Connect with us

Bitcoin

Grayscale nakumulovala za den 18x více BTC, než se stihlo vytěžit!

Zveřejněno

bitcoin

Stratégové společnosti JP Morgan pár dní zpět konstatovali, že „klíče“ od opětovného překonání ceny 40 000 dolarů za jeden Bitcoin má v rukou společnost Grayscale Investments. Údajně pokud se jí nepodaří akumulovat od institucionálních investorů alespoň 100 milionů dolarů denně, je možné, že se ocitneme zpátky v medvědím trhu.

Těžko říci, zda stratégové JP Morgan měli v onom čase nějaké tušení, nebo jde o náhodu, ale odpověď Grayscale Investments na jejich vyjádření přišla opravdu expresně rychle. Největší institucionální hráč na poli Bitcoinu, který zprostředkovává dalším institucím možnost regulovaného investování do Bitcoinu skrz svůj produkt Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), totiž v pondělí 18. ledna za jeden jediný den (!!!) nakoupila 16 244 dalších Bitcoinů v hodnotě přibližně 600 milionů dolarů. Šlo o 18-násobek počtu vytěžených BTC ve stejný den.

Grayscale má po této investici pod kontrolou už 632 801 BTC, což představuje více než 3% z celkové budoucí zásoby Bitcoinu. Dále je třeba upozornit, že zbývajících zaokrouhleně 3,5 milionu BTC z celkové nabídky 21 milionů se ještě ani nevytěžilo. Mimochodem Grayscale takto před rokem disponovala pouze 10% z tohoto objemu.

Twitter kanál GBTC Bitcoin Tracker, který pozorně sleduje všechny nákupy Grayscale upozornil, že trend institucionálního nákupu Bitcoinu po přestávce, která byla způsobena plánovaným dočasným pozastavením možnosti investování do GBTC koncem roku 2020, opět pokračuje. Na grafu níže můžete vidět nákupy BTC ze strany Grayscale od 13. ledna do 15. ledna (není zahrnut poslední nákup).

CEO britské kryptoměnové směnárny CoinCorner Danny Scott připomněl, že ve čtvrtém čtvrtletí 2020 Grayscale dokázala získat od institucionálních investorů v průměru 251 milionů dolarů týdně. Minulý týden však měla podle jeho informací den, ve kterém jim přibylo za 24 hodin 700 milionů USD a v pondělí dalších 570 milionů USD. ,,Sledujte, co se bude dít,“ upozornil.

Instituce jdou po Bitcoinu „potichu“

Skutečnost, že mnohé instituce kupují Bitcoin, aniž by to o sobě dávaly najevo, naznačil šéf burzy Gemini Tyler Winklevoss. ,,Existuje obrovská institucionální poptávka. Většina z ní je utajená,“ řekl minulý týden v reakci na vyjádření častého kritika Bitcoinu Petra Schiffa, který po korekci Bitcoinu uvedl, že instituce už o Bitcoin zájem ztratily.

Na grafu analytické platformy CryptoQuant můžete vidět oranžovou barvou znázorněnou postupnou akumulaci Bitcoinu firmou Grayscale. Koncem roku 2020 je vidět malá pauza způsobena plánovaným ukončením možnosti příchodu nových institucí po ukončení 6měsíční fixace. Když se „dveře“ opět otevřely, trend nákupů se znovu rozjel.

Retail váha s nákupy?

Vedle jasného signálu rostoucího zájmu o Bitcoin ze strany institucí se stále spekuluje, jelikož nakupuje Bitcoin retail, tedy malí investoři. Podle Google Trends se totiž sice zájem o vyhledávání slova Bitcoin dostal na svá roční maxima, ale stále nepřekonal čísla z konce roku 2017. Nuž a kromě toho Qiao Wang z DeFi Alliance upozornil na zajímavou skutečnost:

,,Zatímco Grayscale nakoupila Bitcoiny za zhruba půl miliardy dolarů za jeden den, aplikace Coinbase klesla v Appstore za zhruba týden z 20. místa na 80. příčku. Udělejte si z toho závěr, jaký chcete.“

Wang tím naznačil, že zájem retailu o Bitcoinu po minulé korekci BTC a mnoha zprávách o tom, jak opět nezadržitelně padá (ze strany masmédií), mohl opadnout. To je však zdá se dobrý čas pro instituce, aby pokračovaly v akumulaci.

Zdroj: cointelegraph.com

Populárne