Connect with us

Bitcoin

Čísla Grayscale podtrhují silný institucionální zájem o Bitcoin

Zveřejněno

Reklama Grayscale
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Společnost Grayscale Investments, která je největším institucionálním držitelem Bitcoinů, které následně zprostředkovává skrz své investiční produkty regulovaným způsobem dalším institucím, zveřejnila výsledky svého hospodaření za čtvrtý kvartál 2020. Vyplývá z nich, že poptávka po Bitcoinu nebyla ze strany institucí nikdy tak obrovská, jako právě v onom období.

Institucionální investoři v Q4 akumulovaly skrz Grayscale rekordní počet Bitcoinů, ale i Etherů (ETH). Celková hodnota investic do produktů Grayscale činila 3,3 miliardy dolarů, což se promítlo do průměrného týdenního přílivu čerstvého kapitálu v hodnotě 250,7 milionu dolarů. Je to trojnásobek nárůstu oproti třetímu kvartálu, kdy produkty Grayscale naakumulovaly 1,05 miliardy USD.

Pokud jde o samotný Bitcoin a tedy produkt Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), týdně do něj proudilo 217,1 milionu dolarů. U Ethereum šlo o institucionální investice v hodnotě 26,3 milionu USD.

Grayscale uvedla, že ve čtvrtém čtvrtletí tvořily institucionální investice 93% všech investic do těchto produktů, což je také nárůst oproti třetímu kvartálu, kdy šlo o 84% nového kapitálu.

Za celý rok bylo do produktů Grayscale investováno 5,7 miliardy dolarů. To je více než čtyřnásobek hodnoty, kterou předtím Grayscale nakumulovala mezi lety 2013 a 2019.

Zájem institucí zřejmě pokračuje

Koncem prosince jsme vás informovali, že Grayscale dočasně pozastavila možnost dalších institucionálních investic do GBTC, což je standardní proces v rámci období, kdy mohou instituce po 6měsíční fixaci prodávat své GBTC drobným investorům skrz zprostředkovatelské platformy. Od 11. ledna však mají instituce dveře k produktu GBTC opět otevřené a zdá se, že tuto příležitost naplno využily.

Grayscale totiž potvrdila, že do svého portfolia nakoupila dalších 4 618 BTC v současné hodnotě kolem 182 milionů dolarů, což znamená, že při součtu této hodnoty a výkazu za rok 2020 má aktuálně ve zprávě hodnotu převyšující 27 miliard dolarů.

Analytická platforma Glassnode upozornila, že od července 2020 se dostává na burzy zhruba jen třetina nově vytěžených BTC. Jelikož od květnového halvingu se denně vytěží v průměru jen okolo 900 BTC, znamená to, že na prodej na burzy se dostane denně jen 300 nových BTC. To podtrhuje zmiňovanou krizi nabídky a likvidity BTC.

Během stejného období pouze Grayscale nakoupila 224 930 BTC a aktuálně má pod kontrolou přes 570 000 BTC. Nuž a že krize likvidity a nabídky není jen spekulace naznačuje i oznámení brokera eToro, který musel dočasně omezit možnost obchodování Bitcoinu z prostého důvodu, že jich měl na prodej málo.

zdroj: cointelegraph.com

Populárne