Connect with us
do workshopu o těžbě kryptoměn

Návody

Návod eToro: Jak začít obchodovat s kryptoměnami

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

Návod ako začať s Etoro

Pokud jste se rozhodli investovat na obchodní platformě eToro, která je aktuálně největší sociální investiční sítí na světě, budete chtít na ni dříve či později vložit peníze, aby se vaše obchodování rozjelo. V tomto stručném návodu vám vysvětlíme jak na to.

Upozornění: Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 75% účtů retailových investorů peníze. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit riskovat ztrátu svých peňazí.
Kryptoaktíva jsou vysoce volatilní neregulované investiční produkty. Žádná ochrana investorů v EU.

Zkuste to nejprve bez rizika

Po registraci na eToro nemusíte okamžitě obchodovat s reálnými penězi. Pokud jste na forexu začátečník, doporučujeme Vám nejprve vyzkoušet tzv. “Virtual portoflio”, které vám eToro nabídne hned po prvním přihlášení do systému.

Obchodovat tak budete jen s virtuálními body / kreditem, čili neriskujete ztrátu svých peněz. Teprve když si otestujete, jak se obchoduje na eToro, vložte vaše peníze na účet, přepněte na “REAL” a rozjeďte obchod naostro.

virtuálne portfólio

 

Vyskúšať eToroVáš kapitál je spojen s rizikem *

Jak začít s reálnými penězi

Abyste mohli začít obchodovat s reálnými penězi, spíše než si vložíte peníze na účet, musíte projít verifikací. eToro bude od vás požadovat tyto věci:

 • fotografii dokladu totožnosti (občanského průkazu – přední i zadní stranu),
 • fotografii / scan jednoho dokladu / faktury, která je uvedena na vaše jméno a je na ní vidět vaše adresa uvedena na občanském průkazu (například výpis z bankovního účtu, platba za elektřinu, plyn …)
 • potvrzení vašeho telefonního čísla prostřednictvím SMS zprávy

Proces verifikace účtu může trvat několik dní. Náš účet byl schválen v průběhu 24 hodin, ale občas třeba počítat i s delší čekací dobou.

Verifikácia - potrebné náležitosti

První vklad a obchodování

1. Klepněte vlevo dole na DEPOSIT FUNDS

Etoro - vloženie finančných prostriedkov

2. Vložte peníze na účet prostřednictvím platební karty, bankovním převodem či přes PayPal (platební kartou je to nejrychleji). Výšku minimálního vkladu eToro často mění a závisí i na regionu. Nám stačilo v době naší registrace vložit 200 dolarů (v té době cca 160 eur).

3. Klepněte na “Watchlist” – zobrazí se vám základní nabídka (Pokud chcete vidět pouze kryptoměny, klikněte vlevo nahoře na “my watchlist” a následně na “Create new list”. Nový list / záložku pojmenujte například “Crypto”. Poté klikněte na “ADD MARKETS”, vyberte “CRYPTO” a potvrďte. Vytvoří se vám záložka, ve které budete mít jen kryptoměny)

Etoro - Watchlist

4. Obchodovat s kryptoměnami můžete dvěma způsoby:

a) kliknutím na pozici SELL (S) – pokud zvolíte tuto možnost sázíte na to, že hodnota této kryptoměny bude klesat. Čili jste v plusu, pokud se jí cena sníží a naopak pokud bude růst, ztrácíte.

Etoro - Sell pozícia

b) kliknutím na pozici BUY (B) – pokud zvolíte tuto možnost, vyděláváte tehdy, pokud její hodnota roste a předěláváte, pokud klesá.

Etoro - Buy pozícia

Všimněte si, že hodnota BUY pozice je vyšší, než hodnota SELL pozice. Tento rozdíl zvaný také “spread” je v podstatě odměnou (výdělkem) pro brokera. Když volíte BUY pozici, počítejte s tím, že po potvrzení obchodu budete na začátku automaticky o něco v mínusu, protože aktuální hodnota kryptoměny je vždy nižší, než hodnota uvedená v pozici BUY.

5. Po kliknutí na jednu z těchto dvou možností se vám otevře tabulka (viz obrázek níže), ve které si nastavíte:

a) zda obchodujete za tuto cenu okamžitě (TRADE), nebo jen objednáváte (ORDER)
– jestliže obchodujete (TRADE), akceptujete aktuální hodnotu SELL respektive BUY pozície
– pokud objednáváte (ORDER), nastavíte hodnotu, při které se má váš obchod uskutečnit

b) hodnotu (AMOUNT), kterou chcete do tohoto obchodu vložit – při kryptoměnách je to minimálně 200 dolarů (v době psaní návodu).

c) hodnotu, při které se má obchod automaticky uzavřít:

– STOP LOSS – nejnižší hodnota v dolarech, při které se má obchod automaticky uzavřít
– TAKE PROFIT – nejvyšší hodnota obchodu v dolarech, při které se má obchod automaticky uzavřít

Když budete mít vše nastaveno a jste připraveni obchodovat, klikněte na OPEN TRADE resp. SET ORDER (podle toho, co jste nastavili v bodě 5a)

Etoro - tabuľka pre realizáciu obchodu

Sledování aktuálního stavu

Aktuální stav vašich obchodů můžete sledovat v dolní liště, nebo v menu klikněte na PORTFOLIO.

V dolní liště máte jen rychlý souhrn:
AVAILABLE – stav na účtu, který jste neinvestovaly
TOTAL ALLOCATED – celková částka, která je investována
PROFIT – kolik jste aktuálně v plusu (zelená) nebo v mínusu (červená barva)
EQUITY – váš aktuální stav celkově (vložené peníze plus respektive minus váš profit nebo ztráta)

Etoro - aktuálny stav na účte

V sekci PORTFOLIO najdete detailnější přehled o vašich obchodech rozdělených do jednotlivých investic. Najdete tam informace o tom kolik jednotek dané investice vlastníte, za jakou hodnotu jste obchod otevřeli, jaká je aktuální hodnota daného obchodu či procentuální vyjádření plusu resp. mínusu.

Jak uzavřít obchod?

Když přijde ten moment, že chcete obchod uzavřít (věříme, že s parádním profitem), jděte do sekce PORTFOLIO, a vpravo vedle obchodu, který uzavíráte klikněte na “kolečko”, ve kterém vyberte funkci “CLOSE” a potvrďte.

Etoro - uzavretie obchodu

Pozor! Pokud máte otevřených více obchodů na stejnou kryptoměnu a chcete uzavřít jen jeden z nich, nastavte si zobrazení v PORTFOLIO tak, aby byl každý obchod zobrazen zvlášť. Uděláte tak kliknutím na tlačítko, které je v sekci PORTFOLIO v pravém dolním rohu.

Etoro - zmena zobrazenia portfólia

Jak vybrat paniaze?

V levém menu klikněte na withdrawal FUNDS a zvolte částku, kterou chcete vybrat.

Etoro - výber peňazí

Důležité vědět před výběrem peněz:

 • minimální částka, kterou můžete vybrat, je 50 dolarů
 • vybrat můžete jen peníze, které máte v kolonce “AVAILABLE”, tedy aktuální zůstatek na účtu. Sem se neřadí to, s čím aktuálně obchodujete. Čili pokud chcete vybrat částku, se kterou obchoduje, musíte nejprve uzavřít obchod, až potom vybrat peníze.
 • Poplatek za výběr je až 25 dolarů, čili doporučujeme vybírat peníze méně často a větší částky
 • je možné, že eToro vám pošle peníze na více částí – čili například pokud vybíráte 500 dolarů může se stát, že vám přijde nejprve 200 dolarů a pak 300.
 • Běžná čekací doba, dokud přijdou peníze, je 5-10 pracovních dnů.

Vyskúšať eToroVáš kapitál je spojen s rizikem *

Doporučujeme Vám přečíst si i návod Jako na Etoro kopírovat obchody zkušených investorů a také komplexní recenzi eToro.

Upozornění

eToro je platforma, která nabízí investování do akcií a kryptoměn, jakož i obchodování s CFD.

Vezmite prosím na vědomí, že CFD jsou komplexní nástroje a jsou vystaveny vysokému riziku ztráty peněz v důsledku pákového efektu. Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 75% účtů retailových investorů peníze. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit riskovat ztrátu svých peňazí.

Minulá výkonnost není ukazatelem budoucích výsledků.

Kryptoaktíva jsou volatilní nástroje, které se mohou ve velmi krátkém časovém rámci značně pohybovat, a proto ne jsou vhodné pro všechny investory. Kromě kryptoměn, které nejsou poskytovány prostřednictvím CFD, nejsou kryptoměny regulovány, a proto se na ně nevztahuje žádný regulační rámec EU.

Klikněte pro komentář

Váš komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bitcoin

Pravidelný nákup bitcoinu – nejlepší způsob, jak být v plusu

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin-pravidelny-nakup-kryptomeny

Kdy je ideální čas na investici do kryptoměn? To je otázka za milion. Pravdou je, že najít dno medvědího trhu, tedy čas, kdy je cena tak nízko, že už nepůjde níže, je stejně nemožné, jak zjistit ideální čas, kdy je vhodné prodávat.

Upozornění: Nikdy neinvestujte do kryptoměn víc, než si dovolíte ztratit. Kryptoměny jsou vysoce volatilní aktivum. Tento článek není investiční radou.

Nedávné poučení je varováním

Ještě v živé paměti máme konec roku 2018 a začátek roku 2019, kdy se Bitcoin pohyboval těsně nad úrovní 3000 dolarů. Většina analýz naznačovala, že propad ceny bitcoinu pravděpodobně ještě není u konce. Očekávalo se, že minimálně na krátkou dobu uvidíme pokles až pod cenu 2000 USD a až o několik měsíců přijde otočení trendu. Realita však byla taková, že Bitcoin pod 3000 dolarů nespadl. Právě naopak předvedl téměř bleskový nárůst nad 6000 dolarů a pokračoval dál. Šlo o období, v němž měli mnozí investoři připravený kapitál na nákup bitcoinu za cenu mezi 2800 až 2000 USD. Ale čekali marně. Mnozí dokonce nedokázali zareagovat, když Bitcoin překročil 4000 dolarů, ani když byl na 5 tisících. Cena šla tak prudce nahoru, že se nestíhali divit. Očekávaný retracement (korekce růstu) vůbec nepřišla a tak i na ni čekali marně. Skvělá příležitost nakoupit Bitcoin za 3000 dolarů byla pryč.

Pokud byste nakupovali pravidelně, koupili byste výhodnější

Většina malých investorů nakupuje kryptoměny v době, kdy je to nejméně výhodné. Mnozí tak dělali koncem roku 2017 v důsledku čehož jsou pravděpodobně stále v mínusu pokud nákupní cenu “neředili” během medvědího trhu, nebo neprodali již vše prodali ve velkých ztrátách. Mnozí také promrhali šanci koupit Bitcoin za jen o něco více než 3 000 dolarů a nakupovali ho až za 6 či 7 tisíc dolarů. Dnes mohli být v mnohem výraznějším plusu.

Jedinou časem ověřenou strategií, která eliminuje tato rizika, je pravidelný nákup, při kterém neberete ohled na aktuální cenu bitcoinu. Jednoduše nakoupíte vždy například v první den měsíce a vždy za stejnou částku ve fiatové měně, tedy například za 50 eur. Kdy a za kolik je samozřejmě na vás, ale důležité je, aby se tento postup dodržoval a nekupovali jste pod vlivem emocí, ale na základě předem stanoveného plánu.

Tento postup ověřil čas a je opravdu výhodný. Stačí uvést několik příkladů, které jsou platné k datu psaní tohoto článku (1.3.2020, cena za Bitcoin cca 8500 USD):

 • Pokud byste kupovali Bitcoin za 50 dolarů každý týden poslední 3 roky investovali byste do něj 7 850 dolarů a měli jste aktuálně 17 205 dolarů
 • Pokud byste kupovali Bitcoin za 100 dolarů jednou měsíčně posledních 5 let, investovali byste do něj 6 000 dolarů a aktuální byste měli 67 846 dolarů
 • Pokud byste kupovali Bitcoin za 100 dolarů jednou měsíčně poslední rok, investovali byste do něj 1200 dolarů a měli byste 1 613 dolarů

Tyto výpočty si můžete udělat i vy sami. Stačí navštívit stránky dcabtc.com.

Graf: Vývoj vaší investice, pokud byste kupovali Bitcoin jednou měsíčně za 100 dolarů posledních 5 let. Investovali byste 6 000 dolarů a hodnota vaší investice by byla v době psaní článku 67 846 dolarů (platí k datu psaní článku 1.3.2020).

graf

Kde nakupovat pravidelně a automaticky?

Mnohé směnárny na skutečnost, že pravidelný nákup je nejlepší investiční strategií, upozorňují už déle. Pokud jste se rozhodli, že budete Bitcoin nebo jinou kryptoměnu, nakupovat takovým pravidelným způsobem i vy, můžete využít jejich služeb pro automatizaci tohoto procesu.

Možnost pravidelného nákupu nabízejí například americká směnárna Coinbase, rakouská BitPanda, ale i slovenský KryptoTop.

Na Coinbase po přihlášení klikněte na záložku “Tools” a následně “Recurring Transactions“. Poté klikněte na “New Recurring Transaction” a nastavte podmínky pravidelného nákupu.

coinbase-tools

coinbase-reccuring

Na směnárně BitPanda po přihlášení klikněte na v tabulce “Savings” na “Add new plan“. Tuto tabulku najdete po přihlášení vlevo dole.

bitpanda-savings

Na slovenské směnárně KryptoTop po přihlášení klikněte v levém menu na “pravidelný nákup” a postupujte podle instrukcí. Pokud máte problém s angličtinou, přes KryptoTop zvládnete tento proces nejjednodušší.

kryptotop-pravidelny-nakup

Upozorňujeme, abyste kryptoměny ve vyšší hodnotě nedrželi na těchto směnárnách ale následně si je přesunuli na peněženku, ke které vlastníte privátní klíče (seed). Pouze kryptoměny, které si chráníte tímto způsobem, jsou opravdu vaše.

Doporučujeme také:

7 dôležitých rád a TIPOV pred investíciou do kryptomien

Upozornění: Nikdy neinvestujte do kryptomien víc, než si dovolíte ztratit. Kryptoměna jsou vysoce volatilní aktivum. Tento článek není investiční radou.

Pokračovat ve čtení

Kryptoměny

VIDEO: Bitcoinový kanál #34: Jak ušetřit při nákupu kryptoměn

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoinovej-kanal-nakup-kryptomien

Po výborném předchozím videu, ve kterém se Kicom z Bitcoinového kanálu věnoval tématu, jakým způsobem je možné upravit Bitcoin, se tentokrát soustředil spíše na nováčky. Tématem dne je to, jakým způsobem je možné nejvýhodněji nakoupit kryptoměny. Jak již rychlé zjistíte, za nejlepší způsob považuje nákup přes americkou směnárnu Coinbase, která je největší na světě a většinou má i dobré kurzy.

Doporučujeme také:

VIDEO: Bitcoinovej kanál #33: Akým spôsobom sa dá meniť bitcoin?

Pokud se vám líbí naše články sledujte nás na Facebooku.

Pokračovat ve čtení

Kryptoměny

Akce Revolut: Jak získat 300 KČ “zdarma” (a možná i více)?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

revoult-10eur-300kc

Revolut sem, Revolut tam. Na aktuální akci digitální banky Revolut, díky které si můžete přijít “zdarma” k 300 KČ (nebo i k vyšší částce), jste již pravděpodobně narazili. Na této akci totiž nevyděláváte jen vy, ale i ostatní, kteří ji propagují.

Na kryptonovinkách jsme se rozhodli po vyzkoušení Revulutu přistoupit ke stejnému kroku, protože tento produkt vypadá opravdu zajímavě. V nižší části textu vám popíšeme, co všechno Revolut přináší a proč ho doporučujeme, ale nejprve shrneme podmínky, za jakých lze přijít k takříkajíc penězům “zdarma”. To je totiž hlavní důvod, proč jste si tento článek vůbec otevřeli.

Jak dostat “zdarma” 300 KČ (nebo i více)

Důležitá informace na úvod – musíte pro to pochopitelně něco udělat. Než uvedeme přesnou posloupnost kroků, napíšeme to nejpodstatnější – musíte si stáhnout aplikaci, poslat na váš nově vytvořený účet alespoň 300Kč / 10 eur, ověřit vaši totožnost, požádat o zaslání platební karty a když vám přijde, udělat jí platbu.

Konkrétnější postup:

 1. Stáhněte si aplikaci Revolut přes tento link (po kliknutí na odkaz zadejte vaše telefonní číslo, SMS vám přijde adresa pro stažení aplikace) a nainstalujte ji
 2. vyplňte údaje, které bude od vás aplikace vyžadovat
 3. Pošlete si na aplikaci alespoň 300 KČ / 10 eur – udělat tak můžete platební kartou, což je proces, který vám zabere jen pár minut, nebo bankovním převodem
 4. Ověřte svou totožnost – vyplňte vaše osobně údaje a naskenujte doklad totožnosti, například občanský průkaz
 5. Objednejte si přes aplikaci fyzickou kartu Revulut, která vám přijde do několika dnů na vámi uvedenou adresu. Čekací doba závisí na tom, jaký typ karty si objednáte a jaký způsob doručení zvolíte, ale samozřejmostí je i možnost s nulovým poplatkem
 6. Když vám přijde fyzická platební karta, proveďte ní první platbu nejpozději do termínu, který vám ukáže aplikace hned po jejím otevření.
 7. Když realizujete první platbu kartou (pokud jste ji udělali včas), Revolut vám připíše 10 eur / 300 KČ

Jak získat více než 300Kč (10 eur)?

,,Dejte přátelům 10 eur a dostaňte 10 eur– tak popisuje tuto možnost samotný Revolut. Je to v podstatě velmi jednoduché. I vy můžete vyzvat vaše přátelé, aby učinili totéž. Stačí, když je požádáte, aby na to použili VÁŠ PROMO LINK, který najdete v aplikaci. Když váš přítel splní všechny stanovené kroky, vám se připíše 10 EUR / 300 KČ stejně jako jemu. Upozorňujeme, že tato akce nebude trvat věčně, proto je třeba sledovat aktuální informace v aplikaci. V době psaní textu nám  píše, že na využití této akce máme 14 dní. Rovněž upozorňujeme, že nejprve vy musíte vložit peníze a požádat o fyzickou kartu, nejde to bohužel naopak.

Co potom?

Následně můžete udělat dvě věci:

 1. Vybrat si zůstatek neboli 10 eur / 300 KČ, které vám Revolut připsal a zbytek z peněz, které vám zůstaly po první platbě
 2. Pokračovat v používání Revolut. O důvodech proč byste neměli tuto možnost zamítnout, píšeme v pokračování tohoto článku.

Co je Revolut

Revolut je digitální banka, která vznikla v létě 2015 a její tržní kapitalizace dosahuje téměř 3 miliardy dolarů. Nemá žádné kamenné pobočky, funguje tedy výhradně v online prostoru. Skrz svou aplikaci umožňuje investovat také do akcií a vedle toho měnit měny za údajně nejvýhodnější směnný kurz. V nabídce má i 5 kryptoměn, ke kterým však nemáte privátní klíče, čili je nemůžete z Revolut vybrat a poslat si je na kryptopeněženku, ke které máte privátní klíč.

Platební karta a typy účtů

Vybrat si můžete ze tří typů účtů – STANDARD, PREMIUM nebo METAL.

Účet STANDARD je zdarma a dostanete k němu platební kartu zdarma, možnost měnit 30 fiatových měn (s měsíčním limitem do 6 000 eur) a možnost platit kartou ve více než 150 zemích.

Účet PREMIUM se stříbrnou kartou vám poskytne přístup i ke kryptoměnám, bezlimitné výměny fiatových měn či vyšší limit pro nulové poplatky výběrů z bankomatu. Tuto službu můžete využít za necelých 8 eur měsíčně.

METAL je nadstandardní služba za poplatek téměř 14 eur měsíčně. Kromě možností, které přinášejí účty STANDARD a PREMIUM dostanete v rámci služby METAL exkluzivní platební kartu a velkou zajímavostí je možnost využívání služby Cashback. Pokud ji aktivujete, Revolut vám vrátí 0.1% z částky, kterou zaplatíte METAL kartou v rámci Evropy a až 1% z částky, kterou jí uhradíte v ostatních regionech. Zákazníci využívající službu METAL mohou také skrz Revolut obchodovat s akciemi již od jednoho eura, ale my předpokládáme, že tuto možnost brzy zpřístupní i pro službu PREMIUM a možná i STANDARD.

Toto je samozřejmě jen stručný základní popis jednotlivých typů účtů. Ve vaší aplikaci Revolut najdete podrobnosti.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

7 důležitých rad a TIPŮ před investicí do kryptoměn

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin-zaciatocnik

Zorientovat se v kryptoměnách není pro nováčka vůbec jednoduchý úkol. Pokud jste se již definitivně rozhodli, že chcete do kryptoměn investovat, nebo je dokonce aktivně používat, připravili jsme pro vás článek o důležitých krocích, které byste měli dodržet, pokud vstoupíte do nového světa financí.

1. Neinvestujte víc, než si můžeš dovolit ztratit

Tato věta je nesmírně důležitá a je absolutním základem, pokud uvažujete o investování, ať už jde o kryptoměny nebo jiná aktiva. Její nerespektováním vážně hazardujete se svým životem a štěstím nejen vás, ale i vaší rodiny. Na nedodržení této zásady doplatilo už množství lidí. Není překvapující, že brokeři musí uvádět procentuální počet účtů, které jsou ve ztrátě a u každého z nich je to většina.

Pokud se rozhodnete investovat do kryptoměn, použijte na to peníze, jejichž případná ztráta váš život negativně neovlivní. V žádném případě neinvestujte peníze, které jste si půjčili, na to PROSÍM okamžitě zapomeňte.

pozor

2. Dívejte se na trh střízlivýma očima

Kdy se rozhodne do kryptoměn investovat většina nováčků? Když cena kryptoměn padá a dá se je nakoupit levně, nebo když výrazně roste a jsou středem pozornosti masmédií? Samozřejmě je to tehdy, když cena prudce roste vzhůru a lidé naskakují na vlak s obavami, aby jim neušla investiční příležitost. Pokud to platí v době, kdy čtete tento článek také o vás, nechceme vám tím říci, že na investici do kryptoměn máte zapomenout. Nikdo z nás neví, zda trend růstu ceny bude pokračovat ještě týden, měsíc, nebo deset let. Doporučujeme vám ale, abyste nebláznili a neinvestovali v jednom momentě všechny finance, které máte na tento druh investice vyhrazeny. Naopak zkuste si je rozdělit například na 10 části a ideálně nakupujte vždy ve stejný den jednou týdně nebo jednou měsíčně. Historie ukazuje, že tato strategie dlouhodobého pravidelného nakupování kryptoměn je dosud jednoznačně nejefektivnějším způsobem dosáhnout zisku.

mysel

3. Ignorujte podvodníky

Koncem roku 2017, ale i v úvodu roku 2018, kdy vrcholil dosud největší kryptoměnový “boom”, bylo absolutně běžné, že podvodníci lákali nezkušené investory na investici do různých podvodných Ponziho schémat. BitConnect, OneCoin zda PlusToken byly jen ty největší z nich, při kterých přišli lidé o miliardy dolarů. V žádném případě se nenechte přesvědčit někým, kdo vás osloví na facebooku, nebo mailem, do investice jakékoliv kryptoměny. Takto to nefunguje a pokud vás někdo přesvědčuje, abyste investovali, dělá to s jediným úmyslem vydělat na vás. V drtivé většině jde o podvod! Zapamatujte si – pokud něco působí příliš dobře na to, aby to byla pravda, pravděpodobně to pravda nebude.

podvod

4. Rozhodněte se pro formu investice

Už jste přemýšleli nad tím, jakou formou chcete do kryptoměn investovat a co od nich vlastně očekáváte? Je totiž rozdíl, zda je vaše investice motivována prostým důvodem, že chcete vydělat eura díky růstu ceny bitcoinu nebo chcete držet reálné Bitcoiny či jiné kryptoměny, abyste s nimi mohli v budoucnu platit a měli je opravdu pod kontrolou (na rozdíl od eur či korun, které ve skutečnosti kontroluje vaše banka).

Pokud patříte do první kategorie a chcete nad cenou kryptoměn jen spekulovat – čili vydělat eura či české koruny, vůbec si nemusíte kupovat kryptoměny. Stačí, abyste s nimi obchodovali u brokerů. U brokerů nemusíte řešit bezpečnost týkající se úschovy kryptoměn a spekulujete pouze nad cenou v eurech či dolarech. Nevýhodou jsou o něco vyšší nákupní a prodejní ceny.

Chcete-li zvolit obchodování s kryptoměnami u brokerů doporučujeme největší sociální síť eToro s mnoha skvělými vychytávkami, nebo XTB, které má dominantní postavení na československém trhu a má support v našem jazyce. Obě platformy jsou regulovány, mají skvělé uživatelské prostředí a nabízejí dostatek kryptoměn na obchodování.

V případě, že patříte do druhé skupiny a kryptoměny chcete opravdu vlastnit, musíte si je koupit na burze nebo směnárně. Tomu se věnujeme v dalších bodech.

moznosti-broker-zmenaren

5. První nákup kryptoměn

Pokud jste se rozhodli pro skutečný nákup kryptoměn, můžete tak učinit buď online formou prostřednictvím kryptoměnových směnárnen, nebo návštěvou nejbližšího bitcoinového automatu.

Při směnárnách se připravte na to, že při nákupu kryptoměn ve větších obnosech budete muset absolvovat proces ověření vaší totožnosti.

Ze směnáren doporučujeme následující:

Coinbase – největší americká směnárna s nejpřehlednějším uživatelským prostředím a mobilními aplikacemi pro Android i iOS. Pro začátečníka ideální volba na začátek. Při prvním nákupu nad 100 eur dostanete bonus 10 eur (v dané kryptoměně). Máte možnost nákupu platební kartou nebo SEPA převodem. Na Coinbase můžete kryptoměny i držet, přestože nemáte privátní klíče.

Coinbase - top zmenáreň na kúpu a predaj Bitcoinu

SimpleCoin – léty ověřená česká směnárna. Pokud převedete peníze na účet v ČSOB, kryptoměny nakoupíte v pracovních dnech již během pár hodin. Potřebujete však mít vytvořenou peněženku, kde vám SimpleCoin zašle nakoupené kryptoměny.

SimpleCoin - spoľahlivý československý predajca kryptomien

KryptoTop – slovenská směnárna, která zaujala svými užitečnými službami (například funkce pro pravidelný nákup kryptoměn) a opravdu širokou nabídkou kryptoměn ke koupi.

KryptoTop banner

BitPandavelmi perspektivní rakouská směnárna, která funguje v přísně regulovaném prostředí a je stále populárnější. Má širokou nabídku a můžete na ní také držet své kryptoměny, ačkoli nevlastníte privátní klíče. Pokud z nějakého důvodu nepreferujete Coinbase, BitPanda je určitě dobrou volbou.

6. Vytvoření první kryptoměnové peněženky

Směnárny Coinbase a BitPanda vám po nákupu přenesou vaše kryptoměny do online peněženek přímo na jejich platformě. SimpleCoin si naopak vyžádá už při platbě adresu peněženky, kam vám má zakoupenou kryptoměnu odeslat. Nákup přes Coinbase či BitPanda proto působí na první pohled uživatelský mnohem jednodušší, než přes SimpleCoin. Háček je však v tom, že k těmto kryptoměnách nebudete vlastní privátní klíče, což znamená, že reálně je pod kontrolou bude mít stále daná služba. Řešením je odeslat je z těchto platforem na vaši vlastní kryptoměnovou peněženku.

Kryptoměnové peněženky dělíme na:

 • Hot Wallets (horké peněženky) – jde o peněženky, které používáme na běžné aktivní používání kryptoměn, čili například na platby za kávu, potraviny, převody mezi peněženkou a kryptoburzou a podobně. Doporučujeme na nich držet menší obnosy, protože fungují v online světě a jsou proto méně bezpečné (váš PC, mobil může napadnout škodlivý software). Přirovnat je můžeme k vaší běžné peněžence, se kterou jdete na nákup
 • Cold Wallets (studené peněženky)– jde o peněženky, kde byste měli mít odložené peníze, které chcete držet jako dlouhodobou investici – název cold je odvozen od toho, že jsou mimo internet. Možná nejde o ideální přirovnání, ale Cold Wallets si zkuste představit jako bezpečnostní schránku ve vaší bance

Nováčkům doporučujeme následující postup:

 1. pokud jste zatím neinvestovali hodně a chcete se s kryptoměnami seznámit, nestane se nic katastrofální, když na začátek budete držet zakoupené kryptoměny na směnárně Coinbase (ačkoli nebudete mít privátní klíč). Coinbase působí dostatečně důvěryhodně a splňuje přísné požadavky amerického regulovaného trhu
 2. Seznamte se s kryptoměnami a vyzkoušejte si vytvořit první peněženky s privátním klíči – na mobilu doporučujeme peněženku Coinomi, na desktopu (PC) Electrum. Otestujte si je (udělejte menší převody) a následně si na ně posuňte vaše kryptoměny z Coinbase.
 3. Při peněženkách Coinomi a Electrum sice vlastníte privátní klíče, ale stále jsou to Hot Wallets, protože jsou online. Pokud je hodnota vašich kryptoměn vyšší, neváhejte a zainvestujte do takzvaných Cold Wallets ve formě hardwarových peněženek. Nejlepším řešením je český Trezor od SatoshiLabs nebo francouzský Ledger.
 4. Na Hot Wallets si nechte kryptoměny, které potřebujete teď a na Cold Wallets (Trezor, Ledger nebo jiná forma) mějte kryptoměny, které držíte na dlouhou dobu a nyní je nepotřebujete na denní použití

doporučujeme:

Trezor - hardvérová peňaženka

7. Ochrana privátních klíčů a bezpečnost

Čím déle budete “v kryptoměnách”, tím častěji se setkáte s tvrzením, že kryptoměny nevlastníte, dokud nedisponujete privátními klíči. Vlastnit privátní klíče je však zároveň velká, doslova obrovská zodpovědnost. Pokud privátní klíč respektive seed phrase, který sestává z 12 nebo 24 slov, ztratíte, přijdete o všechno, co jste na dané peněžence měli. Nikdo vám s tím nepomůže (ne že by nechtěl, ale je to nemožné), prostě neexistuje žádná centrální entita, která by s tím dokázala něco udělat. V historii bitcoinu se údaje takovýmto způsobem nenávratně ztratil přístup k více než třem milionům Bitcoinů, což jsou miliardy dolarů. Kdyby se k nim bylo možno dostat, už by to dávno někdo udělal.

Privátny kľúč kryptomeny

Z toho vyplývá, že bezpečná úschova privátního klíče resp. seed phrase, je alfou a omegou.

Pár rad, které zohledněte při ochraně vašeho privátního klíče:

 • V žádném případě si seed phrase neukládejte do počítače nebo do mobilu. Netlačte ho na tiskárně. NIKDY jej nezapisujte pomocí elektronického zařízení s přístupem na internet.
 • Můžete ho zapsat perem na papír, který odložte na bezpečné místo. Tento papír nefoťte a vyloučit zálohování žádnou digitální formou. Také berte na vědomí, že papír může shořet. Existují však nehořlavé pouzdra, které se dají koupit poměrně levně a toto riziko snižují
 • Nesnažte se rozdělit privátní klíč na několik části, pokud vás náhodou napadlo, že třetinu si necháte doma, třetinu odložit u rodičů a třetinu zakopete na zahradě. Stačí, abyste přišli o jednu třetinu a zbývající dvě jsou zbytečné. Riziko ztráty se tím jen zvětšuje
 • Nikomu neříkejte, kde máte odložené vaše privátní klíče. Teoreticky může někdo jednou mít zájem ukrást vám je. Proto doporučujeme nevyzrazovat nikomu, kolik kryptoměn vlastníte. Zatímco dnes to může být hodnota 1000 dolarů, jednoho dne možná půjde o miliony.
 • Možností je odložit seed phrase v bance do bezpečnostní schránky (pokud důvěřujete bance). Nebo případně do více bank …
 • diverzifikujte– pokud máte v kryptoměnách větší obnos reálné hodnoty, rozdělte ji na více peněženek. Pokud by se stalo i to nejhorší, že o daný privátní klíč přijdete, neztratíte absolutně všechno.
 • zvažte investici do Bunkeroidu nebo CryptoSteel – seed phrase budete mít touto formou “zapsané” na oceli, která by měla zvládnout i větší požár a je celkově mnohem odolnější než papír.
 • nesnažte se zapamatovat si privátní klíč zpaměti – možná vaše paměť funguje dnes bezchybně, ale co bude za rok-dva?

Líbil se vám tento článek? Máte vlastní rady pro nováčky? Dejte nám like, nebo se podělte o váš názor a doporučení do komentáře. Pomozte nováčkům vyhnout se chybám!

Upozornění: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% – 89% retailových investorů přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

 

Pokračovat ve čtení

Kryptoměny

VIDEO: Představení harmonických patternů: Gartley pattern

Michal Majzlík

Zveřejněno

on

harmonicke-patterny-gartley

Včera jsme vás prostřednictvím článku Obchodování pomocí hamornických patternů: Představení a ochutnávka Gartley uvedli do problematiky obchodování pomocí harmonických patternů.

V dnešním pokračování vám odborník na toto téma Michal Majzlík ukáže harmonické patterny a jejich problematiku formou videa.

Rovněž upozorňujeme, že v pátek se můžete těšit na soutěž o kurz harmonických patternů od Crypto Kingdom.

Obchodovanie pomocou hamornických patternov: Predstavenie a ochutnávka Gartley

Pokud se vám líbí naše články, sledujte nás na Facebooku.

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Obchodování pomocí Harmonických patternů: Představení a ochutnávka Gartley

Michal Majzlík

Zveřejněno

on

harmonicke-patterny

Ten to týden se budeme na kryptonovinkách věnovat technice obchodování pomocí harmonických patternů. Oslovili jsme proto odborníka na toto téma a autora kurzu o harmonických patternech Michala Majzlíka z Crypto Kingdom, aby naše čtenáře do této problematiky zasvětil.

Harmonické obchodování

Jmenuji se Michal Majzlík a jsem zakladatel první československé komunity, kterou byste poznali pod názvem Mike Crypto Group. Před několika měsíci jsme provedli fúzi s největší krypto-komunitou u nás, konkrétně s Crypto Kingdom. Jsem přesvedčen, že Crypto Kingdom je v současné chvíli nejaktivnější a nejkvalitnější krypto-skupina na CZ/SK scéně. Harmonické patterny studuji několik let, prošel jsem řadou kurzů, přečetl všechny knihy od zakladatele harmonických patternů a pomáhám si touto technikou k úspěšnému obchodování. Vzhledem k tomu, že jsem jeden z hlavních traderů v Crypto Kingdom, tak aktivně informuji komunitu a posílám signální příkazy do naší aplikace, díky kterým komunita profituje. Spolupracuji s Honzou Čurajem a dalšími tradery, kteří nám pomáhají v Crypto Kingdom, abychom mohli nabídnout komunitě maximální servis, co se traderské činnosti týče.

Obchodování Harmonických Patternů je poměrně neznámou technikou na finančních trzích. Co bych na začátku rád zmínil je, že jsem za svou kariéru, jakožto „Harmonic Trader“, potkal spoustu lidí, kteří sice znali tuto techniku a snažili se ji aplikovat do svých obchodních strategií, ale nebyli ziskoví a tak odsoudili Harmonické patterny jako nefunkční strategii. A to z prostého důvodu – neznali celou teorii, ale pouze část z ní, která ovšem k ziskovému Harmonickému obchodování nestačí. Moje osobní zkušenosti s těmito technikami jsou až neuvěřitelné. Jsem díky nim schopný, v určitých situacích, se na trhu orientovat, i když je Price action velmi matoucí. A to platí samozřejmě pro jakýkoliv časový rámec od minutového až po roční.

Co jsou to Harmonické patterny?

Harmonické obchodování má svá specifika a přesná pravidla, která jsou poměrně jednoduchá v porovnání s jinými složitějšími strategiemi a tyto pravidla se vždy musí dodržovat. Konkrétněji se jedná o cenové formace, které se skládají až z šesti (nejčastěji z pěti) cenových pohybů (swingů), které mají tvary písmen „M“ a „W“ a harmonické se nazývají proto, že se zde pracuje se specifickými Fibonacciho hodnotami, které, jak historie potvrzuje, mezi sebou mají vzájemný vztah. Na základě 2-4 kalkulací Fibonacciho hladin ze zmíněných X swingů, jsme schopni definovat zónu, která může s velkou pravděpodobností (pokud tedy budou dodržena všechny pravidla) otočit trend – tzv. potenciální reverzní zóna. Někteří tradeři HP přirovnávají k matematickému obchodování právě kvůli zmíněným kalkulacím, které mohou působit až moc jednoduše. Na co však nesmí nikdo zapomenout je, že všechny patterny vychází z Price action, kterou matematicky definovat nelze, protože je zde X proměnných faktorů (psychologie, manipulace s cenou,…) a nejsme schopni sestavit přesný vzorec, který by vždy fungoval.

Kouzlo Harmonického Obchodování

Kouzlo těchto formací je v jejich naprosté přesnosti a v tom, že jsme schopni předem identifikovat velmi silnou support/resistance zónu, aniž bychom znali Price action před počátečním swingem formace. Potenciální reverzní zóna v kombinaci s dalšími faktory, jako jsou objemy a pohybový indikátor mohou otočit trend, i když to zrovna většina traderů nečeká. Pokud máte nyní špatné zkušenosti s obchodováním HP a chcete se v tomto obchodním stylu zdokonalit, je potřeba vynechat veškerou skepsi vůči nim a pořídit si kvalitní studijní materiál. Proto jsme připravili jedinečný kurz harmonických patternů, který na CZ/SK scéně nenajdete.

Příklad složitějšího HP a praxe

Harmonický pattern Gartley

Na obrázku výše můžete vidět klasický, velmi známý harmonický bullish Gartley pattern.

Ukázka harmonického Patternu

Graf XBTUSD (BitMEX) 15.11.2018-11.4.2019

Na grafu můžete vidět bullish Gartley pattern v praxi na Bitcoinu. Potenciální reverzní zónu zde tvoří 3 cenové kalkulace a nachází se mezi 3364 a 3456 USD. Zaznačené kalkulace, které dokončily tento pattern a otočily trend naprosto precizně, jsou retracement cenového pohybu XA na 78.6 %, druhou kalkulací je projekce 127 % cenového pohybu BC a třetí kalkulací je zde AB=CD pattern, který se vyskytuje téměř v každém Harmonickém patternu a vychází z předpokladu, že cena vytvoří dva stejně dlouhé legy, mezi kterými je korekce v opačném směru trendu a jakmile se dokončí druhý leg, nastane zvrat. Jak jsem již zmínil a jak můžete vidět na grafu, zóna mezi těmito kalkulacemi fungovala velmi precizně jako support a cena následně vystřelila velmi rychle vzhůru.

Historie Harmonických Patternů

Prvním Harmonickým Patternem byl „Gartley 222“, který byl pojmenován po jeho objeviteli H.M.Gartleyem, který tento pattern popisoval v jeho vlastní knize, která byla vydaná roku 1935, straně 222.

O autorovi kurzu

Michal MajzlíkCryptoKingdom50-50
Jmenuji se Michal Majzlík a mám na starosti signály Crypto Kingdom, které vycházejí právě z mého harmonického obchodování. Díky skvělým transparentním výsledkům byl obrovský zájem o vytvoření kurzu mých strategií. Pokud bys rád věděl, co obchodujeme v signálech, tak kurz je určen právě pro tebe.

Pokračovat ve čtení

Analýzy

VIDEO: Elliott Wave Teorie – základní shrnutí formou videa

Marek Vaňha

Zveřejněno

on

ELLIOT-WAVE-VIDEO

Marek Vaňha z trading skupiny Golden Pocket, která se specializuje na obchodování pomocí Elliott Wave, vypracoval exkluzivně pro náš portál článek, v jehož rámci čtenáře kryptonoviniek zasvětil do kouzla této teorie. Dnes k němu jako doplňující materiál přináší video, ve kterém shrne Elliott Wave teorii i touto formou.

Obchodovanie na základe Elliott Wave teórie: Všetko, čo by mal nováčik vedieť

Kde nás najdete?

WEB: https://goldenpocket.cz/
TELEGRAMFACEBOOK
BITCOIN TRADING CZ/SK (Free skupina pro crypto nadšence)

Autor videa

Marek Vaňha

Ing. Marek VaňhaGolden Pocket
Jmenuji se Marek Vaňha a živím se jako day trader obchodováním kryptoměn, komodit a klasických akciových trhů na základě Teorie Elliott Wave. Jsem majitelem největšího webového portálu na predikce dle EW Teorie v CZ/SR s názvem Golden Pocket. Zde denně sdílíme naše analýzy, vstupy, otevřené obchody, set upy na day / swing trading a pořádáme pravidelné live streamy.

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Obchodování na základě Elliott Wave teorie: Vše, co by měl nováček vědět

Marek Vaňha

Zveřejněno

on

Trading Elliott Wave

Obchodovat na burzách, ať už jde o kryptoměny nebo jiné druhý aktiv, je možné i pomocí velmi zajímavé Elliot Wave Teorie. Požádali jsme proto odborníky na toto téma – trading skupinu Golden Pocket.

Elliott Wave Teorie

Jmenuji se Marek Vaňha z firmy Golden Pocket a vítám vás u článku zaměřujícího se na obchodování na základě Elliott Wave Teorie. Spolu s kolegy Janem Bartošem a Tomášem Popovičem se živíme obchodováním a sdílením predikcí na kryptoměny i klasické akciové trhy právě dle této teorie, jejíž základy položil Ralph Nelson Elliott před více než 90-ti lety.

R.N. Elliott vycházel pro svoji teorii ze základů Dow teorie. V této teorii Charles Dow identifikoval určitou repetitivnost marketu, kdy se cena vyvíjí podle určitých pravidel (fraktálů) a nejedná se pouze o tzv. „unášený balónek větrem“. Elliott vzal tyto základy a navázal na ně dalším množstvím podmínek, které pomalinku začal utvářet jeho vlastní teorii. Dow teorie byla hodně obecná, kdežto Elliott Wave teorie velmi detailní a přesná. V roce 1934 napsal R.N.Elliott do Financial World magazínu, že by rád sdílel svůj nový analytický nástroj, který má podle něj obrovský potenciál. Ke své žádosti přiložil i analýzy pro Dow Index, že aktuální silný downtrend se blíží ke konci a indexy i akciové trhy zaznamenají v dalších letech neuvěřitelný boom. Jeho predikce se postupně vyplňovaly jedna přesněji než druhá a dostal šanci sdílet své analýzy ve formě tehdejšího newsletteru. Různých „zázračných“ analytických nástrojů v té době bylo stovky, ale málokteré obstály s posunem času tak, jako právě Elliott Wave Teorie. Na jeho práci poté v roce 1978 navázali R. Prechter a A.J. Frost, kteří ji dali podobu, kterou ve svých analýzách používáme i my dnes.

Prechter se proslavil tím, že na soutěži traderů svůj kapitál zhodnotil na základě Elliott Wave teorie o 400% během 4 měsíců a stal se tak naprostým vítězem celého utkání.

S Frostem se potkali na konferenci, kde oba přednášeli a zjistili, že jejich názory a pohledy se velmi shodují. I přes to, že mezi Prechterem a Frostem byl téměř dvougenerační rozdíl, jejich spolupráce nesla ovoce a dala vzniknout té nejlepší publikaci na toto téma – Elliott Wave Principle.

Naším cílem je navázat tam, kde tito pánové skončili a ukázat aplikaci a použitelnost EW Teorie pro každodenní obchodování a analyzování trhů. Funguje to pro FX trhy už téměř 90 let a ano, funguje to výborně i pro Crypto trhy.

Do dnešní doby se jedná o jeden z nejlepších a nejpřesnějších analytických nástrojů vůbec.

V čem tedy spočívá kouzlo této teorie?

Elliott totiž dokázal něco absolutně výjimečného – identifikoval souvislost mezi lidskou davovou psychologií a jejím dopadem na graf. V době, kdy přišel s tímto nástrojem, byla samozřejmě drtivá většina zastáncem toho, že market se nedá predikovat na základě aktuálních nebo minulých dat a vše je podmíněno fundamentálními aspekty a davovou nepředvídatelností. Jenže… opak je pravdou.

„The news is already on the chart, both of Yesterday and Tommorow“

Jakýkoliv graf je samozřejmě z části tvořen algoritmy a automaticky obchodujícími roboty, ale z drtivé části je tvořen lidmi a jejich emocionálními reakcemi. Graf je totiž ten nejlepší ukazatel globálního sentimentu v daném okamžiku. Vždy je to o tom, zda jdeme nahoru, dolů nebo do strany. Jenže EW technika vám dá vždy nejpravděpodobnější scénáře, které můžete na základě aktuální struktury očekávat. Nejedná se pouze o nástroj na predikce, ale o celkový popis, jakým se market chová. Lidé, kteří se spoléhají na fundament a čistou spekulaci, tak budou neustále o krok za vámi.

Elliott tedy definoval dva druhy základních pohybů:

Impulzní pohyb – AKCE: skládá se z 5-ti vln a posouvá trend k novým maximům, či novým minimům (bull market, bear market)

Korekční pohyb – REAKCE: skládá se pouze ze 3 vln a zajistí, že trend vychladne natolik, aby mohl ve svém hlavním směru pokračovat (bull market = růst, bear market = pokles)

Impulzní pohyb se skládá z 5-ti vln, z nichž tři jsou tzv. motivní (vlny 1-3-5) a dvě tzv. korekční (vlny 2-4). Každá akce má totiž svoji reakci a právě reakce (korekční vlna) určuje, jak silný market aktuálně je. V jakémkoliv čase se nacházíme v určité fázi impulzní vlny, kdy po dokončení 5-ti vln vznikne jedna vlna vyššího stupně.

elliot-wave-1

Proč tedy zrovna kombinace 5 a 3 vlny? Autor příliš nezkoumal, proč tomu tak je, nýbrž suše konstatoval, že toto jsou nálezy, které díky svým analýzám zjistil. Dá se to ale obhájit tím, že market musí zachovávat přirozený a udržitelný vývoj. Pokud by byl systém 3 a 3, pak bychom se nikam nepohnuli a hýbali bychom se v cyklických sinusoidních pohybech, což se neděje. Nejjednodušší vysvětlení je 3 kroky vpřed 2 kroky vzad. Tímto zajistíme, že se market neustále posouvá v hlavním směru a zároveň dostatečně vychladne pro nabrání sil.

Proč myslíte, že si američtí prezidenti k sobě brali finanční rádce s rozsáhlými znalostmi právě v teorii Elliott Waves?

Technická analýza vs. fundament

Každá vlna má své specifické vlastnosti, pravidla a charakter, na které jsou poté navázány další aspekty jako třeba – fundament, novinky, zprávy.

elliot-wave-2

Už v třicátých letech minulého století Elliott identifikoval, jaký druh zpráv při jaké vlně můžeme očekávat. Jakmile jsme blízko „dna“ vychází samé špatné zprávy a zdá se, jakoby základní fundament celého aktiva měl více problémů, než kdy dřív. Jakmile jsme blízko „topu“, převládají samé pozitivní zprávy. Najednou má fundament neskutečné využití a je zázrak, že je za tak „levnou“ cenu. To jsou právě jedny z mnoha momentů, kdy jsou Elliott Wave tradeři napřed a vidí, jak to celé do sebe krásně zapadá. Warren Buffet to shrnul trochu jednodušeji:

Buďte chamtiví, když jsou ostatní vystrašení a buďte vystrašení, když jsou ostatní chamtiví.“

EWT vychází samozřejmě z klasických analytických technik, jako jsou patterny, volume, indikátory, svíčkové formace, Fibonacci a spoustu dalších, ale povyšuje je o level výš. Elliott po svých rozsáhlých analýzách identifikoval, že se jakýkoliv graf skládá vždy pouze z 13-ti typů různých formací (channel, triangl, wedge, …) Tyto formace poté vytváří na vyšších stupních větší verze sebe sama. To by nebylo samo o sobě tak přelomové. Přelomové je však to, že dokázal nastavit pravidla posloupnosti, kdy se jaká formace může vyskytnout a co po ní přesně následuje. Získáte tedy nejen perfektní analytický nástroj, ale spolu s její technikou i to nejcennější – disciplínu.

Máme tady základní vlny a patterny, ale kam až může jaká vlna dojít? Pokud někam dojde, kam až může spadnout? Jak zjistit ten nejpravděpodobnější target? Kde vstoupit do obchodu? Kde vystoupit? Kdy je vhodná doba zůstat mimo trh?

Zde přichází na scénu Fibonacciho sekvence, z níž celá EW teorie vychází.

Fibonacciho sekvence

Fibonacci byl geniální matematik 13. století, kterému vděčíme za matematický systém, jak jej známe dnes. Fibonacciho sekvence je totiž výběr matematických čísel a kombinací, které dávají dohromady důležité milníky. Jedná se v jednoduchosti o tato čísla – 1, 3, 5, 8, 13. 21, 34, 55, atd., kdy vždy suma dvou předchozích čísel dává číslo následující. Vychází to z teorie množení králíků „Rabbit Family Tree“, ale nebudeme zacházet příliš do detailu. Jde o to, co tato čísla znamenají pro nás jako tradery. Z různých kombinací a poměru těchto čísel totiž vychází to nejdůležitější pro celou EW teorii – tzv. Golden Ratio a Golden Spiral = .618 (0.618 nebo 1.618).

Každá přímka se dá totiž rozdělit na dva díly, kdy poměr mezi kratší a delší částí, je stejný jako poměr delší části vůči celku = .618, neboli phi.

elliot-wave-3

a/b = (a+b)/a = 1.6180339887498948420

Naše tělesné proporce jsou dokonalým důkazem tohoto poměru, kdy se náš pas nachází přesně v 61,8% celkové výšky. Jedná se o hodnotu, která se vyskytuje při vytváření galaxií, naší DNA, stavbě pyramid, dispozici našeho těla, tvaru lastur, uspořádání semínek na slunečnici, odvalování mořských vln, tvaru hurikánů, vírů, atd.

Kdo zná film „Stopařův průvodce po galaxii“, pamatuje si, že se zde řešila otázka čísla, které je základem vesmíru života a vůbec. Ve filmu bylo toto číslo 42, ale v reálném světě by se mělo jednat o .618, které je základem úplně všeho kolem nás.

Pokud se tedy tento poměr 61,8% (.618) vyskytuje všude kolem nás a jsme z něj stvoření, jednáme na jeho základě, aniž bychom si to uvědomovali. Proto lze predikovat trh, protože nejsme jedineční. Naše pocity a chování jsou dané přírodními zákony, které rozbijeme pouze pomocí nástroje, který je eliminuje a vyloučí naše přirozené pudy (emoce) z rozhodování = ELLIOTT WAVE TEORIE.

Jedná se přesně o ten pocit, kdy si říkáte, „Jo, jdu nakoupit, protože teď je ta vhodná chvíle, než do toho naskáčou ostatní, cítím to!“ No a ono to jde ještě x % proti vám a nechápete proč.

elliot-wave-4

Jde o to, že ten „pocit“ má bohužel většina lidí stejný, ale graf ještě není připravený na to, abychom změnili směr. Díky Fibonaccimu dokážeme určit vhodné vstupy, výstupy a strategie pro naše obchodování. Je to základní kámen, na kterém je celá EW teorie postavená a její aplikaci v praxi si ukážeme v dalším pokračování.

Pokud se tedy chcete naučit její praktické použití, rádi vás naučíme vše, co umíme. S obrovskou skromností si stojíme za tvrzením, že lepší zdroj informací o EWT aktuálně v CZ/SK nenajdete. Naše analýzy jsou denně k dispozici zde.

Pokud jste dočetli až sem, moc děkujeme a praktické využití si ukážeme ve středeční video analýze.

Nechť vás síla provází a přejeme příjemný start do nového týdne!

Pro všechny zájemce o naše služby nabízíme 30ti denní garanci vrácení peněz. Naším cílem je vytvořit komunitu podobně uvažujících traderů a nevidíme důvod, proč byste měli platit za zajíce v pytli. Takže přijďte, vyzkoušejte a když nebudete spokojeni, vrátíme Vám peníze za členství.

golden-pocket-banner

Autor článku

Marek Vaňha

Ing. Marek VaňhaGolden Pocket
Jmenuji se Marek Vaňha a živím se jako day trader obchodováním kryptoměn, komodit a klasických akciových trhů na základě Teorie Elliott Wave. Jsem majitelem největšího webového portálu na predikce dle EW Teorie v CZ/SR s názvem Golden Pocket. Zde denně sdílíme naše analýzy, vstupy, otevřené obchody, set upy na day / swing trading a pořádáme pravidelné live streamy.

Pokračovat ve čtení

Analýzy

VIDEO: Úvod do money managementu (2. díl)

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

money-management-video

V návaznosti na článek o money managementu, který pro krypotonovinky připravil trejder Jakub Kralovanský z Nexaltic Capital, vám přinášíme i doprovodné video, ve kterém shrnul základy této klíčové oblasti tradingu.

Díky zvládnutí Money managementu dokážete vykličkovat i z těch nejhorších situaci. Jde o klíčovou oblast tradingu, která úzce souvisí s psychologií obchodníka. Možná si to mnozí začátečníci neuvědomují, ale právě tato oblast tradingu rozhoduje v největší míře o vítězích a poražených. Více se dozvíte z videa výše, nebo tohoto článku.

Jakub Kralovanský věnuje problematice money managementu v kurzu Trader 2.0 více než 8-hodinový prostor.

Trading kryptomien: Úvod do money managementu

Autor videa

Jakub Kraľovanský

nexaltic-90

Ing. Jakub Kraľovanský
Trading bol najskôr môj koníček, potom sa to zmenilo na vášeň a dnes je z toho môj denný chlieb. Som majiteľom unikátneho projektu Trader 2.0, ktorého cieľom je vychovať nových traderov a spoločne budovať traderskú komunitu na Slovensku. Ak si chceš privyrábať tradingom, alebo sa ním dokonca živiť, tak na mojej stránke nájdeš ďalšie informácie.

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Trading kryptoměn: Úvod do money managementu

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

MONEY-MANAGEMENT

Co je základním posláním money managementu? Zjednodušeně se dá říci, že jde o kombinaci tří základních úkolů: Zabezpečení nízkých ztrát, zabezpečení stabilních zisků a zabezpečení samotného přežití na trhu.

Díky zvládnutí Money managementu dokážete vykličkovat i z těch nejhorších situací. Jde o klíčovou oblast tradingu, která souvisí i s psychologií obchodníka. Možná si to mnozí začátečníci neuvědomují, ale právě tato oblast tradingu rozhoduje v největší míře o vítězích a poražených. Jelikož jde o velmi důležité téma, požádali jsme Ing. Jakuba Kralovanského z Nexaltic Capital, který ve svém kurzu Trader 2.0 věnuje Money managementu více než 8-hodinový prostor, aby naše čtenáře do tohoto tématu aspoň trochu uvedl.

Při money managementu nejčastěji používáme 3 základní strategie:

 1. RRR
 2. škálování
 3. správu pozice

Kvůli rozsáhlosti dané problematiky si v tomto článku shrneme především základy RRR a také se částečně podíváme na správu pozice.

RRR

Jelikož jde jen o úvod do money managementu, pro potřeby tohoto článku zmíníme jen pár důležitých a klíčových bodů. Půjde především o vysvětlení toho, jak používat RRR (poměr rizika a odměny) a správu pozice.

ZLATÉ PRAVIDLO pro začátečníky je:
10% kapitálu do jednoho obchodu.
Stoploss v jednom obchodě max 10%.

Při ztrátovém obchodě vám při dodržování těchto pravidel hrozí maximálně 1% ztráta z celého kapitálu. Tímto stylem dokážete přežít i sérii několika ztrát po sobě. Já osobně dodržuji pravidlo maximálně 10% kapitálu do jednoho obchodu. Jelikož můj Money management je založen na vypořádání pozice, tak moje maximální angažovanost je 50%. Zbývajících 50% kapitálu mám vždy určené k dokupování.

Risk to reward ratio -> Poměr rizika a odměny
Mějte pravděpodobnost na své straně!

Absolutní základ, který musíte umět používat i o půlnoci. V opačném případě nemáte na trhu žádnou šanci. RRR je poměr rizika a odměny. Tato strategie je založena na pevně založených stoploss a Target. Najdete si svůj obchod ať už podle supportů a rezistencí, pivotů, patternů, nebo jiných strategií. Najdete si svůj set-up, nastavíte stoploss a target a necháte graf jít. Buď vám chytí jedno, nebo druhé. Nedokupujete do pozice, neprůměrujete ani nespekulujete. Jednoduše nastavíte dva příkazy a čekáte. Jakmile se jeden z nich vyplní, tak si obchod zapíšete do tabulky a jdete dál.

Uveďme si konkrétní příklady.

Příklad 1: Do obchodu vložím 100€. Riskuji 10%, čili o 10€ mohu přijít a získat mohu také 10€. V takovém případě je mé RRR 1:1. Riskuji tolik, co můžu ztratit.

Příklad 2: Do obchodu vložím 100€ a riskuji 10%, čili 10€, ale získat můžu 20€, čili 20%. V takovém případě je RRR 2:1.

Nyní už víme zhruba o co jde. RRR se vždy kombinuje s úspěšností obchodu.

Pokud budu mít při RRR 1:1 úspěšnost 50%, to znamená z 10 obchodů budu mít úspěšných 5 a ztrátových 5, tak jsem na nule. Na 5 ziskových obchodech jsem získal 50€, ale následně jsem na 5 ztrátových obchodech o 50€ přišel.

Absolutním základem Money managementu je kombinovat RRR a úspěšnost svých obchodů. Abyste tuto strategii mohli dodržovat, tak si musíte zapisovat své obchody, abyste je uměli vyhodnotit. Ideální je psát si vlastní trejderský deník, kde si napíšete i důvody, proč jste do obchodů vstupovali, jak jste se při nich cítili a v jakém psychickém rozpoložení jste během nich byli. Váš deník vám pak krásně nastaví zrcadlo a po čase budete vědět kdy a v čem jste dělali chyby. Je to náročné, ale i taková ,,maličkost “odděluje průměr od špičky.

RRR a pivoty

Na grafu níže využíváme RRR s indikátorem Pivoty. Jednoduše si jen nastavím vstup na P, stoploss těsně pod support a target těsně pod rezistenci. Díky funkci RRR mi vyskočí RRR v našem případě 1,4:1. Nastavím příkazy a už jen čekám.

RRR a supporty a rezistence

Dalším příkladem je využívat RRR v kombinaci se supportem a rezistencí. Vstup na supportu a výstup pod rezistencí. Viz příklad.

RRR v kombinaci s patterny (triangle, wedge, Channels atd.)

Jaká by měla být minimální úspěšnost obchodů při daném RRR při dané úspěšnosti? Toto je moje osobní doporučení:

RRR 1:1 Minimální úspěšnost 65 – 70%

RRR 2:1 Minimální úspěšnost 45 – 50%

RRR 3:1 Minimální úspěšnost 40 – 45%

RRR 4:1 Minimální úspěšnost 30 – 35%

RRR 5:1 Minimální úspěšnost 25 – 30%

Toto jsou mé hodnoty, které bych vám doporučoval dodržovat. To jaké RRR si stanovíte, je už na vás. Jsou obchodníci, kteří jdou raději na jistotu a po menším RRR. Naopak jsou i tradeři, kteří mají nižší úspěšnost, ale vysoké RRR. Nastavení RRR úzce souvisí s vaší psychologií a nastavením hlavy. Já osobně nejčastěji používám RRR 2:1 a 3:1. Takové nastavení mi vyhovuje a moje úspěšnost se hýbe mezi 60 – 65%, takže dokážu být ziskový. V případě, že mám sérii špatných obchodů a potřebuji se dát více ,,do pohody “a zvednout si sebevědomí, tak si zobchoduji pár obchodů s RRR 1:1, kde je moje úspěšnost téměř 80%.

Mít RRR 5: 1 je sice velmi pěkné, ale třeba si uvědomit, že ztrátové obchody vás mohou pořádně deprimovat. A v případě pokud máte úspěšný jen každý pátý obchod, může to být rána pro vaši psychiku.

Správa pozice

Strategii manažování pozice používám v posledním období stále častěji, protože mi více vyhovuje. RRR strategie je založena na pevně daných stoploss a Target. Tam jdete jako stroj. Najdete si pattern, nebo support a rezistenci, nastavíte vstup, stoploss a target a už jen čekáte. Trh s kryptoměnami je však vysoce volatilní a proto se vám při této strategii může stát, že váš obchod skončí na stoploss. Chcete-li dávat širší stoplossy, tak bude naopak trpět vaše RRR.

Ukázka situace, která je na krypto běžná a je proti vám:

Takové knoty, které jsou okamžitě vytahovány, vám umí zkazit pár obchodů. Správa pozice je založena na pohyblivých stoplossech a Targetech. Pozice tedy nemáte pevně stanovené, ale manažujete je během daného obchodu. Této strategii se věnuji v kurzu Trader 2.0 téměř dvě hodiny.

Správu stoplossu

V takovém případě si nastavím zóny na dokupování. Nemáme tedy jeden vstup, ale vstupů mám víc. Pokud mám na 1 obchod vyčleněno 100 € a mám 3 vstupy do obchodu, tak mohu vstupovat:

 1. Konstantně – do každého vstupu 33 €
 2. Progresivní– Čím nižší vstup, tím vyšší vklad. Například 20 €, 30 € a 50 €

Na níže uvedeném grafu EOS mám vyznačeny 2 zóny, kam mohu vstupovat.

Pokud graf propadne pod mou první zónu, stále máme kapitál na dokupování. Pokud bych však zůstal jen u dokoupit, tak to není metoda manažování pozice, ale škálovací metoda. Pokud se obchod vyvíjí proti mně, tak dané pozice řídím odděleně díky fibo retracementu. Statisticky vzato až v 95% případů jde graf minimálně na 0.236 retracement.

Autor článku

Jakub Kraľovanský

nexaltic-90

Ing. Jakub Kraľovanský
Trading bol najskôr môj koníček, potom sa to zmenilo na vášeň a dnes je z toho môj denný chlieb. Som majiteľom unikátneho projektu Trader 2.0, ktorého cieľom je vychovať nových traderov a spoločne budovať traderskú komunitu na Slovensku. Ak si chceš privyrábať tradingom, alebo sa ním dokonca živiť, tak na mojej stránke nájdeš ďalšie informácie.

Pokračovat ve čtení

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-