Connect with us

Kryptoměny

Krypto zprávy dne (31.3.): Cardano, Bitmain a plagiát MakerDAO?

Zveřejněno

on

Kryptomeny novinky

Kryptoměny v čele s Bitcoinem zažívají turbulentní období, ale vývoj jde neustále kupředu. Přinášíme vám přehled nejzajímavějších denních zpráv.

Je kryptoměna Cardano (ADA) podvod?

O kryptoměně Cardano (ADA) píšeme na Kryptonovinkách poměrně často. Je to i díky tomu, že má na československé scéně velmi aktivní komunitu a dokonce dva ambasadory v podobě Jaromíra Tesaře a Lukáše Barta z Carandians.io. V poslední době však Cardano čelí i silné antikampani, v jejímž rámci se šíří zprávy tvrdící, že jde o podvod. K tomuto tématu se v rozsáhlém článku vyjádřil Jaromír Tesař. My jsme zpracovali nejzajímavější pasáže do tohoto článku.

Bitmainu se daří i v těžkých časech. Prodloužil životnost Antminer E3

Zatímco někteří těžaři pro propad ceny Bitcoinu museli vypnout svou těžbu a aktuálně se obávají, jaké další následky budou muset strpět po blížícím se halvingu (kdy se odměna za vytěžení nového bloku Bitcoinu dvojnásobně sníží), se zdá, že mining gigantu čínské společnosti Bitmain se daří . ,,Nejen že vyprodal všechny své nové míry, ale vylepšuje i některé ze svých starších vlajkových lodí,“ konstatuje Cointelegraph. Například takový Bitmain Antminer E3, u kterého vznikaly obavy, že do dubna 2020 bude už na těžbu zastaralý, by měl být schopen těžit Ethereum minimálně do října 2020. Bitmain totiž prodloužil jeho životnost díky speciálně navrženému firmware, který řeší problém se soubory s usměrněným acyklickým grafem (DAG). (cointelegraph.com)

Justin Sun oznámil projekt Djed. Jde o plagiát MakerDAO?

Kontroverzní čínský krypto-podnikatel a zakladatel Tronu Justin Sun oznámil spuštění projektu Djed, systému pro zajištění úvěrů, který označil za „něco zcela nové“. Platforma se však okamžitě setkala s kritikou, protože mnohým připomíná plagiát projektu MakerDAO (MKR). Djed má být úvěrová platforma používající zabezpečení pozice dluhů (CDP). Uživatelé musí platit poplatek za stabilitu mince JED (na způsob DAI od MakerDAO) jako úrokovou sazbu za jejich půjčku, o níž se rozhoduje prostřednictvím hlasování „výkonné rady“. Mnohé popisy funkcionalit a samotné rozhraní platformy připomínají zmíněný MakerDAO. Pokud Sun projekt okopíroval, nebylo by to přitom v jeho režii nic nového. Podobné podezření vznikly už i při whitepaperu kryptoměny Tron (TRX) v roce 2017. (cointelegraph.com)

Francouzská centrální banka chce experimentovat s CBDC

Zatímco například ve Švédsku a na Bahamách už testují v uzavřeném prostředí své digitalizované měny (CBDC), Francouzská centrální banka se rozhodla jít na tuto problematiku ještě přímočařejším způsobem. Oficiálně totiž zahájila program experimentů pro testování integrace CBDC pro mezibankovní zúčtování a vyzývá přitom potenciální účastníky, aby předložili své žádosti o zapojení do projektu. Centrální banka Francie požaduje, aby aplikace experimentovali s použitím digitálního eura s cílem prozkoumat potenciální příležitosti k zúčtování a vypořádání tokenizovaných finančních aktiv. Zajímavé je, že na rozdíl od nedávné minulosti, kdy hovořila o digitalizovaném euru výhradně v souvislosti s blockchainem, nyní v souvislosti s tímto experimentem nekonkretizovala žádnou technologii. (cointelegraph.com)

Pokud se vám líbí naše články sledujte nás na Facebooku

Klikněte pro komentář

Váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Cardano

Významný milník Cardano a zajímavá novinka od Liqwid Network

Zveřejněno

on

cardano

Kryptoměna Cardano (ADA) v době, kdy její cena stoupla nad 0,38 USD, dosáhla zajímavého milníku. Hodnota uzamčených tokenů v Cardano Treasury (pokladně určené pro rozvoj projektu) totiž dosáhla poprvé v historii úrovně 100 milionů dolarů. Podle Project Catalyst bylo v onom momentě uzamčených ve zmiňované pokladně 261 254 562 ADA.

Cílem Cardano Treasury, je poskytnout prostředky pro rozvoj Cardano blockchainu prostřednictvím decentralizovaného hlasovacího procesu. Jeho základní součástí je rozhodovací systém, který umožňuje členům komunity kolektivně přijímat rozhodnutí, o tom jak se bude síť rozvíjet dál.

Cardano Treasury je financování skrz několik kanálů včetně odebírání části z odměn pro provozovatele ADA poolů, z transakčních poplatků či z nových mincí ADA, které proudí do oběhu (celkově bude existovat 45 miliard ADA, aktuálně jich je kolem 31 miliard). Dalšími zdroji jsou různé dary.

Zůstatky v Cardano Treasury budou následně přerozděleny zajímavým projektům skrz Project Catalyst. Jde o platformu, která je hlavní součástí éry Voltaire a poskytuje infrastrukturu pro usnadnění rozhodovacích procesů. Je třeba poznamenat, že je stále ve vývoji a současný stav má svá úskalí.

Přerozdělování financí nadějným projektům, které mají vzniknout na Cardano, se dosud událo ve dvou kolech financování. Při nedávném druhém kole (Fund2) došlo k přerozdělení mincí ADA v hodnotě 250 000 dolarů mezi 11 různých projektů. Fund3, který přichází na řadu, přerozdělí finance v dvojnásobně vyšší hodnotě, tedy 500 000 USD. Takové financování má být přirozenou součástí rozvoje blockchainu Cardano i v následujících měsících a letech, což naznačuje, že nadějné projekty, které budou chtít vzniknout na Cardano, budou mít velkou příležitost dostat se k finančním prostředkům pro svůj vývoj.

Liqwid Finance, lending a staking v jednom

Zajímavou zprávou, kterou je třeba zmínit v souvislosti s Cardano, odhalil DeFi projekt Liqwid Network, který přinese na Cardano možnost tzv. lending půjček. Zatímco část komunity reagovala na příchod tohoto projektu pozitivně, druhá měla obavy, že taková platforma může mít vliv na snížení počtu mincí, které jsou přenesené v rámci stakingu ADA poolem. Liqwid však uvedl, že to tak nebude a že uživatelé vlastnící mince ADA budou moci využívat Liqwid Finance vedle toho, jak budou pokračovat v delegování mincí. Jinak řečeno budou moci poskytovat likviditu a také stakovat, čili potenciálně získají dva zdroje pro množení svých mincí ADA.

zdroj: cryptoslate.com

Pokračovat ve čtení

Kryptoměny

Phala Network může přinést na Polkadot důležitý „use case“

Zveřejněno

on

Polkadot

Jedna z nejnadějnějších kryptoměn altcoinové scény Polkadot (DOT) se může dočkat dalšího důležitého „use case“, tedy potenciálního využití, které osloví zejména fanoušky větší anonymity.

Ačkoli si to možná mnoho fanoušků kryptoměn ani neuvědomuje, ale většina kryptoměn jsou jen pseudo-anonymní. Poptávka po větší anonymitě však existuje a ekosystém Polkadot díky projektu Phala Network ho může uspokojit.

Phala Network je postaven na chvále frameworku Substrate. Jeho základy vyvinula Parity Technologies, kterou zakládal bývalý přední vývojář Ethereum a hlavní autor Polkadot Gavid Wood. Jde o vůbec první blockchain projekt zaměřený na soukromí budované právě na tomto frameworku.

Projekt Phala by měl být v budoucnu připojen k Polkadot jako jeden z jeho parachainů, což znamená, že když získá svůj slot ekosystému Polkadot bude k dispozici na využívání celému jeho ekosystému. Potenciálně ho tedy budou moci využít i další parachainy, které se připojí k srdci Polkadot, kterému říkáme Relay Chain.

Phala Network má dohromady dva produkty – pLIBRA a WEB3 Analytics. Využívá design Trusted Enviroment Execution (TEE), který umožňuje běh důvěrných informací v izolovaném soukromém prostředí a výsledky vydává samostatně s autorizací. To umožňuje dvěma samostatným odlišným organizacím mezi sebou sdílet citlivé informace bez obav z úniku dat.

Výhodou Phala je i její funkce interoperablity, což znamená, že jakékoli dva blochchainy mohou mezi sebou komunikovat privátním tedy soukromým způsobem.

Polkadot ve zkratce

Ekosystém Polkadot se zaměřuje na vytvoření funkčního prostředí, ke kterému se připojí další blockchainy, které jsou zaměřeny na vyřešení konkrétních problémů (například jako Phala Network, která se zaměřuje na soukromí a anonymitu). Jeho jádrem je Relay Chain, který zajistí bezpečnost a škálovatelnost celého systému. Samotný Relay Chain však například neposkytuje ani možnost vytváření smart kontraktů. Tuto funkcionalitu tedy přinese do tohoto ekosystému také jeden z budoucích parachainů, kterých by mělo být dohromady přibližně 100.

Kryptoměně Polkadot se budeme věnovat na našem webu podrobně už v následujících týdnech. Dočkáte se podrobného videa i článku, který vysvětlí komplexnost celého ekosystému. Čtěte proto portál Kryptonovinky i nadále.

zdroj: cryptoslate.com/

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Sobota v kostce: 4 důležité zprávy pro Bitcoin a jeho cenový vývoj

Zveřejněno

on

Sobota v kocke Bitcoin

V průběhu posledních 24 hodin se objevilo několik dalších zajímavých zpráv, které mohou mít zásadní vliv na cenový vývoj Bitcoinu. Všechny jsme shrnuli v tomto sobotním přehledu.

TIP: Pokud se vám naše články líbí, sledujte nás na našem Facebooku a na YouTube. Každý den se vám snažíme přinášet seriózní zpravodajství bez zbytečné bulvarizace.

Zpráva č. 1: Bitcoin (ne) prodával významný mining pool

Teorií o tom, co způsobilo tento týdenní pád ceny bitcoinu je několik. Možností je, že mohlo jít i o kombinaci více faktorů od poplašné zprávy o double spend útoku na Bitcoin, přes spekulace o krytí Tetheru až po logické vysvětlení, že Bitcoin si vzhledem k jeho obrovskému růstu výraznější cenovou korekci jednoduše žádal.

Faktorem, který mohl mít také vliv na pád ceny Bitcoinu může být skutečnost, že významný, dokonce v současnosti největší BTC mining pool F2Pool (generuje 15% celkového současného hashrate) přemisťoval Bitcoin ze svých známých adres jinde. To znamená jen dvě možnosti – buď je prodával nebo je přemisťoval. První možnost mohla mít jasný dopad na cenu a druhá mohla přispět k obavám na trhu, což také mohlo nepřímo způsobit cenový pokles.

Analytická platforma CryptoQuant ukázala graf, který znázorňuje odtoky ze známých adres patřících F2Poolu během posledního období. Jak můžete vidět došlo ke třem dnům, v rámci kterých bylo přemístěno z adres F2Poolu přibližně 10 000 BTC (denně). Důležité je však poznamenat, že situace se začala stabilizovat.

Jak se však ukázalo, F2Pool pravděpodobně žádné Bitcoiny neprodával (nebo alespoň ne nad rámec běžných prodejů). Jen je přemisťoval. Uvedl to na Twitteru, kde poznamenal, že žádné BTC neprodával a doufá, že „ani vy“.

Zpráva č. 2: Grayscale pokračuje v akumulaci

Zatímco F2Pool mohl rozvířit spekulace o prodeji značného množství BTC, firma Grayscale Investments pokračuje v akumulaci dalších Bitcoinů, které následně zprostředkovává jako možnost investice institucionálním investorům. Potvrdil to Michael Sonneshein, nový CEO této firmy, který 22. ledna na Twitteru oznámil, že od 15. ledna skrz Grayscale namířilo do Bitcoinu dalších 1 276 147 151 USD.

Grayscale zároveň upozornila, že v průběhu roku 2020 stoupla hodnota jejích spravovaných BTC v rámci Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) z 1,8 miliardy dolarů na 17,5 miliardy dolarů, přičemž doplnila, že šlo o jeden z nejrychleji rostoucích investičních produktů na světě.

Správa š. 3: VanEck to opět zkouší s Bitcoinem ETF

Mezi důležité zprávy lze rozhodně zařadit i čerstvou informaci o tom, že významná americká investiční společnost VanEck opět zkouší uspět u Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) se žádostí o schválení prvního Bitcoinu ETF. V žádosti, kterou podala na SEC 21. ledna je uvedeno, že tento Bitcoin ETF by v případě schválení sledoval cenu BTC na základě globálního indexu digitálních aktiv pod správou dceřiné společnosti MV Index Solutions. VanEck je vůbec první firmou, která se snažila o schválení Bitcoinu ETF, ale dosud ona a ani žádná jiná firma s touto žádostí u SEC neuspěla. V roce 2021, ve kterém se mění vedení SEC a do jeho čela přichází odborník na kryptoměny Gary Gensler jsou však šance na schválení přece jen o něco větší. Takový fond by znamenal vznik nové vysoce regulované investiční příležitosti pro firmy,

Zpráva č. 4: Fear and Greed index začal klesat

Crypto Fear and Geeed index se po dlouhých týdnech dostává ze zóny chamtivosti do neutrálnější oblasti. Tento index vyjadřuje strach nebo příliš vysokou chamtivost na trhu s BTC. Jeho historie naznačuje, že v období vysoké chamtivosti na trhu je dobrý čas na prodej a v období extrémního strachu naopak dobrá příležitost pro nákup.

21. ledna v době, kdy Bitcoin klesl na krátkou dobu až pod úroveň 30 tisíc dolarů, klesl Crypto Fear & Greed Index až na hodnotu 40 bodů ze 100 (strach). Šlo o výrazný propad od jeho historických maxim 95 bodů ze 100 (extrémní chamtivost) zaznamenaných jen pár dní dozadu 6. ledna 2021. Aktuálně se po odrazu ceny Bitcoinu opět šplhá vzhůru a je na úrovni 73 bodů ze 100, což naznačuje opět nárůst chamtivosti investorů . Zatímco však Bitcoin není v zóně extrémní chamtivosti, má stále i z pohledu tohoto indikátoru a jeho historické analýzy šanci dále růst na ceně.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Double spend útok na Bitcoinu? Je to FUD, vyvrací Antonopoulos!

Zveřejněno

on

bitcoin

Jedna z nejznámějších kryptoměnových burz BitMEX včera upozornila, že na bitcoinovém blockchainu se mohla udát takzvaná „double spend“ transakce v hodnotě 0.00062063 BTC, respektive 21 dolarů. Kdyby se tato skutečnost potvrdila, pro Bitcoin by to bylo opravdu špatně. Znamenalo by to, že síť není taková bezpečná, jak se léta tvrdilo, což by mohlo teoreticky vést i k fatálnímu CRASH celého systému.

Informace BitMEXU proto začala rezonovat v rámci kryptokomunity a je dost možné, že měla vliv i na včerejší pád ceny Bitcoinu. Zajímavé však bylo sledovat, že větší kryptoměnová média jí nevěnovala až příliš velkou pozornost. Možná z důvodu, že podle všeho o skutečný double spend útok nešlo (respektive určitě nešlo).

Double spend útok je pokus o dvojitou úhradu. Zjednodušeně řečeno pokus zaplatit stejnými mincemi (Bitcoinem) dvakrát. Kdyby to bylo možné, Bitcoin by vlastně ztratil pointu. Jeho platby by se totiž daly falšovat podobně jako kdybyste chtěli zaplatit toutéž 20-eurovou bankovkou ve dvou obchodech ve stejnou dobu.

Pokusy o double spend útok však nejsou v rámci bitcoinové sítě zcela netypickým jevem. Pomalé potvrzování transakcí jim otevírá dveře. Je to však spíše designová funkce Bitcoinu než jeho chyba, na což upozornil ve svém článku i Bloomberg. A právě toto je důvod, proč jsou transakce za definitivně potvrzené vnímané až v momentě, kdy mají od těžařů více konfirmací, většinou mluvíme o šesti (6 konfirmací = 6 vytěžených bloků, tedy běžně jde o přibližně hodinu).

Když BitMEX na Twitteru uvedl zprávu, v níž uvedl, že mohlo dojít ke skutečnému double spend útoku, bitcoinová veřejnost pochopitelně zpozorněla. ,,Nejde o RBF (náhradu za poplatek, ale skutečný double spend útok. Pouze 22 dolarů, ale mohlo jít také o 22 milionů,“ tvrdil BitMex Research.

Skutečnost, že tato zpráva mohla mít vliv na včerejší bitcoinové výprodeje naznačuje i výrazný růst zájmu o vyhledávání pojmu „double spend“. Opakujeme, že pokud by se double spend útok opravdu podařilo realizovat, Bitcoin by byl ve vážném ohrožení.

Antonopoulos vysvětlil, jak to funguje

Andreas Antonopoulos, jeden z nejrespektovanějších odborníků na Bitcoin však upozornil, že nic takového se nestalo. Jde podle jeho názoru o šíření poplašné zprávy od nezodpovědné instituce (zřejmě tím narážel na Bitmex).

Antonopoulos s tomuto tématu věnoval ve zvláštním „tweetu“, který jsme téměř kompletně přeložili, abychom vám přinesli vysvětlení od odborníka na toto téma:

,,Podrobnější vysvětlení problematiky:

Šíření zprávy o double spend útoku byla poplašná a nezodpovědná věc.

V blockchainovém řetězci došlo k reorganizaci, což je běžný jev, který je součástí provozu bitcoinu. Je to výsledek decentralizovaného konsensu uvnitř Proof-of-Work. Dělají to všechny Proof Work CHAINy.

Dva bloky byly vytěženy téměř současně a soutěžily o stejnou výšku, což znamená, že měly stejný rodičovský blok a pokoušely se prodloužit řetězec stejného bloku. Avšak pouze jeden nakonec může uspět. Je možné, že odlišné Nody a těžaři vidí jeden nebo jiný blok dříve a dospějí k názoru, že vyhráli. Je to normální v decentralizovaném konsensus algoritmu.

Ze dvou původně konkurenčních bloků je jeden rodičem a druhý posledním potomkem kratšího řetězce. Řetěz s největší kumulativní obtížností je vybrán všemi. Vznikají při tom „orphans“ (sirotci) z druhého řetězce, protože ten je zahozen.

Toto je opět normální. K reorganizaci jednoho bloku dochází v průměru každých pár týdnů v důsledku decentralizovaného PoW. Dvojbloková reorganizace probíhá méně často, možná několikrát ročně. Reorganizace 3 bloků je extrémně vzácná. Myslím si, že se ještě nikdy nestala.

Co se stane s transakcemi ve vyřazeném bloku? Pokud jsou taktéž ve vítězném bloku, tak je vše v pořádku. Pokud se v něm nenacházejí, každý uzel je vloží zpět do svého mempoolu jako nepotvrzené a čekají na další příležitost.

Během reorganizace existuje šance, že se někdo pokusí o dvojosobnou útratu (double spend). Nejde o dvojnásobné výdaje z pohledu blockchianu jako celku. Přežije jen jedna úhrada, nedochází k dvojitému utrácení (platbě).

Z pohledu příjemce platby mohou být vidět transakce, které vypadají, že mají 1 potvrzení (ocitne se v bloku) a potom zmizí, když je tento blok vyřazen.

Málokdy se může stát, že odesílatel tehdy udělá jinou transakci do soutěžního / výherního bloku. Řekněme, že jde o platbu za menší částku (více změn zpět) nebo na odlišnou adresu.

Protože originální transakce je zpět (odstraněn blok) je jedinou skutečnou transakcí. Blockchain zabránil dvojnásobnému útoku tím, že odstranil jednu transakci a zaznamenal tu druhou.

Příjemce se mohl domnívat, že transakce byla placená při bloku 1 (po první konfirmaci pozn.red.), avšak nebyla. To je důvod proč potvrzení (konfirmace) poskytují pravděpodobnost a neměnnost. Šance na reoganizaci klesá každým dalším potvrzením (každým dalším vytěženým blokem pozn.red.)

Jak vidíte, šance na reorganizaci klesá exponenciálně, jak se přidávají další bloky. Konečnost je založena na pravděpodobnosti.

Je to popsáno v Satoshi whitepaperu na straně 8. Ve skutečnosti je to jediná matematická rovnice v celé práci a popisuje klesající pravděpodobnost reorganizace, což ukazuje, proč je dobrým východiskem 6 potvrzení, což je číslo, při kterém se transakce považuje za finálně realizovanou.

Takže, kdy považovat transakci za dokončenou a kdy je bezpečné dát zákazníkovi televizi nebo fiat nebo jakoukoli jinou hodnotu, kterou si vyměňujete? Záleží to na množství.

Při prodeji mého auta za 11 000 dolarů jsem počkal na 3 konfirmace. Mně to stačilo.

Záleží to také od rizikovosti obchodu. Prodal bych dům na 0 konfirmaci, protože vím, kde bydlí. Nemůže s ním utéct (s domem pozn.red.). Některé věci jsou však nebezpečnější. Počkal bych například až na 6 konfirmaci při výměně za jinou kryptoměnu, protože když ji už odešlu, nemohu ji dostat zpět.

Během této poslední (medializované) reorganizace byla v obou konkurenčních blocích transakce v hodnotě 22 dolarů zahrnuta jako konkurenční transakce. Nevíme proč. Nevíme kdo to udělal. Ale není na tom nic nemožného. Je to součást protokolu.

V případě 22 dolarů by mnozí akceptovali platbu již při prvním potvrzení. V nejhorším případě přijdete o 22 dolarů za něco, co jste dali na oplátku okamžitě a nevratně. To není velký problém.

Ve skutečnosti nevíme, zda příjemce této platby přišel o peníze. Možná čekali na 2 potvrzení a nezaujaly mezitím druhou část hodnoty (čekali a tedy neprovedly obchod pozn.red.). V takovém případě tedy o nic nepřišli. Považují to za neplatné, protože neobdrželi 2 konfirmace.

V nějakém článku bylo citováno, že mohlo jít ale o 22 milionů dolarů. No nemohlo! Pokud platíte Bitcoinem v hodnotě 22 milionů dolarů, předpokládám, že rozumíte tomu, jak Bitcoin funguje od roku 2008, přesně tak, jak je uvedeno v jeho whitepaperu. Tuto platbu nedoručí hned po 1 konfirmaci.

V tomto i v dalších článcích o FBF a SegWit (zřejmě se odkazuje na článek BitMexu nebo Cointelegraph pozn.red.) Je také uvedeno několik dalších nesprávných prohlášení. Zde je pravda: Toto je normální funkcionalita jakéhokoliv PoW blockchainu. Reorganizace s dvěma různými verzemi transakce může nastat v každém druhém řetězci PoW CHAINu.

Nic divného ani mimo konsenzus algoritmus se nestalo. Bitcoin nadále funguje přesně tak, jak by měl. Jediná věc, která se stala, je špatná žurnalistika, pokud se to tak dá nazvat. V balónovém trhu může oběhnout celou planetu, než bude odhalena.“

zdroj: twitter.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Bitcoin po pádu k $ 30 000: Fundamenty jsou stále na straně býků

Zveřejněno

on

Bitcoin pád

Bitcoin během posledních dvou týdnů zažil už druhou výraznou cenovou korekci. V době psaní tohoto článku se obchoduje nad úrovní 30 tisíc dolarů, což je o téměř 12 tisíc dolarů méně, než je jeho historické maximum (41 900 USD) zaznamenány koncem roku 2020. Zároveň je to zhruba o 10 procent nižší hodnota, než včera.

O prvním možném důvodu této cenové korekce jsme psali v článku, který se týkal spekulace, podle níž došlo na Bitcoinu k takzvanému double spend útoku, což by byl opravdu vážný problém. Ve skutečnosti se však nic katastrofální nestalo a Bitcoin je stále bezpečnou sítí. Šlo tedy o poplašnou zprávu.

Propad ceny mohl mít však i jiné důvody. Jedním z těch možných je skutečnost, že na likvidní burze Coinbase Pro se dostal Bitcoin do takzvané „Coinbase Premium“ zóny, která naznačovala signál pro prodej – rozdíl mezi cenou BTC / USD na Coinbase Pro a na jiných burzách náhle klesl.

,,Zdá se, že prodejci pocházeli z Coinbase. Coinbase Premium Index měl negativní hodnotu už před hodinou,“ upozornil Ki Youn Ju z Crypto Quant když Bitcoin padl ke 33 tisícům USD. Už den předtím také upozorňoval, že na burzy míří ze strany velryb více Bitcoinů než je běžné v tomto období, což naznačuje, že mohou plánovat prodej nebo jeho obchodování.

V obdobném čase Scott Minerd, který je hlavním investičním ředitelem firmy Guggenheim, poznamenal, že Bitcoin v roce 2021 podle jeho názoru už své historické maximum nepřekoná a je pravděpodobné, že klesne až k ceně 20 000 dolarů. ,,Myslím, že velmi pravděpodobně si na nový vrchol počkáme do dalšího roku. A velmi pravděpodobně uvidíme korekci až k úrovni okolo 20 000 USD.“

Zajímavé přitom je, že zatímco Minerd je ohledně tohoto roku spíše skeptikem, z dlouhodobého hlediska předpokládá, že cena BTC může dosáhnout 400 000 USD.

Z pohledu technické analýzy portál Decrypt upozornil, že po včerejším pádu se Bitcoin dostal pod svůj 55-denní klouzavý průměr, což naznačuje, že se dostal do medvědího trendu. V této zóně však byl už i pár dní dozadu při předešlé cenové korekci. Sledovat vývoj tohoto grafu proto bude zřejmě nejeden obchodník při vyhodnocování tržní situace.

Fundamenty jsou stále na straně býků

Ačkoliv přišla cenová korekce a hovoří se o možnosti dalšího propadu ceny, či dokonce o vstupu do dalšího víceletého medvědího trhu, jiné fundamenty nahrávají spíše býkům.

Jak upozorňuje analytická platforma Glassnode, stále platí, že na burzách je čím dál méně Bitcoinů a akumulují je většinou velryby. Za posledních 30 dní odešlo z burz 270 000 BTC, což je jasný bullish signál. ,,Nejen že tato hodnota byla vybrána z burz, ale tyto mince konstantně jdou do silných rukou.,“ upozornil Glassnode.

Tradery se snažil na Twitteru uklidnit i šéf burzy Binance Changpeng Zhao: ,,Před měsícem jsme se radovali, že Bitcoin je na ATH 21 000 USD. Dnes jsme naštvaní, že je Bitcoin na ceně 30 000 USD.“

Na zajímavou skutečnost podpořenou grafem z Glassnode upozornil po pádu ceny i ostře sledovaný analytik Willy Woo: ,,Znenadání je zde nová skupina bitcoinových velryb. Hodleři s více než 1000 BTC, což je 32 milionů dolarů. Z mého pohledu další velryby akumulují tento propad.“

Propad následně komentoval i CEO Glaasnode Rafael Schultze-Kraft, který uvedl, že ho tato korekce vůbec nepřekvapila vzhledem k SOPR indikátoru (indikátor, který zmiňoval již pár dní dozadu a upozorňoval při něm, že korekce je opravdu ve hře). ,,SOPR se pěkně vrací k hodnotě 1, méně Bitcoinů je v zóně extrémních profitů. Pomalu se připravuji k BTFC (buy the fuc **** dip).“

Poznámka: SOPR indikátor vyjadřuje poměr mezi prodejní cenou bitcoinu a cenou, která byla za něj zaplacena. Indikátor naznačuje, kdy je rozdíl příliš velký, tedy obchodníci jsou v příliš vysokém profitu bez realizace zisku. Naznačuje tedy růst pravděpodobnosti, že tyto zisky budou chtít realizovat.

zdroj: decrypt.co

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Za Bidena se nic nezmění. Tištění peněz bude pokračovat

Zveřejněno

on

FED

FED, tedy federální rezervní systém USA, který lze vnímat jako americkou centrální banku, v tiskové zprávě potvrdil znovu jmenování všech 12 prezidentů svých centrál, které jsou rozmístěny napříč celými USA a to na nové 5-leté funkční období. Na tento proces dohlížel guvernér FEDu Lael Brainard.

FED je mimořádně důležitou americkou institucí. Nemá jen dohled pouze nad monetární politikou země, ale jak upozornil decrypt, jeho vůdci se podílejí i na politických rozhodnutích. To znamená, že lidé, kteří spolupracovali s Trumpovou vládou, budou součástí i nové éry Joea Bidena.

V souvislosti s tím je třeba připomenout, že šéf Fedu Jerome Powell už v srpnu 2020 uvedl, že FED může nechat inflaci dolaru vystřelit nad dvě procenta. Zatímco v minulosti to bylo tak, že každý rok bylo cílem FEDu udržet inflaci pod dvěma procenty, „po novém“ to musí být jen v dlouhodobém horizontu (příklad: pokud je v roce 2023 inflace 1%, v roce 2024 může být 3%). Neví se však, jak dlouhý tento horizont má být.

Vypadá to tedy tak, že FED mezi lety 2021 až 2026, kdy bude mít stejné vedení, může pokračovat v tištění nových amerických dolarů ve snaze stimulovat ekonomiku, kterou decimují dopady pandemie koronaviru. Nic proti tomu nebude mít podle všeho ani nová vláda, neboť budoucí šéfka ministerstva financí Janet Yellenová už dala dostatečně najevo, že je za další finanční injekce. A stejně tak učinil i Biden.

Připomenout třeba, že po vypuknutí pandemie koronaviru FED takto napumpoval do ekonomiky více než 3 biliony dolarů, čímž svou rozvahu zvýšil o přibližně 75%. Jeden bilion přišel hned po vypuknutí pandemie v březnu, když začaly padat všechny trhy. Zbývající dva koncem roku.

Názory na to, zda jsou takové kroky pro společnost prospěšné nebo ne se různí. Zatímco jedna strana tvrdí, že je to způsob, jakým se dá udržet ekonomika naživu, respektive zdravá, jiní tvrdí, že vyšší inflace okrádá lidi o jejich úspory. Možné je to pochopit i tak, že inflace drží ekonomiku nad vodou, lidé tedy mají šanci udržet si zaměstnání. Nicméně jejich úspory v dolarech se stávají rychlejším tempem bezcenné.

S něčím takovým souhlasí i burza Binance, která konstatovala: ,,Dopady inflace jsou takové, že jsme svědky růstu cen v průběhu času, což způsobuje růst životních nákladů. Je to fenomén, který jsme začali akceptovat, koneckonců pokud je inflace správně řízena, může být pro ekonomiku i prospěšná.“

Obhájci Bitcoinu tvrdí, že tento přístup není správný. Zda ano nebo ne si v tomto článku tvrdit netroufáme. Bitcoin se však díky jeho omezenému množství stává v časech, kdy se hodnota fiatových peněz rychle vytrácí, stává stále zajímavější. Možná ne jako hedge v okamžité podobě, protože v březnu 2020 ukázal, že když padají trhy padá i on, ale z dlouhodobého hlediska v horizontu let je to mnohem pravděpodobnější.

zdroj: decrypt.co

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Yellenová bude podporovat kryptoměny, pokud půjde o legální činnost!

Zveřejněno

on

Janet Yellenová

Zatímco v úvodu týdne jsme museli konstatovat, že první vyjádření budoucí americké ministryně financí Janet Yellenová směrem ke kryptoměnám byly negativní, ty nejnovější se jeví mnohem pozitivněji.

Yellenová se na titulky krypotměnových médií dostala v úterý, když během virtuálního Finančního výboru Senátu USA konstatovala, že kryptoměny jsou využívány na nelegální činnost a při financování zločineckých organizací a teroristů. Taktéž konstatovala, že jde o rostoucí problém, se kterým je nutné se vypořádat.

Její novější vyjádření, které bylo oficiálně zveřejněno na stránkách finančního výboru Senátu však naznačuje, že si uvědomuje i přínosy kryptoměn. Přestože se v něm opět objevuje i kritika týkající se nelegálního využívání digitálních aktiv, uvedla také, že chce podporovat kryptoměny v jejich poslání v rámci legálních aktivit.

,,Považuji za důležité brát v úvahu výhody kryptoměn a digitálních aktiv a jejich potenciál pro zlepšení efektivity finančního systému,“ poznamenala a rovněž uvedla, že chce, aby byly Spojené státy lídrem v oblasti digitálních aktiv a finančních technologií.

Yellenová rovněž konstatovala, že ve spolupráci s FEDem (centrální bankou) bude spolupracovat na vytvoření regulačního rámce pro kryptoměny a další inovace FinTech sektoru.

První žena v pozici šéfa ministerstva financí (musí ji ještě oficiálně jmenovat) hovořila o kryptoměnách v minulosti jen sporadicky. Jejím nejznámějším výrokem je prohlášení, že „kryptoměny jsou cokoliv jiného než užitečné“ z úvodu roku 2018 v období, kdy splaskla předcházející bublina.

Známý právník specializující se na blockchain technologie Jake Chervinsky včera uveřejnil na Twitteru status, ve kterém uvedl, že kryptosektor by měl dát Yellenové šanci a že je rozhodně lepší alternativou než její předchůdce Steven Mnuchin. Její nejnovější prohlášení naznačuje, že se s ní bude dát o kryptoměnách otevřeně komunikovat.

Zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Kryptoměny

Krypto zprávy dne (22.1.): Poplašná zpráva, pád BTC či pozitiva z USA

Zveřejněno

on

bitcoin-ciernobiely

Kryptoměny v čele s Bitcoinem zažívají prosperující období a jejich vývoj jde neustále kupředu. Přinášíme vám přehled nejzajímavějších denních zpráv.

Double spend útok na Bitcoinu? Je to FUD, vyvrací Antonopoulos!

Jedna z nejznámějších kryptoměnových burz BitMEX včera upozornila, že na bitcoinovém blockchainu se mohla udát takzvaná „double spend“ transakce v hodnotě 0.00062063 BTC, respektive 21 dolarů. Kdyby se tato skutečnost potvrdila, pro Bitcoin by to bylo opravdu špatné. Znamenalo by to, že síť není tak bezpečná, jak se léta tvrdilo, což by mohlo teoreticky vést i k fatálnímu CRASH celého systému. Informace BitMEXU proto začala rezonovat v rámci kryptokomunity a je dost možné, že měla vliv i na včerejší pád ceny Bitcoinu. Zajímavé však bylo sledovat, že větší kryptoměnoá média jí nevěnovala až příliš velkou pozornost. Možná z důvodu, že podle všeho o skutečný double spend útok nešlo (respektive určitě nešlo), což později vysvětlil Andreas Antonopoulos. Více se dozvíte v tomto našem článku nebo z videa na našem YouTube:

Bitcoin po pádu k $30 000: Fundamenty jsou stále na straně býků

Bitcoin během posledních dvou týdnů zažil už druhou výraznou cenovou korekci. V době psaní tohoto článku se obchoduje nad úrovní 30 tisíc dolarů, což je o téměř 12 tisíc dolarů méně, než je jeho historické maximum (41 900 USD) zaznamenány koncem roku 2020. Zároveň je to zhruba o 10 procent nižší hodnota, než jeden den dozadu. O současných fundamentech, co nahrává medvědům a co býkům, se dozvíte z videa níže, nebo v našem článku.

Za Bidena se nic nezmění. Tištění peněz bude pokračovat

FED, tedy federální rezervní systém USA, který lze vnímat jako americkou centrální banku, v tiskové zprávě potvrdil znovu jmenování všech 12 prezidentů svých centrál, které jsou rozmístěny napříč celými USA a to na nové 5-leté funkční období. Na tento proces dohlížel guvernér FEDu Lael Brainard. FED je mimořádně důležitou americkou institucí. Nemá jen dohled pouze nad monetární politikou země, ale jak upozornil decrypt, jeho vůdci se podílejí i na politických rozhodnutích. To znamená, že lidé, kteří spolupracovali s Trumpovou vládou, budou součástí i nové éry Joea Bidena. A dá se tedy očekávat, že hodně se toho nezmění. Tématu jsme se věnovali ve videu níže a také v našem článku.

Yellenová bude podporovat kryptoměny, pokud půjde o legální činnost!

Zatímco v úvodu týdne jsme museli konstatovat, že první vyjádření budoucí americké ministryně financí Janet Yellenová směrem ke kryptoměnám byly negativní, ty nejnovější se jeví mnohem pozitivněji. Yellenová se na titulky krypotměnových médií dostala nejprve v úterý, když během virtuálního Finančního výboru Senátu USA konstatovala, že kryptoměny jsou využívány na nelegální činnost a při financování zločineckých organizací a teroristů. Rovněž konstatovala, že jde o rostoucí problém, se kterým je nutné se vypořádat. Tentokrát však byla vůči kryptoměnám shovívavější a naznačila, že se s ní bude dát spolupracovat. Tématu jsme se věnovali v tomto článku a také ve videu níže.

Pokud se vám líbí naše články sledujte nás na Facebooku a také na našem YouTube.

Pokračovat ve čtení

Kryptoměny

Tether kauza: 2,5 milionu dokumentů jako důkaz postačí?

Zveřejněno

on

tether

Společnost IFinex, která je alfa-mater firem Tether a Bitfinex, předloží newyorské generální prokuratuře (NYDG) v souvislosti s vyšetřováním, jehož předmětem je i to, zda je stablecoin Tetheru (USDT) opravdu stoprocentně krytý, více než 2,5 milionu důkazných materiálů.

Soudní spor mezi New York Attorney General (NYAG) a firmou IFinex začal již v květnu 2019 na popud kauzy, podle níž IFinex využil zdroje firmy Tether v hodnotě 850 milionů dolarů, aby kryl ztráty sesterské firmy kryptoměnové burzy Bitfinex. Předmětem šetření se následně stalo i zmíněné krytí tokenu USDT, který má kopírovat hodnotu amerického dolaru 1: 1.

Impulsem pro toto vyšetřování byly množící se spekulace, které jednak k tomuto předpokladu přispívaly (například firma Tether neudělala nezávislý audit) a také studie, které naznačovaly, že prudký příliv nových USDT do oběhu může manipulovat s cenou Bitcoinu.

Předložení více než 2,5 milionu dokumentů o tom, že USDT je ​​opravdu krytý aktivy ve stejné nebo vyšší hodnotě, než je počet USDT v oběhu (aktuálně téměř 25 miliard), by mohl minimálně na nejbližší dobu tyto obavy uklidnit.

IFinex kromě toho požádal nejvyšší soud New Yorku o poskytnutí několika dalších týdnů, aby mohla k těmto dokumentům doložit další doplňující informace „s cílem poskytnout kompletní aktualizaci nebo naplánovat konferenci k předjednání otevřených bodů.“

Podle zástupce firem Bitfinex a Tether Stuarta Hoegnera aktuálně probíhá komunikace o nejasnostech s prokuraturou státu New York na vysoké úrovni, přičemž doplnil, že se těší na její pokračování.

CTO společnosti Tether Paolo Ardoino a zmiňovaný advokát Stuart Hoegner byly před pár dny hosty podcastu Petra McCormacka „What Bitcoin Did“, v němž přiznali, že jedním z hlavních úkolů Tetheru v roce 2021 bude zvýšená míra transparentnosti, aby se směrem do budoucna podobným problémům vyhnuli. Hoegner však divákům připomněl, že „každý jeden Tether (USDT) v oběhu je 100% krytý rezervami firmy a nikdy se neudál ani jeden případ, kdy by Tether nebyl schopen vykoupení“.

Ke kauze Tether a jeho možném vlivu na cenu Bitcoinu se vyjádřil i šéf oddělení pro rozvoj burzy Kraken Dan Held, který konstatoval: ,,Obavy, že jeden stablecoin, který představuje pouze 3% tržní kapitalizace Bitcoinu, by mohly Bitcoin poškodit, jsou absurdní. To, že emise Tetheru narostla, když Bitcoin rostl, rovněž neznamená, že to způsobil Tether. Rostl i USDC, další populární stablecoin, což je docela intuitivní, protože lidé se zapojují do využívání peněz, které mohou použít na možnosti arbitráže,“ dodal.

zdroj: decrypt.co

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

6 faktorů, které poženou cenu Bitcoinu v roce 2021 (podle CEO Grayscale)

Zveřejněno

on

Bitcoin

Nově jmenovaný šéf společnosti Grayscale, která je největším institucionálním hráčem v sektoru kryptoměn, Michael Sonnenshein (ve funkci CEO nahradil Barryho Silbertala), jmenoval 6 faktorů, které budou mít v roce 2021 zásadní vliv na další růst popularity a také ceny Bitcoinu.

Michael Sonnenshein se nejprve během virtuální konference CFC St. Moritz Conference vrátil ke třem základním faktorům, které poháněly cenu Bitcoinu v roce 2020. Řekl, že šlo o kombinaci:

  • Makroekonomické nejistoty a kvantitativního uvolňování
  • Investice do Bitcoinu ze strany legendárních investorů a respektovaných institucí
  • Pokroků v posilování regulačních rámců kolem digitálních aktiv

CEO Grayscale následně konstatoval, že vyjmenované 3 body budou horkým tématem i roku 2021, ale doplnil k nim dalších 6 faktorů, které povedou k růstu popularity digitálních měn a významně ovlivní jejich cenu. Má jít o:

  • Klesající trend vnímání investice do kryptoměn jako kariérního rizika
  • Růst popularity kryptoměn u finančních poradců
  • Růst možností těžby kryptoměn v Severní Americe za pomoci čisté energie
  • Rostoucí adopce stablecoinů
  • Adopce digitálních aktiv ze strany států
  • Nové regulační rámce

Pokud jde o adopci kryptoměn státy narážel na takzvané CBDC, tedy kryptoměnu centrálních bank, které jsou stále žhavější tématem. Šéf Grayscale si však myslí, že některé centrální banky by mohly zvažovat možnost použít Bitcoin i jako svou strategickou rezervu.

K tématu těžby kryptoměn v Severní Americe poznamenal, že sesterská firma Grayscale s názvem Foundry se již stala největším těžařem v Severní Americe. Souvisí to s nedávným oznámením firmy Digital Currency Group, za níž stojí právě Grayscale a Foundry o tom, že investuje 100 milionů dolarů do těžby Bitcoinu a jiných digitálních aktiv.

Jak jsme zmiňovali již mnohokrát, Grayscale přináší na trh produkt Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), skrz který mohou ostatní orgány regulovaným způsobem investovat do Bitcoinu aniž by museli řešit bezpečnou úschovu této kryptoměny. Hodnota spravovaných kryptoaktiv Grayscale vzrostla ze dvou miliard dolarů v úvodu roku 2020 na 20 miliard dolarů na jeho konci a v současnosti 19. ledna 2021 činila již 28,1 miliardy USD. Grayscale má aktuálně pod kontrolou více než 3% stávajících, tedy již vytěžených Bitcoinů.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Facebook

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk / com © 2021