Connect with us

Kryptoměny

Čeká stablecoiny vážný problém? V kongresu chtějí schválit problematický zákon

Zveřejněno

on

Stablecoin

Stablecoiny se staly postupem času neodmyslitelnou součástí světa kryptoměn. V trhu, kde je vysoká volatilita, totiž umožňují převod financí do formy financí, které jsou sice stále kryptoměny, ale jsou vázány na hodnotu fiatové měny, čili nemění svou hodnotu například vůči dolaru. Nový zákon, který byl představen v americkém kongresu, by však mohl společnostem, které stojí za stablecoiny, způsobit nejednu vrásku na čele.

Pokud by se zmiňovaný zákon podařilo prosadit a schválit, všechny typy kryptoměn vázaných na fiatové měny, čili například USDT (Tether) a USDC by se staly nelegálními, kdyby neobdrželi na provoz takového produktu souhlas vládních orgánů.

,,Je nezákonné, aby jakákoliv osoba vydávala stablecoiny nebo službu související s takovýmto druhem peněz, nebo se jakkoli jinak zabývala komerční aktivitou spojenou se stabilními penězi včetně aktivit zahrnujících stablecoiny vydané jinými osobami, bez písemného souhlasu předem, který by získala od příslušné federální bankovní agentury, korporace a rady guvernérů Federálního rezervního systému (FED) „, citoval návrh z pléna portál Cointelegraph.

Zákon s označením „The Stable Act“ má údajně chránit spotřebitele před riziky vyplývajícími ze vznikajících digitálních platebních nástrojů, jaké plánuje uvést na trh například Facebook (kryptoměna Libra). Jeho schválení je však otázkou, jelikož do konce 116. kongresu zbývá už jen měsíc a návrh zákona stojí ještě před mnoha čteními.

Iniciátorkou tohoto zákona je kongresmanka demokratické strany Rashida Tlaib, která se tomuto tématu i v souvislosti s plánovanou kryptoměnou Facebooku věnuje už déle.

Kryptokomunita reaguje na návrh zákona mimořádně negativně. Ředitel CoinShares Metlem Demirors uvedl, že jeho případné schválení by mělo opačný efekt a spotřebitelům by spíše uškodilo. ,,Kryptoměny snižují náklady na finanční služby pro populaci, zejména pro ty, kteří byli vyloučen z bankovního sektoru,“ upozornil. Pokud by zákon prošel, zvýšily by se náklady pro firmy provozující takové stablecoiny, což by vedlo k tomu, že by tito spotřebitelé byli z trhu opět vytlačeni.

Jeremy Allaire z firmy Circle (stojí za stablecoinem USDC) poznamenal, že zákon by představoval obrovský krok zpět pro inovace digitálních měn v USA a omezil by pokrok v oblasti blockchain i FinTech průmyslu.

zdroj: cointelegraph.com

Klikněte pro komentář

Váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Bitcoin

Double spend útok na Bitcoinu? Je to FUD, vyvrací Antonopoulos!

Zveřejněno

on

bitcoin

Jedna z nejznámějších kryptoměnových burz BitMEX včera upozornila, že na bitcoinovém blockchainu se mohla udát takzvaná „double spend“ transakce v hodnotě 0.00062063 BTC, respektive 21 dolarů. Kdyby se tato skutečnost potvrdila, pro Bitcoin by to bylo opravdu špatně. Znamenalo by to, že síť není taková bezpečná, jak se léta tvrdilo, což by mohlo teoreticky vést i k fatálnímu CRASH celého systému.

Informace BitMEXU proto začala rezonovat v rámci kryptokomunity a je dost možné, že měla vliv i na včerejší pád ceny Bitcoinu. Zajímavé však bylo sledovat, že větší kryptoměnová média jí nevěnovala až příliš velkou pozornost. Možná z důvodu, že podle všeho o skutečný double spend útok nešlo (respektive určitě nešlo).

Double spend útok je pokus o dvojitou úhradu. Zjednodušeně řečeno pokus zaplatit stejnými mincemi (Bitcoinem) dvakrát. Kdyby to bylo možné, Bitcoin by vlastně ztratil pointu. Jeho platby by se totiž daly falšovat podobně jako kdybyste chtěli zaplatit toutéž 20-eurovou bankovkou ve dvou obchodech ve stejnou dobu.

Pokusy o double spend útok však nejsou v rámci bitcoinové sítě zcela netypickým jevem. Pomalé potvrzování transakcí jim otevírá dveře. Je to však spíše designová funkce Bitcoinu než jeho chyba, na což upozornil ve svém článku i Bloomberg. A právě toto je důvod, proč jsou transakce za definitivně potvrzené vnímané až v momentě, kdy mají od těžařů více konfirmací, většinou mluvíme o šesti (6 konfirmací = 6 vytěžených bloků, tedy běžně jde o přibližně hodinu).

Když BitMEX na Twitteru uvedl zprávu, v níž uvedl, že mohlo dojít ke skutečnému double spend útoku, bitcoinová veřejnost pochopitelně zpozorněla. ,,Nejde o RBF (náhradu za poplatek, ale skutečný double spend útok. Pouze 22 dolarů, ale mohlo jít také o 22 milionů,“ tvrdil BitMex Research.

Skutečnost, že tato zpráva mohla mít vliv na včerejší bitcoinové výprodeje naznačuje i výrazný růst zájmu o vyhledávání pojmu „double spend“. Opakujeme, že pokud by se double spend útok opravdu podařilo realizovat, Bitcoin by byl ve vážném ohrožení.

Antonopoulos vysvětlil, jak to funguje

Andreas Antonopoulos, jeden z nejrespektovanějších odborníků na Bitcoin však upozornil, že nic takového se nestalo. Jde podle jeho názoru o šíření poplašné zprávy od nezodpovědné instituce (zřejmě tím narážel na Bitmex).

Antonopoulos s tomuto tématu věnoval ve zvláštním „tweetu“, který jsme téměř kompletně přeložili, abychom vám přinesli vysvětlení od odborníka na toto téma:

,,Podrobnější vysvětlení problematiky:

Šíření zprávy o double spend útoku byla poplašná a nezodpovědná věc.

V blockchainovém řetězci došlo k reorganizaci, což je běžný jev, který je součástí provozu bitcoinu. Je to výsledek decentralizovaného konsensu uvnitř Proof-of-Work. Dělají to všechny Proof Work CHAINy.

Dva bloky byly vytěženy téměř současně a soutěžily o stejnou výšku, což znamená, že měly stejný rodičovský blok a pokoušely se prodloužit řetězec stejného bloku. Avšak pouze jeden nakonec může uspět. Je možné, že odlišné Nody a těžaři vidí jeden nebo jiný blok dříve a dospějí k názoru, že vyhráli. Je to normální v decentralizovaném konsensus algoritmu.

Ze dvou původně konkurenčních bloků je jeden rodičem a druhý posledním potomkem kratšího řetězce. Řetěz s největší kumulativní obtížností je vybrán všemi. Vznikají při tom „orphans“ (sirotci) z druhého řetězce, protože ten je zahozen.

Toto je opět normální. K reorganizaci jednoho bloku dochází v průměru každých pár týdnů v důsledku decentralizovaného PoW. Dvojbloková reorganizace probíhá méně často, možná několikrát ročně. Reorganizace 3 bloků je extrémně vzácná. Myslím si, že se ještě nikdy nestala.

Co se stane s transakcemi ve vyřazeném bloku? Pokud jsou taktéž ve vítězném bloku, tak je vše v pořádku. Pokud se v něm nenacházejí, každý uzel je vloží zpět do svého mempoolu jako nepotvrzené a čekají na další příležitost.

Během reorganizace existuje šance, že se někdo pokusí o dvojosobnou útratu (double spend). Nejde o dvojnásobné výdaje z pohledu blockchianu jako celku. Přežije jen jedna úhrada, nedochází k dvojitému utrácení (platbě).

Z pohledu příjemce platby mohou být vidět transakce, které vypadají, že mají 1 potvrzení (ocitne se v bloku) a potom zmizí, když je tento blok vyřazen.

Málokdy se může stát, že odesílatel tehdy udělá jinou transakci do soutěžního / výherního bloku. Řekněme, že jde o platbu za menší částku (více změn zpět) nebo na odlišnou adresu.

Protože originální transakce je zpět (odstraněn blok) je jedinou skutečnou transakcí. Blockchain zabránil dvojnásobnému útoku tím, že odstranil jednu transakci a zaznamenal tu druhou.

Příjemce se mohl domnívat, že transakce byla placená při bloku 1 (po první konfirmaci pozn.red.), avšak nebyla. To je důvod proč potvrzení (konfirmace) poskytují pravděpodobnost a neměnnost. Šance na reoganizaci klesá každým dalším potvrzením (každým dalším vytěženým blokem pozn.red.)

Jak vidíte, šance na reorganizaci klesá exponenciálně, jak se přidávají další bloky. Konečnost je založena na pravděpodobnosti.

Je to popsáno v Satoshi whitepaperu na straně 8. Ve skutečnosti je to jediná matematická rovnice v celé práci a popisuje klesající pravděpodobnost reorganizace, což ukazuje, proč je dobrým východiskem 6 potvrzení, což je číslo, při kterém se transakce považuje za finálně realizovanou.

Takže, kdy považovat transakci za dokončenou a kdy je bezpečné dát zákazníkovi televizi nebo fiat nebo jakoukoli jinou hodnotu, kterou si vyměňujete? Záleží to na množství.

Při prodeji mého auta za 11 000 dolarů jsem počkal na 3 konfirmace. Mně to stačilo.

Záleží to také od rizikovosti obchodu. Prodal bych dům na 0 konfirmaci, protože vím, kde bydlí. Nemůže s ním utéct (s domem pozn.red.). Některé věci jsou však nebezpečnější. Počkal bych například až na 6 konfirmaci při výměně za jinou kryptoměnu, protože když ji už odešlu, nemohu ji dostat zpět.

Během této poslední (medializované) reorganizace byla v obou konkurenčních blocích transakce v hodnotě 22 dolarů zahrnuta jako konkurenční transakce. Nevíme proč. Nevíme kdo to udělal. Ale není na tom nic nemožného. Je to součást protokolu.

V případě 22 dolarů by mnozí akceptovali platbu již při prvním potvrzení. V nejhorším případě přijdete o 22 dolarů za něco, co jste dali na oplátku okamžitě a nevratně. To není velký problém.

Ve skutečnosti nevíme, zda příjemce této platby přišel o peníze. Možná čekali na 2 potvrzení a nezaujaly mezitím druhou část hodnoty (čekali a tedy neprovedly obchod pozn.red.). V takovém případě tedy o nic nepřišli. Považují to za neplatné, protože neobdrželi 2 konfirmace.

V nějakém článku bylo citováno, že mohlo jít ale o 22 milionů dolarů. No nemohlo! Pokud platíte Bitcoinem v hodnotě 22 milionů dolarů, předpokládám, že rozumíte tomu, jak Bitcoin funguje od roku 2008, přesně tak, jak je uvedeno v jeho whitepaperu. Tuto platbu nedoručí hned po 1 konfirmaci.

V tomto i v dalších článcích o FBF a SegWit (zřejmě se odkazuje na článek BitMexu nebo Cointelegraph pozn.red.) Je také uvedeno několik dalších nesprávných prohlášení. Zde je pravda: Toto je normální funkcionalita jakéhokoliv PoW blockchainu. Reorganizace s dvěma různými verzemi transakce může nastat v každém druhém řetězci PoW CHAINu.

Nic divného ani mimo konsenzus algoritmus se nestalo. Bitcoin nadále funguje přesně tak, jak by měl. Jediná věc, která se stala, je špatná žurnalistika, pokud se to tak dá nazvat. V balónovém trhu může oběhnout celou planetu, než bude odhalena.“

zdroj: twitter.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Bitcoin po pádu k $ 30 000: Fundamenty jsou stále na straně býků

Zveřejněno

on

Bitcoin pád

Bitcoin během posledních dvou týdnů zažil už druhou výraznou cenovou korekci. V době psaní tohoto článku se obchoduje nad úrovní 30 tisíc dolarů, což je o téměř 12 tisíc dolarů méně, než je jeho historické maximum (41 900 USD) zaznamenány koncem roku 2020. Zároveň je to zhruba o 10 procent nižší hodnota, než včera.

O prvním možném důvodu této cenové korekce jsme psali v článku, který se týkal spekulace, podle níž došlo na Bitcoinu k takzvanému double spend útoku, což by byl opravdu vážný problém. Ve skutečnosti se však nic katastrofální nestalo a Bitcoin je stále bezpečnou sítí. Šlo tedy o poplašnou zprávu.

Propad ceny mohl mít však i jiné důvody. Jedním z těch možných je skutečnost, že na likvidní burze Coinbase Pro se dostal Bitcoin do takzvané „Coinbase Premium“ zóny, která naznačovala signál pro prodej – rozdíl mezi cenou BTC / USD na Coinbase Pro a na jiných burzách náhle klesl.

,,Zdá se, že prodejci pocházeli z Coinbase. Coinbase Premium Index měl negativní hodnotu už před hodinou,“ upozornil Ki Youn Ju z Crypto Quant když Bitcoin padl ke 33 tisícům USD. Už den předtím také upozorňoval, že na burzy míří ze strany velryb více Bitcoinů než je běžné v tomto období, což naznačuje, že mohou plánovat prodej nebo jeho obchodování.

V obdobném čase Scott Minerd, který je hlavním investičním ředitelem firmy Guggenheim, poznamenal, že Bitcoin v roce 2021 podle jeho názoru už své historické maximum nepřekoná a je pravděpodobné, že klesne až k ceně 20 000 dolarů. ,,Myslím, že velmi pravděpodobně si na nový vrchol počkáme do dalšího roku. A velmi pravděpodobně uvidíme korekci až k úrovni okolo 20 000 USD.“

Zajímavé přitom je, že zatímco Minerd je ohledně tohoto roku spíše skeptikem, z dlouhodobého hlediska předpokládá, že cena BTC může dosáhnout 400 000 USD.

Z pohledu technické analýzy portál Decrypt upozornil, že po včerejším pádu se Bitcoin dostal pod svůj 55-denní klouzavý průměr, což naznačuje, že se dostal do medvědího trendu. V této zóně však byl už i pár dní dozadu při předešlé cenové korekci. Sledovat vývoj tohoto grafu proto bude zřejmě nejeden obchodník při vyhodnocování tržní situace.

Fundamenty jsou stále na straně býků

Ačkoliv přišla cenová korekce a hovoří se o možnosti dalšího propadu ceny, či dokonce o vstupu do dalšího víceletého medvědího trhu, jiné fundamenty nahrávají spíše býkům.

Jak upozorňuje analytická platforma Glassnode, stále platí, že na burzách je čím dál méně Bitcoinů a akumulují je většinou velryby. Za posledních 30 dní odešlo z burz 270 000 BTC, což je jasný bullish signál. ,,Nejen že tato hodnota byla vybrána z burz, ale tyto mince konstantně jdou do silných rukou.,“ upozornil Glassnode.

Tradery se snažil na Twitteru uklidnit i šéf burzy Binance Changpeng Zhao: ,,Před měsícem jsme se radovali, že Bitcoin je na ATH 21 000 USD. Dnes jsme naštvaní, že je Bitcoin na ceně 30 000 USD.“

Na zajímavou skutečnost podpořenou grafem z Glassnode upozornil po pádu ceny i ostře sledovaný analytik Willy Woo: ,,Znenadání je zde nová skupina bitcoinových velryb. Hodleři s více než 1000 BTC, což je 32 milionů dolarů. Z mého pohledu další velryby akumulují tento propad.“

Propad následně komentoval i CEO Glaasnode Rafael Schultze-Kraft, který uvedl, že ho tato korekce vůbec nepřekvapila vzhledem k SOPR indikátoru (indikátor, který zmiňoval již pár dní dozadu a upozorňoval při něm, že korekce je opravdu ve hře). ,,SOPR se pěkně vrací k hodnotě 1, méně Bitcoinů je v zóně extrémních profitů. Pomalu se připravuji k BTFC (buy the fuc **** dip).“

Poznámka: SOPR indikátor vyjadřuje poměr mezi prodejní cenou bitcoinu a cenou, která byla za něj zaplacena. Indikátor naznačuje, kdy je rozdíl příliš velký, tedy obchodníci jsou v příliš vysokém profitu bez realizace zisku. Naznačuje tedy růst pravděpodobnosti, že tyto zisky budou chtít realizovat.

zdroj: decrypt.co

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Za Bidena se nic nezmění. Tištění peněz bude pokračovat

Zveřejněno

on

FED

FED, tedy federální rezervní systém USA, který lze vnímat jako americkou centrální banku, v tiskové zprávě potvrdil znovu jmenování všech 12 prezidentů svých centrál, které jsou rozmístěny napříč celými USA a to na nové 5-leté funkční období. Na tento proces dohlížel guvernér FEDu Lael Brainard.

FED je mimořádně důležitou americkou institucí. Nemá jen dohled pouze nad monetární politikou země, ale jak upozornil decrypt, jeho vůdci se podílejí i na politických rozhodnutích. To znamená, že lidé, kteří spolupracovali s Trumpovou vládou, budou součástí i nové éry Joea Bidena.

V souvislosti s tím je třeba připomenout, že šéf Fedu Jerome Powell už v srpnu 2020 uvedl, že FED může nechat inflaci dolaru vystřelit nad dvě procenta. Zatímco v minulosti to bylo tak, že každý rok bylo cílem FEDu udržet inflaci pod dvěma procenty, „po novém“ to musí být jen v dlouhodobém horizontu (příklad: pokud je v roce 2023 inflace 1%, v roce 2024 může být 3%). Neví se však, jak dlouhý tento horizont má být.

Vypadá to tedy tak, že FED mezi lety 2021 až 2026, kdy bude mít stejné vedení, může pokračovat v tištění nových amerických dolarů ve snaze stimulovat ekonomiku, kterou decimují dopady pandemie koronaviru. Nic proti tomu nebude mít podle všeho ani nová vláda, neboť budoucí šéfka ministerstva financí Janet Yellenová už dala dostatečně najevo, že je za další finanční injekce. A stejně tak učinil i Biden.

Připomenout třeba, že po vypuknutí pandemie koronaviru FED takto napumpoval do ekonomiky více než 3 biliony dolarů, čímž svou rozvahu zvýšil o přibližně 75%. Jeden bilion přišel hned po vypuknutí pandemie v březnu, když začaly padat všechny trhy. Zbývající dva koncem roku.

Názory na to, zda jsou takové kroky pro společnost prospěšné nebo ne se různí. Zatímco jedna strana tvrdí, že je to způsob, jakým se dá udržet ekonomika naživu, respektive zdravá, jiní tvrdí, že vyšší inflace okrádá lidi o jejich úspory. Možné je to pochopit i tak, že inflace drží ekonomiku nad vodou, lidé tedy mají šanci udržet si zaměstnání. Nicméně jejich úspory v dolarech se stávají rychlejším tempem bezcenné.

S něčím takovým souhlasí i burza Binance, která konstatovala: ,,Dopady inflace jsou takové, že jsme svědky růstu cen v průběhu času, což způsobuje růst životních nákladů. Je to fenomén, který jsme začali akceptovat, koneckonců pokud je inflace správně řízena, může být pro ekonomiku i prospěšná.“

Obhájci Bitcoinu tvrdí, že tento přístup není správný. Zda ano nebo ne si v tomto článku tvrdit netroufáme. Bitcoin se však díky jeho omezenému množství stává v časech, kdy se hodnota fiatových peněz rychle vytrácí, stává stále zajímavější. Možná ne jako hedge v okamžité podobě, protože v březnu 2020 ukázal, že když padají trhy padá i on, ale z dlouhodobého hlediska v horizontu let je to mnohem pravděpodobnější.

zdroj: decrypt.co

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Yellenová bude podporovat kryptoměny, pokud půjde o legální činnost!

Zveřejněno

on

Janet Yellenová

Zatímco v úvodu týdne jsme museli konstatovat, že první vyjádření budoucí americké ministryně financí Janet Yellenová směrem ke kryptoměnám byly negativní, ty nejnovější se jeví mnohem pozitivněji.

Yellenová se na titulky krypotměnových médií dostala v úterý, když během virtuálního Finančního výboru Senátu USA konstatovala, že kryptoměny jsou využívány na nelegální činnost a při financování zločineckých organizací a teroristů. Taktéž konstatovala, že jde o rostoucí problém, se kterým je nutné se vypořádat.

Její novější vyjádření, které bylo oficiálně zveřejněno na stránkách finančního výboru Senátu však naznačuje, že si uvědomuje i přínosy kryptoměn. Přestože se v něm opět objevuje i kritika týkající se nelegálního využívání digitálních aktiv, uvedla také, že chce podporovat kryptoměny v jejich poslání v rámci legálních aktivit.

,,Považuji za důležité brát v úvahu výhody kryptoměn a digitálních aktiv a jejich potenciál pro zlepšení efektivity finančního systému,“ poznamenala a rovněž uvedla, že chce, aby byly Spojené státy lídrem v oblasti digitálních aktiv a finančních technologií.

Yellenová rovněž konstatovala, že ve spolupráci s FEDem (centrální bankou) bude spolupracovat na vytvoření regulačního rámce pro kryptoměny a další inovace FinTech sektoru.

První žena v pozici šéfa ministerstva financí (musí ji ještě oficiálně jmenovat) hovořila o kryptoměnách v minulosti jen sporadicky. Jejím nejznámějším výrokem je prohlášení, že „kryptoměny jsou cokoliv jiného než užitečné“ z úvodu roku 2018 v období, kdy splaskla předcházející bublina.

Známý právník specializující se na blockchain technologie Jake Chervinsky včera uveřejnil na Twitteru status, ve kterém uvedl, že kryptosektor by měl dát Yellenové šanci a že je rozhodně lepší alternativou než její předchůdce Steven Mnuchin. Její nejnovější prohlášení naznačuje, že se s ní bude dát o kryptoměnách otevřeně komunikovat.

Zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Kryptoměny

Krypto zprávy dne (22.1.): Poplašná zpráva, pád BTC či pozitiva z USA

Zveřejněno

on

bitcoin-ciernobiely

Kryptoměny v čele s Bitcoinem zažívají prosperující období a jejich vývoj jde neustále kupředu. Přinášíme vám přehled nejzajímavějších denních zpráv.

Double spend útok na Bitcoinu? Je to FUD, vyvrací Antonopoulos!

Jedna z nejznámějších kryptoměnových burz BitMEX včera upozornila, že na bitcoinovém blockchainu se mohla udát takzvaná „double spend“ transakce v hodnotě 0.00062063 BTC, respektive 21 dolarů. Kdyby se tato skutečnost potvrdila, pro Bitcoin by to bylo opravdu špatné. Znamenalo by to, že síť není tak bezpečná, jak se léta tvrdilo, což by mohlo teoreticky vést i k fatálnímu CRASH celého systému. Informace BitMEXU proto začala rezonovat v rámci kryptokomunity a je dost možné, že měla vliv i na včerejší pád ceny Bitcoinu. Zajímavé však bylo sledovat, že větší kryptoměnoá média jí nevěnovala až příliš velkou pozornost. Možná z důvodu, že podle všeho o skutečný double spend útok nešlo (respektive určitě nešlo), což později vysvětlil Andreas Antonopoulos. Více se dozvíte v tomto našem článku nebo z videa na našem YouTube:

Bitcoin po pádu k $30 000: Fundamenty jsou stále na straně býků

Bitcoin během posledních dvou týdnů zažil už druhou výraznou cenovou korekci. V době psaní tohoto článku se obchoduje nad úrovní 30 tisíc dolarů, což je o téměř 12 tisíc dolarů méně, než je jeho historické maximum (41 900 USD) zaznamenány koncem roku 2020. Zároveň je to zhruba o 10 procent nižší hodnota, než jeden den dozadu. O současných fundamentech, co nahrává medvědům a co býkům, se dozvíte z videa níže, nebo v našem článku.

Za Bidena se nic nezmění. Tištění peněz bude pokračovat

FED, tedy federální rezervní systém USA, který lze vnímat jako americkou centrální banku, v tiskové zprávě potvrdil znovu jmenování všech 12 prezidentů svých centrál, které jsou rozmístěny napříč celými USA a to na nové 5-leté funkční období. Na tento proces dohlížel guvernér FEDu Lael Brainard. FED je mimořádně důležitou americkou institucí. Nemá jen dohled pouze nad monetární politikou země, ale jak upozornil decrypt, jeho vůdci se podílejí i na politických rozhodnutích. To znamená, že lidé, kteří spolupracovali s Trumpovou vládou, budou součástí i nové éry Joea Bidena. A dá se tedy očekávat, že hodně se toho nezmění. Tématu jsme se věnovali ve videu níže a také v našem článku.

Yellenová bude podporovat kryptoměny, pokud půjde o legální činnost!

Zatímco v úvodu týdne jsme museli konstatovat, že první vyjádření budoucí americké ministryně financí Janet Yellenová směrem ke kryptoměnám byly negativní, ty nejnovější se jeví mnohem pozitivněji. Yellenová se na titulky krypotměnových médií dostala nejprve v úterý, když během virtuálního Finančního výboru Senátu USA konstatovala, že kryptoměny jsou využívány na nelegální činnost a při financování zločineckých organizací a teroristů. Rovněž konstatovala, že jde o rostoucí problém, se kterým je nutné se vypořádat. Tentokrát však byla vůči kryptoměnám shovívavější a naznačila, že se s ní bude dát spolupracovat. Tématu jsme se věnovali v tomto článku a také ve videu níže.

Pokud se vám líbí naše články sledujte nás na Facebooku a také na našem YouTube.

Pokračovat ve čtení

Kryptoměny

Tether kauza: 2,5 milionu dokumentů jako důkaz postačí?

Zveřejněno

on

tether

Společnost IFinex, která je alfa-mater firem Tether a Bitfinex, předloží newyorské generální prokuratuře (NYDG) v souvislosti s vyšetřováním, jehož předmětem je i to, zda je stablecoin Tetheru (USDT) opravdu stoprocentně krytý, více než 2,5 milionu důkazných materiálů.

Soudní spor mezi New York Attorney General (NYAG) a firmou IFinex začal již v květnu 2019 na popud kauzy, podle níž IFinex využil zdroje firmy Tether v hodnotě 850 milionů dolarů, aby kryl ztráty sesterské firmy kryptoměnové burzy Bitfinex. Předmětem šetření se následně stalo i zmíněné krytí tokenu USDT, který má kopírovat hodnotu amerického dolaru 1: 1.

Impulsem pro toto vyšetřování byly množící se spekulace, které jednak k tomuto předpokladu přispívaly (například firma Tether neudělala nezávislý audit) a také studie, které naznačovaly, že prudký příliv nových USDT do oběhu může manipulovat s cenou Bitcoinu.

Předložení více než 2,5 milionu dokumentů o tom, že USDT je ​​opravdu krytý aktivy ve stejné nebo vyšší hodnotě, než je počet USDT v oběhu (aktuálně téměř 25 miliard), by mohl minimálně na nejbližší dobu tyto obavy uklidnit.

IFinex kromě toho požádal nejvyšší soud New Yorku o poskytnutí několika dalších týdnů, aby mohla k těmto dokumentům doložit další doplňující informace „s cílem poskytnout kompletní aktualizaci nebo naplánovat konferenci k předjednání otevřených bodů.“

Podle zástupce firem Bitfinex a Tether Stuarta Hoegnera aktuálně probíhá komunikace o nejasnostech s prokuraturou státu New York na vysoké úrovni, přičemž doplnil, že se těší na její pokračování.

CTO společnosti Tether Paolo Ardoino a zmiňovaný advokát Stuart Hoegner byly před pár dny hosty podcastu Petra McCormacka „What Bitcoin Did“, v němž přiznali, že jedním z hlavních úkolů Tetheru v roce 2021 bude zvýšená míra transparentnosti, aby se směrem do budoucna podobným problémům vyhnuli. Hoegner však divákům připomněl, že „každý jeden Tether (USDT) v oběhu je 100% krytý rezervami firmy a nikdy se neudál ani jeden případ, kdy by Tether nebyl schopen vykoupení“.

Ke kauze Tether a jeho možném vlivu na cenu Bitcoinu se vyjádřil i šéf oddělení pro rozvoj burzy Kraken Dan Held, který konstatoval: ,,Obavy, že jeden stablecoin, který představuje pouze 3% tržní kapitalizace Bitcoinu, by mohly Bitcoin poškodit, jsou absurdní. To, že emise Tetheru narostla, když Bitcoin rostl, rovněž neznamená, že to způsobil Tether. Rostl i USDC, další populární stablecoin, což je docela intuitivní, protože lidé se zapojují do využívání peněz, které mohou použít na možnosti arbitráže,“ dodal.

zdroj: decrypt.co

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

6 faktorů, které poženou cenu Bitcoinu v roce 2021 (podle CEO Grayscale)

Zveřejněno

on

Bitcoin

Nově jmenovaný šéf společnosti Grayscale, která je největším institucionálním hráčem v sektoru kryptoměn, Michael Sonnenshein (ve funkci CEO nahradil Barryho Silbertala), jmenoval 6 faktorů, které budou mít v roce 2021 zásadní vliv na další růst popularity a také ceny Bitcoinu.

Michael Sonnenshein se nejprve během virtuální konference CFC St. Moritz Conference vrátil ke třem základním faktorům, které poháněly cenu Bitcoinu v roce 2020. Řekl, že šlo o kombinaci:

  • Makroekonomické nejistoty a kvantitativního uvolňování
  • Investice do Bitcoinu ze strany legendárních investorů a respektovaných institucí
  • Pokroků v posilování regulačních rámců kolem digitálních aktiv

CEO Grayscale následně konstatoval, že vyjmenované 3 body budou horkým tématem i roku 2021, ale doplnil k nim dalších 6 faktorů, které povedou k růstu popularity digitálních měn a významně ovlivní jejich cenu. Má jít o:

  • Klesající trend vnímání investice do kryptoměn jako kariérního rizika
  • Růst popularity kryptoměn u finančních poradců
  • Růst možností těžby kryptoměn v Severní Americe za pomoci čisté energie
  • Rostoucí adopce stablecoinů
  • Adopce digitálních aktiv ze strany států
  • Nové regulační rámce

Pokud jde o adopci kryptoměn státy narážel na takzvané CBDC, tedy kryptoměnu centrálních bank, které jsou stále žhavější tématem. Šéf Grayscale si však myslí, že některé centrální banky by mohly zvažovat možnost použít Bitcoin i jako svou strategickou rezervu.

K tématu těžby kryptoměn v Severní Americe poznamenal, že sesterská firma Grayscale s názvem Foundry se již stala největším těžařem v Severní Americe. Souvisí to s nedávným oznámením firmy Digital Currency Group, za níž stojí právě Grayscale a Foundry o tom, že investuje 100 milionů dolarů do těžby Bitcoinu a jiných digitálních aktiv.

Jak jsme zmiňovali již mnohokrát, Grayscale přináší na trh produkt Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), skrz který mohou ostatní orgány regulovaným způsobem investovat do Bitcoinu aniž by museli řešit bezpečnou úschovu této kryptoměny. Hodnota spravovaných kryptoaktiv Grayscale vzrostla ze dvou miliard dolarů v úvodu roku 2020 na 20 miliard dolarů na jeho konci a v současnosti 19. ledna 2021 činila již 28,1 miliardy USD. Grayscale má aktuálně pod kontrolou více než 3% stávajících, tedy již vytěžených Bitcoinů.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Kryptoměny

Bullish signály pro Bitcoin: Počet BTC velryb na ATH a klesající likvidita

Zveřejněno

on

Bitcoin veľryba - Whale

Z dat analytické platformy Glassnode vyplývá, že bitcoinové velryby pokračují v akumulaci Bitcoinu, což naznačuje, že nadále důvěřují předpokladu dalšího růstu její ceny.

Počet bitcoinových adres, na kterých je více než 1000 BTC (označují se jako adresy velryb) narostl od úvodu roku 2021 o dalších 164. Podle Glassnode takových adres existuje celkově již téměř 2440. Není však možné říci, zda několik z nich patří jednomu subjektu nebo některé z nich nejsou ve vlastnictví několika lidí. Tyto informace se pravděpodobně ani nikdy nedozvíme, což naznačuje vyjádření Tylera Winklevosse, šéfa burzy Gemini, který prozradil, že množství institucí a solventních investorů kupuje Bitcoin „potichu“, aby se vyhnuli medializaci.

Důležitým faktorem, na který upozornil portál decrypt a který si možná ne každý uvědomuje, je, že růst počtu velryb neovlivňuje samotný růst ceny Bitcoinu. Jinak řečeno držitelé těchto Bitcoinů se nestávají velrybami díky tomu, že Bitcoin roste na ceně, ale naopak „přesto, že roste“. Jeden BTC je totiž stále jen jeden BTC a pokud ho investoři akumulují i ​​při těchto cenách, zjevně musí souhlasit s tím, že cena Bitcoinu je na nákup stále dobrá.

Na zajímavou věc poukazují i ​​statistiky z období mezi 18. prosincem a 26. prosincem, kdy se Bitcoin obchodoval mezi 23 000 USD až 26 400 USD. V onom období začaly některé velryby po vytvoření ATH část svých BTC prodávat. Šlo o 85 adres z kategorie velryb. Když však Bitcoin nadále rostl na ceně, počet bitcoinových velryb začal opět rychle stoupat.

Nadále klesá i počet nelikvidních Bitcoinů

Analytická platforma Glassnode rovněž upozornila, že v průběhu posledního měsíce se do kategorie nelikvidních Bitcoinů dostalo dalších 270 000 BTC, z toho 175 000 BTC od úvodu ledna. Znamená to, že stále více držitelů bitcoinu upřednostňuje dlouhodobý „hodl“ (držení bitcoinu bez zájmu prodat ho) před jeho obchodováním. Podle čerstvých čísel zůstává v kategorii likvidních pouze 21,3% stávající bitcoinové nabídky (necelé čtyři miliony z 18,6 milionu BTC).

Tento fakt se jeví být pro cenu Bitcoinu pozitivní, protože roste krize nabídky a likvidity na burzách. Jinak řečeno Bitcoin je čím dál obtížněji dostupný, co tvoří tlak na růst ceny.

Poznámka: Za nelikvidní Bitcoiny se považují ty, které jsou na adresách, ze kterých během celé jejich existence odešlo maximálně 25% BTC (v případě vysoce likvidních adres jde o 75%).

GRAF: Změna likvidity Bitcoinu od ledna 2017 po současnost. Jak můžete vidět do fáze vysoké likvidity se Bitcoin dostával většinou v obdobích, kdy došlo k poklesu ceny (nebylo to tak však vždy):

GRAF2: Přerozdělení podílu Bitcoin podle likvidity. V modré zóně jsou nelikvidní Bitcoiny, v oranžové likvidní a v červené vysoce likvidní BTC.

Pokud jde o likvidní Bitcoiny, značná část z nich, až 61% se nachází na adresách kryptoměnových burz. Jde o 2,38 milionu BTC. Celkový počet likvidních BTC je aktuálně přibližně 3,9 milionu BTC. Jde tedy o Bitcoin, které jsou k dispozici na obchodování, tedy prodávají se a kupují.

Zajímavým údajem jsou i čísla analytické platformy Crypto Quant, která uvedla, že od července 2020 klesl počet Bitcoinů v držení burz o 13,8%, což také nahrává předpokladu, že lidé stahují BTC z burz, protože je plánují držet dlouhodobě.

Platforma SwissBorg uvedla, že v druhé polovině roku 2020 institucionální investoři nakupovali v průměru více než 230% nově vytěžených BTC (denně se vytěží zhruba 900 BTC). Podle této firmy šlo zejména o nákupy firem PayPal či Square.

zdroje: decrypt.co, cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Moser z Barclays: Bitcoin je bublina připravena splasknout

Zveřejněno

on

Bitcoin bublina

Zatímco někteří institucionální investoři vidí v Bitcoinu velkou perspektivu pro jeho prvky vzácnosti v kombinaci se současným bezprecedentním trendem „tlačení“ nových fiatových peněz, hlavní finanční stratég Barclays Private Bank Gerald Moser je ohledně Bitcoinu velkým skeptikem.

,,I když je téměř nemožné předpovědět návratnost investice do Bitcoinu díky jeho volatilitě, je to z pohledu investora téměř neinvestovatelné aktivum,“ řekl v rozhovoru pro Financial Times, v němž konstatoval, že investoři by se měli držet raději mimo tento sektor.

Barclays je banka, která se zaměřuje na solventnejší zákazníky. Poskytuje jim personalizované bankovní účty, hypotéky či správu jejich majetku. Od roku 2019 byla čtvrtou největší soukromou bankou ve Velké Británii se spravovaným kapitálem 61 miliard dolarů a na základě těchto vyjádření to vypadá tak, že ani část z těchto peněz nebude směřovat do Bitcoinu.

Moser v rozhovoru zpochybnil tvrzení, že nedávný růst ceny Bitcoinu byl způsoben rostoucím zájmem ze strany institucí. ,,Výkonnost kryptoměn je poháněna hlavně drobnými investory, kteří se zapojují do očividně neudržitelné rally, a to v mnohem větší míře, než institucionálními penězi zaměřenými na dlouhodobou investici,“ uvedl.

Kritika investice do Bitcoinu ze strany stratéga Barclays přichází v podobném čase jako Deutsche Bank zveřejnila zprávu, podle níž je většina správcovských firem skeptická, pokud jde o vyhlídky bitcoinu pro další růst jeho hodnoty. Jinak řečeno, podle Deutsche Bank většina z nich očekává splasknutí bubliny.

Moser na závěr dodal, že Bitcoin není způsob, jak diverzifikovat portfolio. Upozornil přitom na fakt, se kterým se dá souhlasit. V březnu 2020 kdy začaly padat všechny trhy, padl totiž výrazně i Bitcoin. O více než 50% až k ceně okolo 4000 dolarů. ,,Je to spíše bublinový fenomén jako racionální a dlouhodobá investiční strategie,“ dodal.

zdroj: decrypt.co

Pokračovat ve čtení

Kryptoměny

Krypto zprávy dne (21.1.): Nový pohled na regulaci kryptoměn? BTC Velryby na ATH!

Zveřejněno

on

bitcoin

Kryptoměny v čele s Bitcoinem zažívají prosperující období a jejich vývoj jde neustále kupředu. Přinášíme vám přehled nejzajímavějších denních zpráv.

Biden na úvod potěšil fanoušky kryptoměn

S ohledem na kryptoměny je samozřejmě ještě předčasné hodnotit, zda bude nový americký prezident Joe Biden vůči tomuto sektoru přívětivým lídrem USA, ale první kroky jeho administrativy naznačují, že by tomu tak být mohlo. Mezi první kroky čerstvého 46. prezidenta USA 78-letého Joea Bidena totiž patří kompletní zastavení procesů, které se snažil na konci svého funkčního období i za pomoci FinCENu prosadit odcházející ministr financí Steven Mnuchin. Tématu jsme se podrobněji věnovali ve videu níže a samozřejmě i v našem článku.

Moser z Barclays: Bitcoin je bublina připravena splasknout

Zatímco někteří institucionální investoři vidí v Bitcoinu velkou perspektivu pro jeho prvky vzácnosti v kombinaci se současným bezprecedentním trendem „tlačení“ nových fiatových peněz, hlavní finanční stratég Barclays Private Bank Gerald Moser je ohledně Bitcoinu velkým skeptikem. ,,I když je téměř nemožné předpovědět návratnost investice do Bitcoinu díky jeho volatilitě, je to z pohledu investora téměř neinvestovatelné aktivum,“ řekl v rozhovoru pro Financial Times. Více se dozvíte v tomto článku.

Tether kauza: 2,5 milionu dokumentů jako důkaz postačí?

Společnost IFinex, která je alfa-mater firem Tether a Bitfinex, předloží newyorské generální prokuratuře (NYDG) v souvislosti s vyšetřováním, jehož předmětem je i to, zda je stablecoin Tether (USDT) opravdu stoprocentně krytý, více než 2,5 milionu důkazních materiálů. Soudní spor mezi New York Attorney General (NYAG) a firmou IFinex začal již v květnu 2019 na popud kauzy, podle níž IFinex využil zdroje firmy Tether v hodnotě 850 milionů dolarů, aby kryl ztráty sesterské firmy kryptoměnové burzy Bitfinex. Tomuto ostře sledované tématu jsme se věnovali v tomto článku a také v našem videu:

6 faktorů, které poženou cenu Bitcoinu v roce 2021 (podle CEO Grayscale)

Nově jmenovaný šéf společnosti Grayscale, která je největším institucionálním hráčem v sektoru kryptoměn, Michael Sonnenshein (ve funkci CEO nahradil Barryho Silbertala), jmenoval 6 faktorů, které budou mít v roce 2021 zásadní vliv na další růst popularity a také ceny Bitcoinu. Pokud chcete vědět o které jde, otevřete si náš článek nebo podívejte video níže:

Bullish signály pro Bitcoin: Počet BTC velryb na ATH a klesající likvidita

Z dat analytické platformy Glassnode vyplývá, že bitcoinové velryby pokračují v akumulaci Bitcoinu, což naznačuje, že nadále důvěřují předpokladu dalšího růstu její ceny. Počet bitcoinových adres, na kterých je více než 1000 BTC (označují se jako adresy velryb) narostl jen od úvodu roku 2021 o dalších 164. Podle Glassnode takových adres existuje celkově již téměř 2440. Pokud vás zajímá více, pusťte si naše video níže, nebo si přečtěte celý náš článek.

Pokud se vám líbí naše články sledujte nás na Facebooku a také na našem YouTube.

Pokračovat ve čtení

Facebook

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk / com © 2021