Connect with us

Bitcoin

Úvod do těžby Bitcoinu a kryptoměn

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

Mining ťažba Bitcoin kryptomeny

Pokud jste v oblasti kryptoměn úplným začátečníkem, je pravděpodobné, že netušíte, co se skrývá pod pojmy “těžba Bitcoinu”, respektive “těžba kryptoměn”. Ujišťujeme vás, že rozhodně nejde o činnost, na kterou potřebujete krumpáče a mnoho odvahy při kopání v 500 metrů hlubokém dole. V tomto textu si vysvětlíme, co to vlastně těžba, respektive “mining” Bitcoinu, znamená.

Slovo těžba (mining) nebylo pro tuto činnost vybrané jen tak náhodou. Stejně jako při těžbě zlata v hluboké tmavé dole jde o velmi náročný úkol. Těžba Bitcoinu se totiž provádí pomocí vysoce výkonných počítačů, které řeší složité výpočetní matematické úlohy. Jsou tak komplikované, že nemohou být řešeny ručně. Svou roli při nich hraje i štěstí a proto těžba Bitcoinu opravdu dokonale pasuje na horníka, který hledá v dole zlato. Ten kromě tvrdé roboty musí mít i štěstí, aby našel svůj vysněný poklad.

Na rozdíl od horníka, který kope do země s cílem najít zlato, má těžba Bitcoinu ještě jednu mimořádně důležitou roli. Kromě hledání “zlata” v podobě nového Bitcoinu se totiž stará i o zabezpečení a důvěryhodnost celé bitcoinové sítě. Bitcoin těžaři (mineři) totiž vedle těžby Bitcoinu dělají síť bezpečnou tím, že ověřují všechny transakce v ní provedené. Bez minerů by Bitcoin prostě nemohl existovat.

Základní fakta k těžbě kryptoměn

Drtivá většina lidí na tomto světě, tedy kromě zemí, které aktuálně trpí obrovskou inflací (Venezuela, Argentina …), důvěřuje tištěným měnám, čili americkým dolarům, eurům, českým korunám a tak podobně. Je to z toho důvodu, že tyto měny jsou pod kontrolou centrálních bank. Například v USA plní tuto funkci FED. Centrální banky mají na starosti i tvorbu nových peněz a přitom stíhají ty, kteří se pokoušejí tyto peníze  falšovat.

Samozřejmě nejde jen o papírové peníze, které máte v peněžence. Kontrola centrálních bank se týká všech takzvaných fiatových peněz v oběhu, čili i eur, dolarů či korun, které máte na svých bankovních účtech. Pod kontrolu těchto orgánů spadají i transakce, které realizujete kreditními kartami VISA či Mastercard. Centrální banky mají prostě kontrolu nad všemi penězi, jak jste je znali dosud. S výjimkou Bitcoinu a několika dalších decentralizovaných kryptoměn.

Bitcoin je největší DECENTRALIZOVANÁ měna. Není regulována žádným ústředním orgánem. Americký FED ani Evropská centrální banka nemůže a ani nedokáže přijít s nařízením, aby Bitcoin v oběhu nějakým způsobem zrušila, smazala, nebo ho vytvořila více. Zatímco bude existovat bitcoinová síť, Bitcoin bude existovat bez ohledu na to, co na to říkají světové vlády. Aby však tato síť – říkáme jí blockchain, mohla fungovat a tudíž existovat, potřebujeme na to těžaře (minery).

Existenci blockchainu Bitcoinu podporuje síť miliónů počítačů po celém světě, kterou řídí Bitcoin mineři. Jak jste již možná pochopili, tato síť plní u bitcoinu stejnou roli jako FED nebo Evropská centrální banka u fiatových peněz. Zastupuje také platební systémy jako jsou VISA či Masterdard. Stejně jako centralizované instituce u běžných peněz, těžaři ověřují transakce a kontrolují, zda jsou správné. Na rozdíl od ústředních orgánů jsou však rozmístěni po celém světě a zaznamenávají údaje do veřejného seznamu, ke kterému mají přístup všichni, dokonce i vy.

Když někdo v bitcoinové síti uskuteční nákup nebo prodej pomocí bitcoinu, nazýváme to transakcí. Stejně jako když pošlete peníze z vašeho účtu v bance XX na účet vašeho přítele v bance XY. Při tomto převodu však potřebujete asistenci vaší banky a banky vašeho přítele. Zároveň peníze svěřujete do rukou bank, čili jim musíte důvěřovat. U transakcí Bitcoinu plní úkoly bank těžaři (mineři) a to tak, že všechny transakce shlukují do takzvaných “bloků” a přidávají je do veřejného seznamu, který nazýváme blockchain. Z blockchainu však tyto transakce smazat nedokážou.

Když těžaři přidají nový blok transakcí na blockchain, součástí jejich práce je zajistit, aby byly tyto transakce provedeny správně. Nejdůležitějším úkolem je ověřit, zda Bitcoin či jiná kryptoměna fungující na stejných principech, nebyl duplikovaný (říkáme tomu double spending). Při tištěných penězích se to stát nemůže, protože když dáte 20 eur do rukou prodavačky, jsou již v jejích rukou. Při kryptoměnách je to však teoreticky možné.

Digitální měny se totiž dají relativně snadno reprodukovat. U bitcoinu nebo jiných digitálních měn existuje proto riziko, že se někdo může pokusit o podvod tím, že udělá kopii svého bitcoinu a pošle ho jinému účastníkovi, dokud on bude stále držet “svůj” originál. Úkolem těžařů je tomu zabránit.

V době psaní tohoto článku se počet denních ověřených transakcí pohybuje mezi hodnotami 300 000 až 600 000. To představuje spoustu práce pro těžaře, kteří musí každou transakci ověřit, což je dalším velkým rozdílem mezi nimi a centrálními bankami. Aby byly motivováni vykonávat tuto činnost, jejich odměnou je vytížení nových Bitcoinů vždy, když přidají nový blok do blockchainu. V roce 2019 jde o odměnu 12.5 BTC za každý jeden vytížen blok, ale tato odměna se každé čtyři roky snižuje o polovinu. Říká se tomu halving. Nejbližší se sníží v roce 2020 na 6.25 BTC.

Snižováním odměny pro těžaře se stává Bitcoin cennějším. Nikdy ho nebude více než 21 milionů a dělení těchto odměn zajistí, že těžaři Bitcoinu budou dostávat odměnu za vytěžení nového bloku až do roku 2140. I poté, přestože jde o dalekou budoucnost, by však měla mít těžba pro ně smysl – stejně jako teď, i v budoucnu totiž budou dostávat za ověřování transakcí i takzvané “fees”, čili poplatky (ale v té době by na nich měli vydělávat pravděpodobně mnohem více).

Ťažba CryptoKingdom

Jak funguje těžba Bitcoinu?

Shrnuli jsme si základy a nyní se pokusíme nahlédnout do problematiky těžby Bitcoinu o něco hlouběji. Na to, aby mohli mineři vytěžit Bitcoin, čili pěkně vydělat na své činnosti, musí nastat dvě věci.

Za prvé musí ověřit 1 megabyte (MB) hodnoty transakcí, což může být teoreticky i jedna jediná transakce, ale častěji jde o několik tisíc transakcí v závislosti na tom, kolik dat se v každé transakci nachází. Toto je ta jednodušší část.

Za druhé, aby bylo možné přidat blok těchto transakcí na blockchain, miner musí vyřešit složitý výpočetní problém nazývaný “Proof of Work(důkaz o vykonané práci). Dělají vlastně to, že se snaží přijít s 64-místním hexadecimálním číslem, který nazýváme “hash”, které je menší nebo rovné cílovému hash. Těžař (jeho počítač) v podstatě generuje tyto hashe rychlostí od megahashe za sekundu (MH / s), přes gigahashe za sekundu (HH / s) až po terahashe za sekundu (TH / s) dokud nedosáhnou řešení. Jak jsme zmínili v úvodu článku, těžba Bitcoinu stejně jako těžba zlata není jen o těžko vykonané práci. Je také o štěstí. Stejně jako horník v dole neví, jestli opravdu najde zlato, ani těžař Bitcoinu neví, jestli dokáže najít tento hash, přestože vynaložil velké úsilí. Jinými slovy těžba Bitcoinu je zároveň i hazard. Čím větší silou však disponuje těžař, tím je pravděpodobnost, že dosáhne úspěchu, vyšší.

Zatímco v minulosti bylo možné těžit Bitcoin i na domácích počítačích, protože minerů bylo málo, dnes by se vám to rozhodně nevyplatilo. Pravděpodobnost, že by se vám podařilo na domácím počítači najít novy blok, je téměř nulová.

Stačí pochopit, že čím více těžařů se snaží o vytížení nového bloku, tím je matematická úloha, kterou musí vyřešit, komplikovanější. Říkáme tomu “mining difficulty” nebo”difficulty level”. V době psaní článku je na úrovni 6,379,265,451,411. To znamená, že šance počítače vyprodukovat hash nižší než je cíl je 1 ku 6 379 265 451 411, tedy méně než 1 k 6 bilionům. Tato úroveň (mining difficulty) je upravována každých 2016 vytěžených bloků, čili zhruba každé dva týdny. Náročnost se zvýší, pokud se zapojí do těžby více minerů a naopak sníží, pokud jich bude méně. Tím se zajistí, že těžba bitcoinu bude stále konstantní. Pokud by tedy i mnoho minerů ztratilo zájem pokračovat v těžbě, mining difficulty se sníží, což znamená, že ostatní mineři, kteří zůstali “ve hře”, budou mít snadnější cestu k tomu, aby vytěžili nový blok a získali tedy za odměnu BTC.

Ještě o něco podrobněji se věnujeme způsobu, jakým funguje těžba Bitocinu, v článku “Jak funguje těžba Bitcoinu“.

Ako funguje ťažba Bitcoinu? Nody, mining difficulty, ekonomická stránka

Jak se dá konkurovat milionům těžařů?

Mineři nejenže musí přijít se správným hashem. Musí být také první, kterým se to podaří. Vzhledem k tomu, že těžba Bitcoinu je v podstatě věcí hádání, odpovědí je, že čím více “tipů” dokáže těžař vygenerovat, tím má větší šanci na úspěch. Jinak řečeno, ve výhodě jsou ti, kteří disponují co největším výpočetním výkonem.

Před 10 lety stačilo těžařům Bitcoinu těžit BTC na běžných domácích stolních počítačích. Postupem času si uvědomili, že grafické karty (GPU) běžně používané pro hraní počítačových her jsou při těžbě efektivnější. Následně v roce 2013 začaly vznikat první takzvané ASIC minery (Application-Specific Integrated Circuits), které jsou specializovanými zařízeními na těžbu kryptoměn.

Dnes je těžba Bitcoinu zisková jen pro firmy, které disponují nejaktuálnějšími verzemi ASIC minery. Při používání stolních počítačů či grafických karet totiž převyšují náklady vynaložené na energii nad příjmy, které je možné generovat touto těžbou. I kdybyste měli k dispozici nejvýkonnější domácí počítač, vaše šance, že byste konkurovali seskupením minerů, takzvaným “mining poolem”, je nereálná.

Mining pool je skupina těžařů, kteří kombinují svůj výpočetní výkon a dělí si vytěžené Bitcoiny. V současnosti se již drtivá většina bloků BTC vytěží právě v těchto mining poolech, než těžaři, kteří těží kryptoměny na vlastní pěst.

Je však třeba uvést, že existují kryptoměny, které ASIC minery limitují a těžba pomocí GPU je u nich stále efektivní.

ASIC vs. GPU: Plusy a mínusy ťažby kryptomien cez ASIC minery a grafické karty (GPU)

Je těžba Bitcoinu efektivní?

Navzdory výše uvedené obtížnosti a masivní síti uživatele, kterou se ověřují transakce, je jeden blok bitcoinových transakcí ověřován každých 10 minut. Je však důležité si zapamatovat, že 10 minut je cílem, nikoli pravidlem.

Bitcoinová síť dokáže zpracovat zhruba sedm transakcí za sekundu, přičemž transakce se zaznamenávají do bloku každých 10 minut. S rostoucí sítí uživatelů však počet transakcí uskutečněných za 10 minut nakonec překročí počet transakcí, které se dají zpracovat do 10 minut. V tomto okamžiku začínají čekací doby pro transakce a budou se dále prodlužovat, pokud nenastane nějaká změna v bitcoinovém protokolu.

Tento problem v jádru bitcoinového protokolu je známý jako problem škálování. Zatímco mineři bitcoinu se obecně shodovali na tom, že s tímto problémem je třeba něco udělat, nemohli se shodnout na tom, jakým způsobem. Diskutovalo se zejména o dvou možnostech:

a) Snížení množství údajů potřebných k ověření každého bloku
b) Zvýšení počtu transakcí, které mohou být uloženy na každý blok

Menší množství dat k ověření na jeden blok by umožnilo rychlejší a levnější transakce pro těžaře. Zvýšení počtu transakcí na jeden blok by vyřešilo škálovatelnost tím, že by se mohlo zpracovat každých 10 minut více informací.

V červenci 2017 proběhlo hlasování minerálu a těžebních společností, které reprezentovaly přibližně 80% až 90% výpočetní síly celé sítě. Rozhodli se, že se sníží množství údajů potřebných k ověření každého bloku. Schválili tedy první možnost.

Aktualizaci bitcoinového protokolu nazvaly pojmem SegWit (Segregated Witness), který vznikl spojením slov Segregated (oddělených) a Witness (svědci), které se týkají podpisů bitcoinových transakcí. SegWit v podstatě dělá to, že odděluje podpisy transakcí od bloku a připojuje je jako rozšířený blok. Zatímco přidání SegWitu do bitcoinového protokolu se nemusí zdát jako dostatečné řešení, odhaduje se, že podpisové data představují přibližně 65% údajů zpracovávaných v každém bloku transakcí. Aktualizace SegWit tedy pomohla z části řešit škálovatelnost Bitcoinu, ale z dlouhodobého hlediska to stačit určitě nebude.

V srpnu 2017 se udál hardfork Bitcoinu, po kterém se blockchain rozdělil na dvě od sebe nezávislé sítě – původní Bitcoin (BTC) a Bitcoin Cash (BCH). Kryptoměna Bitcoin Cash vznikla z důvodu, že část bitcoinové komunity byla za druhou možnost a tedy zvětšení kapacity bloku na 8MB, čímž se urychlí proces ověřování a zvýší se výkon celé sítě na přibližně 2 miliony transakcí za den. Většina komunity však zůstala nadále věrná původnímu Bitcoinu.

Pokud tě těžba kryptoměn zaujala, máš nyní možnost těžit s opavdovými odborníky z Crypto Kingdom. Těžbě kryptoměn se věnují od roku 2013 a od roku 2016 klientům generují v průměru 9 % měsíčně čistého zisku. Ceny strojů na těžbu kryptoměn jsou nyní na minimech. Stroje ti nakoupí a postarají se o těžbu.

CryptoKingdomGIF670x100

zdroj: investopedia.com

1 Comment

1 Comment

 1. Profilový obrázek

  Jose

  10.06.2019 at 7:32 am

  Proč na začátku text na úrovni mateřské školy?

  A pár překlepů:

  mineři bitcoinu se obecně shodovaly – mineři jsou ženy?

  společnosti … Rozhodly… Schválily

  s op_r_avdovými odborníky

Váš komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Analýzy

Technická analýza Bitcoinu (15.10.): Kdy bude potvrzen bearish scénář?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

analyza-bitcoin-kralovansky

Náš portál na základě spolupráce s kryptotradery ze slovenské a české scény přináší pravidelné aktualizace k Bitcoinu, které občas doplní i o zajímavé altcoiny. Dnes se na Bitcoin podíval podrobněji Jakub Kralovanský z Trader 2.0.

Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením.

Bitcoin

Bitcoin splnil náš cieľ a teraz postupne klesá smerom nadol. Znova sa nachádzame vo veľkom channeli. Za mňa je tento scenár rozhodne bearish. Došli sme totiž na silnú rezistenciu, kde prišlo silné zamietnutie divergencie na RSI. Momentálne to vidím na postupný pokles až do modrej zóny. Opäť si teda uveďme dva základné scenáre:

 1. Bullish – 25% pravdepodobnosť

Pri ňom rátame s možnosťou breaku rezistencie a a celého channelu smerom UP. Na grafe som to vyznačil žltým krúžkom. Keď sa pozrieme na celý graf, tak budeme potrebovať výraznú silu a objemy, aby sme tieto 2 body breakli smerom hore. Za mňa osobne je bullish scenár potvrdený až v momente, kedy uzavrie denná sviečka nad rezistenciou a channelom. Kým sa tak nestane, som stále bearish. Rovnako na dennom grafe z hľadiska price action, RSI a indikátorov by som chcel ešte nové low.

 1. Bearish – 75% pravdepodobnosť

Pri tejto možnosti rátam s ďalším poklesom, pri ktorom doklesáme až na spodnú hranu channelu a potom ho breakneme nadol. Očakávam v najbližších dňoch nové low. Aby sa však tento scenár potvrdil, tak znova potrebujeme break channelu. Takže kým sa nachádzame v channeli, tak je stále možnosť pre obidva scenáre. Až break nám jeden zo scenárov potvrdí.

Dominancia

Dominancia ide stále podľa predpokladov. Tu zatiaľ podľa mňa nie je veľmi o čom písať. Aj keď je tento graf celkom pomalý, tak zatiaľ ide presne podľa mojej predikcie a nemám dôvod ho meniť. O pár dní a možno týždňov sa dozvieme či dominancia už bola na top-e, alebo sa pozrieme ešte vyššie. Za momentálnej situácie sa to totiž nedá povedať.

Kapitalizácia

Dosť podobný graf ako pri Bitcoine. Taktiež dva scenáre a zatiaľ nemám čo meniť. Tu sa však na celú situáciu pozrieme z vyššieho timeframu.

Trader2.0

Dnes na našom telegramovom kanále spustím predpredaj členstiev a kurzov za zvýhodnené ceny. Na daných členstvách ich vylepšeniach a kurzov som pracoval cez 3 mesiace.

Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Jakub Kraľovanský

Ing. Jakub KraľovanskýTrader 2.0
Trader 2.0 je môj osobný projekt a zároveň srdcová záležitosť. Po niekoľkých rokoch v kryptomenách som sa rozhodol vytvoriť si vlastnú cestu. Kryptomenám sa venujem od roku 2015 a mojou víziou je šíriť povedomie o kryptomenách medzi bežných ľudí. Trader2.0 je vzdelávací projekt, kde sa zameriavam na prvý kontakt človeka s Bitcoinom až cez návody, tipy a triky, úvod do tradingu až po pokročilé technické analýzy, money management a psychológiu tradingu. Cieľom je uľahčiť ľuďom vstup do kryptomien a napomáhať im pri ich ceste.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Brian Kelly: Bitcoin ETF již není tak důležitý

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Kelly Bitcoin

Brian Kelly, který je častým hostem v televizním studiu CNBC, řekl, že schválení Bitcoinu ETF je v současnosti již méně potřebné, než v minulosti. O tomto tématu mluvil poté, co Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) zamítla žádost o schválení ETF ze strany Bitwise Asset Management.

Podle zakladatele a CEO společnosti BKCM se trh s kryptoměnami stal postupně regulovanější a otevřenější institucí, díky velkým firmám jako jsou Fidelity či TD Ameritrade. Ty se rozhodli nabízet produkty na obchodování a držení kryptoměn.

,,Do tohoto prostoru se začínají tlačit firmy jako Fidelity a TD Ameritrade. Nakonec si tedy budete moci koupit Bitcoin na běžném brokerském účtu, nebo to bude vypadat jako běžný brokerský účet. Proto se méně obávám, že v tomto okamžiku potřebujeme Bitcoin ETF,” řekl pro CNBC.

Kelly hovořil i o tom, že CFTC poprvé v historii označilo Ethereum jako komoditu, což vnímá jako velmi pozitivní zprávu. ,,CFTC říká, že Ethereum je komodita, což je velmi důležitá zpráva. Dává to jasnou regulaci. Tímto se otevírají dveře pro instituce,” konstatoval. Očekává, že velcí hráči se díky tomu začnou zajímat i o možnost investice do Ethereum, dokud předtím váhali, protože existovaly obavy, zda Ethereum nebude posouzeno jako cenný papír.

Zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Bitcoin je startup, který ukončí vládu diktátorů, tvrdí Draper

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Tim Draper

Miliardář Tim Draper, který je známým investorem do rizikového kapitálu a velkým bitcoinovým propagátorem řekl, že Bitcoin v kombinaci s jinými technologiemi změní způsob, jakým fungují světové vlády.

Ve zprávě, kterou publikoval na Medium, konstatoval, že Bitcoin je jakousi “start-up měnou”, na níž oceňuje její decentralizaci a bezmezný charakter.

,,Při Bitcoinu a decentralizaci, která s ním přichází, se geografické hranice staly méně relevantními. Už nejsme na milost diktátorů a různých mýtných poplatků, abychom mohli ekonomicky růst. Z dlouhodobého hlediska věřím v obchod a ekonomiku a tomu, že se stáváme více než kdykoliv předtím jedním světem,” píše v článku.

Draper také popisuje myšlenku globálního pojištění, které by bylo plněné v Bitcoinech. Bylo by podle něj efektivnější než současné zdravotní pojištění za pomoci smart kontraktů a umělé inteligence.

Mluvil také o vizi důchodového systému, který by byl nezávislý na vládách a politických lídrech. Namísto toho by fungoval také pomocí pevné neměnné inteligentní smlouvy (smart kontraktu). ,,Bitcoin sebou přinesl několik základních technologií, které mohou urychlit naši transformaci z kmenové planety na globální,” dodal.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Technická analýza (14.10.): Bitcoin vypadá na otestování hranice 8 000 USD

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

analyza-bitcoin-curaj

Kryptonovinky na základě spolupráce s kryptotrejdermi ze slovenské a české scény přináší pravidelné aktualizace k Bitcoinu. Dnes se na krále kryptoměn podíval Ing. Jan Čuraj z Crypto Kingdom.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Bitcoin (BTC)

Po pátečním prudkém nárazu bitcoinu na silnou rezistenci 8 800 USD a včerejším vylití ceny přes stopky o 300 USD během pár minut je očividné, že medvědí mají aktuální sentiment jasně pod kontrolou. Tyto silné bearish svíce nasvědčují dalšímu poklesu ceny tento týden.

4hodinový graf bitcoinu

Dominance bitcoinu

Dominance bitcoinu aktuálně pokračuje dle scénáře z minulého týdne, kde očekáváme útok pomalu ale jistě na hrany 67 %, což pravděpodobně dá opět bullish momenta altcoinům. Díky bearish scénáři na bitcoinu a dle mého názoru ještě otestování hranic 7 000 USD si myslím, že altcoiny dostanou impuls v podobě menší altseason, neboť se díky pumpě bitcoinu opět dostali do konsolidačních struktur.

4hodinový graf dominance bitcoinu

Celková kapitalizace

Celková kapitalizace prakticky kopíruje graf bitcoinu kvůli vysoké dominance a i přestože altcoin cap poslední týdny roste více, než bitcoin, není to na grafu celkové kapitalizace vůbec znatelné.

Kapitalizace altcoinů

Když se podíváš na graf, tak si můžeš všimnout, že jsme na rezistentní hraně, která bude důležitá k překonání. Kvůli špatně vypadajícím highcaps, to vypadá spíše na odraz rezistence směrem dolů a průrazu kanálů. Zde bych si ovšem dovolil s rozhodnutím scénáře ještě počkat. Bullish budeme, když dnešní daily svíce překoná a uzavře nad rezistencí. Naopak bearish to bude, když přijde silný impulsní odraz a dnešní svíce skončí fake-breakoutem.

4hodinová kapitalizace altcoinů

I přestože tyto kanály po impulsní svíci sice praskají dolů, ale ten pullback je poměrně hluboký už. Bude stačit 1-2 dny pumpy altcoinů a celá impulsní bearish svíce bude smazaná. Následovat pak bude pravděpodobně zajímavý býčí sentiment na altcoinech. Mike se studenty jsou nyní na Crypto Kingdom signálech poměrně trpěliví, čeká se na bitcoin a právě zmiňovaný kanál na kapitalizaci altcoinů.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Ján Čuraj

Ing. Jan ČurajCryptoKingdom50-50
Tradingu se věnuji 14 let a byl jsem traderem hedgeového fondu v obchodování měnových futures. Aktuálně obchoduji třetím rokem kryptoměny pro Crypto Kingdom a řídím vlastní alternativní fond zaměřený na ruční a robotické obchodování kryptoměn.

Pokračovat ve čtení

Analýzy

LIVE STREAM (13.10.): Pohled na Bitcoin a altcoiny tradeři Crypto Kingdom

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

live stream ck

Live stram začíná od 20.00h

Bitcoin v průběhu posledního týdne posílil o zhruba 5 procent a v době psaní textu se obchoduje nad cenou 8 400 dolarů. K jeho zhodnocení, ale i pohledu na trh s altcoinami, přistoupí od osmé večer ve své live session tradeři Crypto Kingdom Jan Čuraj a Michal Majzlík. Jejich veřejně dostupný stream si můžete prohlédnout i na kryptonovinkách. Stačí po osmé zapnout play.

Upozorňujeme vás, že obsah videa není investiční radou. Obchodujte vždy s rozmyslem a do kryptoměn neinvestuje nikdy více, než si můžete dovolit ztratit.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

[SOUHRN TÝDNE]: 10+ nejzajímavějších zpráv ze světa kryptoměn

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin

V průběhu týdne vám přinášíme prostřednictvím samostatných článků a rychlého denního přehledu desítky zajímavých zpráv ze světa kryptoměn. Rozhodli jsme se, že jednou týdně, tedy v neděli, vám poskytneme souhrn toho nejpodstatnějšího.

Bitcoin

Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) zamítla žádost společnosti Bitwise Asset Management o schválení Bitcoinu ETF. Přední představitel této společnosti přitom jen dva dny před verdiktem SEC prohlásil, že jsme k prvnímu ETF na Bitcoin nejblíže v historii. Po zamítnutí Bitwise oznámila, že se bude pokoušet o opětovné schválení. Její stanovisko si můžete přečíst zde.

Bezpečnost Bitcoinu je v poslední době častokrát diskutovaným tématem zejména z důvodu, že představitelé altcoinů, které obhajují koncept PoS (Ethereum či Cardano) častokrát rádi tvrdí, že jejich PoS bude ještě bezpečnější. Největší hrozbou pro Bitcoin je potenciální 51% útok. A právě k němu se vyjádřili zakladatel Litecoinu Charlie Lee a devepoler BTC Gregory Mawxell. Oba se shodli na tom, že toto riziko by šlo odstranit jedině centralizovaným prvkem, což v případě BTC není představitelné. Více se dočtete v tomto článku.

Charlie Lee: U Bitcoinu nemôžte odstrániť riziko 51% útoku bez toho, aby ste ho centralizovali

Přední představitel společnosti Blockstream Samson Mow řekl, že současná velikost bitcoinového bloku nemusí být v budoucnu zapotřebí. Počítá přitom s tím, že technologie Lightning Network uspěje se svou adopcí a výrazně odlehčí první vrstvu.

Poměrně hodně se mluvilo o tématu, které kryptoměny jsou cenné papíry a které ne. Bitcoin ním určitě není. Potvrdil to šéf Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) Jay Clayton, který zároveň poznamenal, že kdyby byl Bitcoin cenným papírem, mohlo by to mít velké následky.

Společnosti Tether a Bitfinex čelí v New Yorku podané soudní žalobě z důvodu, že se měli během předchozího bullrunu dopustit manipulování ceny Bitcoinu skrz svůj stablecoin USDT. Tato obvinění však odmítají a tvrdí, že poškozují jejich dobré jméno.

Zájem o psaní slova Bitcoin s použitím hashtagu (#) dosáhlo na Twitteru v posledním týdnu své nové minimum (méně než 9000 tweetů za den). Analytici si však myslí, že slovo Bitcoin již natolik zlidovělo, že lidé k němu hashtag přidávají jen málokdy na rozdíl od roku 2017, kdy bylo použijte více než 150-tísíc krát za den.

Až téměř 7% všech bitcoinů v oběhu se nachází na peněženkách největších světových kryptoburz. Ty jsou dá se říci největšími bitcoinovými hodlery-ERMI a BTC výrazně akumulují už 2 roky.Více se dočtete zde.

A na závěr pochvala pro Bitcoin od šéfredaktora magazínu Forbes Stevea Forbese: ,,(Bitcoin) je velmi důležitý při pomáhání lidem v obtížných situacích na celém světě. Obrací se vládám, které vás chtějí ovládat, nechají vás hladovět a ubližují vám.”

Altcoiny

Používání decentralizovaných aplikací ve třetím čtvrtletí 2019 výrazně kleslo. Uvádí to studia DAPP.com, která sledují blockchainy Ethereum, EOS, Steem, Tron, Tomo Chain, IOST a Blockstack.

O kryptoměně Cardano jsme si opět povídali s Jaromírem Tesařem. Ten se společně s Lukášem Bártou stali prvními ambasadory tohoto projektu na československé kryptoměnové scéně. Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Dvě zajímavé zprávy se týkají Ethereum. Hlavní představitel této kryptoměny Vitalik Buterin řekl, že po přechodu na algoritmus Proof of Stake se stane Ethereum mnohem bezpečnějším, než je Bitcoin. A předseda CFTC Heath Tarbert tento týden poprvé v historii uvedl, že Ethereum je komodita a ne cenný papír.

Psalo se poměrně hodně i o kryptoměně GRAM, tedy tokenu postaveném na blockchainu Telegram Open Network (TON), za kterým stojí populární aplikace Telegram. Na trh by měl být uveden již koncem měsíce. GRAM je jednou z nejočekávanějších kryptoměn s velkou perspektivou a podle společnosti Decentral Park Capital má potenciál stát se do 5 let TOP10 kryptoměnou. Gramu však podkopává sebevědomí Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC), která tvrdí, že jde o neregistrovaný cenný papír.

Asociaci stojící za kryptoměnou Facebooku Libra – Libra Association – opustili během tohoto týdne kromě PayPalu už i Mastercard, Visa, Stripe a Ebay. Všechny firmy vycouvaly pravděpodobně z důvodu sílících regulačních tlaků. Více se dozvíte zde.

Libra Association opúšťajú ďalšie štyri firmy

Vedle špatných zprávách o odchozích společnostech z Libra Association “podkopal” tento projekt i šéf Ripple Brad Garlinghouse. Myslí si, že Libra nemá šanci přijít na trh dříve než v roce 2023. Hlavní představitelé Facebooku přitom hovoří už o druhé polovině roku 2020.

Německý ministr financí Olaf Sholz je vůči Libře také velmi skeptický, ale uvítal by evropskou digitální měnu. Zmiňuje se název E-euro.

Bývalá federální prokurátorka a aktuální partnerka v Andressen Horowitz Katie Huanova řekla, že případné blokování kryptoměny Libra americkou vládou by mohlo mít důsledky pro národní bezpečnost. Byl by to podle ní nebezpečný precedens, neboť technologický progres by se zastavil dříve, než by byl vůbec vybudován.

A o Libře bude mluvit už 23. října před Sněmovnou reprezentantů USA šéf Facebooku Mark Zuckerberg.

Doporučujeme:

Pravidelný nákup bitcoinu – najlepší spôsob, ako byť v pluse

7 dôležitých rád a TIPOV pred investíciou do kryptomien

 

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

PoS udělá Ethereum bezpečnějším, než je Bitocin, tvrdí Buterin

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Vitalik Buterin

Hlavní tvář kryptoměny Ethereum (ETH) Vitalik Buterin prohlásil, že po zavedení algoritmu Proof of Stake (PoS) bude tato kryptoměna bezpečnější než samotný Bitcoin.

Buterin tento názor vyjádřil během konference Devcon 5, která se konala mezi 8. až. 11. říjnem v Osace. Konkrétně řekl, že po přechodu na PoS budou náklady na potenciální útok na Ethereum vyšší, než by stál stejný útok na Bitcoin.

Vitalik během konference vzdal hold Bitcoinu a také jeho záhadnému tvůrci Satoshimu Nakamoto. Řekl, že Satoshi vytvořil nový druh “kryptoekonomie”. V Bitcoinu však vidí určité nedostatky související s konceptem Proof of Work.

,,Co útočníci, kteří mají opravdu velkou motivaci navíc, nebo jen chtějí sledovat, jak svět hoří? Mohou to být například vlády nebo hackeři, kteří se chtějí bavit. Kritici této teorie říkají, že tyto účastníky motivují ekonomické stimuly. Co když však existují lidé, kteří by chtěli rozbít (Bitcoin) bez ohledu na to?,” zeptal se a poukazuje na to, že útok na Bitcoin by byl sice ekonomickým nesmyslem, ale mohou existovat lidé/vlády, kterým na tom nezáleží. S názorem Buterina se však pochopitelně značná část komunity neshoduje.

K tématu:

Proof of Work vs. Proof of Stake: Základné rozdiely, plusy a mínusy

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Objemy obchodování Bitcoin Futures na Bakkt vzrostly

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Bakkt

Vlažné přijetí platformy Bakkt, která nabízí první Bitcoin Futures vázané na reálný Bitcoin, bylo zklamáním pro značnou část bitcoinových spekulantů. Zdá se však, že Bakkt si postupně hledá svou institucionální klientelu.

Stoupající zájem o obchodování na Bakkt naznačují data, která přinesl Twitter účet Bakkt Volume Bot. Pod správou ho má nizozemský novinář zaměřený na kryptoměny Gert-Jan Laster.

Účet uvedl, že 9. října narostly denní objemy obchodů měsíčních termínovaných Bitcoin Futures na 224 kontraktů, což je nárůst o 796% oproti předchozímu dni, kdy bylo zobchodovaných jen 25. V souvislosti s touto zprávou se také spekuluje, zda zvýšený objem obchodování na Bakkt nemohl přispět k růstu ceny Bitcoinu z přibližně 8 200 USD na 8 600 USD, který byl zaznamenán ve stejný den.

Netřeba dělat ukvapené závěry

Stejně jako v případě nečekaně nízkých objemů v prvních dnech od spuštění Bakkt, čili od 23. září, ani tento jednodenní výrazný skok netřeba přeceňovat. Bakkt je jen na začátku své dlouhé cesty, která může časem vést k tomu, že do bitcoinu bude investovat více institucí, než dosud. Nejde však o nástroj, který dokáže mávnutím zázračného proutku spustit nový šílený bullrun. Společnost stojící za tímto projektem, čili Interciontinental Exchange (ICE), která stojí například i za newyorskou burzou cenných papírů (NYSE) dobře věděla, že jde do rizikového sektoru, který je v počáteční fázi své existence a tedy půjde o běh na dlouhou trať.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Analýzy

Technická analýza (11.10.): Bitcoin sestřelen na rezistenci

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

analyza-bitcoin-curaj

Kryptonovinky na základě spolupráce s kryptotrejdermi ze slovenské a české scény přináší pravidelné aktualizace k Bitcoinu. Dnes se na krále kryptoměn podíval Ing. Jan Čuraj z Crypto Kingdom.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin se odrazil od 7 800 USD poměrně slušnou impulsní se zvýšenými objemy. Cena doletěla až na lokální PoC k ceně 8 170 USD. Následně proběhla rychlá konsolidace a další prudký na 8 600 USD. Opět krátká konsolidace a následovalo prudké odmítnutí ceny s obrovskými objemy. Asi všem musí být jasné, že nyní se nahoru nepůjde.

Hodinový graf BTC/USDT

Podle síly zamítnutí je velmi pravděpodobné, že se bude pokračovat poklesem, proč?

Krátká akumulace na průraz 9 000 USD

Celá situace výstřelu bitcoinu byla nesmyslně rychlá a mělo dojít z prvního impulsu k otestování znova 8 000 USD, aby mohli bulls pořádně připravit svoje pozice. Konsolidace na 8 200 USD byla moc krátká a osobně jsem to tak rychle nečekal. Měl jsem limitky pod 8 000 USD, které se mi nevzaly.

Hodinový graf BTC/USDT

Žlutá šipka ukazuje týdenní akumulaci, což je opravdu hodně málo k tomu, abychom vystřelili zpět nad 9 000 USD a překonali rezistenci. Bulls měli protáhnout akumulaci kapitálu a stlačit cenu u 8 200 USD a připravit si to pořádně. Aktuálně to co rychle nabrali, tak vysypali na 8 800 USD a nevidím jediný důvod, proč by cena měla nyní růst.

7 000 – 7 500 USD zásadní support

Stále jsem zastáncem toho, že se bitcoin pokusí otestovat úroveň kolem 7 200 USD, kde se nachází silný support, který maže předchozí FOMO. Aktuální konsolidaci bitcoinu považuji jen za medvědí vlajku a další přípravu na útok na support.

4hodinový graf BTC/USDT

To co mě bude zajímat na pohybu dolů je rychlost. Pokud trh zvládne útoky dolů pomalu a bears budou mít lehce navrch, tak je to dobrá zpráva. Jakmile přijde prudký útok dolů, tak jsme stále v nepříjemném downtrendu, který pravděpodobně může dále pokračovat. Zkrátka nesmí přijít panika při shortech. Bears musí dávat emoční oddych mezi dumpy, pak lidi nebudou panikařit.

Dominance bitcoinu na rezistenci

Pokud je aktuálně bitcoin bearish, co bude s altcoiny? Je obrovská škoda, že altcoiny zažily opět nehorázný šok a musí se z toho lehce vzpamatovat. Dominance bitcoinu by nyní měla opět klesat a altcoiny nabrat nějaká procenta, ovšem netuším, kdo bude aktuální grafy na altcoinech nakupovat. Opět budeme hledat perly na dně moří.

4hodinový graf dominance bitcoinu

Monitorujeme již altcoiny

Kluci ze signálů Crypto Kingdom už nyní pečlivě hledají zajímavé altcoiny, které dobře zvládly pump bitcoinu a mají relativně čitelný graf. Pokles dominance o pár procent by znamenalo pravděpodobně pokračování trendu altcoinů, kde bychom opět vygenerovali desítky procent mincí. Minulý týden jsme měli 16% průměrný profit na jeden signál.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Autor analýzy

Ján Čuraj

Ing. Jan ČurajCryptoKingdom50-50
Tradingu se věnuji 14 let a byl jsem traderem hedgeového fondu v obchodování měnových futures. Aktuálně obchoduji třetím rokem kryptoměny pro Crypto Kingdom a řídím vlastní alternativní fond zaměřený na ruční a robotické obchodování kryptoměn.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Bitcoin ETF: SEC zamítla žádost Bitwise. Ta to zkusí znovu

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin-etf-zamietnute

Neschvalujeme. Takové je ostatně dlouho očekávané stanovisko Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) k žádosti společnosti Bitwise Asset Management o schválení prvního ETF na Bitcoin. Matt Hougan z Bitwise přitom jen tři dny dozadu sršel optimismem, když řekl, že jsme k Bitcoinu ETF nejblíže v historii.

SEC vysvětlila zamítnutí způsobem, který se předpokládal zřejmě nejvíce. Odkázala na tradiční tvrzení o tom, že žadatel nedokáže naplnit nezbytné požadavky týkající se zabezpečení, že s cenou Bitcoinu nelze manipulovat. V rámci vysvětlení vyplývá z poslední věty: ,,… žadatel nenaplnil své břemeno … zejména u požadavku, aby pravidla obchodování národních cenných papírů byly navrženy tak, aby zabránili podvodným a manipulativní činům a praktikám.”

Bitwise to zkusí znovu

Bitwise Asset Management s odstupem několika hodin v tiskové zprávě potvrdila zamítnutí. Informovala však také o tom, že jimi podaný návrh byl v mnoha ohledech pokrokový, což ocenila i komise. ,,Velmi si vážíme důkladného přezkoumání ze strany SEC: Podrobná zpětná vazba, kterou nám poskytli, poskytuje kritický kontext a jasnou cestu pro žadatele o ETF, aby pokračovaly v úsilí o získání povolení. Těšíme se, že se budeme nadále produktivně angažovat v rámci SEC s cílem vyřešit zbývající obavy a máme v úmyslu znovu – co nejdříve – podat naši novou žádost,” uvádí se ve vyjádření.

Poslední letošní naděje

Poslední žádostí o schválení Bitcoin ETF, kterou má SEC ještě na stole, je od společnosti Wilshire Phoenix. K ní se musí SEC vyjádřit nejpozději do 28. prosince 2019. Tato žádost byla dosud v menším centru pozornosti než pokusy ze strany VanEck & SolidX a Bitwise. Její schválení se zatím velké šance nedávají.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

-