Connect with us

EOS

Používání decentralizovaných aplikací kleslo, ukazuje studie

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

dapps

Decentralizované aplikace známé pod pojmem “DApps” se ve třetím čtvrtletí 2019 z velké popularitě netěšili.

DApp.com – Analytická platforma pro decentralizované aplikace zveřejnila zprávu, která uvádí, že celkový objem na blockchainech Ethereum, EOS, Steem, Tron, Tomo Chain, IOST a Blockstack, které sleduje, dosáhl ve třetím čtvrtletí celkového objemu transakcí 2,03 miliardy dolarů , což je o 40% méně, než ve druhém čtvrtletí.

Pouze 36% uživatelů DApps aktivních ve druhém čtvrtletí použito decentralizované aplikace alespoň jednou i ve třetím čtvrtletí, což naznačuje, že jejich používání prostě není pro většinu lidí prospěšné respektive dostatečně atraktivní.

Když to rozměníme na drobné, tak v případě EOSu použili decentralizovanou aplikaci alespoň jednou čtyři z 10 uživatelů, kteří ji využili i ve druhém čtvrtletí. V případě Ethereum to bylo jen 5% a v případě Tronu 15%. Zajímavé však je, že EOS naopak ve srovnání s Tronem a Ethereum zaznamenal menší příliv nových uživatelů.

DeFi se dařilo

Dařilo se takzvaným DeFi, což jsou aplikace pro decentralizované financování. Ve třetím čtvrtletí narostla hodnota jejich transakcí o 525 milionů dolarů, přičemž aplikace postavené na Ethereum přispěly k této částce z 88% (132 tisíc uživatelů).

,,K decentralizovaným aplikacím se přidalo ve třetím čtvrtletí více než 500 tisíc nových uživatelů. Více než 138 tisíc (27,6%) z nich je začalo používat pro finanční služby a více než 170 000 (34%) jich je použilo kvůli hazardním DApps, “ uvádí studie.

zdroj: cointelegraph.com

Klikněte pro komentář

Váš komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

EOS

3 přední altcoiny brzy čekají významné aktualizace

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

eos-tron-neo

Trojici předních kryptoměn EOS, Tron a NEO čekají v příštích týdnech důležité milníky, na které upozornil portál Cointelegraph.

EOS

EOS se 23. září dočká svého prvního hardforku. Sedmá největší kryptoměna realizuje upgrade svého konsensu a aktivuje eos, což povede ke zlepšení v bezpečnosti a škálovatelnosti a zjednodušení realizace budoucích hardforků. S prvním hardforkem sítě, který povede k tomu, že zdrojový kód blockchainu se rozdělí do dvou samostatných síti, souhlasilo 29 z 30 největších producentů bloků EOS.

Tron

Tron (TRX) brzy vydá aktualizaci Sun Network, která byla oficiálně spuštěna 11. srpna. Sun Network je sidechainové řešení pro neomezenou kapacitu škálování sítě Tron. Decentralizovaným aplikacím (Dapps) umožňuje spotřebovávat méně energie a pracovat v bezpečnějším a efektivnějším prostředí. Spotřeba na vedlejší síti, tedy Sun Network, by měla zajistit stonásobně nižší spotřebu energie, což podle Tronu povede k výraznému nárůstu počtu decentralizovaných aplikaci na Tron blockchainu.

NEO

Podle tržní kapitalizace v současnosti dvacátou největší kryptoměnu na trhu NEO čeká významný upgrade na NEO 3.0. Konkrétní datum, kdy by se tak mělo stát nebyl uveden, ale oznámené bylo, že se tak stane ve druhém čtvrtletí 2020. Nová vylepšená verze NEO by měla být spuštěna jako zcela nová blockchainová síť, ve které budou muset uživatelé vyměnit své stávající tokeny za nové . Tato aktualizace je podle vývojáře NEO Erika Zhanga nezbytná, protože množství vylepšeních nebude kompatibilních se současným blockchainem. Mezi ně patří levnější transakce, implementace smart kontraktů a rychlejší blockchain pomocí jednotného transakčního modelu.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Technická analýza altcoinů (16.7.): Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) a EOS

Andrej Kalvoda

Zveřejněno

on

analyza-kalvoda-altcoiny

Náš portál na základě spolupráce s kryptotradery ze slovenské a české scény přináší pravidelné aktualizace k trhu s kryptoměnami. Nejnovějším členem sestavy je autor trading portálu Blockspace Andrej Kalvoda, který vám bude pravidelně přinášet pohled na vysoce kapitalizované altcoiny. 

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

ETH/USDT

V minulé analýze jsme u ETH počítali s růstem až k 280 USD, odkud bude následovat pád. Přesně to se odehrálo, ale Ethereum bylo daleko slabší než jsem předpokládal, prorazilo support na 245 USD a dostalo se až na ceny kolem 200 USD.

Během včerejška potom následoval rychlý odraz a na denním grafu se vyformovala svíce, která běžně udává dno. Samotná svíce ale nic zásadního neznamená a budeme potřebovat potvrzení během dnešího a zítřejšího dne.

Aby si Ethereum udrželo své momentum, nemělo by propadnout pod cenu 215 USD, jinak hrozí propad na další minima, konkrétně bych sledoval ceny 192-185 USD.
Pokud se zvládneme udržet nad 215 dolary, očekávám v dalších dnech otestování důležitých úrovní na 251 a 260-263 USD.

LTC/USDT

U Litecoinu jsme v páteční analýze mluvili o pádu na cenu 84 USD, což se nyní ukázalo jako lokální dno, odkud se cena odrazila o 10% vzhůru. Stále na tomto grafu ale zůstává velké množství neotestovaných rezistencí.

To, co tedy nyní sleduju, je tedy možné vytvoření falling wedge (což by znamenalo ještě jednu vlnku dolů přibližně na 80 USD), odkud by přišel odraz a otestování minimálně 99-97 USD, v případě breaku této zóny bychom mohli vystřelit až na 111-113 USD. 

Pokud by Litecoin nezvládl vytvořit falling wedge, budu sledovat další supportní zónu 69-72 USD. 

EOS/USDT

EOS byl v posledních dnech jedním z nejkrvavějších coinů. Během včerejška ale dosáhl úrovní, které sleduju už delší dobu a odkud mi dává smysl odraz k vyšším cenovým hladinám.
Prvním důležitým bodem pro mě bude cena 4,8 USD, kam vychází rezistence struktury, a také 50% retracement trendového kanálu. 

Pokud se dokážeme dostat přes tuto úroveň, můžeme mířit až na další silnou zónu, která se nachází na 5,5 USD.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Andrej Kalvoda

blockspace-90-90Andrej Kalvoda
V prostředí tradingu jsem od roku 2015 a poslední dva roky se velmi intenzivně věnuji trhu kryptoměn. Na začátku 2018 jsem založil stránku Blockspace s vizí, že pomocí jednoduchých a přehledných analýz dokážu dopomoct k tomu, aby byla kryptoměnová komunita lépe informovaná. Věřím, že se záměr podařil, protože dnes mám to štěstí pomocí svých analýz pomáhat stovkám lidí každý den.

Pokračovat ve čtení

Binance Coin

Weiss Ratings: Litecoin se zařadil mezi špičku. Tohle je TOP10

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

weiss-ratings

Americká ratingová agentura Weiss Ratings, která začala jako první udělovat ratingy kryptoměn, zvýšila hodnocení Litecoinu a zařadila ho po bok “nejlepších kryptoměn”.

Weiss Ratings hodnotí kryptoměny známkami od A po F, přičemž F je nejhorší známka. Rating A nemá dlouhodobě žádná kryptoměna. Konečnou známku tvoří kombinace dvou hlavních faktorů, které se tvoří z dílčích ratingů za:

  • Technologii / adopci
  • Míru rizika / odměny

Litecoin si polepšil v předběžném “Risk / odměna”, když dostal nový rating B- namísto předchozího C +. Díky tomu se jeho celkový rating změnil na B, čímž se vyrovnal Ethereum, EOS a Cardano na společnou pomyslnou druhou příčku nejlepších kryptoměn.

Na prvním místě je nadále Bitcoin, který má celkový rating B+. Za technologii a adopci má známku A a za riziko/odměna známku C+.

Weiss Ratings před 3 týdny zhoršil hodnocení kryptoměně EOS, kterou kritizoval za problémy s decentralizací, kterou zdá se ani neplánuje intenzivně řešit. Naopak zvýšil rating Cardano díky blížícímu se přechodu na fázi Shelley, v rámci kterého udělá výrazný krok vpřed právě v oblasti decentralizace.

Pořadí 10 nejlepších kryptomien podle Weiss Ratings:

rating

Známku C + mají i Stellar, Monero, Dash, NEO, Ethereum Classic, Zcash, Decred, BitShares. S hodnocením C jsou NEM, Ontology, Bitcoin Gold, VeChain, Dogecoin, OmiseGO, Holo, Waves, Komodo, Icon, Steem, GXChain, Elastos, Vertcoin a Qtum.

zdroj: weisscrypto.com

Pokračovat ve čtení

Analýzy

VIDEO: Kdy přijde čas altcoinů (LTC, EOS, ADA, IOTA)?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

analyza-majzlik

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto videu jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním odporúčaním.

Michal Majzlík, jehož jistě dobře znáte jako trejdera Mike Crypto Group se nedávno spojil s Crypto Kingdom, kde se stal rychle neodmyslitelnou součástí. Včera večer připravil analýzu pro čtyři vysoce kapitalizované a zároveň kvalitní altcoiny Litecoin, EOS, ADA a IOTA, na které se podíval v páru s americkým dolarem. Pokud chcete být v obraze, zapněte si jeho video.

Jestli obchodujete na kryptoburzách, doporučujeme vyzkoušet 3Commas. Více se dozvíte zde:

5 funkcií, pre ktoré sa oplatí vyskúšať platformu 3commas

 

 

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Bitwise spouští ETP na 8 TOP kryptoměn, přibudou ještě dvě

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

kryptomeny

Společnost Bitwise, která u Americké komise pro cenné papíry a burzy (SEC) žádá o schválení Bitcoin ETF, oznámila spolupráci se švýcarským startupem Amun AG, v jehož rámci spustí ETP vázán na balík několika předních kryptoměn.

ETP je zkratka Exchange Traded Products, pod čímž si můžete představit soubor tří finančních produktů – ETF, ETC a ETN.

Dohodu uzavřela dceřiná společnost Bitwise – Bitwise Index Services, která získala licenci na takzvaný “The Bitwise 10 Select Large Cap Crypto Index”, jehož prostřednictvím přivede na trh diverzifikované kryptoměnové ETP.

Nový ETP produkt se bude obchodovat na přední švýcarské burze SIX Swiss Exchange a bude dostupný pro investory s výjimkou Spojených států amerických.

Bitwise 10 Select Large Cap Crypto Index umožní sledovat výkonnost až 10 předních globálních kryptoměn. Zatím půjde pravděpodobně jen o těchto osm –Bitcoin, Ethereum,XRP,Bitcoin Cash, litecoin, EOS, Stellar a Cardano.

,,Kryptoměny musí splňovat různá kritéria, aby mohly být součástí tohoto indexu, včetně pravidel týkajících se bezpečnosti, likvidity a institucionální podpory, ” informovala společnost v tiskové zprávě.

,,Jsme nadšeni, že můžeme spolupracovat s Bitwise, abychom přivedli investorům ve Švýcarsku nejdiverzifikovanější ETP,” komentoval tuto novinku CEO společnosti Amun AG Hany Rashwan. ,,Bitwise je globální lídr v oblasti indexování kryptoměn a jsme šťastní, že můžeme spustit produkt, který je postaven na jejich odbornosti.”

Švýcarská burza SIX exchange ve spolupráci s Amun AG již zalistované do své nabídky ETP produktů ETP na Bitcoin (ABTC), Ethereum (AETH) a XRP (AXRP). Zejména ETP na XRP se těší velké oblibě. Podle dat burzy má druhé nejvyšší denní volume okolo 450 tisíc dolarů, přičemž na prvním místě je ETC na fyzicky držené zlato.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Binance Coin

Kolik % ztrácejí altcoiny na své ATH v páru s Bitcoinem?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin-vs-altcoiny

Když srovnáváme ceny altcoinů s jejich historickými maximy, většinou to děláme v dolarovém vyjádření. Velmi zajímavý je však pohled na to, kolik ostatní kryptoměny ztrácejí v páru s Bitcoinem.

Navzdory současnému velkému růstu ceny Bitcoinu se altcoinům zatím velmi nedaří. Nemůžeme sice konstatovat, že by byly v dolarovém vyjádření v mínusu, ale když jejich hodnotu přepočítáme na to, kolik jsme mohli vydělat, kdybychom místo nich drželi v posledních měsících jen Bitcoin, není to příliš pěkný pohled. Vždyť jen za poslední týden ztratilo Ethereum vůči Bitcoinu 10% své hodnoty, XRP až 20%, Bitcoin Cash 15%, litecoin 28%, EOS 24%, Binance Coin 23%, Bitcoin SV 22%, Tron 15%, Cardano 22%, Stellar 27%, Monera 23% či Dash 19%. V plusu je jen NEO (+ 3%).

Podívejme se tedy na to, jak daleko jsou známé altcoiny od toho, aby vyrovnaly své historické maximum v bitcoinové hodnotě. V tabulce najdete aktuální cenu altcoinů v BTC, jejich BTC all-time-high a ztrátu v procentech na all-time-high úroveň.

tabulka-altcoiny-vs-btc

Přečtěte si také:

Dominancia Bitcoinu je najvyššia za 2 roky. Čo ďalej?

Pokračovat ve čtení

EOS

Influenceři mohou na Voice (EOS) vydělat desítky milionů dolarů

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

voice-eos

Sociálními médii se šíří screenshot konverzace, kterou měl zaslat generální ředitel společnosti Block.One (EOS) Brendan Blumer. Podle jejího obsahu by mohli influenceři sociální sítě Voice, která je postavena na blockchainu EOS, vydělávat až miliony dolarů.

Ve zprávě, jejíž fotografie koluje internetem, Blumer naznačuje, že špičkoví influenceři, kteří budou schopni přinést na novou sociální síť VOICE 50 milionů followerů, budou díky tomu vydělávat desítky, ne-li stovky milionů dolarů. Přilákání takových influencerů na Voice bude proto hlavním marketingovým cílem Block.one.

Portál CryptoSlate informoval, že se snažil získat ke screenshotu oficiální stanovisko Block.one nebo Brendana Blumera, ale odpověď nedostal. Ať jde tedy o podvrh, nebo o skutečný “leak”, který naznačuje představy Block.One o budoucnosti sociální sítě Voice je tedy sporné.

Block.one oznámil spuštění platformy Voice 1. července 2019. Už předtím delší dobu avizoval, že právě v tento den oznámí revoluční novinku týkající se blockchainu EOS. ,,Voice je nejtransparentnější sociální síť na světě, na níž se bude kvalitní obsah šířit zpět skrz celou komunitu,” tvrdí Block.one.

Voice postavený na blockchainu EOS by měl využívat tokeny Voice, které budou fungovat jako odměna pro tvůrce obsahu. Využít je budou moci zároveň na jeho propagaci. Na minimalizaci spamu budou všichni uživatelé podléhat kontroverzní kontrole identity na základě použití občanského průkazu (ID) vydaného státem. Token VOICE nebude možné těžit ani koupit. Místo toho ho budou uživatelé sociální sítě dostávat každý den, aby ho použili na propagaci svého obsahu.

,,Věříme, že každý si zaslouží VOICE. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli pro nejspravedlivější distribuci (tokenů Voice) na světě,” uvedl CTO Block.one Dan Larimer.

Ať už to bude pravda, nebo ne, je jasné, že Block.one chce oslovit influencery tím, že jim bude slibovat významné příjmy, pokud dokáží své fanoušky přesunout na tuto sociální síť. Ještě však není známo, jakým způsobem má z celého projektu profitovat samotný Block.one.

Skeptici upozorňují, že ani popové celebrity typu Miley Cyrus či Katy Perry nemají na Instagram více než 100 milionů followerů, které zmiňuje Blumer v uniklé zprávě. Je tedy otázkou, do jaké míry jsou jeho očekávání reálné.

zdroj: cryptoslate.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Rating kryptoměn: Kritizován EOS, pochváleno Cardano a první Bitcoin

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

weiss-ratings

Po delším čase vám přinášíme aktuální pohled na rating kryptoměn podle agentury Weiss Ratings. Ta v úvodu roku 2018 začala jako vůbec první ratingová agentura udělovat hodnocení kryptoměn.

Weiss Ratings koncem minulého týdne informovala, že se rozhodla snížit hodnocení kryptoměny EOS v rámci dílčího ratingu, který se týká její technologie a adopce. Důvodem je, že EOS má zjevně problémy s decentralizací projektu a zdá se, že s tím zatím neplánuje nic dělat. Agentura vedle toho pochválila Cardano, které v tomto směru zjevně dělá výraznější pokroky a přechod na fázi Shelley, která by měla přinést kompletní decentralizovanost očekává podle roadmapy už do konce roku. ,, Nyní je na Cardano, aby spustily skutečně decentralizovaný projekt na Proof of Stake konceptu, “uvedla agentura ve svém tweetu.

TIP: O decentralizovanosti Bitcoinu, EOS, Cardano zda IOTA jsme si povídali s Jaromírem Tesařem. Přečíst náš rozhovor.

Pohled na TOP10

Weiss Ratings hodnotí kryptoměny známkami od A po F, přičemž F je nejhorší (failed). Rating A, tedy nejlepší, nemá žádná kryptoměna. Konečnou známku tvoří kombinace dvou hlavních faktorů, které dostávají také dílčí rating:

  • Technologie / adopce
  • Risk / odměna

Na prvním místě se na základě kombinace těchto faktorů umístil Bitcoin s celkovým ratingem B za “áčkové” hodnocení technologie a adopce a známku “C-” pokud jde o riziko a možnou odměnu.

Na druhém až čtvrtém místě se umístili Ethereum, XRP a zmíněný EOS, které rovněž dostali celkové ratingy B, ale při kombinací horších dílčích ratingů.

Páté a šesté místo patří Litecoinu a Cardanu s ratingy “B-” a do první desítky se s hodnocením “C +” vešli ještě Binance Coin, Stellar, Tron a Monera.

Podobně jako tyto kryptoměny mají rating C + i IOTA, Ethereum Classic, NEO, ZCash, Holo a Bitshares.

Rating “C” získali Bitcoin Cash, Dash, Tezos, NEM, DogeCoin, OmiseGo, Decred, Waves, Ravencoin, Komodo, Icoin, Steem. Například taková Zilliqa, která je spojována s produkty a chválena za svůj sharding má rating až “D +” (podobně jako pro Wrighta údajně pravý Bitcoin – Bitcoin SV).

zdroj: weisscrypto.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

ROZHOVOR: Téma decentralizace: Jak jsou na tom Bitcoin, Cardano, EOS či IOTA?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Rozhovor Jaromír Tesař

Marius Kramer z Qoury nedávno publikoval článek, ve kterém rozdělil kryptoměny podle míry jejich decentralizace do čtyř kategorií. Bitcoin zařadil až do třetího koše mezi “špatně decentralizované”.

Kramer argumentoval tím, že decentralizaci Bitcoinu ohrožují velké mining pooly. V podstatě 51% hashovací síly je možné získat kombinací Bitmainu a ještě jednoho poolu. Toto téma nás zaujalo natolik, že jsme se pokusili získat odbornější pohled od Jaromíra Tesaře z AOGaS. Ten opět ochotně a odborně odpověděl na všechny naše otázky. Kromě Bitcoinu jsme rozebrali i EOS, Cardano či IOTU.

Jaromíre, jaký je tvůj názor na skutečnou decentralizovanost Bitcoinu?

Pokud se budeme bavit o decentralizaci z pohledu utváření konsensu a možnosti cenzury transakcí, tak jsou pooly místem centralizace a může k tomu v omezené míře docházet. Prvně se zamysleme nad tím, jak by obecně vypadala ideálně decentralizovaná síť. Ta by vypadala tak, že blok může sestavit, vytěžit a navrhnout každý jednotlivý uživatel a podmínky by měl srovnatelné s ostatními bez ohledu na geografickou lokaci. Současně by každý jednotlivý uživatel mohl daný blok ověřit a vyjádřit svůj souhlas či nesouhlas. Tento stav je za současných technických možností nedosažitelný a je zapotřebí přijít se správným kompromisním řešením.

Bitcoinu je navržený dobře, neboť na začátku mohl těžit každý na světě na svém stolním počítači. Síť byla otevřena všem. Těžařů bylo relativně málo, takže se každý občas dočkal odměny. S rostoucím počtem uživatelů, vznikem těžebních hal, nástupem ASIC minerů a vznikem poolů se decentralizace zásadně zhoršila. PoW funguje tak, že nechává všechny těžaře mezi sebou soutěžit. V této soutěži má zásadní slovo hlavně síla hashratu a toto se vymklo z kontroly. Analogicky je to podobné jako by jste nechali dělníky soutěžit v kopání jámy o určité velikosti a někomu dali malou lopatku, druhému rýč a třetímu bagr. Kdo si myslíte že vyhraje? Nejčastěji ten s bagrem. Mimochodem jakmile se zpráva o vykopání jámy roznese po světě, začnou všichni kopat jámu novou. Protože bagr vyhrál, ví o tom jako první a začne kopat dřív než ostatní, což je další nefér výhoda pro bagry, která malé těžaře žene do poolů. Může za to síťová latence a centralizace hashratu.

Těžaři dnes nemají sami za sebe šanci těžit. Jsou v podstatě nuceni sdružovat se dohromady a snaží se postavit co největší bagr. Tohle se realizuje skrze pooly. Pooly jsou ti, co sestaví blok a přes šablonu ho posílají jednotlivým malým těžařům, kteří hledají vítězný hash v určitém rozsahu. Těžaři nemohou vybrané transakce měnit, nebo by těžili jiný blok a tím by kazili společnou práci. Pokud pool najde odměnu, vyplatí dle zásluh těžaře. Protokol tento proces nikterak nepodporuje a vše včetně podmínek řídí majitel poolů. Nyní Bitcoin funguje v podstatě tak, že těžaři delegují hashrate poolům (delegovaný PoW). Sami se podívejte na posledních třeba 25 bloků a pooly, které je vytěžily. Uvidíte pár poolů, které se stále opakují. Dominuje tomu BTC.com, neboť disponuje 21% hashrate. Pokud by byl pool pouze jeden, budete Bitcoin považovat za decentralizovaný? Asi ne. Takže si položte otázku, kolik poolů je v tomto ohledu pro vás dostatečných.

Cenzura nemusí nutně spočívat v tom, že se budou ignorovat transakce s konkrétní adresou. Představte si, že se majitel poolu rozhodne rozjet nějaký byznys postavný na bitcoinových transakcích. Pool může tyto transakce záměrně upřednostňovat a menší mineři si toho možná ani nevšimnou. Nedávná debata o možnosti reorganizace po hacku Binancí také naznačila, že to s decentralizací není úplně v pořádku. Kdyby se napříště pooly domluvili, že budou na vzniklou situaci reagovat dřív, asi by se jim podařilo reorg udělat. S odstupem času se možnost prodražuje. O tomto bychom se nemuseli vůbec bavit, kdyby tým včas reagoval na změny ve fyzickém světě a snažil se decentralizaci zvýšit. Každá technologie se v rané fázi adopce předělává a upravuje dle aktuálních potřeb uživatelů a často se mění podmínky, na které tým musí rozumně reagovat. Podmínky kolem decentralizace se významně změnili. Bohužel prosadit zásadnější změny do Bitcoinu je dost těžké, hlavně tehdy, když mají pooly v rozhodovacím procesu silné slovo.

Podotýkám, že jsme řešili pouze jeden pohled na decentralizaci. Osobně tento pojem vztahuji i na další věci, jako třeba distribuci hashratu. Zde vede Čína díky levné energii. To, že se decentralizace vybudovala na fyzickém zdroji nemá jen výhody z pohledu bezpečnosti, ale také nevýhody. Jednou z nich je geografická nerovnost těžby. Dále bychom se mohli bavit třeba o distribuci mincí na adresách, počtu klientů kde platí, že čím více tím lépe z pohledu výskytu bugu, který může celou síť náhle vyřadit.

Jak důležitá je pro tebe decentralizace kryptoměn? Tezos se údajně na úkor decentralizace úplně vykašlal na škálování. Alespoň tak se to píše ve zmíněném článku. Na opačné straně tu máme silně centralizované kryptoměny, například XRP, kde funguje klasický firemní model. XRP však dosahuje 1500 TPS za sekundu …

Kryptoměny jsou ve fázi, kdy je používají pouze nadšenci do nových technologií, fanoušci a spekulanti. Něco do 5 % populace. Tito lidé často adoptují technologie i služby bez ohledu na drobné nedostatky, nebo reálnou užitečnost. Tohle se o masové adopci říct nedá. Pro adopci mas musí být technologie téměř bez chyb, něčím reálným užitečná a mít vlastnosti, které chce masa využívat. Propast mezi nadšenci a pragmatickou masou se některým technologiím nepodaří překonat. Jaké vlastnosti vlastně masa chce? Je to decentralizace, škálovatelnost, soukromí, možnost rychle zbohatnout, rychlost transakcí či cena za používání? Decentralizaci a všechny její aspekty lidem těžko popíšete. Všechny ostatní vlastnosti pochopí velmi rychle. Troufám si tvrdit, že hodně spekulantů neví jak na tom dnešní projekty s decentralizací ve skutečnosti jsou a co je či není v tomto ohledu důležité.

Každopádně decentralizaci vnímám jako klíčovou vlastnost veřejných distribuovaných systémů. Na její míře je však potřeba hodně zapracovat a to včetně Bitcoinu. Decentralizace sama o sobě na úspěch nestačí. Je potřeba dodat mase vyvážený a očekávaný mix všech vlastností. K čemu je decentralizovaný projekt, pokud dobře neškáluje a defaultně odhaluje vaše soukromí? Pro fanoušky možná, ne pro masu.

Decentralizace ve smyslu vyřazení lidského prostředníka z rozhodovacího procesu je úžasná věc. Otázka je, na co konkrétně se to hodí, neboť nechat vše na kódu znamená, že není cesty zpět a fyzický svět, jak víme, je plný chybujících lidí. Zatím se nedá predikovat, jestli je 100% decentralizace to pravé, protože to také může znamenat, že se může stát něco, co většina lidí na světě nechce, ale stroj to nebude schopný správně posoudit. Podnět k této nechtěné události však vzejde z fyzického prostředí. Představte si, že někdo napíše smart kontrakt, který nechá explodovat bombu, pokud se na nějakou adresu nepošle 50 % všech mincí Bitcoinu. Většina lidí nebude ochotna o mince přijít, pokud nebudou v přímém ohrožení a kontraktu bude jedno co se stane. Síť nepůjde vypnout jedním tlačítkem a vykonání kontraktu nikdo nezastaví. Trošku sci-fi, že? 🙂 Zpět na zem.

Zatím se pokoušíme vytvořit přes nedokonalou decentralizaci digitální vzácnost a umíme podmínečně posílat hodnotu mezi adresami. Boomu decentralizace se dočkáme až propojíme decentralizované sítě s dalšími službami či funkcionalitami. Třeba s digitální identitou, či dosáhneme vyšší propojení s fyzickým světem. Pokud další Amazon vznikne díky financování přes tokeny, přestanou mít akcie v dnešní podobě smysl a stávající firmy na tokeny přejdou. K tomu však máme hodně daleko, možná desítky let.

EOS je v různém ratingu neustále mezi nejlepšími. V tom čínském je první už několik měsíců v řadě. Přitom je silně centralizovaný. Weiss Ratings tento týden zas informoval, že mu sníží hodnocení právě pro jeho centralizovanost. Má EOS vůbec v plánu řešit tento problém?  

Co se týče veškerých ratingů, je potřeba brát to s rezervou, neboť hodnotící agentura nikdy neprozradí, co přesně a jak hodnotili. Neznáme ani kritéria. Často je to pouze obecný popisek jako třeba technologická vyspělost a Bitcoinu se dá C a EOSu B+. Jaká je informační hodnota? Vzpomínám si, že v době kdy jsem se EOSem zabýval se mi technické řešení konsensu a možnost rychlého schvalování líbila. To však samo o sobě nestačí.

O míře decentralizace rozhoduje počet nezávislých proporčně stejně silných entit, které se podílejí na konsensu. Pokud je tento počet nějak zastropován, nebude to s decentralizací slavné, neboť síť není otevřená novým účastníkům. EOS zastropoval počet ověřovacích nodů na čísle 21. Potíž je, že existují spekulace o tom, že se ověřovatelé volí navzájem a jsou v podstatě nesedaditelní kvůli velkému množství vlastněných mincí. Vznikly kartely. V čem se to však liší od Bitcoinu a malému počtů poolů? Pooly často vlastní Číňané a někteří z nich se pravděpodobně znají? Nezarazím se, pokud někdo tvrdí, že EOS a Bitcoin jsou přibližně podobně decentralizované, neboť je potřeba posoudit další vlastnosti. Třeba Bitcoin je silnější v bezpečnosti, EOS lépe škáluje. Bitcoin má šanci stát se digitálně vzácný. EOS se hodí na vybudování sociální sítě. Otázka je, co z těchto dvou věcí chce lidstvo používat víc. Pokud by si náhodou sociální síť Voice ukousla významnou část z uživatelského koláče Facebooku, bude i EOS token digitálně vzácný a to skrze svoji užitečnost či investorské spekulaci. Myslím si, že digitální vzácnost bude odrazem zejména užitečnosti daného decentralizovaného protokolu či služby, tedy potažmo mírou reálné adopce.

EOS postavil své řešení na rychlém schvalování transakcí a zvýšení počtů nodů by byl na úkor rychlosti. Navíc větší počet ověřovacích nodů nemusí nutně znamenat, že je decentralizace vyšší. Problém je opět fyzický svět, respektive lidé a neznalost toho, kdo nody ve skutečnosti ovládá. DPoS není z mého pohledu ve veřejných otevřených sítích smysluplný koncept, ale v některých případech fungovat může. Nezachytil jsem informaci o tom, že by  EOS něco kolem zlepšení decentralizace chystal. Asi by mě to překvapilo.

Rád bych zmínil IOTU, která spouští program Coordicide, čímž odstraní centralizovaný koordinátor sítě. Jak ji vnímáš ty? Ta zpráva zní na první pohled dost bombasticky, ale rád bych znal odbornější názor.  

Zas tak bombasticky to nevnímám. Zkusme si prvně malé cvičení s těmito transakcemi:

Transakce T1 posílá z adresy A  minci M na adresu B.

Transakce T2 posílá z adresy A minci M na adresu C.

Transakce T3 posílá z adresy B minci M na adresu D.

Majitel adresy A se pokouší transakcemi T1 a T2 o double spend útok. T3 může proběhnout jen tehdy, bude-li validní T1. V Bitcoinu je vše přímočaré, neboť díky konceptu bloků je snadné pohlídat a ověřit validitu transakcí v jednom balíku dat. Jakmile vítěz těžby rozešle navržený blok, každý může ověřit, že současně neprojde T1 a T2. Může však projít T1 a T3 v tomto pořadí, nebo pouze T2. V Bitcoinu se může stát, že v jednu chvíli projde v jednom bloku T1 a T3 a bude existovat druhý blok s T2. Až další série bloků rozhodne, jaké transakce zůstanou validní. Zvítězí delší chain. Všechny PoS projekty pracující s bloky to mohou dělat podobně a navíc mohou pro škálování zapracovat na shardingu. U shardingu je potřeba přes matematiku dokázat, že lze správně pohlídat korektnost globálního stavu v daném čase napříč shardy. Toto hlídání korektnosti nesmí jít na úkor škálování či finality transakcí, jinak by sharding ztratil smysl. Takže pokud jeden shard potvrdí T1 a T3, v jiném nesmí projít T2. Jestli bude daný shard spravovat adresy pro konkrétní rozsah, nebo se budou shardy v daném kroku synchronizovat dle adres odesílatele už je věcí dané implementace.

Nyní zpět k IOTě. Představte si, že s bloky nepracujete a díky konceptu Tangle na mnoha místech současně vznikají nové transakce. Na korektnost doposud dohlíží centralizovaný koordinátor, který zkrátka vezme část tanglu a prohlásí ji za validní (vytvoří něco jako checkpoint). Koordinátor má vyšší přehled než jednotlivé transakční uzly, proto může toto rozhodnutí udělat. Pokud tedy z adresy A odejde T1 a T2, problém vyřeší až koordinátor, který bude mít povědomí o globálním stavu.

Coordice se chce zbavit koordinátora tím, že v systému budou figurovat nody, které se budou snažit aktivně dohlížet na nové transakce a řešit případné konflikty. Dělat přesně tu práci, kterou dělal koordinátor, ale jinak. Dohled bude probíhat přes hlasování a na základě míry reputace každého nodu. Node si bude reputaci v čase těžko získávat, ale může ji rychle ztratit při odhalení podvodu. Zároveň se budou nody určitým způsobem navzájem hlídat, jestli nepodvádí. Klíčové bude, jakým způsobem se budou tyto hlídací nody navzájem synchronizovat a udržovat globální stav, tedy jakýsi kontext o tom, jaké transakce proběhly a probíhají. Zkuste si představit, kolik takových transakcí může v jednom čase být v IoT světě. Pro IOTU je klíčová rychlá finalita transakcí, neboť pokud chcete online platit třeba za obsah, nemůže se stát, že ho budete konzumovat za podvodné mince nějakou delší dobu, než vás odřízne hlídací node. Přes double spend se o to můžete nějak pokusit. Pokud tedy proběhne T1 a T2, z adresy B a C můžete konzumovat nějaké služby. Jakmile je využijete, je vám jedno, že se jedna  transakce znevalidní. Postižený tím bude poskytovatel služby.

Sám tým připouští, že bude těžké matematicky dokázat proveditelnost řešení a poté dodat fungující implementaci. Vitalik Buterin se ke konceptu vyjádřil v tom duchu, že v tom vidí podobnost s nadějným projektem Avalanche. Zatím jsem nezaregistroval, že by se k tomu tým nějak vyjádřil. Také se obávám toho, že pokud v systému neexistuje žádný drahý zdroj, bude levné podvádět. Reputační systém bude fungovat na základě něčeho, čemu se říká mana. Tu si nemůžete někde koupit, jen získat poctivou prací. Mana je však zadarmo a výhody vlastnit ji spočívají jen v tom, že daný node bude potřebovat menší PoW na odeslání vlastní transakce. Pokud si 100 mojich podvodných nodů bude posílat velké transakce, budou automaticky získávat také manu a tím dobrou reputaci. Bude mě to stát trochu energie. Zatím Coordice beru jako neověřený koncept. Vždy mi vrtalo hlavou, jestli je snaha o ochranu proti double spend útoku v IoT světě realizovatelný nápad. Myslím, že spíše ne.

O Cardano jsme si povídali již v minulém rozhovoru. Fáze Shelley, která má přinést úplnou decentralizaci, přijde podle aktualizované roadmapy do konce roku 2019. Jakým výzvám ještě čelí?

Nasadit Shelley do reálného provozu bude. Prvně spustit test-net a poté pomalu přejít na main-net. Tento proces může být docela dlouhý. Tým to chce dělat pomalu a s rozvahou a veřejné pooly se budou přidávat postupně. Žádná divočina, jako třeba v případě EOSu. Nasadit projekt do reálného provozu je vždycky výzva a posledních 10 % vývoje může trvat tak dlouho, jako předchozích 90 %. Tým Cardana si nedělá hlavu s kompletním přepisem nějaké části, pokud naznají, že jim nevyhovuje. Uvidíme.

Rozhovor o Cardano s J. Tesařom: Jestli vše vyjde, decentralizace bude vyšší než u Bitcoinu

TIP: Čerstvé informace o Cardano (ADA) můžete sledovat i ve facebook skupině Cardano [ada] cz/sk.

Zkus stručně vyjmenovat kryptoměny, které jsou podle tebe v poměru decentralizace / škálovatelnosti na tom aktuálně nejlépe a ty, které mají největší potenciál uspět v tomto směru v příštích letech …..

Decentralizace a škálování se neobejde bez třetího ve hře a to je bezpečnost. V současnosti nemáme nic, co by bylo připravené pro masovou adopci. Důvodem je nevyváženost těchto vlastností a nedostatek těch ostatních, které by byli uživatelsky atraktivní. Například soukromí či větší uživatelská přívětivost. Králem je bez debat stále Bitcoin, který je extrémně silný v bezpečnosti, slabší v decentralizaci a špatný ve škálování. Škálování se dohání přes druhé vrstvy a přes LN už něco málo chodí. Kéž by vzniklo více nezávislých poolů a Bitcoin si mohl polepšit v té nejdůležitější oblasti.

Ostatní projekty cílí hlavně na lepší škálování, ale mají poněkud slabší bezpečnost nebo decentralizaci. Často obojí. Zmínit můžeme Ripple a Stellar, které už také běží nějakou dobu celkem bezproblémově. Sázka na škálovatelnost a rychlé transakce není marný pokus. Kdyby jste se mě zeptali, přes co za 5 let bude chodit v komerční sféře více transakcí, vsadil by spíše na XRP než BTC. BTC tady není pro denní masové používání. Extrémně dobré ve škálování jsou třeba IOTA či Nano, ale tam je to mizerné s decentralizací a kde není decentralizace, tam nemůže být ani bezpečnost. Oba projekty na vylepšení pracují, takže tomu dejme čas.

Dobře vyvážený mix může přinést již zmíněné Cardano a tím dost vysoko nasadit laťku pro ostatní projekty. Jakmile se rozjede Shelley, bude Cardano nejvíce decentralizovaný projekt, neboť bude mít 100 až 1000 vyvážených poolů. Díky PoS nebude problém s geografickou dělbou moci. Mince může držet a delegovat každý kdekoliv na světě. Škálovaní nebude ze začátku nějak oslnivé, ale pořád asi 50x vyšší než u Bitcoinu. Bezpečnost nebude postavená na PoW, takže zde se uvidí jak na tom projekt reálně bude a jak mocná je matematika. Osobně si myslím, že pro bezpečnost ledgeru není PoW nezbytný. Už samotná distribuce dat na vícero nodech je solidní zabezpečení dat. Vektor útoku je pak možný jen přes oklámání konsensu. Teoreticky stačí správně implementovat konsensus algoritmus a rovnoměrně rozdělit moc na co nejvíce entit. Životaschopnost konsensu může dobře sloužit jako dobrá ochrana z pohledu nezměnitelnosti dat.

Děkujeme za rozhovor.

Jaromír TesařaogasJaromír Tesař, člen AOGaS Zone
Jsme 1. altcoinová komunita v České a Slovenské republice, jsme experti na fundamentální analýzy, máme za sebou skupinové spoluúčastí v ICO pre-sale! Členům dodáváme kvalitní a ověřené informace, které při vhodné investici přinášejí atraktivní zisky.

Pokračovat ve čtení

EOS

EOS spouští sociální síť. Bude konkurovat Twitteru?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

EOS Voice

Společnost Block.one, která stojí za vývojem kryptoměny EOS, oznámila, že vytvoří globální sociální síť založenou na blockchainu s názvem Voice.

Block.one tvrdí, že platforma bude fungovat na blockchainu EOS, aby poskytla transparentnost v tom, jak funguje. Nebudou v ní existovat žádné skryté algoritmy ani mechanismy, o kterých by její uživatelé nevěděli.

Generální ředitel Block.one Brendan Blumer k sociální síti Voice uvedl:

,,Je pravda, že současná sociální média jsou navržena tak, aby využívala svých uživatelů. Stačí se podívat na jejich obchodní model. Jejich obsah. Náš obsah (uživatelů). Naše data. Naši pozornost. To vše jsou neuvěřitelně cenné věci. Ale nyní přicházíme s platformou, která bude uživatele odměňovat.”

,,Všichni – uživatelé, přispěvatelé, platforma – všichni budou hrát podle stejných pravidel. Neuvidíte žádné skryté zájmy,” uvádí se v tiskové zprávě k novince navrhované 1. června.

Platforma by měla fungovat tak, že bude uživatele odměňovat za jejich aktivitu. Její hlavní konkurencí by měl být Twitter. Zda však půjde o takovou nezávislou platformu, jak to prezentuje Block.one, je sporné. Blockchain EØSU je totiž považován za jeden z nejméně decentralizovaných vůbec. Minulý týden jsme například přinesli článek, ve kterém redaktor portálu Quora zařadil EOS mezi nejhorší centralizované kryptoměny na trhu po boku NEO, Icon, WTC či TRON. EOS je totiž kontrolován pouze 21 nodami.

Až čas ukáže, do jaké míry se dokáže sociální síť fungující na blockchainu EOS uchytit. Cíl je postaven velmi vysoko a je otázkou, zda právě EOS uspěje. Vytvořit konkurenční sociální síť Facebooku či Twitteru se snažil v minulosti i gigant Google se svou platformou Google Plus, ale neuspěl. Samozřejmě v tom případě nešlo o decentralizovanou platformu, ale je to dobrý příklad toho, že přilákat uživatele na novou síť z prostředí, na které jsou zvyklí, bude nesmírně těžký úkol.

zdroj: cryptoslate.com

Pokračovat ve čtení

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

-