Connect with us

Analýzy

Je Bitcoin na vrcholu bullrunu? On-chain data a fundamenty naznačují mnoho

Zveřejněno

trading
Pixabay.com

Bitcoinu se již přes měsíc nepodařilo překonat své historické maximum, což zejména méně zkušení účastníci trhu vnímají jako projev jeho klesající síly a možná i náznak končícího býčího cyklu. Je proto rozhodně vhodný čas opět se detailněji podívat na on-chain data a další významné fundamenty, které vypovídají o jeho „kondici“ víc, než jen subjektivní pocity.

Aktuálním on-chain datům a jinými fundamentům Bitcoinu se podrobně věnoval analytik Byzantine General, který na Twitteru publikoval vlákno přes 40-zpráv, v nichž rozebral Bitcoin opravdu dopodrobna. V tomto článku vybereme ty nejzajímavější pasáže zjednodušenou formou.

Byzantine General na úvod upozornil, že volatilita Bitcoinu je v současnosti na nejnižší úrovni od konce prosince, což naznačuje, že mnozí účastníci trhu vyčkávají na další významný pohyb ceny. Na druhou stranu Bitcoin dosud NIKDY nenašel vrchol trhu při nízké volatilitě. Kdyby se tak stalo, bylo by to vůbec poprvé.

Úvodem poukázal na několik statistik, které nahrávají spíše medvědům:

 • Dochází k postupnému přesunu tržní kapitalizace z rukou dlouhodobých hodlerů ke krátkodobým držitelům BTC. Je to však běžný jev každého bullrunu, který naznačuje, že hodleři postupně vybírají své zisky. Tento trend graduje při vyvrcholení každého bullrunu. Byzantine General však doplňuje, že zatím nejsme na takových extrémních levelech, jako při předchozích cyklech (více vám naznačí i graf od William Clemente III na konci článku). Zároveň je třeba doplnit, že trend prodeje BTC dlouhodobými hodlery se v posledních týdnech výrazně zpomalil – 9. dubna po 5 měsících úbytku BTC z adres dlouhodobých hodlerů se stala tato kategorie dokonce opět akumulační (při celkovém součtu začaly BTC na jejich adresách přibývat).

 • V neprospěch bullrunu hrají vysoké míry financování futures kontraktů (Funding rates), což je špatné ze dvou důvodů – jít u futures long je drahé a trh s futures je přehřátý. Tento jev je nebezpečný hlavně tehdy, když je trh daného aktiva poháněný hlavně deriváty, což v případě Bitcoinu není úplná pravda, protože velký vliv má i spotové obchodování BTC.
 • Znepokojení vyvolává kimichi prémie – tedy vyšší cena BTC na jihokorejských trzích v porovnání se zbytkem světa. Využít však arbitráž pro přísné regulace v Jižní Koreji je téměř nemožné a vliv jihokorejského trhu na Bitcoin není tak velký jako v roce 2017.
 • Mempool začíná být opět přeplněný, což zvyšuje cenu transakčních poplatků. ,,Vysoké transakční poplatky jsou špatné pro byznys,“ poznamenal.
 • Grayscale přestal kupovat BTC pro svůj GBTC, který se dokonce prodává od března neustále ve slevě. Grayscale byl loni největším institucionálním kupcem BTC a má pod kontrolou 650 000 BTC. Z trhu se tedy prakticky vytratil největší kupce BTC předešlého období. Grayscale však plánuje transformaci GBTC na Bitcoin ETF, což by vyřešilo problém se slevou na GBTC. Podle Byzantine General je jen otázkou času, kdy získá od SEC povolení. Pokud by Grayscale schválili ETF, jeho fond by byl druhým největším ETF v kategorii komodit hned po zlatě.
 • Některé on-chain indikátory jsou podle Byzantine General blízko zón euforie. Ještě jich však nedosáhli, což znamená, že Bitcoin má ještě prostor pro růst

Dále jmenoval pozitiva:

 • Zatímco zájem o GBTC klesá, stoupá zájem o Bitcoin ETF. Kromě 8 žádostí o jeho schválení v USA, Bitcoin ETF se již aktivně obchoduje v Kanadě. Fond od Purpose má pod kontrolou již 17 000 BTC a toto číslo neustále roste.
 • Hashrate, tedy výpočetní síla vynaložená při těžbě BTC neustále roste, což znamená, že Bitcoin má pevné základy ze strany těžařů. Hashrate i mining difficulty neustále vytvářejí nové rekordy.
 • Těžaři vydělávají historicky nejvíce, co dělá předešlé argumenty o možné spirále smrti po halvingu v květnu 2020 absurdními
 • Celková hodnota transakcí BTC v dolarovém vyjádření dosahuje nového historického maxima, co dělá Bitcoin jednou z největších platebních sítí na světě. ,,Nezáleží na tom, že většinou jde o trading. Je to jasný důkaz, že Bitcoin je používán.“
 • Adopce Lightning Network neustále kupředu. Počet nodů se dostal nad 10 tisíc.
 • Fundamenty o hashrate, o tom jak se daří těžařům či o hodnotě transakcí sice možná působí nudně, ale Byzantine General zdůrazňuje, že podtrhují Bitcoin jako nejdecentralizovanější a nejrobustnější síť na internetu. ,,Odkdy jsou Bitcoin peníze / držitel hodnoty, nepotřebuje být více než to,“ poznamenal.

No a v poslední části poukázal na nejzajímavější (obzvláště pozitivní) zjištění o současném stavu:

 • Zájem o spotové obchodování bitcoinu výrazně stoupá a to navzdory mírnému poklesu v posledních týdnech. Všimněte si obrovského rozdílu v objemech obchodování BTC v březnu 2020 při obrovském pádu ceny po vypuknutí pandemie koronaviru a objemy, které byl zaznamenány včera
 • Neustále přibývá počet stablecoinů do trhu– obzvlášť USDT, což podtrhuje rostoucí poptávku po kryptoměnách. Ještě pozitivnější správuu je to díky tomu, že pochybnosti ohledně Tetheru a jeho krytí již nejsou tak výrazné jako v minulosti
 • Těžaři výrazně snížili tempo prodeje BTC. On-chain data naznačují, že v posledních týdnech posílají na burzy minimum svých BTC (data od Glassnode naznačují, že BTC nyní dokonce akumulují)
 • Velmi důležité – neustále klesá počet BTC na burzách, což podtrhuje velkou a hlavně reálnou poptávku po držení Bitcoinu na vlastních peněženkách

 • Od úvodu února se udály jen dva významné přílivy BTC na burzy, no vedle toho množství významných odlivů, což podle Byzantine General naznačuje, že současné období se jeví být obdobím re-akumulace BTC

 • Indikátor Sopra téměř kompletně vychladl, což naznačuje, že trh není přehřátý. Investoři jsou v ziscích, ale ne extrémně vysokých, což naznačuje, že nemají důvod v dohledné době vybírat zisky a tedy prodávat. ,,Takový reset je často výbornou příležitostí pro nákup v rámci bullmarketu,“ tvrdí.

 • Bullrun stále není v režii retailu. Vyhledávání slova Bitcoin sice roste, ale ještě není na historických maximech z roku 2017. Byzantine General přiznává, že někteří lidé možná už vědí o BTC z roku 2017 a také to zkresluje tyto statistiky, ale skutečnosti, že retailové FOMO ještě nenastalo nahrávají další čísla . Patří mezi ně údaje o návštěvnosti kryptoburz, které stále neprodělaly čísla z ledna 2018 a také míra vyhledávání slova „Coinbase“ jako nejznámější směnárny na světě, kde také ještě nebylo překonáno ATH z úvodu roku 2018.
 • Kde se tedy bere kapitál? Odpovědí jsou instituce, které nebyly v bullrunu 2017 prakticky vůbec přítomny, ale dnes jsou již zjevnou a důležitou součástí trhu. Naznačují to obrovské objemy Coinbase (kde nakupují americké instituce) ve srovnání s retailovým ratio.

 • Poptávka institucí potvrzuje i rozrůstající se tabulka firem, které přiznali, že vlastní Bitcoin. Ve skutečnosti to může být jen zlomek firem, které nakoupily BTC, protože společnosti, které nejsou veřejně obchodovány, nemají povinnost koupi BTC oznamovat.

 • Byzantine General upozorňuje, že do BTC už investují i ​​pojišťovací společnosti – jako příklad zmínil 169-letého pojišťovacího giganta MassMutual
 • Zmínil i pozitiva související s Ethereum, které podle něj ovlivňují i ​​na Bitcoin: Vznikají opravdu používané produkty, v čem se tento bullrun odlišuje. Velký zájem je o defi, u něhož celková hodnota uzamčených mincí přesáhla 45 miliard dolarů. Stoupá i zájem o NFT, bez ohledu na to, do jaké míry jde o seriózní věc. ,,Nezajímám se o to, co si myslím o NFT. NFT poutá masmediální světovou pozornost. Nemůžete pochopit NFT, pokud nepochopíte kryptoměny. Je to další forma adopce.“
 • Přichází vstup směnárny Coinbase na burzu NASDAQ (Již dnes 14. dubna), což může podle něj přispět ke zvýšení volatility.
 • Rovněž poukázal na to, že v trhu jsou už i VISA, PayPal, Tesla a další prominentní instituce, což může znamenat, že tento bullrun může být výrazně odlišný.
 • Byzantine General také zdůraznil, že příchod institucí neznamená, že se už nedočkáme výrazných korekcí. Připomněl, že tři velké likvidace (korekce ceny) jsme již viděli v průběhu tohoto roku. ,,Avšak tento bullrun může být jiný. Možná typický čtyřletý cyklus a struktura, na kterou jsme si zvykli, se tentokrát zlomí.“

Následně situaci shrnul do stručnějšího závěru:

 • Deriváty jsou přehráté (negativní)
 • Spotový trh se jeví být silný (pozitivní)
 • Příliv kapitálu jde zejména ze strany institucí (pozitivní)
 • Nedosáhli jsme fáze euforie u retailu (pozitivní)
 • Mainstreamová adopce kryptoměn se stává realitou (pozitivní)
 • Coinbase IPO může být katalyzátorem nové volatility (???)

Další zajímavá on-chain data

Přestože řada tweetů od Byzantine General byla mimořádně bohatá na zajímavé skutečnosti, analytik William Clemente III upozornil na další zajímavé údaje.

,,Nemůžete tvrdit, že tento cyklus není fundamentálně odlišný od těch předešlých,“ poznamenal ke grafu, který ukazuje exchange net flows (pohyby BTC na burzy a z burz) při 200-denním klouzavém průměru. Na grafu můžete vidět, že zatímco před vrcholem předešlého bullrunu (koncem roku 2017) množství Bitcoinu houfně mířilo na burzy, v současnosti vidíme přesný opak – tedy neustálý trend odlivu BTC ze směnáren.

V dalším tweetu upozornil, že graf Realized HODL Ratio naznačuje, že v současnosti jsme na podobných hodnotách, jako byl Bitcoin v roce 2017 když stál kolem 3000 dolarů. ,,Pokud by se historie opakovala, Bitcoin může jít ještě 6,5-násobně výš- někde ke 400 000 USD. Tento bullrun má ještě ohromný prostor pro pokračování.“

,,Takto vrchol bullrunu nevypadá. Na konci býčích cyklů vidíme, že dlouhodobí hodleři (smart money) prodávají Bitcoin retailu (hloupým investorům), kteří přicházejí ve fázi FOMO a přispívají k prudkému růstu ceny při parabolickém růstu. V této fázi ještě zdaleka nejsme.“

V posledním tweetu při kombinaci dvou extrémně důležitých faktorů – rostoucí poptávky po BTC v kombinaci s jeho odlivem z burz konstatoval: ,,Běžní finančníci si myslí, že Bitcoin je bublina, protože nikdy nezažili proces objevování ceny aktiva, které má skutečně fixní nabídku. Zde je vizualizace parabolické cenové dynamiky BTC způsobené exponenciálním zvyšováním poptávky a klesající nabídky.“

 

Populárne