Connect with us

Cardano

Rozhovor s odborníky na Cardano: Uspěje v konkurenci Bitcoinu a Etherea?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

cardano-tesar-barta

Cardano se na česko-slovenské scéně těší značné oblibě, což potvrzuje i rostoucí zájem našich čtenářů o články týkající se tohoto projektu. Zpráva o tom, že lidé stojící v pozadí facebook skupiny Cardano [ADA] CZ/SK a projektu Cardanians, Lukáš Bárta a Jaromír Tesař, se stali oficiálními ambasadory této kryptoměny a vedle toho plánují spuštění vlastního staking poolu, nás motivovala, abychom jim položili pár otázek.

Založili jste první českou FB skupinu o Cardanu. Skupina je na české poměry velmi aktivní a členská základna se rozrůstá. Proč jste si vybrali právě tento projekt?

Ano, skupina Cardano [ADA] CZ/SK  je takové naše dítě, které jsme si vypiplali až na stávajících 700+ členů. 

Proč Cardano? Máme rádi, když se software dělá kvalitně. Kvalitně neznamená dodat prototyp a poté se snažit za běhu fixovat problémy, dodávat novou funkcionalitu a ještě řešit škálování. Bohužel, takhle vznikla drtivá většina projektů. Blockchain je díky své veřejné globální povaze mission-critical software, neboť pokud dojde k nějaké chybě, mnoho lidí přijde o hodně peněz. Čím vyšší bude adopce, tím víc to bude platit. Pokud chceme v naší snaze o decentralizaci uspět, potřebujeme k tomu mít adekvátní ekosystém, který musíme budovat jako software do letadla, nebo elektrárny. Pomalu a promyšleně. 

Cardano se vydalo směrem, který se nám líbí. Charlesovi se podařilo dát dohromady famózní tým plný vědců a zkušených programátorů. Prvně vše řádné prozkoumali, napsali si studie a dohodli se, jakým způsobem budou projekt vyvíjet. Až poté se dali do práce. Napíší kód, otestují ho a dají na review. Pokud dojdou k závěru, že to jde napsat lépe, nebo že by to šlo ještě vylepšit, neváhají začít zcela od začátku. Tenhle přístup si žádá svůj čas a kritika není na místě. Distribuovaný ledger pro celý svět je něco, co tu ještě nikdy nebylo, takže je logické, že některé cesty jsou slepé.

300x250

Když občas posloucháme vývojáře jiných projektů, tak si často stěžují, že si s něčím neví rady, narazili na hranice svých možností nebo že jim chybí kvalitní vědci, kteří by na problému dlouhodobě pracovali. Cardano je projekt, ve kterém se sešli lidé, kteří mohou dohromady složité problémy vyřešit. Mají zajištěné financování a berou si čas, který na to potřebují. Je radost tenhle projekt sledovat. Hlavně je to snadné, neboť všechny studie jsou veřejné a na YouTube je spousta dostupného obsahu. 

Bitcoin i Ethereum mají u nás své tváře a věnovat se těmhle projektům není výzva. Cítili bychom se jako páté kolo u vozu. Navíc často ne zcela souhlasíme s tím, co většina lidí tvrdí. Aby bylo jasno, jsme velkými fanoušky Bitcoinu i Etherea. Nicméně další vážný hráč ve hře je Cardano a my rádi uvítáme každého nového zájemce o tento projekt. 

Zároveň jsme si řekli, že těch informací a novinek je průběžně tolik, že si Cardano zaslouží svoji vlastní skupinu, kde se zaměříme jen a jen na něj a informace se tak nebudou mísit s jinými altcoiny. Chceme tam koncentrovat veškeré lidi z CZ a SK scény, kteří se o Cardano alespoň trošku zajímají. Věnujeme tomu spoustu času a snažíme se lidem reálně něco předat. Těší nás, že je u nás tak početná komunita krypto nadšenců, protože jsme se nedávno bavili s ambasadorem Cardana z Ruska, který vede tamní skupinu a po sečtení všech možných kanálů a sociálních sítí disponuje jen o pár stovek větší fanouškovskou základnou, což je při porovnání našeho a ruského trhu myslím velký úspěch. 

Cardano je jeden z mála projektů, který si pozornost zaslouží. Je pro nás potěšení být u toho a pomáhat projektu, který jednou může být páteří decentralizovaného finančního světa. Tento svět přestane ovládat pár jednotlivců. Bude v rukou nás všech. Alespoň taková je vize, kterou budeme pomáhat realizovat. 

cardanians.io

Zaznamenal jsem čerstvou novinku, že jste se stali oficiálně Cardano ambasadory, gratuluji a můžete nám přiblížit, co to vlastně znamená a jak se vám to vlastně povedlo?

Předně bychom chtěli říct, že to vnímáme jako velké ocenění naší dlouhodobé práce a velký dík patří i našim členům, kteří nás motivují k tomu, abychom neustále rostli. Začalo to rozhodnutím, že nezůstaneme jen u naší mateřské Cardano skupiny a rozjedeme projekt spojený s Cardanem mezinárodně. Založili jsme stránky Cardanians.io, kde název má sám o sobě evokovat, že Cardanian je člověk, pro kterého je Cardano srdeční záležitost, drží jej ve svém portfoliu a vidí v projektu budoucnost, stejně jako my. Takže jsme ke cardanians.io založili Twitter a Medium. Tam jsme začali publikovat články v angličtině a komentovat dění kolem projektu a krypta obecně. Celé je to poměrně čerstvé, ale lidé si nás velice rychle všimli a jednoho dne nám napsal ambasador z Nizozemí, že je krása sledovat naši práci a kéž by bylo více takových, kteří tvorbou kvalitního obsahu pomáhají budovat povědomí o Cardanu a zajímal se, kde všude jsme v kryptu aktivní, co jsme kdy publikovali, kolik máme ve skupině lidí apod. Jakmile si informace prošel, doporučil nás přímo Cardano Foundation a nám řekl, ať vyplníme žádost o to stát se ambasadory a že máme poměrně velkou šanci na úspěch. Potom jsme něco málo přes měsíc čekali a jednoho dne nám přišel mail, že nám gratulují, protože nás vybrali a stáváme se tak oficiálně členy jejich ambasadorské komunity (mimochodem v tuto chvíli celosvětově něco přes 30 lidí). 

K první otázce co to znamená uvedeme asi tolik, že je to zejména jakási prestiž a řekněme otevřené dveře k vedení projektu, kdy s námi budou ochotně řešit jakýkoli problém, připomínky či návrhy. Zároveň jsme součástí jejich firemního Slacku, takže máme skutečně prostor k tomu čerpat informace z první ruky a zapojovat se. Myslím, že nám to dodalo další energii do práce a pro lidi může být lákavější připojit se ke skupině vedené ambasadory. 

Ve skupině jste oznámili, že spustíte staking pool, můžete nám k tomu něco říct?

Jistě, je to logický krok. Cardano usiluje o decentralizaci a k tomu je třeba, aby se aktivně zapojilo více lidí/subjektů. Chtěli by dosáhnout alespoň 1000 poolů. Měli jsme to v plánu od začátku a lidé a se nás na to stejně stále dokola ptali. Máme v zádech velkou a silnou komunitu, sami Cardanu hodně věříme a ještě jsme propojeni s investory, kteří zde také vidí velký potenciál, takže jsme přesvědčeni, že dáme dohromady velký počet mincí a dále i díky mezinárodnímu dosahu budeme patřit k těm větším poolům. Každopádně je třeba říct, že Cardano nechce mít žádné extra dominantní pooly a to chtějí hlídat úpravou procent, která za stakování účastníci poolu obdrží. Máme dost zkušeností a aktivně testujeme node na test-netu. Jakmile bude možné delegovat mince na test-netu, budeme připraveni, mělo by to být během listopadu. Pokud budete mít mince v peněženkách Daedalusu či Yoroi, přenese se v daný moment snapshot současného main-netu do test-netu a vy můžete začít vydělávat. Získané ADA se vám pak postupně přenesou do main-netu. Pro hodlery je výhoda v tom, že dostávají odměny za držení mincí, můžete se na to dívat jako na takové pasivní získávání dividend, kdy navíc nepochybujeme, že hodnota mincí v čase poroste. 

Jak vnímáte tempo prací na Cardano? Vypadá to tak, že mainnet Shelley bude nakonec spuštěn až příští rok a Charles Hoskinson odargumentoval slib, který dal ohledně toho komunitě tím, že se spustil testnet.

Je to trošku slovíčkaření. Shelley, tedy možnost registrovat si vlastní pool a delegovat mince poolům, bude spuštěná ještě letos v rámci test-netu. Současný main-net bude stále stejný. Jakmile bude v test-netu dostatek poolů a vše se odladí, bude se migrovat na main-net a to včetně ADA získaných v test-netu. To bude v době, kdy bude existovat dostatečné množství stabilních poolů. Kolik jich bude a kdy vzniknou se nedá predikovat. Proto ta nejistota ze strany IOHK. 

Podívejte se na to z širší perspektivy. Venku nečeká horda lidí, kteří touží využívat decentralizované technologie hned zítra. Byznys využívá Hyperledger, Cordu a privátní Ethereum. Důvody jsou zjevné. Současné veřejné blockchainy neškálují, mají problém se soukromím transakcí i smart kontraktů a jsou poněkud drahé ve srovnání s privátní verzí. Tyhle vlastnosti jsou také důležité a samotná decentralizace to nepřebije. Kdyby Cardano nabídlo všechny tyhle vlastnosti dohromady v kvalitním provedení někdy v roce 2021, bude to stále relativně včas. Otevřené distribuované ledgery jsou na začátku a lidé i byznys musí pochopit jejich pravý význam. Velké změny se nedějí ze dne na den a možná ne ani z roku na rok. Jsme ve fází učení se a hledání té pravé cesty. 

A na závěr jedná těžká otázka. Často vidím, jak se Jardo pouštíš do názorových střetů v BTC komunitě. Je vidět, že se nebojíš jít do jámy lvové a svůj názor si obhájit. Myslíš, že dokáže Cardano uspět ve velké konkurenci zejména ze strany Bitcoinu a Etherea?

Bitcoin je dnes největší spekulativní asset a jedno jestli z pohledu hodlování, nebo tradingu. Není to něco, co by si lidé denně mezi sebou z nějakého důvodu posílali. Ukazuje se, že se lidem čím dál víc líbí stabilní mince a smart kontrakty. IMF předpokládá, že do pěti let budou mít smart kontrakty transformativní dopad na ekonomiku. Funkcionální jazyk Plutus bude pravděpodobně to nejlepší a nejbezpečnější, v čem můžete smart kontrakt napsat. Solidity se nepovažuje za bezpečný a Ethereum už pracuje na novém jazyku. 

Adopce kryptoměn je zatím velmi nízká. Lidé o nich často slyšeli a tím to pro ně končí. Noví lidé většinou přicházejí jen kvůli spekulaci na cenu. Decentralizace je zajímavý koncept, ale lidé smysl nechápou a zatím bych si na úspěch moc nevsadil. Bohužel. Cardano nepřináší pouze decentralizovaný protokol. Nabízí decentralizovanou vizi budoucnosti a možnost budovat nové decentralizované společnosti. Umožní znovu definovat peníze, souhlas a moc, majetková práva. V podstatě přetvořit hlavní strukturu světa. Na tohle je potřeba více než jen transakční protokol. Potřebujeme definovat pravidla hry, a demokraticky je měnit. Centralizovaně nám to moc nefunguje a brzy dostaneme šanci zkusit to jinak. 

Ve světě technologií vždy neplatí, že ta nejlepší uspěje. Neplatí ale ani to, že musí uspět ta první. Lidé vždy dokázali zásadně inovovat a překonat technologii, kterou jednou začali používat. Dle mého názoru bude jednou nejdůležitější vlastností projektu kvalitní decentralizovaný tým, který bude schopen držet krok se stále se měnícím světem a požadavky uživatelů. Lidé rádi Bitcoin přirovnávají ke zlatu, což není dobrý nápad. Stabilita, kterou zlato má, se nedá v digitálním světě napodobit. Podívejte se, jak se změnila decentralizace Bitcoinu za pouhých 10 let. Dramaticky klesla. Spočítejte si, kolik peněz stojí udržet bitcoinovou síť v chodu a jaké všechny externí faktory to mohou ovlivnit. Navíc tu máme v čase klesající odměnu pro těžaře. Tohle nemá se stabilitou zlata nic společného. Zlato se od svého vzniku vůbec nezměnilo a nic ho nemůže ohrozit. Zlato neřeší, jestli jsou tu lidé, jestli zrovna vynalezli internet a mají dostatek energie. V digitálním světě se budeme vždy potýkat s lidským faktorem, okolním světem a možností selhání. Když tuhle myšlenku bude dále rozvíjet, možná dospěje k tomu, že protokoly budou vždy jen nástroje či prostředky. Těžko komodita. Nicméně pokud budeme sledovat stabilitu a dlouhodobou udržitelnost, je energeticky nenáročný PoS rozhodně vhodnější řešení. 

Cardano cílí na sound money. O to samé se snaží Bitcoin i Ethereum, které v tom mají velký náskok. Dle mého názoru tady všechny tyhle projekty zůstanou a to z různých důvodů. Cardano na to půjde přes užitečnost a v roce 2020 nabídne spoustu zajímavých funkcionalit pro finanční svět. Třeba privátní smart kontrakty, které umožní realizovat privátní platbu. Nebo transakci, kterou musí aktivně příjemce platby přijmout. Mimochodem tenhle koncept se teď snaží zkopírovat také Ripple. 

Je potřeba si uvědomit, že technologie není o rostoucí ceně, ale o užitečnosti a schopnosti přinést světu něco nového. Něco musí být levnější, více transparentní, rychlejší, jednodušší, bezpečnější, decentralizovaně řízené a tak dále, by to lidé používali. Pokud to světu nabídnete, on si to vezme. 

Můžu se zeptat co vlastně děláte mimo kryptoměny a jak jste se seznámili?

Seznámili jsme se v polovině roku 2017, kdy mi imponovalo, do jaké hloubky Jarda rozumí kryptoměnám po technologické stránce a fascinovaly mne jeho schopnosti rozeznat projekty s potenciálem či ty podhodnocené. Já pracuji ve finančnictví jako risk manažer, vedu týmy lidí a Jarda je programátor, jsme tedy oba z jiného těsta a skvěle se doplňujeme. Navíc jsme si společně bok po boku prošli jak bull runem, tak následně i celým bear marketem a známe tedy obě možné tváře krypta na vlastní kůži. A víte co, ještě více nás to stmelilo, posílilo vzájemnou důvěru a dalo nám to spoustu zkušeností. Navíc na to nejsme sami, máme kolem sebe několik velmi šikovných lidí, ať už jako blízké nebo vzdálenější spolupracovníky.

Rukopis Jaromíra Tesaře a Lukáše Bárty najdete v těchto projektech…

Cardanians.io (projekt věnovaný výhradně Cardanu):
cardanians.io 
facebook.com/groups/cardanoczsk/
twitter.com/Cardanians_io
medium.com/@CardaniansI
t.me/cardanians

AOGaS Zone (skupina věnovaná BTC a altcoinům obecně, fundamentální analýzy, úvahy, TA, novinky):
app.aogas.cz
facebook.com/groups/aogas/

Klikněte pro komentář

Váš komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Analýzy

Technická analýza (10.12.): Co nového u Cardano, Ethereum a Litecoin?

Andrej Kalvoda

Zveřejněno

on

Analýza Kalvoda altcoiny

Náš portál na základě spolupráce s kryptotradery ze slovenské a české scény přináší pravidelné aktualizace k trhu s kryptoměnami. Nejnovějším členem sestavy je autor trading portálu Blockspace Andrej Kalvoda, který vám bude pravidelně přinášet pohled na vysoce kapitalizované altcoiny. 

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

ETH/USDT

Ethereum stále stagnuje na podobných úrovních pod rezistencí. Pojďme se tedy podívat na kratší timeframe, kde vidíme tvořící se triangl velmi podobný tomu na BTC. Triangly jdou dopředu vždy jen těžko predikovat, takže ikdyž zde vidím mírně vyšší pravděpodobnost průrazu nahoru, doporučil bych počkat na breakout supportní, nebo rezistenční linie pro obchodování do vyznačených targetů. 

LTC/USDT

Velmi podobně, ikdyž trošku více bearish vypadá trojúhelník také na 2h grafu LTC. Target při průrazu nahoru by měl být kolem 50 USD, naopak při průrazu dolů 40 USD: 

300x250

ADA/BTC

V minulé analýze jste vybrali Cardano, kterému jsme se věnovali i v dřívějších analýzách. Zde vypadalo velmi bullish, ale bohužel opět propadlo pod support a aktuálně se pohybujeme zpět kolem 500 sat.

Co je ale zajímavé, tak na 2h grafu se nám vytvořila formace hlava a ramena. dával bych si zde pozor na neckline, protože pokud praskne, má Cardano prostor padat až k cca 470 sat. 

ANKETA

Coming Soon
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Andrej Kalvoda

blockspace-90-90Andrej Kalvoda
V prostředí tradingu jsem od roku 2015 a poslední dva roky se velmi intenzivně věnuji trhu kryptoměn. Na začátku 2018 jsem založil stránku Blockspace s vizí, že pomocí jednoduchých a přehledných analýz dokážu dopomoct k tomu, aby byla kryptoměnová komunita lépe informovaná. Věřím, že se záměr podařil, protože dnes mám to štěstí pomocí svých analýz pomáhat stovkám lidí každý den.

Pokračovat ve čtení

Cardano

VIDEO: Cardano Foundation spustilo platební bránu AdaPay

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

cardano-ada-pay

Nadace Cardano Foundation, která je jednou ze společností, které stojí za vývojem aktuální dvanácté největší kryptoměny na trhu Cardano (ADA), oznámila úspěšné spuštění platební brány AdaPay.

Řešení, na kterém pracovalo Cardano Foundation s fintech platformou Coti, umožňuje obchodníkům přijímat platby kryptoměny ADA s téměř okamžitým vyrovnáním v 35 fiatových měnách přímo na jejich bankovních účtech.

Platební brána je nyní k dispozici pro integraci přímo na webové stránky obchodníků. Využívá řešení od Coti s názvem Universal Payment Solution (UPS), které by mělo umožnit postupné rozšiřování případů využití tokenů – uvnitř, ale i mimo Cardano ekosystém.

Nezapomeňte si prohlédnout prezentační video:

300x250

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Technická analýza altcoinů (29.11.): Ethereum, Litecoin a aktualizované Cardano

Andrej Kalvoda

Zveřejněno

on

Andrej Kalvoda altcoiny

Náš portál na základě spolupráce s kryptotradery ze slovenské a české scény přináší pravidelné aktualizace k trhu s kryptoměnami. Nejnovějším členem sestavy je autor trading portálu Blockspace Andrej Kalvoda, který vám bude pravidelně přinášet pohled na vysoce kapitalizované altcoiny. 

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

ETH/USDT

Ethereum nám od minulé analýzy lehce poskočilo nahoru a držíme se stále původního scénáře, tedy že Ethereum by mělo otestovat level kolem 158 USD, což je dlouhodobě jedna z nejdůležitějších úrovní.
Na základě reakce uvidíme další postup. 

LTC/USDT

Litecoin zatím neměl nijak extra bullish reakci, takže si dnes nastíníme i druhý scénář. 

300x250

Když se podívámena graf, tak vidíme, že se Litecoin pohybuje v downtrendovém channelu. Při posledním dumpu jsme se ale nedotkli supportu, mohla by nám zde tedy chybět ještě jedna vlnka dolů k cca 35 USD. 

Kdo nečetl dva předchozí týdenní updaty, tak první sledovaný scénář je možné vytvoření diamond bottom 

To, který se odehraje, bude záležet na dynamice odrazu LTC v dalších přibližně 7 dnech. 

ADA/BTC

Dnes jsem se rozhodl aktualizovat Cardano, protože v posledním updatu jsem psal, že aby ADA mohlo být bullish, potřebujeme rozbít range high, což se stalo. Tímto bych na to tedy rád upozornil. 

Nyní je potřeba sledovat uzávěr svíce a ADA už by se pod těch cca 530 sat. ideálně už nemělo dostat (jinak bude ztrácet momentum).

ANKETA

Coming Soon
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Andrej Kalvoda

blockspace-90-90Andrej Kalvoda
V prostředí tradingu jsem od roku 2015 a poslední dva roky se velmi intenzivně věnuji trhu kryptoměn. Na začátku 2018 jsem založil stránku Blockspace s vizí, že pomocí jednoduchých a přehledných analýz dokážu dopomoct k tomu, aby byla kryptoměnová komunita lépe informovaná. Věřím, že se záměr podařil, protože dnes mám to štěstí pomocí svých analýz pomáhat stovkám lidí každý den.

Pokračovat ve čtení

Cardano

Cardano má silnou komunitu hodlerů, naznačují statistiky IntoTheBlock

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

cardano

Cena kryptoměny Cardano se oproti rekordním hodnotám z roku 2017 zotavuje jen velmi pomalu a to navzdory výrazným pokrokům vývojářského týmu, který souvisí s přechodem na fázi Shelley. Statistické údaje však naznačují, že Cardano disponuje aktivní komunitou, která vkládá do tokenu ADA mimořádně naděje.

Cardano (ADA) má za sebou nejrušnější měsíce od vzniku projektu, přičemž ty následující mohou být ještě zajímavější. Ambiciózní projekt, za kterým stojí Charles Hoskinson, který se spolupodílel i na vzniku kryptoměny Ethereum, čeká už v nejbližších dnech spuštění testnetu s dlouho očekávanou možností stakingu.

Mezitím týmy stojící za Cardano pracují na několika pilotních projektech a Cardano úspěšně navázalo spolupráci s firmou New Balance za účelem implementace její blockchain řešení pro ověřování pravosti produktů.

Cena kryptoměny je však nadále, samozřejmě hlavně z důvodu oslabení celého trhu, ve srovnání s ALL TIME HIGH, mimořádně nízko – až o 96%.

Od založení kryptoměny v roce 2017 se Cardanu i tak podařilo přilákat velkou a aktivní komunitu. Ta sice neroste rychlým nárazovým tempem, ale, což je možná ještě lepší, postupně během celého roku. Statistické údaje ukazují, že v roce 2019 byl poměr nových adres vstupujících do sítě v porovnání s adresami, které ji opouštějí, pozitivní.

300x250

Zatímco čtvrtina adres na Cardano má nulový zůstatek, za posledních 24 hodin realizovalo transakce až 49% z nich.

Podle údajů analytické společnosti IntoTheBlock je distribuce ADA tokenů překvapivě koncentrovaná. Existuje 42 adres, které drží okolo 40% všech ADA v oběhu. Z Těchto 42 adres jsou aktivní jen tři.

Podle článku, který publikoval portál CryptoSlate, tyto statistiky naznačují, že navzdory medvědímu trhu disponuje Cardano vícero velkými “hodlery”, tzv. velrybami, kteří důvěřují projektu v dlouhodobém horizontu.

Důvěru v Cardano podporuje i další zajímavá statistika – přibližně 87 procent držitelů ADA, kteří investovali do této kryptoměny, je v páru s americkým dolarem v současnosti ve ztrátě. Přesto ADA drží a předpokládají, že cena bude z dlouhodobého hlediska zajímavě růst. Přibližně polovina z nich drží ADA už více než rok.

zdroj: cryptoslate.com

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Technická analýza altcoinů (26.11.): Jak jsou na tom Ethereum, Litecoin a Cardano?

Andrej Kalvoda

Zveřejněno

on

analyza-kalvoda-altcoiny

Náš portál na základě spolupráce s kryptotradery ze slovenské a české scény přináší pravidelné aktualizace k trhu s kryptoměnami. Nejnovějším členem sestavy je autor trading portálu Blockspace Andrej Kalvoda, který vám bude pravidelně přinášet pohled na vysoce kapitalizované altcoiny. 

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

ETH/USDT

Ethereum od poslední analýzy propadlo supportem a uzavřelo pod ním, což bohužel invalidovalo původní scénář. Ethereum tak ale spadlo do supportu kolem 130 USD, o kterém jsem psal v dřívějších analýzách. 

Minimálním targetem by mělo být dosažení úrovně 158,5 USD, která je jedním z nejdůležitějších S/R levelů. Při jeho překonání bychom se mohli dívat na růst až k 195 USD. 

300x250

LTC/USDT

U Litecoinu bych rád pokračoval ve spekulativním scénáři z páteční analýzy, kdy jsme sledovali možné vytvoření diamond bottom. Litecoin se při propadu opravdu zastavil na supportní klesající trendovce a vidíme poměrně silný odraz. Jak jsem psal, je to jen jeden ze scénářů, ale v tomto stavu trhu mi přijde velmi pravděpodobný a budeme ho nadále sledovat, pokud se situace nezmění. 

ADA/BTC

Cardano je teď hodně sledovaným coinem z hlediska stakingu a dalších novinek, není tedy divu, že jste si ho v poslední analýze vybrali. Já zůstávám u scénáře, který jsem zde popisoval poměrně nedávno – Cardano má velmi dobře nakročeno a nyní je potřeba, aby překonalo horní hranici range, která je kolem 534 sat. Jakmile zde uzavře svíce a cena tuto úroveň potvrdí jako support, měla by být otevřená cesta k min. 608 sat. 

ANKETA

Coming Soon
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Andrej Kalvoda

blockspace-90-90Andrej Kalvoda
V prostředí tradingu jsem od roku 2015 a poslední dva roky se velmi intenzivně věnuji trhu kryptoměn. Na začátku 2018 jsem založil stránku Blockspace s vizí, že pomocí jednoduchých a přehledných analýz dokážu dopomoct k tomu, aby byla kryptoměnová komunita lépe informovaná. Věřím, že se záměr podařil, protože dnes mám to štěstí pomocí svých analýz pomáhat stovkám lidí každý den.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Rozhovor s J. Tesařem: O Číně, praktickém využití kryptoměn a smart kontraktech

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Rozhovor Jaromír Tesař CZ

Po několika týdnech jsme opět oslovili Jaromíra Tesaře z AOGaS a Cardano [ADA] CZ/SK, abychom si s ním promluvili o dvou zajímavých tématech. Nejprve jsme shrnuli Čínu a její plány na implementování blockchainu do národního hospodářství. V druhé části rozhovoru jsme se věnovali praktickému využití kryptoměn a smart kontraktů.

Ahoj Jaromíre. Už je to nějaký čas od našeho posledního rozhovoru, proto jsem velmi rád, že si opět souhlasil a reagoval na několik mých otázek.

Čína

V poslední době se velmi mnoho mluvilo a psalo o Číně. Čínský prezident Xi prohlásil, že jeho země se chystá implementovat blockchain do národního hospodářství a den na to rapidně vyletěla cena Bitcoinu. Samozřejmě všichni tento růst automaticky spojili s Čínou. Já si však myslím, že je nesprávné předpokládat, že by Čína nějakým způsobem mohla přispět k dlouhodobému růstu cen kryptoměn, vždyť ona určitě nemá zájem o decentralizovanou formu peněz, které nedokáže kontrolovat … Jak to vnímáš ty?

Veřejné distribuované sítě mají potenciál rozbourat tradiční finanční struktury. Jenže finance nemůžete nabourat bez toho, aniž byste současně nenarušili suverenitu států, moc politiků a bank. Vyvázání se z tradičního finančního systému v podstatě znamená začít tvořit nové finanční komunity a to opět dříve či později povede k vytvoření nějakého nového uskupení postaveného na jiných hodnotách. Je jasné, že tohle Čína a nejspíš žádný jiný stát na světě nechce. Díky provázanosti financí a politiky nebude masová adopce veřejných sítí umožňující plnou finanční svobodu vůbec snadná a dá se očekávat vzdor z mnoha stran.

Čína si potřebuje ponechat kontrolu nad počtem mincí v oběhu, proto nikdy nesáhne po veřejné síti. Ekonomové potřebují ekonomiku nějak řídit. Veřejné sítě jako třeba Bitcoin vsadili na to, že se maximální definované množství mincí nezmění, čímž se snaží o vytvoření vzácnosti. Je otázka, jestli by státní ekonomové a bankéři dokázali řídit stát s globální měnou a překonat nějakou krizi. Dle mého názoru ne. A to se nebavíme a technické stránce věci. Veřejné sítě nejsou ani zdaleka připraveny na to, aby masově sloužili.

300x250

Takže Čína skoro určitě nevyužije žádnou veřejnou síť jako Bitcoin či Ethereum. Vliv na jejich cenu bude mít spíše prostřednictvím politických rozhodnutí spojených s regulacemi. Zde je těžké predikovat, na jakou stranu se nakonec nakloní. Bitcoin je nyní vnímaný spíše jako spekulativní investice a adopce je velmi nízká, takže to přímo neohrožuje čínské zájmy. 

Větší hrozbou jsou stabilní mince, neboť to je použitelná alternativa ke státním penězům. Američané moc dlouho neváhali, když viděli snahy Facebooku o vytvoření Libry a zakročili téměř okamžitě. Vypořádat se s globální decentralizovanou a škálovatelnou stabilní mincí v kombinaci s vysokou adopcí by byla pro státy mnohem větší výzva než Bitcoin. Jako podklad stabilních mincí nemusí sloužit fiat, což nám ukázalo Ethereum s projektem MakerDao. Ještě tak umět pracovat se stabilitou mincí, která by se neodvíjela od inflačního fiatu, ale i zde se hledá řešení.

Lámu si hlavu nad tím, jak chce Čína využít plnohodnotně potenciál blockchainu, pokud půjde o silně centralizovaný projekt. Odrazí se od tvrzení, které jsem četl už několikrát – nedecentralizovaný blockchain je vlastně jen jakási drahá pomalá databáze. Je to pravda nebo to může v Číně opravdu fungovat a bude ze svého blockchainového řešení čerpat benefity?

Veřejné distribuované sítě zatím neškálují, ale začíná se to zlepšovat. Utvořit globální konsensus trvá nějaký čas a největší překážkou je nyní hlavně TCP/IP síť, která není schopna distribuovat potřebné množství dat dostatečně rychle napříč kontinenty. Privátní distribuovaná síť s omezeným počtem nodů škálování řeší a to na úkor důvěry. Pro Čínu vhodné řešení.

Tvrzení, že blockchain je pomalá a drahá databáze platí jen pro Bitcoin a PoW obecně, neboť pro utvoření konsensu potřebuje Bitcoin průměrně 10 minut a propálí u toho mnoho energie. PoS sítě mohou ke globálnímu konsensu dojít do několika vteřin, konzumovat jen zlomek energie a dokonce být více decentralizované. Navíc pokud se někdy podaří rozjet sharding, a já věřím že se to podaří, může se škálování ještě mnohonásobně zvýšit. Bitcoin tu byl jako první, nejspíš na něm nepracovalo mnoho lidí a na svět přišel relativně rychle. Vývoj není u konce a nyní mnoho týmů dnes pracuje na tom, abychom měli efektivnější konsensus. Lidé vždy dokázali technologie vylepšovat a není žádný důvod si myslet, že to nedokážeme u veřejných distribuovaných sítí. Jestli tady budou kryptoměny za 20 let, budeme se smát tomu, jak vypadaly a co uměly na začátku. Neexistuje žádná digitální technologie, o které se tohle nedá říct. I “blockchain” jednou bude velmi dobře škálovat, pokud ho lidé budou potřebovat.

Mezi blockchainem a databází je mnoho zásadních rozdílů. Databázi spravuje administrátor, nebo skupina administrátorů, kteří mají právo udělat doslova vše co chtějí. Při zápisu dat nedochází k žádnému distribuovanému konsensu. Data se v jednu chvíli mění na jednom místě a až poté se mohou kopírovat na jiná místa. Distribuovaná síť, veřejná i privátní, umožní distribuovat rozhodovací právo na více nodů, takže jeden node není schopen prosadit změnu, se kterou by zbytek nesouhlasil. Data se totiž mění pouze na základě většinového konsensu a zapisují se téměř současně na každém nodu. Zásadní rozdíl je samozřejmě také třeba ve schopnosti ochrany dat před přepsáním. Je lehčí útočit na jeden server, než na několika nodů současně. Schválně se zamyslete nad možnostmi útoků na databázi a blockchain a rozdíl vám bude více jasný. Odlišností je samozřejmě ještě víc, vyjmenoval jsem jen ty zásadní, které se týkající decentralizace.

Pokud si třeba 10 bank vzájemně nevěří, mají dvě možnosti. Najít si prostředníka, kterému všichni důvěřují a nechat ho provozovat databázi. Nebo si mohou zprovoznit privátní blockchain, kde každá banka bude provozovat jeden validační node. Pro komunikaci mezi bankami je to důvěryhodné řešení a navíc se dá lehce zajistit soukromí, což je nyní jedna z hlavních překážek pro použití veřejných sítí. Z pohledu zákazníků těchto bank to může být za určitých podmínek lepší řešení než databáze, jen je potřeba si uvědomit, že důvěřujete skupině spolupracujících bank. 

Distribuované sítě jsou hlavně o vynechání prostředníka v procesech, kde tito prostředníci zneužívají své postavení ve svůj prospěch. Je-li distribuovaná síť vlastněna jedním majitelem, nedá se mluvit o decentralizaci a je to z pohledu kontroly podobné jako s adminem u databází. Některé výhody distribuovanosti však stále zůstávají. Uzavřené systémy mohou mít výhodu v tom, že jsou provozovatelé známí, takže je v případě problémů na koho ukázat prstem. O decentralizaci se můžeme bavit až tehdy, když je rozhodovací moc skutečně distribuovaná mezi více nezávislých entit a přístup je umožněn komukoliv. Zde pak hraje zásadní roli hlavně to, kolik těchto nezávislých entit je, nebo kolik jich může v daném ekonomickém prostředí vzniknout, aby zůstaly profitabilní. 

Využití kryptoměn a smart kontraktů

Říkal jsem, že bych se rád s tebou bavil o praktickém využití kryptoměn. Například spolupráce Cardana se značkou New Balance týkající se sledování dodavatelského řetězce naznačila, že blockchain mohou využívat i lidé, kteří ani nevědí o tom, že ho využívají. Můžeš vysvětlit, jak to funguje?

Zatím se jedná jen o pilotní program, který toho moc neumí. Zákazník si koupí nové boty, otevře krabici, tam najde kartu, stáhne si aplikaci a skrze kartu provede registraci. IOHK pro New Balance vybudovalo síť Realchain, která je napojená na Cardano. Využívá se známe technologie colored coin. Na kartě je ADA, která slouží jen pro přenos metadat během registrační transakce. V tomto případě se přenáší hash, který je spojený s konkrétním párem bot. Zákazník neví, že se ADA použila.

Cardano mainnet zatím neběží a nefungují smart kontrakty, takže tohle je spíše takový hack, neboť New Balance chtěla začít co nejdřív. V tuto chvíli to nemá sloužit jako ochrana proti padělkům, nebo jako nástroj na trakování zboží. Slouží to jen pro ověření autenticity a protože hash je spojený jen s kartou a ne přímo s botami, podvodu se nedá 100% zabránit. Toho se dočkáme až v další fázi. 

Ukládat všechny data světa do veřejného blockchainu není dobrý nápad a koho v Česku zajímá, že si Američan koupil nové boty, které za rok vyhodí. Předpokládám, že ve finálním řešení se nejspíš všechna data spojená s New Balance uloží v rámci Realchainu. Strategie IOHK je držet data tam, kde to má význam pro daný kontext a systémy propojovat.

Na ověření toho, že se nějaká libovolně velká data nezměnila stačí jeden hash, který se může opakovaně ukládat v jiné důvěryhodné síti a k tomu může posloužit Cardano. O transakcích skrze veřejné sítě má smysl se bavit až tehdy, když půjde o placení za zboží a zde se může Cardano použít. Bude jedno, jestli skrze ADA, nebo stabilní mince na Cardanou postavené. V případě New Balance bude výhoda to, že Cardano bude propojené s Realchainem, takže se dá na řešení lehce nabalit další funkcionalita. Jedna z cest k vyšší adopci krypta vede přes propojování různých systémů. 

Plány na využití blockchainu při sledování dodavatelských řetězců však má například i IBM. Nač potřebujeme kryptoměny, když to umí dělat i IBM? V čem se to liší?

Na sledování zboží není potřeba kryptoměny a ani veřejný blockchain. Je naivní si myslet, že budeme platit volatilním tokenem za nějaké služby. Co se týče sledování pohybu zboží, smysl to mít může a řešení třeba od IBM na to stačí. Přitom je jedno, jestli se použije databáze, nebo privátní blockchain. 

Za kvalitu zboží je obecně odpovědný výrobce, takže si musí pohlídat kvalitu vstupních materiálů a cestu výrobku k zákazníkovi, pokud je to potřeba. Respektive zákazníci důvěřují hlavně jemu a pokud se objeví problém, bude ho stejně řešit výrobce. Ovšem pokud trvale dochází k nějakým sporům třeba mezi výrobcem a dopravcem, kde si dopravce myslí, že výrobce mění data v databázi, může dopravce požadovat vyšší kontrolu nad aktualizací dat. Potom je namístě řešení, kde zápis probíhá na bázi konsensu mezi jimi, tedy pouze privátně. Otázka je, kolik takových případů je.

Objevují se veřejná řešení, kdy by se měl být zákazních schopen ověřit, že třeba mléko pochází od krávy ze Šumavy. Veřejně běžící node samozřejmě nic takového nezajistí. Na tyhle věci pozor. Blockchain umí důvěryhodně a nezměnitelně podržet informaci o tom, že v čase X, pro uživatel Y platil stav Z. Pravdivost stavu Z může mít různou kvalitu, která roste s tím, čím více se pohybujeme v digitálním světě. Blockchain se asi nejvíce hodí na držení informací o vlastnictví, což je svým způsobem stav. Pokud má jednou sloužit na peníze, musí nezbytně škálovat.

Rád bych nyní zmínil smart kontrakty. V teorii nás zbavují potřeby třetí strany, jejž musí důvěřovat oba účastníci transakce. V praxi si to však neumím v současné době úplně představit. Zkusím ti říct mou představu o budoucím praktickém využití smart kontraktů a ty mi řekni, jestli jsem to pochopil správně. Dejme tomu, že blockchain Cardana bude kompatibilní s registrem motorových vozidel na Slovensku nebo v Česku. Já uzavřu s tebou smart kontrakt o tom, že mi prodáš auto, pokud ti za něj zaplatím dohodnutou částku na dohodnutou adresu. Tento smart kontrakt, kdy bude transakce realizována, okamžitě zajistí, že se auto přepíše v rejstříku na mě?

V kontextu decentralizace je třetí strana v podstatě cokoliv co nějak zaručí, že každá transakce proběhne v pořádku. To není jen banka, ale celý právní systém, který dnes hlídá fiat transakce. Pokud fiatem zaplatíte za auto a majitel vám ho nedá, banka vám nepomůže. Ta jen zprostředkovala transakci, kterou jste zadali. Vy však máte smlouvu, která vám pomůže sjednat pořádek skrze právní systém. Vy tak máte šanci, že nakonec auto dostanete, nebo se vám vrátí peníze. Pokud nemáte smlouvu, můžete mít problém, pokud není prodejce známý notorický podvodník.

Pokud se chceme zbavit prostředníků, transakční systém nám nestačí, neboť se zbavíme jen banky. Pokud zaplatíte bitcoinem za zboží někomu koho neznáte, co můžete udělat v případě, že zboží nepošle? V podstatě se můžete spolehnout na tradiční právní systém a ukázat transakci v blockchainu, případně nějakou elektronickou komunikaci, kde vám prodejce poslal adresu pro platbu. V lepším případě máte nějakou smlouvu. To však není příliš decentralizované, že? Platba kryptem je v tomto případě dost riziková záležitost.

Smart kontrakt je digitální smlouva a síť se dokáže decentralizovaně postarat o její realizaci. Platba za zboží se tak dá velice lehce zamknout v kontraktu a uvolnit prodejci v momentě, kdy se splní nějaká podmínka, případně vrátit peníze kupujícímu. Místo toho, aby kupující platit dopředu a spoléhal se na férovost protistrany, kontrakt umožní platbu uskutečnit až v momentě, kdy je realizace smlouvy blíže k naplnění. To je v ten moment, kdy kupující dostává zboží do ruky třeba od pošťáka v případě fyzické věci, nebo kdy dva digitální asety mění majitele. 

Aby tohle fungovalo s prodejem auta, musí se prvně digitalizovat registr a to se neobejde bez nějaké formy digitální identity. Tam zatím nejsme, takže nyní by byla potřeba nějaká spolupráce ze strany úřadu, který by převod nějak potvrdili. Problém je, že stát má kontrolu nad tím, jaké auto vlastníme, takže propojení s veřejným blockchainem je zatím ve vyspělých zemích v podstatě téměř nerealizovatelné. 

Problém zde není technologie samotná, ale stát, který diktuje jak mají některé věci fungovat. Dokud se bude trvat na tom, že se na prodeji auta musí angažovat úřad třeba skrze nějaké papírové smlouvy, nic se nezmění. Budou země změnám více otevřené a jiné, které se tomu budou bránit.

V daleké budoucnosti je možné, že vlastnictví auta bude jen token, který bude současně používaný místo klíče do zapalování. Auto tak bude v podstatě tokenizované a přes smart kontrakty lehce prodejné. Vy pak třeba můžete nechat auto někde stát a někomu ho na chvíli půjčit za určitý obnos peněz. Zkrátka vytvoříte dočasný token, který auto odemkne.

Smart kontrakty dnes mohou dobře posloužit pro věci, které se dají lehce digitalizovat a ve hře není nějaký tradiční úřad, který stále používá papír. Pro prodej běžného spotřebního zboží přes internet se smart kontrakty hodit mohou. Zboží se tokenizuje a v momentě, kdy pošťák předá zboží zákazníkovi, zákazník nějakým klíčem uvolní platbu prodejci. Možností je víc.

Pokud byl můj příklad uveden správně, musím konstatovat, že nás čeká ještě pořádný kus práce. Neumím si představit, že by západní země jen tak dobrovolně přistoupily v dnešní době k provádění těchto systémů. Zde se dostávám k tomu, že Cardano plánuje demonstrovat význam svých funkcí v rozvojových zemích. Například v Etiopii … Můžeš uvést praktický příklad smart kontraktů v rozvojových zemích, který by mohl být již brzy inspirací?

Charles Hoskinson objel skoro celý svět a zjistil, že západní země zatím nemají o veřejné distribuované sítě téměř žádný zájem. V rozvojových zemích je to jiné a zájem o moderní technologie je velký. Potíž je, že blockchain v dnešní podobě neřeší žádný problém, které tyto země mají. 

V rozvojových zemích často neexistuje žádná infrastrukturu, kterou máme na západě. Občas funguje jen omezeně, či nespolehlivě. Neexistují katastry nemovitostí a třeba za elektřinu se platí tak, že lidé každý měsíc chodí fyzicky platit na úřad, což je velmi nepříjemný a zdlouhavý proces. Co se týče Etiopie, nasadí se tam Atala, což je enterprise síť z dílny IOHK, která je podobná třeba Hyperledgeru. Atala se dá použít pro věci jako digitální identita, platební systém, katastr, nebo systém na trakování zboží. V Etiopii se na Atale vydá národní digitální měna, která lidem umožní rychleji digitálně platit třeba právě za elektřinu. Dále se zřídí katastr nemovitostí. Nemá smysl Etiopii nabízet globální síť a volatilní ADA či BTC mince. Tamní lidé nepotřebují a ani nechtějí spekulovat na cenu. Mimochodem zcela nedávno Cardano Foundation rozšířilo svoji působnost v Africe na 54 dalších zemí.

Atala je nástroj, která má pomoc dostat lidi na veřejný blockchain. Atala bude lehce propojitelná s Cardano sítí a smart kontrakty, takže jakmile se vybuduje potřebná lokální digitální infrastruktura, bude možné využít Cardano třeba pro mezinárodní obchody. Jeden z problémů rozvojových zemí je, že chudí farmáři vyrábějí nějaké zboží, které od nich koupí místní prostředník, který bere největší profit. Lidé nemají moc šancí jak zboží prodat jinou cestou. Jediná možnost jak je férově odměnit za jejich práci je vynechat z procesu zbytečné prostředníky. Zde Cardano může pomoc, ale ne teď. Prvně je potřeba vybudovat místní infrastrukturu, zapracovat na digitální identitě a tokenizaci. Cílem je propojit důvěryhodný lokální kontext s globální sítí, která umožní tamní výrobky prodat na veřejně dostupné burze komukoliv na světě. Je potřeba vytvořit nové ekonomické možnosti a nabídnou lidem alternativu k tomu, co teď musí využívat. Tohle jednou může pomoc, ale v praxi to uvidíme třeba až za 10 let.

Vytvářet smart kontrakty zřejmě nebude tak jednoduché. Předpokládáš, že časem pravděpodobně vzniknou nějaké snadno použitelné šablony pro konkrétní typy transakcí? A právníci, pro kterých budou smart kontrakty konkurencí, možná budou studovat, jak vytvářet komplikovanější smart kontrakty …

Jsme teprve na začátku a zatím ani nemáme bezpečný nástroj na to, abychom smart kontrakty uměli bezpečně napsat. Solidity není příliš dobrý jazyk na psaní kontraktů, neboť je lehké udělat nechtěnou chybu. Cardano nabídne jazyk Plutus, který může být bezpečnější a vývojáři si budou schopni lehce ověřit chování za všech možných podmínek. Plutus je funkcionální jazyk, takže běžný vývojář bude muset strávit nějaký čas studiem. Cardano nabízí také Marlowe, které umožní napsat kontrakt jen přetahováním a skládáním určitých stavebních kamenů. To by mělo umožnit napsat smart kontrakt lidem, kteří nikdy neprogramovali, ale mají dobrou znalost nějakém oboru, třeba bankovnictví. I tohle však bude vyžadovat nějaké studium.

Běžní lidé rozhodně nebudou psát kontrakty, neboť problémy mají i s posláním transakce. Sáhnout po nějaké veřejně důvěryhodné a časem ověřené templatě je nejspíš řešení. Ještě lepší je však schovat nějaké chování do decentralizovaných aplikací. Tohle už bude na vynalézavosti lidí v ekosystému. Používání technologií musí být tak jednoduché, jako zahrát si hru v telefonu. Pokud si lidé mají decentralizovaně kupovat zboží, musí si ho vložit do košíku a kliknout na tlačítko zaplatit. Vše ostatní se musí odehrát samo na pozadí a musí to spolehlivě fungovat. Nečekejte zázraky zítra. Nyní jsme nuceni poslat jednu malou zkušební transakci před tím, než pošleme větší obnos a to jen ze strachu, že uděláme hloupou chybu a přijdeme o peníze. K masové adopci máme ještě daleko.

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Technická analýza altcoinů (19.11.): Ethereum, Litecoin a Cardano (ADA) + Anketa

Andrej Kalvoda

Zveřejněno

on

analyza-kalvoda-altcoiny

Náš portál na základě spolupráce s kryptotradery ze slovenské a české scény přináší pravidelné aktualizace k trhu s kryptoměnami. Nejnovějším členem sestavy je autor trading portálu Blockspace Andrej Kalvoda, který vám bude pravidelně přinášet pohled na vysoce kapitalizované altcoiny. 

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

ETH/USDT

V minulé analýze jsem říkal, že u Etherea bude záležet na pullbacku – zde jsme viděli spíš slabý pullback s nízkými objemy, zpět k trendové čáře. Vše tedy proběhlo krásně podle vyznačeného scénáře a cena se prozatím zastavila opravdu přesně na 175 USD. 

Co se bude dít dál je závislé na reakci na support 75 USD. Je možné, že toto je již dno korekce a půjdeme nahoru. Pokud ale bude proražený, stále můžeme dosáhnout maximálního targetu trianglu, který se nachází na ceně lehce pod 170 USD.

300x250

LTC/USDT

Také se díváme na scénář z minulé analýzy, kde pullback byl o něco hlubší, než jsem předpokládal a aby mohl zůstat scénář ve hře potřebujeme nyní vidět rychlou akci nahoru. Jinak se může stát, že cena sice prorazila velké falling wedge, ale bude se jen plazit podél pův. rezistenční trendovky, což bychom nechtěli vidět .

ADA/BTC

V minulé anketě jste si odhlasovali cardano, ale pojďme to oživit a podívat se na BTC pár – zde vidíme, že Cardano prorazilo klesající trendovku a nabralo zajímavé objemy. nyní vidíme pullback, který může pokračovat buď jen k supportu kolem 508 sat, nebo až ke zmíněné trendovce. Směr by měl být ale obecně nahoru, k dosažení cca 608 sat. 

ANKETA

Coming Soon
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Andrej Kalvoda

blockspace-90-90Andrej Kalvoda
V prostředí tradingu jsem od roku 2015 a poslední dva roky se velmi intenzivně věnuji trhu kryptoměn. Na začátku 2018 jsem založil stránku Blockspace s vizí, že pomocí jednoduchých a přehledných analýz dokážu dopomoct k tomu, aby byla kryptoměnová komunita lépe informovaná. Věřím, že se záměr podařil, protože dnes mám to štěstí pomocí svých analýz pomáhat stovkám lidí každý den.

 

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Technická analýza altcoinů (12.11.): Ethereum, Litecoin a Cardano + ANKETA

Andrej Kalvoda

Zveřejněno

on

analyza-kalvoda-altcoiny

Náš portál na základě spolupráce s kryptotradery ze slovenské a české scény přináší pravidelné aktualizace k trhu s kryptoměnami. Nejnovějším členem sestavy je autor trading portálu Blockspace Andrej Kalvoda, který vám bude pravidelně přinášet pohled na vysoce kapitalizované altcoiny. 

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

ETH/USDT

Ethereum stále buduje a rozšiřuje svůj triangl pod rezistednční trendovkou. Ikdyž tedy stále stagnujeme uvnitř trendového channelu, otáčím se daleko více k bullish perpektivě, kde očekávám jako první krok scénáře breakout a dosažení úrovně 208-215 USD. 


Invalidace tohoto scénáře by přišla v případě rozbití trianglu směrem dolů.

300x250

LTC/USDT

Litecoin v posledních dnech rozbil falling wedge formaci, ale stále bojuje s horizontální rezistencí na 62-63 USD. Pokud zvládne překonat tuto rezistenci, očekávám větší výbuch nahoru. 

ADA/USDT

Cardano se také nachází na důležité rezistenci. Zde potřebujeme vidět průraz a potvrzení úrovně 0.044 USDT jako supportu. V takové chvíli můžeme vidět akceleraci k další rezistenci, kterou vidíme až na 0.05 USDT. 

ANKETA

Coming Soon
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Andrej Kalvoda

blockspace-90-90Andrej Kalvoda
V prostředí tradingu jsem od roku 2015 a poslední dva roky se velmi intenzivně věnuji trhu kryptoměn. Na začátku 2018 jsem založil stránku Blockspace s vizí, že pomocí jednoduchých a přehledných analýz dokážu dopomoct k tomu, aby byla kryptoměnová komunita lépe informovaná. Věřím, že se záměr podařil, protože dnes mám to štěstí pomocí svých analýz pomáhat stovkám lidí každý den.

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Technická analýza altcoinů (25.10.): Ethereum, Litecoin a Cardano + ANKETA

Andrej Kalvoda

Zveřejněno

on

analyza-kalvoda-altcoiny

Náš portál na základě spolupráce s kryptotradery ze slovenské a české scény přináší pravidelné aktualizace k trhu s kryptoměnami. Nejnovějším členem sestavy je autor trading portálu Blockspace Andrej Kalvoda, který vám bude pravidelně přinášet pohled na vysoce kapitalizované altcoiny. 

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

ETH/USDT

Ahojte, jak víte, tak jsem na altcoiny bearish už několik týdnů, kdy cena sice klesala, ale nijak rapidně. Konečně nám Ethereum ale projelo levelem pro potvrzení bearish scénáře. V bearish sentimentu tedy zůstávám, ale už jeho převrácení nebude dlouho trvat.

Další dny pravděpodobně budeme sledovat sideways pohyb, případně růst až ax. k červené “hlavní rezistenci”. Poté by ale měla přijít ještě jedna, poslední vlna dolů, která mi zatím stále vychází k 145 USD a níž. Nyní je ale potřeba přistupovat k reverzní zóně velmi precizně, takže na základě dalšího pohybu ji můžu do páteční analýzy lehce upravit.

LTC/USDT

Litecoin také hitnul našich predikovaných 48 USD, o kterých mluvím už x týdnů. Zde scénář není tak jasný, protože LTC vypadá lépe než ETH, ale pravděpodobně bychom se ještě měli otočit na supportu FFW před odrazem na cca 55 USD.

300x250

ADA/USDT

Velmi podobně u Cardana jsme se odrazili z predikovaného supportu. Je zde pravděpodobné, že uvidíme ještě jednu vlnku dolů k vyplnění tohoto zeleného boxu. Obecně jsem zde ale více bullish.

ANKETA

Coming Soon
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Andrej Kalvoda

blockspace-90-90Andrej Kalvoda
V prostředí tradingu jsem od roku 2015 a poslední dva roky se velmi intenzivně věnuji trhu kryptoměn. Na začátku 2018 jsem založil stránku Blockspace s vizí, že pomocí jednoduchých a přehledných analýz dokážu dopomoct k tomu, aby byla kryptoměnová komunita lépe informovaná. Věřím, že se záměr podařil, protože dnes mám to štěstí pomocí svých analýz pomáhat stovkám lidí každý den.

Pokračovat ve čtení

Cardano

Hoskinson věří, že Cardano bude mezi prvními s kapitalizací bilión dolarů

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Charles Hoskinson - Cardano (ADA)

Hlavní představitel kryptoměny Cardano Charles Hoskinson během posledního AMA s členy Cardano komunity mluvil o několika pokrocích ve vývoji projektu a také o jeho potenciální hodnotě v budoucnosti.

Hoskinson v první části konstatoval, že jeho vývojáři udělali v posledních týdnech zřejmě nejvíce práce v historii celého projektu. Mluvil o významném pokroku při přechodu na fázi Shelley, zda o spolupráci se značkou New Balance, jejíž Cardano skrz projekt NB Realchain pomáhá ověřovat pravost výrobků pomocí blockchainu. Tato spolupráce je podle něj dokonalým příkladem toho, jak může být blockchain implementován a používán aniž by lidé vůbec věděli, že ho používají.

Do testování Shelley se zapojilo prý více než 2800 lidí, což posílilo přesvědčení, že testovací síť Shelley by mohla být spuštěna už v listopadu. V týmu se však zatím neumí rozhodnout, zda před spuštěním testnetu udělají jeden nebo dva “snímky” celého blockchainu, aby bylo možné identifikovat počet uživatelů a množství ADA. Pokud by udělali jen jeden “snapshot”, bylo by to rychlejší a efektivnější, ale přidání druhého o pár týdnů později by znamenalo, že by komunita dostala “zkušební provoz” předtím, než by přímo vstoupila do testnetu.

Vzrušující projekty jsou prý na cestě

Není tajemstvím, že Cardano se chce v časných letech své existence zaměřovat právě na méně rozvinuté trhy, na kterých může nejjednoduššeji implementovat a následně demonstrovat svůj oborovský potenciál. Jde především o Afriku. Hoskinson naznačil, že nová pilotní dohoda se zatím nejmenovanou zemí je v procesu a měla by být dokončena do konce roku, což by mělo umožnit spuštění měnového pilota do června 2020. Část nákladů na realizaci tohoto projektu by mohla pokrýt i Světová banka.

Hoskinson následně dostal otázku, kdy se bude Cardano snaží být více atraktivní pro investory z Wall Street a Silicon Valley. Odpověděl v tom smyslu, že infrastruktura, kterou budují, usnadní další investice a věří, že to je cesta, prostřednictvím které dosáhnou vytvoření investičního bankovnictví postaveného na Cardanu.

300x250

doporučujeme:

Rozhovor s odborníkmi na Cardano: Uspeje v konkurencií Bitcoinu a Etherea?

Komunita ho následně bombardovala otázkami o dalších produktech, které jsou v plánu, ale Hoskinson nebyl velmi konkrétní. Mnozí se ho ptali, kdy se komunita dočká debetní karty Cardano, k čemuž dodal jen tolik, že tato věc má na starosti Cardano Foundation a pokud ví, oficiální oznámení by mělo přijít brzy.

Brzy by mělo být zveřejněno také oznámení o spolupráci Cardano s University of Wyoming a také podrobnosti o pilotním programu, který se chystá v Mongolsku.

Cena ADA a konkurence pro Bitcoin

Cardanu je mezi investory častokrát vyčítán pomalejší vývoj v porovnání s konkurenčními projekty, jako jsou například TRON. Hoskinson je však přesvědčen, že správná cesta je sice pomalejší, ale kvalitnější. Jeho cílem je, aby ADA jednou nahradila Bitcoin, což je sice cíl, jehož naplnění je velmi daleko, ale je dosažitelný.

Hoskinson věří, že ADA bude nakonec jednou z prvních kryptoměn, které dosáhnou tržní kapitalizaci 1 bilionu dolarů. Konečným cílem však je, aby vybudovala vlastní ekonomiku. K dosažení kapitalizace 1 bilionu USD je podle něj nutné, aby měla miliony uživatelů používajících desítky tisíc decentralizovaných aplikaci.

Kdo je konkurencí Cardana?

Hoskinson se vyjádřil i k možným konkurentům. Překvapivě vyhýbavě hovořil o Ethereum, tedy kryptoměně, při níž stál prakticky od začátku. Zmínil Algorand, který označil za hlavního vyzyvatele nebo Starkware.

Hrozba kvantových počítačů?

Na závěr hovořil i o prodloužení smlouvy mezi IOHK a Cardano, s čímž podle něj nebude problém, ale pokud by komunita náhodou neodsouhlasila nové podmínky, IOHK se nadále bude podílet na rozvoji tohoto projektu.

Významnou část výzkumu v příštích letech bude soustředit i na odolnost Cardana vůči kvantovým počítačům. Ty podle něj nebudou představovat hrozbu pro bezpečnost v příštích 10 až 20 letech, ale když přijde tento moment, Cardano bude připraveno a v bezpečí.

zdroj: cryptoslate.com

Pokračovat ve čtení

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

-