Connect with us

Cardano

VIDEO: Cardano Foundation spustilo platební bránu AdaPay

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

cardano-ada-pay

Nadace Cardano Foundation, která je jednou ze společností, které stojí za vývojem aktuální dvanácté největší kryptoměny na trhu Cardano (ADA), oznámila úspěšné spuštění platební brány AdaPay.

Řešení, na kterém pracovalo Cardano Foundation s fintech platformou Coti, umožňuje obchodníkům přijímat platby kryptoměny ADA s téměř okamžitým vyrovnáním v 35 fiatových měnách přímo na jejich bankovních účtech.

Platební brána je nyní k dispozici pro integraci přímo na webové stránky obchodníků. Využívá řešení od Coti s názvem Universal Payment Solution (UPS), které by mělo umožnit postupné rozšiřování případů využití tokenů – uvnitř, ale i mimo Cardano ekosystém.

Nezapomeňte si prohlédnout prezentační video:

zdroj: cointelegraph.com

Klikněte pro komentář

Váš komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bitcoin

Adam Back přirovnal Ethereum, Cardano i Ripple k Ponziho schématu

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Adam Back

Generální ředitel společnosti Blockstream Adam Back, který byl v minulosti již několikrát označen za horkého kandidáta na Satoshiho Nakamoto, tedy záhadného tvůrce Bitcoinu (což pochopitelně popřel), naznačil, že několik předních kryptoměn jsou jen úspěšné Ponziho schémata. Na tento seznam zařadil i Ethereum.

Adam Back na Twitteru uvedl, že Ethereum a jiné vysoce kapitalizované altcoiny mají několik podobných prvků s Ponziho schématem: ,,Bitconnect, Charles Ponzi, Ethereum, Onecoin, Cardano, Ripple, Bernie Madoff, Stellar, Dan Larmer. Všechno mi to přijde velmi podobné.”

Zatímco Ethereum, Cardano, Ripple a Stellar jsou známé altcoiny, Bitconnect a OneCoin jsou nejznámější potvrzené kryptoměnové podvody, při kterých přišli investoři o astronomické peníze. Charles Ponzi a Bernie Madoff jsou dva nejznámější tvůrci typických Ponziho schémat a pokud jde o Dana Larmer, pravděpodobně tím odkazoval na jeho projekty Bitshares a Steem.

Back odstartoval toto téma vstupem do “tweetu” televizní novinářky Layahy Hailpernovej, která se zeptala své komunity, zda si myslí, že Ethereum je podvod, nebo má přidanou hodnotu pro ekosystém díky decentralizovaným aplikacím (Dapps). Back reagoval: ,,Nuž 70% předtěžených zásob mluví za všechno. Co si myslíte, co je větší podvod, Ripple nebo Ethereum. “

Není to poprvé, co respektovaný vědec a programátor kritizuje Ethereum. Přirovnal ho také ke startupu Theranos, který tvrdil, že vytvořil revoluční medicínsky nástroj. Ukázalo se, že šlo o podvod.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Cardano

Cardano má po 5 dnech již více než 700 staking poolů

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

cardano

Od spuštění mainnetu fáze Shelley trvalo kryptoměně Cardano (ADA) jen 5 dní, zatímco na jejím blockchainu vzniklo více než 700 aktivních staking poolů, což podtrhuje obrovský zájem o staking na této platformě.

V době publikace článku portálem CryptoSlate existovalo na Cardano již 731 různých poolů a uzamčených v nich bylo již více než 6 miliard mincí ADA.

Spuštění fáze Shelley se realizovalo minulý týden. Po přechodu z předchozí éry Bryon se Cardano stalo decentralizovaným projektem, který její stoupenci rádi označují za nejdecentralizovanější kryptoměnu současnosti no a skutečnost, že existuje už více než 700 poolů, tomuto tvrzení dodává velkou vážnost.

Cílem Cardano je vybudovat obrovskou komunitu lidí, kteří se zapojí do stakingu, čímž zajistí nepřekonatelnou míru decentralizace celého ekosystému. Jak se zdá, tento cíl se daří naplnit rychleji, než se před spuštěním mainnetu očekávalo, ačkoli nemalý a nečekaně velký úspěch měl už i staking na testech v prvním pololetí 2020.

Zároveň je třeba poznamenat, že zájem o staking bude narůstat v následujících týdnech až měsících i díky aktualizacím, které je třeba provést při dolaďování a také avizované podpoře hardwarových peněženek Ledger a Trezor. Instituce by se následně mohly do stakingu zapojit, když začne tuto službu nabízet Coinbase Custody.

zdroj: cryptoslate.com

Pokračovat ve čtení

Cardano

Cardano má vynikající kód, tvrdí autoři bezpečnostního auditu

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

cardano

Společnost Quantstamp, která v průběhu posledních dvou měsíců dělala bezpečnostní audit blockchainu Cardano (ADA), je přesvědčena, že po úspěšném spuštění mainnetu Shelley se Cardano stane druhým nejvýznamnějším hráčem v sektoru blockchain smart-kontrakt platforem, přičemž hravě předčí i svého ostrého konkurenta Tezos.

Generální ředitel Quantstam Richard Ma řekl v rozhovoru pro Cointelegraph, že Cardano má v současnosti po boku Prysm ETH 2.0 vůbec nejlepší kód v celém blockchainovém průmyslu: ,,Je zřejmé, že vynaložili velké úsilí, aby důkladně otestovali a správně navrhli kód. Nedávno jsme také auditovali Prysm Ethereum 2.0 a můžeme konstatovat, že co se týče kvality, podobně jako Prysm jde o jeden z nejlepších kódů, jaké jsme kdy viděli.”

Jaye Harrill, který pracuje v Quantstamp jako komunikační manažer, si zase myslí, že do konce roku se Cardano stane po Ethereum druhou nejpopulárnější smart kontrakt platformou (musí však spustit fázi Goguen pozn.red.) a také z pohledu stakingu předčí svého konkurenta Tezos.

Kvality projektu Cardano ocenila i americká ratingová agentura Weiss Ratings, která zvýšila její hodnocení na známku B. Aktuálně jsou na tom u ní lépe jen Bitcoin (B +) a Ethereum (A), čili Cardano je podle této agentury považováno v současnosti za třetí nejlepší blockchain. Z pohledu technologie přitom dominuje, ale jeho známku zhoršuje zejména míra adopce, která je ve srovnání s Bitcoinem a Ethereum zatím velmi nízká. Mnoho by však mohlo vedle stakingu změnit zejména avizované spuštění smart kontraktů.

zdroj: cointelegraph.com

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Weiss Ratings: Nejlepší kryptoměna je Ethereum. Kdo následuje?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

ethereum-bitcoin-cardano

Nejkvalitnější kryptoměnou na trhu již není Bitcoin, ale Ethereum. K takovému závěru dospěla analytická ratingová agentura Weiss Ratings, v jejímž aktuálním pořadí je Ethereum (ETH) první kryptoměna se špičkovým ratingem A.

Druhý v pořadí Bitcoin, který byl dlouhodobě lídrem tohoto pořadí, sice svou známku (B +) nezměnil, ale Ethereum ho pokorně, díky týkajícímu se dlouho očekávaného spuštění nové éry “Ethereum 2.0”, dokázalo předběhnout.

Třetí nejlepší kryptoměna na trhu je podle agentury Weiss Ratings projekt Cardano (ADA) se známkou B. Následují litecoin, Stellar, Dash, Tezos a ZCash s hodnocením B. Devítkou je XRP (C +) a na desátém místě je kontroverzní Bitcoin SV (taktéž C +).

Pokud jde o dílčí hodnocení, v kategorii adopce je stále nejlepší Bitcoin. Následují Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash a Bitcoin SV. Adopce vyjadřuje hlavně použivatelnost dané kryptoměny a je tedy logické, že například Cardano, které spustilo svůj mainnet jen před pár dny, v této kategorii zaostává, zatímco na Ethereum se již dlouhou dobu budují smart kontrakty a Bitcoin je obecně nejpoužívanější kryptoměna.

Naopak z pohledu technologie je na tom nejlépe právě Cardano, za kterým následují Cosmos, Fantom, Tezos a Ethereum.

Zajímavou metrikou je také kategorie investičního rizika, která zohledňuje nakolik je rizikové investovat fiatové peníze do dané kryptoměny. Není překvapivé, že první je Bitcoin. Následují Ethereum, Cardano, Monera a Waves.

Na závěr jsme se podívali i na pořadí tokenů. Mezi nimi dominuje Chainlink. Následují Huobi Token, Basit Attention Token, KyberNetwork a KxChain.

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Krypto zprávy dne (31.7.): Bitcoin propagovaný 200 milionům Američanů

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin

Kryptoměny v čele s Bitcoinem zažívají turbulentní období, ale jejich vývoj jde neustále kupředu. Přinášíme vám přehled nejzajímavějších denních zpráv.

Ekonomika USA se otřásá v základech. Souhlasí i kritik Bitcoinu

Pravděpodobně vaší pozornosti neušla zpráva, že ve druhém čtvrtletí 2020 zaznamenala americká ekonomika nejhlubší propad od roku 1947, kdy se začaly tyto údaje detailněji sledovat. Americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek potvrdilo, že HDP země se v přepočtu na celý rok snížilo o bezprecedentních a šokujících 32,9%. Více o tomto tématu a o kritických názorech na kroky FEDu, který se snaží tuto situaci řešit tištěním dalších miliard až bilionů, jsme psali zde.

ROZHOVOR: Vyřeší Twitter svou bezpečnost spoluprací s Cardano?

Nedávný hack sociální sítě Twitter, při kterém byly zneužity uživatelské účty mnoha známých lidí a firem v čele s Elonem Muskem, Billem Gatesem, Jeffem Bezosem, politikem Joem Bidenem či burzami Coinbase a Binance, naplno odhalil slabiny současných centralizovaných sociálních síti. Možné řešení pro ně nastínil Charles Hoskinson z Cardano, který uvedl, že bezpečnostní problémy Twitteru by se daly řešit i jejich technologií a relativně levně. Ohledně této možnosti jsem mluvil s ambasadorem Cardano pro Českou republiku Jaromírem Tesařem, kterému jsme položili několik otázek. Více se dozvíte zde.

Joe Rogan propagoval ve svém podcastu Bitcoin

Jeden z nejznámějších amerických Podcasterů, který v minulosti udělal epický rozhovor například i s Elonem Muskem, Joem Roganem, využil několik prvních minut svého posledního vysílání na propagaci investice do Bitcoinu. Šlo o placenou reklamu od firmy Cash App, o čemž upozornil předem i své posluchače. Rogan však v rámci reklamní vložky vícekrát naznačil, že se mu BTC opravdu líbí. ,,Je to transformační digitální měna, která funguje na peer-to-peer decentralizované síti a je poháněna jejími uživateli bez centrální autority,” řekl svým fanouškům, kterých je věru dostatek – přes 200 milionů. ,, Moc se mi to líbí. Chtěl bych aby to takto fungovalo a možná v budoucnu i bude. Naskočte na vlak,” doplnil. Rogan později uvedl, že jeho podcast nutně nepotřeboval peníze od Cash App,

Bitocin začíná výrazněji korelovat se zlatem

V našich článcích opakovaně zdůrazňujeme, že pro Bitcoin by bylo pravděpodobně dobré zachovat si korelaci se zlatem a naopak ideálně nekoreluje výrazně s akciovým trhem v čele s indexem S & P 500, u kterého se očekává velké prasknutí bubliny vzhledem k tomu, že jeho stav vůbec neodráží aktuální špatnou situaci americké ekonomiky. Dobrou zprávou proto je, že korelace Bitocinu se zlatem se zvyšuje a za poslední měsíc se dostala na hodnotu 0,66 (nejvyšší korelace má hodnotu +1, nejnižší minus 1).

ROZHOVOR: Jak na staking kryptoměny Cardano?

Dlouho očekávané spuštění mainnetu kryptoměny Cardano (ADA), tedy fáze Shelley, se stalo na přelomu středy a čtvrtka realitou. Cardano se stává jedním z nejdecentralizovanejších, ne-li vůbec nejdecentralizovanějším blockchainem na scéně a vedle toho s sebou přináší možnost stakingu, čili přivýdělat si samotným držením ADA mincí jejich přenesením na tzv. staking pooly. O tom jak se dá do stakingu zapojit jsme udělali rozhovor s ambasadorem Cardano pro Českou republiku Lukášem Bártou, který zároveň stojí v čele jednoho z těchto poolů. Pokud vás téma zaujalo, otevřete si tento článek.

Pokud se vám líbí naše články, sledujte nás na Facebooku.

Pokračovat ve čtení

Cardano

ROZHOVOR: Vyřeší Twitter svou bezpečnost spoluprací s Cardano?

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

cardano-twitter

Nedávný hack sociální sítě Twitter, při kterém byly zneužity uživatelské účty mnoha známých lidí a firem v čele s Elonem Muskem, Billem Gatesem, Jeffem Bezosem, politikem Joem Bidenem či burzami Coinbase a Binance, naplno odhalil slabiny současných centralizovaných sociálních síti.

Ve stejnou dobu dovádí na Facebooku virus, který skrz duplikáty profilů nic netušící uživatele propaguje podvodnou investici, při které mohou přijít oklamáni lidé o nemalé životní úspory. Tento virus podobně jako hack na Twitteru zneužívá kryptoměna jako prostředek pro propagaci lehkého zbohatnutí, čemuž bohužel mnoho osob stále dokáže nalétal.

V reakci na hack Twitteru se pokusil navrhnout možné řešení zabezpečení účtů Charles Hoskinson stojící na čele kryptoměny Cardano. Šéf společnosti IOHK řekl, že proces, v jehož rámci by se mohla implementovat do Twitteru jejich technologie by nebyl komplikovaný a ani nákladný, protože by od Twitteru bylo požadováno jen proplacení nákladů. Uživatelům této sociální sítě by však díky tomu byla nabídnuta výrazně vyšší míra zabezpečení účtu, protože zveřejnit jakýkoliv “tweet” v případě aktivace takového bezpečnostního prvku by nebylo možné bez použití privátního klíče.

Ohledně této možnosti jsem mluvil s ambasadorem Cardano pro Českou republiku Jaromíremem Tesařem, kterému jsem položil několik otázek.

Ahoj Jaromíre. Můžeš vysvětlit našim čtenářům, jakou technologii by vlastně chtěl Charles použít?

Digitální podpisy není nic nového a umíme to již několik desetiletí. Charles Twitteru navrhnul použít jejich řešení Atala Prism, které je určené na práci s digitální identitou. Pointa je taková, že pokud je člověk schopen bezpečně si uložit passphrase pro peněženku, bude schopen toho samého také v rámci své identity.

IOHK má řešení, které představilo na virtuálním Cardano Shelley Summitu a které bude jedním ze stavebních kamenů Cardano blockchainu. Už nyní si můžete do mobilního telefonu nahrát aplikaci a řešení si vyzkoušet. Charles Jackovi navrhnul, že mu za cenu nákladů řešení dodá v relativně krátké době a Twitter jako takový ani nepotřebuje značné změny jak v UI, tak v byznys modelu. Řešení je plně kompatibilní s běžnými standardy, které se v prostředí internetu používají.

Pokud se ptáte, proč je na to potřebný blockchain, tak ten může celému řešení dodat časová razítka, nezměnitelnost historie a schopnost lehce zprávy auditovat. Autor tweetů tak nemůže popřít, že něco nepodepsal, nebo tvrdit, že se něco stalo v jiný okamžik nebo v jiném pořadí.

Jack Dorsey (zakladatel a CEO Twitteru) v minulosti naznačil, že by chtěl, aby jeho platforma směřovala decentralizovaným směrem. Ukazuje se, že centralizované sociální sítě jsou stále náchylnější na útoky …

Hack Twitteru poukázal na slabost centralizovaných řešení. Jakmile se hackeři dostanou do systému, mají nad ním plnou kontrolu a mohou si dělat co chtějí. Kdyby se použilo řešení, které Charles navrhnul, hackeři by měli jednoduše smůlu, neboť i kdyby se jim podobný hack podařil znovu, privátní klíče uživatelů by k dispozici neměli. Nemohli by tak tweetům dodat potřebné podpisy.

Dorsey je známý jako velký fanoušek Bitcoinu. K altcoinům se ale zatím nevyjadřuje. Není mi známo, že by někdy zmínil Cardano. Je tedy reálné, že by takovou nabídku od Hoskinsona přijal?

Nemyslím si, že Jack nabídky využije. Nicméně bylo by pěkné vidět, že se nad tím alespoň zamyslí a nějaké podobné řešení dodá. Zatím klidně bez blockchainu. Díky těmto hackům si lidé budou postupně uvědomovat, že centralizace je obecně zastaralý koncept a existuje alternativa, která jim vrací zpět moc a kontrolu nad svými daty a majetkem. A nemusíme se stále bavit o blockchainu. Spousty věcí se dá docílit i bez něj a Twitter ho nutně nepotřebuje k tomu, aby fungoval lépe.

My ale vlastně dnes nevíme, jaký vliv budou mít decentralizované služby a jestli nezměnitelnost historie nebude za 10 let nový standard vyžadovaný třeba také v rámci sociálních sítí. Nové decentralizované banky a DeFi se nejspíš bez blockchainu neobejdou a to je pro blockchain platformy dobře. Decentralizovaná identita bude další malý krok v celé decentralizované revoluci. Cardano už řešení má a pokud ho nevyužije Twitter, najdou se další platformy a DeFi projekty, které ho rádi integrují do svých služeb.

Jaromíre, děkuji za tvé odpovědi k tomuto aktuálnímu tématu.

Přečtěte si i náš rozhovor o stakingu na Cardano po dlhoočakávaném spuštění mainnetu:

ROZHOVOR: Ako na staking kryptomeny Cardano (ADA)? Oddnes môže každý!

Pokračovat ve čtení

Cardano

ROZHOVOR: Jak na staking kryptoměny Cardano (ADA)? Ode dneška může každý!

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

CARDANO-STAKING-CZ

Dlouho očekávané spuštění mainnetu kryptoměny Cardano (ADA), tedy fáze Shelley, se stalo na přelomu středy a čtvrtka realitou. Cardano se stává jedním z nedecentralizovanějších, ne-li vůbec nedecentralizovanějším blockchainem na scéně a vedle toho s sebou přináší možnost stakingu, čili přivýdělkem si samotným držením ADA mincí jejich přenesením na tzv. staking pooly. Tato funkce je možná již od dnes a my jsme se proto zeptali jak se dá zapojit ambasadora Cardano pro Českou republiku Lukáše Bárty, který stojí i v čele jednoho z předních Cardano poolů Cardanians.io (CRDNS a CRDN1).

Ahoj Lukáši. V první řadě gratuluji celé Cardano komunitě k úspěšnému spuštění mainnetu Shelley. Znamená to, že od dnes se mohou zapojit do stakingu mincí ADA i ti, kteří promeškali staking na testnetu?

Ahoj Martine, díky moc, ale myslím, že to poděkování si zaslouží především lidé z IOHK, kteří poslední měsíce makali fakt hodně tvrdě, ale i Cardano Foundation, Charles Hoskinson, Emurgo a další. Odvedli pořádkný kus práce. Ano, delegovat můžeš už dnes a je to přesně pro lidi, kteří testnet nestihli a od té doby se ptají, kdy bude možné naskočit. V noci se spustila fáze Shelley a to znamená, že už je venku decentralizovaný mainnet. Mimochodem, dle údajů z ADApools.org je již k dnešní 14.00 našeho času registrováno 344 poolů, tak snad se nebude chtít někdo přít o to, že Cardano není dostatečně decentralizované.

Prosím tě, umíš stručně našim čtenářům vysvětlit, přes jaké peněženky se umí nováček už dnes zapojit do stakingu?

V tuto chvíli pouze nejnovější verze peněženky Daedalus, která je ke stažení zde.

Kdy očekáváš, že ADA se bude dát stakovat i přes peněženku Yoroi? Jak to vypadá s podporou hardwarových peněženek Trezor a Ledger?

Za pár dní se očekává Yoroi, případně další peněženky. Pro nejčerstvější zprávy dopručuji sledovat nejlépe Twitter daných subjektů. Podpora obou zmíněných HW peněženek také bude, ale přesný termín bych nerad sliboval. Každopádně až to přijde, dáme vědět. Rád bych upozornil, že tohle už není žádný závod, kdo dříve deleguje své mince, není to jako v rámci testnetu, kdy některým prostě ujel vlak. Delším čekáním se maximálně člověk připravuje a drobnou část možných odměn, ale za cenu vyšší bezpečnosti v případě HW peněženek je to pochopitelné a není kam spěchat.

V pořádku. Pokud chci tedy stakovat už dnes, půjdu tedy přes peněženku Daedalus. Následně si musím vybrat pool, kterému budu delegovat své mince. Bude z toho vyplývat nějaké riziko, pokud by například daný pool udělal někde chybu nebo měl nekalé úmysly?

Přesně tak, v Daedalu si vybereš pool dle svých preferencí nebo na základě zatím náhodného pořadí, jak Daedalus jednotlivé pooly a jejich tickery zobrazuje, deleguješ mu své mince a čekáš, až se to projeví, což trvá dvě epochy. Jinými slovy, pokud dnes někdo deleguje v epoše 0, mince se u poolu načtou v epoše 2 a odměny přijdou ještě pozdeji. Pro lepší přehled to znázorním tady a můžete mrknout i na oficiální diagram:

 • Epocha 0 se neodměňuje
 • Kdo delegoval v epoše 0 (do 3.8.), tento stake se promítne poolu až v epoše 2 a odměny se spočítají až v epoše 3
 • 8. lze obnovit odměny z ITN testnetu a zároveň proběhne první snapshot delegovaných mincí
 • 8.-13.8., tedy ve 2. epoše pooly začnou tvořit bloky a použije se na to stake, který pool od delegátorů obdržel v nulté epoše
 • 8.-18.8., tedy ve 3. epoše se poprvé počítá nárok na odměny
 • 8., tedy ve 4. epoše dojde poprvé k vyplacení odměn delegujícím a od té doby pak každých 5 dní (po konci každé další epochy).

Co se týče rizika, tak je minimální, mince neopustí tvou peněženku, pool s nimi aktivně nijak nedisponuje a nemohou se tak ztratit. Může se ovšem stát, že vybraný pool operátor přecení své síly, nastaví něco špatně a nebude tvořit bloky. Čili je zde riziko, že výnos s takovým poolem bude 0, případně může nalákat na velmi nízké fee a potom jej v tajnosti změnit (dostanete sice jakousi notifikaci, ale otázka je, zda je to dostačující).

Rád bych našim čtenářům na základě mých dobrých zkušeností s vaší česko-slovenskou Cardano komunitou doporučil, aby v případě, že se rozhodnou pro staking ADA, zvážili váš pool Cardanians.io (označení CRDNS a CRDN1). Tento výběr je však pochopitelně na každém jednotlivci. Zkus našim čtenářům tedy nastínit hlavní důvody, proč jste dobrou volbou.

Děkuji za zmínku, ale jak říkáš, je to na individuálním uvážení každého. Kdybych měl uvést hlavní důvody, proč s námi, byly by to asi tyto za projekt Cardanians.io:

 • Značka Cardanians je v rámci Cardana celosvětově známá, repektovaná a důvěryhodná
 • Jsme transparentní a začátkem roku jsme pro tyto účely založili tuzemskou firmu,
 • 3 ambassadoři Cardano Foundation pod jednou střechou,
 • Stabilní pool operátor během ITN (testnet) i FF (friends and family, kdy se ladilo na mainnet),
 • Rozdistribuováno delegatorům na doménách v rámci ITN 1,92 mil. ADA,
 • Byli jsme na workshopu s IOHK a Cardano Foundation v Londýně, kde se řešily přípavy na staking v rámci mainnetu, mnozí lidé tak pro nás nejsou jen nicnéříkající jména, ale známe je osobně a můžeme se na ně kdykoliv obrátit,
 • Napsali jsme přes 70 poměrně obsáhlých a odborných článků o Cardanu,
 • Vybudovali jsme největší FB česko-slovenskou skupinu o Cardanu, která bude brzy atakovat hranici 2000 členů a téměř denně členy zásobujeme novinkami o projektu a že jich za poslední dobu bylo až až,
 • A to nejlepší na závěr, aktivně přispíváme k růstu celého ekosystému a kromě cardanians.io jsme vytvořili nástroje jako srovnávač poolů ADApools.org, explorer ADAex.org nebo webový magazín CardanoJournal.com a za zmínku stojí i náš Twitter, kde jsme postupně nasbírali přes 5tis sledujícíh a několikrát nás zařadili do TOP3 influencerů v rámci Cardano komunity

Nejdůležitější je ale to, že máme i díky testnetu dostatečné technické znalosti a zázemí pro provozování poolu. Cardano je navíc velmi výraznou a dlouhodobou investicí v našich portfoliích (již od podzimu 2017) a lidé tak nemusí mít obavy, že bychom třeba za pár týdnů pool zavřeli a skončili. Opustím téma o nás, protože by to bylo na samostatný rozhovor a kdo bude chtít, najde nás na Facebooku.

Z toho, co jste uvedli ve vaší facebookové skupině jste vytvořili na rozdíl od testnetu až dva pooly CRDNS a CRDN1, z nichž si lze vybrat. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Rozdíl je v podstatě pouze ve výši poplatku pro pool, jinak výše pledge (čtěte jako vlastní kůže ve hře pool operátora nebo jak moc daný operátor projektu věří a má zainvestováno) je nastavena pro oba pooly na 500 tis. ADA a není to faktor, který by ve finále hrál nějakou významnou roli. Pokud se to do budoucna změní a jejím navýšením pomůžeme maximalizovat výnos delegujícím, tak jsme na to připraveni a uděláme to. Fix fee je také totožné a nastaveno na možné minimum 340 ADA za epochu.

V rámci testnetu jsme měli 5 % a nyní jsme se obrátili i na své delegátory, ať víme, jak to vnímají. Mnozí byli v pohodě s 5 %, ale často zaznívalo 2-3 %, takže jsme vyslyšeli obě skupiny a lidé to mohou brát i tak, že zkrátka vyberou k delegaci pool s fee dle svých preferencí, někdo nás chce podpořít více a jiný se bude zase nejvíce zajímat o maximalizaci svého výnosu. Nyní můžeme uspokojit obě skupiny.

A pro názornost, pokud jsou celkové odměny třeba 10 000 ADA, budeme uvažovat roční zhodnocení někde kolem 5 % a pool má fee 5 %, tak je to 5 % z 5 %, čili ve finále delegující dostane 4,75 % a v případě 2 % poolu to bude 4,9 %. Ve finále ještě o nějaké drobné méně kvůli minimálnímu fix fee za epochu, ale to se rozpouští mezi všechny delegující a ve finále pro jednotlivce bude zanedbatelné. Rozdíl je tedy 0,15 % a každý se k této hodnotě staví individuálně, pro někoho zanedbatelní, pro jiného je to moc a samozřejmě záleží, kdo kolik drží mincí. Mimochodem mince rozděluje sama síť, automaticky a bez zásahu pool operátora.

Pokud mám tedy vybraný pool, kterému chci delegovat své mince, jak to udělám v peněžence Daedalus? Máš k dispozici alespoň nějaký krátký návod, respektive screenshot obrazovky?

Ano, vytvořili jsme návod, který najdete zde.

Dá se leckdy delegovat své mince na jiný pool v případě nespokojenosti?

Jistě, ale je potřeba počítat s tím, že změna se projeví až a za dvě epochy a ty jsou v rámci mainnetu pětidenní (testnet měl jednodenní periodu). Stejně tak lze mince oddelegovat a poslat na burzu, kdyby člověk potřeboval nebo chtěl prodat. Staking neznamená, že jsou mince někde trvale uzamčeny či zaseknuty.

Děkuji ti pěkně za rychlé odpovědi v tento, pro Cardano komunitu, dozajista hektický den. Projekt má toho ještě mnoho před sebou, takže doufám, že brzy si to opět zopakujeme.

Taky děkuju a přeji hodně úspěchů i ve Tvé práci a oblasti působení, krypto není úplně jednoduchý obor (úsmev).

Nezapomeňte si přečíst i náš nedávny rozhovor o Cardano s Jaromírem Tesařem:

Rozhovor s Jaromírom Tesařom: O Cardano (ADA) pred spustením mainnetu Shelley

Pokračovat ve čtení

Cardano

Velký den pro Cardano! Přechod na éru Shelley by měl být bezproblémový

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Cardano Shelley Hardfork

Fanoušci kryptoměny Cardano (ADA) se dočkali! Konečně dochází k slibovanému hardforku a přechodu tohoto perspektivního projektu z fáze Byron na éru Shelley, která s sebou přináší staking a slibovanou decentralizaci celého protokolu.

K hardforku Shelley by mělo dojít přesně 29. července o 21:44:51 UTC. Tým vývojářů stojící za touto důležitou událostí informoval, že celý proces proběhne bez přerušení normálního provozu.

Charles Hoskinson, který stojí v čele Cardano zopakoval, že spuštěním fáze Shelley se Cardano stane nejdecentralizovanejším blockchainem na světě a hravě v tomto směru předčí i Bitcoin. Po spuštění fáze Goguen, která by se měla realizovat ještě letos, se zároveň podle Hoskinsona stane i nejlepším.

,,V příštím roce očekávám, že budou na Cardano běžet stovky aktiv, tisíce DApps, tuny zajímavých projektů a vznikne množství unikátních využití. Rok 2021 bude při sledování progresu Cardano velmi zábavný,” uvedl Hoskinson na Twitteru.

,,V první řadě je třeba říct, že se celého procesu bát nemusíte. Stačí mince držet ve Vaší peněžence či na burze. Vše proběhne na pozadí a vy nemusíte aktivně dělat nic. Nebudou vznikat žadné nové mince a ani se nějak převádět staré za nové, jak se to občas děje u jiných projektů. ADA mince byli od začátku nativní mince Cardano sítě a tak tomu bude i po hard-forku, “ informoval o této důležité události ve Facebook skupině Cardano [ADA] CZ / SK určené pro česko-slovenskou komunitu této kryptoměny ambasador projektu Jaromír Tesař.

O spuštění fáze Shelley a o budoucnosti Cardano jsme se před pár dny povídali právě s Jaromírem Tesařem. Náš rozhovor najdete zde:

Rozhovor s Jaromírom Tesařom: O Cardano (ADA) pred spustením mainnetu Shelley

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

Rozhovor s Adamem Kracíkem: O Bitcoinu, Ethereum 2.0 a budoucnosti stablecoinů

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

Adam Kracík Rozhovor

Tento víkend vám přinášíme rozhovor s Adamem Kracíkem, se kterým jsme si povídali o několika aktuálních tématech ze světa kryptoměn. Začali jsme Bitcoinem, jeho fundamenty, které mohou ovlivnit cenu až po problémy s jeho škálováním, přes Ethereum a dlouho očekávaný přechod na fázi Ethereum 2.0, a nakonec jsme rozhovor uzavřeli tématem stablecoinů a jejich možné budoucnosti v celém ekosystému.

O Bitcoinu

Které fundamenty jsou pro tebe nejdůležitější pokud se snažíš pochopit sentiment na kryptoměnovém trhu? Uvedu příklad pro snadnější pochopení mé otázky: Je pro tebe silnějším pozitivním signálem odliv Bitcoinu z burz nebo trend vyhledávání slova Bitcoin na Google? Nárůst hashrate nebo zprávy o akumulaci BTC ze strany institucí?

Je to různé. Různé mince se musí hodnotit podle různých fundamentálních ukazatelů. Tz. mince jako Bitcoin bude mít uplně jiné hodnocení než např. Band Protocol. 

Co se týká Bitcoinu, který udává tempo trhu, tak je to vždy o kombinaci těchto faktorů. Každý bude tvořit určitou procentuální část celkového trendu. A každý indikátor bude mít jiné dopady.  Například růst hashrate a růst počtu nenulových adres bude ukazovat dlouhodobý trend vývoje, zatímco nárůst počtu stablecoinů bude signalizovat vzestup v krátkodobém a střednědobém výhledu. 

Momentálně jsou pro mě klíčové indikátory následující. Obrovský nárůst množství stablecoinů, pokračující rozvoj infrastruktury a služeb (nové burzy, lepší služby, peněženky, dexy, zrychlování chainů a orientace na zákazníka), pokračující akumulace (vzestup počtu adres), vzestup hashratu a konečně i vstupy od institucionálních hráčů ze světa klasických financí (Paul Tudor jako nejnovější velký vstup). 

Je podle tebe reálné, že Bitcoin bude nakonec v blízké budoucnosti řešit problémy se škálovatelností zvětšením velikosti bloků? V průběhu týdne se v takovém smyslu vyjádřil Bill Barhydt z ABRY.

Dovolil bych si přirovnání k dopravním prostředkům. Potřebujete přepravit z jednoho města do druhého tisíc lidí každý den. Ale máte jen kolo. Řešením není přidat sedadlo a vytvořit dvojkolo. Řešením nebude ani přejít na osobní auto. Prostě musí vzniknout autobus. 

Zvýšení kapacity bloků uleví síti teď, ale do budoucna je potřeba daleko lepší a funkčnější řešení. Bitcoin nepotřebuje scaling ze 7 na 20 transakcí. Potřebuje scaling na 5000 transakcí, aby jeho adopce byla možná a reálná. 

U lightning network (jeden z hlavních kandidátů na scaling u btc na druhé vrstvě) jsou jisté problémy, protože ta technologie jednak není decentralizovaná a druhak tam existují nebezpečné vektory pro útoky. BTC nakonec může např. využívat Ethereum jako v podstatě sidechain (Wrapped BTC). Takže řešení existují. Ale zvyšení kapacity bloků je jen taková hra zatím. Z dlouhodobého hlediska to nehraje větší roli, protože cíl musí být v tisícovkách transakcí (ať už na první vrstvě nebo na dalších). 

Jak vnímáš týdenní rozhodnutí OCC, které udělilo americkým bankám souhlas k poskytování kryptoslužeb? Dá se předpokládat, že nyní začnou banky ve velkém nabízet Američanům možnost investice do kryptoměn?

Pozitivně. Nicméně se určitě nestane to, že banky hromadně začnou nabízet Bitcoin a další krypto svým zákazníkům. Instituce potřebují čas pro vybudování si důvěry v technologii a velká část z nich stále nebude rozumět potenciálu krypta. 

I přesto je to skvělá zpráva do budoucnosti. To, že USA takovou službu povolí, prakticky znamená, že chtějí tvořit přijatelné a smysluplné regulace (aspoň na nějaké úrovni , když SEC zatím brzdí všechny pokusy o tvorbu ETF například). Takže opět z dlouhodobého hlediska je to dobrá zpráva. 

Z krátkodobého hlediska stejně musí banky vytvořit infrastrukturu pro to, aby takovou službu mohly vůbec nabízet. To znamená, že v brzké době neuvidíme lavinu nových bankovních služeb. 

Můj odhad by bylo, že banky mohou pak rychle naskakovat v silnějším bull marketu, kdy bude o služby velký zájem ze strany retailu. To eventuálně povede k další, šílené bublině a bohužel na tom pravděpodobně velká skupina lidí přijde o peníze jako ti, co nakupovali na 20 000 USD za BTC. Ale to je trh. Trh přeje těm, kteří přišli v pravou chvíli. 

O Ethereum

Jak vnímáš trochu nešťastně zprostředkované informace týkající se data spuštění Ethereum 2.0? Přiznám se, že poslední signály ze strany developerů jsou dost matoucí. Justin Drake tvrdí, že to stihnou nejdříve začátkem roku 2021, ale Vitalik Buterin hned na to reaguje a slibuje, že to spustí tento rok.

To bude prostě jeden z těch méně lákavých aspektů decentralizace. Nebudou existovat uplně jednoznačné zprávy o tom, co a jak bude do budoucna. A myslím, že je to v pořádku. Ve výsledku bude uplně jedno, jestli spuštění ETH 2.0 bude v 2020 nebo 2021. Problém by byl, když by to bylo 2023-24.

Ale byl by to jen problém pro síť ETH. Za ETH totiž na příležitost čeká dostatek konkurence. Cardano, Tezos, Cosmos, Algorand, Polkadot a desítky dalších, relevantních projektů. Nakonec je důležité, aby vznikl dostatečně rychlý, decentralizovaných a chytrý blockchain (respektive smart-kontrakt platforma). 

Z vyjádření Vitalika Buterina jsem pochopil, že spuštění Ethereum 2.0 je vlastně rozděleno do více fází a “fáze 0” neobsahuje žádná obzvlášť kritická místa a také proto vlastně věří, že ji spustí už tento rok. Uměl by si tedy říci něco víc o těch fázích, kolik jich bude a co budou pro Ethereum znamenat?

Tak ona fáze 0 je sama o sobě dost kritické místo. Ve fázi 0 vznikne Beacon chain, ke kterému se v budoucnosti budou odkazovat všechny shardy v systému ETH 2.0. Fáze 1 tak bude vytvoření shardů. To budou v podstatě nové vlastní blockchainy, které budou snadno komunikovat s Beacon chainem, který bude v podstatě takovým garantem stability celého blockchainového ekosystému ETH 2.0. 

Sharding ve fázi 1 je pak klíčový pro škálování a díky shardingu (funkční implementaci má např. Zilliqa) by se teoreticky rychlost ETH 2.0 chainů měla zvýšit na 64 násobek, protože bude 64 shadrů. Pokud by jeden shard zvládal 100 transakcí za vteřinu, tak se teoreticky dostaneme na 6 400. Ale potenciál je daleko vyšší. 

Fáze 2 není definována tak jasně, ale v podstatě by se měla jednat, jak tomu rozumím, o implementaci virtuálních strojů do každého shardu. Tz. že by pak už shardy uměly pracovat se smart kontrakty a měly vyspělejší funkce. Virtuální stroje v srdci ETH 2.0 chainů by měly být vyspělejší a více modulární (EWasm).  To by nakonec mělo umožnit i schopnost adaptovat se na konkrétní úkoly v rámci určitého shardu. 

To by znamenalo, že určitý shard se může specializovat vyloženě jako transakční protokol a další zase bude lépe stavěný pro decentralizované aplikace atp. 

Stále více se upozorňuje, že Ethereum má stále větší problémy se škálovatelností, no a vedle toho musíme stále počítat i s možností, že Ethereum 2.0 se nakonec výrazně oddálí. Jak jinak se dá tento problém mezitím řešit? Já si pamatuji, že před několika měsíci Buterin hovořil i o nějaké možnosti využití blockchainu Bitcoin Cash, a minulý týden jsme zas psali, že Matic Network prý dokáže škálovat 7200 transakcí za sekundu a Ethereum to může okamžitě využít …

Podle mé znalosti se u ETH pracuje na mnoha řešeních. V první vrstvě je to samozřejmě přechod na PoS a sharding, což by mělo vytvořit opravdu rychlý chain. Druhá vrstva jsou pak právě další projekty, které umožňují scaling. 

Mezi ty nejnadějnější projekty patří právě Matic Network, což je scaling řešení postavené prakticky na novém PoS kanálu (plasma – něco jako lightning network). Matic má usecase primárně pro decentra aplikace, které fakticky mohou dělat transakce na síti Matic, která následně komunikuje s chainem ETH. Tz. kdyby cryptokitties využivali MATIC, tak v podstatě nezahltí celou síť ETH, ale přenesou tu nálož na jiný chain. 

Alex Gluchowski z Matter Labs udělal hezký přehled existujících scaling řešení pro Ethereum. A zde je vidět, že se pracuje na všech frontách. To je jen tak mimochodem jedna z věcí, proč úplně nevěřím Bitcoinu. V porovnání s tím, co se děje na ETH, mi přijde, že Bitcoin prostě zaspal. Konzervativnost nemusí být nejlepší vlastností v radikálně se rozvíjející technologické oblastí. 

scr-matter-labs

Ostatní

Jaký je tvůj názor na to, že Bitcoin Cash a Bitcoin SV jsou stále čtyřkou respektive pětkou na trhu? Budu o nich dělat nejblíže video pro YouTube kanál Zaujalo ma, tak mě zajíma i tvůj názor (úsměv).

Fakt, že tyhle dvě mince figurují v top 10, je krásným indikátorem totální iracionality trhu. Pokud se člověk podívá na on-chain statistiky, tak rychle zjistí, že tyhle chainy prakticky nikdo nepoužívá. Myslím, že je to past na retail podobně jako XRP. 

Druhá strana mince je, že chainy jako cash a sv prostě testují určité limity té sítě a BTC má šanci se z toho poučit, ale kromě vlastností testnetu pro BTC jsou podle mě naprosto bez hodnoty, protože je prakticky nikdo nevyužívá, nikdo na nich moc nepracuje a postupem času jenom zmízí, ale hodně lidí na tom přijde zase o svoje finance. Těm, kdo je drží, bych doporučil včasný výstup na rozumné ceně. 

A co budoucnost stablecoinů? Budou zde řešení jako USDT, USDC, GUSD a podobně i za 10-20 let, nebo si budeme posílat digitální měny centrálních bank? A budoucnost decentralizovaných stablecoinů jako DAI? Není právě takový typ stablecoinu budoucností internetových plateb?

Stablecoiny jsou naprosto klíčové pro budoucnost kryptoměnového ekosystému, protože umožňují zapojení entit z reálného světa a primárně podnikatelů. K tomu jsou samozřejmě potřeba ideálně rychlé a bezpečné dexy a scaling. 

Myslím, že stablecoiny jako tether tu zůstanou do té doby, dokud nedojde k monetární krizi většího rozsahu (při nynější dluhové bublině to může být dříve než si myslíme :)). 

V mých očích s nejlepší myšlenkou přišla Libra – a to si myslím, že může být i budoucnost stablecoinů. Vytvoření mince, jejíž hodnota bude podložena mnoha důvěryhodnými druhy majetku, aby si cena držela co nejstabilnější hodnotu a na tu by se následně prakticky vše přepočítávalo. 

Samozřejmě to nesmí bejt Libra, ale musí to být mince vytvořená skrze decentralizované řešení (např. jako Maker DAO – jen ještě vyspělejší). Žádná vláda ani firma by neměla být právě distributorem takové mince, ale musí to být decentralizovaná architektura, která nevyžaduje důvěru, protože jen to bude zabezpečení pro budoucí stabilitu systému takové mince. 

Digitální mince centrálních bank pak budou mít stejné neduhy jako fiat, ale získají výhodu kryptoměn. V dohledné době si myslím ,že to bude žádaná věc a Čína to pochopila. I tak bych řekl, že stejně prim budou hrát stablecoiny dolaru, což je vidět i teď. 

Spekuluje se, že na Cardano by mohl po spuštění fáze Goguen vzniknout stablecoin na způsob jak si to představuje Facebook s Librou, ale fungoval by decentralizovaně jako DAI. Mně by se to upřímně velmi líbilo. Tvé “peníze”, pod tvou kontrolou, žádné držení na účtech v bance. A vázané na koš aktiv od zlata až po fiatové měny. Toto by mohl být podle mě “Game Changer” a blockchain, který to dokáže funkčně a bezpečně přinést by to měl “zařízené”. Myslím, že by u toho mohla nastat relativně rychlá adopce. Vidíš to stejně?

Ono je vlastně uplně jedno, na kterém smart chainu ten stablecoin vznikne. Jediné duležité je, aby byl decentralizovaný a funkční. Takže je jedno, jestli je to Ethereum nebo budoucí verze Cardana. 

Takovýhle stablecoin podle mě bude tvořit páteř budoucího finančního ekosystému. Hlavní je, aby byl krytý (decentralizovaným způsobem) širokou paletou různých druhů majetku. Tz. asi fiat, krypto, komodity, akcie, státní dluhopisy atd. 

Nakonec to bude fungovat tak, že vše by se skrze dexy právě přepočítavalo na tuhle nadstandardně stabilní měnu. S největší pravděpodobností by to byl prostě rámec, ke kterému se budou osatní druhy majetků odkazovat. 

Nicméně je vždy nebezpečné mít pouze jednu alternativu a dá se tak předpokládat, že takových stablecoinů nakonec může vzniknout více. Ale z hlediska užitnosti bych tohle viděl jako relevantní cestu kupředu. 

Adame, děkuji Ti pěkně za rozhovor a doufám, že si to brzy zopakujeme při dalších aktuálních tématech.

Nezapomeňte si přečíst i náš rozhovor o Cardano s Jaromírem Tesařem.

Rozhovor s Jaromírom Tesařom: O Cardano (ADA) pred spustením mainnetu Shelley

Pokračovat ve čtení

Bitcoin

[SOUHRN týdne]: 10+ nejzajímavějších zpráv ze světa kryptoměn

Profilový obrázek

Zveřejněno

on

By

bitcoin

Kryptoměny přicházejí do amerických bank, Satoshi těžil Bitcoin, aby ochránil ekosystém, kdy byl nejzranitelnější a Ethereum s Cardano čekají velké věci. Je tu týdenní souhrn TOP zpráv ze světa kryptoměn.

Bitcoin

V průběhu týdne jsme vás upozornili, že rozhodnutí amerického Úřadu kontrolora měn (OCC) udělilo bankám souhlas k poskytování služeb týkajících se úschovy kryptoměn na federální, tedy celostátní úrovni. Tento důležitý krok může podle Charlese Edwardse z firmy Caprioli odpálit Bitcoin na nové cenové all-time-high. Více se dozvite zde.

Analytici z Whale Alert udělali vlastní analýzu předchozí studie kryptografie Sergia Lerner a nakonec dospěli ke stejnému názoru jako on – Satoshi Nakamoto, tedy záhadný tvůrce Bitcoinu, vytěžil většinu prvních Bitcoinů (více než milion), aby ho ochránil před možnými útoky, zatímco ještě nebyl dostatečně decentralizovaný. Více se dočtete zde.

Sledujete predikce budoucích cen Bitcoinu od různých více či méně respektovaných odborníků z kryptosektoru? Rozhodně byste je neměli brát příliš vážně. Důkazem toho je článek, který se podíval na známé predikce, které jsou nakonec výrazně vzdálené od reality. Najdete je zde.

Anthony Pompliano z Morgan Creek Capital, který patří již dlouhou dobu k největším propagátorům investic do kryptoměn, zdůraznil, že nejhorším způsobem, jak v současnosti ochránit své bohatství je držet ho ve fiatových měnách na bankovních účtech. Mezi lepší možnosti samozřejmě zařadil i držení bohatství v Bitcoinu. Více se dočtete zde.

Bill Barhydt, který stojí v čele kryptopeněženky Abra, si myslí, že dříve či později přijde u Bitcoinu rozhodnutí zvětšit jeho bloky. Tato iniciativa zde přitom byla již v minulosti a nakonec dospěla k tomu, že se udál hardfork a vznikl altcoin Bitcoin Cash. Více se dozvíte zde.

Šéf burzy Binance Changpeng Zhao přiznal, že ho znepokojuje současná korelace Bitcoinu s akciovým trhem. Myslí si, že pokud se to nezmění, pro Bitcoin to může představovat riziko jeho výraznějšího propadu ceny, pokud se začne propadat i akciový trh. Ten je totiž podle mnohých odborníků aktuálně mimořádně nafouknutý a neodráží realitu.

Častý kritik Bitcoinu Peter Schiff, který je velkým propagátorem investic do zlata, upozornil, že BTC investoři neinvestují do Bitcoinu, aby si tím zajistili své současné bohatství před inflací, ale dělají to s vidinou velkých zisků. V tom je podle něj velký rozdíl mezi investory do zlata a Bitcoinu.

Nezapomeňte si prohlédnout video o třech největších kryptoměnách současnosti – tedy Bitcoinu, Ethereum a XRP. Stručně a přehledně vysvětleno co přinášejí, jaký problém řeší a jaké mají plusy a mínusy:

Altcoiny

Dvojka na trhu kryptoměna Ethereum se stává nejpoužívanějším blockchainem a tedy předbíhá i Bitcoin. Vyplývá to z nových čísel, se kterými přišla analytická platforma Messari. Více se dozvíte v tomto článku.

Dlouho očekávané spuštění Ethereum 2.0 je opět o krůček blíž. Finální testnet by měl být spuštěn již v nejbližších dnech. Tomuto tématu jsme se věnovali zde.

Přestože testovací síť Ethereum 2.0 by se mohla spustit již brzy, stále existují obavy, že nová generace Ethereum se nespustí tento rok, jak to bylo původně slibované. Více o tom, jestli se to podaří, se dozvíte zde.

Spuštění mainnetu Shelley kryptoměny Cardano (ADA) klepe na dveře. Pokud se tedy divíte, proč v současnosti výrazně roste cena této kryptoměny, to je hlavní důvodem. Přispívá pochopitelně i FOMO (strach ze zmeškané příležitosti), protože z Cardano se díky marketingovému úsilí stává stále skloňovanější projekt a investoři mají obavy, aby jim neutekl vlak. Lídr projektu Chalres Hoskinson přes týden opět upozornil, že po spuštění Shelley se stane Cardano nejdecentralizovanější kryptoměnou a když se v závěru roku spustí i fáze Goguen, bude definitivně i nejlepší (svými službami podle něj předčí i možnosti Ethereum). O Cardano jsme se koncem minulého týdne bavili s jeho ambasadorem pro Českou republiku Jaromírem Tesařem.  Pokud jste rozhovor ještě nečetli, klikněte sem.

Rozhovor s Jaromírom Tesařom: O Cardano (ADA) pred spustením mainnetu Shelley

Paolo Ardoino, který je technickým ředitelem společnosti Tether, je přesvědčen, že stablecoin USDT bude úspěšně existovat i po boku digitálních měn centrálních bank (CBDC), které začnou vznikat v následujících letech. Tether může mít oproti nim určité výhody. Podrobnosti se dozvíte zde.

Pokračovat ve čtení

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-