Connect with us

Kryptoměny

Grayscale koupila 80% všech v únoru vytěžených Litecoinů

Zveřejněno

Litecoin ilustrácia
Litecoin ilustrácia

Společnost Grayscale, která drží více než 655 000 BTC a zejména v roce 2020 sehrála u institucí roli jakési alternativy vůči neexistujícímu Bitcoinu ETF, se soustředí i na jiné kryptoměny. Vypadá to tak, že má své nemalé plány i s Litecoinem (LTC).

Podle informací portálu decrypt společnost Grayascale v únoru skoupila od těžařů Litecoinu téměř 80% všech v dané době vytěžených LTC – konkrétně 174 900 LTC z celkového počtu v minulém měsíci vyprodukovaných 201 600 LTC.

Zajímavé je, že za stejný časový úsek získala pod kontrolu „jen“ dalších 7 169 BTC, což naznačuje klesající tempo zájmu Grayscale o Bitcoin, a také 243 519 ETH.

Čo je to Litecoin (LTC)? Kde sa dá kryptomena LTC kúpiť?

Těžko vysvětlitelná prémie

Poptávka po Litecoinu může naznačovat očekávání firmy Grayscale, že výrazně stoupne institucionální zájem o jeho koupi. Otázkou však je, proč jim ho aktuálně prodává extrémně draho.

Cena akcie na litecoin (LTCN) u Grayscale byla totiž v době psaní článku až 319 dolarů, zatímco ekvivalent dané hodnoty této akcie v tržní ceně Litecoinu byl jen 16,42 USD. To znamená, že investor, který koupí litecoin přes Grayscale, by ho koupil 20-násobně dražší než na spotové burze (!!!)

Otázkou tedy zůstává, kdo tyto litecoiny vůbec od Grayscale kupuje a zda vůbec. Retail to nebude, protože koupě LTCN je podmíněna minimálním vkladem 25 tisíc dolarů. Ze hry je vyloučen i pokus o arbitráž, protože koupě LTCN je spojena s roční fixací.

Bitcoin se obchodoval také za prémii

Bitcoin se na Grayscale v minulosti také obchodoval za prémiovou cenu, ale zdaleka ne tak vysokou jako v případě Litecoinu. Investoři ji byli ochotni zaplatit, protože Grayscale nabídl regulovanou formu investice do BTC schválenou SEC a kromě toho se postaral o jeho bezpečnou úschovu. Po vzniku dvou Bitcoinů ETF v Kanadě se však prémiová cena na Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) vytratila a Bitcoin se dokonce prodával skrz Grayscale v posledních dnech se slevou. Někteří analytici si myslí, že to má přímý vztah.

zdroj: decrypt.co

Populárne