Connect with us

Bitcoin

Problémy Grayscale s GBTC? Klienti BTC giganta začínají projevovat nespokojenost

Zveřejněno

grayscale
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Několik médií v čele s TheStreet.com či Bitcoinmagazine.com informovalo, že velký hedgeový fond Millenium Management, který má pod kontrolou aktiva v hodnotě 48 miliard dolarů, má expozici vůči Bitcoinu skrz Grayscale Bitcoin Trust (GBTC).

Informace o investici tohoto velkého hedgeového fondu do GBTC, což je produkt Grayscale investments umožňující institucím udělat expozici vůči Bitcoinu aniž by ho museli aktivně držet, přicházejí v době, kdy se GBTC obchoduje již přibližně 6 týdnů ve slevě vůči běžné ceně BTC (NAV – net asset value / čistá hodnota aktiv). Akcie GBTC se přitom v minulosti většinou obchodovaly za výrazně prémiovou cenu, ale změnu tohoto trendu způsobil příchod konkurence, ať už v rámci amerického trhu, nebo kanadského Bitcoinu ETF.

Podle The Streets se jeden z nejmenovaných zaměstnanců Millenium Management postěžoval, že skrz GBTC nelze realizovat arbitráž, jelikož investice GBTC je spojena se 6-měsíční vázaností. Teprve po jejím uplynutí mohou být akcie GBTC prodány na sekundárních trzích. Stěžování zaměstnance Millenium Management však vlastně i nepřímo potvrdilo investici této firmy do Bitcoinu (skrz GBTC), ačkoli její rozměry nejsou známy.

Zatímco z jedné strany tedy možno vnímat zprávu o údajné investici do GBTC ze strany tohoto významného hedgeového fondu pozitivně, záporná prémie u GBTC jí zjevně není pochuti, což nedělá dobrou reklamu směrem do budoucnosti.

S výkony GBTC roste nespokojenost

Výše uvedené naznačuje, že v Millenium Management nemusí být spokojeni se současnou hodnotou akcií GBTC, no a druhá firma, která má již delší dobu akvizici v BTC touto formou, to i oficiální přiznává. Jde o společnost Marlton.

Firma Marlton totiž v otevřeném dopise, který včera publikovala, upozornila představenstvo Grayscale, že rozdíl mezi hodnotou GBTC a NAV (čistá hodnota aktiv, které kryjí GBTC – tj. BTC) je propastný a musí se řešit.

Zástupci Martlon v listu uvádějí, že tato sleva představuje pro akcionáře GBTC odhadovanou ztrátu až 3,1 miliardy dolarů a proto žádají Grayscale, aby učinily nabídku, která by umožnila vyplatit akcionáře za vyšší cenu, než je současná tržní hodnota GBTC.

Pro Grayscale je tato situace nová

Grayscale 5 let po sobě prodávala akcie GBTC v prémiové ceně (mnohdy velmi výrazné) – čili hodnota GBTC byla v přepočtu na hodnotu BTC vyšší, než běžná cena Bitcoinu. Investoři však byli ochotni tuto částku zaplatit, protože předpokládali, že i v následném období budou schopni GBTC s prémií prodat. Současný trend, v jehož rámci se z přirážky stala sleva (a kromě toho musí Grayscale za vedení účtu platit 2% roční poplatek) je však zjevně znepokojuje.

,,(Sleva) je v pořádku pro nové investory do GBTC, protože nakupují ve slevě, ale pro dlouhodobé akcionáře, jako je Marlton, to není správné. Uzavřené fondy jako GBTC mají mnoho mechanismů, které mohou použít k odstranění této mezery. GBTC to musí udělat. Částečně i kvůli tomu platíme 2% poplatek,“ píše se v otevřeném dopise.

Marlton žádá, aby Grayscale uspořádala modifikovanou tzv. „Holandskou aukční nabídku akcií“. V podstatě by to umožnilo firmě Grayscale odkoupit akcie GBTC od Marlton v předem vymezeném čase za předem dohodnutou cenu. ,,Věříme, že nabídka v tendru by výrazně snížila, pokud ne úplně odstranila slevu vůči NAV – což by akcionářům okamžitě poskytlo důvěru ve schopnost Grayscale řešit slevy ve fondu,“ uvedl generální ředitel firmy James Elbaor.

Grayscale Investments před pár dny potvrdila, že má zájem konvertovat GBTC na Bitcoin ETF. Předpokládá se, že v dohledné době požádá americkou komisi pro cenné papíry a burzu (SEC) o schválení takového fondu. To by znamenalo, že 650 000 BTC, které má pod kontrolou pro krytí akcií GBTC, by byly najednou dostupné v rámci veřejně dostupného fondu.

zdroj: decrypt.co

Populárne