Connect with us

Kryptoměny

Obrovský růst Polkadot je poháněn zajímavými zprávami

Zveřejněno

polkadot

Mezi nejpotencioálnější altcoiny v roce 2021 mnozí analytici označují kryptoměnu Polkadot (DOT), kolem níž vzniklo výrazné šílenství už v průběhu minulého roku. Strmý růst její hodnoty za posledních 24 hodin ji dokonce vyhnal mezi v současnosti 5 nejhodnotnějších kryptoměn na trhu s šancí brzy přeskočit i čtvrté XRP.

Polkadot (DOT) v době psaní tohoto článku předvedl za posledních 24 hodin růst o více než 35%, přičemž aktuálně se obchoduje za více než 11 dolarů. Z týdenního pohledu navzdory velkému propadu celého trhu v úvodu tohoto týdne je v plusu přes 10%.

Jak bylo naznačeno již v úvodu, Pokladot je na trhu s kryptoměnami relativním nováčkem. Stojí za nimi respektovaní vývojáři Gavin Wood a Jutta Steiner z Parity Technologies, kteří se kdysi spolupodíleli na tvorbě Ethereum, ale časem se rozhodli přistupovat k řešení problematiky blockchainů odlišným způsobem.

Tvůrci Polkadot tvrdí, že tato kryptoměna není přímou konkurencí Ethereum. Spíše o ní rádi hovoří jako o nástroji, který umožní spolupráci mezi mnoha blockchainy a tím zvýší interoperabilitu celého nově vznikajícího ekosystému.

Základním kamenem Polkadot je tzv. Relay Chain, který zajišťuje stabilitu a bezpečnost sítě. DOT token je označován jako governance token, tedy slouží k decentralizovanému hlasování o operacích, mezi které patří i rozhodování o vytváření takzvaných „parachainů“. Jde o blockchainy, které se budou připojovat k jádru ekosystému, tedy k zmiňovanému Relay chainu, ale všechny budou mezi sebou interoperabilní. Parachainy se tedy budou zabývat konkrétním řešením, například smart kontrakty, DeFi a podobně.

Plasma Network prvním parachainem na test Polkadot

Mezi čerstvé zprávy, které podle všeho měly na růst ceny Polkadot v posledních hodinách nejzásadnější vliv, patří informace, že projekt Plasma Network se stal vůbec prvním parachainem na Polkadot parachain test s názvem Rococo V1. Plasma Network oznámil tuto novinku ve středu 13. ledna.

Plasma Network je multi-virtuální smart kontrakt platforma, která umožňuje implementaci řešení na druhých vrstvách jako jsou ZK Rollups a Optimistic Rollups. Je postavena na Polkadot SDK s názvem Parity Substrate. Svůj mainnet rozběhla ve druhém čtvrtletí 2020.

,,Stali jsme se prvním parachainem na Rococo V1, respektive prvním polkadotovým testovacím parachainem. Jedná se o hlavní krok pro vývoj Plasma Network ve snaze stát se oficiálním Polkadot parachainem v pozdější fázi tohoto roku. Je to pro nás velké vítězství,“ komentoval tuto novinku zakladatel společnosti Sota Watanabe.

Rococo V1 je testnet hlavní Polkadot sítě. Jak uvedl portál Crypto Ekonomy, uveden byl do provozu 22. prosince. Roccoco V1 následuje dřívější verzi Rococo V0, která byla spuštěna loni. Jak jsme uváděli již výše, parachainy jsou nezávislé blockchainy, které budou zapojeny do centrálního Relay chainu, aby poskytly Polkadot ekosystému různé funkce využití.

Parachain sloty na Polkadot síti jsou omezené (očekává se, že Parachainů bude v budoucnu okolo 100), čili parachainy jsou vybírány skrz aukce. Plasma Network uspěl a stal se vůbec prvním parachainem na test.

Moonbeam vytvořil most s Ethereum

V podobném čase upozornil Twitter účet ChainSafe Systems, že tým Moonbeam Network, který je dalším kandidátem na vytvoření Polkadot parachainu, úspěšně implementoval funkcionalitu ChainBridge. Jde o způsob, který má v budoucnu umožňovat snadnou interoperabilitu mezi Ethereum a Polkadot blockchainy.

,,Moonbeam je navržen tak, aby umožnil (na Polkadot ekosystému) co nejpodobnější využití Ethereum aniž by byly obětovány některé cenné funkce, které Polakdot nabízí,“ popsala tento projekt ještě v říjnu 2020 pro portál Decrypt marketingová ředitelka Moonbeam Katie Butlerová. ,,Znamená to, že vývojáři mohou spouštět své kontrakty skrz programovací jazyk Ethereum Solidity přímo na Polkadot s jen několika potřebnými změnami. Mají přitom přístup k funkcím, které jsou specifické pro Polkadot, jako jsou on-chain rozhodovací procesy a interoperabilita napříč řetězci.“

zdroj: crypto-economy.com

Populárne