Connect with us

Bitcoin

Nakupuje Bitcoin obrovský řetězec Walmart? Dozvíme se již brzy

Zveřejněno

walmart bitcoin
Canva.com, kryptonovinky

V rámci našich článků jsme vás již několikrát informovali, že on-chain data sledující pohyby Bitcoinu na burzách jako jsou Coinbase či Gemini naznačují, že velcí hráči kupují na mimoburzovních trzích (OTC) BTC v hodnotách stovek milionů dolarů.

Tyto spekulace jsou však založeny zatím jen na datech o převodech velkých množství BTC z adres burz na neznámé peněženky. Například i v dubnu se udály už minimálně dva z Coinbase v podobných objemech po zhruba 12 000 BTC (Coinbase je známá jako burza, kde kupují skrz OTC Bitcoin velké instituce).

Zjistit, kdo tímto způsobem nakupuje, je však většinou obtížné. Veřejně se k takovému kroku musí přihlásit jen firma, která je obchodováná na burze a tudíž to musí oznámit Komisi pro cenné papíry a burzu. V případě USA je to SEC. Pokud však nakupuje společnost, která není veřejné obchodovaná, nemá povinnost oznamovat, že Bitcoin nakupovala.

V současnosti se čím dál více spekuluje, že za velkým odlivem BTC z burz mohl stát americký gigant Walmart, tedy společnost, která je podle dat AssetDash.com aktuálně sedmnáctou největší veřejně obchodovanou firmou na světě s odhadovanou kapitalizací přibližně 400 miliard dolarů.

Tyto spekulace rozvířil zejména článek, který publikoval portál BitcoinMagazine.com, ale například skupování BTC touto firmou potvrdil i Vik Sharma, který je autorem peněženky CakeWallet.

Vik Sharma 4. dubna na Twitteru napsal: ,,Walmart stackuje Bitcoin. Slyšeli jste to ode mě jako od prvního.“ (Ve skutečnosti byl však článek BicoinMagazine publikovaný ještě dříve – už 29. března).

Fámu následně sdílel například i ostře sledovaný Twitter účet Scotta Melker The Wolf of All Streets s více než 294 tisíc followers. Přesto je však nutné zdůraznit, že stále jde jen o zvěsti.

Pravdu se dozvíme již brzy

V případě Walmartu jako veřejně obchodované společnosti však platí, že pokud opravdu nakupovali Bitcoin, tak se to dozvíme z dalšího kvartálního podání této společnosti na SEC – z tzv. „Quarterly earnings report“, který by měl být podán kolem 18. 5. Toto datum uvedl již výše zmiňovaný Vik Sharma.

Pokud jde o samotnou fámu, autor článku na BitcoinMagazine Clancy Rodgers je zjevně přesvědčen, že Walmart bitcoiny opravdu skupuje a dokonce odhadl investovanou částku na jednu miliardu dolarů, čímž by se přiblížil investici Tesla v hodnotě 1,5 miliardy USD.

Rodgers ve svém článku naznačil, že potvrzení takové investice by mohlo být „gamechangerem“ ve vnímání Bitcoinu u běžné americké pracující třídy a za spekuloval si, že zaměstnanci Walmartu, z nichž mnozí pracují za minimální mzdu, by mohly být placeni z části i v BTC. V této chvíli má Walmart registrováno více než 2,2 milionu zaměstnanců.

Walmart je společností s nejvyššími tržbami na světě – v minulém roce přesáhly 500 miliard dolarů. Má zastoupení ve 24 zemích světa a své produkty prodává ve více než 100 zemích. Bitcoin by tak podle Clancyho mohli využít i ke snížení nákladů týkajících se převodů měn s jejími globálními dodavateli.

zdroj: bitcoinmagazine.com

Populárne