Connect with us

Bitcoin

Úvod do těžby Bitcoinu a kryptoměn

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

Mining ťažba Bitcoin kryptomeny

Pokud jste v oblasti kryptoměn úplným začátečníkem, je pravděpodobné, že netušíte, co se skrývá pod pojmy “těžba Bitcoinu”, respektive “těžba kryptoměn”. Ujišťujeme vás, že rozhodně nejde o činnost, na kterou potřebujete krumpáče a mnoho odvahy při kopání v 500 metrů hlubokém dole. V tomto textu si vysvětlíme, co to vlastně těžba, respektive “mining” Bitcoinu, znamená.

Slovo těžba (mining) nebylo pro tuto činnost vybrané jen tak náhodou. Stejně jako při těžbě zlata v hluboké tmavé dole jde o velmi náročný úkol. Těžba Bitcoinu se totiž provádí pomocí vysoce výkonných počítačů, které řeší složité výpočetní matematické úlohy. Jsou tak komplikované, že nemohou být řešeny ručně. Svou roli při nich hraje i štěstí a proto těžba Bitcoinu opravdu dokonale pasuje na horníka, který hledá v dole zlato. Ten kromě tvrdé roboty musí mít i štěstí, aby našel svůj vysněný poklad.

Na rozdíl od horníka, který kope do země s cílem najít zlato, má těžba Bitcoinu ještě jednu mimořádně důležitou roli. Kromě hledání “zlata” v podobě nového Bitcoinu se totiž stará i o zabezpečení a důvěryhodnost celé bitcoinové sítě. Bitcoin těžaři (mineři) totiž vedle těžby Bitcoinu dělají síť bezpečnou tím, že ověřují všechny transakce v ní provedené. Bez minerů by Bitcoin prostě nemohl existovat.

Základní fakta k těžbě kryptoměn

Drtivá většina lidí na tomto světě, tedy kromě zemí, které aktuálně trpí obrovskou inflací (Venezuela, Argentina …), důvěřuje tištěným měnám, čili americkým dolarům, eurům, českým korunám a tak podobně. Je to z toho důvodu, že tyto měny jsou pod kontrolou centrálních bank. Například v USA plní tuto funkci FED. Centrální banky mají na starosti i tvorbu nových peněz a přitom stíhají ty, kteří se pokoušejí tyto peníze  falšovat.

Samozřejmě nejde jen o papírové peníze, které máte v peněžence. Kontrola centrálních bank se týká všech takzvaných fiatových peněz v oběhu, čili i eur, dolarů či korun, které máte na svých bankovních účtech. Pod kontrolu těchto orgánů spadají i transakce, které realizujete kreditními kartami VISA či Mastercard. Centrální banky mají prostě kontrolu nad všemi penězi, jak jste je znali dosud. S výjimkou Bitcoinu a několika dalších decentralizovaných kryptoměn.

Bitcoin je největší DECENTRALIZOVANÁ měna. Není regulována žádným ústředním orgánem. Americký FED ani Evropská centrální banka nemůže a ani nedokáže přijít s nařízením, aby Bitcoin v oběhu nějakým způsobem zrušila, smazala, nebo ho vytvořila více. Zatímco bude existovat bitcoinová síť, Bitcoin bude existovat bez ohledu na to, co na to říkají světové vlády. Aby však tato síť – říkáme jí blockchain, mohla fungovat a tudíž existovat, potřebujeme na to těžaře (minery).

Existenci blockchainu Bitcoinu podporuje síť miliónů počítačů po celém světě, kterou řídí Bitcoin mineři. Jak jste již možná pochopili, tato síť plní u bitcoinu stejnou roli jako FED nebo Evropská centrální banka u fiatových peněz. Zastupuje také platební systémy jako jsou VISA či Masterdard. Stejně jako centralizované instituce u běžných peněz, těžaři ověřují transakce a kontrolují, zda jsou správné. Na rozdíl od ústředních orgánů jsou však rozmístěni po celém světě a zaznamenávají údaje do veřejného seznamu, ke kterému mají přístup všichni, dokonce i vy.

Když někdo v bitcoinové síti uskuteční nákup nebo prodej pomocí bitcoinu, nazýváme to transakcí. Stejně jako když pošlete peníze z vašeho účtu v bance XX na účet vašeho přítele v bance XY. Při tomto převodu však potřebujete asistenci vaší banky a banky vašeho přítele. Zároveň peníze svěřujete do rukou bank, čili jim musíte důvěřovat. U transakcí Bitcoinu plní úkoly bank těžaři (mineři) a to tak, že všechny transakce shlukují do takzvaných “bloků” a přidávají je do veřejného seznamu, který nazýváme blockchain. Z blockchainu však tyto transakce smazat nedokážou.

Když těžaři přidají nový blok transakcí na blockchain, součástí jejich práce je zajistit, aby byly tyto transakce provedeny správně. Nejdůležitějším úkolem je ověřit, zda Bitcoin či jiná kryptoměna fungující na stejných principech, nebyl duplikovaný (říkáme tomu double spending). Při tištěných penězích se to stát nemůže, protože když dáte 20 eur do rukou prodavačky, jsou již v jejích rukou. Při kryptoměnách je to však teoreticky možné.

Digitální měny se totiž dají relativně snadno reprodukovat. U bitcoinu nebo jiných digitálních měn existuje proto riziko, že se někdo může pokusit o podvod tím, že udělá kopii svého bitcoinu a pošle ho jinému účastníkovi, dokud on bude stále držet “svůj” originál. Úkolem těžařů je tomu zabránit.

V době psaní tohoto článku se počet denních ověřených transakcí pohybuje mezi hodnotami 300 000 až 600 000. To představuje spoustu práce pro těžaře, kteří musí každou transakci ověřit, což je dalším velkým rozdílem mezi nimi a centrálními bankami. Aby byly motivováni vykonávat tuto činnost, jejich odměnou je vytížení nových Bitcoinů vždy, když přidají nový blok do blockchainu. V roce 2019 jde o odměnu 12.5 BTC za každý jeden vytížen blok, ale tato odměna se každé čtyři roky snižuje o polovinu. Říká se tomu halving. Nejbližší se sníží v roce 2020 na 6.25 BTC.

Snižováním odměny pro těžaře se stává Bitcoin cennějším. Nikdy ho nebude více než 21 milionů a dělení těchto odměn zajistí, že těžaři Bitcoinu budou dostávat odměnu za vytěžení nového bloku až do roku 2140. I poté, přestože jde o dalekou budoucnost, by však měla mít těžba pro ně smysl – stejně jako teď, i v budoucnu totiž budou dostávat za ověřování transakcí i takzvané “fees”, čili poplatky (ale v té době by na nich měli vydělávat pravděpodobně mnohem více).

Ťažba CryptoKingdom

Jak funguje těžba Bitcoinu?

Shrnuli jsme si základy a nyní se pokusíme nahlédnout do problematiky těžby Bitcoinu o něco hlouběji. Na to, aby mohli mineři vytěžit Bitcoin, čili pěkně vydělat na své činnosti, musí nastat dvě věci.

Za prvé musí ověřit 1 megabyte (MB) hodnoty transakcí, což může být teoreticky i jedna jediná transakce, ale častěji jde o několik tisíc transakcí v závislosti na tom, kolik dat se v každé transakci nachází. Toto je ta jednodušší část.

Za druhé, aby bylo možné přidat blok těchto transakcí na blockchain, miner musí vyřešit složitý výpočetní problém nazývaný “Proof of Work(důkaz o vykonané práci). Dělají vlastně to, že se snaží přijít s 64-místním hexadecimálním číslem, který nazýváme “hash”, které je menší nebo rovné cílovému hash. Těžař (jeho počítač) v podstatě generuje tyto hashe rychlostí od megahashe za sekundu (MH / s), přes gigahashe za sekundu (HH / s) až po terahashe za sekundu (TH / s) dokud nedosáhnou řešení. Jak jsme zmínili v úvodu článku, těžba Bitcoinu stejně jako těžba zlata není jen o těžko vykonané práci. Je také o štěstí. Stejně jako horník v dole neví, jestli opravdu najde zlato, ani těžař Bitcoinu neví, jestli dokáže najít tento hash, přestože vynaložil velké úsilí. Jinými slovy těžba Bitcoinu je zároveň i hazard. Čím větší silou však disponuje těžař, tím je pravděpodobnost, že dosáhne úspěchu, vyšší.

Zatímco v minulosti bylo možné těžit Bitcoin i na domácích počítačích, protože minerů bylo málo, dnes by se vám to rozhodně nevyplatilo. Pravděpodobnost, že by se vám podařilo na domácím počítači najít novy blok, je téměř nulová.

Stačí pochopit, že čím více těžařů se snaží o vytížení nového bloku, tím je matematická úloha, kterou musí vyřešit, komplikovanější. Říkáme tomu “mining difficulty” nebo”difficulty level”. V době psaní článku je na úrovni 6,379,265,451,411. To znamená, že šance počítače vyprodukovat hash nižší než je cíl je 1 ku 6 379 265 451 411, tedy méně než 1 k 6 bilionům. Tato úroveň (mining difficulty) je upravována každých 2016 vytěžených bloků, čili zhruba každé dva týdny. Náročnost se zvýší, pokud se zapojí do těžby více minerů a naopak sníží, pokud jich bude méně. Tím se zajistí, že těžba bitcoinu bude stále konstantní. Pokud by tedy i mnoho minerů ztratilo zájem pokračovat v těžbě, mining difficulty se sníží, což znamená, že ostatní mineři, kteří zůstali “ve hře”, budou mít snadnější cestu k tomu, aby vytěžili nový blok a získali tedy za odměnu BTC.

Ještě o něco podrobněji se věnujeme způsobu, jakým funguje těžba Bitocinu, v článku “Jak funguje těžba Bitcoinu“.

Ako funguje ťažba Bitcoinu? Nody, mining difficulty, ekonomická stránka

Jak se dá konkurovat milionům těžařů?

Mineři nejenže musí přijít se správným hashem. Musí být také první, kterým se to podaří. Vzhledem k tomu, že těžba Bitcoinu je v podstatě věcí hádání, odpovědí je, že čím více “tipů” dokáže těžař vygenerovat, tím má větší šanci na úspěch. Jinak řečeno, ve výhodě jsou ti, kteří disponují co největším výpočetním výkonem.

Před 10 lety stačilo těžařům Bitcoinu těžit BTC na běžných domácích stolních počítačích. Postupem času si uvědomili, že grafické karty (GPU) běžně používané pro hraní počítačových her jsou při těžbě efektivnější. Následně v roce 2013 začaly vznikat první takzvané ASIC minery (Application-Specific Integrated Circuits), které jsou specializovanými zařízeními na těžbu kryptoměn.

Dnes je těžba Bitcoinu zisková jen pro firmy, které disponují nejaktuálnějšími verzemi ASIC minery. Při používání stolních počítačů či grafických karet totiž převyšují náklady vynaložené na energii nad příjmy, které je možné generovat touto těžbou. I kdybyste měli k dispozici nejvýkonnější domácí počítač, vaše šance, že byste konkurovali seskupením minerů, takzvaným “mining poolem”, je nereálná.

Mining pool je skupina těžařů, kteří kombinují svůj výpočetní výkon a dělí si vytěžené Bitcoiny. V současnosti se již drtivá většina bloků BTC vytěží právě v těchto mining poolech, než těžaři, kteří těží kryptoměny na vlastní pěst.

Je však třeba uvést, že existují kryptoměny, které ASIC minery limitují a těžba pomocí GPU je u nich stále efektivní.

ASIC vs. GPU: Plusy a mínusy ťažby kryptomien cez ASIC minery a grafické karty (GPU)

Je těžba Bitcoinu efektivní?

Navzdory výše uvedené obtížnosti a masivní síti uživatele, kterou se ověřují transakce, je jeden blok bitcoinových transakcí ověřován každých 10 minut. Je však důležité si zapamatovat, že 10 minut je cílem, nikoli pravidlem.

Bitcoinová síť dokáže zpracovat zhruba sedm transakcí za sekundu, přičemž transakce se zaznamenávají do bloku každých 10 minut. S rostoucí sítí uživatelů však počet transakcí uskutečněných za 10 minut nakonec překročí počet transakcí, které se dají zpracovat do 10 minut. V tomto okamžiku začínají čekací doby pro transakce a budou se dále prodlužovat, pokud nenastane nějaká změna v bitcoinovém protokolu.

Tento problem v jádru bitcoinového protokolu je známý jako problem škálování. Zatímco mineři bitcoinu se obecně shodovali na tom, že s tímto problémem je třeba něco udělat, nemohli se shodnout na tom, jakým způsobem. Diskutovalo se zejména o dvou možnostech:

a) Snížení množství údajů potřebných k ověření každého bloku
b) Zvýšení počtu transakcí, které mohou být uloženy na každý blok

Menší množství dat k ověření na jeden blok by umožnilo rychlejší a levnější transakce pro těžaře. Zvýšení počtu transakcí na jeden blok by vyřešilo škálovatelnost tím, že by se mohlo zpracovat každých 10 minut více informací.

V červenci 2017 proběhlo hlasování minerálu a těžebních společností, které reprezentovaly přibližně 80% až 90% výpočetní síly celé sítě. Rozhodli se, že se sníží množství údajů potřebných k ověření každého bloku. Schválili tedy první možnost.

Aktualizaci bitcoinového protokolu nazvaly pojmem SegWit (Segregated Witness), který vznikl spojením slov Segregated (oddělených) a Witness (svědci), které se týkají podpisů bitcoinových transakcí. SegWit v podstatě dělá to, že odděluje podpisy transakcí od bloku a připojuje je jako rozšířený blok. Zatímco přidání SegWitu do bitcoinového protokolu se nemusí zdát jako dostatečné řešení, odhaduje se, že podpisové data představují přibližně 65% údajů zpracovávaných v každém bloku transakcí. Aktualizace SegWit tedy pomohla z části řešit škálovatelnost Bitcoinu, ale z dlouhodobého hlediska to stačit určitě nebude.

V srpnu 2017 se udál hardfork Bitcoinu, po kterém se blockchain rozdělil na dvě od sebe nezávislé sítě – původní Bitcoin (BTC) a Bitcoin Cash (BCH). Kryptoměna Bitcoin Cash vznikla z důvodu, že část bitcoinové komunity byla za druhou možnost a tedy zvětšení kapacity bloku na 8MB, čímž se urychlí proces ověřování a zvýší se výkon celé sítě na přibližně 2 miliony transakcí za den. Většina komunity však zůstala nadále věrná původnímu Bitcoinu.

Pokud tě těžba kryptoměn zaujala, máš nyní možnost těžit s opavdovými odborníky z Crypto Kingdom. Těžbě kryptoměn se věnují od roku 2013 a od roku 2016 klientům generují v průměru 9 % měsíčně čistého zisku. Ceny strojů na těžbu kryptoměn jsou nyní na minimech. Stroje ti nakoupí a postarají se o těžbu.

CryptoKingdomGIF670x100

zdroj: investopedia.com

1 Comment

1 Comment

 1. Profilový obrázek

  Jose

  10.06.2019 at 7:32 am

  Proč na začátku text na úrovni mateřské školy?

  A pár překlepů:

  mineři bitcoinu se obecně shodovaly – mineři jsou ženy?

  společnosti … Rozhodly… Schválily

  s op_r_avdovými odborníky

Váš komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bitcoin

Jak se bude dařit Bitcoinu v případě krize? Bogart prozradil svůj názor

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Spencer Bogart

Partner ve společnosti Blockchain Capital Spencer Bogart si myslí, že z dlouhodobého hlediska je Bitcoin bezpečným přístavem před výkyvy na finančních trzích. Má však střízlivější pohled na to, jak se bude cena bitcoinu chovat v souvislosti s různými vážnými ekonomickými událostmi.

Bogart během rozhovoru pro Bloomberg, který absolvoval v úterý 20. srpna, poznamenal, že měnová devalvace může zvýšit cenu bitcoinu. ,,Myslím, že z dlouhodobého hlediska bude Bitcoin bezpečným přístavem. Domnívám se, že když hrozí riziko měnové devalvace, věci jako Bitcoin vypadají velmi atraktivně. A myslím si, že to byl velký faktor jeho nedávného zvýšení ceny,” poznamenal.

Pokud však vznikne velká hospodářská krize, nevěří, že Bitcoin bude dosahovat obrovskou výkonnost, o čem jsou přesvědčeni mnozí Bitcoinoví maximalisté. “Když hovoříme o skutečně vážných krizích, o likviditě, dále o globální finanční krizi, myslím si, že Bitcoin bude během tohoto období bojovat velmi dobře,” uvedl svůj střízlivější odhad.

Podobný názor nedávno uvedl Mike Novogratz, který také souhlasí s tím, že v době měnové devalvace se bitcoinu řadí. ,,Devizová válka, nestabilita v Hongkongu a začátky úniku kapitálu mohou mít na Bitcoin pozitivní vliv,” uvedl.

Anthony Pompliano z MorganCreek Digital Assets na Twitteru poznamenal: ,,UPDATE: Bitcoin funguje přesně tak, jak byl navržen v době globální nestability.”

Včera jsme vás informovali i o názoru Jeremyho Allairea ze Circle, který prohlásil, že Bitcoin je obzvláště atraktivní pro lidi, kteří chtějí mít kontrolu nad svými finančními prostředky.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

VIDEO: Bitcoinovej kanál #29: Je Bitcoin zastaralý?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

kicom-bitcoinovej-kanal

Kicom, autor populárního YouTube kanálu Bitcoinovej kanál, přináší po týdnu další zajímavé video. Tentokrát je tématem to, zda je Bitcoin po více než 10 letech své existence už zastarala technologie a zda ho náhodou v blízké budoucnosti nenahradí nějaká “lepší” digitální měna.

,,Dnes se podíváme na to, jestli je Bitcoin zastaralá technologie a zda existují kryptoměny, které by jej případně mohly sesadit z pomyslného kryptoměnového trůnu. A potřebujeme vůbec kryptoměny když státní FIAT měny v poslední době prodělávají významnou technologickou renesanci díky fintech start-upům? Odpovědi se pokusí nabídnout tento díl…” popisuje nejnovější díl Kicom.

Doporučujeme také:

VIDEO: Bitcoinovej kanál #28: Kicom vás zasvätí do tradingu

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Allaire: Lidé, kteří chtějí kontrolovat svůj kapitál, investují do Bitcoinu

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Jeremy Allaire

Častokrát citovaný generální ředitel společnosti Circle Jeremy Allaiire řekl během nejnovější návštěvy relace Squawk box na CNBC, že lidé, kteří chtějí mít kontrolu nad svým kapitálem, by měli investovat do Bitcoinu.

,,Je zřejmé, že nevládní digitální aktiva, jako je Bitcoin, jsou atraktivní pro lidi, kteří mají zájem o přesun kapitálu na místo, kde ho mohou ovládat sami. Zájem o něco takového zde vznikal už nějakou dobu. Je to digitální verze zlata,” konstatoval.

Pokud jde o současnou situaci na trhu s bitocinem, domnívá se, že jeho oslabení může souviset i s tím, že mnozí investoři nyní vybírají své zisky. ,,Je zřejmé, že Bitcoin udělal (některým investorům) 100 až 200 procent za posledních 9 měsíců, je to místo, kde můžete vybírat nějaké zisky,” uvedl k možným důvodům.

Allaire během vysílání také konstatoval, že kryptoměny se stávají centrálním bodem zájmu. Nejde přitom jen o Bitcoin, ale i vznikající stablecoiny jako jsou USD Coin či Libra.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Technická analýza Bitcoinu (20.8.): Na 1D se blížíme do klíčové fáze

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

analyza-bitcoin-kralovansky

Náš portál na základě spolupráce s kryptotradery ze slovenské a české scény přináší pravidelné aktualizace k Bitcoinu, které občas doplní i o zajímavé altcoiny. Dnes se na Bitcoin podíval podrobněji Jakub Kralovanský z Nexaltic Capital.

Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením.

Ahojte traderi, dnes sa tradične pozrieme na Bitcoin, dominanciu BTC na trhu a kapitalizáciu.

Bitcoin

Na 1D sa u bitcoinu blížime do kľúčovej fázy. BK sa opäť pripravuje na dotyk a dnešný deň napovedal, že by sme mohli ísť nahor. V bullish verzií evidujeme tento gigantický triangel, ktorý je typický pre 4-tú vlnu a pre korekčnú štruktúru. V triangli totiž môžu postupne vychladnúť indikátory zatiaľ čo sa cena hýbe do strany. Na druhú stranu triangel je typický svojim výplachmi a nepredvídateľnosťou.

Bearish varianta je finálny pokles niekde medzi 7000 – 8000 dolárov. V tejto variante evidujeme channel ako korekčnú štruktúru a posledný pohyb v rámci chanelu.

Hlbší rozbor bitcoinu ako z hľadiska technickej analýzy, tak aj z hľadiska psychológie jednotlivca a davu som rozoberal vo včerajšom streame.

Dominancia

Každý pokles je pre mňa zatiaľ len korekcia v rámci trendu. Posledné rezistencie z hľadiska histórie som nastavil na hranicu 77%. Je to magické číslo (dve sedmičky!) a celkom by to aj sedelo s anotáciou. Budúci rok halving, pekný rast, vyššie lows a vyššie maximá. Zatiaľ tu jednoducho absolútne nič nie je bearish.

Kapitalizácia

Totožný scenár ako pri Bitcoine akurát pri tejto analýze mám pocit, že sa rozhodne už skôr. Graf mi príde viac stlačený a pripravený na výstrel na jednu či druhú stranu zatiaľ čo na bitcoine evidujem viac priestoru. Na rozdiel od Bitcoinu tu absolútne nekoreluje BK stratégia.  Zatiaľ čo pri BTC ukazoval Friedrich indikátor BUY už na 4H a 12H, tak na kapitalizácii zatiaľ len na 4H. Najbližšie 2-3 dni budú zaujímavé.

NEPREHLIADNITE! Od 1.7 do konca leta, čiže 31.8.2019 sme pre vás pripravili výhodnú zľavu -20% na všetky produkty Trader2.0. Ako bonus dostane každý klient ku kurzu aj 10 mincí so zápalanou šnúrou zdarma.

Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Jakub Kraľovanský

nexaltic-90

Ing. Jakub Kraľovanský
V spoločnosti Nexaltic Capital pracujem ako Senior Trader. S kryptomenami a blockchain technológiou mám viac než 4-ročnú prax. V roku 2017 som úspešne promoval na Ekonomickej Univerzite v odbore Medzinárodný obchod. Po ukončení univerzity som získal osvedčenie o vykonaní odbornej skúšky v sekcii Kapitálový trh. Nexaltic Capital je spoločnosť, ktorá si všíma značný potenciál v novovzniknutých trhoch, akými sú napríklad kryptomeny. Naším cieľom je prinášať do tejto oblasti profesionálny a odborný prístup dostupný širokej verejnosti, a to bez ohľadu na finančný status alebo znalosti klienta.

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Live video analýza (19.8.): Bitcoin a altcoiny očima Jakuba Kralovanského

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

live-video-jakub

Upozornění: Obsah videa je čistě informační a nelze jej považovat za investiční radu. Udělejte si vlastní průzkum a pokud se rozhodnete investovat do kryptoměn, investujte vždy jen tolik, kolik si můžete dovolit ztratit.

Live stream začíná v pondělí 12.8.2019 od 21.00hod

Jakub Kralovanský, jehož dobře znáte i díky jeho analýzám pro kryptonovinky každé úterý a čtvrtek, přináší tradičně v pondělí večer o 21.00h live stream, ve kterém zhodnotí aktuální situaci na trhu s kryptoměnami. Kromě bitcoinu se podívá i na zhruba na 20 altcoinov.

Autor analýzy

Jakub Kraľovanský

nexaltic-90

Ing. Jakub Kraľovanský
V spoločnosti Nexaltic Capital pracujem ako Senior Trader. S kryptomenami a blockchain technológiou mám viac než 4-ročnú prax. V roku 2017 som úspešne promoval na Ekonomickej Univerzite v odbore Medzinárodný obchod. Po ukončení univerzity som získal osvedčenie o vykonaní odbornej skúšky v sekcii Kapitálový trh. Nexaltic Capital je spoločnosť, ktorá si všíma značný potenciál v novovzniknutých trhoch, akými sú napríklad kryptomeny. Naším cieľom je prinášať do tejto oblasti profesionálny a odborný prístup dostupný širokej verejnosti, a to bez ohľadu na finančný status alebo znalosti klienta.

Pokud se vám líbí naše články zsledujte nás na Facebooku.

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Technická analýza (19.8.): 11 000 USD klíčová úroveň pro bitcoin

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

analyza-bitcoin-curaj

Kryptonovinky na základě spolupráce s kryptotrejdermi ze slovenské a české scény přináší pravidelné aktualizace k Bitcoinu. Dnes se na krále kryptoměn podíval Ing. Jan Čuraj z Crypto Kingdom.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Bitcoin (BTC)

Zlomová a klíčová úroveň bitcoinu bude na 11 000 USD, proto vystupujeme ze swingové pozice o něco dříve. Mrkni se na 4hodinové svíce kolem této úrovně. Pokud daily svíce uzavře close = high nad 11 000 USD, bude to velmi silné bullish znamení. Pokud daily svíce ukáže silnou reverzi jako reakci, budu otevírat shorty. Já jsem aktuální k růstu nad 11 000 USD skeptický, bude záležet na růstové dynamice bitcoinu, ale objemy růstu mě zatím nepřesvědčily.

Denní graf bitcoinu

Dominance bitcoinu

Stále je dle mého názoru dominance aktuálně velmi vysoko bez výrazné korekce, ovšem co pozoruji altcoiny, tak při každém lepším pohybu vzhůru, jdou altcoiny do pekel. A dokud se tato korelace nezmění, nepovažuji nakreslený kanál za příliš relevantní, ačkoliv je jasně viditelný a poslední fáze grafu velmi rychlená. Ty altcoiny se drží v kleštích na sílu a whales kapitál tam nesměřuje.

Denní graf dominance bitcoinu

Celková kapitalizace

Tento graf je ovšem o dost zajímavější, neboť perfektně reflektuje vztah mezi altcoiny a bitcoinem. Očekávám útok na 290 mld. USD, kde by to měla trendovka stáhnut dolů. Zde bude i na bitcoinu cenová úroveň 11 000 USD, proto jsem zatím k překonání této úroveň skeptický. Rozuzlení trianglu by mohlo přijít někdy v září.

Denní graf kapitalizace kryptoměn

Kapitalizace altcoinů

Stále jsem stejného názoru, že altcoiny ku btc ještě nenašly svoje dno a budu je řešit až pod 70 mld USD. Krizová úroveň je pak na 40 mld USD, kde by ovšem již nějaké altcoiny umřely. Nyní je jejich kapitalizace na rezistenci. Pokud BTC vygeneruje ještě 300-400 USD, přijde další pád altcoinů, a pokud prorazí 11 000 USD, tak cílová hranice je jasná. Ovšem je dost možné, že altcoiny vůči USD již našly svoje dna, popřípadě pokud půjdou ještě níže, tak jenom krátkodobě.

Denní graf kapitalizace altcoinů

Musím uznat, že jsme to v Crypto Kingdom dokonce ve všech členstvích zvládli poslední situace na výbornou. V signálech jsme nabrali zisky na altcoinech a opět šli zpět do bitcoinu. V ASP máme poslední tři obchody na bitcoinu ziskové s dosaženými profity. U HODLu jsme minulý týden posílali příkupy, těsně před pumpou highcaps. V aktuálním těžkém konsolidačním trhu se nám daří na všech frontách.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Ján Čuraj

Ing. Jan ČurajCryptoKingdom50-50
Tradingu se věnuji 14 let a byl jsem traderem hedgeového fondu v obchodování měnových futures. Aktuálně obchoduji třetím rokem kryptoměny pro Crypto Kingdom a řídím vlastní alternativní fond zaměřený na ruční a robotické obchodování kryptoměn.

Pokračovat ve čtení

Analýzy

ANALÝZA TRHU: Jsou kryptoměny připraveny na další růst?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

analyza-remsik-altcoiny

Náš portál na základě spolupráce s kryptotrejdermi ze slovenské a české scény přináší pravidelné aktualizace k trhu s kryptoměnami. Nejnovějším členem sestavy je autor investičního webu  reneremsik.com René Remšík, který vám ukáže jeho pohled na budoucí vývoj kryptoměn.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením.

Ľudia si hľadajú rôzne dôvody prečo kúpiť či nekúpiť kryptomeny. Pravda je taká, že ľudia väčšinou investujú iba do toho čomu rozumejú. Ak vám teda niekto vraví, že nekupujte kryptomeny ako mne ľudia na konci roku 2018, spýtajte sa ich nejakú základnú vec o kryptomenách. Keď vám nebudú vedieť odpovedať, asi viete či máte brať ich názor do úvahy alebo nie. Ja som ich však kupoval v prvej polke roka 2017 a potom koncom roka 2018. Momentálne vidím takisto príležitosť.

V tomto blogu sa s vami podelím o môj pohľad na budúci cenový vývoj hlavných kryptomien ako je bitcoin, litecoin a ethereum a porovnal rôzne cenové pohyby s použitím štatistík. Pre ukážku ako sa hýbali kryptomeny použijem platformu MT4 aj keď kryptomeny kupujem reálne cez burzy. Nie som žiadny vášnivý kryptomaniak. Jednoducho sa pozerám na rôzne finančné aktíva a sledujem ich cykly. Vďaka cyklom viete často určiť, či trh bude v najbližších mesiacoch trh rásť alebo klesať.

Bitcoin

Hlavná kryptomena Bitcoin, kráľ všetkých kryptomien síce v roku 2018 odpísal vyše 80%, no od svojho dna koncom roka 2018 po vrchol v júni 2019 narástol približne 350%. Dobrá správa pre investorov je, že momentálne je v konsolidácii a prišla vyše 30% korekcia. Aby bolo jasné, keď trhy padnú o 80% či 90%, to je výplach.

Ak je ale trh v uptrende a príde korekcia smerom nadol, väčšinou býva o veľkosti 30-35% (môžete si to overiť na dátach z minulosti) a to je pravý čas na nákup. Ľuďom sa môže zdať drahý, no drahý sa zdal aj keď stál $3000 či $1000. Bitcoin má pred sebou ale dôležitú udalosť a tou je halving. Ak sa bude cyklus opakovať, trh by mohol ísť minimálne na $100,000 do 2 rokov.

Reálne bol toto najdlhší a jeden z najsilnejších poklesov aké Bitcoin zažil, takže by sme mohli očakávať ďalší rast ak sa rastový cyklus nenaruší. V grafe som vyznačil modrým pásmom zónu, pod ktorú sa trh nechce dostať a slúži ako dobrý vstup do pozície. Keď sa znova rozbehne vlak a prekoná sa posledné all time high (ATH), tak už bude neskoro naskočiť.

Zaujímavé fakty

 • Počet transakcií na Bitcoine je približne na úrovni z konca roka 2018, no jeho cena je o polovicu nižšia.
 • Čo sa týka hashrate, ten už je vyšší než z konca roka 2018, no cena BTC je nižšia.
 • BTC je stále 50% od svojho ATH.
 • To čo by mohlo najviac pomôcť rastu je pravdepodobne nečakané schválenie ETF.

btcusd

Ethereum

Čo sa týka Etherea, ten odpísal od svojho vrcholu viac ako 90%, no takisto narástol o približne 340% len behom pár mesiacov. Z Weekly timeframe vidno, že momentálne narazil na support, ktorý som vyznačil modrým pásmom a od neho by mohol pokračovať nahor. Takisto je tam ako podpora trendová línia a tvoriaca sa divergencia. Ethereum nie je ako Bitcoin a tu tie korekcie aj počas uptrendu môžu byť väčšie ako napríklad teraz. Trh odpísal od posledného vrcholu v júni až 50%. Podobne tak sa stalo aj v roku 2017 dokonca trikrát (vyznačil som v grafe), no potom prišli obrovské nárasty. Teraz by som očakával ďalší nárast niekde okolo hodnoty $500.

ethusd

Keď sa na trh pozrieme zblízka (z daily timeframe), tak vidno support od ktorého by sa mal ETH odraziť, pretože je tam takisto trendová línia, vznikajúca (ale ešte nepotvrdená) divergencia a kĺzavý priemer (SMA200). Nekupujte keď kryptomeny rastú, ale keď padajú.

ethusddaily

Litecoin

Aj keď sa Litecoin porovnáva k Bitcoinu skôr ako striebro ku zlatu, tak výnosnosť je tam rozdielna. Litecoin síce odpísal najviac a to takmer 95% v roku 2018, no od jeho dna narástol o neskutočných 550%. Ľudia si myslia, že kryptomenová mánia je preč a trhy aj tak nárastli behom prvého pol roka 2019 o niekoľko stoviek percent! Momentálne vznikla 50% korekcia, ktorá sa takisto vyskytla v roku 2017 dvakrát. Preto by som v blízkej dobe očakával koniec korekcie a pokračovanie v uptrende. Ako potvrdenie tohto buy signálu môžete vidieť takmer totožnú situáciu ako na ETH. Je tam support a trendová línia, odkiaľ sa môže trh odraziť znova nahor. Takisto sa Litecoin prvýkrát odráža od SMA200 odkedy vznikol uptrend v roku 2018 a vzniká divergencia.

ltcusd

Ak chcete profitovať, určite odporúčam nakupovať počas korekcií a snažiť sa to brať dlhodobo. Ten nárast môže prísť o niekoľko týždňov či mesiacov, no pravdepodobnosti poukazujú na to, že ten rast príde. Prajem veľa trpezlivosti a profitov v blízkej budúcnosti.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

rene-remsikRené Remšík
Finančným trhom sa venujem od roku 2013. Začínal som ako trader, no postupne som prešiel na investovanie a dlhodobejšie obchody. Viac sa na tému trading a investovanie venujem na svojom webe reneremsik.com.

Pokračovat ve čtení

Analýzy

LIVE STREAM (18.8.): Naživo analýza Bitcoin (BTC) & altcoiny by Crypto Kingdom

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

liveck

Live stream začíná v neděli 11.8. od 20.00h

Trh s kryptoměnami má za sebou turbulentní týden, v rámci kterého se cena bitcoinu opět propadla pod pětimístné částku v dolarovém vyjádření. Dominance bitcoinu však mezitím atakovala 70%, což se projevovalo na dalším oslabování altcoinů. Trejderi Crypto Kingdom tradičně v neděli od 20.00h přinesou v rámci live streamu svůj názor na aktuální situaci na trhu. Podívejte se, jak jsou na tom Bitcoin a altcoiny pohledem Jana Čuraje a Michala Majzlíka.

Náš tip pro trading:

5 funkcií, pre ktoré sa oplatí vyskúšať platformu 3commas

Pokud se vám líbí naše články a sledujte nás na Facebooku

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

VIDEO: Zaujalo nás: Fidelity, mining, krize vs. kryptoměny

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin

Stále populárnější kryptoměnový kanál “Bitcoin – Investice do budoucnosti BFI” přináší po přibližně 2 týdnech nový díl, ve kterém se jeho autor věnuje více zajímavým tématům – Číně ve spojitosti s kryptoměnami (a její vlastní kryptoměně), zájmu Fidelity o těžbu Bitcoinu ve spojitosti se společností Blockstream a jejím zajímavým mining projektem a také vývoji světové ekonomiky, která vykazuje další negativní signály. O několika těchto tématech jsme vás informovali i my na kryptonovinkách během předchozích dnů, ale video je pěkně shrnuje a doplňuje o další zajímavá fakta.

Doporučujeme také předchozí video stejného autora:

VIDEO: Zaujalo nás: Bitcoin, Trump, Irán a krachujúca Deutche Bank

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

[SOUHRN TÝDNE]: 10+ nejzajímavějších zpráv ze světa kryptoměn

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin-kavicka

V průběhu týdne vám přinášíme prostřednictvím samostatných článků a rychlého denního přehledu desítky zajímavých zpráv ze světa kryptoměn. Rozhodli jsme se, že jednou týdně, tedy v neděli, vám poskytneme souhrn toho nejpodstatnějšího.

Bitcoin

V úvodu týdne jsme se dozvěděli to, co jsme vlastně i předpokládali. Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) opět odložila své rozhodnutí ohledně žádosti o schválení Bitcoin ETF od společnosti VanEck + SolidX, Bitwise Asset Management a Wilshire Phoenix. Podrobnosti i s daty, dokdy musí definitivně rozhodnout, jsme shrnuli v tomto článku.

Lepší zprávy přicházejí v souvislosti s Bakkt. Dlouho očekávaná platforma, za níž stojí konglomerát ICE, konečně získala povolení od CFTC a své řešení pro Bitcoin futures vázané na reálný Bitcoin začne nabízet již v září. Podrobnosti se dočtete zde.

Zhao predpokladá obrovský rast. Binance US už o 2 mesiace?

Nálada bitcoinových investorů však mezitím klesá. Index Crypto Fear and Greed Index (CFGI), který je stále populárnější, ukazuje, že nálada je na úrovni z prosince 2018. Značí to dobrý signál k nákupu? Více o tématu se dočtete zde.

Společnost ING udělala v 13 evropských zemích (včetně Česka) a v Austrálii a USA zajímavý průzkum, jehož zjištěním je, že pouze ve třech z těchto 15 zemí meziročně stoupla důvěra v investici v Bitcoinu respektive jiné kryptoměny. V případě Česka stejně jako u dalších 11 zemí však kryptoměnám důvěřuje méně lidí, než před rokem. Více se dočtete zde.

Prieskum ING: Ako vnímajú kryptomeny Česi, Rakúšania či Američania?

Coinbase Custody se stalo největším poskytovatelem custody řešení úschovy kryptoměn pro institucionální investory. Coinbase jim údajně již spravuje majetek v hodnotě přes 7 miliard dolarů. CEO Coinbase Brain Armstrong vedle těchto zpráv uvedl, že dnes už je definitivně zodpovězena otázka, zda instituce vstoupí do kryptoměn. Více se dozvíte v tomto článku.

Changpeng Zhao, šéf burzy Binance, si myslí, že kryptoměnový trh čeká ještě další 1000-násobný růst a kryptoměny mají mnohem více využití než běžné fiatové peníze. Kromě toho prozradil, že americká verze burzy Binance – Binance US – přijde již do 2 měsíců.

Společnost Goldman Sachs vnímá aktuální investici do Bitcoinu jako dobrý nápad a je “bullish”. Odůvodnila to svou vlastní analýzou grafu Bitcoinu pomocí teorie Elliott Waves.

Brian Kelly si myslí, že je velmi důležité sledovat, zda bude stoupat počet nových bitcoinových adres. Označuje to za klíčový fundament, který by signalizoval příliv nových lidí do Bitcoinu. ,,Opravdu musíme vidět, že vznikají nové adresy. Jsme v období, kdy Bitcoin koreluje poprvé se zlatem od roku 2013, kdy jsem o tom začal mluvit. Makroekonomičtí hráči a další investoři vlastně používají Bitcoin jako jistotu pro měny. To, co se nyní začíná dít je čistá spekulace, proto potřebujeme, aby přišli do trhu skuteční kupující.”

Politické okolnosti v Argentině, kde se překvapivým vítězem prezidentských voleb stal levicový kandidát Albert Fernandéz (na což reagovaly trhy velmi negativně) a také nepokoje v Hongkongu, které souvisí s obavami z čínské intervence, způsobují, že v obou zemích roste zájem o nezávislou decentralizovanou měnu – čili Bitcoin. Více o tomto tématu jsme napsali v tomto článku. Je tedy Bitcoin ukazatelem geopolitického napětí? Tomuto tématu jsme se zas věnovali zde.

Altcoiny

V úvodu týdne jsme se dozvěděli, že Čína dokončila vývoj své vlastní kryptoměny. Uvedl to zástupce ředitele PBoC (Čínská centrální banka) Mu Changchuan během fóra China Finance 40. Čína pracovala na kryptoměně údajně až 5 let, ale otázkou je kdy ji nasadí a jaké bude mít vlastnosti. Více se dočtete zde.

Justin Sun, šéf Tron (TRX), zdůraznil, že jednou z jeho hlavních priorit bude v nejbližším období dosažení zalistování kryptoměny TRX na dalších amerických burzách. Tron mezitím tento týden spustil upgrade sítě s názvem Sun Network, který má výrazně zvýšit škálovací kapacitu mainnetu Tron a umožnit spotřebu menšího množství energie při vyšší míře zabezpečení.

IOTA spustila grantový program v rozpočtu 5 milionů dolarů, který má přispět k testování Coordicide – upgradovat sítě, které odstraní z IOTA centralizovaný koordinační uzel. S přechodem na Coordicide by se stala IOTA kompletně decentralizovanou, ale systém je předtím nutné důkladně otestovat.

Hlavní představitel Litecoinu Charlie Lee dementoval fámy o tom, že se nepracuje na vylepšeních této kryptoměny. Aktivita na GitHub totiž naznačovala, že Litecoin v tomto roce neudělal v podstatě žádnou práci. Lee tvrdí, že to není pravda a že developeři neustále pracují na nových vylepšeních.

Hlavní představitel kryptoměny Cardano (ADA) Charles Hoskinson informoval, že IOHK v nejbližších dnech vydá pro Cardano upgrade na verzi 1.6. Cardano mezitím uzavřelo důležitou spolupráci s firmou KONFIDO, která má vést k rychlejší adopci Cardana.

Kryptoměna XRP, za kterou stojí společnost Ripple, může mít podle Tonea Vayse vážné problémy pro nabízení neregistrovaných cenných papírů. Americká komise pro cenné papíry a burzu podle jeho novými nařízeními přišla s takzvaným “Thorovo kladivem”. Více se dočtete zde.

Také byste měli vědět …

 • Digitální kryptoměnová peněženka Trust Wallet, kterou loni koupila burza Binance, vydala svou novou desktopovou aplikaci pro MacOS. Dalším cílem je vydání aplikace pro Windows. Linux by měl dočkat podpory již příští týden.
 • Počet publisherů decentralizovaného prohlížeče Brave se za poslední rok zvýšil o 1200%. Odměňován jsou BAT tokeny.
 • Směnárna Coinbase zřejmě přijde o důležitého partnera na britském trhu – bankovního giganta Barclays. Podrobnosti se dozvíte zde.

Pokračovat ve čtení

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

-