Bitcoin
Krypto zprávy dne (28.7.): Bitcoin, Monero a vliv kriminality na BTC

Kryptoměny v čele s Bitcoinem zažívají turbulentní období, ale jejich vývoj jde neustále kupředu. Přinášíme vám přehled nejzajímavějších denních zpráv.
Téměř milión bitcoinů mají pod kontrolou kriminálníci a zloději
Analytická společnost Chainalysis, která se zaměřuje na studii bitcoinových transakcí na jeho blockchainu, dospěla k závěru, že Darkweb a kryptokriminalita hrají v případě Bitcoinu stále významnou roli. Z nejnovějších údajů totiž vyplývá, že kriminálníci, kteří používají k realizaci svých obchodů většinou DarkWeb, mohou mít aktuálně pod kontrolou téměř milion Bitcoinů. Téměř 600 tisíc z těchto BTC se využívá hlavně na Darkwebu, přibližně 100 tisíc v rámci různých podvodů a něco přes 200 tisíc bylo ukradeno z burz a jsou pod kontrolou hackerů. Pro lepší ilustraci vlivu kriminálníků na celý BTC ekosystém je nutné doplnit, že aktuálně je v oběhu více než 18,3 milionu BTC, ovšem odhaduje se, že 3-4 miliony BTC jsou „ztracené“. Jeden milion BTC pod kontrolou kriminálníků je proto relativně opravdu vysoké číslo. (cointelegraph.com)
Aktivita na burzách explodovala! Nárůst výběrů BTC je býčí signál
Po tom, jak Bitcoin prorazil psychologicky silnou cenovou úroveň 10 tisíc dolarů a zvláště, když se dostal i nad cenu 10 500 dolarů, která byla označována za mimořádně silnou rezistenci, přes kterou se mu předtím několikrát nepodařilo dostat, začala extrémně stoupat aktivita na kryptoměnových burzách. Vyplývá to ze statistik analytické platformy Glassnode, ze kterých je zřejmé, že v těchto hodinách probíhá masivní nárůst on-chain aktivity. Více se dozvíte zde.
Bitcoin kráčí směrem k digitálnímu zlatu, uvedl Nigel Green
Nigel Green stojící v čele přední finanční poradenské společnosti Dever Group si myslí, že současný růst Bitcoinu potvrzuje domněnky, že by se mohl stát digitálním zlatem. ,,Doposud bylo zlato známé jako konečné aktivum pro bezpečnou úschovu majetku, ale Bitcoin, který sdílí jeho klíčové vlastnosti jako je jeho nedostatek, by mohl v budoucnu potenciálně zlato zastoupit díky tomu, že svět se stává stále více řízený technologiemi,“ uvedl. Tématu jsme se podrobněji věnovali v tomto článku.
Proč není Monero na Coinbase? Armostrong to vysvětlil
Zakladatel nejznámější americké kryptosměnárny Coinbase Brian Armstrong bez okolků vysvětlil, proč v nabídce Coinbase chybí možnost koupě a obchodování kryptoměny Monero (XMR). Důvodem jsou obavy z regulátorů, kterým jednoduše používání takového typu kryptoměn nevoní. Více se dočtete zde.
Pokud se vám líbí naše články, sledujte nás na Facebooku.
Bitcoin
Mnuchinovi to nevyšlo. O osudu návrhu FinCENu se rozhodne až za nové vlády

Téma regulací kryptoměn se stalo v posledním období mimořádně horkým. Zatímco v americkém kongresu se mluví o zákonu s názvem Stable Act, který je zaměřen na stablecoiny, SEC žaluje Ripple za prodej necertifikovaných cenných papírů (XRP) a šéfka ECB Lagardeová volá po celosvětové regulaci Bitcoinu, tak velkou pozornost vzbuzovala i snaha Ministra financí USA Stevena Mnuchina prosadit za pomoci FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network) zákon, který by skrz zrychlené řízení vyžadoval od burz identifikaci soukromých kryptoměnových peněženek, na které se realizují transakce.
Steven Mnuchin a Ministerstvo financí se snažili toto nařízení za pomoci FinCENu prosadit dříve, než Mnuchinovi skončí po příchodu administrativy Joea Bidena funkční období. Docílit toho chtěli zrychleným řízením s krátkou 15-denní lhůtou na veřejné připomínkování (na rozdíl od standardních 60 dní). Zkráceně řízení se přitom běžně aplikuje pouze v případech, že se jedná o vážná ohrožení zájmů a bezpečnosti USA (v tom případě vyvstává otázka, na co Mnuchin čtyři roky čekal).
Dobrou zprávou je, že i díky přes 7500-připomínkám k tomuto návrhu, které byly adresovány FinCenu, se jeho schválení ve zkráceném řízení nakonec nepodaří realizovat a návrh tak nakonec zůstane „v rukou“ budoucí vlády. FinCEN totiž oficiálně oznámil, že nechává na připomínkování dalších 45 dní.
Jinak řečeno o budoucnosti tohoto návrhu z dílny Stevena Mnuchina, rozhodne až nové vedení. Ministryní financí by se měla stát Janet Yellenová, jejíž názor na tuto problematiku zatím není veřejně znám, ale kryptoměnová komunita doufá, že celý návrh přehodnotí a přijde s vlastním, snad méně šokujícím řešením.
zdroj: cointelegraph.com
Bitcoin
Kauza Tether: Je stablecoin USDT krytý i Bitcoinem?

O podezření, že nejznámější stablecoin Tether (USDT), tedy kryptoměna, která kopíruje hodnotu vůči americkému dolaru v poměru 1: 1, ve skutečnosti není krytý na 100% americkými dolary, jsme psali na webu Kryptonovinky už mnohokrát.
Toto téma je horké i v posledních dnech, protože soudní spor mezi newyorskou prokuraturou (NYAG) a firmou iFinex (která je matkou firmy Tether a také burzy Bitfinex) se dostává do důležité fáze. Za významný se považuje právě dnešní den 15. leden 2021. Jde totiž o datum, kdy by měl iFinex prokurátorovi vysvětlit, jakým způsobem a v rámci jakých procesů jsou Tethery (USDT) v oběhu opravdu kryté americkými dolary – doložit by měl bankovní výpisy a všechny ostatní s tím související dokumenty včetně informací o obchodování USDT na burze Bitfinex.
(Soudní spor mezi newyorskou prokuraturou (NYAG) a iFinex započal již v květnu 2019. Důvodem je podezření, že iFinex použil 850 milionů dolarů z účtu firmy Tether, aby jimi pokryl ztráty burzy Bitfinex).
Je Tether krytý i Bitcoinem?
Portál Decrypt mezitím přišel s informací, podle níž bahamská banka Deltec, která Tetheru spravuje nemalou část dolarových rezerv stablecoinu USDT (tedy zabezpečuje jeho krytí), oznámila, že má i nemalou pozici v Bitcoinu. Potvrdil to šéf banky Hugo Rogers, který uvedl: ,,Nakoupili jsme Bitcoin pro naše klienty, když stál kolem 9300 dolarů, takže se nám v roce 2020 opravdu dařilo. Očekáváme, že v tomto trendu na základě krize likvidity (bitcoinu) se nám bude dařit i dál.“
So Bitfinex invests in Deltec, Tether claims in court they should be able to invest in as much bitcoin as they want with reserves, and now Deltec has a large position in Bitcoin. Cool. I'm sure there is nothing to see here
— Bennett Tomlin (@BennettTomlin) January 14, 2021
Informace o tom, že Deltec vlastní nemalou pozici v Bitcoinu však vyvolala spekulace, zda zmíněné USDT v oběhu nejsou náhodou kryty z části právě Bitcoinem.
Firma Tether už dříve na své stránce upravila informace o tom, jakým způsobem kryje USDT. Zatímco v minulosti bylo uvedeno, že všechny USDT v oběhu jsou kryty přímo americkými dolary v poměru 1: 1, po aktualizaci této informace víme jen to, že jsou kryty „firemními rezervami“. To znamená, že USDT v oběhu mohou být kryty například i jinými aktivy, návratovými půjčkami a kdoví, možná i Bitcoinem.
Tether naposledy zveřejnil transparentní update krytých USDT 1. června 2018 (ve skutečnosti však nezávislý audit nikdy neabsolvoval pozn.red). V té době ukázal dokumenty, na jejichž základě deklaroval krytí 2,55 miliardy USDT v oběhu. V současnosti je však kapitalizace Tetheru již přes 24 miliard, tedy desetinásobně vyšší.
Aby bylo uvedeno na správnou míru, banka Deltec nijak nepotvrdila, že Bitcoiny, které má v úschově, patří právě Tetheru. Mezi klienty této banky patří totiž například i krypto derivátová směnárna FTX.
Tether (USDT) je dlouhodobě terčem kritiky a obav kryptoměnové veřejnosti. Pokud by se prokázalo, že USDT v oběhu nejsou plnohodnotně kryté dolary, nebo jinými aktivy, které by zajišťovaly jejich krytí v plné míře, mohlo by to totiž mít negativní dopad na celý trh.
Na druhou stranu však třeba uvést, že ačkoliv je Tether největším stablecoinem a třetí největší kryptoměnou na trhu podle tržní kapitalizace, tak jeho celková hodnota v oběhu je stále jen zhruba na úrovni tří procent kapitalizace Bitcoinu. Otřásl by se tedy v základech moloch jako Bitcoin, kdyby měl Tether problém?
zdroj: decrypt.co
Bitcoin
Čísla Grayscale podtrhují silný institucionální zájem o Bitcoin

Společnost Grayscale Investments, která je největším institucionálním držitelem Bitcoinů, které následně zprostředkovává skrz své investiční produkty regulovaným způsobem dalším institucím, zveřejnila výsledky svého hospodaření za čtvrtý kvartál 2020. Vyplývá z nich, že poptávka po Bitcoinu nebyla ze strany institucí nikdy tak obrovská, jako právě v onom období.
Institucionální investoři v Q4 akumulovaly skrz Grayscale rekordní počet Bitcoinů, ale i Etherů (ETH). Celková hodnota investic do produktů Grayscale činila 3,3 miliardy dolarů, což se promítlo do průměrného týdenního přílivu čerstvého kapitálu v hodnotě 250,7 milionu dolarů. Je to trojnásobek nárůstu oproti třetímu kvartálu, kdy produkty Grayscale naakumulovaly 1,05 miliardy USD.
Pokud jde o samotný Bitcoin a tedy produkt Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), týdně do něj proudilo 217,1 milionu dolarů. U Ethereum šlo o institucionální investice v hodnotě 26,3 milionu USD.
Grayscale uvedla, že ve čtvrtém čtvrtletí tvořily institucionální investice 93% všech investic do těchto produktů, což je také nárůst oproti třetímu kvartálu, kdy šlo o 84% nového kapitálu.
Za celý rok bylo do produktů Grayscale investováno 5,7 miliardy dolarů. To je více než čtyřnásobek hodnoty, kterou předtím Grayscale nakumulovala mezi lety 2013 a 2019.
Zájem institucí zřejmě pokračuje
Koncem prosince jsme vás informovali, že Grayscale dočasně pozastavila možnost dalších institucionálních investic do GBTC, což je standardní proces v rámci období, kdy mohou instituce po 6měsíční fixaci prodávat své GBTC drobným investorům skrz zprostředkovatelské platformy. Od 11. ledna však mají instituce dveře k produktu GBTC opět otevřené a zdá se, že tuto příležitost naplno využily.
Grayscale totiž potvrdila, že do svého portfolia nakoupila dalších 4 618 BTC v současné hodnotě kolem 182 milionů dolarů, což znamená, že při součtu této hodnoty a výkazu za rok 2020 má aktuálně ve zprávě hodnotu převyšující 27 miliard dolarů.
Analytická platforma Glassnode upozornila, že od července 2020 se dostává na burzy zhruba jen třetina nově vytěžených BTC. Jelikož od květnového halvingu se denně vytěží v průměru jen okolo 900 BTC, znamená to, že na prodej na burzy se dostane denně jen 300 nových BTC. To podtrhuje zmiňovanou krizi nabídky a likvidity BTC.
Během stejného období pouze Grayscale nakoupila 224 930 BTC a aktuálně má pod kontrolou přes 570 000 BTC. Nuž a že krize likvidity a nabídky není jen spekulace naznačuje i oznámení brokera eToro, který musel dočasně omezit možnost obchodování Bitcoinu z prostého důvodu, že jich měl na prodej málo.
zdroj: cointelegraph.com
Bitcoin
Bitcoin potřebuje celosvětovou regulaci, tvrdí šéfka ECB

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová řekla, že Bitcoin je spekulativní aktivum, které vyžaduje jednoznačnou regulaci.
O vyjádřeních Lagardeové na adresu Bitcoinu informovala agentura Reuters. ,,Je to vysoce spekulativní aktivum, které vedlo k zábavnému podnikání a k některým zajímavým a absolutně trestuhodným činnostem v oblasti praní peněz,“ řekla Lagardeová o Bitcoinu.
Hanebné využívání Bitcoinu je podle prezidentky ECB jednoznačně dokazatelné předchozími i současnými vyšetřováním trestných činů. Poukázala tím na příklad z minulého měsíce, kdy italská policie zatkla generálního ředitele kryptoměnové burzy BitGrail a obvinila ho z praní 2 milionů dolarů v kryptoměnách.
,,Musí existovat regulace. Musíme je aplikovat a odsouhlasit na globální úrovni, protože pokud bude umožněno učinit únik, tak se ta úniková cesta použije. Globální spolupráce a multilaterální akce jsou naprosto nezbytné, ať už jde o iniciativu ze strany G7 s přesunem na skupinu G20 a potom další rozšíření. Je to něco, co je třeba řešit,“ prohlásila.
Země G7, kam patří Kanada, Francie, Německo, Itálie, Velká Británie a USA, se již v prosinci dohodly na tom, že mezi své priority pro následující období zařadí vypracování regulačního návrhu pro kryptoměny. G7 k tomu vyzval současný ministr financí USA Steven Mnuchin.
Lagardeová také z části nastínila možnou budoucnost vnímání Bitcoinu, když uvedla: ,,Pro ty, kteří předpokládali, že by se z toho mohlo stát něco než je měna, je mi to líto, ale (Bitcoin) je aktivum.“
O rizikovosti Bitcoinu hovořila i v listopadu, když prohlásila, že problémem Bitcoinu je to, že nemá žádný identifikovatelný element, který by ho dokázal kontrolovat, čili například svou centrální banku. To podle ní vysvětluje jeho vysokou cenovou volatilitu.
zdroj: decrypt.co
Bitcoin
Město Miami chce být hlavním světovým městem kryptoměn

1. ledna 2021 jsme vás informovali, že starosta metropole amerického státu Florida města Miami zvažuje možnost nákupu Bitcoin do městské pokladny, nuže a aktuálně to vypadá tak, že nemusí jít jen o bulvární spekulaci, která se na okamžik mihla i mainstreamových médiích.
Nové zprávy, které přicházejí ze sluneční Floridy totiž informují o tom, že starosta Miami Francis Suarez se minulý víkend osobně setkal s Tylerem a Cameronem Winklevossovci, tedy zakladateli americké burzy Gemini, se kterými se dlouho mluvil o kryptoměnách a budoucnosti blockchain technologie.
Tyler Winklevoss společně s jeho bratrem Cameronem byli jen pár dní dozadu označení za největších kryptoměnové miliardáře. Společně už v roce 2014 založili v New Yorku zmíněnou burzu Gemini a svého času stáli i u vzniku Facebooku.
Over the weekend I had the honor of having @tyler @cameron come by City Hall for a #CafecitoTalk to discuss the future of cryptocurrency and Bitcoin and the possibility of a @Gemini LATAM HQ in Miami.
This is a MUST WATCH!! pic.twitter.com/TjoiO0Tfad
— Mayor Francis Suarez (@FrancisSuarez) January 12, 2021
Suarez po setkání s Winklevossovci poznamenal, že si je velmi pozorně vyslechl a je na misi udělat z města Miami „největší kryptoměnové město na této planetě“.
Tyler Winklevoss po setkání poznamenal, že kryptoměny mohou být pro obyvatele města Miami v mnoha ohledech velmi užitečné. ,,V Miami žije množství lidí, kteří mohou mít rodinu, která žije jinde v jiných zemích. Nyní platí obrovské poplatky jen za to, že peníze přesouvají. Kryptoměny jsou jako posílání peněz emailem. Je to okamžité a převody jsou zdarma.“
Suarez k pozitivnímu názoru na kryptoměny poznamenal: ,,Vždy jsme byli známí jako finanční centrum. Hlavní město je zde. Nejpropracovanější finanční bankovnictví je právě zde. Musíme integrovat také kryptoměny. Myslím si, že v této oblasti aktuálně zaostáváme za New Yorkem, ale věřím, že ho rychle doženeme.“
Starosta Miami zároveň naznačil, že město Miami by mohlo umožnit svým obyvatelům platit městské poplatky i pomocí kryptoměn a to od majetkových daní až po různé typy povolení.
Suarez nemluvil o kryptoměnách jen s bratry Winklevossovci. V posledních týdnech vedl hlubší diskusi i s Whitem Gibbsem z miningové společnosti HASHR8 a také Beniaminem Mincem, který je CEO blockchain společnosti Elrond. Rovněž se setkal s Davem Portoneym, zakladatelem Barstool Sports, který se loni zviditelnil tradingem Bitcoinu a kryptoměn, čímž přispěl k jejich popularizaci, ačkoli v oblasti kryptoměn je relativně mladou a dá se říci že i kontroverzní postavou.
,,Chceme, aby kdokoliv, kdo sdílí naši vizi, přišel a začal budovat. Ale nebudeme Silicon Beach nebo příští New York. Jsme Miami a na to nezapomeneme,“ dodal.
Bitcoin
Využily instituce propadu Bitcoinu na další nákup?

Bitcoin, který se koncem roku 2020 „utrhl z řetězu“ a v úvodu toho nového vytvořil několik historických cenových maxim až na úroveň 42 000 dolarů, předvedl v úvodu tohoto týdne strmý pád, který skončil na některých spotových burzách až při ceně 30 000 USD.
V době psaní tohoto článku se však již Bitcoin opět obchoduje za cenu přibližně 37 000 dolarů, což znamená, že prudký propad jeho ceny využili účastníci trhu na levnější nákup.
Během pondělního propadu ceny došlo podle portálu CryptoSlate k likvidaci více než 2,8 miliardy dolarů futures kontraktů. Smůlu měli zejména obchodníci, kteří využívali pákový efekt. Jednalo se o vůbec o největší likvidaci pozic od „černého čtvrtku“ 13. března 2020, kdy se začaly všechny trhy prudce propadat po vypuknutí pandemie koronaviru.
Někteří analytici se aktuálně domnívají, že při ceně 30 tisíc dolarů našel Bitcoin své nové „dno“ a je připraven na další růst. Tento názor zastává například generální ředitel společnosti CryptoQuant Ki Young Ju, který se domnívá, že propad ceny využili další institucionální hráči na akumulaci BTC.
Ki Young Ju vedle toho poukázal na graf, na kterém znázornil, že 2. ledna došlo k obrovskému odlivu Bitcoinu z burzy Coinbase (přes 55 000 BTC), když stál Bitcoin 32 tisíc USD. ,,Je zde mnoho institucionálních investorů, kteří nakupovali Bitcoin na ceně okolo 30 až 32 tisíc USD. Odliv z Coinbase z 2. ledna byl největší za poslední tři roky. Spekulativně se domnívám, že chlapci, kteří za tímto bullrunem stojí, budou silně chránit úroveň 30 tisíc dolarů. Pokud by došlo i k propadu, nepůjde to níže než pod 28 tisíc.“
There are many institutional investors who bought $BTC at the 30-32k level. The Coinbase outflow on Jan 2nd was a three-year high.
Speculative guess, but if these guys are behind this bull-run, they'll protect the 30k level. Even if we have a dip, it wouldn't go down below 28k. pic.twitter.com/3GXLpjyWbp
— Ki Young Ju 주기영 (@ki_young_ju) January 13, 2021
Zajímavým údajem je míra obchodování Bitcoinu při zmiňovaném prudkém pondělním propadu ceny. Upozornil na to na Twiitter účet Byzantine General. Objemy (volume) byly v daný den nejvyšší v historii.
This was also the daily with the highest aggregated spot AND perps volume ever recorded.$BTC pic.twitter.com/dNuzXwz8nU
— Byzantine General (@ByzGeneral) January 13, 2021
Předešlé rekordy se také udály v momentech, kdy došlo k zásadním událostem. Například v zmíněný „černý čtvrtek“ 13. března 2020, v době, kdy Bitcoin vytvořil ATH nebo v momentě, kdy se Bitcoin v roce 2019 obchodoval za 14 tisíc dolarů a pak padl prudce dolů. V minulosti tedy rekordní objemy vedly k otočení trendu, což nemusí být dobrým signálem, avšak dělat definitivní názor na základě tohoto faktu by zřejmě nebylo správné.
Bitcoin
Grayscale otevírá dveře novým institucím, které chtějí investovat do Bitcoinu

Dva dny před Vánoci, 22. prosince 2020, jsme vás informovali, že největší institucionální správce Bitcoinů společnost Grayscale Investments dočasně pozastavila možnost investování do jejích nejpopulárnějších produktů Bitcoin Grayscale Trust (GBTC) a Ethereum Grayscale Trust (ethene).
Grayscale k tomuto kroku přistupuje pravidelně, ale vždy tím vzbuzuje obavy z možného vlivu na tržní cenu těchto aktiv. Tato firma totiž vytvořila jedno z mála míst, kde mohou američtí institucionální investoři regulovaným způsobem investovat přímo do kryptoměn v čele s Bitcoinem.
GBTC lze chápat jako podíly vázané na Bitcoin, při kterých se investice od akreditovaných institucionálních investorů v amerických dolarech převádějí do akcií GBTC. Ty jsou následně uzamčeny v případě Bitcoinu na 6 měsíců. U jiných kryptoměn na rok. Po uplynutí této doby mohou akreditovaní investoři prodat tyto své akcie retailovým zákazníkům skrz zprostředkovatelské účty od firem jako jsou Fidelity či Schwab. Grayscale předtím pravidelně pozastavuje nabídku a označuje tím konec období fixace.
Období, během kterého byla možnost investice do GBTC pro nové investory pozastavena, 11. ledna skončilo. Grayscale oznámila, že obnovila činnost téměř všech svých na kryptoměny vázaných fondů včetně toho, který se týká Bitcoinu.
01/12/21 UPDATE: Net Assets Under Management, Holdings per Share, and Market Price per Share for our Investment Products.
Total AUM: $25.0 billion$BTC $BCH $ETH $ETC $ZEN $LTC $XLM $XRP $ZEC pic.twitter.com/0aNNHB1VKb
— Grayscale (@Grayscale) January 12, 2021
Kroky Grayscale jsou velmi pozorně sledovány, protože tato společnost aktuálně spravuje kryptoaktiva v hodnotě 24,5 miliardy dolarů (údaj platný k 11. lednu 2021). Firma vícekrát uvedla, že její tempo akumulace Bitcoinů v některých obdobích až trojnásobně převyšovalo počet nově vytěžených BTC (denně se vytěží přibližně 900 BTC).
Opětovným otevřením Grayscale Bitcoin Trust získávají institucionální investoři další příležitost investovat do Bitcoinu s vědomím, že jejich investice bude blokována 6 měsíců. Pro Bitcoin to může být další pozitivní fundament.
zdroj: decrypt.co
Bitcoin
Microstrategy láká k Bitcoinu další instituce, Goldman Sachs mluví o maturitě BTC

Veřejně obchodovaná společnost Microstrategy, která se v roce 2020 zviditelnila nákupem přes 70 000 BTC a tvrzením, že přechází na „bitcoinový standard“ chce udělat pro popularizaci této kryptoměny napříč institucemi ještě více.
Šéf firmy Microstrategy Michael Saylor, který kdysi Bitcoin kritizoval, ale v posledních letech se z něj stal jeho velký fanoušek, oznámil na Twitteru, že 3. a 4. února 2021 jeho firma uspořádá velkou konferenci s názvem „Bitcoin pro korporace“. Saylor v tweetu vysvětlil, že událost bude probíhat online a institucionální zájemci se ho mohou zúčastnit zcela zdarma. Pointou konference bude vysvětlit strategii a taktiku, v rámci které se mohou americké firmy stát legálním způsobem držiteli Bitcoinu.
On Feb 3 & 4, @MicroStrategy will host Bitcoin for Corporations. Join our officers, industry luminaries & strategic vendors for a free, online, accelerated course in #Bitcoin strategy & tactics to grow your company & create shareholder value.https://t.co/dHYPyWGxbo
— Michael Saylor (@michael_saylor) January 12, 2021
V souvislosti s touto akcí se pochopitelně nabízí otázka, zda bude konferenci sledovat i šéf společnosti Tesla Elon Musk. Ten si totiž nedávno vyměnil s Michaelem Saylorem sérii tweetů, v rámci kterých se dotazoval na to, zda je v současnosti vůbec možné nakoupit na firmu Bitcoin v hodnotě milionů dolarů. To pochopitelně vyvolalo spekulace o tom, zda Tesla v dohledné době přistoupí jako první firma ze S & P500 indexu k nákupu BTC.
Ve včerejším rozhovoru na YouTube Zaujalo ma Krypto & FinTech označil český odborník na kryptoměny Adam Kracík tuto možnost za reálnou, ačkoli uvedl, že větší smysl by pro Teslu zřejmě měla investice do některého z altcoinů, které může tato automobilka využít při svých autech.
Goldman Sachs: Bitcoin čeká maturita
V podobném čase, co oznámila společnost Microstrategy svůj plán naučit i další instituce, jak kupovat Bitcoin, mluvil o nejznámější kryptoměně v rozhovoru pro CNBC analytik výzkumného oddělení Goldman Sachs Jeffrey R. Currie, který konstatoval, že Bitcoin předvedl obdivuhodný růst, ale stále tvoří jen malý zlomek celkového trhu a aby se v budoucnu vyhnul propadům, jaký zažil v pondělí, bude muset ještě dozrát.
Jeff Currie k pondělnímu propadu zároveň poznamenal, že pro rodící se nová aktiva je vysoká volatilita absolutně přirozená a běžná. ,,Klíčem k vytvoření určitého typu stability na trhu je vidět zvýšenou účast institucionálních investorů. Právě teď jde pouze o zhruba 1% institucionálních peněz.“
Currie mluvící i jménem Godlman Sachs však naznačil, že Bitcoin postupně dozrává jako třída aktiv a je pravděpodobné, že postupem času bude jeho volatilita klesat.
zdroj: cointelegraph.com, decrypt.co
Bitcoin
Reakce analytiků na největší denní dolarový propad v historii Bitcoinu

Ti co vstoupili do kryptotrhu až v druhé polovině roku 2020 se zřejmě včera nestíhali divit. Cena Bitcoinu padla během 24 hodin ze 40 tisíc dolarů na 32 tisíc dolarů a pokud bychom se podívali na horizont několika dní, tak 8. ledna 2021, tedy čtyři dny dozadu, stál Bitcoin v době svého ATH téměř 42 000 dolarů, včera ho bylo možné koupit i za přibližně 31 000 USD.
Hned na úvod je třeba zejména nováčky upozornit, že takové prudké propady ceny Bitcoinu se v historii staly nejednou, ačkoli z hlediska ztracené dolarové hodnoty byl včerejší propad největší v historii (což je ovšem pochopitelné vzhledem k tomu, že Bitcoin byl blízko svých historických cenových maxim ).
Důležité je zdůraznit, že Bitcoin i během předchozího býčího cyklu, který vyvrcholil 17. prosince 2017 vytvořením cenového maxima 20 000 USD, zažil šest korekcí o více než 30%. Je tedy možné, že současná korekce nakonec bude jen jednou z několika, které ještě zažijeme v následujících měsících a možná až letech při hledání nového cenového stropu.
Generální ředitel investiční společnosti Guggenheim Partners, která koncem loňského roku požádala SEC o povolení investovat 10% svého spravovaného majetku do Bitcoinu, Scott Minerd, řekl ještě před tímto pádem, že růst ceny BTC je již neudržitelný a naznačil tedy nutnost korekce, aby se jednoduše mohl Bitcoin „nadechnout“. Dokonce řekl, že jeho firma „stáhla peníze ze stolu“, protože růst byl neudržitelný. Kriticky na tento krok reagoval makro investor Dan Tapeiro:
,,CIO obrovské firmy obchoduje Bitcoin na denní bázi? Toto má být investice na 5 až 10 let,“ upozornil.
Dimitri Ushakov, který je hlavním obchodním ředitelem firmy BitRiver po prudkém propadu ceny BTC konstatoval: ,,Tento pokles ceny bitvou by se neměl zdát neobvyklý nikomu, kdo sleduje tento sektor od jeho boomu v roce 2017.“
Kryptoanalytik Jason Deane z firmy Quantum Economics pro portál decrypt uvedl: ,,Jde o zdravou součást býčího trhu, která umožňuje obchodníkům přeskupit se a nadechnout, než se pustí do nového objevování cen. V dobách emocionálního motivovaného obchodování, podobně jako v letech 2017 a 2018, mohou být takové korekce velké a nepředvídatelné.“
Antoni Trenchev z firmy Nexo si myslí, že k prudkému pádu došlo i kvůli malým investorům, kteří se poklesu jednoduše zalekli a přispěli mu. ,,Malí investoři jsou pochopitelně náchylnější k panice (a vzrušení) a uchýlí se k rychlejšímu prodeji.“
,,Klíčové je, pokud jste novým v tomto trhu, nebo pokud i jste v tomto trhu již nějakou dobu, abyste se nenechali vystrašit propadem o 10%. Všichni máme v sobě trochu post traumatického stresu z kapitulace z roku 2018. Je důležité nereagovat přehnaně na dennodenní pohyby, dokonce ani na pohyby v průběhu týdne,“ upozornil Kian Warick, zakladatel derivátové platformy Synthetix.
Alex Maschinsky, který stojí v čele firmy Celsius, je přesvědčen, že propad ceny byl zdravou potřebnou korekcí a dokonce tvrdí, že Bitcoin může padnout ještě výrazně níž, než se vrátí k cestě vzhůru. ,,Vidím potenciál, aby se Bitcoin propadl ještě o více než 25%. Dříve či později medvědi shromáždí dostatek síly, aby vedli tuto korekci. Celkově vidím potenciál pro pokles do konce prvního čtvrtletí až na 16 tisíc USD“.
,, Je to zdravá korekce ze strany chytrých institucí, které nakupovaly od 20 tisíc dolarů po 30 tisíc dolarů,“ uvedl David Lifchitz, CIO firmy ExoAlpha. ,,Nejhorší věcí nebylo to, že cena Bitcoinu rostla, ale tempo, jakým rostla. Od poloviny prosince do konce prosince Bitcoin rostl v průměru o 8% denně a od 1. Ledna do 10. ledna až o 15,3%,“ upozornil.
,, Je to tedy zdravá korekce, která má očistit nadměrný růst za posledních 10 dnů, což umožní Bitcoinu vybudovat nové základy k cestě na 50 tisíc dolarů a ještě výše.“
Svou strategii pro následující období naznačil i bývalý Wall Street Investor Jim Cramer, v současnosti moderátor relace Mad Money na CNBC. Ten je známý tím, že chce kupovat vždy „ve slevách“. Po včerejším pádu Bitcoinu řekl, že jeho cílem bylo zbavit se všech Bitcoinů a jít do „cash“. Nyní si počká, zda Bitcoin půjde opět pod 20 000 USD a pak jej opět nakoupí.
Zajímavý názor na současnou situaci na trhu prezentoval Mark Cuban, známý investor a majitel klubu NBA Dallas Mavericks. ,,Když sleduji obchodování s kryptoměnami, mám z toho stejný pocit, jako z internetové akciové bubliny. Myslím si, že Bitcoin, Ethereum a několik dalších napodobí ty, které vznikly během dot-com bubliny a přežily prasknutí bubliny jako Amazon, Ebay či Priceline. Mnohé však nepřežijí.“
S tvrzením Cubana, který má často protichůdné názory na Bitcoin, by zřejmě mnozí kryptoměnoví analytici souhlasili. V současnosti existuje až extrémně mnoho kryptoměn a je pravděpodobné, že většina z nich upadne časem do zapomnění.
zdroj: cointelegraph.com
Bitcoin
Po pádu sledujte fundamenty Bitcoinu. Mnohé jsou stále mimořádně býčí

V době, kdy cena Bitcoinu klesla o 8 tisíc dolarů a dokonce bylo v určitý moment možné koupit tuto kryptoměnu i za $ 31 000, což je o téměř o 11 tisíc dolarů méně, než je její historické maximum, je důležité shrnout si, v jaké kondici Bitcoin aktuálně je.
Ne cena, ale fundamenty totiž určují, zda je Bitcoin zdravý a schopný pokračovat z dlouhodobého hlediska ve svém růstu. Upozornil na to zakladatel platformy Glassnode Rafael Schultze-Kraft. Glassnode je společnost, která se specializuje na analýzu on-chain dat BTC blockchainu. Jinak řečeno sleduje tvrdá čísla a na základě toho zprostředkovává tyto informace svým zákazníkům.
Rafaale Schultze-Kraft po včerejším výplachu na trhu na Twitteru upozornil na několik zajímavých skutečností, které naznačují, že Bitcoin je na tom stále velmi dobře. Ve všech vyjmenovaných ukazatelích je dokonce na svých historických maximech.
Active addresses: ATH
Active entities: ATH
Difficulty: ATH
Hash Rate: ATH
Number of whales: ATH
Illiquid supply: ATH
Non-zero BTC addresses: ATHDon't let short-term $BTC price action distract you.
Fundamentals are strong.
The network is healthy.
— Rafael Schultze-Kraft (@n3ocortex) January 11, 2021
Abychom to tedy shrnuli, Bitcoin je na historických maximech u:
- počtu aktivních adres, tedy adres, na kterých se dějí nějaké pohyby – 11. ledna byl zaznamenán nový rekord v podobě 1,3 milionu aktivních adres za 24h
- obtížnosti těžby (Mining difficulty)
- hashrate, tedy celkové výpočetní síly vynaložené na těžbu
- počtu BTC velryb, tedy adres, na kterých je alespoň 1000 BTC (znamená to, že velcí hráči skupují Bitcoin)
- nelikvidních Bitcoinů -velký počet Bitcoinů se nehýbe již dlouhou dobu, což snižuje stranu nabídky.
Schultze-Kraft následně k těmto údajům poznamenal: ,,Nenechte se krátkodobou korekcí ceny Bitcoinu vystrašit. Fundamenty jsou silné. „
Na nelikviditu BTC ve spojitosti s údaji z Glassnode poukázal i ostře sledovaný Twitter účet Documenting Bitcoin, který upozorňuje na mnohé zajímavé statistiky. Z grafu níže vyplývá, že aktuálně je nehybných více než 78% dosud vytěžených Bitcoinů. Obchodují se tedy přibližně jen 4 miliony stávajících BTC.
https://twitter.com/DocumentBitcoin/status/1348690734703128585
Na zajímavá data z Glassnode upozornil i analytik Elias Simos, který poukázal na to, že zatímco cena Bitcoinu klesá, roste počet velryb (adres, na kterých se nachází alespoň 1000 BTC). To naznačuje, že velryby využívají pokles ceny na dokupování „levnějších“ BTC. (Upozorňujeme, že tento tweet byl publikován ještě v době probíhající cenové korekce pozn.red.)
Addresses with more than 1k $BTC continue growing at the expense of all others–even as this most recent downturn is taking effect.
While you were selling, whales were gobbling up your Bitcoin… pic.twitter.com/cWszH3W9um
— Elias Simos (@eliasimos) January 11, 2021
Nepochybně zajímavá čísla poskytla i platforma CryptoCompare, která upozornila, že majoritní kryptoměnové burzy právě vytvořily své rekordní objemy obchodování a překonaly tak i nejúspěšnější dny z předešlého bullmarketu.
,,Toto je další důležitý signál svědčící o tom, jak velký je tento průmysl. Je skvělé sledovat, že objemy na burzách rostou, dělá to tento trh stále likvidnějším a efektivnějším,“ řekl Bendik Norheim Shei z výzkumné platformy Arcane Research, který se rovněž vyjádřil k pondělnímu propadu ceny: ,,Některé z těchto objemů patří novým a nezkušeným investorům, kteří jsou v trhu poprvé a panikaří, když trh začne padat. Tyto korekce jsou velmi potřebné a zdravé, včetně období bullmarketu.“
Čtěte také:
Reakcie analytikov na najväčší denný dolárový prepad v histórii Bitcoinu
-
Ethereum11 hodinami dozadu
Ethery mizí z burz. Může cena vyletět až na $20 000?
-
Bitcoin1 týdnem dozadu
Udál se jeden z největších institucionálních nákupů Bitcoinu v historii
-
Bitcoin3 dny dozadu
Reakce analytiků na největší denní dolarový propad v historii Bitcoinu
-
Kryptoměny1 dnem dozadu
Obrovský růst Polkadot je poháněn zajímavými zprávami
-
Cardano4 dny dozadu
Cardano se stalo nejdecentralizovanější kryptoměnou, píše CryptoSlate
-
Kryptoměny1 týdnem dozadu
Krypto zprávy dne (8.1.): Velké nákupy BTC, očekávaná korekce, Ethereum či Ripple
-
Analýzy5 dny dozadu
Analýza Bitcoinu (11.1.): Kde bitcoin nakupovat?
-
Bitcoin5 dny dozadu
Může to pro instituce nakonec dopadnout pro Bitcoin špatně?