Connect with us

Bitcoin

Těžaři vydělávají už téměř 1 BTC za blok. Je to dobrá zpráva nebo problém?

Zveřejněno

Bitcoin ťažba
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Portál decrypt odvolávající se na analytické data platformy Clark Moody Bitcoin informoval, že bitcoinoví těžaři aktuálně vydělají jen z transakčních poplatků v průměru 0,97 BTC za jeden vytěžený blok – to je v současnosti zhruba 48 tisíc dolarů.

Uvedené číslo 0.97 BTC za 1 blok je odvozeno od průměru posledních 2000 vytěžených bloků. U některých z nich byly tedy celkové transakční poplatky i ve vyšší hodnotě než 1 BTC.

Odměna pro těžaře Bitcoinu sestává ze dvou zdrojů – ze samotných BTC, které při vytěžení každého bloku vytěží a z transakčních poplatků, které dostanou od zadavatelů transakcí v tomto blockchainu.

První část odměny – tedy počet vytěžených Bitcoinů, se však těžící každé čtyři roky snižuje o přesnou polovinu (říká se tomu halving). Zatímco na začátku existence BTC těžili až 50 BTC za jeden blok (10 minut), v současnosti je to už jen 6.25 BTC. Po halvingu v roce 2024 to bude už jen 3.125 BTC za jeden blok. To znamená, že těžaři budou muset vydělávat více z transakcí, aby se jejich příjmy nesnížily (nebo bude muset cena BTC opět výrazně stoupnout). V současnosti tvoří příjmy těžařů z transakcí okolo 13,47% jejich celkových příjmů (vytěžené BTC + transakční poplatky).

Současný stav je takový, že za transakci Bitcoinu můžete klidně zaplatit už i 20 dolarů. Transakce BTC se z tohoto důvodu stávají v rámci základní první bitcoinové vrstvy pro méně solventní retail téměř nepoužitelné. Pochopitelně nikdo nebude platit například za kávu o ceně 2,50 EUR dohromady 22,50 EUR (cena kávy + poplatek) a stejně tak málokdo bude investovat do BTC například 50 USD, pokud ví, že si připlatí na poplatcích dalších 20 USD.

Je to tedy pro Bitcoin dobré nebo špatné?

V první řadě je třeba říci, že těžaři musí být dále motivováni těžit Bitcoin. Pokud by totiž jejich zájem klesal, klesala by i bezpečnost sítě. Jinak řečeno z dlouhodobého hlediska potřebujeme, aby pokračovaly ve své činnosti minimálně tak jako dosud, nebo své úsilí ještě zvyšovali (generovaly vyšší hashrate, tedy výpočetní sílu).

Aby se tak stalo, musí vydělávat minimálně stejně jako nyní, nuže a jelikož od roku 2024 budou dostávat o polovinu méně Bitcoinů, budou muset vedle ceny bitcoinu stoupnout i jejich příjmy z transakčních poplatků. Je tedy možné, že v budoucnu budou transakce stát v přepočtu na dolary klidně i stovky USD.

,,Podle našeho názoru je současný stav výborné znamení,“ komentoval rostoucí příjmy z transakcí analytik Quantum Economics Pedro Febrer. ,,Vysoké poplatky znamenají přijetí, protože poplatky obvykle rostou, když se zvyšuje konkurence o přidání transakce do nejbližšího bloku.“

Febrer však přiznal, že vysoké poplatky mohou zároveň odradit některé potenciální kupce. Zejména ty, kteří mají méně peněz. Data však ukazují, že poplatky mají tendenci stoupat v době, kdy stoupá adopce Bitcoinu, což jen normální věc. To neznamená, že se nepracuje na řešení tohoto problému.

,,Existuje vývoj, jehož cílem je dostat více transakcí na jeden blok, jako jsou SegWit či Lightning Network,“ doplnil.

Lightning Network je řešení postavené na druhé vrstvě BTC sítě skrz kterou je možné realizovat transakce za minimální poplatky a expresně rychle. SegWit zas umožňuje vchod do jednoho bloku více transakcím, což vytváří tlak na nižší transakční poplatky. Ani Lightning Network a ani SegWit však v současnosti ještě nemají dostatečně vysokou míru adopce.

zdroj: decrypt.co

Populárne