Connect with us

Bitcoin

Úspěch Ripple u soudu: SEC bude muset odhalit dokumenty o Bitcoinu a Ethereum

Zveřejněno

Ripple - XRP
Ripple - XRP

Už několikrát jsme vás informovali, že společnost Ripple, která stojí za kryptoměnou XRP, čelí žalobě ze strany Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC), podle které v srpnu 2013 prodávala neregistrované cenné papíry, čímž porušila zákon a nabyla nelegálním způsobem 1, 38 miliardy dolarů.

Kauza, která vypukla naplno v roce 2020 způsobila, že hodnota kryptoměny XRP výrazně klesla a několik kryptoměnových burz ji z prevence delistovalo ze své nabídky, nebo u ní minimálně pozastavily možnost obchodování.

Nejnovější zprávy však naznačují, že firmě Ripple se podařilo dosáhnout během soudního jednání malého úspěchu. Její právní zástupci totiž přesvědčili soudkyni, aby SEC odhalila své interní dokumenty týkající se Bitcoinu a Ethereum. Znamená to, že široká veřejnost se již brzy dostane za oponu a zjistí, jak SEC v historii vnímala tyto dvě nejznámější kryptoměny z regulačního hlediska.

Ripple Labs v čele se spoluobžalovaným – ředitelem Bradem Garlinghousem a výkonným předsedou s Chrisem Laresenem chtěli dosáhnout právě tohoto stavu, aby zjistili, zda se SEC v předchozích letech nezmínila během diskusí o Bitcoinu nebo o Ethereum i XRP, což by jim mohlo posloužit jako důkaz, že vnímali XRP stejně jako Bitcoin či Ethereum – čili jako komoditu (SEC se v minulosti několikrát vyjádřila, že Bitcoin a Ethereum jsou z jejich pohledu komodity a ne cenné papíry).

,,SEC téměř 10 let sledovala jak XRP roste a rozvíjí se a přitom nevydala žádné formální pokyny, že by jejich prodej mohl být nezákonný. SEC však oznámila, že prodej dvou podobných digitálních aktiv – Bitcoinu a Ethereum nebyl prodejem cenných papírů,“ píše se v podání, které bylo určeno soudkyni okresního soudu USA Sarah Netburnové.

Ta této žádosti Ripple Labs z velké části vyhověla. Jako dokumenty, které musí SEC odhalit, označila zápisy ze schůzek a také interní poznámky. Publikovány však nebudou interní emaily zaměstnanců.

Zástupci SEC byly z tohoto rozhodnutí nemile překvapeni a argumentovali, že cílem žaloby je soustředit se na řízení aktivátorů Ripple, tedy jejích zakladatelů, kteří se podle SEC dopustili podvodu z důvodu, že si vyplatili po prodeji XRP velké odměny v hodnotách stovek milionů dolarů.

XRP se na trhu mezitím daří

Výše zmiňovaný spor mezi Ripple Labs a SEC se podepsal pod to, že XRP na rozdíl od jiných altcoinů v předešlých měsících neposilovala a ztratila svou dlouholetou pozici trojky na trhu. Hodnota XRP však v posledních dnech prudce roste, přičemž možným důvodem, proč se po 37 měsících opět obchoduje nad úrovní 1 dolaru, se věnoval článek Cointelegraph.

Článek však poukazuje na to, že důvod růstu XRP v posledních desítkách hodin je spíše technický (graf XRP byl připraven na započetí nové rally), než postavený na fundamentech. Přispěl k němu také trh jako takový, který aktuálně vyhovuje růstu altcoinům. Nejen XRP totiž zažilo v posledních dnech výraznější růst hodnoty, aniž by se v souvislosti s těmito kryptoměnami objevily významné zprávy.

Analytická platforma Santiment uvedla, že podle jejích dat v posledním týdnu výrazně stoupl počet zmínek o XRP na sociálních sítích. Platilo to však i o STX, XTZ, FTM či BTG.

Nutno však dodat, že malé úspěchy Ripple u soudu mohly také přispět k větší důvěře investorů. Nedávné zprávy z jednání totiž naznačily, že burzy a směnárny, které nabízejí XRP, se nemusí obávat, že by se jejich soudní spor přímo týkal a že by byly v ohrožení. To může vést k tomu, že XRP se postupně vrátí na všechny populární platformy.

zdroj: decrypt.co cointelegraph.com

Populárne