Connect with us

Ethereum

Šéf kontrolora OCC: DeFi může být pro banky velkou konkurencí

Zveřejněno

on

DeFi

Brian Brooks, který je šéfem Amerického úřadu pro kontrolu měny (OCC) řekl, že decentralizované financování (DeFi), které je v současnosti postavené zejména na blockchainu Ethereum, přinese služby, díky kterým se stane mnoho finančních služeb, které nabízejí banky, zastaralými.

V rozhovoru během FC Fintech Week Brooks poznamenal: ,,Vidíme budoucnost, v níž je decentralizace pravděpodobně nezastavitelnou silou. Decentralizované sítě jsou již z definice levnější, rychlejší a odolnější než jakýkoli druh centralizované struktury.“ Pokud jde o budoucnost bank, dokonce konstatoval: ,,Lidé potřebují finanční služby, nikoli banky.“

Jinak řečeno, pokud DeFi nabídne rovné příležitosti, jaké nabízejí banky, ale půjde o ještě zajímavější a výhodnější produkty, banky se mohou ocitnout v opravdu existenčních problémech. ,,Je možné, že prostě půjdete na internet a řeknete: Mám tu 10 000 dolarů a chtěl bych udělat 5 procent. Algoritmus najde automaticky někoho, kdo nabídne takovou možnost a všechno dá dohromady. V tom procesu už banka vůbec nebude figurovat.“

Brooks proto vidí budoucnost bank spíše v oblastech jako jsou úschova fyzických aktiv a v jiných custody službách, po kterých lidé sáhnou z důvodu, že bankám důvěřují v případě úschovy cenností více než sobě samým. Za takovým účelem vznikají například i custody řešení pro institucionální společnosti, které investují do Bitcoinu, ale bojí se ho držet sami.

Brian Brooks je známý jako fanoušek kryptoměn. Úřad, kterému šéfuje, v průběhu tohoto roku povolil americkým federálním bankám nabízet služby týkající se obchodování, prodeje a koupě kryptoměn. Později OCC rozšířila pole této působnosti i na stablecoiny.

zdroj: cointelegraph.com

Klikněte pro komentář

Váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ethereum

Ethery mizí z burz. Může cena vyletět až na $20 000?

Zveřejněno

on

ethereum

V souvislosti s kryptoměnou Ethereum se objevuje stále více pozitivních fundamentů dá se říci, že ke zvýšenému potenciálu výrazného růstu hodnoty dvojky na trhu přispěl svými nedávnými vyjádřeními i respektovaný investor Raoul Pal.

Šéf společnosti Real Vision, který už loni upravil své investiční portfolio tak, že 98% přeskupil do Bitcoinu a Ethereum, totiž před pár dny naznačil, že cenový vývoj Ethereum mu mimořádně nápadně připomíná Bitcoin v úvodu roku 2017. Vzhledem k respektu, který si Rauol Pal vybudoval mezi investory, se jeho vyjádřením přikládá poměrně velká vážnost.

,,Wow, to opravdu? Ethereum je identické v ceně i struktuře v momentě, kdy má ve srovnání s Bitcoinem stejný počet aktivních adres? Myslel jsem si, že je to jen bezcenný shitcoin ???,“ zeptal se nejprve na Twitteru a následně v dalším „tweetu“ doplnil zajímavý údaj: ,,Tržní strop Ethereum roste ještě rychleji, než u Bitcoinu (od momentu dosažení 1 milionu aktivních adres).“

Zatímco Bitcoin si získává na popularitě díky stále častěji zmiňovanému přirovnávání k hedgeu vůči inflaci, Ethereum je ekosystém, na kterém se budují zajímavé decentralizované projekty. Obrovský potenciál podle mnoha odborníků dřímá zejména v DeFi sektoru. Dokonce to tento týden naznačil i šéf amerického regulátora bank OCC Brian Brooks.

,,Nazývejte mě bláznem, ale pevně věřím, že Ethereum do roka až dvou dosáhne ceny 10 až 20 tisíc dolarů. A tentokrát absolutně zaslouženě. Ethereum se pevně etablovalo a stává se univerzální vrstvou pro vypořádání hodnot na internetu vedle toho, jak je hodnota ETH krytá maximálním poměrem poptávky a nabídky,“ uvedl na Twitteru ETH developer antiproszntechis.eth.

Hodleři stahují ETH z burz

V souvislosti s Ethereum se však nemusíme bavit o potenciálním růstu ceny pouze na základě vyjádření pár respektovaných osobností. Silným bullish signálem jsou i konkrétní čísla, která naznačují velký potenciál.

Analytická platforma CryptoQuant upozornila, že na burzách se aktuálně nachází jen 8,1 milionu ETH, což je o 27% méně Etherů, než bylo dva dny dozadu. Alex Saunders na Twitteru zas doplnil, že jen za posledních několik hodin kleslo množství ETH na burzách z 10 milionů na osm. ,,Protože v dlouhodobějším horizontu se očekávají ceny 5, 10 a 20 tisíc dolarů za Ethereum tak silně pochybuji, že hodleři budou nyní prodávat ETH za tisíc nebo dva tisíce dolarů, „doplnil.

Ve zkratce to znamená hlavně to, že ethery v rychlém tempu stahují z burz na soukromé peněženky, což je znakem, že jejich držitelé je neplánují v dohledné době prodávat (což vytváří tlak na stranu nabídky a potenciál dalšího růstu ceny).

Trend výběrů ETH z burz není zcela nový. Analytická platforma Glassnode uvedla, že současné množství ETH na burzách je nejníže od července 2018. Aktuálně jde jen o sedm procent celkové nabídky. Nuž a doplňujeme ještě jedno zajímavé číslo – od května 2020, kdy bylo na burzách rekordních 14,1 milionu ETH, klesl jejich počet na burzách o 42,5%.

Saunders k těmto číslům doplnil: ,,Všichni víme, co se stalo, když začala poptávka převyšovat nabídku u Bitcoinu. Jeho cena se za 90 dní zvýšila čtyřnásobně.“

Poukázal tím na to, že množství Bitcoinů na burzách kleslo od března 2020 o 21% a od října 2020, kdy začal prudký růst ceny BTC z 12 000 USD na 40 000 USD o 4,5%. Aktuálně na základě dat Glassnode je k dispozici na obchodování jen 22% stávajících BTC. Zbývajících 78% je takříkajíc nelikvidních – připadají hodleři, kteří s nimi dlouhé období vůbec nehýbou a adresám, na kterých se nacházejí Bitcoiny, ke kterým se ztratil přístup.

zdroj: cointelegraph.com, cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Ethereum

Šéf OCC vidí v decentralizovaném financování velkou budoucnost

Zveřejněno

on

defi

Šéf amerického Úřadu pro kontrolu měny (OCC) Brian Brooks se opět pochvalně vyjadřoval na adresu blockchain technologie. Nejnověji se zaměřil na obrovský potenciál, který dřímá v decentralizovaném financování ve zkratce známém také jako Defi.

Brooks hovořil o tomto tématu v článku publikovaném ve Financial Times, kde nastínil, jak by mohlo defi v budoucnu změnit způsob současného bankovnictví.

Současný zaběhnutý bankovní systém v rozhovoru přirovnal k současným dopravním předpisům, které jsou určeny pro lidi. Auta, které dokáží řídit samy, zas přirovnal k technologiím decentralizovaného financování (Defi).

,,Stejně jako nás současná dopravní pravidla chrání před ostatními řidiči, tak i naše současné bankovní předpisy existují hlavně proto, aby se zabránilo lidskému selhání,“ uvedl.

Brooks je však přesvědčen, že podobně jako u dopravy, kde budou brzy na cestách stále běžnější auta běž řidiče, podobná budoucnost může čekat bankovnictví.

,,Můžeme se dostat do budoucnosti, kde budeme eliminovat chyby, zastavíme diskriminaci a dosáhneme univerzálního přístupu pro všechny? Je to velmi optimistické, ale já si to myslím. Jak odlišné by dnes bylo bankovnictví v USA, kdyby regulační orgány, bankéři a tvůrci politiky byly stejně odvážní jako výrobci automobilů před 10 lety?,“ položil řečnickou otázku.

Brian Brooks v minulosti působil ve vedení americké kryptoměnové směnárny Coinbase. Po příchodu do pozice šéfa regulátora OCC vlil do žil tohoto významného orgánu, který řídí národní (federální) banky, nový silně pro-technologický přístup. Přiznává však, že regulace mohou být pro tento pokrok problém:

,,Existuje riziko, že při neexistenci federálních regulačních jasností různé státy USA budou spěchat, aby zaplnily toto prázdné místo a vytvoří tak směs nekonzistentních pravidel, která zabrání řádnému vývoji vnitrostátního trhu.“

Problémem regulací kryptosektora je v současnosti zejména jeho konzistentnost. V posledním období je zřejmé, že na to, jak by měly fungovat kryptoměny, má každý regulátor svůj vlastní názor. Ať už jde o SEC, CFTC, FinCEN nebo OCC, nuže a mezitím se v Kongresu mluví o zákonu StableAct, který se může silně dotknout stávajících stablecoinů.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Analýza: Tržní sentiment a pohled na Bitcoin, Ethereum, Litecoin a SP500

Zveřejněno

on

Dnešní analýzu Bitcoinu, Etherea, Litecoinu a SP500 přináší Petr Plecháč – analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Sentiment na trzích

V prvním obchodním týdnu 2021 se udály věci, díky kterým bychom za normálních okolností mohli být svědky panických výprodejů na akciových trzích, zpevňování zlata a přílivu kapitálu do bezpečných přístavů. Ve Spojených státech byla potvrzena modrá vlna demokratů, kteří díky vítězství v Georgii ovládli Senát a už teď zvolávají, že jejich první krok bude navýšení stimulů pro každého Američana na 2 000 USD. Taková čtyřčlenná rodina si přijde na 8 000 USD a další benefity… no nebrali byste to?

Všechny tyto peníze jednoho dne skončí na trzích a stím také nyní investoři kalkulují. Kalkukuje se ale i s pandemií koronaviru, která je ještě stále tématem číslo jedna, i když to tak na první pohled nemusí vypadat. Počty nakažených ve Spojených státech rostou i o 300 000 za den a bude na Joe Bidenovi a jeho administrativě, aby s něčím přišla. Nepošle Biden spolu s šekem na 2 000 USD všem Američanům i příkaz „stay at home“? Očkování jde pomaleji, než se předpokládalo, objevují se nové mutace viru a nic jiného než plošné omezení nezabírá. V Číně roste počet infekcí (zveřejněná data krát 3-4) a tuhá zima teprve přichází.

Všemi médii proběhly obrázky o napadení Kapitolu příznivci Donalda Trumpa, na kterého se nyní chystá další impeachment a který již přišel o svůj oblíbený komunikační prostředek, účet na Twitteru. Podle FBI se příznivci chystají na další akci 20. ledna 2021, kdy má proběhnout inaugurace nového prezidenta Spojených států Joe Bidena.

Mezi USA a Čínou to vře a pokračování Trade Wars je na spadnutí, finanční kondice USA je na minimech a státní dluh na maximu. Vítejme v roce 2021, kam si přinášíme řadu nevyřešených problémů, vyhrocený sentiment a natěšený retail, prahnoucí po rychlém zbohatnutí. V neposlední řadě jsme svědky výprodejů na kryptoměnách a řada nováčků vytahuje otázku, zda Bitcoin opravdu není FAKE.

 

Videokomentář

Analýza kryptoměn ve videu v čase od 1:30 do 12:30.

 

Analýza Bitcoinu

Nelze začít jinak než aktuální korekci na nejznámější kryptoměně Bitcoinu. Od historického maxima na cca 42 000 USD trh oslabil o téměř 30 % a momentálně se jeden BTC obchoduje za 36 000 USD. Cenové pohyby na kryptoměnách a altcoinech jsou nyní tak divoké, že při dopsání analýzy musí autoři ještě dodatečně zkontrolovat kurz a přepsat polovinu údajů.

Korekci Bitcoinu očekával téměř každý, ale když konečně přišla, nelze se ubránit myšlence, zda nebyl růst od 20 000 USD přece jen trochu přehnaný a nemá trh namířeno právě tam. Otestování předchozího ATH je ale naprosto v pořádku, obzvlášť když se jedná o tak významnou cenovou úroveň. Zároveň případný pokles trhu o 50 % není u kryptoměn nic neobvyklého a většinou se jedná pouze o dobré nákupní příležitosti.

Základní support a resistence oblasti na BTC/USD tvořené konfluencí Price Action a Volume Profile.

Po tak rozsáhlé korekci bude potřeba být připraven na negativní články zatracující celý kryptosvět a predikující kolaps. Myslete jen na to, že když cena rostla, pěli pro změnu všichni jen ódy 🙂

 

Analýza Etherea

Ještě hlubší korekci předvedlo těsně před dosažením historického maxima také Ethereum. Poslední break vzhůru je ukázkový falešný průraz, po kterém obvykle přichází déletrvající sestupný trend. Ethereum má v grafu důležitou cenovou oblast mezi 770 až 900 USD, kde trhu chybí doplnit objem, tedy zjistit opravdový zájem obchodníků a investorů.

Významné support a resistence oblasti jsou vyznačeny v grafu. Tím základním indikátorem je zde jako vždy vývoj na Bitcoinu.

Analýza Litecoinu

Litecoin, pomyslné digitální stříbro světa kryptoměn, opět dostál svému jménu. Stejně jako v případě fyzického kovu i zde jsme byli svědky v případě problému a oslabení mnohem silnější reakce směrem dolů než u slavnějšího Bitcoinu (zlata). Litecoin se nachází daleko od svého historického maxima a za jeden den korigoval o 35 %. Investování do Litecoinu se tak i nadále ponese ve znamení vysokého rizika vzhledem k nejasnému potenciálu.

Analýza SP500

Není třeba si při analýze kryptoměn nalhávat, že se jedná o zcela nezávislý svět, který stojí jen na poptávce a nabídce, a vnější makroekonomické dění se jej nedotýká. Při porovnání cenového vývoje zlata, ropy, SP500 či Bitcoinu zjistíme, že březen 2020 znamenal pro zmíněné instrumenty dno, a nyní se všechny obchodují blízko svého lokálního nebo historického maxima. Nálada investorů se promítá do všech aktiv, žijeme totiž ve velmi provázaném světě.

Americký akciový index SP500 je podporován fiskálními stimuly, ale také slabým dolarem nebo neatraktivními dluhopisy. Není tajné, že většina amerických akcií je nadhodnocená a že valuace některých firem hraničí s šílenstvím  podobným při dot-com bublině. Můžeme být svědky poklesu Bitcoinu pod 20 nebo dokonce pod 10 000 USD? Zásadní bude právě vývoj na akciových indexech. Pakliže zde dojde k panickým výprodejům, kdy se investoři zbavují všeho, co není „cash“, je i to možné. Naopak další růst akciového trhu díky fiskálním stimulům, které vedou k oslabování amerického dolaru, přinese na Bitcoinu zřejmě nová historická maxima.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Petr Plecháč je analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz. Na trzích se pohybuje 10 let a zaměřuje se na forex, komodity, akcie a kryptoměny. Pro analýzu trhů využívá především Price Action, Market Profile a COT, s celkovým náhledem na tržní sentiment.

Pokračovat ve čtení

Ethereum

Ethereum na ATH Google Trends. Napodobí jízdu Bitcoinu?

Zveřejněno

on

Ethereum

Zatímco Bitcoin ještě podle dat Google Trends nedosáhl svých nových rekordů v míře vyhledávání a tedy stále připadají na prosinec 2017, kryptoměně Ethereum (ETH) se to už podařilo. Jinak řečeno slovo „Ethereum“ nebylo v historii nikdy tak výrazně vyhledávané, než je právě dnes.

Ethereum podle dat analytického nástroje Google Trends překonalo i svůj rekord z 13. ledna 2018 – data, kdy druhá nejhodnotnější kryptoměna na trhu dosáhla své dosud nejvyšší ceny 1432,88 USD. Očekává se, že v rámci tohoto býčího trhu by ji mohla hravě překonat, čemuž nahrávají mnohé faktory související s pokrokem, kterých dosáhla od onoho období ve vývoji a adopci služeb, které jsou na jejím blockchainu postavené.

Na druhou stranu je třeba uvést, že Ethereum je v míře vyhledávání stále daleko za Bitcoinem, který svého nového maxima v tomto směru ještě nedosáhl (aktuálně je na přibližně 65%). Jinak řečeno v hrubých číslech se Ethereum nyní vyhledává 5krát méně než Bitcoin.

Zajímavým údajem je to, že o Ethereum je nejvýraznější zájem podle Google Trends v zemích Kosovo, Severní Makedonie, Slovinsko, Nigérie a Čína.

Portál Cointelegraph vybral i další zajímavá klíčová slova související s kryptoměnami a procentně vyjádřil míru jejich současného vyhledávání oproti jejich historickému maximu. Vyčíst z nich lze hlavně současný chladný zájem o kryptoměnu litecoin a obzvláště fork Bitcoinu s názvem Bitcoin Cash.

 • Ethereum: 100%
 • DeFi: 90% (od maxima dělí 10%)
 • Ethereum Classic: 87%
 • Crypto trading: 84%
 • Bitcoin: 65%
 • Dapp: 63%
 • Digital currency: 60%
 • Vitalik Buterin: 56%
 • Tether: 45%
 • XRP: 42%
 • Satoshi: 42%
 • Smart contract: 41%
 • Blockchain: 41%
 • Cryptocurrency: 29%
 • Litecoin: 14%
 • Bitcoin Cash: 9%

Známý krypotměnový býk Raoul Pal z firmy Real Vision, který koncem roku 2020 přiznal, že do Bitcoinu a Ethereum vložil 98% svého investičního portfolia, mezitím poznamenal, že Ethereum se mu aktuálně jeví na grafu velmi podobně jako Bitcoin koncem roku 2016 respektive počátkem roku 2017 před hlavní fází jeho dosud nejvýraznějšího býčího cyklu s největším procentním nárůstem.

Raoul Pal také upozornil, že cena Ethereum je aktuálně přibližně stejná, jakou měl Bitcoin v úvodu roku 2017 s rovněž podobným tržním stropem. Při zohlednění silné technické struktury a výrazné aktivity uživatelů na této síti je proto pravděpodobné, že Ethereum může předvést opravdu velké divadlo. ,,Vypadají přesně stejně v cenové struktuře (Ethereum nyní a Bitcoin v úvodu roku 2017). Je to bizarní, vše je to Metcalfeho zákon,“ konstatoval.

Pozn: Metcalfeho zákon říká, že efekt telekomunikační sítě je úměrný druhé mocnině počtu připojených uživatelů systému.

Podle Pala stejně jako Bitcoin i Ethereum zaznamenalo exponenciální růst aktivních uživatelů a to hlavně díky rozvoji DeFi sektoru. V lednu 2021 dokonce překročila hodnota všech uzamčených mincí v rámci DeFi projektů 20 miliard dolarů, zatímco v polovině roku 2020 to byla jen jedna miliarda USD.

Na vyjádření Raoula Pala navázal analytik známý pod pseudonymem „DCinvestor“. Ten potvrdil jeho slova, když zdůraznil, že začátkem roku 2017 si také nikdo nemyslel, že Bitcoin dosáhne ceny 20 000 dolarů.

,,Samozřejmě trh se nestará o to, co si lidé myslí. Všechno je to o nabídce, poptávce a reflexivitě. Podle všech indikací se tento cyklus ve všem zvětšuje. V roce 2017 jsme měli velmi málo fondů miliardářů (v trhu),“ doplnil.

Zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Ethereum

Ethereum v top 100. V DeFi je uzamčených 20 miliard USD

Zveřejněno

on

ethereum

Když jsme včera psali, že Bitcoin se dostal díky růstu své ceny a celkové tržní kapitalizace na prestižní seznam 10 nejhodnotnějších aktiv a v dohledné době může v tomto směru konkurovat už i firmám jako jsou Tesla, Tencent či dokonce Facebook, ještě neplatilo, že v první stovce byla jiná kryptoměna. Růstem hodnoty Ethereum za předešlých 24 hodin se to však změnilo.

Podle dat platformy AssetDash je tržní kapitalizace Ethereum v tomto čase tak vysoká, že druhá nejhodnotnější kryptoměna na trhu již jednoznačně patří do první stovky tohoto pořadí. Při ceně 1200 dolarů (v době psaní tohoto článku) je dokonce už na 70. místě. Pro ilustraci kapitalizace Ethereum je vyšší, než hodnota akcií bank Wells Fargo & Company či Citigroup. Za Ethereum jsou i veřejně obchodované firmy jako Philip Morris, Shopify, Starbucks, Sony Corporation, Astrazeneca, Boeing či General Electric.

Přestože jsme v předešlých dnech upozorňovali, že Ethereum trápí problémy se škálováním a vysokými poplatky, je třeba zdůraznit, že na tomto blockchainu se děje opravdu mnoho zajímavého. Je to suverénně nejpoužívanější smart-kontrakt blockchain na scéně, čehož důkazem jsou například i údaje o adopci DeFi sektoru, který si našel své nynější působiště právě na Ethereum.

Celková hodnota uzamčena v DeFi projektech (TVL = Total value locked) překonala již magickou hranici 20 miliard dolarů. Informoval o tom web DeFi Pulse, který podrobně sleduje dění v tomto sektoru.

Zajímavé je, že jen 2 měsíce dozadu šlo o méně než polovinu této hodnoty. Decentralizované burzy, systémy a deriváty tak za necelých 60 dní „přilákaly“ kapitál o hodnotě 10 miliard dolarů.

https://twitter.com/defipulse/status/1346600466747109376

Lídrem žebříčku ze samotných projektů je Maker a jeho řídící protokol stablecoinu DAI, v rámci kterého je aktuálně uzamčena hodnota 3,98 miliardy USD. Následující lending platforma Aave s hodnotou 2,64 miliardy a decentralizovaná směnárna Uniswap postavená na Ethereum s TVL na úrovni 2,47 miliardy USD.

Je však třeba upozornit, že zvýšená hodnota uzamčených tokenů v rámci DeFi projektů nemusí souviset jen s tím, že by v průběhu dvou měsíců stoupla adopce tohoto rozvíjejícího se sektoru dvojnásobně. Vliv na rostoucí hodnotu uzamčených tokenů totiž má i samotný růst hodnoty kryptoměny Ethereum, která se také uzamyká v rámci těchto projektů.

Na druhou stranu je ale také pravdou, že počet uzamčených etheru v DeFi mezi říjnem 2020 a dneškem, tj. úvodem ledna 2021, se výrazně snížil. Zatímco v onom období bylo v rámci DeFi uzamčených 9,44 milionu ETH, v současnosti je to kolem 6,8 milionu ETH (čili pokles o 2,64 milionu ETH). Odliv ETH z DeFi projektů se však dal očekávat, protože mnoho ETH se z DeFi projektů přesunulo do aktivního stakingu na Ethereum 2.0, který byl spuštěn koncem roku 2020.

GRAF: ETH uzamčené v rámci DeFi projektů

zdroj: decrypt.co

Pokračovat ve čtení

Ethereum

Zajímavý nový způsob jak se zapojit do stakingu Ethereum

Zveřejněno

on

ethereum

Ve včerejším článku jsme zmiňovali rostoucí problémy s vysokými transakčními poplatky na blockchainu Ethereum, které souvisí hlavně s omezenými scaling možnostmi tohoto blockchainu fungujícího podobně jako Bitcoin na Proof of Work konsensu (těžbě). Finálním řešením tohoto problému má být dokončení nové generace Ethereum 2.0 v podobě kompletního přechodu na Proof of Stake (PoS). Jeho úvodní fáze již započala, ale má svá omezení týkající se stakingu a uzamykání mincí ETH.

Problémem při přímém stakovaní Ethereum (kromě toho, že musíte mít minimálně 32 ETH) je to, že uživatelé, kteří se rozhodnou takto zhodnotit své Ethery, nevědí, kdy se k nim dostanou zpět. V rámci „fáze 0“ Ethereum 2.0 je totiž zpětný výběr uzamčených ETH nemožný a realizovatelný bude nejdříve po dokončení fáze 1 respektive 1.5, což se odhaduje na minimálně rok (pokud ne více). Problém to představuje nejen pro držitele ETH, kteří by mohli zvažovat prodej, ale i pro ty, kteří by rádi mezitím využívali příležitosti, které ETH přináší nově vznikající DeFi sektor.

S částečným řešením, které získalo tento týden svůj zásadní upgrade, přišla služba s názvem Lido. Ta byla spuštěna již v říjnu 2020, kdy vstoupil kapitál na rozvoj od několika firem zaměřených na rizikové investice a také od známých DeFi developerů jako jsou Stani Kulechov v AAVE lending protokolu či Kain Wawrick z derivátového protokolu Synthetix. Její pointou bylo umožnění stakovat ETH na Ethereum 2.0 formou výměny za tokeny stETH, které mají stejnou hodnotu jako ETH a je tedy možné je dále používat (s možností zpětné výměny za původní ETH uzamčeny v rámci stakingu).

Mělo to však jeden problém. Tokeny Stethata sice odpovídaly hodnotě nativního ETH, avšak ne všechny protokoly v rámci DeFi sektoru je podporovaly. Jinak řečeno tyto stETH nebylo možné využít při různých automatizačních finančních protokolech, které poskytují půjčky, úroky z vkladu či při možnostech swapů mezi digitálními aktivy.

Společnost Curve Finance, která je známá svými efektivními swapy mezi dolarovými stablecoiny a jinými podobnými aktivy, nicméně oznámila spuštění nového „trading poolu“ mezi nativními tokeny ETH a StETH. Tento pool umožní uživatelům přepínat mezi těmito dvěma digitálními aktivy s minimálními cenovými skluzy.

V praxi to znamená to, že ti, kteří drží StETH (které získali přes Lido výměnou za ETH, které uzamkli v rámci stakingu), si mohou tyto StETH a vyměnit za ETH a tyto ETH použít v rámci DeFi protokolů. Následně budou moci realizovat i zpětnou výměnu za stETH a tudíž jejich cesta k původním uzamčeným ETH, které uzavřely v rámci úvodní fáze Ethereum 2.0 bude stále existovat.

Nový produkt od Curve může být vítaným vylepšením pro všechny uživatele, kteří se chtěli zúčastnit stakingu, ale zároveň chtěli využívat příležitosti, které přináší rozvíjející se trh s DeFi.

,,Rychlá integrace nového tokenu stETH do stávajícího protokolu Curve DeFi ukazuje rostoucí sílu síťového efektu Ethereum a pozoruhodnou úroveň koordinovaného vývoje, kterého mohou decentralizované protokoly dosáhnout,“ zhodnotil tuto novinku portál decrypt.

zdroj: decrypt.co

Pokračovat ve čtení

Ethereum

Poplatky na Ethereum opět výrazně stoupají. DeFi projekt musel pozastavit

Zveřejněno

on

Ethereum

Zatímco Ethereum (ETH) v mnoha oblastech dosahuje pozitivních rekordů a pomaličku se přibližuje i svému all-time-high v podobě ceny 1400 dolarů, v jednom ukazateli neustále atakuje rekord v negativním smyslu. Jde o výšku transakčních poplatků.

Aby mohlo být používání blockchianu dlouhodobě udržitelné, je důležité, aby takový blockchain škáloval a měl nízké transakční poplatky. Jinak řečeno, aby transakce probíhaly rychle a levně. Vyřešení tohoto problému je však součástí takzvaného blockchain trillema – škálovatelnost, bezpečnost a decentralizace.

Dá se říci, že dosud žádné kryptoměně se nepodařilo tento problém dokonale vyřešit, přestože řešení skrz Proof of Stake (PoS) naznačují, že by to mohlo fungovat (ale zatím neexistuje blockchain velkých rozměrů typu Ethereum, který by to potvrdil z dlouhodobého hlediska). I z tohoto důvodu chce Ethereum postupně kompletně přejít na PoS. Dokončení éry Ethereum 2.0 se však odhaduje na zhruba dva roky (aktuálně je možný jen staking, vše ostatní funguje jako dosud na Ethereum první generace, při které je využíván konsensus Proof of Work, čili těžba).

Jelikož Ethereum tento problém nemá vyřešen, selhává ve zmíněném ohledu škálovatelnosti. S tím souvisí jednak déle čekací doby na realizaci transakce a když je síť zatížena, tak i růst a výše poplatků. Čím je Ethereum populárnější a funguje na něm více decentralizovaných aplikací a smart kontraktů, tím je to větší problém. Podle údajů YCharts aktuálně zaplatíte na Ethereum za jednu transakci poplatek 10,20 USD. Je to v průměru historicky třetí nejvyšší poplatek. V roce 2020 se dvakrát dostal ještě výše, na 12,54 USD respektive 11.69 USD.

Vysoké poplatky jsou zabijákem adopce Ethereum. Mnohé aplikace na něm postavené jej dělají prakticky nepoužitelnou. Platí to například pro stále populárnější DeFi sektor.

Pro ilustraci DeFi projekt Aavegotchi musel kvůli vysokým poplatkům zrušit plánované spuštění svého mainnetu. Oznámil to na Twitteru, kde také uvedl, že s největší pravděpodobností projdou z tohoto důvodu na Matic Network – smart kontrakt platformu určenou pro řešení problému škálování na druhé vrstvě Ethereum. Odložení spuštění mainnetu Aavegotchi se mezi komunitou zajímající se o tento projekt, který je svou podstatou podobný úspěšnému Aave (AAVE), vnímá pozitivně. Vedle toho se však ukázalo na vážné omezení Ethereum.

https://twitter.com/BlockchainMacro/status/1346046970897416193

Růst ceny Bitcoinu, ale už i ožívání altcoinového trhu, bude zřejmě znamenat příliv nových uživatelů. Možná o rozměrech, jaký kryptotrh ještě dosud nezažil. Tím se používání blockchainu Ethereum bude ještě více stupňovat. Z jedné strany to bude mimořádně pozitivním fundamentem, ale na druhou to bude poukazovat na jeho hlavní problém. K dokončení generace Ethereum 2.0 bude proto stále větší tlak a v pozadí bude vyčkávat konkurence, která slibuje lepší řešení. Například Cardano, které buduje most umožňující vývojářům Ethereum spouštět jejich decentralizované aplikace psané pro Ethereum v jejich oblíbeném programovacím jazyce na blockchainu Cardano s nižšími transakčními poplatky a rychlejšími převody.

zdroj:cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Analýza: Tržní sentiment a pohled na Bitcoin, Ethereum, Litecoin a zlato

Zveřejněno

on

Dnešní analýzu Bitcoinu, Etherea, Litecoinu a zlata přináší Petr Plecháč – analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Sentiment na trzích

První obchodní týden v novém roce se nese ve znamení zvýšené volatility napříč všemi trhy. V pondělí jsme byli svědky růstu akciového trhu v premarketu, aby indexy SP500 či NASDAQ zakončily seanci v červených číslech. Podobný pohled se nám naskytl také v případě ropy, naopak americký dolar zpevnil.

Pokles na akciovém trhu, růst ceny zlata a zpevnění dolaru… tento stav nazýváme nervozitou až strachem, což podtrhnul také růst indexu strachu VIX. Strach do trhů vneslo především blížící se hlasování v Georgii, kde se rozhodne o rozložení Senátu USA na minimálně další dva roky. Pokud by obě křesla získali demokraté, pak by sice pravděpodobně za administrativy Joe Bidena přišly další stimuly a tištění peněz, ale i vyšší daně, a lze předpokládat, že demokraté by akciovým trhům příliš „nešli na ruku“.

Rok 2021 bude především o zvládnutí pandemie koronaviru COVID-19 a nastartování ekonomik. Trh počítá s proočkováním obyvatel do léta, které zaručí klidnou příští zimu. Jakékoliv odchylky, jako např. nová mutace viru resistentní na vakcíny, by znamenaly další vlnu nejistoty a únik do bezpečných přístavů. Od 21. 1. 2021 bude v čele Spojených států stát nový prezident a nejmocnější muž naší planety Joe Biden, a za pozornost bude stát i jeho pohled na kryptoměny.

Jen těžko dnes najdete někoho, kdo by o Bitcoinu neslyšel a neměl na něj názor. Články o astronomickém růstu a ještě větším potenciálu Bitcoinu, o vstupu velkých investorských legend, fondů nebo slavných osobností jen přihřívají nynější euforii. Lze očekávat, že každý větší DIP bude velmi rychle vykoupen, zároveň však musíme mít na paměti, co se stalo při posledním panickém výprodeji na jaře 2020, kdy se slabé investorské ruce zbavovaly jak akcií, tak i drahých kovů a kryptoměn. Za velmi důležité vnímám sledování cenového vývoje na americkém dolaru, který se dostává do bearmarketu, a investoři o to více hledají, kde uchovat hodnotu svých peněz.

Videokomentář

Analýza kryptoměn ve videu v čase od 3:00 do 13:00.

Analýza Bitcoinu

Na Bitcoinu jsme byli po delší době svědky opravdu citelné korekce trhu, v závislosti na burzách i o více než 5 000 USD. Bitcoin otestoval důležitý support na 27 800 USD a na daily time frame vytvořil longový pinbar. Vzhledem k velkému zájmu můžeme být sice svědky rychlého růstu ceny a tvorby nových ATH, ale ve hře je také období konsolidace, právě v této vymezené cenové oblasti. Nervozita na širokém trhu se pravděpodobně, i kdyby jen krátkodobě, přelije také na kryptoměny, a proto bychom měli být nyní s tradingem kryptoměn obzvláště opatrní.

Základní oblasti support a resistence jsou vyznačeny v grafu.

Analýza Etherea

Zhodnocení o 50 % během 12 hodin? I to je možné u dlouhodobě druhé nejhodnotnější kryptoměny na světě! Máme se připravit na altseason? Tak na to je zřejmě ještě brzy…

Na grafu Etherea jsme již po několikáté během posledních pár týdnů mohli sledovat psychologii obchodování Bitcoinu a ostatních altcoinů. Ne náhodou započal rapidní růst ceny Etherea až na 1 168 USD po ochlazení růstu ceny Bitcoinu necelý den předtím. Za růstem Etherea nestál žádný významný fundament. To, čeho jsme byli nejspíš svědky, je klasické přelívání kapitálu z jednoho do druhého coinu. Ethereum za sebou zanechalo silnou supportní úroveň v podobě překonání lokálního maxima iniciačním pohybem. Za resistenci můžeme označit cenovou oblast kolem 1 200 a 1 400 USD.

Analýza Litecoinu

Ani Litecoin nezůstává pozadu a přináší svým hodlerům zhodnocení o desítky procent během několika málo dní. Na rozdíl od Bitcoinu, který boří ATH jako na běžícím páse, a Etherea, které je na dosah svému historickému maximu z roku 2017, Litecoin je ještě stále na cca 40 % ze svého maxima (420 USD). Tak jako jedni vidí sklenku poloprázdnou a druzí poloplnou, lze na tuto situaci pohlížet dvěma způsoby. Buďto se díváme na dočasně přehlížený trh a je před námi skvělá příležitost s potenciálem vysokého zhodnocení při příchodu altseason, nebo je trh slabý, bez důvěry investorů, a další případná korekce může být fatální.

Litecoin momentálně reaguje na silnou resistenci kolem 150 USD. Důležité S/R jsou vyznačeny v grafu.

Analýza zlata

Zlato těžilo v posledních měsících především díky nejistotě kolem pandemie, ale také kvůli oslabování amerického dolaru vlivem enormního tištění peněz a velmi uvolněné monetární politice centrálních bank.

Zlato se po silném růstu nachází v korekci v podobě klesajícího trendového kanálu, a i když COT index hlásí prodeje, je pravděpodobnější další růst ceny zlata i ostatních drahých kovů. Z pohledu sentimentu velkých komoditních hráčů drží velcí spekulanti více kontraktů do longu než do shortu a v posledních týdnech tento rozdíl navyšují. Dle Price Action není pochyb o bullmarketu.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Petr Plecháč je analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz. Na trzích se pohybuje 10 let a zaměřuje se na forex, komodity, akcie a kryptoměny. Pro analýzu trhů využívá především Price Action, Market Profile a COT, s celkovým náhledem na tržní sentiment.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Transakce kryptoměn MUSÍ být jednodušší. Jinak to ve velkém nepůjde

Zveřejněno

on

transakcie

Odhaduje se, že přibližně 4 miliony Bitcoinů jsou nenávratně „pryč“, protože jejich „majitelé“ k nim ztratili privátní klíče. Přestože v tomto okamžiku to může mít na růst ceny Bitcoinu blahodárný vliv, protože se díky tomu ještě výrazněji zúžila strana nabídky, pro původní držitelé tohoto majetku může jít o životní tragédii. Ochrana privátních klíčů respektive seedů je však jen jedním z problémů, které čelí širší adopci a reálnému používání kryptoměn. Problémové jsou totiž i samotné transakce. Pro nováčka jsou nejednou těžko pochopitelné.

Nedávný průzkum dospěl ke zjištění, že až 75% dotázaných respondentů považuje realizaci kryptoměnové transakce za stresující nebo komplikovanou. 55% uvedlo, že v minulosti mělo problém s realizací transakce a až 18% přiznalo, že udělali transakci chybně, tedy ztratili své kryptoměny. Nuž a 6% se stalo obětí tzv. útoku man-in-the-middle.

Uvedená čísla z průzkumu mě vůbec nepřekvapují. Co když udělám chybu z nepozornosti nebo nevědomosti? Co když můj software napadl malware, který v pozadí změní adresu, kam se daná kryptoměna pošle? Co když se dopustím překlepu? Pochopitelně zkušenějším v tomto sektoru se mohou zdát vyjmenované rizika banální a vyplyne to, že adresu netřeba přepisovat ručně a že si třeba pořídit hardwarovou peněženku, ale pointou je, že pro nováčky je realizace transakcí komplikovaná a pokud má adopce kryptoměn růst, musí se s nimi naučit pracovat i méně technologicky zdatní jedinci.

Nemůžeme se divit, když se nováček z výše uvedených důvodů raději obrátí na PayPal, který to sice dělá centralizovaně a bourá mnoho krásného, ​​co kryptoměny přinášejí, ale v tomto směru je bezpečnější a snadněji pochopitelný.

Když si chcete vybrat Ethereum (ETH) z burzy Binance, dostanete na výběr možnosti BEP2, BSC a ERC20 (v tomto pořadí). Kterou možnost zvolit? Nováček důvěřující největší burze nemusí ani tušit, že jedna z možností jej může stát nezvratitelnou ztrátu všech kryptoměn, které převádí. Snadno může zvolit z pohledu transakčních poplatků nejvýhodnější, ale špatnou možnost.

O kryptoměnách píši zhruba 3 roky a za toto období jsem viděl už množství zoufalých proseb o pomoc při realizaci transakcí, s nimiž se bohužel nedá nic udělat. Pokud pošlete kryptoměnu na špatnou adresu, nikdo vám nepomůže. Ve světě kryptoměn to nefunguje jako při realizaci transakce skrz Internet Banking, kde máte stále možnost kontaktovat banku s nadějí, že chybu opravíte. Běžně se stávalo, že lidé převáděli BTC na LTC adresu nebo naopak. Ne proto, že by byli hloupí. Jednoduše nevěděli, že je to chyba, protože byli v tomto odvětví noví a front-end použité aplikace jim tuto možnost povolil.

Pěkným a smutným příkladem reálného transakčního omylu je i listopadová transakce ETH v hodnotě 120 dolarů, při níž její zadavatel omylem zaplatil na poplatcích 9500 USD (při současné ceně ETH už mnohem víc) a to jednoduše z důvodu, že na Metamask políčka „gas limit“ a „gas price“ vyplnil nesprávně.

Aby se stalo používání kryptoměn snadněji pochopitelné i pro nováčky, uživatelské prostředí musí projít podobnou změnou, jakou prošel internet. Emaily se daly posílat už od 70. let minulého století, avšak systémy byly takové komplikované, že průměrný člověk ani nepřemýšlel nad možností, že by mohl s někým komunikovat na dálku přes internet. Teprve po vytvoření protokolu HTTP a příchodu World Wide Web (WWW) se začala adopce rozšiřovat a došlo k masovému přijetí internetu, bez kterého si současnost neumíme ani představit.

V budoucnu by nemělo být při používání ověřených a důvěryhodných softwarů vůbec možné poslat transakci špatně, nebo s přehnaně vysokým poplatkem. Minimálně by vás měl software na možnost ztráty nebo proplacení transakce důrazně upozornit.

Doufám, že v novém desetiletí nastanou změny, v rámci kterých bude posílání transakcí takové běžné, jako psaní si emailů. Bez stresu, že se udělá drahá chyba. Ideální bude, když adresa vaší peněženky bude připomínat tu emailovou (na takových řešeních se již pracuje). Dobrou zprávou je, že tento problém si uvědomují i ​​vývojáři. Například takový Jack Dorsey (zakladatel Twitteru a Square a velký fanoušek Bitcoinu) financuje mimo jiné developery, kteří se zaměřují právě na vylepšení uživatelského prostředí. Držím palce.

TIP: Sledujte zprávy o kryptoměnách každý pracovní den živě v 9.00h ráno na YouTube Zaujalo mě. Následně všechny důležité zprávy sestříhané do jednotlivých témat najdete na našemYouTube Kryptonovinky!

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

[SOUHRN TÝDNE]: 10+ nejzajímavějších zpráv ze světa kryptoměn

Zveřejněno

on

bitcoin

Bitcoin překonává všechny historické rekordy a otázka, kdo to teď kupuje, se opakuje ze strany „gamblerů“ stále častěji. Všechny důkazy však naznačují, že instituce to pojaly ve velkém a neztrácejí dech. Přinášíme vám přehled top zpráv tohoto týdne.

Bitcoin

Jaké jsou naše očekávání od roku 2021 z pohledu Bitcoinu a celého kryptotrhu? Tomuto tématu jsme se věnovali v tomto podrobném článku a zpracovali jsme ho i formou videa na našem YouTube:

Když zohledníme fakt, že Bitcoinů existuje aktuálně něco přes 18,5 milionu a podle odhadů jsou zhruba čtyři miliony „pryč“ (z důvodu, že jejich původní držitelé k nim ztratili přístup), tak působí informace o tom, že pouze 29 společností aktuální drží 1 150 000 BTC opravdu šokujícně. Jde totiž o více než 5% jeho současné nabídky. Tomuto tématu jsme se věnovali zde.

TIP: Zprávy dne najdete každý pracovní den i na našem YouTube!

Že Bitcoin čelí kvůli rostoucí poptávce ze strany institucí krizi nabídky a likvidity a v konečném důsledku to může mít na jeho cenu pozitivní vliv, jsme psali v tomto článku.

Nastartoval Paul Tudor Jones nezastavitelný proces? Koncem roku 2020 potvrdili ambici kupovat Bitcoiny další firmy obchodované na burzách. Nuž a senátor města Miami naznačil, že by mohl lobovat za nákup Bitcoinu do městské pokladny.

Bitcoin v úvodu roku 2021 vytvořil své nové all-time-high už i vůči zlatu. Tento fakt může zlatu v následujících letech potenciálně i škodit, protože někteří analytici avizují přesun kapitálu ze zlata právě do BTC.

Nouriel Roubini, který je známým kritikem Bitcoinu, si myslí, že Bitcoin čekají po příchodu nové vlády Joea Bidena špatné časy. Janet Yellenová, která byla v minulosti jeho šéfkou, a podle všeho se stane novou Ministryní financí, prý půjde po Bitcoinu ještě tvrději, než odcházející šéf tohoto úřadu Steven Mnuchin.

Jedním z důkazů, že v Bitcoin důvěřují instituce dlouhodobě a ne jen spekulativně na krátký čas, je investice veřejně obchodované firmy Marathon Patent Group, která učinila historicky největší objednávku těžebních ASIC minerů. Konkrétně za 170 milionů dolarů.

Rok 2021 by mohl být i ve znamení rostoucího trendu popularity investování do akcií společností, které obchodují nebo podnikají s kryptoměnami. Jinak řečeno šlo by o alternativní způsob investování do kryptosektoru bez aktivní účasti ve formě vlastnění kryptoměn. Tématu jsme se věnovali zde.

Altcoiny

Tyler Winklevoss stojící v čele burzy Gemini si myslí, že aktuálně nejvíce podhodnocenou kryptoměnou je Ethereum.

Ethereum je najviac podhodnotená kryptomena, hlási Winklevoss

Kryptoměna XRP má obrovské problémy. Burzy a fondy od ní dávají po oznámení žaloby na firmu Ripple (která za ní stojí) ze strany Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) ruce pryč. Psali jsme o tom i zde. šéf Cardano Charles Hoskinson se mezitím vyjádřil, že XRP podle něj v současnosti cenný papír určitě není (to je důvod žaloby ze SEC), ale v minulosti to mohlo být trochu jinak.

Krásný růst ceny v průběhu uplynulých dnů předvedly kryptoměny Polakdot, Binance Coin a Cardano. V tomto článku jsme se věnovali možným důvodům.

Kryptoměně Polakdot jsme se věnovali i v tomto článku, ve kterém jsme shrnuli její úspěšný rok 2020 a naznačily, že ten nový může být ještě zdařilejší.

Polkadot má za sebou skvelý rok 2020. Ten nový môže byť ešte lepší

Pokračovat ve čtení

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk / com © 2021