Connect with us

Bitcoin

DCG chce koupit akcie Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) za více než 500 milionů dolarů

Zveřejněno

Bitcoin
Pixabay.com

Společnost Digital Currency Group oznámila, že plánuje nakoupit další akcie Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) v hodnotě 557 milionů dolarů, čímž zvýší svou investici do tohoto produktu vázaného na Bitcoin na hodnotu 750 milionů dolarů.

Digital Currency Group (DCG), která je mateřskou firmou Grayscale Investments, už dříve oznámila, že koupí GBTC v hodnotě 250 milionů dolarů. K 30. dubnu naplnila tento cíl jen částečně, když její investice činila 193 milionů USD.

DCG zároveň oznámila, že není povinna tyto akcie koupit a může od svého plánu upustit, pokud to uzná za vhodné. Pro nákup zmiňovaných akcií za 557 milionů dolarů není časový limit a tempo odkupu bude závislé na množství hotovosti, které bude mít DCG k dispozici za aktuálních tržních podmínek.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) byl dlouhou dobu nejpopulárnějším investičním nástrojem pro institucionální investory zajímající se o Bitcoin. Grayscale v něm drží aktiva v hodnotě více než 36 miliard dolarů (zhruba 655 tisíc BTC), což jsou zhruba 3% všech BTC v oběhu. GBTC je typ akcie, který je krytý Bitcoinem jako podkladovým aktivem. Investorům však stačí koupit tyto akcie a nemusí řešit bezpečnou úschovu Bitcoinu, o to se stará Grayscale. Ta si za to ale účtuje poměrně vysoký 2% roční poplatek a zároveň vyžaduje pololetní fixaci držení těchto aktiv.

Při neexistenci Bitcoinu ETF a slabé konkurenci v této oblasti Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) v předchozích letech zažil velký úspěch a akcie se dlouhodobě prodávaly za prémiové ceny. V současnosti se však karta obrátila, jelikož vzniklo několik alternativních bitcoinových fondů a v Kanadě byly schváleny a spuštěny první tři Bitcoiny ETF. Aktuálně se tak už několik měsíců akcie GBTC prodávají ve slevě a Grayscale prakticky zcela stopuje proces akumulace nových BTC.

Skutečnost, že GBTC se aktuálně prodává ve slevě je špatná zejména pro již stávající držitele těchto akcií jako jsou BlockFi či Three Arrows Capital. Jak píše portál decrypt na investice do GBTC si instituce častokrát berou půjčky a teď, když klesla prémie, mohou mít problém s jejich splácením.

V úvodu dubna vyjádřila nejvýraznějším způsobem nespokojenost firma Martlon, která vyzvala v otevřeném dopise představenstvo Grayscale, aby vyřešila propastný rozdíl mezi hodnotou GBTC a NAV, tedy čisté hodnoty aktiv, které kryjí GBTC neboli Bitcoin.

Martlon chce, aby Grayscale využila své mechanismy k tomu, aby odstranila tuto mezeru, přičemž vzhledem k poplatku 2% za vedení fondu je to údajně i její povinností. Konkrétně požadují, aby realizovali takzvanou „holandskou aukční nabídku akcií“, v jejímž rámci by v předem vymezeném čase za předem dohodnutou cenu umožnily prodat stávající akcie GBTC za cenu, která bude blízko ceně Bitcoinu.

GBTC se aktuálně prodává vůči NAV (čistá hodnota ekvivalentu akcií v Bitcoinu) ve slevě okolo 10%. Digital Currency Group oznámením, že bude kupovat akcie GBTC se možná právě tímto způsobem snaží přispět k vyřešení této situace a podílí se tak na jejím odstranění. Zároveň má však sama o sobě příležitost koupit GBTC výhodněji, než klienti Grayscale, kteří tak konali před několika měsíci.

Nutno dodat, že Grayscale plánuje GBTC transformovat na Bitcoin ETF. Pokud by se tak stalo, vzhledem k tomu, že drží přes 655 000 BTC, její ETF by bylo okamžitě druhým největším komoditním ETF hned po největším ETF na zlato.

zdroj: decrypt.co

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Populárne