Connect with us

Analýzy

Ethereum: Klesá počet velryb, ale i Etherů na burzách (on-chain data)

Zveřejněno

ethereum onchain
Canva.com, Twitter.com

V době, kdy Ethereum (ETH) vytváří svá nová historická maxima nad úrovní 2100 dolarů, je dobré podívat se na několik on-chain analytických dat, které naznačují, v jaké kondici je dvojka na trhu.

Jak upozornil portál Decrypt odvolávající se na data Glassnode, ze soboty na neděli ubyly z kryptoměnových burz během 24 hodin ethery v hodnotě 560 milionů dolarů, díky čemuž počet ETH na burzách klesl na své 19-měsíční minimum.

Trend zaznamenaný o dva dny později, tedy z pondělí na úterý, byl také velmi obdobný. Z burz odešly ethery v hodnotě dalších 449 milionů dolarů.

Naposledy bylo více ETH na burzách v srpnu 2019, kdy se obchodovalo za 220 dolarů. Ke včerejšku na nich zůstalo kolem 14,7 milionu ETH, což představuje zhruba 12,8% všech ETH v oběhu.

Výběry ETH z burz naznačují, že důvěra v dlouhodobé držení ETH roste, protože klesá počet těch držitelů této kryptoměny, kteří jsou připraveni na okamžitý prodej. Zatímco v případě Bitcoinu je však tento argument snadněji zpracovatelný, jelikož s Bitcoinem se v případě výběru z burz už nedá příliš „experimentovat“, u Ethereum je tato problematika o něco složitější.

Ethery, které se vyberou z burz se totiž dají použít i jinde. Kromě jednoduchého držení s vyčkáváním na růst ceny a jejich uložením na bezpečnější peněženky (s privátními klíči mimo burzu), je ethery možné zapojit přímým způsobem do stakingu na beacon chainu Ethereum 2.0 před avizovaným přechodem na tento blockchain nové generace (musíte však mít alespoň 32 ETH ), nebo je využít v rámci defi sektoru, což může přinášet další zisky.

Čo je to Ethereum (ETH)? Kde sa dá Ethereum kúpiť?

Klesá i počet velryb

Velmi zajímavá je informace, že vedle rostoucího trendu výběrů ETH z burz klesá počet ETH velryb. Podle dat Glassnode počet adres, na kterých se nachází alespoň 1000 ETH, klesl o víkendu na své tříleté minimum a počet adres, na kterých je alespoň 100 ETH, klesl na 23-měsíční minimum. Podobný trend je i v případě adres, na kterých bylo 10 ETH nebo 32 ETH.

Klesá také počet ETH velryb, které vlastní více než 10 000 ETH. Ty dosáhly rekordu 26. února – bylo jich 1135. K dnešnímu dni je jich 1111. Pravdou však je, že v případě těchto největších ETH velryb nedochází k takovému výraznému poklesu jako u ostatních kategorií.

Zatímco v případě Bitcoinu může naznačovat klesající počet velryb, že se tito významní hráči postupně Bitcoinu zbavují (prodávají je), u Ethereum to nemusí být díky existenci možnosti zapojení se do stakingu nebo do defi sektoru zcela jednoznačné. Příležitost zvyšovat počet ETH takovýmto způsobem si totiž nemusí nechat ujít ani tito velcí hráči.

Tomuto předpokladu nahrává rostoucí trend počtu uzamčených ETH v rámci depozitního kontraktu pro Ethereum 2.0 beacon chain. Ke včerejšímu dni se takto uzamklo už 3 705 602 ETH.

Nuž a v případě defi je zas příkladem takového chování víkendový obrovský přesun 629 000 ETH (více než 1,3 miliardy USD v daném čase) ze strany neznámé ETH velryby do smart kontraktu na defi platformě Compound. Kromě této obrovské transakce 3. dubna došlo v případě Compound ještě k jednomu výraznému přílivu v rámci jedné transakce v podobě 298,7 ETH a o čtyři dny dříve k transakci v hodnotě až 13 000 ETH.

Přibývá počet menších držitelů ETH

Zatímco v případě ETH velryb je nutné konstatovat, že jejich počet se postupně snižuje, neustále roste počet adres, na kterých se nachází alespoň 0.01 ETH. Ten vytvořil včera nový rekord.

No a stejně rekordní byl včera i počet ETH adres, na kterých se nachází alespoň nějaký zůstatek.

závěr

Dlouhodobý trend výběrů ETH z burz se jeví být mimořádně býčím signálem, ale o něco diskutabilněji působí klesající počet velkých držitelů ETH. Vzhledem k možnosti stakingu a defi příležitostí však zřejmě tomuto jevu nelze přikládat až takovou vážnost, jakoby se mu přikládala v případě Bitcoinu. Rostoucí počet adres s menšími zůstatky zas signalizuje, že do trhu přicházejí i noví menší hráči – čili čerstvý retailový kapitál.

zdroj: decrypt.co

Populárne