Connect with us

Bitcoin

Charles Hoskinson tvrdí, že Bitcoin zemře, pokud nezačne inovovat

Zveřejněno

Charles Hoskinson
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Spoluzakladatel Ethereum a hlavní tvář Cardano (ADA), Charles Hoskinson, se stal milionářem ve 27 letech a následně ve 32 letech miliardářem a to do nemalé míry hlavně díky tomu, že patřil mezi první lidi, kteří se začali intenzivně zajímat o Bitcoin a pomáhat v jeho adopci. V současnosti se však z něj stává jeho výrazný kritik z důvodu, že neinovuje a vše kolem Bitcoinu se hýbe jaksi příliš pomalu.

Hoskinson se k Bitcoinu vyjadřoval nejnověji v rámci rozhovoru realizovaném na sociální síti Reddit. Dokonce se nechal slyšet, že Bitcoin zemře, pokud přijde o svou „jedinou a nejsilnější stránku: popularitu“.

,,Bitcoin je cenný jen proto, že je cenný (ve fiatovém vyjádření). Nemá žádné technologické výhody. Ve skutečnosti je nejméně pokročilý ze všech kryptomien, je nejméně futuristický,“ uvedl šéf firmy IOHK, která má významný podíl na budování Cardano, kryptoměny, která má podle něj mnohem větší potenciál.

Globálny fond predáva bitcoiny, aby kúpil Cardano a Polkadot

,,Bitcoin je blockchain první generace, v zásadě přesouvá mince z jedné adresy na druhou, to je všechno. Ethereum je blockchain druhé generace. Kromě zasílání hodnoty umožňuje inteligentní smlouvy, což dělá blockchain více funkčním. Tyto blockchainy však trpí některými konstrukčními vadami, které jim znemožňují obstát ve zkoušce času.“

Cardano následně označil za blockchain třetí generace, který se snaží vyřešit problém „blockchain trilemma“. Tedy být velmi bezpečný, decentralizovaný ale vedle toho přinášet i rychlé a levné transakce.

Hoskinson si myslí, že Bitcoin může absolutně ztratit své kouzlo v momentě, kdy ho v kapitalizaci předčí jiná kryptoměna. ,,V okamžiku kdy jej předčí jiná kryptoměna, pokud mezitím nenajdou způsob, jak znovu inovovat, Bitcoin zemře, protože už nebude důvod držet ho.“

Je tu však několik věcí, které se snaží Bitcoin posunout vpřed – nejvýznamnější jsou Segwit, taproot, Schnorr podpisy a Lightning Network. Pokud by byly všechny implementovány a rostla by jejich adopce, Bitcoin by mohl zvládnout i vyšší objem transakcí.

Hoskinson však tvrdí, že nestačí jen to. Myslí si, že Bitcoin musí výrazně pokročit co se týče jeho řízení – jednoduše rozhodovací procesy v komunitě, i pro absenci nástroje decentralizované řízení, trvají u Bitcoinu extrémně dlouho a jsou velkou ztrátou času.

,,Bitcoin ztratil některé ze svých nejlepších lidí jen kvůli tématu ohledně velikosti bloku. Naznačuje to, že pokud se neumí dohodnout ani na něčem takovém jednoduchém, jako je velikost bloku. Jak pak dokážou vyřešit problém bezpečnosti, když přijdou kvantové počítače? Jak chcete (na Bitcoin) přivést smart kontrakty? „ zeptal se.

Ještě jednou zdůraznil, že současný způsob, jakým se prosazují změny bitcoinového protokolu, je příliš pomalý. Bojí se, že tento problém bude patrný zejména v momentech, kdy bude Bitcoin „ucpaný“.

No a budoucnost podle Hoskinsona? Je jím kryptoměna, která bude mít některé stejné vlastnosti jako Bitcoin, bude stále realizovat transakce, ale bude mít i inteligentní smlouvy, interoperabilitu, bude rychlejší, bude fungovat na mobilních telefonech, bude mít prvky soukromí a bude mít řešení, pro lepší řízení komunitou.

Upozorňujeme, že v tomto článku jsme zprostředkovali názory Charlese Hoskinsona, CEO firmy IOHK a hlavního představitele kryptoměny Cardano. S těmito názory se nemusí naše redakce ztotožňovat a závěr si musí udělat každý čtenář sám.

zdroj: cryptopotato.com

Populárne