Connect with us

Bitcoin

Jak funguje těžba Bitcoinu? Nody, mining difficulty, ekonomická stránka

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

Mining ťažba Bitcoin

Pokud jste si přečetli náš rozsáhlý článek “úvod do těžby Bitcoinu” určitě jste pochopili základní principy jeho těžby (miningu). V tomto článku si napíšeme něco více k tématu samotného způsobu těžby BTC.

Než se dostaneme k detailům, připomeňme si, že těžbu Bitcoinu provádějí takzvaní “mineři”. Díky nim funguje celá bitcoinová síť, protože vedle těžbě ověřují všechny transakce. Jejich motivací vykonávat tuto činnost je vytěžení nového bloku, za což dostanou odměnu v podobě Bitcoinu – v roce 2019 je odměna za vytěžení jednoho bloku, což se děje zhruba jednou za 10 minut, 12.5 BTC. V roce 2020 se tato odměna po takzvaném halvingu, který se děje jednou za čtyři roky, sníží na 6.25 BTC.

Čo je to halving Bitcoinu, ako ovplyvňuje cenu a deflačná otázka

Vytěžit blok je nesmírně komplikovaná věc založená na matematických výpočtech. Čím vyšším výpočetním výkonem miner disponuje, tím je jeho šance, že vytěží nový blok větší. Avšak do hry vstupuje i štěstí, respektive náhoda.

Pojďme se tedy na problematiku těžby Bitcoinu podívat o něco detailnější.

Nody (uzly)

Důležitou roli v celém procesu hrají takzvané Nody (uzly). Uzel je výkonný počítač, který spouští bitconový software a pomáhá udržovat Bitcoin v provozu prostřednictvím přenosu informací. Spustit vlastní uzel (node) může každý. Stačí si zdarma stáhnout software a ponechat otevřený určitý port. Nevýhodou je, že vedle toho míjíte elektrickou energii a zároveň poskytujete svůj úložný prostor. V současnosti představuje celková velikost bitconové sítě přes 200 GB. Uzly šíří bitconové transakce po síti. Jeden uzel pošle informace několika dalším uzlům, o kterých ví, že budou posílat tyto informace dalším uzlům a tak dále. Tím se zajistí, že tyto informace se rychle dostanou do celé sítě.

Některé uzly jsou těžební uzly. Nazýváme je mineři (těžaři). V současnosti jde většinou o skupiny, které ověřují transakce do bloků a přidávají je do blockchainu. Dělají to tak, že řeší komplexní matematickou úlohu, která je součástí bitcoinového programu. Její řešení přidávají do bloku. Úkolem je najít číslo, které v kombinaci s údaji v bloku a přehnané hashovou funkcí, produkuje výsledek, který je v určitém rozsahu. Toto číslo se nazývá “nonce”, což je zkratka pojmu “number used once” (číslo použité jednou). V případě bitcoinu je nonce celé číslo mezi 0 a 4 294 967 296.

Řešení úlohy

Hledání tohoto čísla funguje na principu hádání. Hashovací funkce neumožňuje předpovědět, jaký bude výstup. Takže miner se snaží použít hashování na generování kombinaci, jejichž prostřednictvím ho mohou uhodnout. Výsledný hash musí začínat předem stanoveným počtem nul. Neexistuje žádný způsob, jak zjistit, které číslo bude fungovat, protože dvě po sobě jdoucí celá čísla dávají divoce odlišné výsledky. Kromě toho může existovat několik “nonces”, které produkují požadovaný výsledek, ale zároveň nemusí být žádná. V tom případě mineři pokračují nadále v úsilí, ale s odlišnou konfigurací bloku.

První miner, který získá výsledný hash v požadovaném rozsahu, oznámí své vítězství zbytku sítě. Všichni ostatně mineři okamžitě zastaví práci na tomto bloku a opakují celý proces při dalším bloku. Jako odměnu za svou práci dostane těžař, který vytěžil nový blok, odměnu v podobě 12.5BTC (v polovině roku 2020 se odměna sníží na 6.25BTC).

Ťažba CryptoKingdom

Ekonomická stránka

Jak jsme psali výše, v době psaní článku je odměna za vytížení bloku 12.5 BTC, což je přes 100 tisíc dolarů (k 28.5.2019). jenže jak jste už zřejmě pochopili, vytěžit blok není vůbec jednoduché. Kromě řešení komplikované matematické hádanky totiž soupeříte o tento blok s velkou konkurencí a kromě toho musíte počítat s nemalými náklady na elektrickou energii. I proto se nejvíce těžebních nodů nachází v zemích, kde je levná energie.

Náklady na těžbu bitcoinu jsou vysoké. Kromě zmíněné elektrické energie musí miner počítat s investicemi do výkonného hardwaru. Jak jsme zmínili v předchozím článku, v dnešní době se Bitcoin těží už jen prostřednictvím výkonných ASIC minerů. Těžit BTC pomocí grafických karet (GPU) nebo dokonce na stolním počítači, jak se to dělalo před několika lety, by bylo v současnosti již nerentabilní.

ASIC vs. GPU: Plusy a mínusy ťažby kryptomien cez ASIC minery a grafické karty (GPU)

Cena Bitcoinu pochopitelně sehrává u těžařů důležitou roli. Pokud by prudce klesla, náklady na elektřinu a hardware by mohly převýšit potenciální příjmy. Reálná situace z roku 2018 však zároveň ukázala, že při poklesu ceny Bitcoinu klesl i zájem o těžební hardware, který se díky tomu stal levnější. Zároveň zde máme takzvaný “mining difficulty”, která zajišťuje, že čím více minerů těží Bitcoin, tím je potřebný vyšší výkon a naopak.

Mining Difficulty – obtížnost těžby

Jak jsme již naznačili v předchozím odstavci, “mining difficulty” hraje při těžbě Bitcoinu velmi důležitou roli. Obtížnost výpočtu (požadované množství nul na začátku hashovacího řetězce) se nastavuje tak, aby vytížení jednoho bloku trvalo přibližně 10 minut.

To je množství času, které potřebují mineři na to, aby dokázali při současných podmínek těžit Bitcoin, dokud se nevytěží všech 21 000 000 BTC, které se mohou dostat do oběhu. Předpokládá se, že poslední Bitcoin bude vytěžen v roce 2140.

Mining Difficulty tedy zajišťuje, aby se nový blok vytěžil zhruba každých 10 minut. Jeho hodnota se však mění v závislosti na tom, kolik minerů se podílí na těžbě nového bloku.

Pokud by zájem o těžbu klesl, mining difficulty, které se aktualizuje každých 2016 bloků, tedy zhruba jednou za dva týdny, by se snížilo, aby se zachoval předpokládaný čas na vytížení bloku. Naopak pokud se zapojí do těžby více minerů, komplikovanost těžby se ještě zvýší.

I z tohoto důvodu v současnosti již není možné těžit Bitcoin na počítačích jako v minulosti, protože pravděpodobnost, že vytěžíte nový blok s malým výpočetním výkonem je velmi nízká, blízká nule. Dokonce i těžba na grafických kartách u Bitcoinu už dávno není ve hře. Na těžbu se využívají vysokovýkonné ASIC minery. Ani to však nemusí stačit na to, abyste měli jistotu, že právě vy vytěžíte blok a dostanete za to BTC. Vaše náklady na hardware a elektřinu mohou být mnohem vyšší. Z tohoto důvodu vznikají takzvané mining pooly, tedy sdružení těžařů, kteří mezi sebou sdílejí svou výpočetní energii a následně si rozdělují i ​​vytěžené Bitcoiny.

TIP: Pokud tě těžba kryptoměn zaujala, máš nyní možnost těžit s opavdovými odborníky z Crypto Kingdom. Těžbě kryptoměn se věnují od roku 2013 a od roku 2016 klientům generují v průměru 9 % měsíčně čistého zisku. Ceny strojů na těžbu kryptoměn jsou nyní velice výhodné. Stroje ti nakoupí a postarají se o těžbu.

CryptoKingdomGIF670x100

Klikněte pro komentář

Váš komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bitcoin

Trump může zakázat i Bitcoin, varuje Tom Lee

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

trump-bitcoin

Zakladatel analytické společnosti Fundstrat Tom Lee, který je častokrát citovaným zdrojem pokud jde o cenu bitcoinu, si myslí, že poslední rozhodnutí administrativy prezidenta Donalda Trumpa může mít dalekosáhlé následky a teoreticky může vést až k zákazu bitcoinu či jiných kryptoměn.

Lee takto reagoval na skutečnost, že Trump plánuje zavést zákon, kterým by zakázal ochucené elektronické cigarety, což může mít nejen ekonomické ale i politické důsledky. Tímto rozhodnutím v podstatě Trump podle Leeho naznačil, že je schopen zakázat cokoli včetně bitcoinu.

,,Úplně to nesouvisí s tématem, ale ukazuje to, že Bílý Dům může zakázat cokoli. A může dát ban i na Bitcoin. Nikdo to neočekává. Ale současná administrativa Bílého domu ukazuje, že neexistuje nic, do čeho by nemohla zasáhnout,” napsal Lee na Twitteru, kde se také ztotožnil s názorem, že Trump by mohl přistoupit k zákazu bitcoinu například v momentě, kdy by jeho cena dosáhla 100 tisíc dolarů a to jednoduše z důvodu, že by v něm viděl hrozbu.

USA by nebyly první zemí

K zákazu bitcoinu třeba samozřejmě poznamenat, že Bitcoin ve skutečnosti nejde zakázat, respektive zničit, protože žádná vláda nad jeho funkčností nemá kontrolu. Mnohé země k určitým omezením kryptoměn již v minulosti přistoupili, ale ve své snaze neuspěli. Například indická vláda držení kryptoměn kriminalizuje, v Číně je oficiálně obchodování s kryptoměnami zakázáno. Stejně jsou nelegální BTC transakce v Bolívii, Ekvádoru či Kolumbii. Samotnou existenci bitcoinu to však neovlivnilo. Na druhou stranu ale třeba přiznat, že případný zákaz obchodování bitcoinu v USA by mohl mít na jeho cenu pravděpodobně velmi negativní vliv a to minimálně z krátkodobého hlediska.

zdroj: cryptoslate.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Rozhovor: J. Tesař: Slabinou Bitcoinu je neschopnost včasně reagovat na měnící se prostředí

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

rozhovor-tesar

Nekončící polemika o tom zda je Bitcoin jedinou opravdovou kryptoměnou, nebo jej nahradí v budoucnu lepší kryptoměna (altcoin), který je technologicky dál, než současný král, nás motivovala oslovit ohledně tohoto tématu odborníka na technologii blockchain a kryptoměny Jaromíra Tesaře ze skupiny AOGaS. Povídali jsme se nejen o úskalích bitcoinu, mining poolech, které podle Jaromíra ohrožují decentralizaci a bezpečnost bitcoinu, ale také o jeho pohledu na to, proč je Proof of Stake lepším řešením, než koncept Proof of Work, který využívá bitcoin.

Sdílíte s Jaromírem podobný názor, nebo to vidíte jinak? Neváhejte článek komentovat.

Decentralizovanost, škálovatelnost a bezpečnost – to jsou jakési tři základní body, které by měla naplnit “dokonalá” kryptoměna. Když čtu tvé příspěvky v komunitních fórech o kryptoměnách, vyčítáš bitcoinu a konceptu Proof of Work zejména to, že selhává v decentralizovanosti, protože velkých mining poolů není ani 10 a jak si sám upozornil, samotný Bitmain disponuje skrz své pooly BTC.com a Antpool přes 30% Hashrate. Pokud bychom tedy trochu zakonspirovali, mohli bychom tvrdit, že pokud by se Bitmain dohodl ještě s provozovatelem jednoho velkého poolu, mohl by teoreticky přepsat historii transakcí. O něčem takovém se dokonce spekulovalo po hacku Binance. Vím tedy, že tuto věc bitcoinu pravidelně vyčítáš a vidíš v tom jeho velkou slabinu. Chtěl bych tě však požádat, aby si našim čtenářům vysvětlil, jak se bitcoinová komunita a hlavně vývojáři snaží tento problém řešit, tedy dosáhnout větší decentralizovanost těžby (a následně doplň tvůj názor, zda jim dáváš šanci).

Decentralizace, škálovatelnost a bezpečnost je takzvané blockchain trilema a ve zkratce se dá říct, že se hledá řešení jak dosáhnout vysoké úrovně ve všech třech bodech. V distribuovaných sítích platí, že decentralizace je významná součástí bezpečnosti.

Decentralizace se dá chápat také jako rozložení práva pro utvoření konsensu na maximální možný počet účastníků a zabezpečení proti vzniku jednotlivců se silným právem rozhodovat. Utvořit blok má v současnosti zpravidla jedna náhodně vybraná entita a ostatní nody blok buďto akceptují, nebo ho odmítnou. Ideální případ je, když se na produkci bloků i kontrole podílí všichni účastníci.

Lidé si často mylně myslí, že vysoký hashrate zaručuje neprůstřelnou bezpečnost protokolu. Není tomu tak, existuje celá řada možných vektorů útoků třeba na síťové úrovni a šance na ně se mění v čase. Pokud roste hashrate, přestává se těžba v některých regionech vyplácet. To máme regionální centralizaci těžby. Pokud se hashrate stýká do několika málo čínských poolů, mluvíme o kritických místech selhání. Takže pokud se Bitmain dohodne s dalším pool operátorem, nebo se dvěma, mohou si teoreticky dělat co chtějí. Ale pozor, historii mohou přepisovat doslova jen pár bloků zpět. Jít do hloubky moc nemohou, neboť by těžko doháněly paralelní konkurenční větev. To by si museli útočníci ještě pomoc třeba vhodným načasováním po aktualizaci náročnosti těžby a alespoň krátkodobým odstřižením či zneužitím konkurenčního hashrate, což je díky centralizaci možné. 

Rozvětvení jsou v blockchainu nechtěnou záležitostí, neboť se zahazují transakce. Právo vybrat si větev, na které se bude pokračovat je pro pooly také velká a potenciálně zneužitelná výhoda. Mnohem větší riziko je ale potenciální cenzura transakcí. 

Využití externího zdroje má kromě výhod i své nevýhody, neboť někdo s velkým balíkem fiatu může lehce získat nějakou moc. Třeba založit obrovský pool a dále vyřazovat menší hráče. Nebo koupit Bitmain se všemi technologiemi, vyrobit nový výkonnější ASIC a ten neprodávat veřejně. Možností je mnoho. Externí zdroje či činitelé se dají do značné míry monopolizovat.

Jakmile jsou v decentralizovaném systému kritická místa selhání, nedá se nikdy mluvit o bezpečném řešení. Malý počet pool operátorů je v současnosti asi největší problém. Řešení je zatím v nedohlednu. Existují snahy dát právo výběru transakcí menším těžařům přes konkurenční protokoly BetterHash a Stratum 2. Bohužel, menší těžaři mizí a vše se přesouvá do hal, které stejně často vlastní sami pooly. Důvěryhodné informace o tom, kolik pooly mají vlastního hashrate nemáme. Otázka tedy je, komu se to právo vlastně dává. Ale nechci to odsuzovat hned na začátku. Jsem rád, že se konečně po letech něco děje. Ale i kdyby se tyhle protokoly nasadili, ve finále to jen ubere nějaká práva poolům, které nadále zůstanou slabinou systému. Lepší řešení se nedá bez radikálního zásahu do protokolu udělat, neboť PoW funguje na principu silnějšího v otevřené soutěži s nízkým prvkem náhody. 

Vlastníci mining poolů si jistě dobře uvědomují, že pokud by se snažili takto hrubě zasáhnout do bitcoinu, ohrozili by tím jeho důvěryhodnost. A tím pádem by ohrozili celé své podnikání. Není to dostatečně silný argument, že se nemusíme této možnosti obávat?

Teoreticky ano, prakticky ne. Pokud máme šanci byť teoretickou možnost útoku eliminovat, musíme to udělat. V historii jakákoliv forma centralizace selhala a to se bavíme o 19. století. U PoW to vidíme znovu. Je potřeba si uvědomit, že pokud bude nějaký distribuovaný protokol páteří finančního světa, tlaky na něj budou obrovské a útoky mnohem propracovanější. Pool operátoři jsou jen lidé a ti mohou začít sledovat své zájmy a bez ohledu na incentivy a podporovat vybrané transakce. Nebo je k tomu může někdo přinutit, či tajně převzít celý pool i s halami. Teď můžeme zabřednout do nekonečných teoretických úvah, co by kdyby. Nemá to cenu, protože nevíme kdy k tomu dojde a v jakém stavu decentralizace síť bude. Problém je, že jsme na úrovni protokolu nedokázali eliminovat tento typ útoku. Pokud by tomu tak bylo, nemuseli bychom vůbec teoretizovat. Z pohledu útoku můžete mít otevřená vrátka, můžete se je snažit co nejvíce zavřít, nebo je vůbec nemít. Bitcoin má vrátka doširoka otevřená, místo aby se snažil je vůbec nemít. Snáze se útočí na 10 lidí či míst, než na tisíce či miliony. 

Největší slabinou Bitcoinu je dle mého názoru neschopnost včasně a adekvátně reagovat na měnící se externí prostředí, tedy potažmo o něco lepší decentralizované řízení projektu. Rozšířený názor, že Bitcoin raději nebudeme moc měnit, abychom ho náhodou nerozbili a budeme tomu dokonce říkat feature je z pohledu IT dost mimo. Alespoň minimální údržba je vždy nutná. Externí prostředí protokolu se neustále mění. Přicházejí noví lidé a mají vyšší nároky na vlastnosti a škálovatelnost, zvyšuje se propustnost TCP/IP sítě, zastarávají šifry a vznikají nové kryptografické nástroje, nebo nepřirozeně roste hashrate a síť se centralizuje. Bez reakce na změny protokol zastarává a konkurence výhody určitě využije. Nebo nějaký útočník. 

Lidé vždy využívali tu nejlepší dostupnou technologii. Historicky tomu vždy tak bylo a není znám jediný případ, kdy by masa lpěla na starší technologii. Bitcoin musí tento princip dodržet jestli se má více adoptovat a reálně používat. Lidé nebudou na sílu jezdit v Trabantu, pokud mají k dispozici Mercedes.

Bitcoin má za sebou skvělý příběh, který nemá žádná jiná kryptoměna. Tkví v jeho záhadném zakladateli Satoshi Nakamoto, o kterém jsme od roku 2011 nic neslyšeli. A právě proto, že ho komunita považuje za jakéhosi ducha bez totožnosti, který je možná už i mrtvý, je Bitcoin považován za kryptoměnu celé komunity, která nemá svého vůdce. Na peněženkách Nakamota však zůstalo množství BTC (odhaduje se 700 000), což je nesmírně mnoho vzhledem k tomu, že se jich vytěžilo pouze necelých 18 milionů (z čehož údajně s třemi miliony už vůbec nepohneme). Neexistuje však podle tebe alespoň malé riziko, že Nakamoto, nemusí to být jen jeden člověk, může někdy v budoucnu začít hýbat svými bitcoiny? Co by to podle tebe znamenalo pro Bitcoin a jeho příběh? Mohlo by ho to ohrozit důvěru lidí v Bitcoin?

Bitcoinová komunita vždy ráda mluví o každé vlastnosti jako o nepřekonatelné výhodě. Ono to prostě může být tak, že podobné pokusy o vytvoření alternativní měny v historii skončili zatčením autorů. Takže Satoshi se zkrátka vypařil, aby nebyl zatčen a odsouzen. Za každým protokolem a jeho údržbou vždy stojí konkrétní lidé a nemá smysl si hrát na nějakou anonymitu. Stejně každý ví, kdo nyní Bitcoin udržuje a má práva ke vložení změn do zdrojového kódu. Co se týče těch zamčených mincí, tak se to asi zbytečně řeší. Nikdo soudný to neprodá najednou a i kdyby se tak stalo, aspoň by nováčci mohli levně nakupovat. Určitá hrozba to je a dobře to nevypadá, ale osobně to až tak neřeším. 

Pár dní zpět se Cointelegraph ptal odborníků, co se musí stát, aby lidé adoptovali krypto a Joshua Ashley řekla, že lidé musí krypto projekty vnímat jako běžné technologické společnosti. Ne jako něco tajemného, co vzniká někde v garáži a nikdo přesně neví jak. Tohle má něco do sebe. Satoshiho zmizení mohlo Bitcoinu na začátku pomoc a navodit roušku tajemství, ale nyní jednoznačný lídr možná trochu chybí a my sledujeme forky projektu, různé půtky a názorové přestřelky v přímém přenosu. Podívejte se, co pro Cardano dělá Charles Hoskinson. Jezdí po světě, ptá se co lidé i státníci od krypta očekávají a potřebují. Uzavřel už 4 dohody o spolupráci v rozvojových zemích. Spolupracuje s vládami a regulátory po celém světě a ptá se třeba na to, jaká míra soukromí je adekvátní. Dělá AMA skoro každé dva týdny, takže komunita přesně ví, co se děje a kam budování protokolu směřuje. Ve fázi, kdy se krypto zakazovat nebude a spíše se řeší forma spolupráce je lídr, či nějaká oficiální nadace spíše výhodou, než nevýhodou. Ale to je věc názoru. Je tu rozhodně dost prostoru také pro punk projekty.

Některé banky používají převlečené Ethereum a Ripple, jediný Bitcoin nakupují jako komoditu kvůli profitu místo toho, aby ho nadále nějak využívaly. Kdyby za sebou Ripple neměl reálnou fintech společnost, nikdy by se do bank nedostal. Lidé se obecně cizího a neznámého bojí. Naopak mají rádi lídry a otevřenost. O Charlesovi se někdy mluví jako o Stevu Jobsovi v kryptu. 

Předchozí otázku jsem položil hlavně z důvodu, že altcoinům mnozí vyčítají především to, že jsou to v podstatě produkty nějaké firmy a tedy centralizované. I tvé oblíbené Cardano má jasného lídra – Charlese Hoskinsona. Mám na mysli hlavně to, že zatímco týmy stojící za vývojem Cardano (nebo jiného altcoinu) budou disponovat stále značnou částí coinu, nebo bude mít jasné lídry, tak se daný produkt nezbaví nálepky, že je v moci určité konkrétní skupiny. V tomto prostě altcoiny nemohou (zatím) s Bitcoinem soupeřit …

Je nesmysl propojovat decentralizaci protokolu s týmem, který ho vyvíjí. Jak už jsem řekl výše, za každým protokolem stojí nějací vývojáři a je jedno, jestli je to skupina v garáži, několik osamělých vlků, nebo oficiální nezisková nadace, jak tomu většinou u kryptoprojektů bývá. V běžném světě má každý IT projekt lídra, nebo skupinu odpovědných lidí. To je fenomén, který v kryptu nechceme, ale zatím jsme se ho nezbavili. Důležité je, aby byl protokol ve veřejném repozitáři a vše bylo zcela transparentní. Snahou týmu by mělo být vybudovat nějaký demokratický systém, přes který se bude rozhodovat o důležitých změnách protokolu, systém financování údržby a dalšího rozvoje atd. Protokol a jeho vývoj musí patřit komunitě, ne tajemnému týmu a úzké skupině těžařů, kteří mohou prosazovat své ekonomické zájmy, nikoliv zájmy uživatelů. Tohle je těžký úkol a ne všichni uživatelé budou mít o toto právo zájem. Skutečně decentralizovaný projekt musí mít decentralizovanou také tuto část, nejen protokol. Jinak je to s trochou nadsázky stále jen decentralizovaná hračka v rukou několika jednotlivců. Věci se na tomto světě nedějí sami od sebe a vždy někdo rozhoduje a běh událostí ovlivňuje dle svých potřeb. Všimněte si, že se stále dokola bavíme o rozložení síl.

Zkusme jeden příklad. Má se do Bitcoinu implementovat soukromí? Určitě se najdou důvody pro i proti a komunitu to rozdělí. Soukromí může znamenat zákaz v některých zemích a menší potenciál pumpování ceny. Kdo má o tomhle rozhodnout? Vývojáři a posléze majoritní těžaři, nebo se změna dotkne všech uživatelů a ti by měli mít šanci se vyjádřit? 

Pojďme na Cardano. Existuje 45B ADA mincí. Financování projektu proběhlo přes prodej přibližně 26B ADA. 5B ADA si rozdělili 3 nezávislé entity. Vývojový tým IOHK (R&D), Emurgo a Cardano Foundation. Přibližně 14B ADA bude použito jako odměna za vytěžené bloky v prvních letech běhu sítě.

Nemám problém s tím, že týmy Cardana mince drží a fakt, že toho podvodné projekty zneužili je problém těchto projektů. Nedá se to zobecňovat na všechny. Tým potřebuje část mincí prodat na začátku a za to slíbí, že něco dodá. Jde to udělat nějak jinak? Pokud tým protokol teprve vyvíjí a chce ho nasadit později, nemůže logicky protokol mince generovat. Vznik Bitcoinu byl jiný. Protokol udělal na koleni malý tým nebo jednotlivec a poté se ztratil ze světa. Emise mincí je proto zabuduvaná do protokolu. Fáze financování neproběhla, respektive proběhla tak, že si Satoshi na začátku sám těžil pro sebe. Je to tedy vlastně dost podobné. Satoshi chtěl protokol hlavně rychle dodat a některé věci nedomyslel do konce. To, co komunita vidí jako výhodu, může být viděno také jako nevýhoda.

Tým Cardana poctivě zkoumá každý jednotlivý aspekt protokolu, kryptografii, ledger, design síťového protokolu, možnosti decentralizované aktualizací klientů, teorii her a incentivy, konsensus a další věci. Na vše má studie, které procházejí review, takže teď ví, jaké je nejlepší dosažitelné řešení každé části. Review neznamená, že to tým vystaví na síť a čeká na komentáře. Review znamená, že studii vezmete na konferenci a ukáže lidem, kteří vás nemají rádi a chtějí vám práci co nejvíce rozdupat. Vy pak tuto studii obhájíte, nebo na základě konstruktivní kritiky přepíšete. Až poté se pustíte do programování. Protokol se budeje tak, jako se mají budovat mission-critical systémy. Na týmu Cardana je úžasné, že pokud se jim nějaký kus kódu nepovede, nebojí se ho zahodit a začít od znovu, poučeni z minulých nezdarů. Tenhle konfort Satoshi rozhodně neměl. Jeden z důvodů je právě nedostatek financování a nejspíš i času. Globální distribuovaná a decentralizovaná síť s potenciálem tvořit páteř finančního systému musí být to nejlepší, čeho jsme schopni jako lidé dosáhnout. Tohle budeme nadále neustále vylepšovat a protokol s tím musí počítat. Budování takového protokolu vyžaduje čas a je zapotřebí využít nejlepší lidi, které na to máme z každého jednotlivého oboru a to stojí peníze. Tento přístup mi přijde zcela adekvátní k tomu, co se buduje.

Rozhovor o situácii altcoinov s J. Tesařom: Väčšina si pád na dno zaslúži

Zkus našim čtenářům vysvětlit, proč je podle tebe Proof of Stake lepší koncept než Proof of Work.

Obecně se věří, že bezpečnost Bitcoinu tkví hlavně ve výpočetní náročnosti vytvořit blok. Potíž je, že protokol Bitcoinu si sám nedokáže decentralizaci pohlídat a klidně bude akceptovat bloky od jedné entity stále dokola. To by nevadilo, kdyby dále díky vysokému hashrate neselhává náhodný výběr nodu s právem blok vytěžit, neboť výčet poolů je nízký a díky síťové latenci má Čína určitou nezanedbatelnou výhodu. 

Lze vysokou bezpečnost dosáhnout přes vysokou míru decentralizace? Jednoznačně ano a v tomhle může být PoS lepší než PoW. Z pohledu nezměnitelnosti ledgeru, který je distribuovaný na mnoha nodech, jsou důležité hlavně podmínky vzniku nového bloku, tedy životaschopnost protokolu. V PoS je možné docílit toho, že jednotlivé nody akceptují jen takové bloky, které vznikly decentralizovaně a podle pravidel. Bitcoin si hlídá v podstatě jediné pravidlo a to je důkaz odvedené práce. To je z pohledu decentralizace nedostatečné. Víte jaká je nejlepší ochrana proti dvojímu utracení mince? Vyhnout se náhodnému větvení blockchainu, tedy soutěži o nejrychlejší vytěžení bloku. Takto na to jde Algorand a svým způsobem také Cardano. Takže proti sobě stojí PoW, kde je těžké blok vytvořit, ale když to přes externí zdroje dokážete, protokol ho slepě akceptuje, a PoS, který si sám hlídá, kdy jaký blok akceptuje a za jakých podmínek. Co je více bezpečné?

Pojďme se podívat, jak to PoS Cardana jménem Ouroboros dělá. PoW hraje významnou roli také ve výběru náhodného nodu s právem vyprodukovat blok. Na to je potřeba 10 minut. Co kdyby se prvek náhody implementoval přes pokročilou kryptografii přímo do protokolu? Výběr by se nám smrsknul z minut na vteřiny. 

Cardano využívá kryptografické technologie Verifiable Random Function (VRF), přes kterou node zjistí, že získal právo produkce bloku. Vstupy funkce jsou snapshot stakovaných mincí v daném čase v historii ledgeru, náhodný seed, k jehož vygenerování přispívá každý jednotlivý node metodou opakovaného hození si mincí, veřejný klíč nodu, ID slotu a další věci. VRF je tak schopné vygenerovat náhodné číslo, které každému nodu těsně před potenciálním získáním práva k produkci bloku jednoznačně odpoví na otázku: mám já nyní v tomto časovém slotu právo produkovat blok? Žádný node, ani ostatní nody nebo kdokoliv jiný, nemá šanci dopředu zjistit jaký node právo získá. Protokol má tuto informaci v sobě v zašifrované podobě a dešifrovat ji může pouze node s daným veřejným klíčem, který na to má aktuálně právo. Představit si to můžete také tak, že se v daném slotu vytvoří unikátní klíč, jež umožní vytěžit blok pro konkrétní veřejný klíč. Získáním práva node dostane také určité ověřovací číslo, které slouží jako vstup pro ověření toho, že node toto právo získal. Všechny ostatní nody tak mohou ověřit, že node nabízející blok v daném slotu měl skutečně právo blok produkovat. Vytvoření bloku mj. spočívá v podpisu privátním klíčem a vložením ověřovacího čísla. Privátní klíč se po podepsání bloku zahazuje a vygeneruje se nový. Využívá se dalšího kryptografického nástroj Key Evolving Signature, který umožní měnit privátní klíč a zachovat stejný veřejný. Elegantní na tomto řešení je, že není potřeba velkého počtu posílaných zpráv mezi nody při uzavírání konsensu, jak to můžeme vidět u běžného BFT řešení. Node získá právo blok vytvořit, učiní to a poté blok jednoduše propaguje. Ostatní nody ověří právo i transakce a poté blok akceptují, nebo ne. Výhoda je, že nody mezi sebou nesoutěží, což eliminuje znevýhodňování lokace nodu z pohledu latence sítě. Hodně jsem to zjednodušil. Kdo by chtěl více detailů, v naši Cardano FB skupině je najde. 

V konsensu jsou a budou další ochranné mechanismy. Důležité je, že i když je pro podvodníka snadné vytvořit nějaký blok, je nemožné tento podvodný blok většinově prosadit do ledgeru při utváření konsensu. Podvodník nemá šanci blok správně podepsat a vložit ověřovací číslo. Ostatní nody podvodný blok jednoduše neakceptují a je snadné to poznat, neboť vše důležité pro ověření je v samotném ledgeru. Je matematicky dokázáno, že na podvod je potřeba disponovat s více jak 50 % mincí, takže Cardano PoS Ouroboros je stejně bezpečný, ne-li více, než PoW Bitcoinu. Míru decentralizace Cardana ovlivňuje distribuce ADA mincí, které mohou uživatelé delegovat vybranému poolu. Na decentralizaci tak dohlíží každý jednotlivý uživatel sítě, pokud má zájem. Tohle je ideální rozložení práv pro utvoření konsensu, neboť s vyšší distribucí mincí se rozmělňuje i právo konsensuální a v případě Cardana také právo hlasovací, co se týče řízení projektu. 

Incentivy protokolu budou nastaveny tak, že uživatelům se vyplatí delegovat mince ne tomu největšímu existujícímu poolu, ale spíše nějakému středně velikému či menšímu. Protokol sám tak podněcuje vznik velkého množství poolů, kterých by mělo být dle očekávání asi 1000. Pool si může založit každý uživatel. PoS je tak i více otevřený, než PoW, kde vás účast na konsensu přijde draho a možná vás to finančně zruinuje. Vlastnictvím BTC nemáte šanci podílet se na decentralizaci sítě. Pokud máte ADA, tak za to můžete dokonce dostat odměnu spolu s poolem, kterému mince delegujete. To dále pomůže distribuci mincí menším hráčům. Vlastní pool si může lehce a levně založit nějaká lokální skupina. Bude-li to levné, bude decentralizace růst a s tím i bezpečnost. 

Jelikož PoS dokáže vyprodukovat blok v řádech vteřin, je také přirozeně schopen lépe škálovat. Díky většímu počtu transakcí v PoS mohou být transakční poplatky menší než u PoW a stále bude dost na odměny. Nehrozí tak, že transakční poplatky půjdou na dolarové položky. Tým Cardana se vypořádal s dalším problémem a to je decentralizovaný čas a možnost protokolu synchronizovat se na základě jednotného vnímání času všemi nody. To pomůže vytvořit sharding, tedy uzavírat několik paralelních konsensů, které půjde synchronizovat a dodržet tak jednotný globální stav napříč shardy. Tohle škálování posune hodně nahoru. 

Cardano bude více decentralizované a stejně či více bezpečné než Bitcoin. K tomu všemu bude lépe škálovat. Pokud chceme používat globální sound money, potřebujeme protokol, který bude globálně škálovat a zachová si vysokou míru bezpečnosti a decentralizace. Cardano tento požadavek brzy naplní.

Děkujeme za rozhovor.

Jaromír TesařaogasJaromír Tesař, člen AOGaS Zone
Jsme 1. altcoinová komunita v České a Slovenské republice, jsme experti na fundamentální analýzy, máme za sebou skupinové spoluúčastí v ICO pre-sale! Členům dodáváme kvalitní a ověřené informace, které při vhodné investici přinášejí atraktivní zisky.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Studie: Nejvíce registrovaných kryptoměnových směnáren je v EU

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Štúdia

Velká Britanie, USA, Hongkong a Singapur mají podle studie analytické platformy Crystal nejvíce registrovaných kryptoměnových směnáren. Pokud však vnímáme země Evropské unie jako celek, vítězové v tomto směru právě Evropská unie.

Společnost Crystal to uvedla 9. září ve své publikaci s názvem “Zpráva o mezinárodních tocích bitcoinu mezi lety 2013 – 2019″, která poskytuje zajímavý pohled na to, jak se měnil tok Bitcoinu ve světě mezi 1. lednem 2013 a 30. červnem 2019.

Studie zjistila, že zatímco v roce 2013 tvořily 96% bitcoinových transakcí mezi burzami a směnárnami transakce mezi platformami působícími ve skupině “G20 & ostatní” (viz obrázek níže), v roce 2018 toto procento kleslo k 70%.

Obrázek: Počet registrovaných kryptomenových zmenírni v G20 a ostatní podle studie Crystal

,,V roce 2018 byl celkový objem Bitcoinů vedených mezi burzami téměř 92,6 miliardy dolarů. Směnárny ze zemí G20, Hongkongu a Singapuru realizovali z tohoto balíčku transakce v hodnotě 65,1 miliardy dolarů,” uvádí studie.

Zajímavým zjištěním je i to, že přibližně 10% směnáren, jejichž transakce byly zahrnuty do výzkumu, není registrovaných v žádné zemi.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

$ 31 000 za BTC v roce 2021? Souvisí cena bitcoinu s mining difficulty?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin

Současný cyklus růstu ceny bitcoinu by měl dosáhnout alespoň cenu 30 tisíc dolarů. Naznačují to údaje, které zveřejnil populární analytik PlanB.

PlanB se podělil o svou analýzu na Twitteru. Ke svým závěrům došel na základě sledování ceny bitcoinu, nejnižších bodů mining difficulty (lows) a počtu bloků od posledního minima mining difficulty.

Mining difficulty vyjadřuje obtížnost těžby bitcoinu v daném čase. Tato obtížnost se v průběhu času zvyšuje nebo snižuje podle toho, kolik těžařů (minerů) se zapojuje do těžení bloků a ověřování transakcí. Laicky řečeno, čím více těžařů se zapojuje do těžby, tím je mining difficulty větší. Podrobněji se tématu mining difficulty věnujeme v tomto článku.

Ako funguje ťažba Bitcoinu? Nody, mining difficulty, ekonomická stránka

Historie naznačuje, že existuje souvislost

Historie naznačuje, že mezi mining difficulty a cenou bitcoinu existuje souvislost. PlanB poukázal na to, že proběhlo již několik cyklů, během kterých mining difficulty výrazně narostlo, ale pokaždé cena bitcoinu rostla ve srovnání s předchozím cyklem méně výrazným tempem.

Koncem roku 2013, kdy stál Bitcoin 1300 dolarů, dosáhl Bitcoin oproti předchozímu nejnižšímu mining difficulty nárůst o 50 000%. Koncem roku 2017, kdy Bitcoin dosáhl dosud historicky nejvyšší ceny 20 tisíc dolarů, však šlo oproti předchozímu mining difficulty low o nárůst už “jen” o 9 000%.

PlanB se proto domnívá, že další cenový vrchol bitcoinu od aktuálně posledního mining difficulty low, které evidujeme k prosinci 2018 (Bitcoin stál 3 100 USD), bude procentuálně ještě výrazně nižší. Na základě svých výpočtů předpokládá, že do roku 2021 dosáhne Bitcoin ceny 31 tisíc dolarů, což by představovalo přibližně 1 000% nárůst od posledního mining difficulty low.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Technická analýza (12.9.): Bitcoin pohledem tří různých indikátorů

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

analyza-bitcoin-kralovansky

Náš portál na základě spolupráce s kryptotradery ze slovenské a české scény přináší pravidelné aktualizace k Bitcoinu, které občas doplní i o zajímavé altcoiny. Dnes se na Bitcoin podíval podrobněji Jakub Kralovanský z Nexaltic Capital.

Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením.

Bitcoin

Ahojte traderi, dnes sa pozrieme na Bitcoin viacerými spôsôbmi.  Ak by som mal Bitcoin analyzovať rovnakým štýlom ako v utorok, tak by som nenakreslil nič nové. Od utorka sme došli do mojej predikovanej zóny, kde aj nastal zatiaľ slabší odraz. Zatiaľ je tento odraz pre mňa ešte celkom slabý. Preto sa dnes na Bitcoin pozrieme skrz Friedrichs indikátor, Pivoty a BK indikátor.

Friedrichs

Tento jednoduchý indikátor nám na 1D ukazuje stále nákup a na 12H predaj. Takže ani on nieje rozhodnutý, na aký smer. Friedrichs indikátor je vždy trochu spomalený, ale na 12H a 1D je dosť spoľahlivý. Sme v zóne, kde by mal nastať odraz a kým neuvidím na 1D sell signál, tak je to stále v norme.

Pivoty

Takmer na knot hitnutý support. Momentálne však na 4H bojujeme z MA77, ktorá je súčasťou BK stratégie. Očakávam však menší retracement dole a potom prerazenie. Najbližšia rezistencia z hľadiska pivotov je až na POC čiže niekde na 10 397 dolárov.

BK indikátor

Takýto nejaký priebeh je pri BK úplne bežný. MA77 sa pomaly zastaví. Najprv ju otestujeme, ale neprerazíme. Potom sa graf vráti mierne nadol a prerazíme ju až na druhý, alebo niekedy aj tretí krát. Keď sa pozriete aj do histórie 4H grafu, tak vidíte ako skvelo nám MA77 robí support a rezistenciu. Odraz zatiaľ nastal a sme na prvej prekážke, ktorú by sme mali dnes prekonať.

Zhrnutie

Aj keď som použil úplne iné stratégie a štýly, tak sme sa v podstate dozvedeli niekoľko vecí. Graf sa knotom takmer na dotyk odrazil od pivotu a začal rásť. Momentálne prišiel na prvú silnejšiu rezistenciu v podobe MA77 na 4H grafe a mal by pokračovať smerom nahor. Friedrich nám na 1D odporúča buy a kým sa to nezmení, tak nemusíme byť bearish. Na 12H to zatiaľ na nákup nie je, pretože sme stále pod rezistenciou. Myslím si, že na 12H začne friedrich ukazovať buy až vtedy, keď prekonáme MA77. Celkovo teda stále platí analýza z utorka, ale dnes som chcel zapojiť aj trochu iné indikátory a analýzy ako doplnok pre naše spestrenie. Stále teda platí, že by sme mali ísť UP až niekde ku 11 000 dolárom.

Mince so zápalnou šnúrou

V našom produkte mince so zápalanou šnúrou sme perfektne identifikovali pohyb jednej mince a nakúpili na limitke. S ostatnými mincami zatiaľ čakáme. Dosť nám pomohlo aj NEO, ktoré včera urobilo knotom prudký 114% rast a mali sme ho nakúpené. Bola to obrovská náhoda, ktorá sa často neopakuje, ale pri tradingu treba mať aj kus šťastia.

Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Jakub Kraľovanský

nexaltic-90

Ing. Jakub Kraľovanský
V spoločnosti Nexaltic Capital pracujem ako Senior Trader. S kryptomenami a blockchain technológiou mám viac než 4-ročnú prax. V roku 2017 som úspešne promoval na Ekonomickej Univerzite v odbore Medzinárodný obchod. Po ukončení univerzity som získal osvedčenie o vykonaní odbornej skúšky v sekcii Kapitálový trh. Nexaltic Capital je spoločnosť, ktorá si všíma značný potenciál v novovzniknutých trhoch, akými sú napríklad kryptomeny. Naším cieľom je prinášať do tejto oblasti profesionálny a odborný prístup dostupný širokej verejnosti, a to bez ohľadu na finančný status alebo znalosti klienta.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Investoři o “fake” Bitcoin ETF od VanEck zájem nemají

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Minulý týden jsme vás informovali o tom, že společnosti VanEck a SolidX jakýmsi způsobem obešly Americkou komisi pro cenné papíry a burzu (SEC) a spustily omezené Bitcoin ETF, které mohou obchodovat kvalifikovaní investoři v souladu se zákonem o cenných papírech a to aniž potřebovali povolení od SEC.

Ačkoli VanEck a SolidX popisovaly tento produkt jako jakési omezené Bitcoin ETF, zdá se, že šlo jen o nepovedený marketingový tah, který investory zatím velmi nepřesvědčil. Důkazem toho je skutečnost, že od uvedení tohoto produktu na trh má VanEck SolidX Bitcoin Trust čistá aktiva v hodnotě pouze 41 400 dolarů, tedy čtyři bitcoiny. Upozornil na to ekonom a známý komentátor trhu s kryptoměnami Alex Kruger.

Známý blockchainový právník Jake Chervinsky prakticky hned po představení produktu upozornil, že v žádném případě nejde o Bitcoin ETF. Produkt spíše přirovnal k tomu, co nabízí Grayscale Bitcoin Trust už 6 let.

Vypadá to tak, tedy alespoň po prvním týdnu, že nápad VanEck a SolidX obejít SEC se nevydařil a nazývat tuto formu investice bitcoinovým ETF nebyl dobrý nápad. VanEck a SolidX mezitím stále čekají na verdikt od SEC v souvislosti s jejich skutečnou žádostí o Bitcoin ETF, ke které se musí SEC vyjádřit nejpozději 18. října 2019.

Doporučujeme také:

Bitcoin ETF: Nastal pokrok, ale práce je stále veľa

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Bitcoin míří na 90% dominanci, tvrdí Adam Back

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin-raketa

Bitcoin míří k dominanci 90%, což bude mít další fatální následky na altcoiny. Uvedl to v diskusi na Twitteru s Doveyem Wanem z Primitive Fund generální ředitel Blockstreamu Adam Back.

Sledování dominance bitcoinu je vzhledem na současnou povahu trhu s kryptoměnami denno-denní záležitostí nejen traderů, ale i mnohých altocinových hodlerů. Bitcoin totiž od určité fáze roku 2018, kdy měl jen něco méně než 40-procentní podíl na trhu, má pod kontrolou již přes 70% trhu, což se projevuje výrazným oslabováním hodnoty altcoinů v páru s Bitcoinem.

Tento trend, během kterého roste dominance bitcoinu, bude podle Adama Backa trvat přibližně dva a půl roku a vést může až k jeho dominanci 90%, kde byl naposledy ještě před rokem 2015. Je třeba poznamenat, že šlo o období, kdy ještě mnoho současných altcoinů vůbec neexistovalo a tedy velká dominance bitcoinu na trhu byla tehdy jakoby samozřejmostí.

S názorem Adama Backa souhlasí i Max Keizer či Peter Brandt. Ti se minulý týden, sice každý svým vlastním způsobem, shodli na tom, že altcoiny jsou zdrceně a ze současného stavu se už nikdy nepozdvihne.

O něco větší optimista byl ohledně altcoinů Cantering Clark z BlackRoots, který předpokládá, že altcoinová sezóna přijde, ale až potom, co Bitcoin vytvoří své nové cenové maximum.

Kedy príde altcoinová sezóna? Vraj nie skôr, ako Bitcoin prekoná $20 000

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Bitcoinoví hodleři se dostanou do zisku nejpozději do 1 335 dnů

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin

Nová analýza, kterou vypracovala společnost BitcoinEconomics.io tvrdí, že bitcoinoví hodleři se dostanou do zisku nejpozději do 1 335 dní, což jsou zhruba tři roky a 8 měsíců.

BitcoinEconomics.io v rámci své analýzy zohlednil předchozí cykly bitcoinu. Pokud byste nakoupili Bitcoin koncem roku 2013, kdy dosáhl svého předchozího cenového stropu 1150 dolarů, museli byste čekat právě zmíněných 1 335 dní na to, dokud byste se ocitli se svou investicí v plusu. Stalo by se tak počátkem roku 2017, kdy startoval poslední velký bitocinový bullrun, který skončil až na ceně 20 tisíc dolarů.

Společnost také konstatuje, že pokud investor netrefil cenový strop předchozího bitcoinového bullrunu, čekání na dosažení zisku se výrazně zkrátilo. V případě, že držel Bitcoin 317 dní šance, že je v plusu je velmi slušná – až 75%. Pokud by Bitcoin držel jen 35 dní, pravděpodobnost zisku je 60% a v případě, že by udělal jen jednodenní investici, má šanci na zisk přesně poloviční.

BitcoinEconomics.io porovnal tyto své statistiky s investováním do S & P 500, při kterém by musel investor na to, aby měl 100% pravděpodobnost zisku, čekat až 23 let. Firma upozorňuje, že analýza se zaměřuje výhradně na šanci na zisk, ne na rozsah tohoto zisku.

Upozorňujeme, že tyto informace nejsou žádnou zárukou toho, že se taková situace bude opakovat i v budoucnu. Pokud by se tato čísla potvrdila, ti, kteří nakupovali Bitcoin koncem roku 2017, kdy stál 20 tisíc USD, mají stále dost času, než se dostanou do plusu.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Bitcoin ETF: Nastal pokrok, ale práce je stále mnoho

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Bitcoin ETF

Šéf americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC), která má na stole tři žádosti o schválení Bitcoin ETF, ke kterým musí zaujmout definitivní stanovisko mezi koncem září a polovinou října, se k tomuto tématu vyjádřil v rozhovoru pro CNBC.

Předseda SEC Jay Clayton v interview s redaktorem CNBC Bobem Pisano konstatoval, že ačkoliv nastaly v otázce řešení regulačních problémů s bitcoinovým ETF výrazně pokroky, existuje ještě mnoho práce, kterou je třeba dokončit: ,,Vzhledem k tomu, že Bitcoin se obchoduje převážně na neregulovaných burzách, jak si můžeme být jisti, že jeho cena na těchto burzách nepodléhá významné manipulaci? Nastal progres, ale lidé potřebují odpovědi na tyto těžké otázky, dokud si budeme jistí tím, že můžeme podpořit tento produkt. “

Vyjádření Claytona, který hovoří o možné manipulaci ceny bitcoinu, se snaží VanEck + SolidX a také Bitwise Asset Management vyvrátit argumenty o tom, že cena bitcoinu je ve skutečnosti manipulovatelná jen velmi těžko. Hlavními argumenty, které byly podpořeny i studiemi, jsou:

  • Skutečné objemy obchodování bitcoinu se dějí jen na největších, většinou regulovaných burzách, na kterých jsou rozdíly v ceně bitcoinu minimální. Mezi tyto burzy patří většinou velké americké burzy a neregulovaná Binance
  • Bitcoin je ve své podstatě mnohem obtížněji manipulovatelný než například ropa, jejíž cenu je možné ovlivnit z jednoho centrálního bodu

Clayton již dříve prohlásil, že proti schválení Bitcoin ETF apriori není, pokud bude mít SEC jistotu, že chrání americké investory. Jednou z podmínek je, aby burzy, které by tento fond obchodovaly, měli zabezpečené držení bitcoinu (custody). ,,Custody je naší dlouhodobým požadavkem. Pokud tvrdíte, že něco máte, opravdu to musíte mít.”

Které žádosti má SEC na stole?

Jak jsme zmínili v úvodu článku, SEC musí rozhodnout ohledně třech žádostí. K první od Wilshire Phoenix se musí definitivně vyjádřit už 20. září. a 13. října zaujmout definitivní stanovisko k žádosti Bitwise Asset Management a nejpozději 18. října má deadline k žádosti SolidX + VanEck. A jaké jsou šance na schválení prvního Bitcoin ETF již v tomto roce? Velmi pravděpodobně ne.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Technická analýza Bitcoinu (10.9.): Pokles je zatím v rámci normy

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

analyza-bitcoin-kralovansky

Náš portál na základě spolupráce s kryptotradery ze slovenské a české scény přináší pravidelné aktualizace k Bitcoinu, které občas doplní i o zajímavé altcoiny. Dnes se na Bitcoin podíval podrobněji Jakub Kralovanský z Nexaltic Capital.

Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením.

Bitcoin

Bitcoin nám zase o niečo poskočil dole. Avšak netreba vôbec robiť paniku, pretože tento pokles je zatiaľ v rámci normy. Čo sa technickej analýzy týka, tak ako veľmi silnú zónu, kde by mohol nastať obrat považujem zónu 9800 – 10 000 dolárov. Stretáva sa tam totiž niekoľko parametrov.

  1. retracement rastu nahor – 0.618 – 0.65 tzv. Golden Ratio. Až v 35% prípadoch príde retracement na túto hodnotu.
  2. Fibo extension – projekcia 0.786 – 1.01 pohybu AB.
  3. Volume gap – Na volume profile vidíme volume gap.

V prípade ostrejšieho retracementu môžeme ísť aj nižšie, ale to nič nemení na tom, že daný pokles by mal byť obmedzený. Zatiaľ nás technická analýza poslúcha.

Objemy sú stále katastrofálne a tento pokles nemá absolútne žiadnu silu.

Kapitalizácia

Kapitalizácia má dosť podobnú štruktúru ako Bitcoin. Na tomto grafe mi však príde aj očividnejší trojuhoník vo vlne B. Samozrejme trojuholník sa môže momentálne vytvárať aj na Bitcoine samotnom, ale čo sa týka kapitalizácie, tak je táto formácia viac očividná. Môžeme teda aplikovať rovnaké metódy a merania aby sme zistili kľúčovú zónu na obrat.

Čo je však oveľa zaujímavejšie je to, že na dennom grafe sme už nad trendovou čiarou. Nech si ju natiahnem ako chcem, stále mi vychádza, že sme už nad ňou a tento pokles je vlastne re-testom trendovej čiary. Kapitalizácia tak vyzerá ako keby bola o jeden krok pred Bitcoinom, ktorý sa z tejto veľkej formácie ešte len musí vymaniť.

Dominancia

Dominancia mi napriek poklesu stále nepríde ako dokončená. V takejto fáze je to však extrémne ťažké určiť pretože chytáme potenciálny TOP. Stále si však myslím a rátam s tým, že tento pokles je len korekciou ako sa stalo už niekoľko krát. Altcoiny na druhú stranu vyzerajú dobre. Bohviečo sa však s nimi stane, keď Bitcoin urobí prudký pohyb. Zatiaľ by som nehlásal altcoinovú sezónu, ale rozhodne treba využiť tieto dni na obchodovanie altcoinov.

Mince so zápalnou šnúrou

V tomto produkte sme minulý týždeň uzavreli zisky na EOS, NEO a BTC. Tesne nám ušiel zisk na ETH. Dokupy sme spravili v ten pravý čas. Na zvyšné mince ešte čakáme kým dôjdú do targetov. Keďže dominancia klesá a altcoinom sa práve darí, tak môžete očakávať ďalšiu smršť mincí so zápalanou šnúrou!

Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Jakub Kraľovanský

nexaltic-90

Ing. Jakub Kraľovanský
V spoločnosti Nexaltic Capital pracujem ako Senior Trader. S kryptomenami a blockchain technológiou mám viac než 4-ročnú prax. V roku 2017 som úspešne promoval na Ekonomickej Univerzite v odbore Medzinárodný obchod. Po ukončení univerzity som získal osvedčenie o vykonaní odbornej skúšky v sekcii Kapitálový trh. Nexaltic Capital je spoločnosť, ktorá si všíma značný potenciál v novovzniknutých trhoch, akými sú napríklad kryptomeny. Naším cieľom je prinášať do tejto oblasti profesionálny a odborný prístup dostupný širokej verejnosti, a to bez ohľadu na finančný status alebo znalosti klienta.

Pokračovat ve čtení

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

-