Connect with us

Ethereum

Šéf OCC vidí v decentralizovaném financování velkou budoucnost

Zveřejněno

on

defi

Šéf amerického Úřadu pro kontrolu měny (OCC) Brian Brooks se opět pochvalně vyjadřoval na adresu blockchain technologie. Nejnověji se zaměřil na obrovský potenciál, který dřímá v decentralizovaném financování ve zkratce známém také jako Defi.

Brooks hovořil o tomto tématu v článku publikovaném ve Financial Times, kde nastínil, jak by mohlo defi v budoucnu změnit způsob současného bankovnictví.

Současný zaběhnutý bankovní systém v rozhovoru přirovnal k současným dopravním předpisům, které jsou určeny pro lidi. Auta, které dokáží řídit samy, zas přirovnal k technologiím decentralizovaného financování (Defi).

,,Stejně jako nás současná dopravní pravidla chrání před ostatními řidiči, tak i naše současné bankovní předpisy existují hlavně proto, aby se zabránilo lidskému selhání,“ uvedl.

Brooks je však přesvědčen, že podobně jako u dopravy, kde budou brzy na cestách stále běžnější auta běž řidiče, podobná budoucnost může čekat bankovnictví.

,,Můžeme se dostat do budoucnosti, kde budeme eliminovat chyby, zastavíme diskriminaci a dosáhneme univerzálního přístupu pro všechny? Je to velmi optimistické, ale já si to myslím. Jak odlišné by dnes bylo bankovnictví v USA, kdyby regulační orgány, bankéři a tvůrci politiky byly stejně odvážní jako výrobci automobilů před 10 lety?,“ položil řečnickou otázku.

Brian Brooks v minulosti působil ve vedení americké kryptoměnové směnárny Coinbase. Po příchodu do pozice šéfa regulátora OCC vlil do žil tohoto významného orgánu, který řídí národní (federální) banky, nový silně pro-technologický přístup. Přiznává však, že regulace mohou být pro tento pokrok problém:

,,Existuje riziko, že při neexistenci federálních regulačních jasností různé státy USA budou spěchat, aby zaplnily toto prázdné místo a vytvoří tak směs nekonzistentních pravidel, která zabrání řádnému vývoji vnitrostátního trhu.“

Problémem regulací kryptosektora je v současnosti zejména jeho konzistentnost. V posledním období je zřejmé, že na to, jak by měly fungovat kryptoměny, má každý regulátor svůj vlastní názor. Ať už jde o SEC, CFTC, FinCEN nebo OCC, nuže a mezitím se v Kongresu mluví o zákonu StableAct, který se může silně dotknout stávajících stablecoinů.

zdroj: cointelegraph.com

Klikněte pro komentář

Váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ethereum

Ethereum „dosáhlo“ ATH. Je to jen začátek spanilé jízdy?

Zveřejněno

on

Ethereum

Hodnota druhé nejcennější kryptoměny na trhu Ethereum dosáhla včera na některých burzách své historické ATH, ovšem v případě nejvyšší historicky zaznamenané ceny 1 448 dolarů to zatím neplatí. Tak či onak v době psaní tohoto článku je zřejmé, že s touto úrovní „flirtuje“ a je možné, že bude brzy definitivně překonána.

Pro fanoušky kryptoměny Ethereum (ETH) je důležité, že aktuálně existuje mnoho ukazatelů, které nahrávají předpokladu dalšího růstu ceny tohoto nejznámějšího smart-chainu.

Až na 11 indikátorů, které by měly v následujících měsících pohánět cenu ETH k objevování nových historických maxim, poukázal Spencer Noon, kryptoinvestor, který založil venture firmu Variant a na Twitteru ho sleduje více než 36 tisíc uživatelů.

Prvním silným fundamentem Ethereum je skutečnost, že tato kryptoměna stále výrazněji dominuje pokud jde o příjmy za poplatky z realizace transakcí. Zatímco v předchozích letech vždy vedl tento žebříček Bitcoin, v současnosti Ethereum pomalu útočí již na dvojnásobek příjmů Bitcoinu z této činnosti. Podtrhuje to růst síly Ethereum v tzv. „Security budgetu“.

Důležitým ukazatelem je podle Spencera Noona i počet velkých ETH transakcí v hodnotě přes 100 tisíc dolarů. Je 7x menší než při all-time-high v úvodu roku 2018, což naznačuje, že velryby a instituce stále nevstoupily naplno do hry.

Hashrate Ethereum je na svém novém all-time high (313.12 TH / s). Je to signál, že těžaři Ethereum této kryptoměně aktuálně věří nejvíce v historii.

Ethereum má aktuálně i nejvíce denně aktivních adres při použití 90denního klouzavého průměru a tento trend je od úvodu roku 2020 očividně výrazně rostoucí.

Projekty defi, které se usadily na blockchainu Ethereum, mají již více než 1,25 milionu uživatelů. Jde o parabolický trend růstu zájmu o tuto oblast.

V defi projektech je aktuálně uzamčených již více než 25 miliard dolarů a 21 různých projektů má uzamčených více než 100 milionů dolarů. Vše běží na Ethereum.

Zatímco v závěru předešlého bullrunu stablecoiny na Ethereum ani neexistovaly, nyní hrají na tomto blockchainu významnou roli. Aktuálně je jejich celková hodnota 22 miliard dolarů, což je nárůst o 20 miliard za poslední rok. Tento fakt podtrhuje obrovský růst poptávky po kryptodolarech, které si také našly hlavní dům na této kryptoměně, ačkoli stablecoiny běží i na jiných blockchainech.

Měsíční objemy obchodování na decentralizovaných burzách (DEX) přesáhly hodnotu 30 miliard USD. Jde o 50-násobek objemů oproti roku dozadu. Defi směnárny začínají konkurovat centralizovaným burzám (CeFi).

Více než 20 miliard dolarů již bylo vložených na lending protokoly. Nesplacené půjčky se blíží hodnotě 4,5 miliardy dolarů. Podle Spencera Noona je to jasný náznak toho, že defi sektor je stále testovanejší.

Etheru ze směnáren stále ubývá včetně 530 tisíc ETH, které z nich odešli za poslední týden (hodnota kolem 740 milionů dolarů). Je to ukazatel, který podtrhuje vůli dlouhodobě držet tuto kryptoměnu bez plánů na její prodej v dohledné době.

No a na závěr 2.56 milionu etherů (2.7 milionu dle aktuálních dat Etherscan) už zamířilo na depozitní kontrakt nové generace Etheruem 2.0, aby se stakovaly. Kromě toho, že to podtrhuje rostoucí důvěru v novou generaci Ethereum, Spencer Noon poukázal i na fakt, že samotné Ethereum 2.0 by mohlo být v současnosti považováno za 12. největší kryptoměnu (kapitalizace okolo 8 miliard dolarů).

K uzamčeným mincím ETH2 doplňujeme, že více uzamčených mincí v rámci stakingu má aktuálně jen Cardano (8,3 miliardy dolarů) a Polkadot (10.4 miliardy dolarů). Jde však o protokoly, které na Proof of Stake už běží kompletně. Ethereum 2.0 v dolarovém vyjádření už předběhlo staking kryptoměny Tezos.

No a na závěr dalším zajímavým údajem, který Spener Noon nezmínil je to, že denní objemy transakcí Ethereum překonávají ty bitcoinové o 28%.

zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Analýza: Výhled pro rok 2021, pohled na Bitcoin, Ethereum a dolar

Zveřejněno

on

Dnešní analýzu Bitcoinu, Etherea a dolaru (USD) přináší Petr Plecháč – analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Sentiment na trzích

V tomto týdnu jde ve Spojených státech již opravdu do tuhého! Dne 20. 1. 2021 proběhne inaugurace Joe Bidena, který se stane nejmocnějším mužem naší planety. Po jeho boku (kromě Kamaly Harris) stane Janet Yellenová, bývalá šéfka Fedu a budoucí ministryně financí USA, která má k tištění levných peněz stejně blízko jako Powell (nynější šéf Fedu) nebo samotný Joe Biden. Ten v minulém týdnu představil pro pandemií postižené Spojené státy svůj záchranný stimulační balíček ve výši 1.9 bilionů dolarů. Zvyšovat by se měla podpora v nezaměstnanosti i minimální mzda. Dost zbyde také na přímé šeky pro všechny Američany (1 400 USD na osobu) a na podporu menších podniků. Začátek úřadování Joe Bidena se ponese v jasném duchu, ale kolik bude ještě potřeba takových stimulů, aby investoři nevychladli? Bude chtít prosazovat zelenou energii a environmentální myšlení na úkor růstu ekonomiky a zvyšování daní?

Rok 2021 začíná s řadou nevyřešených otázek, mezi které patří právě Biden, ale také pandemie koronaviru, vakcinace, deficit, inflace, nezaměstnanost a mnoho dalších. Zvýšenou volatilitu lze očekávat nejen na akciích, ale také na komoditách, dolaru a kryptoměnách. Dolar bude ovlivněn nejen ze strany výnosů vládních dluhopisů a tištěných peněz, ale i případného strachu ze zvládnutí pandemie a návratu do normálu.

Kryptoměny se dostávají do povědomí retailu stále víc, ale za zmínku stojí také slavné osobnosti. Ze světa byznysu investor Chamath Palihapitiya vidí potenciál v růstu Bitcoinu (a Tesly), ze světa showbyznysu Majk Spirit údajně začíná těžit Bitcoin a nakupovat Ethereum. Zvyšující se zájem a plné mediální plátky ovšem nenechává v klidu Evropskou centrální banku a především Christine Lagarde, která by tento „funny business“ ráda regulovala.

Začíná se nám pořádně rozjíždět Earnings za Q4 2020, a v tomto týdnu jsme především zvědaví na Netflix, Intel nebo Goldman Sachs. Buffettův indikátor atakuje hodnoty z roku 2008, opční equity put/call ratio je na minimu a opční objem na maximu. Nikdo nemá potřebu se zajišťovat a všichni věří v neustálý růst akciového trhu… a pak že je bublina na Bitcoinu 🙂

Vše dopodrobna rozebírám v týdenním videokomentáři a ve výhledu pro rok 2021.

 

Videokomentář pro aktuální týden

Analýza kryptoměn ve videu v čase od 1:20 do 10:20.

Výhled pro rok 2021

Analýza Bitcoinu

Bitcoin se dostal do nezvykle volatilního chopu a vytváří ukázkovou tržní formaci triangle. Psychologická hodnota 40 000 USD zafungovala dvakrát jako neprostupná resistence, naproti tomu hodnota 30 000 USD jako silná podpora. Obchodníci by nyní měli především vyčkat, jak se samotný trh rozhodne, a neměli by zapomínat na případné false breaky, kdy se Bitcoin může z formace triangle velmi snadno dostat do konsolidace a postranního pohybu v kanálu ohraničeném 30 a 40 000 USD.

Na otázku, proč vidíme Bitcoin a ostatně i všechny další kryptoměny či tokeny konsolidovat, není jednoznačná odpověď, ale některé se přímo nabízejí. Konsolidaci můžeme spatřit také na aktivech jako americký akciový index SP500 nebo na zlatu. Investoři nyní vyčkávají na další impuls, díky kterému buďto zvýší nebo sníží svou averzi k riziku a rozhodnou se, kam z nynější nerozhodné oblasti vyrazí.

Základní support a resistence oblasti jsou vyznačeny v grafu za pomocí Price Action a Volume Profile.

Analýza Etherea

Nejznámější altcoin Ethereum, který si své místo najde nejen u zmíněného Majka Spirita, ale také u Grayscale a dalších fondech či velkých soukromých investorů, se zdá být nastaven na překonání lokálního cenového maxima a pokračování v růstu. Trh se nachází stejně jako Bitcoin v tržní fázi konsolidace, ale zhuštění předvádí v horní části trianglu, který se zužuje k cenovému vrcholu a dává potenciál na break vzhůru.

I v případě průrazu horní oblasti odporu nelze očekávat výraznější růst, pokud nebude podpořen také růstem ceny Bitcoinu a tedy celkovým optimismem ve světě kryptoměn. Selhání breaku resistence by v tomto případě mohlo mít za následek i výraznější pokles ceny.

Analýza dolaru (USD)

Index amerického dolaru trochu překvapivě příliš nereagoval na prohlášení Joe Bidena ohledně nového stimulačního balíčku a naopak začíná reagovat na silný support z dlouhodobějšího časového rámce. Trh na TF H4 vytváří reverzní formaci Head and Shoulders, díky které bychom mohli být svědky posilování. Sílící dolar by v době velkého tištění peněz indikoval problém a strach investorů, kteří se i přes fiskální stimuly ženou zpět do bezpečného přístavu a rezervní měny amerického dolaru.

Naopak obrat dolů a další oslabování amerického dolaru by mohlo mít pozitivní vliv nejen na růst akcií, ale i komodit a kryptoměn.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Petr Plecháč je analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz. Na trzích se pohybuje 10 let a zaměřuje se na forex, komodity, akcie a kryptoměny. Pro analýzu trhů využívá především Price Action, Market Profile a COT, s celkovým náhledem na tržní sentiment.

 

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

$115 000 za Bitcoin už v srpnu? Bitcoin a Ethereum dozrávají

Zveřejněno

on

Bitcoin Pantera

Zatímco Scott Minerd ze společnosti Guggenheim Partners hovoří až o ceně 400 tisíc dolarů za jeden Bitcoin, hedgeová investiční společnost Pantera Capital, která se odvolává na známý Stock-to-flow model a názory jejich analytiků se přiklání k možnosti, podle níž by mohl BTC už do 1. srpna 2021 stát 115 tisíc dolarů.

Model Stock-to-flow se zaměřuje na vliv postupné snižující se nabídky bitcoinu, kterou ovlivňuje především halving, tedy pravidelné čtyřleté snižování odměny pro těžaře za vytěžení nového bloku o polovinu.

Z modelu, jehož autorem je analytik PlanB vyplývá, že Bitcoin je na prahu nové parabolické rally, která povede k novým historickým maximům. Model také predikuje, že po dalším halvingu, který je na programu 25. dubna 2024, by mohl růst až k ceně v rozmezí 400 do 1,2 milionu dolarů. Historie tohoto modelu navíc naznačuje, že vrcholy býčích trendů vždy významně překonaly samotnou predikci tohoto tohoto modelu, což naznačuje, že úroveň okolo 115 tisíc USD, kterou predikuje tento model v roce 2021, nemusí být konečná (v případě hledání cenového maxima).

Znaky zrajícího trhu?

Ředitel čínské pobočky společnosti VISA Any Lee i za pomoci dat, která poskytla firma Pantera Capital upozornil, že Bitcoin a Ethereum jsou v současnosti ve výrazně odlišné pozici, než byly v předešlém bullrunu, který vyvrcholil na ceně 20 000 dolarů za BTC a 1 400 dolarů za Ethereum.

,,Tento bullrun je odlišný. Došlo k masivnímu odlivu od vysoce spekulativních nefunkčních tokenů v roce 2017 směrem k dnešnímu Bitcoinu a Ethereum. Ukazuje to tak i Pantera Capital,“ poznamenal.

GRAF: Změna tržní kapitalizace kryptoměn v prosinci 2017 a v lednu 2021 podle typu kryptoměn.

Z grafu výše vyplývá, že Bitcoin a Ethereum mají aktuálně pod kontrolou 86% celkové tržní kapitalizace, zatímco při vrcholu předchozího býčího cyklu byl jejich společný podíl na trhu s kryptoměnami pouze 52%.

Možným důvodem této změny je, že do trhu vstupoval v roce 2020 především institucionální kapitál, nuže a firmy spekulují méně než retail a raději si vybírají nejsilnější koně v dostihu.

I tato skutečnost se však může změnit. Respektovaný investor Raoul Pal z firmy Real Vision, který už koncem roku 2020 oznámil, že 98% svého investičního portfolia prolil do Bitcoinu a z menší části i do Ethereum, se domnívá, že v dohledné době by se mohlo začít dařit i „vysokým rizikovým altcoinům.“ Naznačil tedy možnost příjezdu trendu takzvané býčí altcoinové sezóny.

Přestože celkový sentiment týkající se budoucí ceny Bitoinu v rámci tohoto bullrunu zůstává nezměněn, analytik společnosti Messara Qiao Wang upozornil, že obchodníci by měli být připraveni i na potenciální krátkodobý medvědí trh.

,,Jsme v menším medvědím trhu. Nejsem o tom dostatečně přesvědčen, abych šel do shorty a jsem si jistý, že cena bude za 6-12 měsíců vyšší než nyní. Zatím netušíme, jak nízko půjdeme, ale 20 až 25 tisíc by ublížilo býkům i medvědům.“

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Lyn Aldenová: Z dlouhodobého hlediska uspěje spíše Bitcoin než Ethereum

Zveřejněno

on

Lyn Aldenová

V poslední době převládá v souvislosti s Ethereum obrovský optimismus. Podtrhují ho i nedávné vyjádření respektovaného investora Raoula Pala, který naznačil, že ETH by mohlo v tomto býčím cyklu napodobit růst Bitcoinu z roku 2017 a finišovat až při ceně okolo 20 000 dolarů.

Zatímco ze spekulativního hlediska takový cenový strop Ethereum v tomto býčím cyklu vyloučit nelze, ačkoli se jeví být stále málo pravděpodobný, respektovaná tržní analytička Lyn Aldenová si myslí, že z dlouhodobého hlediska je Bitcoin udržitelnější kryptoměna a má větší pravděpodobnost na dlouhodobý úspěch spíše než Ethereum.

Aldenová přirovnala Ethereum k proudovým britsko-francouzským letadlům Concorde, které si získaly obrovskou popularitu, ale z dlouhodobého pohledu se staly tato letadla ekonomicky neudržitelným projektem. Domnívá se, že Ethereum je na tom podobně a mnohé případy decentralizovaných aplikací, které se na něm budují označila z tohoto důvodu za velmi spekulativní.

,,Ethereum by se mohlo v následujícím roce dařit co se týče ceny opravdu velmi dobře, ale pokud nepřetransformuje svou základní vrstvu, tak zůstává spíše spekulací o vývoji verze alfa než hotovým stabilním produktem,“ upozornila naznačující, že současné Ethereum první generace nesplňuje podmínky pro to, aby přetavilo potenciál smart kontraktů do použitelné reality. Vedle toho však naznačila, že příchodem nové generace Ethereum 2.0 by se mohlo co-to změnit.

,,Ethereum přitahuje stále více hráčské kultury a stále více experimentů. Avšak mnohé projekty vyústily do neúspěchu. Možná za dalších 5 let, kdy bude hotové Ethereum 2.0 a bude vše chvíli fungovat vedle toho, jak bude konzistentní monetární politika, by se mohlo začít Ethereum vnímat z velké části jako hotový projekt podobný Bitcoinu. Do té doby je to experimentální věc.“

Hrozba centralizovaného útoku na ETH?

Analytička upozornila, že v případě Ethereum existuje ve srovnání s Bitcoinem větší pravděpodobnost hrozby centralizovaného útoku na jeho uzly (Nody). Naznačila, že to co se buduje na Ethereum totiž může představovat reálnou hrozbu pro současný systém, což se nemusí líbit regulátorům a vládám. Pravděpodobně tím narážela na potenciál decentralizovaného financování, jehož projekty se budují právě na Ethereum.

A čím je riziko útoků na Nody Ethereum oproti Bitcoin vyšší? Ve svém příspěvku to vysvětlila takto:

,,Bitcoin byl od počátku navržen tak, aby bylo snadné provozovat celý uzel (node). U Bitcoinu to funguje dobře, protože jeho základní vrstva se zaměřuje na to, aby se dařilo dělat jednu základní jednoduchou věc – ukládání a přenos hodnoty. Je to elegantní jednoduchý blockchian.

Ethereum je však složitější a má mnohem více cílů v rámci své základní vrstvy, má komplikovanější situaci ohledně nodů a některé Dapps mají na tyto nody významné požadavky. Už od roku 2018 mnozí upozorňují na to, že Ethereum Dapp ekosystém je do značné míry odkázán na operátory velkých uzlů u třetích stran, jako je Infura. A ironické je, že Infura využívá webové služby Amazonu, takže zde máte hned dvě vrstvy centralizace.“

Pokud jde o Bitcoin, je optimističtější. ,,Bitcoin se nehýbe rychle a neničí věci tak, jak to dělají altcoiny. Pohybuje se pomalu a má tendenci věci napravovat. Čím však více nápadů a inovací se objeví v širším průmyslu digitálních aktiv, tím více bitcoinových vývojářů bude muset pracovat na protokolu a na jeho ekosystému.“

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Cardano

Šéf Cardano: Do ​​tří let bude v Africe využívat DeFi 100 milionů lidí

Zveřejněno

on

Charles Hoskinson - Cardano

Šéf společnosti IOHK a zakladatel kryptoměny Cardano (ADA) Charles Hoskinson opět potvrdil, že velkou perspektivu pro blockchain technologii vidí zejména v rozvojových zemích. IOHK, ale i celé Cardano proto výrazně zaostřuje zejména na africký kontinent.

Hoskinson v rozhovoru pro portál Cointelegraph poznamenal, že do tří let může produkty decentralizovaného financování (DeFi), které se v současnosti budují zejména na blockchainu Ethereum, používat 100 milionů Afričanů. V onom období pochopitelně věří, že svou roli sehraje v tomto aspektu kromě Ethereum i Cardano.

,,Kdo vlastně bude dělat peer-to-peer půjčky? Kdo zajistí peer-to-peer pojištění? Kdo bude dělat peer-to-peer platby? Mám pro vás novinku. Nebude to žádný chlapík žijící v New Yorku.“

Hoskinson naznačil, že Cardano má již nyní rozjeté v Africe několik partnerství a proto zde sehraje v oblasti DeFi zásadní roli. Afriku vnímá jako mimořádně důležitou zákaznickou základnu, která je zajímavá i tím, že nečelí žádnému těžkopádnému regulačnímu prostředí, jako je tomu ve vyspělejších zemích západu.

Rozvojové země jsou podle jeho názoru mnohem flexibilnější co se týče regulací, což umožní v následujících letech rychlejší adopci kryptoměnových inovací. ,,Neexistuje tam žádný JP Morgan Chase. Neexistuje tam žádný masivní starý finanční systém, který by dominoval a všechno kontroloval,“ upozornil.

Defi podle Hoskinsona v konečném důsledku vytvoří likviditu pro nejchudších lidí na světě a umožní jim budovat bohatství, vedle toho, jak si ho budou schopni i chránit. ,,Za tímto účelem jsme postavili Cardano.“

My doplňujeme, že Cardano má v oblasti defi projektů smělé ambice. Stále však čeká na spuštění fáze Goguen, která přinese na tento blockchain dlouho očekávanou možnost vytváření smart kontraktů. Očekává se, že se tak stane již v následujících měsících. Zatímco však jde jen o příslib, defi projekty na tomto blockchainu fungovat nemohou a tak stále hraje dominantní roli v tomto sektoru především Ethereum.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Ethereum

Ethery mizí z burz. Může cena vyletět až na $20 000?

Zveřejněno

on

ethereum

V souvislosti s kryptoměnou Ethereum se objevuje stále více pozitivních fundamentů dá se říci, že ke zvýšenému potenciálu výrazného růstu hodnoty dvojky na trhu přispěl svými nedávnými vyjádřeními i respektovaný investor Raoul Pal.

Šéf společnosti Real Vision, který už loni upravil své investiční portfolio tak, že 98% přeskupil do Bitcoinu a Ethereum, totiž před pár dny naznačil, že cenový vývoj Ethereum mu mimořádně nápadně připomíná Bitcoin v úvodu roku 2017. Vzhledem k respektu, který si Rauol Pal vybudoval mezi investory, se jeho vyjádřením přikládá poměrně velká vážnost.

,,Wow, to opravdu? Ethereum je identické v ceně i struktuře v momentě, kdy má ve srovnání s Bitcoinem stejný počet aktivních adres? Myslel jsem si, že je to jen bezcenný shitcoin ???,“ zeptal se nejprve na Twitteru a následně v dalším „tweetu“ doplnil zajímavý údaj: ,,Tržní strop Ethereum roste ještě rychleji, než u Bitcoinu (od momentu dosažení 1 milionu aktivních adres).“

Zatímco Bitcoin si získává na popularitě díky stále častěji zmiňovanému přirovnávání k hedgeu vůči inflaci, Ethereum je ekosystém, na kterém se budují zajímavé decentralizované projekty. Obrovský potenciál podle mnoha odborníků dřímá zejména v DeFi sektoru. Dokonce to tento týden naznačil i šéf amerického regulátora bank OCC Brian Brooks.

,,Nazývejte mě bláznem, ale pevně věřím, že Ethereum do roka až dvou dosáhne ceny 10 až 20 tisíc dolarů. A tentokrát absolutně zaslouženě. Ethereum se pevně etablovalo a stává se univerzální vrstvou pro vypořádání hodnot na internetu vedle toho, jak je hodnota ETH krytá maximálním poměrem poptávky a nabídky,“ uvedl na Twitteru ETH developer antiproszntechis.eth.

Hodleři stahují ETH z burz

V souvislosti s Ethereum se však nemusíme bavit o potenciálním růstu ceny pouze na základě vyjádření pár respektovaných osobností. Silným bullish signálem jsou i konkrétní čísla, která naznačují velký potenciál.

Analytická platforma CryptoQuant upozornila, že na burzách se aktuálně nachází jen 8,1 milionu ETH, což je o 27% méně Etherů, než bylo dva dny dozadu. Alex Saunders na Twitteru zas doplnil, že jen za posledních několik hodin kleslo množství ETH na burzách z 10 milionů na osm. ,,Protože v dlouhodobějším horizontu se očekávají ceny 5, 10 a 20 tisíc dolarů za Ethereum tak silně pochybuji, že hodleři budou nyní prodávat ETH za tisíc nebo dva tisíce dolarů, „doplnil.

Ve zkratce to znamená hlavně to, že ethery v rychlém tempu stahují z burz na soukromé peněženky, což je znakem, že jejich držitelé je neplánují v dohledné době prodávat (což vytváří tlak na stranu nabídky a potenciál dalšího růstu ceny).

Trend výběrů ETH z burz není zcela nový. Analytická platforma Glassnode uvedla, že současné množství ETH na burzách je nejníže od července 2018. Aktuálně jde jen o sedm procent celkové nabídky. Nuž a doplňujeme ještě jedno zajímavé číslo – od května 2020, kdy bylo na burzách rekordních 14,1 milionu ETH, klesl jejich počet na burzách o 42,5%.

https://twitter.com/AlexSaundersAU/status/1349865093761122305

Saunders k těmto číslům doplnil: ,,Všichni víme, co se stalo, když začala poptávka převyšovat nabídku u Bitcoinu. Jeho cena se za 90 dní zvýšila čtyřnásobně.“

Poukázal tím na to, že množství Bitcoinů na burzách kleslo od března 2020 o 21% a od října 2020, kdy začal prudký růst ceny BTC z 12 000 USD na 40 000 USD o 4,5%. Aktuálně na základě dat Glassnode je k dispozici na obchodování jen 22% stávajících BTC. Zbývajících 78% je takříkajíc nelikvidních – připadají hodleři, kteří s nimi dlouhé období vůbec nehýbou a adresám, na kterých se nacházejí Bitcoiny, ke kterým se ztratil přístup.

zdroj: cointelegraph.com, cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Analýza: Tržní sentiment a pohled na Bitcoin, Ethereum, Litecoin a SP500

Zveřejněno

on

Dnešní analýzu Bitcoinu, Etherea, Litecoinu a SP500 přináší Petr Plecháč – analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Sentiment na trzích

V prvním obchodním týdnu 2021 se udály věci, díky kterým bychom za normálních okolností mohli být svědky panických výprodejů na akciových trzích, zpevňování zlata a přílivu kapitálu do bezpečných přístavů. Ve Spojených státech byla potvrzena modrá vlna demokratů, kteří díky vítězství v Georgii ovládli Senát a už teď zvolávají, že jejich první krok bude navýšení stimulů pro každého Američana na 2 000 USD. Taková čtyřčlenná rodina si přijde na 8 000 USD a další benefity… no nebrali byste to?

Všechny tyto peníze jednoho dne skončí na trzích a stím také nyní investoři kalkulují. Kalkukuje se ale i s pandemií koronaviru, která je ještě stále tématem číslo jedna, i když to tak na první pohled nemusí vypadat. Počty nakažených ve Spojených státech rostou i o 300 000 za den a bude na Joe Bidenovi a jeho administrativě, aby s něčím přišla. Nepošle Biden spolu s šekem na 2 000 USD všem Američanům i příkaz „stay at home“? Očkování jde pomaleji, než se předpokládalo, objevují se nové mutace viru a nic jiného než plošné omezení nezabírá. V Číně roste počet infekcí (zveřejněná data krát 3-4) a tuhá zima teprve přichází.

Všemi médii proběhly obrázky o napadení Kapitolu příznivci Donalda Trumpa, na kterého se nyní chystá další impeachment a který již přišel o svůj oblíbený komunikační prostředek, účet na Twitteru. Podle FBI se příznivci chystají na další akci 20. ledna 2021, kdy má proběhnout inaugurace nového prezidenta Spojených států Joe Bidena.

Mezi USA a Čínou to vře a pokračování Trade Wars je na spadnutí, finanční kondice USA je na minimech a státní dluh na maximu. Vítejme v roce 2021, kam si přinášíme řadu nevyřešených problémů, vyhrocený sentiment a natěšený retail, prahnoucí po rychlém zbohatnutí. V neposlední řadě jsme svědky výprodejů na kryptoměnách a řada nováčků vytahuje otázku, zda Bitcoin opravdu není FAKE.

 

Videokomentář

Analýza kryptoměn ve videu v čase od 1:30 do 12:30.

 

Analýza Bitcoinu

Nelze začít jinak než aktuální korekci na nejznámější kryptoměně Bitcoinu. Od historického maxima na cca 42 000 USD trh oslabil o téměř 30 % a momentálně se jeden BTC obchoduje za 36 000 USD. Cenové pohyby na kryptoměnách a altcoinech jsou nyní tak divoké, že při dopsání analýzy musí autoři ještě dodatečně zkontrolovat kurz a přepsat polovinu údajů.

Korekci Bitcoinu očekával téměř každý, ale když konečně přišla, nelze se ubránit myšlence, zda nebyl růst od 20 000 USD přece jen trochu přehnaný a nemá trh namířeno právě tam. Otestování předchozího ATH je ale naprosto v pořádku, obzvlášť když se jedná o tak významnou cenovou úroveň. Zároveň případný pokles trhu o 50 % není u kryptoměn nic neobvyklého a většinou se jedná pouze o dobré nákupní příležitosti.

Základní support a resistence oblasti na BTC/USD tvořené konfluencí Price Action a Volume Profile.

Po tak rozsáhlé korekci bude potřeba být připraven na negativní články zatracující celý kryptosvět a predikující kolaps. Myslete jen na to, že když cena rostla, pěli pro změnu všichni jen ódy 🙂

 

Analýza Etherea

Ještě hlubší korekci předvedlo těsně před dosažením historického maxima také Ethereum. Poslední break vzhůru je ukázkový falešný průraz, po kterém obvykle přichází déletrvající sestupný trend. Ethereum má v grafu důležitou cenovou oblast mezi 770 až 900 USD, kde trhu chybí doplnit objem, tedy zjistit opravdový zájem obchodníků a investorů.

Významné support a resistence oblasti jsou vyznačeny v grafu. Tím základním indikátorem je zde jako vždy vývoj na Bitcoinu.

Analýza Litecoinu

Litecoin, pomyslné digitální stříbro světa kryptoměn, opět dostál svému jménu. Stejně jako v případě fyzického kovu i zde jsme byli svědky v případě problému a oslabení mnohem silnější reakce směrem dolů než u slavnějšího Bitcoinu (zlata). Litecoin se nachází daleko od svého historického maxima a za jeden den korigoval o 35 %. Investování do Litecoinu se tak i nadále ponese ve znamení vysokého rizika vzhledem k nejasnému potenciálu.

Analýza SP500

Není třeba si při analýze kryptoměn nalhávat, že se jedná o zcela nezávislý svět, který stojí jen na poptávce a nabídce, a vnější makroekonomické dění se jej nedotýká. Při porovnání cenového vývoje zlata, ropy, SP500 či Bitcoinu zjistíme, že březen 2020 znamenal pro zmíněné instrumenty dno, a nyní se všechny obchodují blízko svého lokálního nebo historického maxima. Nálada investorů se promítá do všech aktiv, žijeme totiž ve velmi provázaném světě.

Americký akciový index SP500 je podporován fiskálními stimuly, ale také slabým dolarem nebo neatraktivními dluhopisy. Není tajné, že většina amerických akcií je nadhodnocená a že valuace některých firem hraničí s šílenstvím  podobným při dot-com bublině. Můžeme být svědky poklesu Bitcoinu pod 20 nebo dokonce pod 10 000 USD? Zásadní bude právě vývoj na akciových indexech. Pakliže zde dojde k panickým výprodejům, kdy se investoři zbavují všeho, co není „cash“, je i to možné. Naopak další růst akciového trhu díky fiskálním stimulům, které vedou k oslabování amerického dolaru, přinese na Bitcoinu zřejmě nová historická maxima.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Petr Plecháč je analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz. Na trzích se pohybuje 10 let a zaměřuje se na forex, komodity, akcie a kryptoměny. Pro analýzu trhů využívá především Price Action, Market Profile a COT, s celkovým náhledem na tržní sentiment.

Pokračovat ve čtení

Ethereum

Ethereum na ATH Google Trends. Napodobí jízdu Bitcoinu?

Zveřejněno

on

Ethereum

Zatímco Bitcoin ještě podle dat Google Trends nedosáhl svých nových rekordů v míře vyhledávání a tedy stále připadají na prosinec 2017, kryptoměně Ethereum (ETH) se to už podařilo. Jinak řečeno slovo „Ethereum“ nebylo v historii nikdy tak výrazně vyhledávané, než je právě dnes.

Ethereum podle dat analytického nástroje Google Trends překonalo i svůj rekord z 13. ledna 2018 – data, kdy druhá nejhodnotnější kryptoměna na trhu dosáhla své dosud nejvyšší ceny 1432,88 USD. Očekává se, že v rámci tohoto býčího trhu by ji mohla hravě překonat, čemuž nahrávají mnohé faktory související s pokrokem, kterých dosáhla od onoho období ve vývoji a adopci služeb, které jsou na jejím blockchainu postavené.

Na druhou stranu je třeba uvést, že Ethereum je v míře vyhledávání stále daleko za Bitcoinem, který svého nového maxima v tomto směru ještě nedosáhl (aktuálně je na přibližně 65%). Jinak řečeno v hrubých číslech se Ethereum nyní vyhledává 5krát méně než Bitcoin.

Zajímavým údajem je to, že o Ethereum je nejvýraznější zájem podle Google Trends v zemích Kosovo, Severní Makedonie, Slovinsko, Nigérie a Čína.

Portál Cointelegraph vybral i další zajímavá klíčová slova související s kryptoměnami a procentně vyjádřil míru jejich současného vyhledávání oproti jejich historickému maximu. Vyčíst z nich lze hlavně současný chladný zájem o kryptoměnu litecoin a obzvláště fork Bitcoinu s názvem Bitcoin Cash.

 • Ethereum: 100%
 • DeFi: 90% (od maxima dělí 10%)
 • Ethereum Classic: 87%
 • Crypto trading: 84%
 • Bitcoin: 65%
 • Dapp: 63%
 • Digital currency: 60%
 • Vitalik Buterin: 56%
 • Tether: 45%
 • XRP: 42%
 • Satoshi: 42%
 • Smart contract: 41%
 • Blockchain: 41%
 • Cryptocurrency: 29%
 • Litecoin: 14%
 • Bitcoin Cash: 9%

Známý krypotměnový býk Raoul Pal z firmy Real Vision, který koncem roku 2020 přiznal, že do Bitcoinu a Ethereum vložil 98% svého investičního portfolia, mezitím poznamenal, že Ethereum se mu aktuálně jeví na grafu velmi podobně jako Bitcoin koncem roku 2016 respektive počátkem roku 2017 před hlavní fází jeho dosud nejvýraznějšího býčího cyklu s největším procentním nárůstem.

Raoul Pal také upozornil, že cena Ethereum je aktuálně přibližně stejná, jakou měl Bitcoin v úvodu roku 2017 s rovněž podobným tržním stropem. Při zohlednění silné technické struktury a výrazné aktivity uživatelů na této síti je proto pravděpodobné, že Ethereum může předvést opravdu velké divadlo. ,,Vypadají přesně stejně v cenové struktuře (Ethereum nyní a Bitcoin v úvodu roku 2017). Je to bizarní, vše je to Metcalfeho zákon,“ konstatoval.

Pozn: Metcalfeho zákon říká, že efekt telekomunikační sítě je úměrný druhé mocnině počtu připojených uživatelů systému.

Podle Pala stejně jako Bitcoin i Ethereum zaznamenalo exponenciální růst aktivních uživatelů a to hlavně díky rozvoji DeFi sektoru. V lednu 2021 dokonce překročila hodnota všech uzamčených mincí v rámci DeFi projektů 20 miliard dolarů, zatímco v polovině roku 2020 to byla jen jedna miliarda USD.

Na vyjádření Raoula Pala navázal analytik známý pod pseudonymem „DCinvestor“. Ten potvrdil jeho slova, když zdůraznil, že začátkem roku 2017 si také nikdo nemyslel, že Bitcoin dosáhne ceny 20 000 dolarů.

,,Samozřejmě trh se nestará o to, co si lidé myslí. Všechno je to o nabídce, poptávce a reflexivitě. Podle všech indikací se tento cyklus ve všem zvětšuje. V roce 2017 jsme měli velmi málo fondů miliardářů (v trhu),“ doplnil.

Zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Ethereum

Ethereum v top 100. V DeFi je uzamčených 20 miliard USD

Zveřejněno

on

ethereum

Když jsme včera psali, že Bitcoin se dostal díky růstu své ceny a celkové tržní kapitalizace na prestižní seznam 10 nejhodnotnějších aktiv a v dohledné době může v tomto směru konkurovat už i firmám jako jsou Tesla, Tencent či dokonce Facebook, ještě neplatilo, že v první stovce byla jiná kryptoměna. Růstem hodnoty Ethereum za předešlých 24 hodin se to však změnilo.

Podle dat platformy AssetDash je tržní kapitalizace Ethereum v tomto čase tak vysoká, že druhá nejhodnotnější kryptoměna na trhu již jednoznačně patří do první stovky tohoto pořadí. Při ceně 1200 dolarů (v době psaní tohoto článku) je dokonce už na 70. místě. Pro ilustraci kapitalizace Ethereum je vyšší, než hodnota akcií bank Wells Fargo & Company či Citigroup. Za Ethereum jsou i veřejně obchodované firmy jako Philip Morris, Shopify, Starbucks, Sony Corporation, Astrazeneca, Boeing či General Electric.

Přestože jsme v předešlých dnech upozorňovali, že Ethereum trápí problémy se škálováním a vysokými poplatky, je třeba zdůraznit, že na tomto blockchainu se děje opravdu mnoho zajímavého. Je to suverénně nejpoužívanější smart-kontrakt blockchain na scéně, čehož důkazem jsou například i údaje o adopci DeFi sektoru, který si našel své nynější působiště právě na Ethereum.

Celková hodnota uzamčena v DeFi projektech (TVL = Total value locked) překonala již magickou hranici 20 miliard dolarů. Informoval o tom web DeFi Pulse, který podrobně sleduje dění v tomto sektoru.

Zajímavé je, že jen 2 měsíce dozadu šlo o méně než polovinu této hodnoty. Decentralizované burzy, systémy a deriváty tak za necelých 60 dní „přilákaly“ kapitál o hodnotě 10 miliard dolarů.

https://twitter.com/defipulse/status/1346600466747109376

Lídrem žebříčku ze samotných projektů je Maker a jeho řídící protokol stablecoinu DAI, v rámci kterého je aktuálně uzamčena hodnota 3,98 miliardy USD. Následující lending platforma Aave s hodnotou 2,64 miliardy a decentralizovaná směnárna Uniswap postavená na Ethereum s TVL na úrovni 2,47 miliardy USD.

Je však třeba upozornit, že zvýšená hodnota uzamčených tokenů v rámci DeFi projektů nemusí souviset jen s tím, že by v průběhu dvou měsíců stoupla adopce tohoto rozvíjejícího se sektoru dvojnásobně. Vliv na rostoucí hodnotu uzamčených tokenů totiž má i samotný růst hodnoty kryptoměny Ethereum, která se také uzamyká v rámci těchto projektů.

Na druhou stranu je ale také pravdou, že počet uzamčených etheru v DeFi mezi říjnem 2020 a dneškem, tj. úvodem ledna 2021, se výrazně snížil. Zatímco v onom období bylo v rámci DeFi uzamčených 9,44 milionu ETH, v současnosti je to kolem 6,8 milionu ETH (čili pokles o 2,64 milionu ETH). Odliv ETH z DeFi projektů se však dal očekávat, protože mnoho ETH se z DeFi projektů přesunulo do aktivního stakingu na Ethereum 2.0, který byl spuštěn koncem roku 2020.

GRAF: ETH uzamčené v rámci DeFi projektů

zdroj: decrypt.co

Pokračovat ve čtení

Ethereum

Zajímavý nový způsob jak se zapojit do stakingu Ethereum

Zveřejněno

on

ethereum

Ve včerejším článku jsme zmiňovali rostoucí problémy s vysokými transakčními poplatky na blockchainu Ethereum, které souvisí hlavně s omezenými scaling možnostmi tohoto blockchainu fungujícího podobně jako Bitcoin na Proof of Work konsensu (těžbě). Finálním řešením tohoto problému má být dokončení nové generace Ethereum 2.0 v podobě kompletního přechodu na Proof of Stake (PoS). Jeho úvodní fáze již započala, ale má svá omezení týkající se stakingu a uzamykání mincí ETH.

Problémem při přímém stakovaní Ethereum (kromě toho, že musíte mít minimálně 32 ETH) je to, že uživatelé, kteří se rozhodnou takto zhodnotit své Ethery, nevědí, kdy se k nim dostanou zpět. V rámci „fáze 0“ Ethereum 2.0 je totiž zpětný výběr uzamčených ETH nemožný a realizovatelný bude nejdříve po dokončení fáze 1 respektive 1.5, což se odhaduje na minimálně rok (pokud ne více). Problém to představuje nejen pro držitele ETH, kteří by mohli zvažovat prodej, ale i pro ty, kteří by rádi mezitím využívali příležitosti, které ETH přináší nově vznikající DeFi sektor.

S částečným řešením, které získalo tento týden svůj zásadní upgrade, přišla služba s názvem Lido. Ta byla spuštěna již v říjnu 2020, kdy vstoupil kapitál na rozvoj od několika firem zaměřených na rizikové investice a také od známých DeFi developerů jako jsou Stani Kulechov v AAVE lending protokolu či Kain Wawrick z derivátového protokolu Synthetix. Její pointou bylo umožnění stakovat ETH na Ethereum 2.0 formou výměny za tokeny stETH, které mají stejnou hodnotu jako ETH a je tedy možné je dále používat (s možností zpětné výměny za původní ETH uzamčeny v rámci stakingu).

Mělo to však jeden problém. Tokeny Stethata sice odpovídaly hodnotě nativního ETH, avšak ne všechny protokoly v rámci DeFi sektoru je podporovaly. Jinak řečeno tyto stETH nebylo možné využít při různých automatizačních finančních protokolech, které poskytují půjčky, úroky z vkladu či při možnostech swapů mezi digitálními aktivy.

Společnost Curve Finance, která je známá svými efektivními swapy mezi dolarovými stablecoiny a jinými podobnými aktivy, nicméně oznámila spuštění nového „trading poolu“ mezi nativními tokeny ETH a StETH. Tento pool umožní uživatelům přepínat mezi těmito dvěma digitálními aktivy s minimálními cenovými skluzy.

V praxi to znamená to, že ti, kteří drží StETH (které získali přes Lido výměnou za ETH, které uzamkli v rámci stakingu), si mohou tyto StETH a vyměnit za ETH a tyto ETH použít v rámci DeFi protokolů. Následně budou moci realizovat i zpětnou výměnu za stETH a tudíž jejich cesta k původním uzamčeným ETH, které uzavřely v rámci úvodní fáze Ethereum 2.0 bude stále existovat.

Nový produkt od Curve může být vítaným vylepšením pro všechny uživatele, kteří se chtěli zúčastnit stakingu, ale zároveň chtěli využívat příležitosti, které přináší rozvíjející se trh s DeFi.

,,Rychlá integrace nového tokenu stETH do stávajícího protokolu Curve DeFi ukazuje rostoucí sílu síťového efektu Ethereum a pozoruhodnou úroveň koordinovaného vývoje, kterého mohou decentralizované protokoly dosáhnout,“ zhodnotil tuto novinku portál decrypt.

zdroj: decrypt.co

Pokračovat ve čtení

Facebook

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk / com © 2021