADA na adresu, dostanu mince já a jen já je budu moci utratit. Všimněte si, že mohu veřejně odhalit adresu a nebojím se krádeže peněz z mé peněženky. To není možné, protože pouze já vlastním odpovídající soukromý klíč pro adresu. Jsem schopen podepsat transakci. To znamená, že pouze já mohu vytvořit transakci, která bude zpracována sítí. Nikdo na světě toho není schopen pod podmínkou, že jsem dobře chránil přístupovou frázi a nikdo není schopen ukrást mé soukromé klíče.

Vygenerovanou adresu můžete odeslat Alici nebo Bobovi. Nebo můžete oběma zaslat stejnou adresu. Nezapomeňte, že jakmile je vytvořena nová adresa, lze ji používat znovu a znovu. Alice a Bob vám mohou každý den posílat mince ADA na stejné adresy a pouze vy budete moci tyto mince utratit. Mince budou přijímány i v případě, že je počítač vypnutý. Nedoporučuje se používat stále stejnou adresu. Pro každou transakci je lepší vygenerovat novou adresu.

Pokud chcete poslat ADA někomu jinému, musíte požádat o jeho adresu. Pak použijete peněženku a zadáte transakci. Na danou adresu se pošle určité množství mincí. A to je vše.

Při práci s adresami buďte velmi opatrní. Vždy se ujistěte, že používáte celý řetězec od začátku do konce. Pokud zapomenete jedno písmeno, mince mohou být navždy ztraceny. Když zkopírujete a vložíte adresu jinam, ujistěte se, že je adresa stejná i po zkopírování z e-mailu nebo chatu do peněženky. Ve vašem počítači může být malware, který může tajně vyměnit vaši adresu za adresu podvodníka. Můžete tedy omylem poslat ADA mince podvodníkovi místo svého přítele.

V krypto světě existuje více blockchainových projektů a každý používá své vlastní adresy. Vždy si musíte být jisti, že posíláte mince ADA na adresu Cardano a mince BTC na adresu Bitcoinu. Například není možné posílat mince ADA na BTC adresu a naopak. Pokud tak učiníte, vaše mince mohou být ztraceny.

Z bezpečnostních důvodů můžete použít následující trik, abyste se ujistili, že nepřijdete o velké množství svých mincí. Předpokládejme, že chcete poslat mince na adresu, ale nejste si jisti, zda budou mince přijaty. Na adresu můžete poslat pouze 1 ADA a poté zjistit, zda byla mince převedena. Pokud tomu tak je, můžete postup zopakovat se zbytkem mincí. Je poměrně snadné ověřit, že mince byly odeslány na správnou adresu. Můžete použít průzkumníka Cardano a zadat do něj ID transakce nebo adresu. Uvidíte aktuální stav transakce nebo všechny transakce související s adresou. Když je transakce potvrzena, mince byly doručeny.

Teď znáte teorii. Nyní si koupíme první mince ADA. Peněženku již máte, takže můžete vygenerovat novou adresu, kterou budete používat k zasílání mincí ADA z burzy do vaší peněženky.

KDE KOUPIT ADA

Cardano je kryptoměnový projekt a používá nativní mince s tickerem ADA. Pokud věříte vizi Cardana a rozhodli jste se koupit mince ADA, můžete to udělat prostřednictvím burzy. Pojďme se podívat na to, jak je najít.

Aktuální cenu a tržní kapitalizaci najdete například na CoinMarketCap. Projekt velmi pravděpodobně najdete někde v první desítce. Kliknutím na název Cardano budete přesměrováni na stránku s dalšími informacemi o projektu. Zajímavou informací je seznam burz, kde si můžete koupit mince ADA. Doporučujeme vám vybrat si větší burzu, jako je Bittrex, Binance (recenze), Kraken, Coinbase Pro nebo českou Bitbeli.cz atd. Je užitečné kupovat nebo prodávat mince na burzách, které mají vyšší objem. Burzy berou za své služby poplatky a pravděpodobně budete platit za vklad, výběr a obchodování. Mějte to na paměti a zkontrolujte poplatky na stránkách dané burzy.

Když si vyberete burzu podle vašeho výběru, musíte podstoupit proces registrace. Proces registrace může chvíli trvat a často vyžaduje poskytnutí informací KYC, vaší aktuální fotografie, kopie vašeho průkazu totožnosti atd. Pokud to nechcete poskytnout, můžete zkusit najít burzu, která to nevyžaduje. Pokud jste zaregistrováni, pravděpodobně budete muset najít způsob, jak poslat fiat měnu na burzu, kterou jste vybrali. Ve většině případů budete muset nejprve koupit BTC, abyste mohli koupit ADA za BTC. Každá burza má seznam párů. Například ADA/BTC. Úplný seznam párů najdete na CoinMarketCap, když kliknete na jakoukoliv burzu.

Alternativně si můžete koupit BTC jinde, pokud je to pro vás pohodlnější, a poté odeslat BTC na burzu. Nejprve se přihlaste na burze a vytvořte novou BTC adresu pro vklad. Poté můžete zaslat fiat měnu některému místnímu prodejci bitcoinů a poskytnout vytvořenou adresu BTC. Tímto způsobem prodejce zašle BTC na burzu na vaši vkladovou adresu. Poté můžete najít pár ADA/BTC a vyměnit BTC za ADA.

Můžete zkusit najít službu, která vám umožní koupit mince ADA přímo za vaši fiat měnu. Můžete se tedy vyhnout obchodování BTC za ADA. Buďte opatrní a dobře si ověřte důvěryhodnost služby. Zeptejte se svých přátel, zda službu používají. Nejprve vyzkoušejte službu zakoupením menšího množství mincí ADA. Pokud to funguje, můžete si koupit větší množství mincí.

Předpokládejme, že jste právě koupili mince ADA a máte je na burze. Je čas poslat mince z burzy do vaší peněženky. Každá burza by vám měla umožnit posílat mince na vaši adresu. Vygenerujte novou adresu v Cardano peněžence a použijte ji. Použijte rozhraní burzy a pošlete mince ADA na vaši adresu Cardano. Při vkládání adresy do rozhraní burzy znovu zkontrolujte, zda je adresa správná a úplná.

NÁKUPNÍ STRATEGIE

Kryptoměny jsou volatilní a ADA není výjimkou. Je velmi nebezpečné provést jeden velký nákup ADA. Pokud trh poklesne, můžete po delší dobu ztratit velkou hodnotu. Riziku volatility se můžete vyhnout použitím nákupní strategie, která se nazývá Dollar Cost Averaging (DCA).

Peníze, které chcete investovat, můžete rozdělit na více částí a poté si v pravidelných intervalech kupovat mince ADA. Případně se můžete rozhodnout utratit určitou částku peněz za měsíc a poté pravidelně kupovat mince ADA, například na začátku měsíce. Nákup musí proběhnout bez ohledu na aktuální cenu mincí ADA. Pokud se rozhodnete, že provedete nákup každý první den v měsíci, musíte to udělat. Nepokoušejte se spekulovat o ceně a myslete si, že můžete nákup odložit jen proto, že je cena příliš vysoká. Zachovejte strategii. Nejste schopni časovat trh. Strategie funguje a mnoho investorů ji využívá. Stejnou strategii můžete použít pro nákup i pro prodej.

NEOBCHODUJTE NA BURZE

Pokud jste nováček a nikdy jste neobchodovali na burze, nezačínejte s tím jen proto, že máte příležitost. Většina obchodníků přijde o peníze. Na začátku můžete mít štěstí, ale z dlouhodobého hlediska můžete přijít o všechno. Obchodování vyžaduje spoustu dovedností a vzdělání. Na trhu se pohybují profesionálové, kteří obchodují roky. Obchodování je o tom být lepší než ostatní. Jak nováček rozhodně nejste připraveni soutěžit s ostatními.

STAKING

Staking je způsob, jak decentralizovat a zabezpečit síť Cardano prostřednictvím distribuce mincí ADA stake-holderům (držitelům podílů). Když distribuce mincí roste a akcionáři jsou ekonomicky motivovaní držet mince a rozhodovat, roste také decentralizace a bezpečnost sítě. Když si koupíte mince ADA, stanete se vlastníkem sítě Cardano. Množství vašich mincí představuje váš vklad.

Staking je součástí incentive modelu sítě. V tomto článku se nebudeme zabývat teorií a komplexním vysvětlením. Chceme pouze poskytnout praktické informace, které vám umožní začít se stakingem. Nicméně je to dobré téma pro studium.

TIP: Na české scéně provozuje staking pooly Cardanians.io s označeními CRDN1, CRDN2 a CRDN3. Více info zde.

Bitcoinoví těžaři jsou odměněni za každý nově těžený blok. Staking je velmi podobný proces. Výhodou je, že nemusíte kupovat drahý těžební hardware a zapojovat jej do elektřiny. Místo toho se můžete podílet na provozování sítě prostřednictvím mincí ADA. Pokud se podílíte na stakingu, budete za to odměněni. Je to druh pasivního příjmu, ale není to úplně zadarmo. Odměna je za vaši účast na decentralizaci sítě. Můžete se podívat na staking kalkulačku a zjistit, kolik můžete vydělat. Například pokud vsadíte 10 000 mincí ADA, můžete denně vydělat 1,13 až 1,44 mincí ADA. Odměny jsou vypláceny přímo sítí každých 5 dní.

V síti Cardano jsou provozovatelé poolů, kteří jsou zodpovědní za těžbu nových bloků. Jejich uzly fungují 24/7 a náhodně vytvářejí nové bloky, když se stanou vedoucími slotů. Tyto uzly zpracovávají transakce.

Staking vám umožňuje podílet se na těžbě nových bloků, aniž byste museli mít trvale zapnutý počítač. Jako držitel mincí ADA máte rozhodovací pravomoc. Můžete si vybrat pool, do kterého chcete delegovat své mince. Znamená to, že vaše mince (váš vklad) se stanou součástí celkové síly (celkového vkladu) poolu.

Když si koupíte mince ADA a pošlete je do své peněženky, mince nejsou automaticky delegovány. Peněženka by nevěděla, do kterého poolu by měly být mince delegovány. Musí to být vaše rozhodnutí.

Zde buďte velmi opatrní. Proces delegování mincí do poolu neznamená, že musíte své mince poslat na adresu provozovatele poolu. Proces delegování lze provést z vaší peněženky prostřednictvím certifikátu delegace. Proces je velmi snadný a přímočarý. Můžete si vybrat pool podle názvu a potvrdit transakci. Transakce odešle delegační certifikát do sítě. Mince ADA opět neopouštějí peněženku. Odesílá se pouze certifikát delegace. Můžete delegovat mince ADA z peněženky Daedalus a Yoroi.

Významnou výhodou stakingu na Cardano síti je skutečnost, že své mince můžete kdykoli utratit. Mince nejsou po dobu staking po určitou dobu uzamčeny. Jak je to možné? Mince musí být v peněžence je v době, kdy se pořizuje takzvaný snímek (snapshot). Čas je v ekosystému Cardano rozdělen na epochy. Epocha Cardano trvá 5 dní. Až skončí současná epocha, začne nová a během přechodu z epochy do epochy se pořizuje snímek. Takže nový snímek se provádí každých 5 dní. Snímek prohledá všechny relevantní adresy, které se používají ke stakingu. Jakmile jste delegovali mince do poolu, síť o tom ví. Když si koupíte nové mince ADA, mince se automaticky použijí ke vstakingu. Když se pořizuje nový snímek, naskenuje se nové množství mincí pro další epochu.

KDY OČEKÁVAT PRVNÍ ODMĚNU

Každá epocha má číslo. V době psaní probíhá epocha s číslem 240. V této epochě můžete kupovat nebo prodávat své mince ADA. Mince můžete také delegovat do poolu nebo změnit delegování do jiného poolu. Na konci epochy 240 bude vytvořen nový snímek. Snímek nebude použit v následující epochě 241, jak byste možná očekávali, ale v epoše 242. To znamená po 5 dnech od momentu pořízení snímku. Je tam tedy zpoždění o jednu epochu. Odměny se počítají až po použití mincí. V našem případě k výpočtu odměn dojde v epoše 243. Protokol Cardano rozděluje odměnu na začátku další epochy po výpočtu odměn. Stane se to v epoše 244.

V zásadě můžete očekávat odměnu po uplynutí třech celých epoch. Nezapomeňte, že je třeba počkat na další snímek. Pokud uživatel deleguje v epoše 240, bude odměna vyplacena v epoše 244. V tomto případě jsou 3 epochy tyto: 241, 242 a 243. To znamená, že na první odměnu musíte počkat alespoň 15 dní, ale může to být až 20 dní.

Jakmile získáte první odměnu, dostanete další pravidelně každých 5 dní. Cyklus se opakuje znovu a znovu. S každým momentem budou vaše mince znovu použity v další epochě.

JAK SI VYBRAT STAKING POOL

Velmi důležitou součástí stakingu je výběr poolu. Váš výběr určí, jak moc budete odměněni a zda vůbec odměnu získáte. Musíte se chytře rozhodnout.

Ne všechny pooly, na které můžete delegovat své mince ADA, mají nárok na odměnu. Nemůžete jen tak náhodně vybrat jeden pool a očekávat odměnu. Musíte znát alespoň základní teorii. Nebojte se. Dáme vám solidní přehled.

Protokol Cardano přiděluje určité množství mincí ADA na epochu, které jsou následně distribuovány poolům a všem delegátorům (lidem, kteří delegovali mince). Pooly provozují provozovatelé poolů. Nejprve je nutné odměnit provozovatele poolů za jejich služby. Pokud má pool nárok na odměnu, budou odměněni také všichni delegátoři, kteří do poolu delegovali své mince ADA. Jako delegátor byste tedy měli zkontrolovat výkonnost poolu, do kterého chcete delegovat své mince. K tomu můžete použít nástroj ADApools.

Musíte zkontrolovat, zda pool v každé epoše pravidelně vytváří bloky. Můžete také zkontrolovat, jak dlouho pool existuje a kolik bloků vyprodukoval v průběhu času.

Nelze říci, že čím více bloků pool vyprodukuje, tím lépe. Pokud pool pravidelně produkuje několik bloků, může to být velmi dobrá volba. Když pool v dané epoše vyrazí 0 bloků, nedostane žádnou odměnu. Žádná odměna pro operátora a žádná odměna pro všechny delegátory.

Síla poolů se dá poměřovat podle jejich celkového staku. Jedná se o souhrn všech mincí ADA, které jsou delegovány do daného poolu. Celkový stake ovlivňuje počet bloků, které může pool vyrobit za epochu. Čím vyšší je stake, tím více bloků lze vytvořit. Má to však háček.

Aby se zabránilo existenci velkých poolů, existuje idealistická velikost poolů, která je ideální pro síť. Protokol jej podporuje takovým způsobem, že jakmile pool dosáhne určité velikosti, odměny se sníží. Maximální velikost poolu se nazývá bod nasycení. Je v pořádku, když je pool pod bodem nasycení a nemá to žádný vliv na odměny. Když celkový stake překročí bod nasycení, odměna pro delegáty se sníží.

Dalším důležitým parametrem poolu je poplatek. Poplatek je parametr, který nastavuje provozovatel poolu. Poplatek definuje odměnu, kterou si provozovatel přeje získat. Existují dva parametry. Pokud se podíváte na ADApools, najdete marži (procento z odměny pro pool) a pevnou část. Pevnou částí je počet mincí, které operátor vždy dostane za výrobu bloků. Obvykle je nastavena na 340 mincí ADA, protože to je požadované minimum.

Marži lze nastavit na 100%. V takovém případě se odměna vyplácí pouze provozovateli poolu a delegátorům nezbývá nic. Raději tedy delegujete na bazén, který je pro vás spravedlivější. Kolik je férová marže? Nechceme vám v tomto ohledu nic radit. Na druhé straně by vás měla zajímat prosperita Cardano ekosystému. Provoz staking uzlu stojí peníze a provozovatelé poolu musí platit své výdaje. Není chytré delegovat do poolu, který nastavil marži na 0. Dalším zajímavým bodem je, že příliš nezáleží na tom, zda je marže nastavena na 1 nebo 5%. Rozdíl v počtu mincí ADA, který jako delegát obdržíte, není tak dramatický. Udělejte si vlastní průzkum týkající se poolů a pokuste se najít takový pool, se kterým budete spokojeni.

NESTAKUJTE SE NA BURZÁCH

Možná si myslíte, že staking je velmi složitý a můžete se do něj zapojit přes burty. Není to chytrý nápad. Každý stake-holder by měl mít mince ADA ve své vlastní peněžence. Pokud máte mince ve vlastní peněžence, neriskujete ztrátu mincí, když dojde k hacknutí burzy. Decentralizace je také lepší, pokud existuje více malých entit než pár velkých velryb s velkým vlivem. Výměny vás obvykle nutí po určitou dobu zamknout mince ADA. Když vsadíte ze své peněženky, takové omezení neexistuje a své mince můžete kdykoli utratit. Přemýšlej dvakrát. Může vám burza poskytnout vyšší odměnu, než jakou můžete vydělat ze své peněženky? Znamenalo by to, že burza to dělá zdarma nebo dotuje službu. Proč by to burza měla dělat? Nejlepší podmínky pro vaše mince ADA jsou, když delegujete mince ze své vlastní peněženky.

KDE NAJÍT POMOC A JAK SE VYHNOUT PODVODŮM

ZenDesk jsme již zmínili. Můžete se také zeptat kteréhokoliv z provozovatelů poolů Cardano. Budou ochotni vám pomoci. Kontakty na ně najdete na Twitteru nebo na jejich webových stránkách. Zde je důležitá jedna věc. Nikdy nikomu neposílejte mince ADA, pokud vás o to požádá a nechcete o své mince přijít. Každý by vám měl být schopen pomoci, aniž byste museli posílat mince ADA na adresu pomocníka. Pokud jste o to požádali, buďte velmi skeptičtí. Nepospíchejte. Přemýšlejte o tom. Zeptejte se někoho jiného, ​​zda je to dobrý nápad. Ve většině případů je to velmi špatný nápad.

Kryptoměna přišla na svět s posláním zlepšit náš svět decentralizací. Budete se muset hodně učit abyste pochopili detaily. Je to komplexní téma, protože musíte studovat něco o technologiích, ekonomice, politice a sociologii. Lidé mohou mít různé názory na určité aspekty blockchainových technologií a je to v pořádku. Vytvořte si vlastní názor. Staňte se součástí naší decentralizované budoucnosti.

ZÁVĚR

Vždy postupujte způsobem, který vám zabrání ve ztrátě peněz. To je snadné říci, ale těžší udělat. Doufejme, že jsme vám dali základní informace o nákupu mincí ADA a stakingu. Pokud jste to udělali, jste na samém začátku. Držení kryptoměny je o pochopení mise a připojení se ke skupině lidí, kteří chtějí změnu.

Nezapomeňte, že nikdy nesmíte někomu cizímu poskytnout váš seed a ani neposílejte ADA někomu jinému. Vaše mince ADA jsou vaším bohatstvím a kryptoměny jsou o odpovědnosti za váš život. Když vás o mince někdo požádá, pak je to velmi pravděpodobně podvod.

Hodně štěstí při staking a pokud potřebujete pomoc, neváhejte kontaktovat komunitu Cardano.

Pôvodný zdroj článku facebook skupina Cardano [ADA] CZ/SK.

Pokračovat ve čtení

Cardano

Cardano posiluje. Binance Research upozorňuje na fáze Goguen a Basho

Zveřejněno

on

Cardano raketa

Mezi největších cenové skokany posledních dnů patří kryptoměna Cardano (ADA). V době psaní tohoto článku udělala hodnota mincí ADA za poslední týden růst o více než 80%.

Růst ceny kryptoměny Cardano pravděpodobně tkví ve dvou faktorech – prvním hnacím motorem je celkový sentiment kolem krpytotrhu, který vyvolal šílenství okolo Bitcoinu. Ten totiž každým dnem vytváří své nové cenové maximum. Vedle toho má však Cardano i fundamentální základy díky vývoji, který se děje kolem jejího ekosystému.

Cardanu se nejnověji věnovala i studia Binance Research, výzkumné sekce největší kryptoměnové burzy Binance. Upozornila na to, že Cardano každou chvíli čeká spuštění dvou důležitých ér – Goguen a následně i Basho.

Éra Goguen měla být původně spuštěna již koncem roku 2020, ale její oficiální spuštění na Main Cardano se oddálilo. Očekává se, že se tak stane v prvním čtvrtletí, nejpozději v první polovině roku 2021. Fáze Goguen je obzvláště důležitá, protože přinese možnost vytváření smart kontraktů. Tím pádem se stane Cardano konkurenceschopné nejpopulárnější smart kontrakt platformě Ethereum.

Ačkoli podle prezentovaných informací by mělo mít Cardano spuštění éry Goguen výrazně lépe vyřešenou problematiku škálování a nákladovosti transakcí než Ethereum, fáze Basho by měla připravit Cardano i na mnohem větší adopci v podobě stovek až miliard lidí. Jinak řečeno Basho má připravit z pohledu škálovatelnosti a interoperability tento blockchain na mnoho let až desetiletí dopředu.

Společnost Emurgo, která se spolupodílí na vývoji ekosystému Cardano, tvrdí, že inteligentní smlouvy postavené na Cardano budou odlišné od ostatních. Údajně totiž mají být pro vývojáře flexibilnější díky různým předprogramovaným podmínkám. ,,Tyto smlouvy, které jsou napsané na Cardano blockchainu, nabízejí hodnotu tím, že přinášejí plné zviditelnění všech účastníků smlouvy a zároveň jsou extrémně bezpečné a samy se plní na základě naprogramovaných podmínek.“

My doplňujeme, že Cardano finišuje i s přípravami fáze Voltaite, která má přispět k decentralizovanému způsobu rozhodování o budoucnosti tohoto projektu. Mnozí doufají, že i v tomto ohledu přijde Cardano s řešením, které bude efektivnější, než u konkurenčních projektů.

Pokud jde o smart kontrakty, zajímavě vypadají i řešení pro vývojáře jiných blockchainů. Například DevNet s označením KEVM umožňuje provozování Ethereum Virtial Machine na Cardano k-frameworku. Znamená to, že vývojáři Ethereum mohou psát své decentralizované aplikace v pro ně oblíbeném jazyce, jako to dělali dosud, ale následně je mohou nasadit jednoduše i na Cardano blockchain, který bude rychlejší a levnější.

Upozorňujeme, že zatímco Ethereum má již zaběhnuté smart kontrakty, fáze Goguen u Cardano ještě spuštěna ani nebyla. Proto jde o porovnávání reality (Ethereum) s vizí (Cardano), která však nebyla ověřena časem.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Cardano

Počet peněženek na Cardano začal výrazněji stoupat. Adopce roste

Zveřejněno

on

cardano

V době, kdy se v prvním čtvrtletí 2021 netrpělivě očekává spuštění fáze Goguen, která bude pro ekosystém kryptoměny Cardano (ADA) znamenat dlouho slibované spuštění smart kontraktů na main tohoto blockchainu, přichází pozitivní fundament související s tempem vytváření nových ADA peněženek.

Portál CryptoSlate informoval, že mezi 16. prosincem a 4. lednem bylo každou hodinu vytvořeno přibližně 64 nových peněženek. Na základě těchto údajů bylo následně vypočteno, že ke konci roku 2021 by mohlo vzniknout milion nových peněženek, což z Cardano dělá jeden z nejrychleji rostoucích blockchianů z hlediska adopce uživatelů.

Hlavní představitel kryptoměny Cardano Charles Hoskinson rád tvrdí, že zatímco rok 2020 byl pro Cardano mimořádně významný, protože se spustila fáze Shelley a vrcholila práce na Goguen a Voltaire, rok 2021 bude pro Cardano rekordní. Očekává se totiž brzké dokončení všech pilietis tohoto robustního projektu, jehož první základní kámen byl postaven již v roce 2015. Rok 2021 by měl proto patřit hlavně budování komunity, s čímž pochopitelně bude souviset i růst počtu zmíněných peněženek.

Zatímco průměr mezi 16. prosincem a 4. lednem činil 64 peněženek denně, tak k poslednímu zmíněnému dni šlo už o 121 nových peněženek. To představuje výrazný nárůst od 34 peněženek ze 16. prosince.

Následující graf znázorňuje tempo vytváření nových peněženek ADA mezi 16. prosincem 2020 a 4. lednem 2021:

Podle Pietera Nieropa z AdaStat může toto tempo vést ke zmiňovanému vytvoření milionu dalších peněženek do konce roku. Druhý graf znázorňuje předpoklad vývoje vytváření nových peněženek ADA v roce 2021:

Důležitým údajem je i počet peněženek, které „stakují“ své mince ADA v rámci stakingu, čímž zabezpečují celou síť. Podle aktuálních dat jde o necelých 55 procent všech existujících ADA peněženek. Pokud by přibylo dalších milion nových peněženek a poměr těch, které se účastní stakingu by se zachoval nebo zvýšil, úroveň decentralizace celého projektu by se dostala podle Nieropa na „bezprecedentní“ úroveň.

Důležitým faktorem, který souvisí s decentralizací ADA, je odhad analytické platformy IntoTheBlock, že aktuální drtivou většinu držitelů ADA mincí tvoří retailoví, tedy malí investoři. Jen 2,08 miliardy ADA mincí vlastní velryby. Velcí investoři mají mít pod kontrolou kolem 7,6 miliardy ADA mincí a retail přes 25 miliard mincí (více než 72%).

zdroj: cryptoslate.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

[SOUHRN TÝDNE]: 10+ nejzajímavějších zpráv ze světa kryptoměn

Zveřejněno

on

bitcoin

Bitcoin překonává všechny historické rekordy a otázka, kdo to teď kupuje, se opakuje ze strany „gamblerů“ stále častěji. Všechny důkazy však naznačují, že instituce to pojaly ve velkém a neztrácejí dech. Přinášíme vám přehled top zpráv tohoto týdne.

Bitcoin

Jaké jsou naše očekávání od roku 2021 z pohledu Bitcoinu a celého kryptotrhu? Tomuto tématu jsme se věnovali v tomto podrobném článku a zpracovali jsme ho i formou videa na našem YouTube:

Když zohledníme fakt, že Bitcoinů existuje aktuálně něco přes 18,5 milionu a podle odhadů jsou zhruba čtyři miliony „pryč“ (z důvodu, že jejich původní držitelé k nim ztratili přístup), tak působí informace o tom, že pouze 29 společností aktuální drží 1 150 000 BTC opravdu šokujícně. Jde totiž o více než 5% jeho současné nabídky. Tomuto tématu jsme se věnovali zde.

TIP: Zprávy dne najdete každý pracovní den i na našem YouTube!

Že Bitcoin čelí kvůli rostoucí poptávce ze strany institucí krizi nabídky a likvidity a v konečném důsledku to může mít na jeho cenu pozitivní vliv, jsme psali v tomto článku.

Nastartoval Paul Tudor Jones nezastavitelný proces? Koncem roku 2020 potvrdili ambici kupovat Bitcoiny další firmy obchodované na burzách. Nuž a senátor města Miami naznačil, že by mohl lobovat za nákup Bitcoinu do městské pokladny.

Bitcoin v úvodu roku 2021 vytvořil své nové all-time-high už i vůči zlatu. Tento fakt může zlatu v následujících letech potenciálně i škodit, protože někteří analytici avizují přesun kapitálu ze zlata právě do BTC.

Nouriel Roubini, který je známým kritikem Bitcoinu, si myslí, že Bitcoin čekají po příchodu nové vlády Joea Bidena špatné časy. Janet Yellenová, která byla v minulosti jeho šéfkou, a podle všeho se stane novou Ministryní financí, prý půjde po Bitcoinu ještě tvrději, než odcházející šéf tohoto úřadu Steven Mnuchin.

Jedním z důkazů, že v Bitcoin důvěřují instituce dlouhodobě a ne jen spekulativně na krátký čas, je investice veřejně obchodované firmy Marathon Patent Group, která učinila historicky největší objednávku těžebních ASIC minerů. Konkrétně za 170 milionů dolarů.

Rok 2021 by mohl být i ve znamení rostoucího trendu popularity investování do akcií společností, které obchodují nebo podnikají s kryptoměnami. Jinak řečeno šlo by o alternativní způsob investování do kryptosektoru bez aktivní účasti ve formě vlastnění kryptoměn. Tématu jsme se věnovali zde.

Altcoiny

Tyler Winklevoss stojící v čele burzy Gemini si myslí, že aktuálně nejvíce podhodnocenou kryptoměnou je Ethereum.

Ethereum je najviac podhodnotená kryptomena, hlási Winklevoss

Kryptoměna XRP má obrovské problémy. Burzy a fondy od ní dávají po oznámení žaloby na firmu Ripple (která za ní stojí) ze strany Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) ruce pryč. Psali jsme o tom i zde. šéf Cardano Charles Hoskinson se mezitím vyjádřil, že XRP podle něj v současnosti cenný papír určitě není (to je důvod žaloby ze SEC), ale v minulosti to mohlo být trochu jinak.

Krásný růst ceny v průběhu uplynulých dnů předvedly kryptoměny Polakdot, Binance Coin a Cardano. V tomto článku jsme se věnovali možným důvodům.

Kryptoměně Polakdot jsme se věnovali i v tomto článku, ve kterém jsme shrnuli její úspěšný rok 2020 a naznačily, že ten nový může být ještě zdařilejší.

Polkadot má za sebou skvelý rok 2020. Ten nový môže byť ešte lepší

Pokračovat ve čtení

Binance Coin

Proč vyletěla cena Polkadot, Cardano a Binance Coin?

Zveřejněno

on

Polkadot Cardano BNB

Mezi top skokany posledních 24 hodin patří kryptoměny Polkadot (DOT), Cardano (ADA) a Binance Coin (BNB). Všechny tři patří mezi kryptoměny patřící do TOP10-ky tržní kapitalizace a tak pochopitelně vzbuzují velkou pozornost.

Hodnota kryptoměny Polkadot narostla za posledních 24 hodin až o téměř 23% (za týden o 30%), Binance Coin posílil o 8% (za týden o 18%) a Cardano o 12% (za týden o 13%). Podívali jsme se na to, co mohlo tento růst kromě argumentu, že na to byl „připraven jejich graf“ ovlivňovat.

Polkadot a gaming průmysl

V případě největšího skokana ze tří zmiňovaných altcoinů Polkadot se objevilo hned několik zajímavých fundamentů. Portál FXS.com se domnívá, že zásadní vliv na růst jeho ceny měla malá změna na největší kryptoburze Binance, která nahradila mezi třemi nejdoporučovanějšími obchodními páry na své titulní straně pár ETH / BUSD (Ethereum vůči stablecoinu dolaru) za DOT / BUST (tedy Polkadot vůči stablecoinu dolaru). My se však domníváme, že tato menší reklama pro Polkadot nemohla mít na růst jeho ceny až takový zásadní vliv.

Mnohem zajímavější se spíše jeví zprávy, které nahrávají Polkadot v konkurenčním boji s Ethereum. O tom, že tento interoperabilní blockchain díky své infrastruktuře má velký potenciál se ví již delší dobu. Silné případy jeho použití jsou nejen u defi ale i v případě NFT tokenů, nuže a právě tyto předpoklady vytvořily z Polkadot ideálního partnera pro platformu Exdeeme, která by mohla způsobit menší revoluci v průmyslu online gamingu.

,,Stejně jako Polkastarter (blockchain síť založená na Polkadot), která je DEX pro cross-chain pooly, Exdeeme přináší cross-chain interoperabilní herní platformu pro více než 2,7 milionu hráčů po celém světě,“ okomentoval spolupráci Polkadot s Exdeeme portál CoinGape.

Exdeeme představila produkt Play2Earn, na blockchainu postavenou herní iniciativu, v jejímž rámci hráči vstupují do her pod svou identitou a dokáží hraním vydělávat skutečné peníze. Tento koncept tedy kombinuje příjemné s užitečným. Pomocí blockchainu se odstraňuje potřeba prostředníků, kteří v této oblasti většinou ukrajují většinu z koláče případných příjmů zúčastněných hráčů.

Exdeeme není první platformou, která se snaží zapojit blockchain do herního průmyslu, ale vzbuzuje velkou pozornost vzhledem k tomu, že uzavřela mnoho strategických partnerství. Řadí se sem blockchain fondy jako GBV Vapital, Morningstar Ventures, AU21 Capital, Sparrk Digital Capital či Moonrock Capital VYSYN.

,,Tito partneři nám pomohou realizovat náš cíl vytvořit hráčskou a blockchainovou turnajovou platformu pro CS: GO a jiné herní tituly. Jsme přesvědčeni, že s podporou takových ostřílených blockchain fondů budeme rychle růst a dosahovat všech milníků našeho plánu,“ tvrdí firma Exdeeme, která chce svůj plán realizovat právě na Polkadot ekosytému.

Cardano láká Ethereum vývojáře

Pokud jde o růst ceny kryptoměny Cardano, na pozitivním sentimentu kolem ní se mohlo podepsat oznámení o spuštění devnetu s označením KEVM, který umožňuje provozování Ethereum Virtual Machine na Cardano k-frameworku. Zjednodušeně řečeno to znamená, že vývojáři Ethereum mohou psát své decentralizované aplikace ve svém oblíbeném programátorský jazyce Silidity, ale spustit je i na Cardano blockchainu. Tímto způsobem Cardano vytváří most pro Ethereum vývojáře, kteří mohou pokračovat ve své práci jako dosud, ale mohou využít přísliby, které nabízí Cardano po blížícím se spuštění fáze Goguen – obzvláště v oblasti rychlosti blockchainu a nižších transakčních poplatků.

Binance Coin a vliv Binance novinky

Třetím velkým skokanem dne je Binance Coin, který dokonce vytvořil během posledních 24 hodin své nové historické maximum. Tento nativní token burzy Binance čerpá z novinek, které představuje burza Binance. A ta včera oznámila rozšíření svých služeb o možnost obchodování opci Bitcoinu vůči stablecoinu Tether „na evropský způsob“. Ten se odlišuje od amerického stylu v tom, že obchodníci mohou uplatnit opci pouze k datu vypršení platnosti opce, čili v jediném předem definovaném časovém okamžiku. Přidání tohoto nového produktu pomůže obchodníkům využít volatilitu a zajistit riziko.

Pokračovat ve čtení

Cardano

Cardano spouští spolupráci s Wolfram. Získá tím další zdroj dat

Zveřejněno

on

Cardano ADA

Vývojářská společnost IOHK, která pracuje na blockchainu Cardano (ADA), oznámila uzavření partnerství s firmou Wolfram Alpha. Toto partnerství by mělo umožnit interakci mezi Cardano a „strojem na odpovědi“, které vytvořil Wolfram Research.

Jedním ze zásadních úkolů Cardano po spuštění smart kontraktů bude vyřešení problematiky oracle. Jednoduše řečeno zařídit, aby se daný blockchain dokázal efektivně a rychle dostat k potřebným informacím „třetích stran“, které následně budou vědět Cardano vývojáři využívat v rámci svých decentralizovaných aplikací.

Tuto problematiku chce Cardano řešit hned několika způsoby. Patří mezi ně získávání dat přes SPO (StakePool Operátory), kteří budou přístupovým bodem pro externí informace. Druhým způsobem je skrz Singularity Net za pomoci umělé inteligence, nuže a třetí právě pomocí Wolfram, který využívá například i Siri či Alexa. Počítá se však například i s interakcí s Chainlink, tedy projektem, který je zaměřen právě na problematiku oraklů.

Co to ale vlastně Wolfram je? Jaromír Tesař z Cardano skupiny popsal službu jako „stroj na odpovědi vytvořen Wolfram Research. Jde o službu, která se snaží přímo odpovídat na otázky uživatelů. Na rozdíl od vyhledávacích služeb jako je například Google, Wolfram Alpha vám rovnou poskytne odpověď, ne jen seznam stránek.“

Hlavní tvář Cardano a šéf IOHK Charles Hoskinson si spolupráci s Wolfram velmi chválí. Upozornil, že ze seznamu Fortune 500 už snad neexistuje společnost, která by Wolfram nevyužívala. Podle jeho názoru jde o jednoho z největších poskytovatelů souborů dat na světě. Při kombinaci i s tím, co nabízí Singularity Net s její umělou inteligencí tak získá blockchain Cardano obrovské množství potřebných dat.

Informace takto získané však musí splňovat tři klíčové vlastnosti – musí být pravdivé, dostupné a kompletní. Pravdivost znamená, že jsou prokazatelně ověřeny. Dostupnost to, že jsou snadno přístupné a úplnost, že je s nimi možné pracovat.

IOHK tvrdí, že propojení Wolfram a Cardano by mělo být realizováno v roce 2021. Konkrétnější termíny však nebyly uvedeny. Má jít o jeden z důležitých nástrojů, který motivuje, aby stále více vývojářů přešlo právě na Cardano.

zdroj: cryptoslate.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

[SOUHRN TÝDNE]: 10+ nejzajímavějších zpráv ze světa kryptoměn

Zveřejněno

on

bitcoin

Bitcoin tento týden vytvořil své nové all-time-high a investici avizují další velké instituce. Mezitím se snaží Ministerstvo financí USA o identifikaci soukromých peněženek a burzy mají technické problémy. Přinášíme vám přehled TOP zpráv týdne.

Bitcoin

Rok 2020 byl ve znamení institucionálního nákupu bitocinů. Že to nejsou jen spekulace potvrzují firmy, které se k nákupu BTC oficiálně přihlásily. Přečtěte si náš článek o 8 největších gigantech, kteří nalily do bitcoinu stovky až miliardy dolarů.

ŠPECIÁL: 8 inštitúcii, ktoré tento rok nakupovali bitcoiny za stovky miliónov dolárov + VIDEO

Bitoin v průběhu tohoto týdne překonal své historické all-time-high, což nic nemění pro jeho hodlery, kteří jsou odhodláni držet BTC další měsíce či roky, ale značně to mění set-up pravidelných obchodníků / traderů. Co se pro ně změnilo a jak obchodovat Bitcoin, když nemá žádné velké rezistence, odpovědělo v naší anketě několik známých československých krypto traderů. Dočtete se o tom zde.

Fámy, že Ministerstvo financí USA se pokusí omezit používání soukromých kryptoměnových peněženek nebyly jen spekulacemi. Kontrolní orgán Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) zveřejnil návrh pravidel, která budou požadovat od bank a společností poskytujících peněžní služby spojené s krypty, aby vedly záznamy a ověřovaly totožnost zákazníků, kteří převádějí digitální aktiva na soukromé peněženky. Více o tomto důležitém tématu se dočtete v tomto článku.

Bitcoin je na nových rekordních cenách, ale v čem se odlišuje oproti roku 2017, kdy vytvořil předchozí ATH? Portál Cointelgraph jmenoval 3 důležité faktory, které je třeba brát v úvahu.

Zatímco koncem roku 2017 bylo oprávněné říkat, že Bitcoin se ocitl v bublině, v roce 2020 to tak není. Myslí si to CEO společnosti Bigg Digital Assets Inc. Mark Binns, který jmenoval hned několik důvodů, které to potvrzují. Více se dočtete zde.

Analytici JP Morgan Chase se domnívají, že rozhodnutí pojišťovny MassMutual investovat do Bitcoinu 100 milionů dolarů bude jen začátkem procesu, V jehož rámci další pojišťovací giganti a penzijní fondy natankují do BTC dohromady až 600 miliard USD.

Rostoucí zájem institucí o Bitcoin mohou naznačovat i údaje o rekordním počtu wholecoinerů, neboli držitelů jednoho celého nebo více BTC.

Autor bestselleru „Bohatý táta, chudý táta“ Robert Kiyosaki si myslí, že Bitcoin může příští rok dosáhnout ceny 50 000 USD. Zároveň se domnívá, že bude výrazně růst i hodnota stříbra. Podrobnosti se dočtete zde.

Poškození zákazníci burzy MT. GOX, kterou hackli v roce 2014 a ukradli z ní rekordních 840 000 BTC, jsou o krůček blíže ke svým Bitcoinům. Správce konkurzní podstaty totiž předložil Tokijskému soudu rehabilitační plán, na jehož základě by jim mohl vrátit 140 00 BTC.

Altcoiny

Přestože cena Ethereum je stále výrazně vzdálená svého ATH, mezi lety 2017 a 2020 nastal v rámci jejího ekosystému výrazný pokrok vpřed. Pokud vás toto téma zajímá, věnovali jsme se mu v tomto článku.

Hlavní tvář Ethereum Vitalik Buterin na Twitteru upozornil kryptoměnové investory, aby si nikdy nebrali na investici do digitálních aktiv půjčku. Platí to i pro Ethereum, či jakýkoli jiný token fungující na tomto blockchainu.

Lídr kryptoměny Cardano Charles Hoskinson si myslí, že nejdůležitějším kontinentem pro adopci kryptoměn a decentralizovaného financování (DeFi) je Afrika. Právě na tomto světadíle chce svými produkty uspět i Cardano.

Ostatní

Jsou kryptoměnové burzy a směnárny připraveny na bullrun? Vypadá to tak, že mnohé ne, včetně těch největších jako jsou Coinbase či Binance. Více se dočtete zde.

Americká směnárna Coinbase pravděpodobně brzy vstoupí na burzu. Pomoci jí při tom může i gigant Goldman Sachs. Firma Messara odhaduje, že hodnota firmy by mohla narůst až na 28 miliard dolarů.Podrobnosti se dočtete zde.

Pokračovat ve čtení

Facebook

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk / com © 2021