Connect with us

Bitcoin

Úvod do těžby Bitcoinu a kryptoměn

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

Mining ťažba Bitcoin kryptomeny

Pokud jste v oblasti kryptoměn úplným začátečníkem, je pravděpodobné, že netušíte, co se skrývá pod pojmy “těžba Bitcoinu”, respektive “těžba kryptoměn”. Ujišťujeme vás, že rozhodně nejde o činnost, na kterou potřebujete krumpáče a mnoho odvahy při kopání v 500 metrů hlubokém dole. V tomto textu si vysvětlíme, co to vlastně těžba, respektive “mining” Bitcoinu, znamená.

Slovo těžba (mining) nebylo pro tuto činnost vybrané jen tak náhodou. Stejně jako při těžbě zlata v hluboké tmavé dole jde o velmi náročný úkol. Těžba Bitcoinu se totiž provádí pomocí vysoce výkonných počítačů, které řeší složité výpočetní matematické úlohy. Jsou tak komplikované, že nemohou být řešeny ručně. Svou roli při nich hraje i štěstí a proto těžba Bitcoinu opravdu dokonale pasuje na horníka, který hledá v dole zlato. Ten kromě tvrdé roboty musí mít i štěstí, aby našel svůj vysněný poklad.

Na rozdíl od horníka, který kope do země s cílem najít zlato, má těžba Bitcoinu ještě jednu mimořádně důležitou roli. Kromě hledání “zlata” v podobě nového Bitcoinu se totiž stará i o zabezpečení a důvěryhodnost celé bitcoinové sítě. Bitcoin těžaři (mineři) totiž vedle těžby Bitcoinu dělají síť bezpečnou tím, že ověřují všechny transakce v ní provedené. Bez minerů by Bitcoin prostě nemohl existovat.

Základní fakta k těžbě kryptoměn

Drtivá většina lidí na tomto světě, tedy kromě zemí, které aktuálně trpí obrovskou inflací (Venezuela, Argentina …), důvěřuje tištěným měnám, čili americkým dolarům, eurům, českým korunám a tak podobně. Je to z toho důvodu, že tyto měny jsou pod kontrolou centrálních bank. Například v USA plní tuto funkci FED. Centrální banky mají na starosti i tvorbu nových peněz a přitom stíhají ty, kteří se pokoušejí tyto peníze  falšovat.

Samozřejmě nejde jen o papírové peníze, které máte v peněžence. Kontrola centrálních bank se týká všech takzvaných fiatových peněz v oběhu, čili i eur, dolarů či korun, které máte na svých bankovních účtech. Pod kontrolu těchto orgánů spadají i transakce, které realizujete kreditními kartami VISA či Mastercard. Centrální banky mají prostě kontrolu nad všemi penězi, jak jste je znali dosud. S výjimkou Bitcoinu a několika dalších decentralizovaných kryptoměn.

Bitcoin je největší DECENTRALIZOVANÁ měna. Není regulována žádným ústředním orgánem. Americký FED ani Evropská centrální banka nemůže a ani nedokáže přijít s nařízením, aby Bitcoin v oběhu nějakým způsobem zrušila, smazala, nebo ho vytvořila více. Zatímco bude existovat bitcoinová síť, Bitcoin bude existovat bez ohledu na to, co na to říkají světové vlády. Aby však tato síť – říkáme jí blockchain, mohla fungovat a tudíž existovat, potřebujeme na to těžaře (minery).

Existenci blockchainu Bitcoinu podporuje síť miliónů počítačů po celém světě, kterou řídí Bitcoin mineři. Jak jste již možná pochopili, tato síť plní u bitcoinu stejnou roli jako FED nebo Evropská centrální banka u fiatových peněz. Zastupuje také platební systémy jako jsou VISA či Masterdard. Stejně jako centralizované instituce u běžných peněz, těžaři ověřují transakce a kontrolují, zda jsou správné. Na rozdíl od ústředních orgánů jsou však rozmístěni po celém světě a zaznamenávají údaje do veřejného seznamu, ke kterému mají přístup všichni, dokonce i vy.

Když někdo v bitcoinové síti uskuteční nákup nebo prodej pomocí bitcoinu, nazýváme to transakcí. Stejně jako když pošlete peníze z vašeho účtu v bance XX na účet vašeho přítele v bance XY. Při tomto převodu však potřebujete asistenci vaší banky a banky vašeho přítele. Zároveň peníze svěřujete do rukou bank, čili jim musíte důvěřovat. U transakcí Bitcoinu plní úkoly bank těžaři (mineři) a to tak, že všechny transakce shlukují do takzvaných “bloků” a přidávají je do veřejného seznamu, který nazýváme blockchain. Z blockchainu však tyto transakce smazat nedokážou.

Když těžaři přidají nový blok transakcí na blockchain, součástí jejich práce je zajistit, aby byly tyto transakce provedeny správně. Nejdůležitějším úkolem je ověřit, zda Bitcoin či jiná kryptoměna fungující na stejných principech, nebyl duplikovaný (říkáme tomu double spending). Při tištěných penězích se to stát nemůže, protože když dáte 20 eur do rukou prodavačky, jsou již v jejích rukou. Při kryptoměnách je to však teoreticky možné.

Digitální měny se totiž dají relativně snadno reprodukovat. U bitcoinu nebo jiných digitálních měn existuje proto riziko, že se někdo může pokusit o podvod tím, že udělá kopii svého bitcoinu a pošle ho jinému účastníkovi, dokud on bude stále držet “svůj” originál. Úkolem těžařů je tomu zabránit.

V době psaní tohoto článku se počet denních ověřených transakcí pohybuje mezi hodnotami 300 000 až 600 000. To představuje spoustu práce pro těžaře, kteří musí každou transakci ověřit, což je dalším velkým rozdílem mezi nimi a centrálními bankami. Aby byly motivováni vykonávat tuto činnost, jejich odměnou je vytížení nových Bitcoinů vždy, když přidají nový blok do blockchainu. V roce 2019 jde o odměnu 12.5 BTC za každý jeden vytížen blok, ale tato odměna se každé čtyři roky snižuje o polovinu. Říká se tomu halving. Nejbližší se sníží v roce 2020 na 6.25 BTC.

Snižováním odměny pro těžaře se stává Bitcoin cennějším. Nikdy ho nebude více než 21 milionů a dělení těchto odměn zajistí, že těžaři Bitcoinu budou dostávat odměnu za vytěžení nového bloku až do roku 2140. I poté, přestože jde o dalekou budoucnost, by však měla mít těžba pro ně smysl – stejně jako teď, i v budoucnu totiž budou dostávat za ověřování transakcí i takzvané “fees”, čili poplatky (ale v té době by na nich měli vydělávat pravděpodobně mnohem více).

Ťažba CryptoKingdom

Jak funguje těžba Bitcoinu?

Shrnuli jsme si základy a nyní se pokusíme nahlédnout do problematiky těžby Bitcoinu o něco hlouběji. Na to, aby mohli mineři vytěžit Bitcoin, čili pěkně vydělat na své činnosti, musí nastat dvě věci.

Za prvé musí ověřit 1 megabyte (MB) hodnoty transakcí, což může být teoreticky i jedna jediná transakce, ale častěji jde o několik tisíc transakcí v závislosti na tom, kolik dat se v každé transakci nachází. Toto je ta jednodušší část.

Za druhé, aby bylo možné přidat blok těchto transakcí na blockchain, miner musí vyřešit složitý výpočetní problém nazývaný “Proof of Work(důkaz o vykonané práci). Dělají vlastně to, že se snaží přijít s 64-místním hexadecimálním číslem, který nazýváme “hash”, které je menší nebo rovné cílovému hash. Těžař (jeho počítač) v podstatě generuje tyto hashe rychlostí od megahashe za sekundu (MH / s), přes gigahashe za sekundu (HH / s) až po terahashe za sekundu (TH / s) dokud nedosáhnou řešení. Jak jsme zmínili v úvodu článku, těžba Bitcoinu stejně jako těžba zlata není jen o těžko vykonané práci. Je také o štěstí. Stejně jako horník v dole neví, jestli opravdu najde zlato, ani těžař Bitcoinu neví, jestli dokáže najít tento hash, přestože vynaložil velké úsilí. Jinými slovy těžba Bitcoinu je zároveň i hazard. Čím větší silou však disponuje těžař, tím je pravděpodobnost, že dosáhne úspěchu, vyšší.

Zatímco v minulosti bylo možné těžit Bitcoin i na domácích počítačích, protože minerů bylo málo, dnes by se vám to rozhodně nevyplatilo. Pravděpodobnost, že by se vám podařilo na domácím počítači najít novy blok, je téměř nulová.

Stačí pochopit, že čím více těžařů se snaží o vytížení nového bloku, tím je matematická úloha, kterou musí vyřešit, komplikovanější. Říkáme tomu “mining difficulty” nebo”difficulty level”. V době psaní článku je na úrovni 6,379,265,451,411. To znamená, že šance počítače vyprodukovat hash nižší než je cíl je 1 ku 6 379 265 451 411, tedy méně než 1 k 6 bilionům. Tato úroveň (mining difficulty) je upravována každých 2016 vytěžených bloků, čili zhruba každé dva týdny. Náročnost se zvýší, pokud se zapojí do těžby více minerů a naopak sníží, pokud jich bude méně. Tím se zajistí, že těžba bitcoinu bude stále konstantní. Pokud by tedy i mnoho minerů ztratilo zájem pokračovat v těžbě, mining difficulty se sníží, což znamená, že ostatní mineři, kteří zůstali “ve hře”, budou mít snadnější cestu k tomu, aby vytěžili nový blok a získali tedy za odměnu BTC.

Ještě o něco podrobněji se věnujeme způsobu, jakým funguje těžba Bitocinu, v článku “Jak funguje těžba Bitcoinu“.

Ako funguje ťažba Bitcoinu? Nody, mining difficulty, ekonomická stránka

Jak se dá konkurovat milionům těžařů?

Mineři nejenže musí přijít se správným hashem. Musí být také první, kterým se to podaří. Vzhledem k tomu, že těžba Bitcoinu je v podstatě věcí hádání, odpovědí je, že čím více “tipů” dokáže těžař vygenerovat, tím má větší šanci na úspěch. Jinak řečeno, ve výhodě jsou ti, kteří disponují co největším výpočetním výkonem.

Před 10 lety stačilo těžařům Bitcoinu těžit BTC na běžných domácích stolních počítačích. Postupem času si uvědomili, že grafické karty (GPU) běžně používané pro hraní počítačových her jsou při těžbě efektivnější. Následně v roce 2013 začaly vznikat první takzvané ASIC minery (Application-Specific Integrated Circuits), které jsou specializovanými zařízeními na těžbu kryptoměn.

Dnes je těžba Bitcoinu zisková jen pro firmy, které disponují nejaktuálnějšími verzemi ASIC minery. Při používání stolních počítačů či grafických karet totiž převyšují náklady vynaložené na energii nad příjmy, které je možné generovat touto těžbou. I kdybyste měli k dispozici nejvýkonnější domácí počítač, vaše šance, že byste konkurovali seskupením minerů, takzvaným “mining poolem”, je nereálná.

Mining pool je skupina těžařů, kteří kombinují svůj výpočetní výkon a dělí si vytěžené Bitcoiny. V současnosti se již drtivá většina bloků BTC vytěží právě v těchto mining poolech, než těžaři, kteří těží kryptoměny na vlastní pěst.

Je však třeba uvést, že existují kryptoměny, které ASIC minery limitují a těžba pomocí GPU je u nich stále efektivní.

ASIC vs. GPU: Plusy a mínusy ťažby kryptomien cez ASIC minery a grafické karty (GPU)

Je těžba Bitcoinu efektivní?

Navzdory výše uvedené obtížnosti a masivní síti uživatele, kterou se ověřují transakce, je jeden blok bitcoinových transakcí ověřován každých 10 minut. Je však důležité si zapamatovat, že 10 minut je cílem, nikoli pravidlem.

Bitcoinová síť dokáže zpracovat zhruba sedm transakcí za sekundu, přičemž transakce se zaznamenávají do bloku každých 10 minut. S rostoucí sítí uživatelů však počet transakcí uskutečněných za 10 minut nakonec překročí počet transakcí, které se dají zpracovat do 10 minut. V tomto okamžiku začínají čekací doby pro transakce a budou se dále prodlužovat, pokud nenastane nějaká změna v bitcoinovém protokolu.

Tento problem v jádru bitcoinového protokolu je známý jako problem škálování. Zatímco mineři bitcoinu se obecně shodovali na tom, že s tímto problémem je třeba něco udělat, nemohli se shodnout na tom, jakým způsobem. Diskutovalo se zejména o dvou možnostech:

a) Snížení množství údajů potřebných k ověření každého bloku
b) Zvýšení počtu transakcí, které mohou být uloženy na každý blok

Menší množství dat k ověření na jeden blok by umožnilo rychlejší a levnější transakce pro těžaře. Zvýšení počtu transakcí na jeden blok by vyřešilo škálovatelnost tím, že by se mohlo zpracovat každých 10 minut více informací.

V červenci 2017 proběhlo hlasování minerálu a těžebních společností, které reprezentovaly přibližně 80% až 90% výpočetní síly celé sítě. Rozhodli se, že se sníží množství údajů potřebných k ověření každého bloku. Schválili tedy první možnost.

Aktualizaci bitcoinového protokolu nazvaly pojmem SegWit (Segregated Witness), který vznikl spojením slov Segregated (oddělených) a Witness (svědci), které se týkají podpisů bitcoinových transakcí. SegWit v podstatě dělá to, že odděluje podpisy transakcí od bloku a připojuje je jako rozšířený blok. Zatímco přidání SegWitu do bitcoinového protokolu se nemusí zdát jako dostatečné řešení, odhaduje se, že podpisové data představují přibližně 65% údajů zpracovávaných v každém bloku transakcí. Aktualizace SegWit tedy pomohla z části řešit škálovatelnost Bitcoinu, ale z dlouhodobého hlediska to stačit určitě nebude.

V srpnu 2017 se udál hardfork Bitcoinu, po kterém se blockchain rozdělil na dvě od sebe nezávislé sítě – původní Bitcoin (BTC) a Bitcoin Cash (BCH). Kryptoměna Bitcoin Cash vznikla z důvodu, že část bitcoinové komunity byla za druhou možnost a tedy zvětšení kapacity bloku na 8MB, čímž se urychlí proces ověřování a zvýší se výkon celé sítě na přibližně 2 miliony transakcí za den. Většina komunity však zůstala nadále věrná původnímu Bitcoinu.

Pokud tě těžba kryptoměn zaujala, máš nyní možnost těžit s opavdovými odborníky z Crypto Kingdom. Těžbě kryptoměn se věnují od roku 2013 a od roku 2016 klientům generují v průměru 9 % měsíčně čistého zisku. Ceny strojů na těžbu kryptoměn jsou nyní na minimech. Stroje ti nakoupí a postarají se o těžbu.

CryptoKingdomGIF670x100

zdroj: investopedia.com

1 Comment

1 Comment

 1. Profilový obrázek

  Jose

  10.06.2019 at 7:32 am

  Proč na začátku text na úrovni mateřské školy?

  A pár překlepů:

  mineři bitcoinu se obecně shodovaly – mineři jsou ženy?

  společnosti … Rozhodly… Schválily

  s op_r_avdovými odborníky

Váš komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bitcoin

[SOUHRN TÝDNE]: 10+ nejzajímavějších zpráv ze světa kryptoměn

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Bitcoin raketa

S Bitcoinem to vypadá zatím dobře, ačkoliv Crypto Fear & Greed index naznačuje, že na trhu převládá již mírně chamtivá nálada. Mezi altcoiny jsme se zaměřili na Cardano, Ethereum či Litecoin. Je tu tradiční víkendový přehled TOP zpráv.

Bitcoin

Současný růst ceny bitcoinu je zdá se zdravější, než v roce 2019, kdy vyvrcholil na ceně 14 tisíc dolarů, ze které se následně prudce propadl. Naznačují to data, na které upozornil portal CryptoSlate a týkají se především celkové aktivity na bitcoinové síti. Důvody, proč můžeme být ohledně bitcoinu nadále bullish jmenoval i hlavní investiční ředitel Altanta Digital Currency Fund Alstair Milne. Více se dozvíte v tomto článku.

Zakladatel Heisenberg Capital Max Keiser se domnívá, že Bitcoin může brzy vyletět na cenu 28 tisíc dolarů, čímž by s přehledem překonal svá dosavadní maxima 20 tisíc USD, kterých dosáhl koncem roku 2017. Keiser si myslí, že cena 20 000 USD za jeden Bitcoin tentokrát nebude představovat žádný odpor a zároveň je přesvědčen, že Bitcoin nakonec bude směřovat až k ceně okolo 100 000 dolarů.

Autor známého predikčního modelu ceny Bitcoinu s názvem Stock-to-flow model (S2F model) Plan B tvrdí, že zatím jde všechno podle plánu a Bitcoin má nadále namířeno k ceně 100 tisíc dolarů v průběhu roku 2021.

Crypto Fear & Greed index (CFGI) naznačuje, že na trhu je aktuálně extrémně optimistická nálada. Pokud však bude tento optimismus gradovat, je dost možné, že dojdee k očekávané cenové korekci. Více se dočtete zde.

Cameron Winklevoss poznamenal, že absurdní jednání mezi demokraty a republikány dělají dolar absolutně směšným. Šokuje ho zejména způsob, do jaké obrovské míry se odlišují jejich požadavky na tištění nových peněz, jakoby šlo “jen o drobné”. Cameron proto poznamenal, že jde o jasný signál pro Bitcoin, po kterém by měla být v současnosti mnohem větší poptávka, než kdykoli předtím. Více se dozvíte zde.

Mohl by být Elon Musk záhadným tvůrcem Bitcoinu? YouTube kanál Zaujalo mě, který zpracoval video všech futuristických projektů tohoto vizionáře, se v novém videu věnoval i tomuto tématu. Prohlédnout si ho můžete zde:

Přes týden se přesunuly další Bitcoiny, které byly ukradeny v roce 2016 z burzy Bitfinex. z níž bylo odcizených celkem 119 756 BTC. Zdá se však, že hackeři budou mít velké problémy prodat je za fiatové měny, protože jsou podrobně sledovány.

V průběhu týdne opustily kryptoměnové burzy Bitcoin v hodnotě přes jednu miliardu dolarů. To je další býčí signál pro Bitcoin, jelikož přemisťování BTC z burz na soukromé peněženky znamená, že jejich majitelé neplánují jejich brzký prodej. Naopak chtějí je držet dlouhodoběji a počkat si na další růst. Kromě toho se díky tomu snižuje nabídka Bitcoinu na prodej.

Ohledně Bitcoinu je extrémně optimistický Raoul Pal z Real Vision. ,,Moje důvěra v Bitcoin roste každým dnem. Aktuálně si dokonce myslím, že nemá cenu vlastnit žádné jiné aktivum jako dlouhodobou alokaci,” prohlásil v průběhu týdne.

Altcoiny

Chtěli byste si zrekapitulovat nebo doplnit vaše znalosti o altocoinech Bitcoin Cash, Bitcoin SV a Litecoiun? Nové video z dílny YouTube kanálu Zaujalo ma zde:

Podle specializovaného ratingu kryptoměn firmy Weiss Ratings už Bitcoin není nejlepší kryptoměnou na trhu. Je jí Ethereum, které dostalo špičkové hodnocení A. Na třetím místě je Cardano. Více o pořadí a také informace o dílčích výsledcích, například o tom, která kryptoměna má nejlepší technologii, a která je nejméně riziková z pohledu investování, se dočtete zde.

Kryptoměna Cardano má vynikající kód, který je možné rovnat s Prysm od Ethereum. Uvedla to společnost Quantstamp, která v průběhu posledních dvou měsíců dělala blockchainu Cardano nezávislý audit. Více se dočtete zde.

Cardano má po spuštění éry Shelley po prvním týdnu již více než 700 stávajících staking poolů, což potvrzuje obrovský zájem o takový způsob úročení držených mincí. Tématu jsme se věnovali zde.

Kryptoměna Litecoin začne s testováním významné aktualizace MimbleWimble už v září. Informoval o tom vývojář David Burkett. Proč jde o významný update se dočtete v tomto našem článku.

Mohlo by vás zaujmout

 • Společnost Goldman Sachs se začíná zajímat o kryptoměnový sektor. Dokonce se spekuluje, že by mohla založit vlastní kryptoměnu nebo spojit síly s produkty v souvislosti s jeho projektem Libra
 • Nedávno jsme informovali, že americký Úřad pro kontrolu měn (OCC) udělil americkým bankám povolení nabízet krypotměnové služby týkající se koupě, prodeje a správy digitálních aktiv. Některé pokyny OCC jsou však velmi nejasné a proto se od OCC vyžadují úpravy. Například jde o povolení užívání stablecoinů, či služeb jako je CoinJoin.
 • Ruská Sberbank zvažuje vydání vlastního stablecoinu vázaného na ruský rubl. Vypadá to tak, že jí to povoluje nový zákon, který podepsal po projednání v ruské dumě prezident Vladimir Putin
 • Goldman Sachs očekává, že cena zlata do roku 2023 stoupne o dalších 20%
Pokračovat ve čtení

Bitcoin

VIDEO: Představení kryptoměn Bitcoin Cash, Bitcoin SV a Litecoin

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Bitcoin Cash, Bitcoin SV, Litecoin

YouTube kanál Zaujalo mě pokračuje v představování největších kryptoměn současnosti. Po prvním videu, ve kterém byly představeny kryptoměny Bitcoin, Ethereum a XRP se tentokrát zaměřil na Bitcoin Cash, Bitcoin SV a litecoin. Jde o tři Coiny, které mají nesmírně mnoho společného s králem trhu Bitcoinem. Jde totiž vlastně o jeho kopie s mírnými úpravami.

Nejnovější, ale nejkontroverznější z této trojice je Bitcoin SV, v jehož čele stojí samozvaný “Satoshi Nakamoto” Craig Wright. Bitcoin Cash je hardforkem samotného Bitcoinu, no a Litecoin existuje již od roku 2011 a řadí se mezi nejstarší kryptoměny. Založil ho Charlie Lee, bývalý zaměstnanec Google, který upravil kód Bitcoinu a z Litecoinu udělal jakési digitální stříbro. Více zajímavých informací se dozvíte z videa.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Winklevossovi: Americký dolar se stává směšný. Kupujte Bitcoin

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Bratia Winklevossovci

Cameron Winklevoss označil současnou neschopnost amerických politiků dohodnout se na řešení ekonomických dopadů pandemie koronaviru na americkou ekonomiku za hrozivý fakt a vedle toho zdůraznil, že dolar se i díky nim stává absolutně směšný.

Cameron Winklevoss, který společně s jeho bratrem stál při vzniku Facebooku a později založili úspěšnou kryptoburzu Gemini, byl zděšen z toho, jak se republikánští a demokratičtí zástupci hádali o tom, kolik dalších miliard až bilionů dolarů se vytiskne jako stimul pro americkou ekonomiku.

Zvláštní mu přišlo především to, v jaké obrovské škále se odlišovaly jejich návrhy. ,,Americký dolar se stal takovým směšným, že politici nyní při jednáních mají takové odlišné názory, že jsou v rozdílech bilionů dolarů. Pamatujete si, kdy byla miliarda ještě velké číslo? Pokud toto není budíček pro lidi, aby je začal zajímat Bitcoin, tak nevím co … “

Pravdou je, že Bitcoin opravdu roste na ceně, přičemž zlato, které je nejrespektovanějším úložištěm hodnoty, už dosahuje svá nová historická maxima.

Skutečnost, že nálada kolem Bitcoinu se mění i u institucí podtrhuje i krok giganta Goldman Sachs, který dlouhou dobu zpochybňoval až zesměšňoval Bitcoin, ale nyní už hledá specializovaný personál na digitální aktiva. ,,Nyní je už i Goldman Sachs za Bitcoin. To je pořádná změna oproti jejich zprávě před 3 měsíci, kdy tvrdili, aby lidé nekupovali Bitcoin,” dodal Cameron.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Fear & Greed Index se blíží maximálním hodnotám. Co to znamená pro Bitcoin?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

cfgi-cover

Už déle jsme se nepodívali na známý analytický nástroj Fear & Greed Index, který dokáže relativně přesně vyjadřovat aktuální náladu na trhu s kryptoměnami. V současnosti je již na hodnotě 77 ze 100 a blíží se historickým maximům.

Index sestává z hodnocení dílčích vstupů. Z 25% zohledňuje volatilitu na trhu, z 25% tržní objemy, z 15% dění na sociálních sítích, z 15% průzkumy, z 10% dominanci Bitcoinu na trhu az 10% aktuální trendy vyhledávání kryptoměn na Google a dalších významných vyhledávačích.

cfgi

Crypto Fear and Greed Index (CFGI) se ukázal v minulosti jako vhodná pomůcka pro předvídání nejbližšího cenového vývoje Bitcoinu. Pokud si však myslíte, že čím je sentiment na trhu lepší, tím je pravděpodobnost růstu ceny vyšší, můžete být na omylu.

Funguje to totiž většinou přesně naopak. Když se index blíží k maximálním hodnotám, je velká pravděpodobnost, že na trhu je již taková “chamtivá nálada”, že se blíží propad ceny. Naopak když na trhu převládá strach, může to být ideální šance na nákup “za levně”.

Důkazem jsou zejména data z historie. Například v březnu 2020 po velkém propadu ceny Bitocinu byl index jen na 11 bodech ze 100, což znamená, že na trhu byl obrovský strach. Pokud byste však tehdy nakupovali, udělali byste opravdu výborně a teď byste byli v krásném plusu. Naopak když byl index na svých maximech 99 bodech ze 100 v červnu 2019 následně došlo k masivnímu propadu propadu ceny ze 14 tisíc dolarů.

V současnosti má index ještě nějaký prostor pro růst, ale čím bude hodnota blíže 100, tím je pravděpodobnost toho, že přijde očekávaná korekce ceny, větší. Tento index pochopitelně není kouzelný, ale je dobré ho sledovat, vedle dalších informacích, které zohledňuje při investiční strategii.

Tak či onak, z dlouhodobého hlediska se nejvíce vyplácí pravidelné nakupování za stejnou částku například jednou za měsíc. Pokud byste tak dělali od doby kdy Bitcoin dosáhl hodnoty 20 tisíc dolarů až do dnes, byli byste dnes v plusu více než 60% a to přesto, že Bitcoin je daleko od svých historických maxim. Vaše průměrná nákupní cena by byla totiž výrazně nižší, než je ta aktuální.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Krypto zprávy dne (7.8.): Porce pozitivních zpráv, důvěra v růst Bitcoinu stoupá

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin-hulk

Kryptoměny v čele s Bitcoinem zažívají turbulentní období, ale jejich vývoj jde neustále kupředu. Přinášíme vám přehled nejzajímavějších denních zpráv.

Býčí signál: Velryby nakupují Bitcoin, z burz zmizela další miliarda

S býčími zprávami pro Bitcoin přišila analytická platforma CryptoQuant, která referovala, že během turbulentního víkendu, kdy se Bitcoin propadl na ceně o 1200 dolarů, zmizely z burz Bitcoiny v odhadované tržní hodnotě přes 1,2 miliardy dolarů. Jinak řečeno, tyto Bitcoiny odešly z burz na soukromé peněženky. To je další důkaz, že mezi investory je aktuálně vynikající sentiment. Tím, že stahují Bitcoiny z burz, totiž důvěřují dalšímu růstu hodnoty a jsou připraveni držet své Bitcoiny na delší časový úsek. Zároveň tím snižují celkovou nabídku Bitcoinů na obchodování, což také přispívá růstu ceny. Tyto informace tedy naznačují, že propad ceny, který je nyní již téměř kompletně smazán, využily jen velryby na levnější dokoupení BTC. (cointelegraph.com)

Raoul Pal je ohledně Bitcoinu extrémně optimistický

Zakladatel společnosti Real Vision Raoul Pal řekl, že jeho level důvěry v Bitcoin vedle toho, jak ho porovnává s jinými tradičnějšími investičními aktivy roste každým dnem. ,,Moje důvěra v Bitcoin roste každým dnem. Aktuálně si dokonce myslím, že nemá cenu vlastnit žádné jiné aktivum jako dlouhodobou alokaci, ale to je příběh na další den,” uvedl na Twitteru bývalý respektovaný správce fondů z Goldman Sachs. Doplňujeme, že Pal v květnovém rozhovoru pro Cointelegraph uvedl, že očekává 50 až 100-násobný nárůst hodnoty bitcoinu v horizontu příštích 5 let. Pokud by se jeho předpověď naplnila, Bitcoin by mohl eventuelně dorůst až do hodnoty nad milion dolarů. (cointelegraph.com)

Pokud jste od roku 2018 pravidelně dokupovali Bitcoin a Ethereum, jste v pěkném plusu

Analytická společnost CoinMetrics publikovala zajímavou statistiku, jež údajně investoři, kteří průběžně kupovali Bitcoin od roku 2017 až dosud jsou v pěkném plusu přes 60% a to přesto, že Bitcoin je zatím stále výrazně vzdálen svým historickým maximům 20 tisíc dolarů. Tento fakt znamená hlavně to, že průběžné investice do Bitcoinu se vyplácí. Je to léty ověřená úspěšná strategie, v jejímž rámci se průměruje nákupní cena Bitcoinu. Investoři, kteří dodržují tuto strategii, totiž kupovali Bitcoin nejen za zmíněných 20 tisíc dolarů, ale i za mnohem nižší ceny, protože v průběhu těchto let bylo dlouhé období, kdy se obchodoval pod úrovní 7 tisíc dolarů a také několik měsíců, kdy byla jeho cena blízko 3000 USD. Tato strategie přitom nefunguje jen u Bitcoinu. CoinMetrics upozornil, že ačkoli Ethereum je od svých maxim vzdálené 71%, tak při průběžném pravidelném nakupování ETH od ledna 2018 jsou investoři v plusu až 87%. (cointelegraph.com)

Drtivou většinu tokenů v DeFi projektech drží TOP500 adres

Simeone Conti, který stojí za společností CryptoLab’s a je spoluzakladatelem sdružení Defi Italy, publikoval analýzu, podle níž nejsou tokeny u většiny decentralizovaných projektů dostatečně široce distribuované. Podle dat z Defi Pulse a Etherscan dospěl k tvrzení, že 90% tokenů, které jsou u všech DeFi projektů, vlastní 500 největších adres a u tří projektů se toto číslo blíží až k 99%. Rovněž uvedl, že 5 největších adres u drtivé většiny DeFi projektů vlastní více než 40% celkového počtu tokenů. Mírně se odlišuje pouze Bancor, ale i u něj je na 5 nejlepších adresách 33% celkového supply. (cointelegraph.com)

Pokud se vám líbí naše články, sledujte nás na Facebooku.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Krypto zprávy dne (6.8.): Bitcoin, Ethereum, Cardano, S & P500 či zlato

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin-spravy

Kryptoměny v čele s Bitcoinem zažívají turbulentní období, ale jejich vývoj jde neustále kupředu. Přinášíme vám přehled nejzajímavějších denních zpráv.

Adam Back přirovnal Ethereum, Cardano i Ripple k Ponziho schématu

Generální ředitel společnosti Blockstream Adam Back, který byl v minulosti již několikrát označen za horkého kandidáta na Satoshiho Nakamoto, tedy záhadného tvůrce Bitcoinu (cž pochopitelně popřel), naznačil, že několik předních kryptoměn jsou jen úspěšné Ponziho schémata. Na tento seznam zařadil i Ethereum či Cardano. Více se dozvíte zde.

Bitcoin a akcie S&P500 už nekorelují! Je to dobrá zpráva?

Na naší stránce jsme v mnoha článcích upozorňovali, že od velkého březnového propadu akciového trhu, který s sebou strhl i Bitcoin, který na krátkou dobu klesl až pod úroveň 4000 dolarů, Bitcoin a akcie mezi sebou výrazně korelují, tedy mají na grafu podobné růstové a klesající trendy. Tato korelace je však v souvislosti s Bitcoinem vnímána spíše negativně, jelikož Bitcoinoví přívrženci ale i mnozí jiní účastníci a analytici jsou přesvědčeni, že akcie jsou aktuálně mimořádně nafouknuté a hrozí jim velký propad. Podle analytika Matiho Greenspana však několikaměsíční korelace Bitcoinu s největším akciovým indexem S & P500 již není v platnosti. Podrobnosti se dočtete v tomto článku.

Pompliano vyzvedl Bitcoin nad zlato. Kroky FEDu prý povedou ke katastrofě

Spoluzakladatel společnosti Morgan Creek Anthony Pompliano v dopise, který adresoval 5. srpna svým klientům, konstatoval, že plán Americké centrální banky FED nezvyšovat úrokovou míru, dokud inflace dolaru nedosáhne 2%, je cestou, která může skončit katastrofálním způsobem. Pompliano si myslí, že kroky FEDu nakonec povedou k tomu, že z nich budou čerpat zejména investoři do zlata a Bitcoinu, ale ostatní utrpí velké ztráty. Více se dozvíte zde.

Bloomberg: Růst Ethereum je spekulativní, Bitcoinu ne

Společnost Bloomberg ve svém srpnovém vydání komplexní analýzy kryptoměnového trhu konstatovala, že růst kryptoměny Ethereum je ve srovnání s cenovým vývojem Bitcoinu založen hlavně na spekulacích. Podrobnosti se dočtete v tomto článku.

Pokud se vám líbí naše články, sledujte nás na Facebooku.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Bloomberg: Růst Ethereum je spekulativní, Bitcoinu ne

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin-ethereum

Společnost Bloomberg ve svém srpnovém vydání komplexní analýzy kryptoměnového trhu konstatovala, že růst kryptoměny Ethereum je ve srovnání s cenovým vývojem Bitcoinu založen hlavně na spekulacích.

,,Ethereum v roce 2020 zvýšila svá loňské maxima a poskočila na jedno z nejvýznamnějších kryptoměnových aktiv s nejlepší výkonností, avšak její růst vnímáme hlavně jako spekulativní záležitost ve srovnání s tím, jak se vyvíjí poptávka a nabídka u Bitcoinu,” píše se v analýze Bloombergu.

Společnost se domnívá, že růst hodnoty Ethereal pohání zejména stoupající zájem o DeFi projekty a především očekávaný příchod nové éry Ehtereum 2.0, která s sebou přinese staking a má vyřešit problém se škálovatelností tohoto blockchainu. Spoléhání se na budoucnost je však právě tím spekulativním prvkem, který pohání cenu a neodráží současný stav i protože datum spuštění Ethereum 2.0 je neznámý.

U Bitcoinu naopak Bloomberg vyzdvihuje jeho vlastnosti podobné zlatu. Zejména jeho omezenou nabídku a protiinflační charakter. Zároveň poukazuje na stoupající institucionální poptávku po tomto aktivu. Bloomberg rovněž naznačil, že současná cena Bitcoinu je podhodnocena a očekává, že v dohledné době by mohla stoupnout k 18 000 USD.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Pompliano vyzvedl Bitcoin nad zlato. Kroky FED prý povedou ke katastrofě

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

pompliano-bitcoin-zlato

Spoluzakladatel společnosti Morgan Creek Anthony Pompliano v dopise, který adresoval 5. srpna svým klientům konstatoval, že plán Americké centrální banky FED nezvyšovat úrokovou míru, dokud inflace dolaru nedosáhne 2%, je cestou, která může skončit katastrofálním způsobem.

Pompliano si myslí, že kroky FEDu nakonec povedou k tomu, že z nich budou čerpat zejména investoři do zlata a Bitcoinu, ale ostatní utrpí velké ztráty: ,,Bitcoin se stane největším vítězem ze všech aktiv, protože je nejvíce volatilní,” doplnil.

“The Pomp” rovněž konstatoval, že v současnosti je lepší než držení dolaru na bankovních účtech či pod matrací prakticky “cokoli”. Je totiž přesvědčen, že reálná kupní hodnota dolaru bude výrazně klesat. Tuto tezi podporuje i čerstvá informace od amerického Úřadu pro hospodářskou analýzu, která uvádí, že od února do června vzrostly ceny masa a drůbeže o téměř 11% a hověziny až o 20%. Když k tomu přidáte klesající hodnotu dolaru je zřejmé, že lidé se stávají chudšími.

Pompliano v rozhovoru s Petrem McCormack také vysvětlil, proč Bitcoin považuje za ještě lepší investici než zlato. ,,Toto je to, co říkám všem lidem: Řekněte mi jeden byznys, který byl nejprve analogový a pak se stal digitální, a v tomto byznysu zůstala digitální verze menší než ta analogová. Nikdy se to nestalo. Je to z toho důvodu, že digitalizace s sebou přináší řadu výhod. Je to tržně expandující technologie.”

Jinými slovy Pompliano si myslí, že Bitcoin je digitální verzí zlata, což ho předurčuje k tomu, aby zlato překonal.

zdroj: cointelegraph.com, cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Bitcoin a akcie S&P500 už nekorelují! Je to dobrá zpráva?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Bitcoin

Na naší stránce jsme v mnoha článcích upozorňovali, že od velkého březnového propadu akciového trhu, který s sebou strhl i Bitcoin, který na krátkou dobu klesl až pod úroveň 4000 dolarů, Bitcoin a akcie mezi sebou výrazně korelují, tedy mají na grafu podobné růstové a klesající trendy.

Tato korelace je však v souvislosti s Bitcoinem vnímána spíše negativně, jelilkož Bitcoinoví přívrženci ale i mnozí jiní účastníci a analytici jsou přesvědčeni, že akcie jsou aktuálně mimořádně nafouknuté a hrozí jim velký propad.

Podle analytika Matiho Greenspana však několikaměsíční korelace Bitcoinu s největším akciovým indexem S & P500 již není v platnosti.

Korelace mezi dvěma různými aktivy se vyjadřuje na škále od -1 do +1, přičemž hodnota -1 znamená, že dané dvě aktiva vůbec nekorelují (jejich ceny se chovají absolutně odlišně). Naopak čím je korelace blíže k celé 1, tím jsou tato aktiva na sebe více navázaná.

Greenspan uvedl, že u Bitcoinu s akciemi S & P500 byla nejvyšší korelace jasně viditelná v březnu, kdy se strhla na trhu panika spojená s vypuknutím pandemie koronaviru. Tehdy vzrostla jejich korelace až na 0,6 bodu. Aktuálně má však již klesající trend. ,,Teď jsme však už zpět pod hodnotou 0.2 bodu, což v podstatě znamená, že mezi Bitcoinem a akciemi už neexistuje žádná denní korelace,” uvedl Greenspan, který však dodal, že v jedné věci se přece jen Bitcoin a akcie stále podobají:

,,V období, kdy FED (Americká centrála banka) tiskne peníze, posílá tím ceny na všech trzích směrem nahoru.”

My doplňujeme, že akciový trh je pravděpodobně stále přehřátý a existuje u něj velká pravděpodobnost větší korekce. Proto bude důležité sledovat, jakým způsobem se zachová Bitcoin, pokud dojde k očekávanému poklesu u indexu S & P500. Pokud by Bitcoin na rozdíl od března již s tímto indexem nekoreloval, ale dokázal si udržet svou hodnotu nebo nedejbůh by v té době stoupal, mohla by to být pro něj směrem do budoucna vynikající zpráva. Naznačil by tím totiž, že se opravdu stává jakýmsi digitálním zlatem.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Adam Back přirovnal Ethereum, Cardano i Ripple k Ponziho schématu

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Adam Back

Generální ředitel společnosti Blockstream Adam Back, který byl v minulosti již několikrát označen za horkého kandidáta na Satoshiho Nakamoto, tedy záhadného tvůrce Bitcoinu (což pochopitelně popřel), naznačil, že několik předních kryptoměn jsou jen úspěšné Ponziho schémata. Na tento seznam zařadil i Ethereum.

Adam Back na Twitteru uvedl, že Ethereum a jiné vysoce kapitalizované altcoiny mají několik podobných prvků s Ponziho schématem: ,,Bitconnect, Charles Ponzi, Ethereum, Onecoin, Cardano, Ripple, Bernie Madoff, Stellar, Dan Larmer. Všechno mi to přijde velmi podobné.”

Zatímco Ethereum, Cardano, Ripple a Stellar jsou známé altcoiny, Bitconnect a OneCoin jsou nejznámější potvrzené kryptoměnové podvody, při kterých přišli investoři o astronomické peníze. Charles Ponzi a Bernie Madoff jsou dva nejznámější tvůrci typických Ponziho schémat a pokud jde o Dana Larmer, pravděpodobně tím odkazoval na jeho projekty Bitshares a Steem.

Back odstartoval toto téma vstupem do “tweetu” televizní novinářky Layahy Hailpernovej, která se zeptala své komunity, zda si myslí, že Ethereum je podvod, nebo má přidanou hodnotu pro ekosystém díky decentralizovaným aplikacím (Dapps). Back reagoval: ,,Nuž 70% předtěžených zásob mluví za všechno. Co si myslíte, co je větší podvod, Ripple nebo Ethereum. “

Není to poprvé, co respektovaný vědec a programátor kritizuje Ethereum. Přirovnal ho také ke startupu Theranos, který tvrdil, že vytvořil revoluční medicínsky nástroj. Ukázalo se, že šlo o podvod.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-