Connect with us

Bitcoin

SHRNUTÍ: Co přinesl první den Coinbase na burze? I skrytý odkaz v BTC síti

Zveřejněno

mesto
Pixabay.com

14. duben 2021 byl mimořádně významným dnem pro americkou kryptosměnárnu Coinbase a čas možná ukáže, že i pro celý průmysl točící se kolem kryptoměn. Coinbase se totiž stala první velkou výhradně kryptoměnovou společností, která vstoupila na prestižní burzu NASDAQ. Tedy mezi velké hráče.

Coinbase v průběhu úvodního obchodního dne debutovala na Nasdaq na ceně 381 dolarů, přičemž vrchol našla na hodnotě 424 USD ještě před tím, než se propadla na 310 dolarů a obchodní hodiny ukončila na ceně 328 USD. První den obchodování akcií $ COIN byl tedy mimořádně rušný a volatilní a přestože akcie Coinbase nakonec skončily na nižších hodnotách, než se začaly obchodovat, stále šlo o 31% nárůst oproti avizované referenční ceně 250 USD za jednu akcii $ COIN.

Zalistování Coinbase na burze NASDAQ bylo ostře sledovanou záležitostí celé kryptoměnové scény a vypadá to tak, že ovlivnilo i hodnotu Bitcoinu. Ten měl za sebou také volatilní den, během kterého atakoval cenu 65 000 USD, ale také padl až k hodnotě 61 000 USD. Aktuálně se obchoduje někde kolem úrovně 63 000 USD.

Podle portálu AssetDash.com se Coinbase po prvním dni zařadila na 143. místo největších veřejně obchodovaných společností s kapitalizací přes 85 miliard dolarů. Jen pro ilustraci Facebook debutoval na burze s kapitalizací 104 miliard dolarů, přičemž dnes je hodnota jeho akcií 864 miliard dolarů (6. největší obchodovaná firma na světě).

Akcie jiných „krypto“ firem padaly

Vypadá to tak, že rušný den Coinbase měl nějaký vliv i na hodnotu akcií jiných veřejně obchodovaných firem, které z části souvisí s Bitcoinen. Hodnoty akcií Microstrategy, Square, PayPal a Tesla, čili firem, které buď mají BTC ve svých rozvahách, nebo je nabízejí ke koupi a prodeji, se svorně propadly. Microstrategy oslabilo o 13%, Square o 5,5%, PayPal o 3% a Tesla o 4%.

Skrytý odkaz Coinbase ve vytěženém bloku

Coinbase u příležitosti vstupu na NASDAQ oslavila tento moment i zakomponováním zprávy do bitcoinového blockchainu. Do prvního bloku BTC, který se podařilo vytěžit F2Poolu, zakomponovali odkaz:

„NYTimes 10 / Mar / 21 House Gives Final Approval to Biden ‚s $ 1.9T Pandemic Relief Bill.“

Jde o odkaz týkající se události z 10. března 2021, kdy prezident Joe Biden schválil nový stimulační balíček na podporu americké ekonomiky v hodnotě 1,9 bilionu amerických dolarů, který z pohledu fanoušků Bitcoinu přispěje k znehodnocení amerického dolaru a reálnému nárůstu chudoby v USA. Vyzdvihuje však vedle toho hodnotu Bitcoinu jako udržitele hodnoty pro jeho deflační charakter.

Odkaz od Coinbase připomíná vůbec první bitcoinový blok, do kterého záhadný tvůrce BTC Satoshi Nakamoto zakomponoval zprávu:

„The Times 03 / Jan / 2009 Chancellor on brink of second bailout for banks.“

V roce 2009 takto Satoshi Nakamoto naznačil smysl Bitcoinu v období finanční krize, kdy se začala řešit špatná situace kvantitativním uvolňováním. Paralely mezi oběma příspěvky, které se zvěčnily v BTC blockchainu, jsou tedy zjevné.

Kryptoprůmysl vytvoří novou vlnu společnosti

Zakladatel firmy Brian Armstrong poskytl právo prvního rozhovoru po zalistování televizi CNBC. Tento rozhovor byl však natočen předem a CNBC ho zveřejnila až po spuštění obchodování akcií Coinbase.

Armstrong v něm vyjádřil přesvědčení, že tento moment vytvoří zázemí pro vznik nové vlny úspěšných kryptofirem, podobně jako to bylo kdysi u internetu. Naznačil tím, že mezi zalistování Coinbase na NASDAQ mohou být paralely s rokem 1995, kdy se stala veřejně obchodovanou firmou společnost Netscape, což je významný okamžik pro firmy tehdy začínajícího internetového průmyslu.

Armstrong připomněl, že v časných začátcích internetu se některé země snažily s internetovou vlnou bojovat, zmínil například Čínu. ,,Ukázalo se však, že pro země se stal internet obrovskou výhodou, protože díky němu vznikly všechny ty nové společnosti, které dnes patří mezi největší na světě. Totéž se nyní stane s kryptoměnami.“

CEO Coinbase zároveň potvrdil, že vznik národních kryptoměn, tedy digitalizovaných verzí dolarů, eur či juanů, je jen otázkou času. ,,Domnívám se, že každá velká země bude mít v blízké budoucnosti vlastní kryptoměnu pod kontrolou centrální banky.“

Pokud jde o přístup vlád ke kryptoměnám věří, že ty, které v nich budou hledat pozitiva, udělají dobře. Domnívá se, že kryptoměny se stanou jakýmsi doplňkem tradiční ekonomiky a „vlády, které je příjmou, budou mít z toho obrovský užitek společně s jejich občany.“

Akcie Coinbase se dostaly i na Binance

Ačkoli burza Binance je přímou konkurencí Coinbase, rozhodla se historický okamžik Coinbase využít a sdělit zalistování tokenizovaných akcií COIN na své platformě. Akcie Coinbase jsou tedy dostupné na obchodování i touto formou v páru s BUSD, což je stablecoin vázán na americký dolar přímo z dílny Binance.

Oznámení o zalistování tokenizovaných akcií Coinbase na Binance přišlo jen pár dní poté, co se prvním akciovým titulem, který je možné obchodovat na Binance, staly akcie firmy Tesla.

Burza Binance zároveň pogratulovala Coinbase k zalistování na NASDAQ „tweety“, v jejichž grafice je uvedeno: ,,Gratulujeme k vašemu IPO, Coinbase. Vy se postaráte o Wall Street, my se postaráme o všechny ulice (all Streets) „.

zdroje: decrypt.co, decrypt.co

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Populárne