Connect with us

Kryptoměny

Tether kauza: 2,5 milionu dokumentů jako důkaz postačí?

Zveřejněno

tether

Společnost IFinex, která je alfa-mater firem Tether a Bitfinex, předloží newyorské generální prokuratuře (NYDG) v souvislosti s vyšetřováním, jehož předmětem je i to, zda je stablecoin Tetheru (USDT) opravdu stoprocentně krytý, více než 2,5 milionu důkazných materiálů.

Soudní spor mezi New York Attorney General (NYAG) a firmou IFinex začal již v květnu 2019 na popud kauzy, podle níž IFinex využil zdroje firmy Tether v hodnotě 850 milionů dolarů, aby kryl ztráty sesterské firmy kryptoměnové burzy Bitfinex. Předmětem šetření se následně stalo i zmíněné krytí tokenu USDT, který má kopírovat hodnotu amerického dolaru 1: 1.

Impulsem pro toto vyšetřování byly množící se spekulace, které jednak k tomuto předpokladu přispívaly (například firma Tether neudělala nezávislý audit) a také studie, které naznačovaly, že prudký příliv nových USDT do oběhu může manipulovat s cenou Bitcoinu.

Předložení více než 2,5 milionu dokumentů o tom, že USDT je ​​opravdu krytý aktivy ve stejné nebo vyšší hodnotě, než je počet USDT v oběhu (aktuálně téměř 25 miliard), by mohl minimálně na nejbližší dobu tyto obavy uklidnit.

IFinex kromě toho požádal nejvyšší soud New Yorku o poskytnutí několika dalších týdnů, aby mohla k těmto dokumentům doložit další doplňující informace „s cílem poskytnout kompletní aktualizaci nebo naplánovat konferenci k předjednání otevřených bodů.“

Podle zástupce firem Bitfinex a Tether Stuarta Hoegnera aktuálně probíhá komunikace o nejasnostech s prokuraturou státu New York na vysoké úrovni, přičemž doplnil, že se těší na její pokračování.

CTO společnosti Tether Paolo Ardoino a zmiňovaný advokát Stuart Hoegner byly před pár dny hosty podcastu Petra McCormacka „What Bitcoin Did“, v němž přiznali, že jedním z hlavních úkolů Tetheru v roce 2021 bude zvýšená míra transparentnosti, aby se směrem do budoucna podobným problémům vyhnuli. Hoegner však divákům připomněl, že „každý jeden Tether (USDT) v oběhu je 100% krytý rezervami firmy a nikdy se neudál ani jeden případ, kdy by Tether nebyl schopen vykoupení“.

Ke kauze Tether a jeho možném vlivu na cenu Bitcoinu se vyjádřil i šéf oddělení pro rozvoj burzy Kraken Dan Held, který konstatoval: ,,Obavy, že jeden stablecoin, který představuje pouze 3% tržní kapitalizace Bitcoinu, by mohly Bitcoin poškodit, jsou absurdní. To, že emise Tetheru narostla, když Bitcoin rostl, rovněž neznamená, že to způsobil Tether. Rostl i USDC, další populární stablecoin, což je docela intuitivní, protože lidé se zapojují do využívání peněz, které mohou použít na možnosti arbitráže,“ dodal.

zdroj: decrypt.co

Populárne