Connect with us

Bitcoin

ROZHOVOR: Juraj Bednár o knize “Hackni sa!”, investiční strategii či regulaci kryptoměn

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

Juraj Bednár rozhovor

Podnikatel, programátor či známá postava ze slovenské kryptoscény. Mluvili jsme s etickým hackerem Jurajem Bednárem. Zajímala nás jeho kniha “Hackni sa!“, ale také Jurajův názor na regulace kryptoměn, způsoby, jak se dá bojovat s jejich vysokou volatilitou nebo nová iniciativa Kryptovekslák.

Tvou knihu Hackni sa! jsem si koupil za BTC. Doslova si mě k tomu přinutil, protože jiným způsobem to nešlo a já zcela upřímně bych raději utratil těch 23 eur za Bitcoin v této hodnotě (vím, měl bych se v tomto “hacknout”). Když se nyní zpětně podíváš na tuto strategii myslíš si, že by si prodal více výtisků, kdyby se jí dalo objednat i běžným způsobem?

Určite by som predal viac, aj keby sa dala ľahko kúpiť za eurá. Ak ju niekto môže nájsť na poličke v kníhkupectve a kúpiť, tak by som pravdepodobne predal viac. Neurobil som to ale z viacerých dôvodov. V prvom rade je časť knihy o kryptomenách, ale nie je to kniha ktorá by bola úplným úvodom do kryptomien, to si zaslúži samostatnú knihu. Ak si niekto prejde platbou za kryptomeny, viem, že má základ za sebou a nemá technické, ani „filozofické“ obmedzenia na platbu kryptomenami.

Ľudia majú často s kryptomenami mentálny problém. Vraj ak to negarantuje centrálna banka alebo to nie je nejak super regulované, tak to nemôže fungovať. Ak má človek takto nastavené rozmýšľanie, nebude sa mu tá knižka páčiť – od začiatku do konca. Čiže je to filter na ľudí. Ja chcem, aby tú knihu čítali ľudia, ktorí si z nej niečo odnesú, nie aby si ju kúpili tisícky ľudí a mali ju na poličke. Tomu mimochodom zodpovedá aj cena, je trochu vyššia ako bežné knižky – tam sme spolu s Emanuelom ktorý robil grafiku vsadili aj na kvalitu a farebnú tlač.

A tretí dôvod je, že som chcel jednoducho vedieť, či je to možné – či je krypto komunita v Čechách a na Slovensku natoľko veľká, že takýto projekt bude realizovateľný a udržateľný. Našťastie bol.

300x250

Takže aspoň v tomto prípade naozaj môžeme robiť „pokrok bez povolenia“ (čo je aj názov inej slovenskej super knižky ktorá vznikla v podobnom čase od Roberta Chovanculiaka). Nemusím mať bankový účet, nikto mi nemusí povoliť urobiť kampaň na crowdfunding portáli. Zaregistrujem si doménu, spustím crypto nodu, rozbehám open-source BTCPayserver a Wordpress. Nepotrebujem k tomu jediné povolenie – od štátu, ale ani od žiadnej inej inštitúcie (písanie kníh je činnosť na základe autorského zákona, na to netreba dokonca ani živnostenské oprávnenie).


(kliknite na obrázok pre viac info)

Kniha vznikla z tvých textů, které se pravidelně zveřejňují na stránce juraj.bednar.io. Když si je začal zpracovávat do knihy, stalo se ti, že si v případě některých starších článků zjistil, že už nesouhlasíš se sebou samým? Ano, ano, třeba, že v knize zpochybňuješ myšlenku psát dopis svému mladšímu já a máš kapitolu o “listu staršímu já”, ale i tak mě to zajímá (úsměv).

Určite, tie s ktorými som najviac nesúhlasil som tam ani nedal a veľmi veľa som upravil (aj spätne na blogu). Asi tretina knihy sú úplne nové texty, ale aj tie, ktoré som už zverejnil som upravoval (aj v spolupráci s Mariannou Sádeckou, ktorá mi robila editorku).

Čo je ale zaujímavé, snažil som sa tam dať texty, ktoré v človeku vyvolávajú narušenie štandardných vzorcov rozmýšľania. Knihu som nepísal kvôli tomu, aby som rozšíril svoje názory, ale kvôli tomu, aby som čitateľom ponúkol nové spôsoby rozmýšľania. Je to ako vyskúšať si nové oblečenie – nemusí sa mi páčiť, ale otvára mi to myseľ a ja tak mám možnosť vyskúšať nové spôsoby fungovania.

Často vo svojom okolí počujem frázu „vystúpiť z komfortnej zóny“. Ale čo to znamená? Okolo seba máme kopec takýchto fráz. Ďalšie abstraktné frázy sú „počúvať svoje telo“. Alebo „otvoriť si myseľ“. Pre mňa majú takéto frázy zmysel len vtedy, keď to ľudia naozaj vedia urobiť, keď rozumejú nielen abstraktne tomu, čo to znamená, ale hlavne aj ako sa to robí.

Späť k otázke – knihu som dopísal koncom leta, potom prebiehala grafická úprava a editovanie. Potom prišla taká chvíľa, kedy som ju odoslal a tak nejak som čakal spätnú väzbu, ale pochopil som, že štyristo stranovú knihu by som aj ja čítal tak pol roka, takže aj super-rýchli čitatelia sa ozvali až neskôr. Tak som si sadol na gauč a začal som to čítať aj ja, že čo v tej knihe vlastne je. Niektoré kapitoly mi prišli úplne nové, ako keby ich písal niekto iný, s niektorými som až tak nesúhlasil – teda skôr by som ich znova napísal inak. Ale to je prirodzené. Tento efekt pozorujem aj pri podcastoch, niekto si vypočuje môj dvojhodinový podcast. Krája pri tom cibuľu, varí alebo šoféruje, je to intímna skúsenosť, kedy človek má pocit, že toho človeka pozná. Zažívam to podobne, keď počúvam podcasty, dokonca aj ľudí, ktorých poznám, je to ako keby mi niečo rozprávali a ja ich spoznávam. Akurát ten dva roky starý podcast už je intímny rozhovor s človekom spred dvoch rokov a každý sa posúva ďalej.

Názory v mojej knižke nie sú dôležité, dôležitý je ten efekt myšlienkového vystúpenia z komfortnej zóny. Keď som čítal na gauči knihu, začal som prvou kapitolou a je to „celkom náklad“. Napadlo ma, že som nemusel začať rovno takou ťažkou témou ako búranie mýtov o podnikaní vs. zamestnaní. Ale nakoniec mám pocit, že to je dobré, keď disrupcia, tak ju začať rýchlo.

Možno to vyvolá podobný efekt ako začiatok trilógie Illuminatus! Ako človek číta, robí si názor, už má pocit, že rozumie, čo sa deje a v ďalšej vete je to úplne inak. Chvíľu to bolí, ale keď človek pochopí ten flow a proste je len zvedavý ako sa dá premýšľať, tak je to veľmi obohacujúce. Hackni sa ale asi až tak nebolí.

Než se dostaneme ke kryptoměnám, nedá mi nezeptat se na tvůj názor nechodit volit, který prezentuješ v knize. Vedle toho se ve stejné knize rázně stavíš proti extremistům a “náckům”. Chápu pointu, že od politiků nemáme nic čekat a měli bychom se snažit zbavit závislosti na státu. Nemělo by však smysl jít volit alespoň kvůli tomu, aby si extremisté ukrojili z koláče o něco méně? Přece jen, kdyby se náhodou dostali k moci, naše možnosti jak šťastně a svobodně žít v této zemi by byly navzdory snaze zbavit se závislosti od státu mnohem omezenější (ne každý se může odstěhovat). Nebo?

V knihe sa téme volenia a nevolenia veľmi nevenujem. Schválne som prešiel knihy full-textovým vyhľadávaním – sú tam len dve suché konštatovania že niektorí libertariáni nevolia a že trochu provokujem keď ľuďom poviem, že nechodím voliť.

O nevolení som deň po posledných parlamentných voľbách zverejnil blog, kde riešim aj náckov aj nevolenie.

V knižke (ani v blogu) nenavádzam nikoho na to, či je správne ísť voliť alebo nevoliť, som k tomu indiferentný. Ak má niekto pocit, že je to potrebné pre jeho duševnú pohodu, nech kľudne ide voliť.

Najprv teda k náckom: Ľudia často riešia otázku „čo ak tu budú náckovia“. To nie je „ak tu budú náckovia“. Náckovia tu sú. Všade medzi nami. To, že nejakí chodia do parlamentu je len prejav toho, že žijeme v krajine, kde byť nácek je „v pohode“. Mňa osobne viac štve to, že nejakých náckov môžem stretnúť v podchode na Trnavskom mýte v noci – a to som biely heterosexuálny muž, čiže nie úplne cieľovka ich primitívnych útokov.

Problém s náckami sa voľbami nevyrieši, náckovia sa nedajú poraziť tak, že nebudú vo vláde a v parlamente. Ak si ráno oblečú bombery, idú robiť zlobu, sú problém.

Čiže náckovia v parlamente sú prejavom toho, že ich chcú ľudia – pričom nie všetci z ich voličov sú priamo extrémisti. Ak je demokracia naozaj vôľa ľudu, tak sedačky v parlamente sú jedným z prejavov tejto vôle ľudu.

Mimochodom, náckovia nie sú prirodzenou súčasťou každej spoločnosti. V Paname náckov napríklad vôbec nechápu. Tam to nie je o tom, či sú vo vláde alebo nie, v krajine, ktorá je plná imigrantov proste niečo ako nacionalizmus nedáva žiadny zmysel. Ani neviem ako by sa správali, keby nejakého nácka stretli, asi by spravili crowdfunding kampaň na psychiatrické liečenie alebo sa ho opýtali, či nepotrebuje pomoc a nie je podvýživený.

Každopádne späť k nevoleniu – pre mňa je dôležité moje nastavenie mysle. To, ako si ju programujeme a to, aké jej dávame vstupy je veľmi dôležité. A teraz vôbec neriešim to, či mi vadí alebo nevadí súčasný systém. Moje primárne nastavenie je – politici neriešia moje problémy. A to si chcem udržať. Keď som ešte chodil voliť, vždy to bolo o tom, že „teraz je pri moci Mečiar, ale ešte to rok vydržíme, potom budú voľby a snáď naši spoluobčania spolu so mnou zvolia niekoho lepšieho a problém bude vyriešený“. Lenže to mne nestačí. Ak by som žil ako priemerný človek, čaká ma ešte čosi viac ako osem parlamentných volieb. Čo ak to nevyjde? Alebo čo ak sa to podarí iba raz?

Pre mňa je nevolenie osobný postoj, osobné presvedčenie samého seba, že nemôžem čakať. V tomto som ako tradičný mileniál (aj keď teda do tejto kohorty nepatrím). Všetko chcem hneď. Ale aj keď chápem, že všetko sa nedá dosiahnuť hneď, chcem aspoň to, aby zmeny záviseli od nejakých spoľahlivých ľudí, nie od pomerne nepredvídateľných výsledkov vôle ľudu. A na to mi príde naozaj efektívnejšie stavať paralelné štruktúry, pretože tie majú síce pomalý progres, je tam veľa experimentovania, ale výsledky vidíme hneď. Nemusíme „pretrpieť“ ďalších pár rokov do volieť a dúfať, môžeme robiť.

Nevolenie teda nie je o tom, že by mi bolo jedno, čo sa okolo mňa deje, je to ubezpečovanie, stále, nie len počas volieb, že mi to jedno nie je a musím preto niečo robiť. To je na jednej strane depresívne (stavať paralelné štruktúry je fakt zložité), ale mať okamžitú spätnú väzbu o progrese je zase veľmi naplňujúce.

Juraj Bednár

Pojďme ke kryptoměnám, protože to určitě zajímá naše čtenáře nejvíce. Mění se postupem času i tvůj pohled na ně? Vnímáš je dnes jinak než například v roce 2017, kdy zažily největší hype?

Určite, to sa ani inak nedá. Je to veľmi rýchlo meniace sa odvetvie. V 2017 sme počúvali vízie o tom ako všetko budú riadiť smart kontrakty, celý svet bude tokenizovaný, každého zrazu zaujímalo čo hovoríme, ale nebol to reálny záujem o iný svet, to nadšenie bolo poháňané vidinou nekonečného zisku poháňaného vytváraním bezcenných tokenov.

Pre mňa bolo najhodnotnejšie obdobie asi od polky roku 2018. Paralelná Polis Bratislava vznikala v období sklamania, kedy ľudia pochopili, že možno nebudú za pár týždňov rozprávkovo bohatí. Bol to krásny filter – na technológie, ale najmä na ľudí. Ostali iba tí, ktorí to pochopili. Aj my sme v kútiku duše stále dúfali v „moon“.

Takýto filter je fajn, pretože pekne odseparoval ľudí, ktorí krypto pochopili a tých, ktorí na ňom chceli zarobiť. Tí druhí boli často arogantní, mnohí sa skrývali, lebo ľuďom nasľubovali výnosy a potom to nemohli dodržať.

Čo som sa z tohto naučil je to, že tento extrém vidíme aj v klasickom hospodárskom a finančnom cykle. V kryptomenách bol veľmi zosilnený, ale práve keď sa niečo tak intenzívne prejaví, máme možnosť to vidieť aj v klasickej ekonomike. Sú to také tie abstraktné frázy, ktoré vďaka tomu nabrali reálne kontúry. Ekonómovia hovoria, že po kríze a po depresii sa trh vyčistí od nezmyselných projektov, ktoré vznikli len vďaka tej nafúknutej časti hospodárskeho cyklu – kvôli lacným peniazom. Ale čo to znamená? Čo sú tie nezmyselné projekty, ako sa to čistí? A prečo tie projekty, ktoré dávajú zmysel tá kríza nezničí?

V krypte sme to videli pekne – ľudia robili ICO na všetko možné, keď získali peniaze, tak si často kúpili vilu, auto a potom už len hľadali kto tú víziu zrealizuje. Takéto projekty boli aj na Slovensku. Nedávali žiadny biznisový zmysel, vytvorili kopec arogantných ľudí, ktorí vďaka bubline mali pocit, že sú šikovní podnikatelia, ale pritom boli iba dobrí predajcovia „hrncov“ – predávali víziu, ktorú neboli schopní dodať. To je presný príklad vyčistenia od nezmyselných projektov.

Pritom stále existuje kopec ľudí a firiem, ktoré robia super zaujímavé veci aj s kryptomenami a fungujú ďalej.

Čiže ja by som to možno otočil – môj názor na krypto sa dosť zmenil v 2017, veľa vecí som predpokladal a nestali sa. Ale čo je na tom najzaujímavejšie, že vďaka kryptu sa odkryli ľudia, vzťahy, prípadne povaha peňazí a ich zdroj (viď napr. môj nedávny podcast Crypto only mindset). A hlavne som sa ja toho veľa naučil, napríklad o derivátoch. A samozrejme o mnohých iných oblastiach, s ktorými kryptomeny prichádzajú do kontaktu.

Ale možno zaujímavejšie je, v čom sa môj názor nezmenil. Stále si myslím, že paralelný finančný systém a kryptomeny sú inovácia, možno podobne dôležitá ako Internet, aj keď to tak nevyzerá. A keby som mal šancu byť pri vzniku Internetu, nedávalo by mi zmysel robiť čokoľvek iné. Keby som bol v roku 1999 v Silicon Valley a mal stánok s hotdogmi, asi by som bol smutný, chcel by som robiť v internetovom startupe – bez ohľadu na to, či by o rok skrachoval. Pretože takáto inovácia pred našimi očami vzniká málokedy. Čo mňa na kryptomenách najviac fascinuje je to, koľko toho o nich ešte nevieme a koľko toho treba objaviť. Je to nový finančný systém, ktorý nám vzniká pred očami. Asi by som teraz nechcel programovať eshop (aj keď v roku 1999 by som nechcel robiť nič iné ako programovať eshop).

V knize vysvětluješ i základy kryptoměn, čili pokud to nějaký náš čtenář ještě nemá nastudované, může mu pomoci kromě toho, že ho naučí zaplatit Bitcoinem, i v tomto směru. Pojďme však trochu více do detailů. Zmiňuješ v ní, že si se setkal s Vitalikem Buterinem v progressbaru v Bratislavě a že považuješ Ethereum za skvělý projekt. Platí to stále?

Vitalik je podľa mňa génius. Je dosť zvláštny – taký možno až prototyp „autistického ITčkara“ – a to myslím v dobrom, mám veľmi rád takých ľudí. Má obrovskú, zaujímavú víziu. Ethereum je niečo, čo bolo v danom okamihu super revolučné, páči sa mi ako myšlienka a fakt, že sa to open-source vývojárom podarilo dodať je pre mňa skvelá vec. To je presne to, čo nám vzniká pred očami.

Hodnotiť Ethereum teraz spätne a filozofovať nad tým, čo mohli urobiť inak sa dá, ale keď sa nám to objavovalo pred očami, bolo to niečo úplne iné.

K Ethereu a jeho použiteľnosti mám kopec praktických výhrad, Ethereum 2.0 považujem za už natoľko schaosený projekt, že neviem, či sa to celé nezrúti. Osobne som bol aj proti forku kvôli DAO hacku.

Čisto prakticky – v Ethereu ako takom mám zainvestovaný najmä svoj čas, ktorý som venoval tomu, aby som ho pochopil, vedel kódiť smart kontrakty a chápal širšie súvislosti a ten softvérový ekosystém okolo (napríklad peer to peer messaging protokol Whisper, či zdieľanie dát pomocou protokolu Swarm – to sú projekty, ktoré nemajú s blockchainom nič, ale sú užitočnou súčasťou skladačky).

S kupovaním tokenov, či už ETH samotného alebo rôznych ICO som nikdy nebol nejak mentálne zladený. Samozrejme, kúpil som si nejakú teraz už bezcennú cryptokitty (musel som skúsiť) a niektoré som daroval ako suveníry. Veľmi fandím projektu MakerDAO, aj keď mám tiež veľa dosť zásadných výhrad k tomu ako funguje, želám mu však úspech. UniSwap je super zaujímavý projekt na decentralizovanú zmenu tokenov.

Na druhej strane mám pochybnosti, že ten skutočný paralelný finančný systém bude používať Ethereum alebo smart kontrakt platformy. Pri finančných produktoch je najdôležitejší sieťový efekt.

Tvrdíš, že kryptoměny nepotřebují regulace, což samozřejmě dává smysl. Pokud jsem však cenový spekulant a koupil jsem Bitcoin, abych díky němu zbohatl, nemůže pomoci růstu jeho hodnoty například to, že v USA příjmou zákon, který přesně určí jak se mají kryptoměny regulovat (například zda má byznys kolem Bitcoinu regulovat SEC nebo CFTC nebo FinCEN), což může pomoci institucím zorientovat se a motivovat je do větších investic do tohoto trhu? Nebo jsou tyto úvahy, o kterých se často píše v krypto-mainsteamu, úplné hovadiny?

Neviem, čo je pre Teba dobré, ak si kúpil Bitcoin aby si kvôli nemu zbohatol. Ale pre duševné zdravie verím, že máš v živote zavedený veľmi dobrý protistresový mechanizmus 🙂

Abych to upřesnil, mně moje představa, že za rok si díky investici do Bitcoinu postavím dům, přešla už velmi dávno. I díky psaní o kryptoměnách jsem si uvědomil, že tu nejde jen o rychlé zbohatnutí. Článků, které se týkají vlivu regulací na růst ceny je však v krypto-mainstreamu velké množství. Proto mě zajímal tvůj názor. Zda to chci, nebo ne, mnoho čtenářů tohoto webu řeší cenu Bitcoinu.

Samozrejme, to, či je niečo dobré alebo zlé sa dá vyhodnotiť len s ohľadom na cieľ. Napríklad veľa ľudí vníma ako dobrý cieľ reguláciu preto, lebo umožní vstup inštitucionálnym investorom. Na to sa ich ale pýtam: „Ako viete, že pôjdu long?“.

Pre mňa sú kryptomeny základom paralelného finančného systému a tak ako pri ostatných paralelných spoločnostiach a inštitúciách vôbec netlačím na to, aby ich bolo veľa. Základnou úlohou kryptomien je preniesť hodnotu z bodu A do bodu B, bez tretích strán. Ak sa do toho montujú regulátori s ich crypto travel rule a podobnými vecami, tak tento use-case iba sťažujú, a určite mu nepomáhajú.

Druhé použitie kryptomien je podľa mňa ako forma poistky proti krachu štátneho finančného systému. Aby sme v prípade, ak by sa finančný systém zosypal ako domček z karát, zrazu sa nedalo vyberať z účtov, prípadne by niekto zakázal cash mali paralelný funkčný systém, ktorý je užívateľsky prítomný a odolný voči cenzúre a reguláciám.

Týmto použitiam tie regulácie nepomáhajú. Mojim cieľom nie je, aby Bitcoin mal každý, tak ako nechcem, aby moju knižku čítal každý. Pre niekoho je, na niekoho musí Bitcoin dozrieť – a niektorí užívatelia musia dozrieť na Bitcoin. Ak sa toto snažíme umelo urýchliť a každý kto si v novinách prečítal, že Bitcoin ide hore chce nasadnúť a presvedčiť ako jehovista všetkých naokolo, aby si ho okamžite kúpili, dopadne to asi tak ako v roku 2017. Myslím, že ďalšiu takúto epizódu nepotrebujeme.

Čiže ja osobne regulácie nevítam, s Bitcoinom počítam ako náhradou finančného systému v prípade krachu mainstreamového finančného systému. Nemusí s ním až tak interagovať a súhrať s ním. Respektíve tie interakcie by nemali byť na základe regulovaných rozhraní, ale decentralizovane – formou etických vekslákov.

Predstavte si to ako rozdiel medzi dodávateľmi liekov a pestovateľmi paradajok. Lieky sú super regulované, spĺňajú štandardy kvality a podobne. Na ich výrobu a distribúciu treba veľké množstvo povolení. A súhlasím, že aj vďaka tomu im mnohí ľudia dôverujú. Pestovateľov paradajok je veľa, paradajky môže na balkóne pestovať ktokoľvek kto chce, niekde zoženie semiačka alebo sadenice, zasadí a zachvíľu má paradajky. Potom ich môže použiť (zjesť), predať susedovi, darovať. Ja chcem aby Bitcoin bol viac ako paradajky a menej ako lieky. Aj napriek tomu, že chápem, že veľa ľudí mu vďaka tomu ešte teraz nebude dôverovať. Nevnímam to však vôbec ako problém.

Zaujala mě kapitola o barbell strategii, při které se kombinují dva investiční extrémy – na jedné straně ochrana proti pádu v podobě něčeho, co považuje člověk za “nejbezpečnější přístav” (například pro mnohé zlato nebo nemovitost) a extrémního výnosu. Co je tvůj bezpečný přístav a co extrémní výnos?

Bezpečný prístav je niečo, v čom vnímame hodnotu. Ja som si kedysi začal dávať finančné ciele v unciach zlata. V poslednej dobe som z toho trochu vypadol, ale zlato vnímam ako jednotku, ktorú má hodnotu a dokážem v nej rozmýšľať. V takom prípade je dobré mať ako bezpečný prístav tú jednotku, ktorú mám v hlave ako „účtovnú jednotku“, v ktorej premýšľam o tom, čo je drahé a lacné.

Ak je unca zlata mojou „účtovnou jednotkou“, je fyzická zlatá minca zároveň môj bezpečný prístav – unca zlata nemôže mať menšiu hodnotu ako unca zlata, z definície.

Samozrejme, väčšina z nás premýšľa v eurách. S eurami je však problém, že podliehajú inflácií – tej samozrejme podlieha aj zlato, ale ja si myslím, že zlato si za tisícročia drží kúpnu silu lepšie ako papieriky s peknými miestami alebo obrázkami národných hrdinov. Čiže aj keď premýšľam v eurách, je dobré si spomenúť, koľko stáli bežné veci v eurách, čo i len pred desiatimi rokmi.

Čo sa týka nehnuteľnosti, to nie je podľa mňa „bezpečný prístav“, ak v ňom bývam. Ak nehnuteľnosť vlastním, je to zároveň majetok, ale aj náklad – musím sa oň starať a nemôžem ju len tak prenajať niekomu inému, lebo niekde bývať musím.

Čiže bezpečný prístav je pre mňa to, čo má pre mňa „stálu“ hodnotu – zlato, trochu eur, a investícia do mňa a môjho vzdelania, ktorú môžem použiť na produkovanie. A akýkoľvek produktívny statok, ktorý si drží hodnotu v čase.

Na upside je to samozrejme Bitcoin, ale aj vlastné podnikanie (ak je bez nepokrytých úverov).

Juraj Bednár

Zajímavá je i kapitola o způsobech, jak může člověk “bojovat” s cenovou volatilitou kryptoměn. Nastínil by si alespoň ve zkratce, jaké strategie v knize popsat?

Je ich viacero. Bojovať s volatilitou sa dá ľahko – ak ju používam ako platobný prostriedok, tak keď zaplatím, môžem rovnaké množstvo prikúpiť, nezmení sa kurz. Druhá jednoduchá stratégia je mať blízko pri sebe nákupy a predaje. Ak zarobím kryptomenu a viem, že si potrebujem kúpiť v Alze nové zubné kefky, urobím ten nákup hneď ako som dostal krypto, za krypto a volatilita nie je. Samozrejme, viem používať derivátové produkty na zahedgovanie (zafixovanie) aspoň dolárovej hodnoty, to volatilitu odstráni úplne. Toto popisujem aj vo svojom novom kurze Etický vekslák.

Oveľa zaujímavejšie stratégie sú stratégie na využívanie volatility, tam robím presný opak ako „rýchly nákup“ – nakupujem vtedy, keď hodnota vystúpa. Túto stratégiu mám aj nasimulovanú na minulých dátach a matematicky preskúmanú – ak je dostatočná volatilita, funguje vždy. Nákup (alebo príjem) kryptomien priemerujem, predaj (alebo výdaj v kryptomenách) používa aktuálne lokálne extrémy.

Všiml jsem si tvé nové iniciativy Kryptovekslák. Řekl by si k ní něco našim čtenářům? Tím bychom mohli dnešní rozhovor ukončit.

Je to o tom premeniť Bitcoin z liekov na paradajky. Bitcoin je peer to peer open-source projekt. Všetci si môžeme spustiť Bitcoin full node, ak chceme, môžeme aj overovať transakcie (dokonca aj ako miner).

Čo tomuto chýba je ďalší krok – decentralizovať interakciu s klasickým finančným systémom a vytvoriť tzv. „ekonomické nody“. To sú ľudia, ktorí umožňujú kúpu a predaj kryptomien, učia ľudí ako ich používať a celý ekosystém sprístupňujú verejnosti.

Ak si totiž stiahnem a nainštalujem peňaženku, ešte nie som v krypto ekonomike. Potrebujem sa ku kryptomenám nejak dostať. Môžem ich zarobiť alebo si ich môžem kúpiť. A ak si ich chcem kúpiť, dostávam sa znova do brutálne centralizovaného prostredia.

Svoje prvé Bitcoiny som kúpil tak, že som poslal nejakému človeku do Kanady v obálke 20 dolárov a on mi ich poslal. Žiadna centralizovaná zmenáreň. Ak takýchto obchodníkov bude veľa, dokážu uspokojiť dopyt a hlavne pomôcť ľuďom začať. V tomto sú vlastne na Slovensku len nejaké prístupové body ku krypto ekonomike – napríklad Bitcoinové automaty, prípadne možnosť predávať veci za kryptomeny na krypto burzách na Facebooku. Bitcoinové automaty ale nie sú všade a nedokážu pokryť dopyť po interakciách. Pritom máme zo socíku skúsenosť s vekslákmi, ktorí riešili ten istý problém – menili marky za bony a československé koruny. Vytvárali skutočný trh tam, kde bol len regulovaný placebo trh s centralizovanými cenami.

K vytvoreniu tohto kurzu ma viedlo viacero vecí. Napríklad som si uvedomil, že ak štát zakáže alebo výrazne obmedzí burzy alebo automaty, nemôžeme dopustiť aby Bitcoin stratil svoje funkcie (prenos peňazí z bodu A do bodu B, možnosť sporiť či poistenie proti krachu štátneho finančného systému). Dlho som nad tým rozmýšľal a naozaj nestačí to, že sa to nedá „vypnúť“ a že pripojenie do Bitcoin siete vieme zakryť VPNkou alebo Tor sieťou. Tie ekonomické interakcie potrebujeme. A potom ma napadlo, že túto situáciu tu už máme – každý stredoškolák, ktorý si chce zahúliť trávu ju maximálne za deň zoženie. Aj napriek tomu, že je zakázaná. Ak nepozná priamo nikoho, kto ju predáva, minimálne pozná niekoho, kto pozná niekoho. Po „grafe sociálnych väzieb“ sa každý dostane na niekoho, kto predáva.

Ja chcem, aby takáto sieť existovala ešte skôr ako máme problém – pretože dokáže byť jednoducho efektívnejšia ako centralizované burzy. A oveľa ťažšie sa zakazuje niečo, čo robia všetci. Zakázať lety na mesiac je jednoduché, lebo to nikto nerieši, každému je to jedno. Ľudia nevedia o čo prichádzajú. Pokrok bez povolenia sa najľahšie zastavuje tak, že je všade ešte skôr ako niekomu začne vadiť. Toto je oveľa dôležitejšie ako mať správne regulácie, pretože vytvorenie siete takýchto obchodníkov (proxy merchants, vekslákov, traderov, …) zabezpečí, že bude jedno, aké budú regulácie. A paradoxne práve vďaka tomu budú tie regulácie viac v pohode.

Posledná odbočka: Skype vznikol v Estónsku. Sprístupnil volanie cez Internet miliónom ľudí a nebol veľmi v súlade s telekomunikačným zákonom. Neznamená to, že by ho porušoval, telekomunikačný zákon na niečo také proste nemyslel. Keby zakladatelia Skype išli na miestny telekomunikačný úrad a začali riešiť, že by bolo dobré doplniť telekomunikačný zákon, aby rátal aj s takouto možnosťou alebo sa ich len opýtal ako má v takomto prípade postupovať, tak by sa podľa mňa dohadovali dodnes. Oveľa lepšia pozícia je prísť a povedať „máme peer to peer sieť, má cez miliónov užívateľov, asi toľko ako je počet obyvateľov Estónska a denne ju používajú na komunikáciu po celom svete, nechajte nás na pokoji“. Telekomunikačný úrad nemal inú možnosť ako ich nechať na pokoji, pretože založiť firmu vedľa v Litve stojí asi 1000€ a daňové príjmy zo služby sa dajú veľmi ľahko presunúť.

Používajme Bitcoin, buďme ekonomické nody a predávajme paradajky!

ANKETA: Bitcoin v čase globálnej neistoty a teória “safe haven”: Ako to vidia Stroukal, Bednár, Matuška, Cabaj, Tesař, Stancel a Kicom?

Pokus se vám líbí naše články zapněte si naše notifikace (zvonek vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom víte o tom, že aktuální přehled cen kryptoměn najdete i u nás?

Klikněte pro komentář

Váš komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bitcoin

Token PornHubu a odhalen Satoshi Nakamoto. Včerejší den patřil žertům

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

1april

Přestože tento rok neprobíhá zcela podle představ, a to nemluvíme jen o vývoji cen kryptoměn, na prvního dubna byl internet tradičně plný různých fórků. Výjimkou nebyly ani vymyšlené úsměvné zprávy na webech zabývajících se kryptoměnami.

Snad nejzdařilejší fórek udělal portál CoinMarketCap, o kterém jsme informovali i v tomto článku. Nejnavštěvovanější web s cenami kryptoměn totiž zařadil na první pozici nejcennějších kryptoměn tokenizovaný toaletní papír.

Portál CryptoPotato zas zveřejnil “nostradamovu” zprávu, kde údajně zakladatel Bitcoinu Satoshi Nakamoto předpověděl vypuknutí koronaviru již v bitcoinovém whitepaperu napsaném v roce 2008.

Kryptopeněženka Trust Wallet na Twitteru a portál financemagnates.com zveřejnily dvě různé verze zpráv potvrzující, že záhadným tvůrcem Bitcoinu je kontroverzní australský podnikatel a vědec Craig Wright, který sám o sobě prohlašuje, že je Satoshi Nakamoto (ale nikdo mu nevěří).

ChangeNow zas přinesl informaci, že Satoshi Nakamoto se vrátil na scénu (naposledy jsme o něm slyšeli v roce 2011) a brzy se zúčastni rubriky Ask me Anything, ve které mu budou moci lidé klást své otázky.

300x250

Pobavila i burza Bitfinex, která oznámila, že začne prodávat své energetické drinky pro trading.

No a výborně jsme se zabavili i na fórku portálu BeInCrypto, který si vymyslel, že PornHub vydává vlastní token PORN, který bude fungovat na konceptu “Proof of Jerk” (překlad si určitě dokážete domyslet).

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Vitalik Buterin: Bitcoin nebyl vždy digitálním zlatem

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Vitalik Buterin Bitcoin

Zakladatel kryptoměny Ethereum Vitalik Buterin měl včera na Twitteru menší výměnu názorů s bitcoinovým developerem ze společnosti Blockstream Zackem Voellem. Buterin ho upozornil, že Bitcoin nebyl vždy digitálním zlatem, jak to Voell prezentuje.

,,Připojil jsem se k bitcoinové éře v roce 2011 a tehdy si pamatuji jednoznačnou náladu, že Bitcoin byl v první řadě považován za peer-to-peer hotovost a ne druhé zlato,” upozornil Voella.

Buterinův názor, že Bitcoin byl původně navržen jako online platidlo, je podporován mnoha odborníky a co je nejpodstatnější, odráží se od samotného Bitcoin whitepaperu, který publikoval záhadný Satoshi Nakamoto v roce 2008.

Hned v prvním řádku whitepaperu je napsáno: ,,Čistě elektronická verze peer-to-peer by umožňovala online platby přímo z jedné strany na druhou bez přechodu přes finanční instituci.”

V současné době se však stále více lidí přiklání k tomu, že Bitcoin má blíže k zlatu, než ke tomu, aby se stal platebním prostředkem na dennodenní využití. Vděčí za to své vzácnosti (nikdy ho nebude více než 21 milionů), ale i tomu, že jeho cena je velmi volatilní.

300x250

Potřebné je uvést, že zlato je sice vzácné a cenné, ale jako každodenní transakční měna je nevhodné. Nelze ho totiž snadno přenášet a je nepoužitelné na mikroplatby, pokud nejsou zpracovávány pod dohledem obrovské centralizované sítě, s čím zas souvisí transakční poplatky. Z části jsou tyto vlastnosti zlata podobné i Bitcoinu, který má problémy se škálovatelností, čili propustností transakcí. Pokud by ho dnes začali lidé používat jako běžný platební prostředek, síť by se zahltila, transakce by trvaly dlouho a byly by drahé. I z toho důvodu začaly vznikat Fork Bitcoinu například Bitcoin Cash, jejichž cílem bylo tento problém řešit.

Výhodou Bitcoinu zůstává jeho decentralizovanost, které se zřejmě nemůže v současnosti rovnat žádná jiná kryptoměna. Zda se jednou stane běžným platebním prostředkem je velmi sporné. Musíme konstatovat, že v současnosti je v kurzu více názor, že pokud uspěje, tak spíše než cenná komodita.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Analýza Bitcoinu (2.4.): Sledujeme modrou a červenou trendovku

Trader 2.0

Zveřejněno

on

analyza-trader20

Tradiční čtvrteční analýzu Bitcoinu, dominance Bitcoinu na trhu s kryptoměnami a altcoinového marketcapu vám přinášejí studenti trading univezity Trader 2.0.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením.

Bitcoin

Od začiatku tohto týždňa sme sa pohybovali na hladine približne 6450 dolárov odkiaľ včera v priebehu dňa začala cena klesať kde sme sa dostali na cenu približne 6130 dolárov. Ako môžeme vidieť momentálne z 4H grafu, z tejto hladiny prišiel v noci odraz od modrej trendovky, kde sme znovu vystúpali knotom dokonca na cenu 6750 dolárov. Momentálne je to taká horská dráha.

Pevne verím, že mnohí z vás obľubujú takéto zábavné atrakcie, ale čo sa týka tradingu a technickej analýzy, tieto pohyby sú veľmi obtiažne predikovateľné a vcelku zložité na analýzu. Každopádne, pozrime sa na ďalší možný vývoj.

Momentálne je pre nás stále najdôležitejšia červená tredovka, ktorú sa nám podarilo cez víkend preraziť. Často po prerazení takejto ostrejšej trendovky má graf tendenciu otestovať predchádzajúce swing high. To je to, čo momentálne môžeme sledovať na grafe. Možností na ďalší pohyb máme teraz ale viac.

300x250

Prvá možnosť je odraz z vyznačenej hladiny a znovu pohyb smerom dole minimálne k modrej trendovej línii. Túto by sme potrebovali preraziť aby sme mohli pokračovať smerom dole. Takže tu by sme museli počkať na reakciu. Druhá možnosť je, že prerazíme vyznačenú hladinu a pôjdeme otestovať červenú trendovku. Tu by sme znovu museli čakať na reakciu.

Obe možnosti sú pravdepodobné, ale ak by som sa musel rozhodnúť pre jednu z nich, dal by som tak 40 % šancu pohybu UP a 60 % pohybu DOWN.

Aj z hľadiska 1D grafu som stále bearish a predpokladám, že momentálne pravdepodobne dokončujme vlnu B, ABC korekcie. Po tejto vlne by mala nasledovať posledná vlna C. Tú by som sledoval v oblasti 5600 až 5350 dolárov.

Aktuálne je pre nás ale dôležitá hladina, v ktorej sa práve nachádzame (6700 až 6800 dolárov) a tu musíme čakať na reakciu.

Dominancia

Čo sa týka dominancie Bitcoinu, na 4H grafe vidíme, že dominancia nám postupne klesá dole. Stále sa pohybujeme v kanáli (červené trendovky), ktorý som spomínal už minulý týždeň.

Na tomto grafe sledujem jednu zmenu v porovnaní s pár týždňami dozadu. Niekoľko týždňov dozadu sme na grafe dominancie mohli vypozorovať, že pokiaľ išla cena Bitcoinu Up, dominancia klesala a naopak, pokiaľ Bitcoin klesal, dominancia išla hore.

Posledné dni sa ale situácia zmenila. Ako náhle Bitcoin klesá, klesá aj dominancia. To nám nateraz dáva znamenie, že zatiaľ nie je príliš veľká chuť investorov na nákup pri každom menšom poklese ceny BTC.

Čo sa teda týka samotnej dominancie, momentálne si vieme do grafu zakresliť ešte klesajúcu trendovú čiaru (čierna prerušovaná). Pokiaľ budeme pod touto trendovou čiarou, dominancia by mala naďalej klesať v rámci ,,vyššieho kanála,, vyznačeného červenými čiarami minimálne k spodnej červenej trendovej čiare.

Ako náhle prerazíme čiernu prerušovanú čiaru, môžeme začať uvažovať o raste dominancie. Nato si ale musíme počkať.

Altcoin market cap

Tu je situácia takmer totožná s grafom BTC. Prerazenie červenej trendovky a momentálne testovanie predchádzajúceho swing high.

Buď danú zónu prerazíme a pôjdeme otestovať červenú trendline alebo sa vysypeme smerom dolu.

Nato ale budeme podobne ako pri BTC v prvom rade potrebovať preraziť modrú tendovku.

Tu momentálne nemá význam analyzovať niečo viac, musíme si jednoducho počkať na reakciu z vyznačenej zóny. Podobne ako na BTC, aj tu sa prikláňam trochu viac na stranu bears, aj keď na prvý pohľad to tak nevypadá. Ktorá situácia nastane, neviem s určitosťou povedať, preto bude teraz najrozumnejšie ostať neaký čas mimo trh, sledovať čo sa bude diať a čakať na tú správnu príležitosť.

Aj v tomto vám vie výrazne napomôcť projekt  trader20.sk.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy je študentom trading unvezrity Trader 2.0 pod dohľadom Jakuba Kraľovanského.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Ekonom tvrdí, že Bitcoinu brání v úspěchu problém se škálovatelností

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin

Jeffrey Tucker z Amerického institutu pro ekonomický výzkum si myslí, že problém se škálováním brání Bitcoinu, aby opravdu uspěl.

Ekonom, který je dlouhodobě považován za člověka, který přiznává nesporné plusy Bitcoinu, tvrdí, že aktuální cena Bitcoinu je mnohem nižší, než by mohla být, kdyby nejznámější kryptoměna zvládla svůj problém se škálovatelností.

,,Cena 6000 dolarů za Bitcoin mě upřímně nezajímá. Odfouklo mě pryč, když tato věc stála 30 dolarů. Ale dovedete si představit cenu Bitcoinu, kdyby dnes správně skáloval?,” položil si řečnickou otázku na Twitteru.

Tucker se nedávno bavil o Bitcoinu během panelové diskuse na RT, při které byl přítomen i známý kritik BTC a propagátor investic do zlata Peter Schiff. Tucker v diskusi uvedl, že “směšný problém” se škálováním v konečném důsledku zabránil Bitcoinu, aby byl přijat hlavním proudem:

,,Adopce Bitcoinu není dostatečně daleko a neprošla na spotřebitelské použití tak jak by měla, kdyby se dokázal přizpůsobit. Nyní vidíme, co se děje, když Bitcoin není dostatečně škálovatelný.”

300x250

Tucker zdůraznil, že Bitcoin byl vymyšlen z důvodu, aby prosperoval v dobách finanční krize, ale doplnil, že to nedokázal právě kvůli problémům se škálováním. ,,Bitcoin byl předurčen, aby se stal v podobných časech bezpečným přístavem. Tak proč teď nevidíme Bitcoiny, které jsou bezpečným rájem, na které byly navrženy již několik let zpět?,” zeptal se.

Problém se škálovatelností Bitcoinu byl patrný zejména koncem roku 2017 v období největšího krypto šílenství, kdy trvaly transakce příliš dlouho a poplatky dosahovaly rekordní hodnoty (v určitém čase až přes 20 dolarů za transakci). Mnozí mají dojem, že Bitcoin od té doby neudělal výraznější krok vpřed.

Známý trader Willy Woo na adresu slov Tuckera konstatoval, že cena komodity nemá nic společného se škálovatelností. Jako příklad uvedl zlato  ,,Zlato je na kapitalizaci 9 bilionů dolarů. Kolik transakcí udělá za sekundu? Mám na mysli přepravu podkladů. To je hlavní řetězec BTC. Swapy, které děláme na ETF a derivátech, s druhou vrstvou zlata.”

Kriticky na adresu Tuckera se vyjádřil i Tuur Demeester, který uvedl, že člověk, který se zajímá o Bitcoin tak dlouho jako on, by měl vědět, že Bitcoin škáluje dostatečně. Vijay Boyapati si také myslí, že škálovatelnost nemá přímý vztah s cenou, protože Bitocin Cash, který škáluje lépe než Bitcoin, by v tom případě musel mít mnohem vyšší hodnotu.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Bitcoin již není největší kryptoměna. Předběhl ho toaletní papír

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

toalet

Ano, tušíte správně, jde o prvoaprílový žert. Tentokrát vámi povedený v režii nejznámější stránky s cenami a profily kryptoměn Coinmarketcap.com.

Aby autoři portálu nezmátli fanoušky kryptoměn úplně, token toaletního papíru s názvem “Toilet Paper Token” zařadili do seznamu pod číslem 0, přičemž jednotka stále patří Bitcoinu (BTC). Předpokládáme, že tokenizovaný toaletní papír si užije den slávy a od zítra ho v seznamu opět neuvidíme.

Coinmarketcap třeba pochválit v těchto nelehkých časech, kdy se neotřásl jen trh s kryptoměnami, ale i celá světová ekonomika, za odvahu zavtipkovat si na den bláznů. Věříme, že tento malý fórek nikoho nevytočil natolik, že by mu stoupl krevní tlak.

Token toaletního papíru údajně stojí 1,64 dolaru a za posledních 24 hodin vystřelil o 1239,97%. V oběhu už není ani jeden, protože podle CoinMarketCapu je “aktuálně vyprodáno“. Tyto informace jsou samozřejmě jen fikce.

Nejvtipnější je graf tohoto tokenu, který vypadá jako lidský zadek. Podívejte se sami.

300x250

CoinMarketCap si dal na celém vtipu opravdu záležet. Fiktivní token má dokonce i “Wipe Paper” (odvozené od whitepaper, které mají běžné kryptoměny). Wite paper v překladu znamená “utírací papír”. Vtipně zní i koncept, na kterém funguje. Na rozdíl od Bitcoinu a jeho Proof-of-Work (důkaz o práci) běží tokenizovaný toaletní papír na konceptu proof-of-wipe, tedy “důkaz o otření zadku“.

Doufáme, že jste se trochu pobavili. Přejeme veselý první duben.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

BitMEX Research: Kdo pracuje na Bitcoinu a kdo to financuje?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin

BitMEX Research jako výzkumné oddělení burzy BitMEX zveřejnilo výsledky studie, která se týkala toho, kdo aktuálně nejvýraznějším způsobem financuje budování open source softwaru pro Bitcoin (BTC).

Podle zprávy, která byla publikována 28. března, jsou lídry v této oblasti blockhainové společnosti Blockstream a Lightning Labs. Největším finančním podporovatelem vývoje Bitcoin Core je zas Chaincode Labs.

,,Dospěli jsme k závěru, že situace je zdravější než v minulosti, pokud jde o dostupnost financí, transparentnost a také stupeň rozdělení mezi finančními podporovateli,” uvádí se ve studii.

BitMEX Research využil veřejně dostupné informace a údaje získané od zúčastněných jednotlivců, aby vytvořily co nejkomplexnější obraz financování vývoji Bitcoinu a jeho open source.

Blockstream a Lightning Labs zaměstnávají 8 developerů a Square Crypto, za kterým stojí šéf Twitteru Jack Dorsey, sedm. Iniciativa Digital Currency Initiative (DCI) má 6 developerů podobně jako Chaincode a Purse.

300x250

BitMEX Research se zaměřil i na činnosti Bitcoin Core ve snaze identifikovat hlavní přispěvatele a určit zdroj jejich financování. Tyto údaje ukazují, že 11 z 33 nejaktivnějších Bitcoin Core vývojářů je nezávislých. Sedm je placených Chaincode a tři firmou Blockstream.

GRAF: TOP 33 Bitcoin Core developerů a zdroj jejich financování:

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Počet lidí s alespoň jedním Bitcoinem roste. Je to pozitivní signál?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin

Nová data, které zveřejnila společnost Glassnode, uvádějí, že alespoň jeden Bitcoin (BTC) se nachází již na téměř 800 000 různých peněženkách.

Glassnode publikoval tyto závěry 28. března a odvádí je od vlastního sledování blockchainu BTC. Podle nejnovějších údajů existuje 797 420 peněženek s více než jedním Bitcoinem, přičemž počet takových peněženek se za posledních 24 hodin zvýšil o 101.

GRAF: Růst počtu adres se zůstatkem alespoň 1 BTC:

Pravdou samozřejmě je, že lidé s majetkem přesahujícím 1 BTC mohou mít více peněženek, což znamená, že je nelogické předpokládat, že jeden Bitcoin vlastní přesně alespoň 800 000 lidí. Na druhou stranu je třeba počítat i s tím, že mnozí lidé mohou mít Bitcoiny v menších množstvích rozděleny po několika peněženkách, ale při součtu jejich hodnot může jít o více než 1 BTC.

300x250

Tak či onak, Glassnode se domnívá, že rostoucí počet peněženek alespoň s 1 Bitcoin naznačuje, že počet “BTC velryb” se díky nedávnému propadu trhu navyšuje.

Rovněž je třeba upozornit, že rostoucí počet Bitcoinů na peněženkách může ovlivňovat i to, že mnozí investoři aktuálně stahují své zůstatky z burz a volí strategii “hodler” (dlouhodobé držení). Na grafu níže můžete vidět nedávný trend snižování bilance Bitcoinů na burzách.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Kraken: Většina VIP klientely očekává ATH Bitcoinu už letos

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

mesiac

Z průzkumu, který provedla mezi svým klienty americká burza Kraken, vyplývá, že většina z nich očekává vytvoření nového cenového maxima Bitcoinu už před rokem 2021.

Průzkum byl proveden mezi 400 VIP obchodníky této burzy. 41% z nich se označilo za investory, 40% jako tradeři a 15% jako instituci. Zbývající 4 procenta respondentů lze zařadit do kategorie zpracovatelů plateb, minery a kryptosměnárny.

84% z těchto respondentů spravuje kapitál v hodnotě méně než 10 milionů dolarů. 11% v rozmezí 10 až 50 milionů dolarů. Zbývajících 6 procent spravuje kapitál v hodnotě převyšující 50 milionů USD.

Průzkum zjistil, že dotázaní obchodníci v průměru odhadují cenu bitcoinu do konce roku 2020 na úrovni 22 866 dolarů. Pokud jde o Ethereum, to své all-time-high prý v tomto roce podle jejich předpovědí nedosáhne, ale vyšplhá se na cenu 810 dolarů, což znamená také výrazné posílení oproti současným necelým 130 USD.

Pokud jde o sentiment respondentů, 44% tvrdí, že kryptoměny jsou v býčím trhu, zatímco 22% hovoří o medvědem nastavení. 34% neumělo odpovědět.

300x250

Respondenti byli rozpolcení i v tom, co by mělo přispět k růstu cen kryptoměn. 19% věří, že to bude adopce. 15% vnímá jako hlavní předpoklad růstu cen blížící se halving Bitcoinu. 11% očekává, že k růstu pomůže politický konflikt, 11% se domnívá, že “strach ze zmeškané příležitosti” a 9% uvedlo jako hlavní důvod hospodářskou krizi.

Respondenti měli uvést i 5 oblíbených altcoinů – na prvním místě se umístilo Ethereum. Následovaly Monero, XRP, Litecoin a Tezos. Zajímavé je, že až 44% uvedlo, že vůbec nepoužívají stablecoiny typu Tether (USDT).

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Analýza Bitcoinu (30.3.): Pozor na růstovou korekci Bitcoinu

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

analyza-bitcoin-curaj

Kryptonovinky na základě spolupráce s kryptotrejdermi ze slovenské a české scény přináší pravidelné aktualizace k Bitcoinu. Dnes se na krále kryptoměn podíval Ing. Jan Čuraj z Crypto Kingdom.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Těsně před pátečním vylitím Bitcoinu jsme utíkali do fiatu a nyní sledujeme, jak se Bitcoin chová po změně trendu. Bitcoin došel až na supportní úroveň k 5 900 USD, kde to vzali do svých rukou býci a přišel proti-pohyb zpět k bodu kontroly kolem 6 200 USD.

Hodinový BTC/USD

Hodinový BTC/USD

Bitcoin míří do rezistence, která je vytvořená právě tím pátečním průrazem. Očekávám odraz od této rezistence zpět k bodu kontroly, popřípadě na support 6 200 – 6 000 USD, kde se bude rozhodovat, zda se jedna o bear trap, nebo budeme pokračovat v lokálním downtrendu. Rozhodně bych nyní nevstupoval a čekal na korekci dolů k PoC.

300x250

Dominance bitcoinu

Dominance bitcoinu zatím jede dle plánu, neboť se vrátila na horní bod kontroly 67 % a nyní testuje support, od kterého by se měla opět odrazit zpět. Vidíme, jaké zvěrstva dominance bitcoinu nadělala, ovšem vše se děje v platném trianglu. Celkově to vypadá, že dominance připravuje na výstřel nad 70 %, ale to si budeme muset ještě počkat.

Hodinová dominance bitcoinu

Hodinová dominance bitcoinu

Celková kapitalizace

U celkové kapitalizace očekávám pár dní stagnaci ve vyznačeném trianglu, což bude právě i znamenat stažení ceny bitcoinu zpět do bodu kontroly a to  buď nyní z 8 300 USD, nebo ze shortové zóny, kterou jsem posílal členům Crypto Kingdom.

Celková kapitalizace kryptoměn

Celková kapitalizace kryptoměn

Kapitalizace altcoinů

Zde asi graf není potřeba, protože se nacházíme na bodu kontroly, který pro mě znamená no-trading zone altcoinů. Kapitalizace altcoinů měla dvakrát silné zamítnutí na 62 mld. USD a celkově to vypadá na vytvořenou bear-flag, která nabírá sílu.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Ján Čuraj

Ing. Jan ČurajCryptoKingdom50-50
Tradingu se věnuji 14 let a byl jsem traderem hedgeového fondu v obchodování měnových futures. Aktuálně obchoduji třetím rokem kryptoměny pro Crypto Kingdom a řídím vlastní alternativní fond zaměřený na ruční a robotické obchodování kryptoměn.

 

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

ANKETA: Který altcoin zde bude o 10 let? Takto to vidí Stroukal, Bednár, Matuška, Cabaj, Tesař, stance a Kicom

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

anketa-cz

Minulý týden jsme vám přinesli anketu, ve které jsme se ptali našich respondentů jak může současné období nejistoty spojené s koronavirem a chystající se globální ekonomickou krizí ovlivnit Bitcoin. Tentokrát jsme jim položili otázku, která zaujme především fanoušky altcoinů.

Naše otázka pro všechny respondenty:
Existuje kryptoměna, jejíž existenci si umíte vedle Bitcoinu představit i za 10 let?

Dominik Stroukal, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen, autor knihy “Bitcoin a jiné kryptoměny budoucnosti”

Dominik Stroukal

Co to znamená “existovat”? 99 % kryptoměn dnes “existuje”, ale ve vegatativním stavu, nebo dokonce ve stavu vyloženě parazitickém, protože jsou to úmyslné podvody, u kterých autoři jen čekají na správný čas exitu. Takových bude “existovat” možná i většina. Pokud bychom se ale měli držet toho, že budou sloužit svému účelu (tedy alespoň trochu budou krypto a trochu měny), pak vidím prostor vedle Bitcoinu pro něco anonymizačního, pravděpodobně Monero a pro něco hravého, jako je Ethereum. Nic víc dlouhodobě smysl nedává, bohužel. Samozřejmě se bavíme o kryptoměnách, tu a tam se chytne nějaký token typu USDT nebo BNB, podle toho, jaké prvky infrastruktury budou zrovna v kurzu.

Juraj Bednár, etický hacker, autor knihy “Hackni sa!”, Paralelní Polis

Juraj Bednár

Predstaviť si viem všeličo, ale o 10 rokov ťažko povedať. Existovať budú, ale čo to znamená existovať? Blockchainy asi nevypnú. Veľa kryptomien bude mať bežiaci blockchain a nejaký staking alebo mining. Ale ja by som si nebol istý ani pri Bitcoine. To nikto nevie povedať a ja tiež nie. Ale predstaviť si to viem asi u tých, ktoré mám rad. Čiže Bitcoin, Monero a trochu Ethereum, ale tam som trochu skeptický po tom, čo momentálne vystrájajú s verziou Ethereum 2.0 s chaosom s forkami.

300x250

Dušan “Dušky” Matuška, Paralelní Polis, speaker o kryptoměnách

matuska

Osobne sa mi páči Grin a jeho netradičný prístup k riešeniu konsenzu. Myslím že má pred sebou ešte zaujímavú budúcnosť a jeho vývojári nepovedali svoje posledné slovo. Páčilo by sa mi, ak by tam bol aj MakerDAO ale nedávny krach ceny ETH ukázal ako je celé DeFi ešte stále krehké. Aj keby MKR neprežil, myšlienka “decentralizovanej centrálnej banky” je mi veľmi sympatická a má podľa mňa v kryptoekosystéme svoje miesto.

Andrej Cabaj, Bunkeroid

Andrej Cabaj

To je značne “vizionárska” otázka 🙂. História nám ale poskytuje určité vodítka, takže môžeme “špekulovať” o nejakom postupnom vývoji. Ukazuje sa totiž, že rôzne pokročilé technológie v oblasti bezpečnosti, anonymity alebo rýchlosti transakcií sa nedokážu voči Bitcoinu presadiť v globálnom meradle. Je to dané technologickou absorbčnou vlastnosťou Bitcoinu, ktorý dokáže implementovať všetko spomenuté a tým znemožní rozvoj akejkoľvek čiastočnej progresivity. Bitcoinové základy sú mimoriadne robustné a v širšom pohľade stále neprekonané. Pritom keď si porovnáte technologické “whitepapers”, javí sa Bitcoin ako mimoriadne jednoduchý a prehľadný. Logickou úvahou som preto za tie roky nadobudol presvedčenie, že vývoj nebude pokračovať dlhodobou paralelizáciou vo forme stávajúcich či nových krypto systémov, ale tieto nové technológie povedú k darwinovskému modelu rozvoju samotného Bitcoinu. Koniec koncov… prekvapujúco mohutný rozvoj LN second Layer-u potvrdzuje túto úvahu, pričom konceptov rozvoja na druhej Bitcoinovej vrstve je samozrejme viac.
Osobne teda očakávam postupné darwinovské odumieranie zvyškov nepresaditeľných technológií. Čo ma napríklad mrzí pri ETH, kde dochádza k absolútnemu rozkladu samotnej koncepcie a nestabilnému vývoju. Za mňa, ale opakujem, že sa jedná výhradne o môj osobný názor, je a bude jednoznačným víťazom aj o 10 rokov Bitcoin.

Jaromír Tesař, cardanians.io & ambasador Cardano v České republice

Jaromír Tesař

Ani se neodvažuji ukázat na konkrétní projekt. Jednoduše by se dalo odpovědět že ten, který se bude používat skrze svoji užitečnost. Projekt musí fungovat z ekonomického pohledu, musí být na adopci dobře připraven po technologické stránce a asi největší proměnná jsou lidé samotní. Současné adopce krypta je velmi nízká. Pokud by měla růst a ohrožovat státní měny, může rychle a tvrdě zakročit ruka zákona. Vlastně ani nevíme, jestli by dále panoval současný relativně tolerantní přístup. Tenhle aspekt se nedá lehce přehlédnout tím, že “blockchain” to může ignorovat. Možná z technického pohledu do jisté míry ano, ale rozhodně ne z pohledu vyšší adopce. Pokud se zakážou centralizované burzy a vstup investorů, adopci to rozhodně nepomůže. 

10 let je hodně dlouhá doba. I Bitcoin může mít za tu dobu problém s dostatkem prostředků na svoji bezpečnost, pokud nezačne cena výrazněji atakovat kapitalizaci zlata, nebo se nedočkáme nějaké významné změny. Nicméně věřím, že Bitcoin jako jediný PoW projekt přežije. Co se týče technologické vyspělosti, na scénu přijde druhá a třetí generace blockchainu s PoS v podání Etherea 2.0, Cardana, Algorandu a dalších. Tyhle sítě budou mnohem více decentralizované a flexibilnější co se týče škálování i programovatelnosti. Pokud tady budou i za 10 let, bude jisté že jsou také dostatečně bezpečné a budou mít nejspíš mnohem větší síťový efekt než Bitcoin. Důvod je jednoduchý. Za 10 let nebudeme bitcoiny všichni masově platit, na to bude ještě hodně volatilní. Lidé ho však mohou držet jako něco vzácného. Na transakce se budou využívat jiné sítě včetně druhých vrstev. I PoS mohou lehce mít fixní počet mincí, takže z technického pohledu budou stejně vzácné jako PoW mince. Cena sítě je do určité míry odrazem užitečnosti a adopce. PoS platformy budou více užitečné než PoW transakční systém. I nad Bitcoinem se dá ledacos vybudovat, ale co se týče flexibility či zkoušení nových nápadů, budou na tom nové projekty vždy o krok napřed. Adopci doposud brzdili dvě věci. Nízká technologická vyspělost, mizerné škálování a spekulativní povaha krypta. Technologie se dá vždy vylepšit, i když to může trvat dlouhé roky. Jakmile blockchain světu ukáže svoji užitečnost, do jisté míry se zbavíme i spekulativního nádechu. Smart kontrakty tomu hodně pomůžou. I Facebooku bylo jasné, že programovatelnost peněz je velká výhoda. Proto to chtěli mít u Libry. Ethereum kupí jeden průser za druhým, ale tuhle fázi brzy překonáme. Jsou to jen porodní bolesti. Navíc na scénu brzy vstoupí Cardano, které bezpečnost a spolehlivost smart kontraktů a sítě jako takové posune o řád výš.

Mnohé často věhlasné firmy hledají cesty, jak využít veřejné sítě. Dokonce se přichází na to, že než použít privátní blockchain, je ten veřejný často opravdu smysluplnější. Pokud třeba 5 bank v různých zemích použije privátní blockchain, co nebo kdo je propojí? Vidíme snahy o vytvoření národních měn na blockchainu. Pro zajímavost uvedu, že Marshallovy ostrovy spustí národní měnu na Algorandu. Množství mincí bude limitované a zavedla se algoritmy řízená fixní inflace 4 %. Tým Cardana už nyní spolupracuje s Etiopií a dalším africkými státy, Gruzií, Jižní Koreou a Mongolskem. Řeší s nimi, jakou infrastrukturu potřebují vybudovat. V těchto zemích nemají ani katastr a mizerné systémy na identitu obyvatelstva. Tyhle země nepotřebují Bitcoin. Prvně se potřebují dostat na naši západní úroveň a poté má smysl propojit se s okolním světem. Za 10 let budou veřejné sítě všude kolem nás a budou propojené na nějakou lokální infrastrukturu. 

Když se koukám na CoinMarketCap, vidím pár nadějných projektů, ale nevsadil bych si, že tu za 10 let budou. Spíše se objeví něco nového. Není možné udělat X kopií Bitcoinu a doufat, že se to prosadí. Je třeba přijít s inovací, která celý sektor posune dál a bude zajímavá z pohledu uživatelů. Touto inovací je PoS a smart kontrakty. Proto se tak daří Ethereu, ale třeba i Ripplu, který hned na začátku vyměnil decentralizaci za vysokou škálovatelnost a zacílil na konkrétní problém. Platforem může existovat víc vedle sebe, tak jako existuje třeba Java, C# či Javascript. Každá platforma se hodí na jiný typ problémů a najde si své zastánce i odpůrce. Konkurenční prostředí nás vždy posouvalo dál. Platformy a Bitcoin vlastně nejsou soupeři. Platformy usilují o to, aby na nich vzniklo něco pro uživatele zajímavého a užitečného. Platby budou probíhat převážně ve stabilních mincích. Současné aplikace se opírají o centralizované databáze. Na crypto-platformách můžete vše vlastnit a vyměňovat si decentralizovaně. Hodnota platforem a potažmo nativních mincí poroste jen pokud se to podaří. Potenciál je tu obrovský. Zejména s vyšším napojením na fyzický svět. Bitcoin se snaží o něco úplně jiného a do jisté míry více ambiciózního. 

David Stancel, konzultant a speaker v oblasti kryptoměn, Blockchain Slovakia

David Stancel

Myslím, že práve súčasná situácia vo svete je peknou manifestáciou toho, že s “určitosťou” čohokoľvek by sme nemali rátať. Svet je extrémne komplexný a štruktúry v ňom sú často krát omnoho krehkejšie ako si myslíme. Zároveň naše chápanie sveta a jeho fenoménov je extrémne obmedzené. Takže čokoľvek si predstavím, má to veľmi malú výpovednú hodnotu. Ale aby som odpovedal na otázku, tak je to asi Ethereum.

Jakub “Kicom” Vejmola, autor úspěšného YouTube kanálu Bitcoinový kanál

Jakub "Kicom" Vejmola

Pořád je to tak, že bych si vsadil hlavně na Bitcoin (proto tvoří cca 75% mého portfolia), ale v posledních měsících po očku sleduju Ethereum, kde vývojářům nemůžete upřít velkou snahu a houževnatost. DeFi aplikace jsou zajímavé, ale pořád se dle mého jedná spíše o experimenty, které nemusí vždy dopadnout úplně šťastně – viz nedávná situace kolem MakerDAO. Čili ano, dokážu si představit, že kromě Bitcoinu tu bude za 10 let i Ethereum v případě, že DeFi sféra poroste a eliminuje podobné průšvihy. Navíc bych si přál, aby kromě DeFi našlo Ethereum uplatnění i jinde, protože původní ambice byly dle mého názoru daleko větší. Nicméně nakonec vedle sebe snad uvidíme fungovat hned několik blockchainových sítí… jen je strašně těžké odhadnout, které to budou. Z těch čistě platebních bych si vsadil možná ještě na Litecoin a Monero. Co se týče platforem, tak moji fanoušci ví, že tajně fandím i Cardanu 😊.

Už příští týden vám přineseme odpověď stejných respondentů na další zajímavou otázku o kryptoměnách. Nezapomeňte nás sledovat i nadále.

Pokračovat ve čtení

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-