Connect with us

Bitcoin

Deutsche Bank: Do roku 2030 nahradí kryptoměny fiatove měny

Zveřejněno

on

Bitcoin banky

Německý gigant Deutsche Bank, který existuje již 149 let, zveřejnil na první pohled velmi pozitivní zprávu týkající se kryptoměn. Studie tohoto bankovního veterána totiž je, že kryptoměny do roku 2030 nahradí stávající fiatové měny.

Zpráva s názvem „Představte si rok 2030„, kterou vypracoval stratég Deutsche Bank Jim Reid, který se věnuje výzvám, kterým bude v nejbližší dekádě čelit současný finanční systém. Celkově se týká 24 různých bodů, přičemž jeden z nich mluví o kryptoměnách. Autor očekává, že v příštích letech budeme sledovat zvýšenou poptávku lidí po penězích, které budou anonymní a digitální, což by je mohlo dovést právě k nim.

Kryptoměny však musí podle Deutsche Bank překonat tři hlavní překážky. Musí být v první řadě vnímány jako legitimní v očích vlád a regulačních orgánů, což povede k jejich větší cenové stabilitě a umožní jim globální dosah na platebním trhu. Tento vývoj následně přispěje k tomu, že kryptoměny se stanou běžnou součástí služeb poskytovatelů platebních karet a také standardem mobilních aplikací.

S postupnou adopcí kryptoměn podle Jima Reida objeví nové výzvy, kterým bude třeba čelit. Jako hrozbu označil závislost kryptoměn na elektřině, kybernetické útoky a digitální války.

Adopci kryptoměn však nepomohou jen jejich unikátní vlastnosti, ale i rozpadající se současný fiatový peněžní systém. ,,Síly, které dosud držely nynější fiatový systém pohromadě, působí v současnosti velmi křehce a v roce 2020 by se mohly rozpadnout. Pokud je to tak, začne to vést k odporu vůči fiatovým měnám a může to přispět k stoupání poptávky po alternativních měnách jako jsou kryptoměny,“ uvedl.

Studie rovněž vyzdvihuje jiné plusy, které nabízejí kryptoměny – především bezpečnost, rychlost, minimální transakční náklady, lehkost úschovy a relevanci v digitální éře.

Souvisí s tématem:

Nemecké banky budú pravdepodobne môcť držať a obchodovať kryptomeny

zdroje: cointelegraph.com, cryptoslate.com

Klikněte pro komentář

Váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Bitcoin

Double spend útok na Bitcoinu? Je to FUD, vyvrací Antonopoulos!

Zveřejněno

on

bitcoin

Jedna z nejznámějších kryptoměnových burz BitMEX včera upozornila, že na bitcoinovém blockchainu se mohla udát takzvaná „double spend“ transakce v hodnotě 0.00062063 BTC, respektive 21 dolarů. Kdyby se tato skutečnost potvrdila, pro Bitcoin by to bylo opravdu špatně. Znamenalo by to, že síť není taková bezpečná, jak se léta tvrdilo, což by mohlo teoreticky vést i k fatálnímu CRASH celého systému.

Informace BitMEXU proto začala rezonovat v rámci kryptokomunity a je dost možné, že měla vliv i na včerejší pád ceny Bitcoinu. Zajímavé však bylo sledovat, že větší kryptoměnová média jí nevěnovala až příliš velkou pozornost. Možná z důvodu, že podle všeho o skutečný double spend útok nešlo (respektive určitě nešlo).

Double spend útok je pokus o dvojitou úhradu. Zjednodušeně řečeno pokus zaplatit stejnými mincemi (Bitcoinem) dvakrát. Kdyby to bylo možné, Bitcoin by vlastně ztratil pointu. Jeho platby by se totiž daly falšovat podobně jako kdybyste chtěli zaplatit toutéž 20-eurovou bankovkou ve dvou obchodech ve stejnou dobu.

Pokusy o double spend útok však nejsou v rámci bitcoinové sítě zcela netypickým jevem. Pomalé potvrzování transakcí jim otevírá dveře. Je to však spíše designová funkce Bitcoinu než jeho chyba, na což upozornil ve svém článku i Bloomberg. A právě toto je důvod, proč jsou transakce za definitivně potvrzené vnímané až v momentě, kdy mají od těžařů více konfirmací, většinou mluvíme o šesti (6 konfirmací = 6 vytěžených bloků, tedy běžně jde o přibližně hodinu).

Když BitMEX na Twitteru uvedl zprávu, v níž uvedl, že mohlo dojít ke skutečnému double spend útoku, bitcoinová veřejnost pochopitelně zpozorněla. ,,Nejde o RBF (náhradu za poplatek, ale skutečný double spend útok. Pouze 22 dolarů, ale mohlo jít také o 22 milionů,“ tvrdil BitMex Research.

Skutečnost, že tato zpráva mohla mít vliv na včerejší bitcoinové výprodeje naznačuje i výrazný růst zájmu o vyhledávání pojmu „double spend“. Opakujeme, že pokud by se double spend útok opravdu podařilo realizovat, Bitcoin by byl ve vážném ohrožení.

Antonopoulos vysvětlil, jak to funguje

Andreas Antonopoulos, jeden z nejrespektovanějších odborníků na Bitcoin však upozornil, že nic takového se nestalo. Jde podle jeho názoru o šíření poplašné zprávy od nezodpovědné instituce (zřejmě tím narážel na Bitmex).

Antonopoulos s tomuto tématu věnoval ve zvláštním „tweetu“, který jsme téměř kompletně přeložili, abychom vám přinesli vysvětlení od odborníka na toto téma:

,,Podrobnější vysvětlení problematiky:

Šíření zprávy o double spend útoku byla poplašná a nezodpovědná věc.

V blockchainovém řetězci došlo k reorganizaci, což je běžný jev, který je součástí provozu bitcoinu. Je to výsledek decentralizovaného konsensu uvnitř Proof-of-Work. Dělají to všechny Proof Work CHAINy.

Dva bloky byly vytěženy téměř současně a soutěžily o stejnou výšku, což znamená, že měly stejný rodičovský blok a pokoušely se prodloužit řetězec stejného bloku. Avšak pouze jeden nakonec může uspět. Je možné, že odlišné Nody a těžaři vidí jeden nebo jiný blok dříve a dospějí k názoru, že vyhráli. Je to normální v decentralizovaném konsensus algoritmu.

Ze dvou původně konkurenčních bloků je jeden rodičem a druhý posledním potomkem kratšího řetězce. Řetěz s největší kumulativní obtížností je vybrán všemi. Vznikají při tom „orphans“ (sirotci) z druhého řetězce, protože ten je zahozen.

Toto je opět normální. K reorganizaci jednoho bloku dochází v průměru každých pár týdnů v důsledku decentralizovaného PoW. Dvojbloková reorganizace probíhá méně často, možná několikrát ročně. Reorganizace 3 bloků je extrémně vzácná. Myslím si, že se ještě nikdy nestala.

Co se stane s transakcemi ve vyřazeném bloku? Pokud jsou taktéž ve vítězném bloku, tak je vše v pořádku. Pokud se v něm nenacházejí, každý uzel je vloží zpět do svého mempoolu jako nepotvrzené a čekají na další příležitost.

Během reorganizace existuje šance, že se někdo pokusí o dvojosobnou útratu (double spend). Nejde o dvojnásobné výdaje z pohledu blockchianu jako celku. Přežije jen jedna úhrada, nedochází k dvojitému utrácení (platbě).

Z pohledu příjemce platby mohou být vidět transakce, které vypadají, že mají 1 potvrzení (ocitne se v bloku) a potom zmizí, když je tento blok vyřazen.

Málokdy se může stát, že odesílatel tehdy udělá jinou transakci do soutěžního / výherního bloku. Řekněme, že jde o platbu za menší částku (více změn zpět) nebo na odlišnou adresu.

Protože originální transakce je zpět (odstraněn blok) je jedinou skutečnou transakcí. Blockchain zabránil dvojnásobnému útoku tím, že odstranil jednu transakci a zaznamenal tu druhou.

Příjemce se mohl domnívat, že transakce byla placená při bloku 1 (po první konfirmaci pozn.red.), avšak nebyla. To je důvod proč potvrzení (konfirmace) poskytují pravděpodobnost a neměnnost. Šance na reoganizaci klesá každým dalším potvrzením (každým dalším vytěženým blokem pozn.red.)

Jak vidíte, šance na reorganizaci klesá exponenciálně, jak se přidávají další bloky. Konečnost je založena na pravděpodobnosti.

Je to popsáno v Satoshi whitepaperu na straně 8. Ve skutečnosti je to jediná matematická rovnice v celé práci a popisuje klesající pravděpodobnost reorganizace, což ukazuje, proč je dobrým východiskem 6 potvrzení, což je číslo, při kterém se transakce považuje za finálně realizovanou.

Takže, kdy považovat transakci za dokončenou a kdy je bezpečné dát zákazníkovi televizi nebo fiat nebo jakoukoli jinou hodnotu, kterou si vyměňujete? Záleží to na množství.

Při prodeji mého auta za 11 000 dolarů jsem počkal na 3 konfirmace. Mně to stačilo.

Záleží to také od rizikovosti obchodu. Prodal bych dům na 0 konfirmaci, protože vím, kde bydlí. Nemůže s ním utéct (s domem pozn.red.). Některé věci jsou však nebezpečnější. Počkal bych například až na 6 konfirmaci při výměně za jinou kryptoměnu, protože když ji už odešlu, nemohu ji dostat zpět.

Během této poslední (medializované) reorganizace byla v obou konkurenčních blocích transakce v hodnotě 22 dolarů zahrnuta jako konkurenční transakce. Nevíme proč. Nevíme kdo to udělal. Ale není na tom nic nemožného. Je to součást protokolu.

V případě 22 dolarů by mnozí akceptovali platbu již při prvním potvrzení. V nejhorším případě přijdete o 22 dolarů za něco, co jste dali na oplátku okamžitě a nevratně. To není velký problém.

Ve skutečnosti nevíme, zda příjemce této platby přišel o peníze. Možná čekali na 2 potvrzení a nezaujaly mezitím druhou část hodnoty (čekali a tedy neprovedly obchod pozn.red.). V takovém případě tedy o nic nepřišli. Považují to za neplatné, protože neobdrželi 2 konfirmace.

V nějakém článku bylo citováno, že mohlo jít ale o 22 milionů dolarů. No nemohlo! Pokud platíte Bitcoinem v hodnotě 22 milionů dolarů, předpokládám, že rozumíte tomu, jak Bitcoin funguje od roku 2008, přesně tak, jak je uvedeno v jeho whitepaperu. Tuto platbu nedoručí hned po 1 konfirmaci.

V tomto i v dalších článcích o FBF a SegWit (zřejmě se odkazuje na článek BitMexu nebo Cointelegraph pozn.red.) Je také uvedeno několik dalších nesprávných prohlášení. Zde je pravda: Toto je normální funkcionalita jakéhokoliv PoW blockchainu. Reorganizace s dvěma různými verzemi transakce může nastat v každém druhém řetězci PoW CHAINu.

Nic divného ani mimo konsenzus algoritmus se nestalo. Bitcoin nadále funguje přesně tak, jak by měl. Jediná věc, která se stala, je špatná žurnalistika, pokud se to tak dá nazvat. V balónovém trhu může oběhnout celou planetu, než bude odhalena.“

zdroj: twitter.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Bitcoin po pádu k $ 30 000: Fundamenty jsou stále na straně býků

Zveřejněno

on

Bitcoin pád

Bitcoin během posledních dvou týdnů zažil už druhou výraznou cenovou korekci. V době psaní tohoto článku se obchoduje nad úrovní 30 tisíc dolarů, což je o téměř 12 tisíc dolarů méně, než je jeho historické maximum (41 900 USD) zaznamenány koncem roku 2020. Zároveň je to zhruba o 10 procent nižší hodnota, než včera.

O prvním možném důvodu této cenové korekce jsme psali v článku, který se týkal spekulace, podle níž došlo na Bitcoinu k takzvanému double spend útoku, což by byl opravdu vážný problém. Ve skutečnosti se však nic katastrofální nestalo a Bitcoin je stále bezpečnou sítí. Šlo tedy o poplašnou zprávu.

Propad ceny mohl mít však i jiné důvody. Jedním z těch možných je skutečnost, že na likvidní burze Coinbase Pro se dostal Bitcoin do takzvané „Coinbase Premium“ zóny, která naznačovala signál pro prodej – rozdíl mezi cenou BTC / USD na Coinbase Pro a na jiných burzách náhle klesl.

,,Zdá se, že prodejci pocházeli z Coinbase. Coinbase Premium Index měl negativní hodnotu už před hodinou,“ upozornil Ki Youn Ju z Crypto Quant když Bitcoin padl ke 33 tisícům USD. Už den předtím také upozorňoval, že na burzy míří ze strany velryb více Bitcoinů než je běžné v tomto období, což naznačuje, že mohou plánovat prodej nebo jeho obchodování.

V obdobném čase Scott Minerd, který je hlavním investičním ředitelem firmy Guggenheim, poznamenal, že Bitcoin v roce 2021 podle jeho názoru už své historické maximum nepřekoná a je pravděpodobné, že klesne až k ceně 20 000 dolarů. ,,Myslím, že velmi pravděpodobně si na nový vrchol počkáme do dalšího roku. A velmi pravděpodobně uvidíme korekci až k úrovni okolo 20 000 USD.“

Zajímavé přitom je, že zatímco Minerd je ohledně tohoto roku spíše skeptikem, z dlouhodobého hlediska předpokládá, že cena BTC může dosáhnout 400 000 USD.

Z pohledu technické analýzy portál Decrypt upozornil, že po včerejším pádu se Bitcoin dostal pod svůj 55-denní klouzavý průměr, což naznačuje, že se dostal do medvědího trendu. V této zóně však byl už i pár dní dozadu při předešlé cenové korekci. Sledovat vývoj tohoto grafu proto bude zřejmě nejeden obchodník při vyhodnocování tržní situace.

Fundamenty jsou stále na straně býků

Ačkoliv přišla cenová korekce a hovoří se o možnosti dalšího propadu ceny, či dokonce o vstupu do dalšího víceletého medvědího trhu, jiné fundamenty nahrávají spíše býkům.

Jak upozorňuje analytická platforma Glassnode, stále platí, že na burzách je čím dál méně Bitcoinů a akumulují je většinou velryby. Za posledních 30 dní odešlo z burz 270 000 BTC, což je jasný bullish signál. ,,Nejen že tato hodnota byla vybrána z burz, ale tyto mince konstantně jdou do silných rukou.,“ upozornil Glassnode.

Tradery se snažil na Twitteru uklidnit i šéf burzy Binance Changpeng Zhao: ,,Před měsícem jsme se radovali, že Bitcoin je na ATH 21 000 USD. Dnes jsme naštvaní, že je Bitcoin na ceně 30 000 USD.“

Na zajímavou skutečnost podpořenou grafem z Glassnode upozornil po pádu ceny i ostře sledovaný analytik Willy Woo: ,,Znenadání je zde nová skupina bitcoinových velryb. Hodleři s více než 1000 BTC, což je 32 milionů dolarů. Z mého pohledu další velryby akumulují tento propad.“

Propad následně komentoval i CEO Glaasnode Rafael Schultze-Kraft, který uvedl, že ho tato korekce vůbec nepřekvapila vzhledem k SOPR indikátoru (indikátor, který zmiňoval již pár dní dozadu a upozorňoval při něm, že korekce je opravdu ve hře). ,,SOPR se pěkně vrací k hodnotě 1, méně Bitcoinů je v zóně extrémních profitů. Pomalu se připravuji k BTFC (buy the fuc **** dip).“

Poznámka: SOPR indikátor vyjadřuje poměr mezi prodejní cenou bitcoinu a cenou, která byla za něj zaplacena. Indikátor naznačuje, kdy je rozdíl příliš velký, tedy obchodníci jsou v příliš vysokém profitu bez realizace zisku. Naznačuje tedy růst pravděpodobnosti, že tyto zisky budou chtít realizovat.

zdroj: decrypt.co

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Za Bidena se nic nezmění. Tištění peněz bude pokračovat

Zveřejněno

on

FED

FED, tedy federální rezervní systém USA, který lze vnímat jako americkou centrální banku, v tiskové zprávě potvrdil znovu jmenování všech 12 prezidentů svých centrál, které jsou rozmístěny napříč celými USA a to na nové 5-leté funkční období. Na tento proces dohlížel guvernér FEDu Lael Brainard.

FED je mimořádně důležitou americkou institucí. Nemá jen dohled pouze nad monetární politikou země, ale jak upozornil decrypt, jeho vůdci se podílejí i na politických rozhodnutích. To znamená, že lidé, kteří spolupracovali s Trumpovou vládou, budou součástí i nové éry Joea Bidena.

V souvislosti s tím je třeba připomenout, že šéf Fedu Jerome Powell už v srpnu 2020 uvedl, že FED může nechat inflaci dolaru vystřelit nad dvě procenta. Zatímco v minulosti to bylo tak, že každý rok bylo cílem FEDu udržet inflaci pod dvěma procenty, „po novém“ to musí být jen v dlouhodobém horizontu (příklad: pokud je v roce 2023 inflace 1%, v roce 2024 může být 3%). Neví se však, jak dlouhý tento horizont má být.

Vypadá to tedy tak, že FED mezi lety 2021 až 2026, kdy bude mít stejné vedení, může pokračovat v tištění nových amerických dolarů ve snaze stimulovat ekonomiku, kterou decimují dopady pandemie koronaviru. Nic proti tomu nebude mít podle všeho ani nová vláda, neboť budoucí šéfka ministerstva financí Janet Yellenová už dala dostatečně najevo, že je za další finanční injekce. A stejně tak učinil i Biden.

Připomenout třeba, že po vypuknutí pandemie koronaviru FED takto napumpoval do ekonomiky více než 3 biliony dolarů, čímž svou rozvahu zvýšil o přibližně 75%. Jeden bilion přišel hned po vypuknutí pandemie v březnu, když začaly padat všechny trhy. Zbývající dva koncem roku.

Názory na to, zda jsou takové kroky pro společnost prospěšné nebo ne se různí. Zatímco jedna strana tvrdí, že je to způsob, jakým se dá udržet ekonomika naživu, respektive zdravá, jiní tvrdí, že vyšší inflace okrádá lidi o jejich úspory. Možné je to pochopit i tak, že inflace drží ekonomiku nad vodou, lidé tedy mají šanci udržet si zaměstnání. Nicméně jejich úspory v dolarech se stávají rychlejším tempem bezcenné.

S něčím takovým souhlasí i burza Binance, která konstatovala: ,,Dopady inflace jsou takové, že jsme svědky růstu cen v průběhu času, což způsobuje růst životních nákladů. Je to fenomén, který jsme začali akceptovat, koneckonců pokud je inflace správně řízena, může být pro ekonomiku i prospěšná.“

Obhájci Bitcoinu tvrdí, že tento přístup není správný. Zda ano nebo ne si v tomto článku tvrdit netroufáme. Bitcoin se však díky jeho omezenému množství stává v časech, kdy se hodnota fiatových peněz rychle vytrácí, stává stále zajímavější. Možná ne jako hedge v okamžité podobě, protože v březnu 2020 ukázal, že když padají trhy padá i on, ale z dlouhodobého hlediska v horizontu let je to mnohem pravděpodobnější.

zdroj: decrypt.co

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Yellenová bude podporovat kryptoměny, pokud půjde o legální činnost!

Zveřejněno

on

Janet Yellenová

Zatímco v úvodu týdne jsme museli konstatovat, že první vyjádření budoucí americké ministryně financí Janet Yellenová směrem ke kryptoměnám byly negativní, ty nejnovější se jeví mnohem pozitivněji.

Yellenová se na titulky krypotměnových médií dostala v úterý, když během virtuálního Finančního výboru Senátu USA konstatovala, že kryptoměny jsou využívány na nelegální činnost a při financování zločineckých organizací a teroristů. Taktéž konstatovala, že jde o rostoucí problém, se kterým je nutné se vypořádat.

Její novější vyjádření, které bylo oficiálně zveřejněno na stránkách finančního výboru Senátu však naznačuje, že si uvědomuje i přínosy kryptoměn. Přestože se v něm opět objevuje i kritika týkající se nelegálního využívání digitálních aktiv, uvedla také, že chce podporovat kryptoměny v jejich poslání v rámci legálních aktivit.

,,Považuji za důležité brát v úvahu výhody kryptoměn a digitálních aktiv a jejich potenciál pro zlepšení efektivity finančního systému,“ poznamenala a rovněž uvedla, že chce, aby byly Spojené státy lídrem v oblasti digitálních aktiv a finančních technologií.

Yellenová rovněž konstatovala, že ve spolupráci s FEDem (centrální bankou) bude spolupracovat na vytvoření regulačního rámce pro kryptoměny a další inovace FinTech sektoru.

První žena v pozici šéfa ministerstva financí (musí ji ještě oficiálně jmenovat) hovořila o kryptoměnách v minulosti jen sporadicky. Jejím nejznámějším výrokem je prohlášení, že „kryptoměny jsou cokoliv jiného než užitečné“ z úvodu roku 2018 v období, kdy splaskla předcházející bublina.

Známý právník specializující se na blockchain technologie Jake Chervinsky včera uveřejnil na Twitteru status, ve kterém uvedl, že kryptosektor by měl dát Yellenové šanci a že je rozhodně lepší alternativou než její předchůdce Steven Mnuchin. Její nejnovější prohlášení naznačuje, že se s ní bude dát o kryptoměnách otevřeně komunikovat.

Zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

6 faktorů, které poženou cenu Bitcoinu v roce 2021 (podle CEO Grayscale)

Zveřejněno

on

Bitcoin

Nově jmenovaný šéf společnosti Grayscale, která je největším institucionálním hráčem v sektoru kryptoměn, Michael Sonnenshein (ve funkci CEO nahradil Barryho Silbertala), jmenoval 6 faktorů, které budou mít v roce 2021 zásadní vliv na další růst popularity a také ceny Bitcoinu.

Michael Sonnenshein se nejprve během virtuální konference CFC St. Moritz Conference vrátil ke třem základním faktorům, které poháněly cenu Bitcoinu v roce 2020. Řekl, že šlo o kombinaci:

  • Makroekonomické nejistoty a kvantitativního uvolňování
  • Investice do Bitcoinu ze strany legendárních investorů a respektovaných institucí
  • Pokroků v posilování regulačních rámců kolem digitálních aktiv

CEO Grayscale následně konstatoval, že vyjmenované 3 body budou horkým tématem i roku 2021, ale doplnil k nim dalších 6 faktorů, které povedou k růstu popularity digitálních měn a významně ovlivní jejich cenu. Má jít o:

  • Klesající trend vnímání investice do kryptoměn jako kariérního rizika
  • Růst popularity kryptoměn u finančních poradců
  • Růst možností těžby kryptoměn v Severní Americe za pomoci čisté energie
  • Rostoucí adopce stablecoinů
  • Adopce digitálních aktiv ze strany států
  • Nové regulační rámce

Pokud jde o adopci kryptoměn státy narážel na takzvané CBDC, tedy kryptoměnu centrálních bank, které jsou stále žhavější tématem. Šéf Grayscale si však myslí, že některé centrální banky by mohly zvažovat možnost použít Bitcoin i jako svou strategickou rezervu.

K tématu těžby kryptoměn v Severní Americe poznamenal, že sesterská firma Grayscale s názvem Foundry se již stala největším těžařem v Severní Americe. Souvisí to s nedávným oznámením firmy Digital Currency Group, za níž stojí právě Grayscale a Foundry o tom, že investuje 100 milionů dolarů do těžby Bitcoinu a jiných digitálních aktiv.

Jak jsme zmiňovali již mnohokrát, Grayscale přináší na trh produkt Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), skrz který mohou ostatní orgány regulovaným způsobem investovat do Bitcoinu aniž by museli řešit bezpečnou úschovu této kryptoměny. Hodnota spravovaných kryptoaktiv Grayscale vzrostla ze dvou miliard dolarů v úvodu roku 2020 na 20 miliard dolarů na jeho konci a v současnosti 19. ledna 2021 činila již 28,1 miliardy USD. Grayscale má aktuálně pod kontrolou více než 3% stávajících, tedy již vytěžených Bitcoinů.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Moser z Barclays: Bitcoin je bublina připravena splasknout

Zveřejněno

on

Bitcoin bublina

Zatímco někteří institucionální investoři vidí v Bitcoinu velkou perspektivu pro jeho prvky vzácnosti v kombinaci se současným bezprecedentním trendem „tlačení“ nových fiatových peněz, hlavní finanční stratég Barclays Private Bank Gerald Moser je ohledně Bitcoinu velkým skeptikem.

,,I když je téměř nemožné předpovědět návratnost investice do Bitcoinu díky jeho volatilitě, je to z pohledu investora téměř neinvestovatelné aktivum,“ řekl v rozhovoru pro Financial Times, v němž konstatoval, že investoři by se měli držet raději mimo tento sektor.

Barclays je banka, která se zaměřuje na solventnejší zákazníky. Poskytuje jim personalizované bankovní účty, hypotéky či správu jejich majetku. Od roku 2019 byla čtvrtou největší soukromou bankou ve Velké Británii se spravovaným kapitálem 61 miliard dolarů a na základě těchto vyjádření to vypadá tak, že ani část z těchto peněz nebude směřovat do Bitcoinu.

Moser v rozhovoru zpochybnil tvrzení, že nedávný růst ceny Bitcoinu byl způsoben rostoucím zájmem ze strany institucí. ,,Výkonnost kryptoměn je poháněna hlavně drobnými investory, kteří se zapojují do očividně neudržitelné rally, a to v mnohem větší míře, než institucionálními penězi zaměřenými na dlouhodobou investici,“ uvedl.

Kritika investice do Bitcoinu ze strany stratéga Barclays přichází v podobném čase jako Deutsche Bank zveřejnila zprávu, podle níž je většina správcovských firem skeptická, pokud jde o vyhlídky bitcoinu pro další růst jeho hodnoty. Jinak řečeno, podle Deutsche Bank většina z nich očekává splasknutí bubliny.

Moser na závěr dodal, že Bitcoin není způsob, jak diverzifikovat portfolio. Upozornil přitom na fakt, se kterým se dá souhlasit. V březnu 2020 kdy začaly padat všechny trhy, padl totiž výrazně i Bitcoin. O více než 50% až k ceně okolo 4000 dolarů. ,,Je to spíše bublinový fenomén jako racionální a dlouhodobá investiční strategie,“ dodal.

zdroj: decrypt.co

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Biden na úvod potěšil fanoušky kryptoměn

Zveřejněno

on

Joe Biden Bitcoin

S ohledem na kryptoměny je samozřejmě ještě předčasné hodnotit, zda bude nový americký prezident Joe Biden vůči tomuto sektoru přívětivým lídrem USA, ale první kroky jeho administrativy naznačují, že by tomu tak být mohlo.

Mezi první kroky čerstvého 46. prezidenta USA 78-letého Joea Bidena totiž patří kompletní zastavení procesů, které se snažil na konci svého funkčního období i za pomoci FinCENu prosadit odcházející ministr financí Steven Mnuchin.

Biden, respektive nové vedení Bílého domu, totiž ve svém memorandu oznámilo, že s okamžitou platností zastavují všechny rozjeté regulační procesy, mezi které patří i kontroverzní návrh, který by vyžadoval od kryptoměnových burz získávání informací o držitelích soukromých peněženek (KYC), na které se transakce převádějí.

Tato informace potěšila známého blockchain právníka Jakea Chervinského. ,,Tvrdě jsme pracovali a zasloužili jsme si právo na výdech a restart. Janet Yellenová není Steven Mnuchin, jsem optimista,“ poznamenal na Twitteru.

Kontroverzní návrh Stevena Mnuchina, který mohl výrazně poškodit kryptosektor, tedy v platnost nevejde. Vnímán byl extrémně negativně, čehož důkazem bylo přes 7500 připomínek, které byly adresovány FinCENU během 15-denní zkrácené doby k vyjádření. Mezi hlasité kritiky patřily mnohé přední burzy a například i šéf Twitteru a firmy Square Jack Dorsey.

Jake Chervinsky se vyjádřil i k pondělnímu vyjádření nové šéfky ministerstva financí Janet Yellenové, která poznamenala, že kryptoměny se využívají hlavě k „financování nelegálních činností“. Upozornil, že ve skutečnosti nemusí být až tak špatná a je třeba dát jí šanci.

,,V první řadě kdokoliv je lepší než Mnuchin, který se už dávno rozhodl, že nenávidí vše, co se týká kryptoměn. Za druhé i když Dr. Yellenová nemusí být jejich fanouškem, očekávám, že bude ochotna poslouchat argumenty a bude rozhodovat o nových předpisech podle pravidel. A to je dobré.“

Brookse v OCC nahradí bývalý zaměstnanec Ripple

Jen pár dní zpátky jsme informovali, že v pozici šéfa Úřadu kontrolora měny (OCC) skončil Brian Brooks, který v čele tohoto regulátora udělal pro kryptosektor mnoho pozitivních změn vedoucích například k tomu, že federální banky získaly možnost pracovat s kryptoměnami a stablecoiny. Informace o tom, že končí v čele OCC, proto mnohé fanoušky kryptoměn zklamala.

Deník The Wall Street Journal však informoval, že v čele OCC podle všeho opět bude člověk, který má na kryptoměny pozitivní názor. Stát by tam měl Michael Barr, který v minulosti pracoval ve společnosti Ripple, která stojí za kryptoměnou XRP.

„Kryptomama“ věří novému šéfovi SEC

V čele regulátora SEC, tedy americké komise pro cenné papíry a burzu, uvidíme Garyho Genslera, který v minulosti vedl CFTC a během vlády Donalda Trumpa přednášel o kryptoměnách a blockchain technologii na prestižní univerzitě MIT. Jeho očekávání jmenování do čela tohoto významného regulátora vnímá pozitivně i takzvaná „Kryptomama“, čili Hester Pierceová, která je členkou komise SEC a pro její pozitivní názory na kryptoměny si získala zmiňovanou přezdívku.

Peirce během včerejší virtuální konference CFC 2021 řekla, že Bitcoin a kryptoměny vyžadují jasné regulace, které poskytnou jednoznačnost v tom, jak se má k tomuto sektoru přistupovat avšak s ohledem na to, aby nebránily technologické inovaci. Věří, že Gary Gensler je tím správným člověkem, který k tomu přispěje.

Firmy, které se však snaží spouštět a následně prodávat tokeny, u nichž je zřejmé, že nefungují od prvního dne 100% decentralizovaně, předem upozornila, že jim nadále bude hrozit žaloba z důvodu prodeje neregistrovaných cenných papírů. Tím nepřímo naznačila důvody, proč je aktuálně v problémech firma Ripple a kryptoměna XRP.

Peirce během konference přiznala, že regulátoři se musí snažit bojovat proti praní peněz a financování terorismu. A proto naznačila, že z části chápe pokus FinCENu, který se snažil vyžadovat KYC o soukromých adresách, na které se převádějí transakce z burz. Upozornila však, že takto to ve světě decentralizovaných financí nefunguje. ,,Nemusíte mít ani fyzickou adresu nebo jméno – může to být jen algoritmus. Pokud je použit smart kontrakt, jak chcete identifikovat osobu nebo jeho fyzickou adresu ?,“ zeptala se řečnicky, čímž naznačila nesmyslnost dnes už naštěstí zrušeného návrhu.

zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com, decrypt.co

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Grayscale nakumulovala za den 18x více BTC, než se stihlo vytěžit!

Zveřejněno

on

bitcoin

Stratégové společnosti JP Morgan pár dní zpět konstatovali, že „klíče“ od opětovného překonání ceny 40 000 dolarů za jeden Bitcoin má v rukou společnost Grayscale Investments. Údajně pokud se jí nepodaří akumulovat od institucionálních investorů alespoň 100 milionů dolarů denně, je možné, že se ocitneme zpátky v medvědím trhu.

Těžko říci, zda stratégové JP Morgan měli v onom čase nějaké tušení, nebo jde o náhodu, ale odpověď Grayscale Investments na jejich vyjádření přišla opravdu expresně rychle. Největší institucionální hráč na poli Bitcoinu, který zprostředkovává dalším institucím možnost regulovaného investování do Bitcoinu skrz svůj produkt Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), totiž v pondělí 18. ledna za jeden jediný den (!!!) nakoupila 16 244 dalších Bitcoinů v hodnotě přibližně 600 milionů dolarů. Šlo o 18-násobek počtu vytěžených BTC ve stejný den.

Grayscale má po této investici pod kontrolou už 632 801 BTC, což představuje více než 3% z celkové budoucí zásoby Bitcoinu. Dále je třeba upozornit, že zbývajících zaokrouhleně 3,5 milionu BTC z celkové nabídky 21 milionů se ještě ani nevytěžilo. Mimochodem Grayscale takto před rokem disponovala pouze 10% z tohoto objemu.

Twitter kanál GBTC Bitcoin Tracker, který pozorně sleduje všechny nákupy Grayscale upozornil, že trend institucionálního nákupu Bitcoinu po přestávce, která byla způsobena plánovaným dočasným pozastavením možnosti investování do GBTC koncem roku 2020, opět pokračuje. Na grafu níže můžete vidět nákupy BTC ze strany Grayscale od 13. ledna do 15. ledna (není zahrnut poslední nákup).

CEO britské kryptoměnové směnárny CoinCorner Danny Scott připomněl, že ve čtvrtém čtvrtletí 2020 Grayscale dokázala získat od institucionálních investorů v průměru 251 milionů dolarů týdně. Minulý týden však měla podle jeho informací den, ve kterém jim přibylo za 24 hodin 700 milionů USD a v pondělí dalších 570 milionů USD. ,,Sledujte, co se bude dít,“ upozornil.

Instituce jdou po Bitcoinu „potichu“

Skutečnost, že mnohé instituce kupují Bitcoin, aniž by to o sobě dávaly najevo, naznačil šéf burzy Gemini Tyler Winklevoss. ,,Existuje obrovská institucionální poptávka. Většina z ní je utajená,“ řekl minulý týden v reakci na vyjádření častého kritika Bitcoinu Petra Schiffa, který po korekci Bitcoinu uvedl, že instituce už o Bitcoin zájem ztratily.

Na grafu analytické platformy CryptoQuant můžete vidět oranžovou barvou znázorněnou postupnou akumulaci Bitcoinu firmou Grayscale. Koncem roku 2020 je vidět malá pauza způsobena plánovaným ukončením možnosti příchodu nových institucí po ukončení 6měsíční fixace. Když se „dveře“ opět otevřely, trend nákupů se znovu rozjel.

Retail váha s nákupy?

Vedle jasného signálu rostoucího zájmu o Bitcoin ze strany institucí se stále spekuluje, jelikož nakupuje Bitcoin retail, tedy malí investoři. Podle Google Trends se totiž sice zájem o vyhledávání slova Bitcoin dostal na svá roční maxima, ale stále nepřekonal čísla z konce roku 2017. Nuž a kromě toho Qiao Wang z DeFi Alliance upozornil na zajímavou skutečnost:

,,Zatímco Grayscale nakoupila Bitcoiny za zhruba půl miliardy dolarů za jeden den, aplikace Coinbase klesla v Appstore za zhruba týden z 20. místa na 80. příčku. Udělejte si z toho závěr, jaký chcete.“

Wang tím naznačil, že zájem retailu o Bitcoinu po minulé korekci BTC a mnoha zprávách o tom, jak opět nezadržitelně padá (ze strany masmédií), mohl opadnout. To je však zdá se dobrý čas pro instituce, aby pokračovaly v akumulaci.

Zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Budoucí ministryně financí USA Yellenová je z kryptoměn znepokojená

Zveřejněno

on

Yellenová

V souvislosti s výměnou hlídky v Bílém domě se neustále spekuluje, jaký dopad na svět kryptoměn bude mít nová vláda Joea Bidena. Už včera jsme psali, že šéfem Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) by se měl stát Gary Gensler, který Bitcoinu opravdu rozumí a jeví se to být tedy jako dobrá zpráva. Názor na kryptoměny Janet Yellenové, která se stane Ministryní financí, však může být oproti Genslerovi výrazně odlišný.

Bývalá šéfka FEDu (americká centrální banka) a horký kandidát na pozici odcházejícího Stevena Mnuchina, hovořila o kryptoměnách během virtuálního online rozhovoru Finančního výboru senátu USA v rámci tématu, které se týkalo proti financování terorismu a praní peněz. Konkrétně je zmíněna v momentě, kdy se jí senátorka Maggie Hassanova z New Hampsihre zeptala, co říká na tuto nově vznikající technologii, kterou používají teroristé k financování svého fungování.

Yellenová reagovala takto: ,,Musíme zajistit, abychom se uměli vypořádat s problematikou financování teroristů, kteří změnili způsoby vedle příchodu nových technologií. Kryptoměny jsou v tomto obzvlášť důležité. Myslím si, že mnoho z nich se používá přinejmenším v transakčním smyslu hlavně k nedovolenému financování a myslím si, že musíme opravdu zkoumat způsoby, jak můžeme jejich používání omezit a zajistit, aby k praní peněz nedocházelo v rámci těchto kanálů.“

Pokud Yellenovou schválí senát, stane se vůbec první ženou která povede ministerstvo financí USA. Kryptoměny dosud však nezmiňovala s výjimkou jednoho krátkého konstatování z roku 2018, kdy je označila za „cokoliv, jen ne užitečné.“

Někteří analytici se domnívají, že její vyjádření, z nichž bylo vyňato zejména to, že kryptoměny se používají ve velkém na nelegální činnost, mohly ovlivnit cenu Bitcoinu v předešlých hodinách. Na druhou stranu Yellenová naznačila, že Kongres bude muset co se týče fiskálních stimulů pro ekonomiku za nové vlády Joea Bidena jednat „ve velkém“. Dá se tedy očekávat, že do ekonomiky opravdu budou proudit nové miliardy dolarů, což může být pro cenu Bitcoinu silným bullish signálem.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

CoinShares spouští Bitcoin ETP na SIX Swiss Exchange

Zveřejněno

on

Coinshares

Správce digitálních aktiv společnost Coinshares, která vlastní kryptoaktiva v hodnotě přes 3 miliardy dolarů, oznámila, že dnešním dnem uvádí na trh ve spolupráci se švýcarskou burzou cenných papírů SIX Swiss Exchange vlastní Bitcoin ETP.

ETP je typ cenného papíru, který sleduje hodnotu podkladového aktiva, indexu nebo finančního instrumentu. Podíl na ETP tedy přichází přímo z podkladového aktiva, které sleduje (ETP si však netřeba plést s ETF. Každé ETF je součástí ETP, ale ne každé ETP je ETF pozn. Red.).

Každé nové Bitcoiny ETP od firmy Coinshares bude kryté Bitcoiny v poměru 0,001 BTC, což je v době vydání tohoto článku zhruba 36 dolarů. Správcem produktu se stává firma Komainu, kterou založila Coinshares ve spolupráci s japonskou bankou Nomura Holdings a firmou Ledger, která vyrábí známé hardwarové kryptoměnové peněženky.

CoinShares se rozhodla přivést tento produkt na trh z důvodu, že mnozí institucionální klienti preferují takový způsob investice do Bitcoinu před jeho přímým držením. Nové Bitcoiny ETP začne se spravovaným majetkem v hodnotě 200 milionů dolarů.

Důležité je poznamenat, že SIX Exchange je známou burzou, pokud jde o ETP produkty na kryptoměny. Na této burze se již obchoduje Bitcoin ETP vůči 14 top altcoinům a minulý týden své Bitcoiny ETP otevřela na této burze i londýnská společnosti ETC Group.

Jisté je, že možnosti, v rámci kterých mohou instituce investovat do Bitcoinu jsou tedy stále pestřejší. Tyto Bitcoiny ETP si však ve významu netřeba zaměňovat s Bitcoinem ETF, produktem, na který v USA stále neudělila povolení Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC). Co-to by se mohlo kvůli této věci změnit po příchodu Garyho Genslera do pozice šéfa SEC.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Facebook

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk / com © 2021